LEIDSCH DAGBLAD SJAH IN CAIRO Milj oenenfraude van Leidse ..koppelbazen SCHATKIST NU AL vandaag Spookrijder tegen auto P/Leiden speelt zich met gemak in finale MAANDAG 24 MAART 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36122 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN CAIRO (Reuter/AFP) - De ex-sjah van Iran is van morgen aangekomen in Cairo. De Egyptische pre sident Anwar Sadat heeft hem van het vliegveld af gehaald. De ex-sjah is gis teren aan het begin van de avond uit Panama ver trokken. Het vliegtuig maakte een tussenlanding op de Portugese eilanden groep De Azoren om bij te tanken. Vandaag zou de Iraanse regering officieel aan Panama vragen om de uitlevering van de ex-sjah. loopt volgens de Pana mese wet de termijn af binnen welke een verzoek om uitlevering moet zijn ingediend. In Panama zowel als in Washington verklaarde men met nadruk, dat de ex-sjah, Reza Pahlevi, geheel zelf had besloten naar Egypte te vliegen. Na zijn vertrek publi ceerde het Panamese ministerie van buitenlandse zaken een ver klaring, dat de monarch verzeke ringen van afgezanten van het Witte Huis dat de operatie om zijn milt weg te nemen gewoon in Pa nama zou kunnen worden uitge voerd in de wind had geslagen. "Ondanks waarschuwingen vanwege de medische risico's verbonden aan de lange reis, de gevolgen die deze zou kunnen hebben voor de veiligheid van de Amerikaanse gegijzelden in Te heran, de binnenlandse situatie in Egypte en de situatie in het Midden-Oosten bleef Reza Pah levi bij zijn besluit de reis te ma ken", aldus de verklaring. ^a Teheran vorig jaar te hebben verlaten voor "vakantie voor on bepaalde tijd" keert de ex-sjah na een onzwerving in ballingschap van Egypte, Marokko, de Baha- ma-eilanden, Mexico, de V.S. en Panama weer naar Egypte terug. In Cairo aangekomen werd hij doorgevlogen naar het grote Egyptische legerhospitaal Maadi, zestien kilometer bezuiden Cairo, waar een hele vleugel voor hem „Passend gemaakt (Van één onzer verslaggevers) VOORSCHOTEN - Onder het motto "past het schilderij niet in de lijst, dan maken we het wel een stukje kleiner" hebben enige studenten twee prenten uit de achttiende eeuw onherstelbaar bescha digd. De betreffende pren ten, "Portret van Berthe Ma- risot" van Manet en "La grande bergère" van Millet, waren door mejuffrouw Be geer beschikbaar gesteld aan de gemeente Voorschoten ten bate van de gemeentelij ke tentoonstelling "Toon schaal '78". De lijsten, die door studenten werden gemaakt, bleken te klein voor de prenten, zodat deze "even passend" werden gemaakt. De be schadiging was zodanig dat de prenten op een Amster damse veiling nog maar een tiende van hun werkelijke waarde opbrachten. Het res terende bedrag, zo'n negen mille, zal de gemeente Voor schoten moeten vergoeden. zijn vrouw en zijn gevolg in ge reedheid is gebracht. Een woordvoerder van de gijzelen de studenten liet weten dat het vertrek niets veranderde aan hun eis dat de ex-sjah naar Iran moet terugkeren om berecht te wor den. Door gisteren Panama te verlaten en weer naar Egypte te gaan maakt de ex-sjah van Iran ge bruik van een asielaanbod, dat president Sadat van Egypte deed op 9 november - kort na de bezet ting van de Amerikaanse ambas sade in Teheran - en dat hij her haalde op 30 november, toen Mexico de verdreven monarch niet weer wilde toelaten nadat hij in New York een operatie wegens kanker had ondergaan. MARKELO (ANP) - Een spookrij der is in de afgelopen nacht op de rijksweg A-l, ter hoogte van de gemeente Markelo (Overijssel), tegen een tegemoet komende vrachtwagen gebotst en daarbij gewond geraakt. De spookrijder, een 41-jarige Am- sterdammer, heeft ongeveer twaalf minuten op de verkeerde rijbaan gereden voor hij tegen de vrachtwagen botste. De man is opgenomen in een ziekenhuis in Deventer. De chauffeur van de vrachtwagen bleef ongedeerd. De politie vermoedt dat de spookrijder onder invloed van al cohol verkeerde. De man weiger de het afnemen van «en bloed proef. Volgens de rijkspoltitie werd rond drie uur 's nachts via een praat paal en een benzinestation mel ding gemaakt van een automobi list die op de verkeerde weghelft reed. Politiewagens werden di- rekt naar verschillende afritten op de rijksweg A-l gestuurd om te trachten de spookrijder tegen te houden. Maar slechts enkele minuten na de meldingen had de spookrijder al een ongeval ver oorzaakt. 24 PAGINA'S Simon Tahamata hangt om de nek van de Deen Jensen, uit wiens voorzet hij Ajax in veilige haven heeft kunnen loodsen te gen Twente (3-2). Leidsch Dagblad Qt«n krant bezorgd? Bel den Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel 071-211515, 210221 ot 144941. (Van éen onzer verslaggevers) LEIDEN - Justitie is een miljoenenfraude op het spoor. Zestig opsporingsambtenaren zijn vanmorgen ingezet om de administratie van „koppelbazen" in beslag te nemen. De koppelbazen, die vooral actief zijn in de bouwwereld, zouden miljoenen guldens belasting heb ben ontdoken. Leiden is het brandpunt, van waaruit de besloten vennootschappen van de koppelbazen werken. Volgens de politie zijn vijf Leidse bv's bij de miljoenen fraude betrokken. De Hans van Leeuwen bv uit Lei den zou in de afgelopen j aren tien miljoen gulden hebben verduis terd. Dit ging vermoedelijk via Razzia in Zd-Afrika JOHANNESBURG (AFP) - Bij een grootscheepse razzia in Johan nesburg zijn dit weekeinde meer dan 1400 personen gearresteerd. Tijdens de operatie, die werd uit gevoerd door 2300 politieagenten zijn enkele duizenden "verdach te" personen ondervraagd. Ongeveer duizend van de gearres teerden waren zwarten die ille gaal in de stad verbleven. Minder zonnig In de nacht en vroege ochtend mis tbanken en minimumtemperatuur om het vriespunt. Overdag enkele zonnige perioden en mogelijk een bui. Middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Zwakke tot matige zuid oosten wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 6.29 uur; ander: 19.00 uur Maan op: 12.48 uur; onder: 3.47 uur Hoogwater te Katwijk om 10.23 en 23.11 uur, laagwater om 5.41 en 18.33 uur. valse facturen. Van Leeuwen doet in rioleringen en bestrating. De politie kon de eigenaar van deze bv vanmorgen nog niét te pakken krijgen. Hem wordt "valsheid in geschrifte" ten laste Zes opsporingsgroepen zijn hun actie vanmorgen om zes uur be gonnen. Op 23 adressen is huis zoeking gedaan. Voorlopig wor den in totaal achttien bv's van belastingontduiking verdacht. De huiszoekingen zijn gedaan in Leiden, Noordwijk, Lisse, Ro zenburg, Schiedam, Rotterdam, Roosendaal, Zevenbergen en Fijnaart. Tussen de bv's blijken allerlei onderlinge bindingen te bestaan. Elke opsporingsgroep bestaat uit mensen van de fiscale recherche, van de stichting sociaal fonds bouwnijverheid, de Leidse poli tie en politie van de plaats van huiszoeking. De groep staat on der leiding van de rechter-com- missaris van het betrokken ar rondissement: Den Haag, Rot terdam, Breda of Haarlem. De zaak is eind '79 aan het rollen gebracht door ambtenaren van de belastingdienst. Bij een con trole van de administratie van een aantal onderaannemers in Leiden en omgeving merkten dé ze ambtenaren dat de onderaan nemers veel werk uitbesteedden aan anderen: koppelbazen, die als regel geen omzetbelasting, loonbelasting en sociale premies afdroegen. De grootscheepse opsporingsactie die vanmorgen is ingezet staat onder leiding van officier van jus titie mr H. den Os. In het begin van dit jaar liet hij ten behoeve van het onderzoek naar de mil joenenfraude een speciaal team vormen, bestaande uit mensen van de Leidse politie, de fiscale recherche en het sociaal fonds bouwnijverheid. Het onderzoek was de afgelopen week in vol doende mate afgerond om tot in beslagname te besluiten van de administratie van achttien kop pelbazen. De Leidse politie vermoedt dat de oplossing van de affairenog maanden in beslag zal Vanmorgen waren er nog geen aanhoudingen verricht. Op vals heid in geschrifte staat een ge vangenisstraf van ten hoogste vijf jaar. Het ontdoken belastinggeld wordt teruggevorderd. De basketballers van P/Lei den hebben zich moeiteloos geplaatst voor de finale van de strijd om het Nederlands kampioenschap. In twee wedstrijden werd Do- nar ontmaskerd. De Gronin gers, die zaterdagavond in Leiden nog redelijk partij hadden gegeven, wisten zich in de return van zondag al bij voorbaat kansloos. Twee minuten voor de aanvang van het duel in de Evene mentenhal werd bekend dat John Franken niet zou kun nen spelen. "Toen zakte de moed ons in de schoenen", aldus de Leidse Groninger Hans van Rooden. Leiden profiteerde er gretig van en voegde aan de eerste 94-83 zege de voordelige score 102-87 toe. Wie in de eind strijd de tegenstander wordt is nog niet bekend. Van avond spelen Amstelveen en EBBC hun tweede partij. De eerste confrontatie werd op het nippertje (63-62) gewon nen door de ploeg uit Den Bosch. Ook in de voetbalwedstrijd Ajax-FC Twente zegevierde de kwaliteit. Vooral de bui tenlanders Arnesen (hij scoorde het doelpunt van het jaar) en Jensen voerden een show op bij de Amsterdam mers, die met 3-2 aan het langste eind trokken. Op regionaal voetbalniveau versloeg zaterdag-eer steklasser Noordwijk an dermaal een concurrent. OWIOS werd met een 8-3 ne derlaag achtergelaten en de kampioenskansen van het Eelman-team zijn nu wel zeer reèel. Hoofdklasser UVS voegde opnieuw twee pun ten aan de schamele verza meling toe. DHC werd "met onwaarschijnlijk veel ge luk" met 0-1 verslagen. De zaalhandbalsters van Fo- reholte waren minder for tuinlijk. Voor de derde ach tereenvolgende maal werd in een beslissingsduel de promotie naar de eredivisie gemist. Viktor Kortsjnoi lijkt in de schaaktweekamp met Pe trosjan op fluweel te zitten. Na twee remises in het afge lopen weekeinde kan de winst hem bijna niet meer ontgaan. PAGINA'S 13-21 Max v. d. Berg: "Met dit CDA is niet samen te werken". PAGINA 7 Zweden kiest voor kern energie PAGINA 9 Helft van leden FNV was te gen staking PAGINA 11 'Acupunctuur ook door niet-artsen' DEN HAAG (GPD) - Staatsse- cretaris Veder-Smit van volksge zondheid wil dat in de toekomst acupunctuurbehandelingen ook door andere hulpverleners dan artsen mogen worden gegeven. Die handelingen bijvoorbeeld door fysiotherapeuten, zouden dan strikt wettelijk moeten den vastgelegd, zo blijkt uit notitie van de bewindsvrouw de Tweede Kamer. Met haar om de grenzen tussen het be voegd en onbevoegd uitoefenen van geneeskunst enigszins te verleggen volgt mevrouw Veder de adviezen van diverse M.i.v. 1 april a.s. wordt het telefoonnummer voor de sleuteltjes gewijzigd. Het nieuwe nummer wordt 071-143545 Alle andere directe sleuteltjes nummers komen per 1 april te vervallen. Minister Van der Stee: AMSTERDAM (ANP) - De laatste jaren raakt de schatkist gewoon lijk in de zomermaanden leeg. Dit jaar is dat al in de eerste maandea het geval. Minister Van der Stee van finan ciën heeft dit vandaag gezegd in een toespraak, gehouden ter ge legenheid van de opening van een agentschap van het ministe rie in Amsterdam. "De nu al lege schatkist betekent dat de mogelijkheid om tegen vallers op te vangen verder is ver zwakt", aldus de minister. De staat moet dit jaar een record bedrag aantrekken ter dekking van het financieringstekort (ver schil tussen uitgaven en inkom sten van de overheid), zo zei de minister. "De grenzen van de fi nancierbaarheid van het tekort komen nu in alle scherpte m zicht". Volgens de minister is dat terug te voeren op het feit dat de bronnen, waarop de staat voor zijn financiering een beroep kan doen, beperkt zijn. Niet alleen wat het aantal maar ook wat de uit puttingsmogelijkheden betreft. Vorig jaar heeft de staat naar het oordeel van de minister het maximaal mogelijke aantal emis sies (uitgifte van aandelen of obligaties) geplaatst, namelijk acht (opbrengst vier miljard). Dat aantal lijkt voor 1980 niet zonder meer mogelijk. Een verruiming van de condities, bijv. in de vorm van verkorting van looptijden, zal daarvoor noodzakelijk zijn. De kans is zeer groot dat de staat in 1980 op de z.g. onderhandse kapi taalmarkt evenveel zal lenen als op de openbare. De grens die de financierbaarheid van het tekort verder ontmoet is het feit dat het tegoed van het rijk bij de schatkist na een halvering in 1979 verdere intering bijna niet toelaat. Concluderend zei minister Van der Stee dat de staat in 1980 alle be schikbare methoden zal moeten benutten om het financieringste kort, zij het met zo min mogelijk schade voor de andere marktpar tijen, te financieren. Maar een ze kere schade zal niet te vermijden zijn. "Er zullen in de financiële sfeer offers moeten worden ge bracht in de termen van een te kort aan financieringsmiddelen en een hoge rentestand".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1