„We gaan naar Moskou, tenzij... poggenpohl keukens/bad -Dinsdag-ln/oenstlag-lloordeel:- N rama Raymond Ceulemans onstuitbaar Jan Arnouts 'strompelt' naar titel... helpt u kiezen: Kortsjnoi na remises op rozen 1,98 1,75 1,75 2,95 Amerikaanse atleten in verzet tegen Carter GROOT 2 KILO VLUGKLAAR VOORDEEL VERS VAN DE VEILING MAANDAG 24 MAART 1980 SPORT SPORT SPORT SPORT Van der Smissen dankzij derde plaats naar WK HELSINGBORG (GPD) - Het effect van de imponerende openingsreeks van Christ van der Smissen was in het Europees kam pioenschap driebanden al uitgewerkt voordat het beslissende eindspel nog moest beginnen. Terwijl Raymond Ceulemans op de slotdagen zijn onstuitbare zegetocht vervolgde en Jo- hann Scherz juist in die fase van het titelge vecht naar zijn grootste vorm reikte, stortte de Nederlander in door een tekort aan routi ne en overtuiging. Het is daarom zo belang- i, ,jijk, dat Van der Smissen over anderhalve maand in Buenos Aires mag aantreden voor het wereldkampioenschap. De ervaringen in het meest fascinerende biljarttoernooi zijn i voor een aankomende vedette in dit spelon- derdeel van een onschatbare waarde voor de verdere ontwikkeling. Volkomen onverwacht werden tot het laatste moment in het Zweedse Helsingborg de rian te kansen op uitzending naar die eindstrijd verduisterd door de mentale dreun, die de Nederlandse kampioen zaterdag moest in casseren. Het bijna fatale vormverlies op de voorlaatste dag werd achtereenvolgens door Scherz en Ceulemans behendig uitgebuit en plotseling wankelde Van der Smissen na die twee zware nederlagen op de rand van de afgrond. De geplande afsluiting met een der de plaats had hij uiteindelijk slechts te dan ken aan Dieter Muller, die zaterdagavond Ludo Dielis op een zijspoor rangeerde. Stabiliteit. De superieure Raymond Ceulemans haalde toen al zijn achttiende Europese titel in het driebanden binnen, want de stabiliteit in zijn optreden tilde de 43-jarige Belg voor het in gaan van de eindronde ver genoeg boven zijn tegenstanders uit. Voor Christ van der Smis sen resteerde „slechts" de troostprijs achter Ceulemans en Scherz, waarvoor hij gisteren tegen de Portugees Theriaga nog even in de reserves moest tasten. Zijn tweede Europese krachtmeting in de drie band-discipline werd niettemin een triom fantelijk gebeuren voor de Nederlander. Want niet alleen hield hij aan de Zweedse trip een toelatingsbewijs voor het wereldkam pioenschap over, maar de St.-Willibrorder maakte vooral indruk met de verbetering van twee nationale records. Behalve het partij re cord van de eerste dag (1.875) finishte Van dei- Smissen na de slotopvoering met een toer- nooirecord (1.113). „Het is geslaagd in alle opzichten", vatte de Brabander na afloop zijn eindresultaat sa men. „Ik heb misschien niet altijd even sterk gespeeld, maar ik kan tevreden zijn met de totaal prestatie. Uitschieters heb ik alleen naar boven gehad. Want in de zogenaamd zwakkere partijen, zat ik nog altijd rond een moyenne van „één" en dat niveau is voor mij zeker niet slecht". Het toernooi was voor de bovenste plaatsen gelopen na de winstgevende tussenspurt van Ceulemans en Scherz. Verrassend was het allerminst, dat Ceulemans de eindzege bin nenhaalde met een vorstelijk moyenne en zonder nederlaag. Pas tegen het slot van de rit werkte Scherz zich naar de top van de rangschikking metzijn ongecompliceerde en uiterst kundig uitgevoerde speltype. Voor de bronzen plak moest Van der Smissen in de laatste seance nog wel met Theriaga afreke nen, maar die open kans pakte de Nederlan der met volle overgave. Het eindklassement: 1. Ceulemans 21 match- punten, r.571 algemeen gemiddelde; 2. Scherz 17 0.995; 3. Van der Smissen 16,1.113; 4. Dielis 14, 1.187; 5. Muller 12, 0.933. STEENBERGEN (GPD) - Hy pernerveus was Jan Arnouts. Nog nooit lag een nationaal ereklasse-titel in het libre zo dicht binnen zijn bereik. Aarzelend en licht trillend legde hi j aan voor de zevende carambole in het allesbeslis- sende finaleduel tegen titel verdediger Jos Bongers. Voordat Arnouts zijn pome rans tegen de speelbal had kunnen drukken, werd hij al afgeteld. Het woord "tou ché" uit de mond van de ar biter kwam als een dood vonnis. Discussiëren hielp niet. Hoofdschuddend strompelde de vertwijfelde Brabander naar zijn stoel. Lang hoefde hij daarop niet te blijven zitten. Opponent Bongers miste de eerste de beste, gemakkelijk maakba re, carambole. Daarmee gaf hij Arnouts alsnog de kans de eindstrijd in Steenbergen te winnen en zijn eerste se nioren-kampioenschap bin nen te halen. Jan Arnouts was dolblij met de titel, al toonde hij zich bij zonder vertoornd toen hem wat onontkoombare insi nuerende vragen werden ge- steld. De Ettenaar: "Ik heb pertinent geen touché ge maakt. Bovendien, toen Jos Bongers daarna die bal mis te, moest ik er zelf nog altijd 494 maken. Dat was toch een hele opgave, vooral onder die druk". Letterlijk met horten en stoten verzamelde Arnouts in zijn tweede beurt de nog resterende bijna 500 caramboles. De belasting was groot. Dat was te mer ken aan het moeizame "bochtenwerk" van de Bra bander, die op een bepaald moment zelfs 85 corrigeren de caramboles nodig had om heel uit zijn hoek, waarin de BRUSSEL (GPD) - Het Nederlands Olympisch Comité (NOC) wil over vier weken een definitief standpunt inne men over de deelneming van Nederlandse atleten aan de Olympische Spelen in Moskou. Het ziet ernaar uit, dat Nederland aan de uitnodiging van het orga nisatiecomité gehoor zal geven. Het bestuur van het NOC gaat binnenkort werken aan het standpunt „We gaan naar Mos kou, tenzij....". Dat heeft mr. Koos Idenburg, voorzitter van het NOC, zaterdag in Brussel meege deeld na afloop van de bijeen komst van Westeuropese olym pische comité's. Volgens Idenburg is het niet langer verantwoord een beslissing over de deelneming uit te stellen. „De atleten én de sportbonden moe ten langzamerhand weten" waar zij aan toe zijn. Het heeft geen zin de beslissing uit te stellen tot 24 mei, de dag waarop de inschrij ving voor de Spelen sluit". Het NOC kent inmiddels de me ningen in Nederland. Regering en parlement willen een boycot. De sportbonden en de atleten daarentegen hebben laten weten aan de Spelen te willen deelne men. Ook de publieke opinie spreekt zich voor deelneming uit. Idenburg: „We gaan daarom wer ken aan het standpunt: „We gaan naar Moskou, tenzij....". We kun nen niet definitief ja of nee tegen Moskou zeggen. We moeten een slag om de arm houden, omdat we niet weten welke politieke ontwikkelingen zich in de ko mende maanden nog zullen voordoen". Russische inval Met een besluit tot deelneming aan de Spelen, legt het NOC het ad vies van de Nederlandse regering naast zich neer. Bijna twee maanden geleden deed de rege ring een beroep op het NOC de Olympische Spelen in Moskou te boycotten uit protest tegen de Russische inval in Afghanistan en de arrestatie en verbanning van de dissidente kerngeleerde Sacharov. Idenburg: „Afghanis tan en Sacharov zijn voor het NOC nooit aanleiding geweest de Spelen te boycotten". Voor het Nederlands Olympisch Comité is het slechts van belang niet in een geïsoleerde positie te geraken. Met afschuw denkt het NOC terug aan het isolement, waarin Nederland terecht kwam na de boycot van de Spelen in Melbourne (1956). Dat mag nooit meer gebeuren, luidt sindsdien het devies van het NOC. „Het merendeel van de Westeuro pese landen zal deelnemen aan de Spelen. Dat is hier in Brussel weer eens gebleken. Zouden we toch tot een boycot besluiten, dan raken we opnieuw in een isole ment", aldus de voorzitter van het NOC. Het al of niet boycotten van de Olympische Spelen door de Ver enigde Staten is voor het NOC niet van belang. Wel het stand punt van de Westeuropese comi té's en dan met name die van Groot-Brittannië en West-Duits- land. Idenburg: „Ik heb de indruk dat Groot-Brittannie wel aan de Spelen zal deelnemen, ondanks het negatieve advies van de En gelse regering. Met betrekking tot West-Duitsland ligt de kwes tie wat ingewikkelder. Voor de Westduitsers is het vooral een politieke aangelegenheid. Met een boycot tonen de Westduitsers hun loyaliteit jegens de Ameri kaanse president. Aan de andere kant betekent een boycot onge twijfeld een verkoeling van de betrekkingen met de DDR". De zestien Westeuropese olympi sche comité's die in Brussel bij een waren, stellen zich op het standpunt dat de atleten van hun land in vrijheid moeten kunnen deelnemen aan de Spelen in Moskou. Acht comité's lieten we ten in elk geval naar Moskou te gaan. Dat zijn Groot-Brittannië, Frankrijk, Finland, Zweden, België, Italië, Spanje en Ierland. Noorwegen heeft inmiddels laten weten niet aan de Spelen te zullen deelnemen. Zeven comité's (West-Duitsland, Nederland, Oostenrijk, Luxemburg, Liech tenstein, San Marino en Turkije) hebben nog geen definitieve be slissing genomen. In een slotverklaring zeggen de zes tien, dat dë sportieve strijd tij dens de Spelen een strijd is tus sen individuele personen en niet tussen landen. Deelneming aan de Spelen betekent overigens niet, dat wordt ingestemd met het politieke systeem van het organi serend land. Bovendien wijzen de zestien de zogenoemde alter natieve Olympische Spelen, waarvoor de Amerikaanse presi dent Carter zich sterk maakt, na drukkelijk van de hand. Wel zullen de Westeuropese comi té's bij het organisatiecomité in de Sowjet-Unie erop aandringen, dat de Spelen in olympische sfeer plaats vinden. Daarover bestaat nog onzekerheid, omdat de Rus sen hun plannen voor de ope nings- en sluitingsceremonie nog steeds niet bekend hebben ge maakt. Die plannen moeten ter goedkeuring worden voorgelegd aan het IOC. Morele steun Voor Don Miller, de secretaris van het Amerikaans Olympisch Co mité die de bijeenkomst in Brus sel als waarnemer bijwoonde, was de verklaring van de zestien een morele steun. Het Ameri kaans Olympisch Comité wil nog steeds dolgraag aan de Spelen deelnemen. Miller: „De president, de Senaat, het Huis van Afgevaardigden en Willy Daume, voorzitter van het Westduitse Olympische Comité (links) en de Amerikaan Donald Miller waren de sleutelfiguren op de bijeenkomst van de vijftien nationale Olympische Comités in Brussel. Met name Miller toonde zich verheugd, dat het congres zich tegen de hernieuwde boycot-oproep van Carter uitsprak. de publieke opinie willen een boycot van de Spelen. De stand- punten van de Westeuropese co mité's zullen we zeker zwaar la ten wegen in onze eindbeslissing. Op 11, 12 en 13 april vergaderen we erover. Ik denk echter, dat e beslissing tot eind mei zal w< den uitgesteld". ADVERTENTIE bv Gebr. Rolff's Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 Winkelcentrum Baby Ion Den Haag Tel. 070 - 85 13 08 VELDEN (ANP) - De reglementair toegestane drie extra rustdagen, de bijstand van twee uit Wenen overgekomen Russische ambas sadeleden, het vermag Tigran Pe trosjan vooralsnog niet te helpen zijn achterstand in de tweekamp tegen aartsvijand Viktor Kortsj noi te nivelleren. De zevende en achtste partij eindigden dit weekeinde beide in remise, waardoor Kortsjnoi zijn voor sprong behield. Na acht partijen leidt de vice-wereldkampioen met 4'/2 tegen 3'/2 punt en staat hij er met nog twee partijen te spelen zeer rooskleurig voor. Tigran Petrosjan maakt in het Oos tenrijkse Velden een enigszins aangeslagen indruk. Zaterdag, in de zevende partij, verkreeg de vijftiger met zwart een gunstige stelling, die zekere winstkansen bood. Rond de twintigste zet of freerde Kortsjnoi remise door zijn vingers te kruisen. Petrosjan weigerde en verwierf zich een sterke positie op het bord. Tijd nood zou hem van de winst af houden. In een zeer gecompli ceerde stelling resteerde Petros jan voor de laatste vier zetten twee minuten bedenktijd. De Rus, die in de zestiger jaren lange tijd de wereldtitel droeg, nam geen risico en bood op de 38ste zet remise aan. Een etmaal later vond tot veler ver rassing, de achtste partij plaats. Terwijl alom verwacht werd, dat Kortsjnoi zijn 49ste veijaardag zou aangrijpen voor een 'time out'. Hij wenste zijn geboortedag echter luister bij te zetten met een tweede overwinning, waardoor de tweekamp zo goed als zeker beslist zou zijn. Aan de realise ring ervan is Kortsjnoi niet toe gekomen. De achtste ontmoeting eindigde in een salonremise, waarmee hij gaarne genoegen De vierde partij van de schaak tweekamp tussen de Westduitser Robert Hübner en de Hongaar Andras Adorjan, voor de kwart finales van het kandidatentoer nooi, is gisteren in Bad Lauter- berg in remise geëindigd. De par tij, waarin Adorjan wit had, nam slechts dertien zetten in beslag. Hübner heeft nu de leiding met 2,5 - 1,5. Het zettenverloop v.d. zevende partij: wit Kortsjnoi - zwart Petrosjan. I.c2-c4 c7-c6, 2.pgl-f3 d7-d5, 3.e2-e3 pg8- f6, 4.pbl-c3 e7-e6, 5.b2-b3 pb8-d7, 6.1cl-b2 e6-e5, 7.d2-d4 e5-e4, 8.PF3-d2 If8-e7, 9.a2-a3 0-0, 10.b3-b4 tf8-e8, 11.c4-c5 pd7-f8, 12.1fl-e2 dd8-d7. 13 ddl-c2 dd7-f5, 14.f2-f4 g7-g5, 15.g2- g3 g5xf4, 16.g3xf4 df5-h3, 17.thl-gi pf8-g6,18.pd2-fl dh3-h4.19.pfl-g3 pf6- g4, 20.1e2xg4 Ic8xg4, 21.dc2-f2 dh4-h3, 22 pc3-e2 pg6-h4, 23.o-o-o kg8-h8. 24.pg3xe4 dh3-f3 25.df2xl3 Ig4xf3, 26 pe4-g3 Ie7-f6, 27.tdl-d3 te8-e7, 28.1b2-e3 ta8-e8. 29.1e3-d2 h7-h6, 30.tgl-fl kg8-h7, 31.td3-b3 If3-g4, 32.tfl-f2 ph4-f3, 33.h2-h3 pf3xd2. 34.kclxd2 Ig4xh3, 35.pg3-h5 If6-h8, 36.f4-f5 te8-g8, 37.pe2-g3 Ih3-g4, 38.tb3-bl remise. Achtste partij wit Petrosjan zwart Kortsjnoi I.d2-d4 pg8-f6,2.c2-c4 e7-e6,3. pgl-f3 b7- b6, 4.a2-a3 Ic8-b7, 5.pbl-c3 d7-d5, 6 c4xdó e6xd5, 7.g2-g3 If8-d6, 8.1fl-g2 0-0, 9.0-0 tf8-e8, 10.1cl-g5 pb8-d7, Il.pc3-b5 Ib7-a6, 12.pb5xd6 c7xd6, score, zoals bekend, gelimi teerd is, door te komen. Maar dat Arnouts onder deze spanning niet bezweek, be wees zijn klasse en rechtvaardigde zijn nogal omstreden titel. De derde, verder weinigzeggende, eindpositie in Steenbergen ging naar Louis Havermans uit Zundert, die in het ande re finaleduel Piet Vet niet meer aan bod liet komen, nadat deze met vijf van ac quit was gegaan. Het bete kende Havermans' derde reeks van 500 caramboles en de negende in zijn totaliteit op dit toernooi. De eindstand i Arnouts Bongers Havermans Vet Velthuis Arkestem Klijn Van de Ven 13 500 134 61 11 500 142.85 11 500 121 24 8 500 8734 6 500 111 61 4 484 52.91 2 138 22 97 1 493 40.41 Arnouts zal Nederland verte genwoordigen op de Europe se titelstrijd in deze spelsoort, die van 8 t/m 11 mei in het Spaanse Lugo wordt gehou den. WASHINGTON (Reuter)-De wijze waarop president Carter de Ame rikaanse Olympische kandidaten duidelijk heeft gemaakt, dat zij niet naar Moskou zullen gaan, heeft niet iedereen aangespro ken. Een opinie-peiling na afloop van de vergadering in het Witte Huis toonde aan dat 44 van de aanwezige atleten tegen een boy cot was, 29 voor, bij 24 onthou dingen. President Carter ver klaarde, dat er geen Amerikaanse ploeg naar de Olympische Zo merspelen van Moskou zal gaan wegens de inval van de Sowje- trussische troepen in Afghanis- ,n het Olym- verklaarde boycot. Hij I3.tfl-el h7-h6. 14.1g5xf6 pd7xf6. 15.pf3-d2 dd8-d7, 16.e2-e3 ta8-c8, 17.pd2-bl dd7-f5, 18 pbl-c3 pf5-e4 I9.pc3xe4 d5xe4, 20.ddl-d2 remise. tan. Jay Kearney, een lid v pisch kano-team, vierkant tegen gaat naar Moskou, als het Inter nationaal Olympisch Comité mocht besluiten dat atleten als individuele sporters kunnen deelnemen zonder dat zij enig land vertegenwoordigen. Vol gens hem was de boycot nutte loos, omdat de Russen reeds be sloten zouden hebben zich niet uit Afghanistan terug te trekken. Dick Tillman, van de zeil-selectie daarentegen verklaarde, dat men de mening van de Amerikaanse zeilers had gepeild en dat daaruit was gebleken, dat men de boycot van Carter steunt. "Wij waren ge komen om te horen of er nog een sprankje hoop bestond, dat we naar Moskou zouden kunnen gaan. Nu weten we dat het onmo gelijk is", zo vatte Bruce Furniss, de gouden medaille-winnaar van 1976, zijn indrukken samen. Inmiddels heeft een groep Ameri kaanse atleten, onder wie de Olympische kampioenen Arme Robinson (verspringen) en Mao Wilkins (speerwerpen) vanuit Stanford (California) een brief gestuurd aan president Carter, waarbij zij voorstellen eventueel de openings- en sluitingscere monie van de Spelen in Moskou te willen boycotten en eventueel te zullen ontbreken als er indivi duele medailles worden uitge reikt. De vijftig atleten, die hun handte kening onder de brief zetten, ver klaarden zich tegen een even tuele boycot en tegen de organi satie van vervangende Olympi sche Spelen. "Eén dergelijke wedstrijdenreeks zou een beledi ging zijn voor atleten met Olym pische pretenties", werd in de brief gesteld. 2 kilo hamburgers pikant 9,90 kiloprijs 5,90 2 kilo heerlijke roomschnifzels 9,90 kiloprijs 5,90 2 kilo verse braadworst 9,90 kiloprijs 5,90 2 kilo rund- varkensgehakt 9,90 kiloprijs 5,90 Extra voordelig: I 1 kilo botermalse paardebiefstuk 13,90 2 kilo malse paardebieflappen 19,90 1 kilo tuinbonen 1 kilo witlof Bloemkool per stuk Jaffa's 20 voor BOODSCHAPPENMARKT

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21