Joodse leerscholen in Hebron Zweden stemmen voor kernenergie Proces Arron tegen verwacht Cossiga formeert weer in Italië Veiligheid Pinochet niet gegarandeerd Verkiezin gen T urkij e zonder kandidaten „Groenen" midden in politieke problemen In YS bijna zeventig duizend zwakzinnigen gesteriliseerd MAANDAG 24 MAART 1980 BUITENLAND PAGINA 9 KRAPPE MEERDERHEID VOOR REGERINGSVOORSTEL BEGIN (Van c z correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - De Israëlische regering heeft na vele weken uitstel besloten om in het centrum van de Arabische stad He- bron op de Westelijke Jordaanoever twee joodse leerscholen te vestigen. De rege ring wijkt daarmee af van een praktijk die sinds 1967 van kracht is, om in Arabische steden geen Israëli's te vestigen. De be slissing werd na zes uur discussie met acht tegen zes stemmen genomen, twee ministers onthielden zich van stemming, terwijl de minister van binnenlandse za ken Burg niet aan de stemming deel- Premier Begin en de nieuwe minister van buitenlandse zaken Shamir stemden voor, minister van defensie Weizman en de beide vice-premiers Yadin en Ehrlisch tegen. Pogingen van een aantal ministers om de beslissing wederom uit te stellen werden door premier Begin getorpe deerd. Hij wilde een beslissing doordruk ken. Begin geeft daarmee zowel aan pre sident Carter als aan president Sadat te kennen dat hij niet van plan is om te bui gen voor Amerikaanse druk, inzake de onderhandelingen voor Palestijns zelfbe stuur. Sadat heeft Begin afgelopen donderdag een brief gestuurd waarin hij Begin persoon lijk de schuld geeft van het vastlopen van die onderhandelingen. De vraag of in het centrum van de stad He- bron joden al dan niet mogen wonen in huizen die in het verleden joods eigendom zijn geweest, voordat de joodse bevolking in 1929 werd uitgemoord, is zowel binnen als buiten de regering de inzet geweest tot heftige tegenstellingen. Onder druk van het extremistische Goesh Emoeneim (het Blok der Gelovigen) lag er een voorstel op de regeringstafel om in twee huizen jood se gezinnen te huisvesten. Maar toen daarvoor in het kabinet geen meerderheid was volstond de regering in eerste instantie, een aantal weken gele den, met een beginselverklaring dat joden in principe het recht hebben om in He- bron te wonen. Naar aanleiding van die regeringsbeslissing stemde Amerika m de Veiligheidsraad vóór een resolutie die Is raël opdraagt om alle nederzettingen in de bezette gebieaen af te breken. Later ver klaarde Carter dat dit stemgedrag op een vergissing berustte. In de loop van de vele discussies binnen het kabinet voerde Weizman onder meer aan tegen de nederzettingen in Hebron, dat nederzettingen in het algemeen geen bij drage leveren aan Israëls veiligheid, en zeker geen nederzettingen in het centrum van een Arabische stad, die dan weer door het Israëlische leger beschermd moeten worden. Als compromis stelde premier Begin ver volgens voor om in plaats van gezinnen in Hebron twee joodse scholen te vestigen. De leiding van Goesh Emoeneim toont zich zeer ingenomen met dit regeringsbe sluit, waarbij Levinger, een van de leiders van Goesh Emoeneim, het een eerste stap op weg naar joodse permanente aanwe zigheid in Hebron noemde. De regeringsbelissing werd genomen op het moment dat de Amerikaanse autonomie- onderhandelaar Sol Linowitz in Israël landde om de besprekingen voor te berei den die premier Begin en president Sadat de komende maand afzonderlijk met pre sident Carter in Washington zullen voe ren. Het Israëlische regeringsbesluit heeft met een al geleid tot nieuwe tegenstellingen in Israël. Vice-premier Yadin tekende be roep aan bij de parlements-commissie voor defensie en buitenlandse zaken, het geen betekent dat de uitvoering van het regeringsbesluit wordt opgeschort tot dit lichaam, waarin premier Begin overigens op een meerderheid kan rekenen, het re geringsbesluit heeft goedgekeurd. Maar ook minister van defensie Weizman toonde zich zeer ontevreden. Hij nam gis teren demonstratief niet aan het debat deel, naar zijn eigen zeggen „omdat toch alles wat ik zeg uitlekt". In privé-kring heeft Weizman echter al als zijn overtui ging uitgesproken dat de dagen van de regering-Begin zijn geteld. MANILA (AFP) - Het bezoek van generaal Pinochet van Chili aan de Filippijnen is afgelast omdat de autoriteiten bang waren dat ze onvoldoende zijn veiligheid zouden kunnen waarborgen. Dit heeft een hoge functionaris van de Filippijnse regering gisteren verklaard. Aanvankelijk was gemeld dat president Marcos vandaag plotseling werkzaamheden buiten Manila had en daarom de Chileense pre sident niet kon ontvangen, maar inmiddels is gebleken dat de laatste weken onder het Filippijnse volk de verontwaardiging is gegroeid over het bezoek van de Chileense generaal, die vakbon den en studenten hebben gekwalificeerd als "bloeddorstig dicta tor" en -de slager van Chili". Hoge opkomst bij volksstemming (Van onze correspondent Paul Ruyssenaars) STOCKHOLM - Een meerderheid van de Zweedse bevol king wil kernenergie een blijvende rol geven in de ener gievoorziening, maar een belangrijke minderheid van 40 proeent wijst de kernenergie volstrekt af. Dat was gisteravond laat de prog- Goesta Bohman, de conservatieve ATHENE - De eerste ronde van de presidentsverkiezingen in Turkije heeft zaterdag nauwelijks tien minuten ge duurd. Parlementsvoorzit ter Karakas, die zelf een kans maakt op dit ambt, verdaag de de gemeenschappelijke vergadering van senaat en parlement tot morgen, om dat niemand zich officieel kandidaat had gesteld. Bij de eerste en tweede ronde van deze verkiezing is een tweederde meerderheid ver eist, daarna een absolute. De ervaring heeft geleerd dat wie het eerst een voorsprong neemt, in een latere fase af valt. Vandaar de huiver van de velen die begerig zijn naar het hoogste ambt nu al „hun kop uit te steken". Het dagblad Milliyet van giste ren toont een groep hardlo pers die zich treuzelend op stellen bij het startschot. Oppositieleider Ecevit had premier Demirel voorge steld een vergadering te be leggen om te komen tot een gemeenschappelijke kandi daat, maar op dat voorstel is de leider van de conserva tieve Gerechtigheidspartij (GP) tot nu toe niet ingegaan. De GP bestrijkt in de Ver enigde Vergadering 264 van de 634 stemmen; Ecevits Re publikeinse Volkspartij (RVP) 267. Karakas maakt toch wel kans op de presidentszetel. Hij zou echter niet de volledige steun hebben van alle leden uit zijn eigen RVP, maar wel die van een aantal GP'ers en zelfs die van de ultra-rechtse Partij van Nationalistische Actie (16 zetels). Als tegenvoeter van rechts zou zich op het gunstige ogenblik kandidaat willen stellen oud-minister van buiten landse zaken, nu senaats voorzitter, Caglayingil, die nu echter erg weinig kans maakt op een meerderheid. Op 6 april, als de huidige president Koruturk moet af treden, zou Caglayingil hem als senaatsvoorzitter auto matisch tijdelijk moeten vervangen. En volgens velen zal premier Demirel de ver kiezing in ieder geval tot de ze datum willen traineren, om de machtspositie van Caglayingil te verster ken. Vijf van de zes presidenten die tot nu toe in Turkije zijn op getreden waren militair of oud-militair. De twee grote partijen schijnen elkaar deze keer te vinden in de wens uit hun midden in ieder geval een burgerlijke figuur te kie zen. Vraag is of de Turkse democratie, geconfronteerd met zoveel politiek geweld en economische problemen, zich zo'n langdurig „civiel steekspel" kan veroorlo ven. Vijf gegijzelden in Bogota mogelijk vrij BOGOTA (AP) - Temidden van ge ruchten dat er vijf gegijzelden zullen worden vrijgelaten, zal vandaag de zesde ronde van be sprekingen tussen de opstande lingen, die sedert 27 februari een groep diplomaten in de ambas sade van de Dominicaanse re publiek gevangen houden, en de Colombiaanse regering begin nen. De onderhandelingen zijn de eerste sedert op 13 maart de besprekin gen in het slop raakten door de eis van de opstandelingen dat een groep politieke gevangenen moest worden vrijgelaten in ruil voor de vrijlating van de diplo maten. De lijst van vrij te laten politieke gevangenen is inmiddels inge krompen van 311 tot 28 personen. Over deze 28 personen kan niet meer worden onderhandeld, zo hebben de bezetters laten weten. nose, nadat een deel van de .stemmen in de Zweedse volks stemming was geteld. Het aantal tegenstanders bij de volksstem ming bleek groter te zijn dan de afgelopen dagen was voorspeld, r aangenomen wordt dat op minister van economie verklaar de gisteravond tevreden te zijn met de uitslag. "Het is onze plicht ten opzichte van komende gene raties om ervoor te zorgen dat on ze energievoorziening in orde is", i hij. grond van de nu verwachte uit- Ook premier Faelldin verklaarde SAARBRUECKEN - De 'Groe nen', de jonge milieupartij in West-Duitsland die bij de vorige week i.n de deelstaat Baden- Wuerttemberg gehouden verkie zingen zes zetels veroverde, zit al meteen midden in de politieke problemen. De waarnemend voorzitter, Her- bert Gruhl, deelde gisteren mee dat hij geen zitting zal nemen in het dagelijks bestuur. Hij is het namelijk oneens met het verkie zingsprogramma voor de natio nale verkiezingen in oktober, dat zaterdag op een congres in Saar- bruecken werd aangenomen. Hoewel in de nieuwe partij zowel progressieve als behoudende stromingen zijn verenigd, draagt het verkiezingsprogram een links stempel. Het spreekt zich uit voor eenzijdige ontwapeningsmaatre gelen door de Bondsrepubliek, voor een internationaal verbod van kernwapens, biologische en chemische wapens, voor ontbin ding van NAVO en Warschau Pact en een wapenvrije zone in Oost- en West-Europa. Op binnenlands terrein pleit het program o.a. voor meer arbeids- Busongeluk in Frankrijk BARCELONETTE (AFP) - Een militaire autobus met jongelui is gisteren bij Barcelonnette in het zuidoosten van Frankrijk in een ravijn gereden. De bus maakte een val van 60 meter. Zeventien inzittenden hebben het leven verloren. Er zijn vier zwaarge wonden. Het ongeluk gebeurde op een smalle bergweg. Het heeft twee uur geduurd voordat een reddingsploeg het wrak kon be reiken. medezeggenschap en een 35-uri- ge werkweek. De ontevreden heid van de behoudende leden kwam onder meer tot uiting toen zij op de slotdag van het drie daagse congres een uur lang het podium bezetten, protesterend tegen het feit dat naar hun me ning niet behoorlijk was gedis cussieerd over fundamentele mi lieuproblemen. NOVI SAD( AP IAFP)-Een jonge metaalarbeider uit de Noordjoe- goslavische stad Novi Sad opent op een nationale jongerendag de esta fette die op de verjaardag van pre sident Tito, op 25 mei, in Belgrado moet eindigen. Het was disteren de vijfendertigste 'keer, dat deze estafette van start ging. Volgens medische berichten is de gezondheidstoestand van Tito nog steeds zeer ernstig. Inmiddels is voor de behandeling van Tito een speciaal medicijn uit de VS toege zegd. Het gaat om een nieuw anti bioticum tegen longziekten. slag de regering-Faelldin zal voortgaan met de bouw van kerncentrales. De officiële eind uitslag van de stemming wordt op woensdag verwacht, nadat de 40.000 stemmen die per post wer den uitgebracht zijn geteld. Rond 75 procent van de stemge rechtigde vier miljoen Zweedse staatsburgers maakte gisteren gebruik van zijn stemrecht. Het redelijk zonnig weer gisteren in het grootste gedeelte van het land droeg bij tot een grote opkomst. Het was de vierde volksstem ming die in Zweden deze eeuw werd gehouden, maar net als de drie voorgaande heeft ook deze stemming slechts een adviserend karakter. Maar de regering kan zich beroepen op de uitslag, wanneer zij binnenkort komt met het verwachte besluit: uitbrei ding tot twaalf kernreactoren. Opvallend bij de volksstemming was het grote aantal mensen dat tegen een uitbreiding van het aantal kernreactoren stemde: 40 procent. Er werden drie alterna tieven geboden: uitbreiding van kernreactoren (lijst 1); het be houden van de zes reactoren die in werking zijn en uitbreiding tot twaalf, maar dan wel de centrales nationaliseren (lijst 2); en het onmiddellijk stopzetten van alle reactoren en alternatieve ener giebronnen opsporen (lijst 3). De verwarring in de coalitierege ring, bestaande uit conservatie ven, liberalen en centrumpartij over deze stemming is nogal groot. In de afgelopen dagen is wel duidelijk geworden dat de drie coalitiepartners het volledig oneens zijn. Premier Thorbjoern Faelldin is een tegenstander van de uitbreiding, maar heeft com promissen gesloten met zijn coa litiepartners. tevreden te zijn met de uitslag. "Alhoewel ik kernenergie niet zo positief beoordeel, moeten we de wensen van de kiezers respecte ren", zo zei hij. De vroegere so ciaal-democratische premier Olof Palme, die nu oppositielei der is, accepteerde eveneens de uitslag van deze volksraadple ging. Maar de onenigheid in de sociaal democratische partij, die 45 pro cent van de stemmen kreeg bij de laatste verkiezingen, is vrij groot. Na het ongeluk met de kerncen trale in Harrisburg in de Ver enigde Staten veranderde het of ficiële standpunt volledig. Na eerst voorstander te zijn geweest van kernenergie, eiste men nu meteen een volksraadpleging. (Van c redactie buitenland) PARAMARIBO - De afgezette Su rinaamse premier Arron, zijn vi- ce-premier Van Genderen en oud-minister Karamat Ali zullen door het nieuwe regime voor de rechter worden gedaagd wegens beweerde miljoenenfraudes. In kringen van de Nationale Militai re Raad wordt gezegd dat de schriftelijke bewijzen voor deze fraudes, die verband houden met het project-West Suriname, over stelpend zijn. Een rechtszaak die de overtuigende bewijzen van hun corruptie bo ven tafel brengt, zal, zo menen de militairen, de laatste twijfels over de juistheid van de staatsgreep definitief wegnemen. Dat met Arron en Van Genderen vele an dere autoriteiten en zakenlieden zich ernstige zorgen moeten ma ken is eveneens duidelijk. Intussen is nu ook zeker dat Arron in de ochtend van 25 februari, de dag van de staatsgreep, bij een buitenlandse mogendheid, waar schijnlijk Venezuela of Brazilië, militaire steun heeft gevraagd te gen de onderofficieren. Die hulp werd geweigerd, omdat de be trokken regering vond dat de ac tie van de onderofficieren een binnenlandse aangelegenheid RICHMOND (UPI) - Ongeveer ze ventig duizend zwakzinnigen zijn in bijna een eeuw onvrijwillig ge steriliseerd in de V.S. Dit meldde de Richmond Times-Dispatch gisteren. Het blad schrijft over de "vernietigende aanval uit naam van de wetenschap op de mach telozen van een land". Eerder had het blad gemeld dat het sterilisatiemisbruik in psychia trische klinieken tijdens een hal- Socialisten willen in regering zonder communisten ROME - Als een duveltje uit een doosje verscheen de Italiaanse christen-democraat Francesco Cossiga gistermorgen weer op het politiek toneel, waarvan hij nog maar enkele dagen tevoren was verdwenen. Woensdag dien de hij het ontslag van zijn rege ring in, nadat een kort parlemen tair debat had aangetoond dat hij niet langer over de vereiste meerderheid beschikte, gister morgen gaf president Sandro Pertini hem de opdracht een nieuwe regering te vormen. Nu was dit nog niet zo'n verrassing: men is er in Italië wel aan gewend steeds dezelfde gezichten te zien terugkeren en de opdracht aan Cossiga was al in alle kranten als zeker aangekondigd. Wel een verassing was de beslissing van het centraal comité van de socia listische partij, dat vrijdagavond zijn leider Bettino Craxi het groene licht gaf voor deelname aan een nieuwe regering zonder de communisten. Daarmee gaf het centraal comité een standpunt op, waaraan nu al jaren werd vastgehouden en dat driemaal tot kamerontbinding en vervroegde verkiezingen had geleid. Vanzelfsprekend gebeur de dit niet zonder slag of stoot -de linkervleugel van de pörtij bleef zware bedenkingen houden, maar Craxi kreeg 60 procent van de stemmen voor zijn voorstel en stelde er nog dezelfde avond pre sident Pertini van op de hoog te. Voor de christen-democraten kwam het besluit als een enorme opluchting. Ze hebben steeds aangedrongen op terugkeer van de socialisten in de regering, als de enige manier om tot een sta biele parlementaire meerderheid te komen en het land weer be stuurbaar te maken. Dat de so cialisten bleven vasthouden aan het idee van de nationale saam horigheid, waarin ook de com munisten een plaats in de rege ring moesten krijgen, was hun een niet aflatende doorn in het oog. De christen-democraten zijn onge twijfeld bereid zover mogelijk mee te gaan met de eisen die Craxi zal stellen om tot her nieuwde samenwerking te ko men. Van die eisen is nog weinig bekend, maar algemeen wordt verwacht, dat Craxi zal vragen sociaal-democraten en liberalen te laten vallen en een kabinet sa men te stellen, waarin alleen christen-demo craten en socialis ten, en hooguit ook de republi keinen, zitting hebben, d.w.z. de drie partijen die althans in prin cipe blijven streven naar eniger lei vorm van samenwerking met de communisten. Op die manier hoopt Craxi een breuk met de communisten te vermijden, maar het ziet er niet naar uit dat hem dat zal lukken. De communistische leider Enri co Berlinguer heeft president Pertini het bekende standpunt van zijn partij overgebracht ten zij er communistische ministers in de regering komen, blijft zij in de oppositie. In de komende dagen zal Cossiga besprekingen toekomstige regeringsprogram ma en de samenstelling van het nieuwe kabinet. Craxi heeft zijn centraal comité toegezegd te on derzoeken of er kans is op een politiek van werkelijke hervor mingen en op een strategie van vernieuwing en herstel van de na tionale saamhorigheid. Pas als hij daarover zekerheid heeft, zal hij het comité opnieuw bijeen roeptn om de uiteindelijke beslissing over regeringdeelna me te nemen. Ook dan zal hij het niet gemakkelijk krijgen. Er zijn nog teveel socialisten die zich de frustraties herinneren van de vroegere centrum linkse coalitie, die de partij op grote stemverlie zen is komen te staan, waar ze nog altijd niet van is hersteld. Het is nog verre van zeker, dat de om mezwaai van de socialisten een spoedig einde zal maken aan de Italiaanse regeringscrisis, maar het brengt wel een heel nieuw element in het politieke beeld, dat tot voor kort onwrikbaar vast leek te zitten. ve eeuw in Virginia ruim 8.300 gevallen betrof. Maar de gevallen in Virginia waren slechts een fractie van die welke elders voor kwamen. Cijfers die verzameld werden uit archieven inzake sociale zorg van de universiteit van Minnesota en uit andere bronnen, tonen aan dat er tegen 1963 in 30 staten bijna 64.000 sterilisaties waren uitge voerd in staatsziekenhuizen voor geesteszieken. Volgens de Times-Dispatch wer den na 1963 blijkbaar geen natio nale totaalcijfers meer bijgehou den, maar in de staten verzamel de gegevens doen sterk veron derstellen dat het totaal nu de 70.000 kan hebben bereikt. Uit de cijfers blijkt dat sterilisatie een halve eeuw lang in Virginia veelvuldig voorkwam, lang nadat tientallen andere stateri gedwon gen waren daarmee op te houden als gevolg van gerechtelijke uit spraken of publieke verontwaar diging. In Californië kwamen de meeste gevallen voor, meer dan 21.000 in staatsziekenhuizen sedert 1909, aldus het blad. Tot 1964 waren er in Noord-Carolina 6.300 gevallen, in Michigan 3.780, in Georgia 3.300 en in Kansas 3.000. Gezien de huidige methoden van ge boorteregeling en de kennis van geestesziekten die niet erfelijk zijn, zou thans slechts een fractie van de ingrepen worden toegela ten, aldus het blad. De afdeling Virginia van de Ameri kaanse vereniging voor burger rechten overweegt juridische stappen tegen Virginia te onder nemen om vast te stellen wie in deze staat onvrijwillig werd ge steriliseerd. Cr is nog weinig duidelijkheid ge schapen over de status van het parlement en de Nationale Mili taire Raad binnen de Grondwet. De militairen gaan echter ijverig door met hun politiek van „her stel van orde en wet". Vrijdag en zaterdag werden overal in Paramaribo verkeerscontroles gehouden, waarbij vooral de busjes het moesten ontgelden. Suriname kent geen effectief, van staatswege geregeld openbaar vervoer. Dat heeft ertoe geleid dat particulieren met kleine busjes op vaste lijnen zorgen voor een soort privé openbaar vervoer. Daarvoor werden vergunningen afgegeven, maar zoals in zoveel zaken in Suriname, is obk in dit vergunningenstelsel de laatste jaren ernstig de klad geko- Vele buschauffeurs rijden zonder vergunning of zonder rijbewijs. De onverwachte controleacties van de militaire raad hebben nu' geleid tot het in beslag nemen van een groot aantal busjes waar van de papieren niet deugden, en zo tot de ontwrichting van het al ternatieve openbaar vervoer in Paramaribo. Arrestatie op verzoek CORDOBA (AP) - De 39-jarige Spanjaard Antonio Gomez Martinez is op zijn eigen aan dringen gearresteerd omdat hij anders zijn schoonmoeder zou vermoorden. Gomez vertelde de politie dat zijn vrouw op het advies van haar moeder van hem wilde scheiden. Hij heeft zijn drei gement schriftelijk bevestigd en is ter beschikking gesteld van de rechterlijke macht.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9