Leidse Kraakbond kraakt' nota van politie actief in vrije tijd Iets minder publiek bij hondenclubmateh Nationale sterrenkijkdag: ruim 2000 bezoekers Recht op wonen verder op de helling Blokkade dreigt opnieuw Leidse student loopt zware brandwonden op MAANDAG 24 MAART 1980 LEIDEN.- LEIDEN - Het bekijken van sterren en planeten, door de gigantische sterrenkij kers, een tentoonstelling over het zelf maken van kijkers en een film over het heelal hebben voor meer dan tweeduizend be zoekers van de Leidse Sterrewacht in het week einde weer een stukje van de mysterieuze sluier, die toch nog altijd rond de astronomie hangt, opge licht. Voor de vierde keer werd afgelopen vrijdag de natio nale sterrenkijkdag georgani seerd, met een open huis in de Nederlandse sterrenwachten en een grote manifestatie in het Congresgebouw in Den Haag waar zo n 4000 belangstellenden verschenen.De vaste mensen van de Leidse Sterrewacht en de Leidse afdeling van de Weer- en Sterrenkundevereniging hebben aan deze nationale open dag bij de sterrewachten. weer de zater dag en de zondag vastgekoppeld, omdat ook nu weer, evenals de voorgaande jaren enorm veel be zoekers werden verwacht. De verwachtingen van de organisa toren kwamen ook dit jaar weer uit, want opnieuw werd de maximale capaciteit van 2200 mensen bereikt. De uit de vorige eeuw stammende gebouwen aan de Witte Singel maken de ont vangst van nog meer mensen niet mogelijk. De bezoekers hadden daar de be schikking over een drietal grote kijkers. De hypermoderne appa ratuur van de Leidse Sterrewacht bevindt zich momenteel in het Huygenslaboratorium. Verder konden de bezoekers van de mo numentale koepelgebouwen op een tentoonstelling zien hoe di verse instrumenten zelf worden gemaakt en hoe optieken kunnen worden geslepen. Volgens één van de organisatoren, de heer Meyvogel, een waarde volle tentoonstelling omdat het beoefenen van de sterrenkunde voor een amateur een erg kostba re aangelegenheid is. Zelfbouw van apparatuur kan de kosten aanmerkelijk drukken. Vrijdagavond, op de nationale ster renkijkdag zelf, bezochten zo'n 450 mensen de sterrenwacht. Za terdagmiddag kwamen ongeveer 400 en zaterdagavond 480 bezoe kers. Gisteren kwamen nog eens zo'n 800 belangstellenden naar de sterrenwacht toe. Met name za terdag- en gisteravond was het bezoek door het heldere weer erg interessant. Zo werd zaterdag-en gisteravond gekeken naar de maan, Jupiter, Venus en Mars. De organisatoren bieden door mid del van rondleidingen de mensen ook gewoon door het jaar heen de mogelijkheid om kennis te ma ken met de sterrenwacht. Afge lopen jaar maakten zo'n 2700 mensen gebruik van de moge lijkheid om in groepsverband een bezoek te brengen aan de met 6 koepels uitgeruste gebouwen. De Leidse Sterrewacht is de op één na oudste universiteitssterren wacht ter wereld. Sinds haar be staan heeft ze steeds een voor aanstaande plaats op astrono- miegebied in de wereld ingeno- Commissaris Van Voorden heeft felle kritiek te verwerken gekregen van de Leidse Kraakbond over zijn nota. LEIDEN - De Leidse Kraakbond heeft vernietigende kritiek op de onlangs uitgebrachte politie-nota over kraken. "Deze nota zet het recht op wonen verder op de helling. Huiseigenaren worden tegen kraken beschermd, of zij hun panden nu jarenlang laten leegstaan of niet. De verklaring van de eigenaar dat hij het pand in gebruik heeft, dreigt voor de politie voldoende te zijn om krakers een huis uit te zetten. De nota bevat veel juridisch gedraai om de politie de mogelijkheid te bieden krakers uit leegstaande panden te zetten. Onaanvaardbaar," aldus enkele krakers van de Leidse Kraakbond. Politiecommissaris H. van Voor den heeft de nota met de titel "Het bezetten van woningen of LEIDEN - Wanneer de minister van verkeer en waterstaat niet binnen een maand een beslissing heeft genomen over een tunnel onder de Willem de Zwijgerlaan dan zal deze straat opnieuw wor den geblokkeerd. Dit meldt het actiecomité uit de rond de Willem de Zwijgerlaan gelegen wijken. Het comité wil een of zelfs twee veilige verbindingen onder de drukke Willem de Zwijgerlaan door. Gedacht wordt daarbij aan een tunnel bij de Sumatrastraat en bij de Kooilaan. Bij de gemeente Leiden is men momenteel bezig om plannen en tekeningen te maken voor een tunnel bij de Sumatrastraat. Ver der heeft de gemeente het actie comité laten weten positief te staan tegenover een tunnel bij de Kooilaan, met daarbij de aante kening dat het ook moet worden goedgekeurd door de minister van verkeer en waterstaat, die dat volgens de gemeente nog niet wilde doen. Daarop schreef het actiecomité een brief aan het ministerie met de eis dat binnen twee weken een ant woord moest komen, anders zou worden verder gegaan met acties. Het antwoord van het ministerie was binnen twee weken binnen. Daarin liet de minister weten dat binnen een redelijke termijn een beslissing zou worden genomen over de subsidie. Het actiecomité vond dit antwoord echter te vaag en liet onmiddel lijk daarop weten dat zijzelf één maand een redelijke termijn vonden en dat anders weer blok kades zouden volgen. De gemeente heeft inmiddels laten weten dat er in overleg met het actiecomité en de bewoners de plannen zullen worden bespro ken voor een tunnel bij de Suma trastraat. lokalen" op 10 maart aan de raadscommissie politiezaken ge presenteerd. De nota bereikte de raadsleden net voor de vergade ring. Een te korte tijd voor de raadsleden om het in moeilijke juridische termen geschreven werkje goed door te nemen. De raadsleden hielden het op die vergadering bij enkele informa tieve vragen aan de commissaris. Vanavond praten de raadsleden vanaf half tien op het stadhuis nogmaals over de nota. De Kraakbond heeft bijna twee weken gewerkt om de conse quenties van de nota zo volledig mogelijk te overzien. In een eveneens moeilijk leesbaar commentaar zetten zij onover komelijke bezwaren tegen de no ta uiteen. De krakers: "De nota geeft een zeer negatief beeld van krakers. Alsof krakers op de bonnefooi een huis binnenstap pen, de bewoner zijn bed uitgooi en en er zelf in gaan liggen. Wij kraken niet zo maar wat". In feite is het zo dat een door de kraakbond ondersteunde kraak- actie degelijk wordt voorbereid. Buren van het pand, kadaster, bouw- en woningtoezicht of handelsregister kunnen allemaal bronnen zijn om zo goed moge lijk te bepalen waarom de eige naar het pand leeg laat staan. "Een woning langer dan drie maanden leeg laten staan, is bij de huidige woningnood onaan vaardbaar. Mensen zonder dak boven het hoofd, hebben alle recht zo'n woning te kraken", al dus de krakers. "De nota betekent een machtsuit breiding van de politie tegenover krakers. Na een kraakactie neemt de politie de toestand op en gaat voor rechter spelen. De politie wijst aan wie meer huisrecht heeft, de krakers of de eigenaar. De nota werkt hierbij steeds ten nadele van de krakers. De kra kers hebben geen woonrecht te genover de bezitter van het pand, als deze eenmaal beweert dat hij het pand in gebruik heeft". Volgens de krakers mag de politie nooit louter en alleen afgaan op informatie van de eigenaar, die de krakers immers vrijwel altijd .zo snel mogelijk het pand wil uit hebben. Krakers moeten even veel gelegenheid hebben hun vi sie op het gebruik van de ge kraakte woning te geven. De poli tie kan ook navraag doen bij de buren van het pand of bij de wijkagent. De krakers: "Het zou te zot zijn als de politie eigen machtig krakers uit een pand zet, enkel en alleen op grond van de bewering van de eigenaar dat hij het pand gebruikt of enkel en al leen omdat het pand gemeubi leerd is en een kruiwagen cement voor een mogelijke verbouwing in het pand staat. Het zou niet de eerste keer zijn dat zo'n kruiwa gen maandenlang in het leeg staand pand blijft staan. Als er een bordje te huur op de woning staat, zegt dit ook niets. De wo ning kan te duur zijn, en wordt daarom niet verhuurd. Een kwes tie van speculatie. Woningzoe kenden kunnen bij dit soort pan den gezien de huidige woning nood woonrecht opeisen door deze panden te kraken. Iemand die een pand door het te kraken weer bewoonbaar maakt, heeft meer huisrecht dan de toevallige bezitter, die het huis onbewoond laat staan. De nota ziet dit ander som. Enkel en alleen 'het bin nendringen' van een woning (de kraak-actie) is volgens de politie- nota voldoende om de krakers uit het pand te verwijderen. De nota ziet de kraak-actie als "een ver boden toestand" "Criminalisering" van de krakers in de politienota, zit de krakers van de Leidse Kraakbond ook niet lekker. De nota komt steeds weer op "vernielingen" terug, die krakers als mogelijk strafbaar feit tijdens de kraakactie zouden be gaan. "Wat zou ons belang zijn om in een gekraakt pand vernie lingen aan te brengen? Wij willen zelf in het pand wonen," foeteren de krakers. Zij wijzen er ook op dat het eerder gebruikelijker is dat de eigenaar vernielingen in zijn leegstaand pand aanbrengt, om het kraken juist te voorko men. "De marmeren gang van het twee weken geleden gekraakte AMRO-pand aan de Breestraat is bijvoorbeeld grondig vernield". De Kraakbond vindt dat de nota met twee maten meet. Als de kra kers door een knokploeg het ge kraakte pand worden uitgeslagen (hetgeen het laatste jaar herhaal delijk is voorgekomen), moet de politie volgens de nota de stand van zaken bevriezen. "Veelal zal er onvoldoende gelegenheid zijn terstond een beslissing te nemen over de vraag of de krakers het door de knokploeg ontruimde pand weer kunnen binnentrek ken", staat met zovele woorden in de nota. Anderzijds opent dezelf de nota de mogelijkheid voor de politie zo'n beslissing wèl te ne men als de politie al dan niet op heterdaad constateert dat kra kers een pand zijn binnengetrok ken. "Dan is er van bevriezen geen sprake", aldus de krakers in hun kritiek op hun nota. De algemene kampioenen van de clubmacht die dit weekeinde werd georganiseerd door de kynologenvereni- ging Rijnland. V.l.n.r. Henda van Asmaja, Gravin Aranka van Neerlands Stam en Somerset Star Wars. LEIDEN - Zo'n 2500 bezoe kers zijn gisteren in de Leidse Groenoordhallen geweest, waar de kynolo- genvereniging "Rijnland" haar 33ste jaarlijkse club match organiseerde. Ze ven keurmeesters bogen zich over 275 honden die voor deze gelegenheid door hun baasjes en vrouwtjes op alle mogelij ke manieren waren opge doft en in alle onmogelijke bochten werden gedwon gen tijdens de verplichte figuren. De uren durende keuringen wer den onderbroken door een de monstratie gehoorzamen en het behandelen van honden door kinderen. Met name dit laatste onderdeel, dat werd aangeprezen als het tonen van de goede ver standhouding tussen kind en hond, ging niet altijd even zacht zinnig toe. De kinderen wilden presteren, vóór het publiek en niet in de laatste plaats vóór de ouders, waardoor de behandeling van de honden door een deel van de kinderen nog veel te wensen overliet. Wat meer gerichte oefe ning vooraf zou voor het kind met de hond zeker op zijn plaats zijn geweest. In totaal verschenen zo'n 80 rassen voor het talrijk opgekomen publiek. Volgens de organisato ren viel het deze keer met de be langstelling wel iets tegen. Vorig jaar bezochten ongeveer 3000 mensen tijdens deze show de Groenoordhallen. Volgens be stuurslid Vermeulen hangt de wat lagere opkomst samen met clubwedstrijden in andere pro vincies. De 33 jaar oude kynologenvereni- ging heeft momenteel zo'n 900 leden. Naast de grote clubwed strijd, die eenmaal per jaar wordt gehouden, worden ook cursus sen, lezingen, gehoorzaamheids oefeningen en allerlei gezellig heidsbezigheden georganiseerd. De jaarlijkse clubmatch is eigenlijk een schoonheidswedstrijd, waarbij de bouw en in mindere mate de dressuur een belangrijke plaats innemen. Als algemeen kampioen werd gistermiddag de langharige dwerg-dashond Hen- da van Asmaja, met als eigenaar J. Oudshoorn uit Alphen aan den Rijn uitgeroepen. De Leidse wet houder Waal overhandigende bij de eerste plaatsen behorende be kers. De uitslagen: Algemeen kampioenschap: 1) Dwerg-dashond (langhaar) Hen- da van Asmaja, eigenaar J Ouds hoorn (Alphen aan den Rijn); 2) Dobbermann Pincher Gravin Aranka van Neerlands Stam, ei genaar C. de Winter (Leiden); 3) Engelse Cocker Spaniel Somer set Star Wars, eigenaar H. van Wessem (Wassenaar). Veteranen: 1) West Highland White Terrier Sparklet's Simon, eigenaar E. J. Doranna-Fokkens (Leiden); 2) Boxer Aristocraat of the Fremony Hill, eigenaar fok ker; 3) Middenslag Poedel White Skippy van Rozensteijn, eigenaar J. B. F. Volmer (Haarlem). Puppy's: 1) Dobbermann Pin- scher Graaf Brando van de Edele Stam, eigenaar C. de Winter (Lei den); 2) Yorkshire Terrier Sabri's Louis D' Or; 3) West Highland White Terrier Dingle Bay Christmas Angel, eigenaar G C.M. Kuiper-Van Zoelen (Den Haag). Junior Handling (oefeningen jeugd van 6 tot 10 jaar met hon den): 1) Stephan Wening (10) met een Chihuahua; 2) Mandy Oost- lander (10) met een Kooiker; 3) Sandy Kabbedijk (8) met een Schipperke. Junior Handling (oefeningen jeugd van 11 tot 14 jaar met hon den): 1) Elles Schoenmaker (12) met een Wetterhoun; 2) Yvo Eijs (13) met een Dobbermann Pin cher; 3) Renee Tebbens (13) met een Dashond-dwerg ruwhaar. ■MB! Humanisme De afdeling Leiden van het Humanistisch Verbond houdt vanavond een bijeenkomst in Nieuw Minerva aan de Vrouwensteeg 11. Spreker op deze avond is drs.A.J.B. Hu- bert, griffier van de Tweede Kamer en lid van de VVD. Het onderwerp waarover hij spreekt is "Het Humanistisch Verbond" is geen politieke beweging". Na de lezing is er gelegenheid voor discussie. Aanvang 20 uur. Pedofilie De program ma groep van de Leidse Werkgroep Homofilie organiseert vanavond een bijeenkomst over pedofilie. Aan de hand van een video band van het programma "Een groot uur U" over pedo- groepjes worden r dit onderwerp. een plenaire bij eenkomst. De bijeenkomst be gint om half acht en wordt ge houden in het pand Nieuwe Rijn 20a. filu gepraat i Daarna i Suriname Vanavond vertoont de werk groep tv-issue van de Leidse Studenten Ekklesia de film "In het land van de Bakra 's", een rolprent over Surinamers m Nederland. Het is een mo zaïek van korte film over de Surinaamse geschiedenis in vogelvlucht, portretten, ob servaties en gesprekken De discussie na afloop zal wor den begeleid door Ronald Gersi, opbouwwerker onder Surinamers in Alphen aan den Rijn. De bijeenkomst be gint om 20 uur in het trefcen trum Rapenburg 1001102. Kijkhuis Vanavond wordt in het Kijk huis aan de Vrouwenkerk koor straat 17 de nieuwste film van de Franse regisseur Ber- trand Effenterre vertoond. De film is uitf978 met Geraldine Chaplin en Brigitte Fossey. De film laat zien wat de ge volgen zijn voor de sociale relatie tussen mensen wan neer die teveel opgaan in hun werk. Er zijn twee voorstel lingen; 20 en 22.15 uur. Kinderopvang De actiegroep "Meer en beter kinderopvang" organiseert vandaag een avond voor leid sters in kindercentra. De bij eenkomst wordt gehouden in 't Breehuys aan de Breestraat 19. Tussen 8 en 10 uur kan er gediscussieerd worden over de positie van de leidsters. Mineralen Om een indruk te geven wat er bekend is over mineralen, edelstenen en fossielen orga niseert K&0 vanavond een rondleiding door het Rijks museum van Geologie en Mi neralogie. Begonnen wordt met de vertoning van dia's, waarna er een rondleiding wordt gehouden. Ter afslui ting wordt de film "De Lage Landen" vertoond. ?e excursie begint om acht uur in het museum aan de Hoog landse Kerkgracht 17 en staat onder leiding van het hoofd ■i de educatieve dienst het Wilk. drs. E. der LEIDEN - Op de Langebrug in Leiden is gistermiddag een 22-jarige student ernstig gewond geraakt toen hij door nog onbekende oorzaak in brand vloog terwijl hij bezig was met wasbenzine. Het ongeluk gebeurde even voor 5 uur huis aan de Langebrug. De student nenplaatsje de straat te bereiken wa< ten. wandelaars hejp te hulp scho- i de kleren nagenoeg geblust. Toen de eerste hulpdienst verscheen De jongeman liep tweede en derdegraads verbrandingen op"aan i men. benen en rug. Hij werd met spoed overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis en later van daaruit naar het Zuiderziekenhuis in Rotterdam dat over een brandwondencentrum beschikt. Gisteravond werden de overlevingskansen, door de doktoren op vijftig procent geschat. De politie w ist gisteravond nog niet wat de jongen precies gedaan had met de wasbenzine en hoe deze in brand gevlogen was. In de aan de binnenplaats grenzende gemeenschappelijke keuken van het studen tenhuis was op het ogenblik van het ongeluk niemand aanwezig.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3