Met dit CDA niet te werken" Binnenskamers Mislukte kraakactie leegstaande kazerne r>r> Wet arbeid buitenlanders werkt fascisme en racisme in de WSèL PvdA-voorzitter Van den Berg: GEEN PLAATS VOOR ZWARE CRIMINELEN Fietser door twee auto's aangereden Regerings coalitie op verlies MAANDAG 24 MAART 1980 AMERSFOORT (GPD) - Het voor nemen van een Amersfoorts kra kerscollectief om zaterdagmid dag met behulp van vele sympa thisanten uit het gehele land bezit te nemen van een leegstaand ka zernecomplex nabij de Amers- foortse binnenstad, is op een vol slagen mislukking uitgelopen doordat de actie van tevoren was uitgelekt. Reeds vrijdagavond werden uit di verse grote steden in het land pelotons van de mobiele eenheid in en om Amersfoort gestatio neerd. Tweehonderd leden van de ME kwamen in actie, toen de krakers, die inmiddels op de hoogte waren van de aanwezig heid van de ME, zaterdagmiddag omstreeks twee uur toch, maar dan op symbolische wijze, de Juliana van Stolberg-kazerne wilden kraken. Zij verbraken de ketting waarmee de toegangs poort van de kazerne was afgeslo ten, en werden direct daarna door de politie, waarvan een deel zich op het kazerneterrein verschanst had, op hardhandige wijze ver wijderd. Daarbij werd een water kanon ingezet en de wapenstok gehanteerd. De krakers van hun kant gebruikten geen ge weld. De actie was georganiseerd door het kraakkazernecollectief Amersfoort, dat zich onder de naam „Drieka" de afgelopen maanden al eerder heeft gemani festeerd d.m.v. affiches. Met de bezetting van de Juliana van Stolberg-kazerne wilde Drieka protesteren tegen de sloop van een groot gedeelte van de ge bouwen die het collectief ge bruikt wil zien voor tijdelijke huisvesting voor jongeren en voor sociaal-culturele en buurt- activiteiten. Amersfoort heeft te kampen met grote woningnood, met name in de categorie één- en tweeper soons huishoudens. Juist om iets aan die woningnood te doen heeft de gemeente Amersfoort het 15 hectare grote kazerneterrein, dat eind 1978 door defensie werd ont ruimd, aangekocht. Op dit mo ment bestaan er plannen om op het terrein 925 woningen te ver wezenlijken. waarvan 60 procent één- en tweepersoons huishou dens. Ook heeft de gemeente één van de vier hoofdgebouwen van de voormalige kazerne tijdelijk ter beschikking gesteld aan een wooncollectief. Uiteindelijk zul len deze hoofdgebouwen ver bouwd worden tot appartemen ten, allemaal in de premiekoop en vrije-sectorsfeer. Drieka vindt dat er te weinig (slechts 150) goedkope woningen voor jongeren op het terrein wor den gebouwd, en bovendien wil het collectief dat alle hoofdge bouwen tijdelijk aan jongeren in gebruik gegeven worden. Om de ze eisen, die het gemeentebe stuur al diverse malen onder ogen zijn gebracht, te onderstre pen, is Drieka maandenlang be zig geweest met de organisatie van de kraakactie, waarvan door soortgelijke groeperingen uit het land medewerking zou worden verleend. Waarschijnlijk doordat ondersteu ning was gevraagd aan andere kraakgroepen, zijn de plannen, aldus Drieka, van tevoren uitge lekt. De politie rekende, zoals wordt bevestigd door korpschef Woltjer van de Amersfoortse po litie, op grote aantallen krakers en was ook getipt over gebruik van geweld van de zijde van de krakers. Mede in verband met de grote oppervlakte van het kazer neterrein, besloot de politie, na overleg met burgemeester Ver meer van Amersfoort en hoofdof ficier van justitie, mr. Van Dijken van hetarrondissements Utrecht, assistentie van pelotons van de Mobiele Eenheid uit Den Haag en Rotterdam te vragen. Behalve de 200 ME'ers, die zater dagmiddag werden ingezet, wer den in de buurt van Amersfoort nog zo'n 600 manschappen van de Mobiele Eenheid achter de hand gehouden. Dezen hoefden niet in actie te komen. DEN HAAG (GPD) - „Met dit CDA, het CDA van de loonmaatregel, van de raketten en van de korting op de sociale wetten, is geen samenwer king mogelijk." Dat zei PvdA-voorzitter Max van den Berg zaterdag voor de VARA-radio. AMSTERDAM - Deze Canadese brencarrieruit 1944,die na de oorlog in Engeland als landbouwvoertuig werd gebruikt, moet één van de pronkstukken worden tijdens de herdenkingsoptocht 5 mei in Amsterdam. Het voertuig is aangekocht door het Leger- en Wapenmuseum en wordt momenteel opgeknapt. Van den Berg wilde niet met zoveel woorden zeggen dat samenwer king met het CDA na de verkie zingen van volgend jaar nu al de finitief van de baan is, maar zei wel te vinden dat het CDA, door al die maatregelen zelf de deur irking heeft dicht- „Na de loonmaatregel kan progres sief Nederland alleen maar zeg gen: vanaf nu is de verkiezings strijd begonnen", aldus een strijdbare Van den Berg die te vens aankondigde dat een nieu we PvdA-fractie in de Tweede Kamer bereid moet zijn de kern centrales in Doodewaard en Borssele te sluiten. „Het congres Geen scheuring bij Christen Vrouwen AMERSFOORT (GPD) - Ongeveer 450 leden van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond (NCVB) kwamen zaterdag in de Gracht- kerk in Amersfoort bijeen om hun verontrusting uit te spreken over de koers van het NCVB- hoofdbestuur. In de ogen van de verontruste leden is het hoofdbe stuur niet genoeg bijbelvast. Over de verwachte scheuring in de NCVB werd geen besluit ge nomen. Uit een persbericht van de verontruste leden blijkt, dat veel van hen er de voorkeur aan geven binnen de NCVB te blij- van de PvdA is tenslotte tegen kernenergie", zo verdedigde hij dat. Dat congres werd ook genoemd door prof. Steenkamp, toen hij gisteren voor de AVRO-radio reageerde op de opmerkingen van Van den Berg. „Van den Berg is zeer duidelijk in zijn voorkeur, maar hij heeft het in de PvdA niet voor het zeggen. Daarover beslist het congres", aldus Steen kamp. Zelf ziet hij samenwerking tussen CDA en PvdA na de komende Kamerverkiezingen niet als een onmogelijke zaak. „In 1981 is het een o^en-situatie. Er komt een regering die de kiezers willen. We moeten geen blokkades nu gaan opwerpen, daarvoor is de toe stand te ernstig en de democratie ons te lief", zo zei Steen- Fractieleider Den Uyl vindt dat de PvdA de eis van koopkracht garantie tot aan 32.500 gulden, die zij in 1980 heeft gesteld, niet kan laten gelden voor de volgende ja ren. Dat zal moeten afhangen van de omstandigheden. De PvdA- leider zei dit zaterdag op een in terne informatiebijeenkomst van zijn partij in Utrecht. Voor Den Uyl staat op de eerste plaats het bevorderen van de werkgelegenheid. Vervolgens komt het behoud van de gemeen schapsvoorzieningen en pas op de derde plaats het behoud van koopkracht voor de modale man. GRONINGEN (ANP) - De Gronin ger politie heeft de afgelopen veertien dagen vier zware crimi nelen weer moeten laten lopen, omdat het onmogelijk bleek er gens in Nederland voor hen een plaatsje in een Huis van Bewa ring te vinden. Dit is zaterdag verklaard door de Groninger hoofdinspecteur P.A. Spakman, chef van de bijzondere recherche. "Het is toch wel een trieste zaak datje ondanks de pogingen daar toe van de rechter-commissaris en de officier van justitie deze mensen weer op de gemeenschap moet loslaten. Dat is ook gebeurd met een verkrachter. Het gevaar voor herhaling is niet uitgesloten om het maar zacht te zeggen". Over de oorzaak van het plaatsge brek in de Huizen van Bewaring durft de heer Spakman niets met stelligheid te zeggen. "Misschien dat het verband houdt met het feit dat we de laatste tijd nogal wat mensen hebben aangehou den, onder wie veel heroïnedea- lers. Als die trend zich ook lande lijk heeft voorgedaan, ja, dan is het wel verklaarbaar. Het gaat om een algemeen probleem dat op het ministerie van justitie opge lost behoort te worden". Daar werd hij overreden door een uit tegengestelde richting ko mende wagen. De bestuurder van eerstgenoemde personenwagen, de 33-jarige J.I. uit Leek, is in verband met alcoholgebruik de bloedproef afgenomen. De be stuurder van de tweede wagen, de 54-jarige O.T.P. uit Groningen, heeft mogelijk te hard gereden. Ondanks waarschuwingstekens van een voorbijganger wist hij niet meer tijdig te remmen. LEEK (ANP) - Op de weg langs het Hoofddiep in het Friese Zeven huizen is zaterdagavond de 16-ja- rige Bert Waninga uit Leek door twee auto's aangereden. De jon gen overleed ter plaatse. Het slachtoffer fietste met een vriend over het Hoofddiep, toen hij plotseling werd geschept door een van achteren komende auto. De jongen werd over die auto heengeslingerd en belandde aan de andere zijde op het wegdek. Beeld van de zaterdag in Utrecht gehouden demonstratie door ongeveer 3000 buitenlandse arbeiders tegen de zogenaamde 1 november-wei. UTRECHT (GPD) - Zo'n driedui zend mensen hebben zaterdag tijdens een protestdemonstratie op het Utrechtse Domplein de Wet Arbeid Buitenlandse Werk nemers gehekeld. Grootste grief was dat de rechteloosheid van de illegalen toeneemt, terwijl de on dernemers. die van hen hebben geprofiteerd, buiten schot blij- Volgens het Landelijk Actiecomité Wet Arbeid Buitenlanders ont plooit de Vreemdelingenpolitie een razzia-achtige activiteit. In Rotterdam worden buitenlan ders met bussenvol opgepakt; bij de Vreemdelingendienst krijgen ze een stempel op de hand. ver schillend van kleur voor legalen en illegalen. De illegalen gaan de cel in. Het actiecomité meent dat het op treden van de politie de bedrijven op een goedkope manier van hun illegale arbeidskrachten afhelpt Ondertussen gaan op initiatief van sommige arbeidsbureaus ouascii met werkloze onge schoolde Nederlanders de be drijven afgaan om zo de openge vallen plaatsen van de illegalen op te vullen. De nieuwe wet werkt, volgens het actiecomité, discriminerend; ze wakkert fascistische en racisti sche tendenzen in de samenle ving aan. De aanval op de in de Mozes- en Aaronkerk in Amster dam gevluchte illegalen is daar van een bewijs. Het comité meent, dat een econo mische crisis niet tot gevolg mag hebben dat (buitenlandse) arbei ders er de dupe van worden, maar dat er beter gesleuteld kan wor den aan het economische sys teem. Vertegenwoordigers van progres sieve Nederlandse partijen spra ken zich tijdens de manifestatie uit voor een overgangsregeling, waarbij illegale arbeiders alsnog gelegaliseerd kunnen worden. In dezelfde zin uitten vertegen woordigers van de vakbonden en van de Raad van Kerken zich. Volgens enquete: DEN HAAG (GPD) - Als er nu ver kiezingen zouden worden ge houden, zou de huidige rege ringscoalitie CDA-WD nog maar 70 van de 77 zetels in de Tweede Kamer overhouden. Volgens een zaterdag bekend gemaakte VARA-NIPO-enquète is dat verlies vooral toe te schrijven aan de WD. De liberalen zouden volgens de steekproef, die van 25 februari tot 17 maart onder 4200 mensen werd gehouden, nog maar 22 van de 28 Tweede-Kamer-zetels overhouden, die ze nu hebben. Nog een partij moet met een fors verlies rekening houden: de PvdA zou van 53 naar 47 zetels terugvallen. Grote winst boekt D'66: volgens de enquête maakt deze partij een sprong van 13 zetels, en komt zo op 21. Het CDA blijft vrijwel ge lijk: 49 zetels bij de Tweede-Ka merverkiezingen van 1977, en 48 nu. Deze laatste partij blijkt dus nauwelijks geleden te hebben onder het aftreden van Andries- sen en het afkondigen van de loonmaatregel, zo concludeert NIPO. Het onderzoekbureau ziet geleide lijk aan de tendens naar een linkse meerderheid zich afteke nen. De linkse partijen - D'66 meegerekend - zouden samen 76 zetels hebben. Daarbij is dan re kening gehouden met een kleine winst voor de CPN (twee zetels na de vorige kamerverkiezingen, drie bij de enquête), winst voor de PSP (van een naar drie zetels) en een verlietie voor de PPR (van drie naar twee kamerzetels). DS'70 en de Boerenpartij, thans beide met een zetel in de Tweede Kamer vertegenwoordigd, zou den verdwijnen, zo stelt de VA RA-NIPO-enquète. SGP en GPV zouden met respectievelijk drie en een zetel gelijk blijven. Opmerkelijk, aldus enquête-leider Maurice d'Hond, is de positie van D'66. Deze partij lijkt zich na een jaar constante groei nu te stabili seren, en boekt in vergelijking met januari zelfs een heel licht verlies. DEN HAAG (GPD) - Na het po litieke vuurwerk van vorige week vrijdag - met een debat over de loonmaatregel dat werd voorafgegaan door een reeks sociale acties - ziet de kameragenda voor deze week er wat kalmer uit. Voorstellen om tot een wat andere werk wijze in de Tweede Kamer over te.gaan. de academische ziekenhuizen en de problemen van het Noorden zullen het politieke toneel beheersen. Werkwijze kamer Voorstellen tot wijziging van het reglement van orde" - on der die wat droge titel praat de Kamer morgen over tame lijk ingrijpende voorstellen om tot een wat openeren effec tiever werkwijze van de Tweede Kamer te komen. Ter tafel ligt een voorstel ran de Commissie voor de werkwijze van de Kamer dat eind vorig jaar bekend werd. Als het al lemaal doorgaat zoals de voorstellen dat willen, dan staan Kamer, allen die daar dagelijks werken, en burgers twee belangrijke wijzigingen te wachten. In de eerste plaats wordt voor gesteld alle commissieverga deringen openbaar te maken, tenzij dat niet anders kan. Nu is dat precies andersom: de commissievergaderingen zijn besloten, tenzij anders be paald. Nu is in de praktijk al lang de situatie gegroeid, dat na tal 'van commissievergaderingen volop door kamerleden en-of ministers uit de school wordt geklapt. Dat neemt niet weg, dat het principe van besloten heid nog steeds geldt. Een tweede fundamentele wij ziging waarover de Kamer morgen praat betreft het hui dige systeem, waarin de ka mercommissies slechts proce durele besluiten kunnen ne men en alle politieke besluiten uitsluitend door de plenaire kamervergadering kunnen worden genomen. Dat leidt tot erg veel tijdverlies, en vandaar het voorstel om ook zogenaamde ucv's (uitge breide commissievergaderin gen) het recht te geven te stemmen over amendementen op wetsontwerpen, moties in te dienen en over moties te stemmen, allemaal zaken die nu alleen door de voltallige Kamer kunnen worden ge- Het is overigens zeer de vraag of deze ingrijpende voorstellen het zullen halen. CDA en VVD hebben, zo is al gebleken, wat moeite met de voorstellen.Niet omdat men de daarin voorge stelde openheid niet zou toe juichen, maar wel omdat opeiibaarheid van de com missievergaderingen onge twijfeld veel extra werk zal meebrengen voor fracties en kamermedewerkers. Academische Ziekenhuizen Een principieel debat over de vraag of de academische zie kenhuizen nu wel of niet van onderwijs naar volksgezond heid worden overgeheveld. De Tweede Kamer zal hiermee morgen of woensdag de be windslieden Pais (onderwijs) en Ginjaar (volksgezondheid) helpen aan een koers voor hun beleid op dit punt. Vorig jaar november deelden de beide ministers de Kamer mee dat de tijd rijp was voor een duidelijke positiebepaling van de academische zieken huizen. Het zou beter zijn de eerste verantwoordelijkheid voor deze instellingen, in de eerste plaats bestemd voor de algemene gezondheidszorg, bij volksgezondheid te leggen. Want het ministerie van on derwijs is niet in staat een beleid ten aanzien van de academische ziekenhuizen te voeren dat de nodige samen hang heeft met het algehele volksgezondheidsbeleid De academische ziekenhuizen moeten, aldus de bewindslie den, worden ingepast in de volksgezondheidswetgeving Maar ook na overheveling zou de verantwoordelijkheid voor onderwijs en onderzoek in die ziekenhuizen - met inbegrip van de financiering - moeten blijven berusten bij de minis ter van onderwijs. Het gaat om een ingrijpende overscha keling waarvoor drie tot vijf jaar nodig zal zijn. Dit alles naar aanleiding van een (eerder in 1979) gedaan verzoek van de vaste commis sies voor onderwijs en volks gezondheid uit de Kamer om een beleidsnotitie van de twee ministers over de positie der academische ziekenhuizen Inmiddels had een ambtelijke werkgroep een rapport opge steld. De plannen brachten in de we reld van de universiteiten en daaraan verbonden zieken huizen een storm van kritiek teweeg, die zich met name manifesteerde m een op 31 ja nuari van dit jaar gehouden hoorzitting ran de beide ka- ziekenhuizen, faculteiten ge neeskunde en van de universi teiten zelf verzetten zich ge bundeld en voelen zelfs met voor verder overleg met de bewindslieden Deze colleges hebben geen ver- trouwen in de bedoelingen van de ministers, zeker met in die van Pais, die hen geen be vredigend antwoord had ver strekt op de vraag naar de juiste motieven. Men vreesf dat financiële overwegingen de belangrijkste, zo met de enige, drijfveer normen voor de overhevelingsplannen Men vindt de plannen vaag en onduidelijk en men is gebelgd omdat betrokken partijen niet hebben mogen deelnemen aan de opstelling van het ambtelijk rapport. De bestu ren zijn over Pais' beleid niet tevreden, maar geloven niet dat volksgezondheid het beter zal doen. Opgenomen worden in het totaal der gezondheids zorg lijkt bovendien op be knotting van de financiële mogelijkheden neer te ko- Belangrijk argument tegen overheveling is dat de onder linge afhankelijkheid van medische faculteiten en zie kenhuizen dermate groot is dat splitsing van het beheer tot grote problemen zal leiden Men kan ook de diverse taken (patiëntenzorg, onderwijs, opleiding assistenten en on derzoekvan academische ziekenhuizen, die onderling zeer verweven zijn niet „uit een rafelen", zo wordt ge steld. Ook vanuit de kring der be roepsbeoefenaars heeft men zeer grote bedenkingen tegen de överhevelingsplannenzo bleek op de hoorzitting. De overkoepelende organisatie der ziekenhuizen, de Natio nale Ziekenhuis Raad, stelde harde voorwaardenSlechts dé ziekenfondsen blijken geen moeite te hebben met de voor stellen. Op deze hoorzitting zou een openbare commissievergade- rmg volgen om het probleem uitvoerig door te praten. Maar d\e bijeenkomst is op verzoek van de ministers uit gesteld, omdat zij niet klaar waren om met de parlementa riërs in een detaildiscussie te worden geconfronteerd. In werkelijkheid zijn de ministe ries het gloeiend oneens over de toekomstige financiële si tuatie van de ziekenhui- Gezien deze verwikkelingen zat er voor de Kamer niets anders op dan eerst principieel over de brief van november 1979 te gaan debatteren. Hierbij is spreektijd per fractie vastge steld en zal men zich princi pieel opstellen om de regering aan te geven welke richting het parlement zelf wil. Te verwachten valt dat er veel bedenkingen pro en contra uit de bus komen Enkele weken na deze discussie zullen de beide vaste commis sies een (besloten) mondeling overleg voeren met de be windslieden om dieper in te gaan op hete hangijzers als de investeringen voor de acade mische ziekenhuizen en de ho nor er mg sproblematiekAls voorlopig slot van de proce dure ligt dan voor het najaar de (nu onmogelijkeopenbare commissievergadering in het verschiet. Het Noorden Het Noorden staat woensdag, met mogelijk een uitloop naar donderdagop de agenda van de Kamer. Het zal tijdens dit debat vooral om de situatie in Oost-Groningen gaan, er er kan best wel wat vuurwerk worden verwacht. Niet voor niets is er de afgelopen maan den zo'n uitgebreide lobby ran de econonusc/i veelge plaagde noorderlingen rich ting Den Haag geweest. Kamerradio Als u de kamerdebatten via uw kabelradio kunt volgenhoort u morgen vanaf 14.00 uur eerst de afloop van een serie nngen nder de plannen die er bestaan om tot een maatschappelijke dis cussie over de toepassing van kernenergie te komen, en over de brief van staatssecretaris Veder-Smit (volksgezond heid) met betrekking tot de geestelijke volksgezond heid Dan wordt er gepraat over de werkwijze van de Kamer, en vervolgens (morgen of vanaf woensdag) over de academi sche ziekenhuizen Woensdag staat dan het Noorden cen traal, en donderdag, voor aanvang van de vergadering, de vestigingsplaats van het Onderwijsplanbureau, en de gebeurtenissen bij de kern centrale in Borssele. waar het onlangs tot een treffen tussen demonstranten en man schappen van de Mobiele Eenheid kwam Het gaat daarbij donderdagochtend om de beantwoording ran mondelinge vragen. Ook op de kamerradio woens dagochtend de vergadering Ordening mtehjke ortgang

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7