Fides Pacta superieur in korfbalderby Foreholte mist voor derde maal in bestaan Trotters bereidt zich voor op play offs na zege op Kimbria De Danaïden zet eindsprint te laat in: 10-8 Die Ley the maakt indruk op Bosbaan troeft broer Freek af Opmars Duindam gestuit Arnold van der Capellen SPORT SPORT LEIDEN - In de promotieklasse van de korfbalcompetitie stond de interessante derby tussen Fides Pacta en De Danaïden op het pro gramma. De Danaïden, die de eer ste ontmoeting met 12-7 had ge wonnen, moest nu in het jonge, en thousiaste Fides Pacta met 10-8 zijn meerdere erkennen. Het gat. dat de ploeg van het duo Sjaak Sjar- dijn/Jan Hensen in de eerste helft had ge slagen (7-2), bleek voor De Danaïden te groot. De Leidse blauwwitten herstelden zich dan wel in de tweede helft, maar op het juiste moment fabriceerde Fides de beslis sende treffers. In de promotieklasse C behaalde Pernix een belangrijke zege op MIK (4-8). De Leide- naars bewerkstelligden dat resultaat met zovèel gemak, dat coach Flip van der Kooy de uitwedstrijd tegen koploper DKOD met veel vertrouwen tegemoet kan zien. Zuiderkwartier tenslotte zag in de promo tieklasse B geen kans de belangrijke wed strijd tegen ZKV in winst om te zetten. Het werd 7-5 voor de Zaankanters. Fides Pacta-De Danaïden 10-8 (7-2). Op het uitstekend bespeelbare veld kwam Fides Pacta goed uit de startblokken. Met name Dick Onderwater. Nu opponent Hen- nie Devilee te veel op afstand verdedigde, kreeg Onderwater alle vrijheid om aanval lende initiatieven te ontplooien. Hij profi teerde daar uitstekend van; Fides Pacta mocht zich daarom al snel in de weelde van een 2-0 marge koesteren. Een gezien het wedstrijdbeeld verdiende voorsprong, nu de equipe van Gerard Bos vooral in het middenvak achter Fides aan huppelde. Doordat laatstgenoemde formatie steeds meer energie in het spel stopte, kwamen de zwakke plekken bij Danaïden gaandeweg aan het licht. De club uit "De Kooi" liep met gemak weg van rivaal Danaïden, dat bij rust al tegen een 7-2 achterstand moest aanhik- ken. Ander beeld Niettemin gaf de tweede helft een ander beeld te zien. Fides Pacta kwam zelfs nadat Hennie Devilee en Bea Schrama de stand naar 7-4 hadden geschoten, in directe moei lijkheden. Met allerlei middelen moest voorkomen worden dat De Danaïden nog meer inliep, zodat de wedstrijd een wat grimmiger karakter kreeg. Het leek er zelfs op dat scheidsrechter Van Gaal, na het niet toekennen van een strafworp, de wedstrijd niet meer onder controle zou houden, maar het snel daaropvolgende doelpunt van Cees Christiaanse doofde het vuur (7-5). Gelukkig voor Van Gaal, want tot dat cruciale mo ment had hij de wedstrijd volledig in de hand. Van Gaal: "Ondanks dat de Danaïden- dame (Bea Schrama) bij een doorbraakpo ging werd omklemd, zag zij kans zich geheel daaruit los te wrikken. Zij kreeg een opge legde kans op een doelpunt. Het zou niet terecht zijn geweest om haar een herkansing via een strafworp te geven. Dan had ik, voordat zij geschoten had, moeten fluiten". Fides Pacta-aanvoerder Dick Onderwater herstelde het vertrouwen van zijn ploeg door bijna in dezelfde minuut voor 8-5 te zorgen. Toch bleek het gevaar nog niet weg geëbd. Joke van Nood en Hennie Devilee brachten de spanning in de laatste vijftien minuten geheel terug (8-7). Fides Pacta be slechtte echter het pleit door het benutten van een strafworp (Daan Carree), waarna Robin Sommeling "zijn" overwinning had kunnen afmaken door de strafworp te ver zilveren, die hem was toegekend nadat Adrie van Nierop twee felle charges op hem had uitgespeeld. Na afloop tevredenheid alom in het kamp van Fides Pacta, nu koploper Achilles twee punten had verspeeld. MIK-Pernix 4-8 (2-4). Drie maanden lang heeft Pernix kunnen werken aan herstel en het heeft er alle schijn van dat de Leidse ploeg in haar opzet zal slagen. Na de ver diende overwinning op MIK en doordat de overige vier degradatiekandidaten punten verspeelden, zijn de Leidenaars van de on derste plaats naar de vierde plaats van bo ven gestegen. Het vertoonde spel tegen MIK was van zo n sterk gehalte dat coach Flip v.d. Kooy van een wederopstanding durfde te spreken. Zeer regelmatig speelde Pernix MIK naar een grote nederlaag. Via 1-3 en 2-4 kwamen de Leidenaars in de tweede helft op 3-6 om de slotfase bij 4-8 te eindigen. Doelpunten: Peter Kuiper, Alice Tieleman 2x, Agnes de Rooy, Kees v.d. Kraan, Kees Brokaar 2x, Willie v.d. Kooy. ZKV-Zuiderkwartier 7-5 (4-2). Donkere wolken stapelen zich nu op boven de hoof den van de geelblauwen. Door deze neder laag zijn de Leidenaars op de laatste plaats van de prom.klasse B terecht gekomen. "Speltechnisch horen wij op die plaats niet thuis", aldus coach en trainer Ko de Haas. "Het enige wat bij Zuiderkwartier ont breekt is een zuiver schot". Zuiderkwartier zag op het beslissende moment, bij de stand 4-4, geen kans om te scoren, ondanks een groot veldoverwicht. Bij de stand 5-4 raakte Zuiderkwartier van slag en kwam ZKV nog op 7-4 voordat de eindstand 7-5 werd be reikt. Doelpunten: Wil de Wit 2x, Dirk Jan de Kreek 2x en Rens Henze. Eerste en tweede klasse overzicht: Ons Ei land hervatte de veldcompetitie met een nederlaag tegen Albatros: 5-6. Met een rust stand van 5-1 leek er voor de Eilandbewo ners nog geen vuiltje aan de lucht, maar in de tweede helft kwam Ons Eiland niet meer tot scoren. Doelpunten: Patrick Verra, Wim Nijenhuis, Rob en Huib Hasselbach en Cobi Deegenaars. De Algemene verloor eveneens (4-5). Bij rust stonden de Leidenaars tegen Rozenburg nog met 4-2 voor, maar in de tweede helft was men niet meer in staat om te scoren. Doelpunten: Ruud en Wim van Vliet, Martin Filippo en Bert Molloy. Kritiek De situatie voor de twee Leidse clubs in de Eersteklasse B blijft kritiek. Zowel De Al gemene als Crescendo, dat niet verder kwam dan een zeer bedenkelijke 6-2 neder laag tegen OSCR, verkeren in de gevaren zone. Crescendo speelde een zeer slechte wedstrijd. Alhoewel in de eerste helft nog een verdienstelijke 2-2 score genoteerd stond, zagen de Leidenaars net als de spe lers van Ons Eiland en De Algemene in de tweede helft geen kans te scoren. Doelpun ten: Liesbeth Kok en Wilfred Cornelisse. Fiks uit Oegstgeest speelde een goede wed strijd maar kon niet verhinderen dat KOAG toch met 5-4 de wedstrijd winnend afsloot, waardoor de onderste plaats nog steeds in het bezit blijft van de Fiks-ploeg. GERT GRESSIE In de Leidse korfbalderby kreeg Fides Pacta-speler Dick Onderwater rechts Danaïden-opponent Hennie Devilee. Hier bestraft Onderwater de vrijgevigheid va LEIDEN - Voor de derde maal in zijn bestaan heeft Forehol te de beslissingswedstrijd om een plaats in de eredivisie verloren. AMSTERDAM - Met de Heineken Vierkamp in Amsterdam is het afgelopen weekeinde het roeiseizoen begonnen. Tijdens deze eerste schermutselingen heeft met name Die Leythe, dat in de eindrangschikking als tweede werd genoteerd achter de ploeg van Orca/Nereus, een uitstekende indruk achtergelaten. De he ren-acht van de Leidse runner-up vestigde op de 250 meter een nieuw baanrecord: 2.07,7. Ook de andere Leidse deelnemer, Njord, bedreigde het oude baanrecord dal met 2 10.12 op naam van Nereus stond. De Koninklijke Roeivereniging' eindigde als tweede in de tijd van 2.10.60. De Vierkamp, die wordt geroeid over de afstanden 250,750,2500 en 5000 meter, was voor de dames van de Olympische roeiploeg, die allen hadden ingeschreven, een eerste 'test-case'. Bovendien was het evenement van belang voor de komende week te roeien lange afstand wedstrijd 'Head of the river'Met het oog daarop hadden met name de lange afstanden het afgelopen weekeinde de aan dacht. Van de twee Leidse inschrijvers kwam Die Leythe als sterkste uit de bus. Op de 5000 meter heren-achten eindigde de ploeg als derde in 16.16,5 achter de als eerste finishende Orca/Nereus com binatie 16.01,0) en de Nereus-acht (16.13.0). Ook op de iets korte re afstand, de 2500 meter, kwam de acht van Die Leythe als derde binnen (7.06,5), terwijl weer Orca/Nereus de eerste plaats voor zich opeiste: 7.02,2. Njord kwam er op deze afstanden niet aan te pas, en eindigde tweemaal als vierde De meest opmerkelijke prestatie leverden de roeiers van Die Ley the. met aan boord de voor de Olympische Spelen geselecteerde Ronald Florijn, op de 750 meter. De Njord-acht boekte op de kortste afstand, de 250 meter, het beste resultaat Weliswaar ging de acht van Orca Nereus winnend over de finish in 41,7 maar de voorsprong op de Leidenaars (41,9) was zeer gering. De ploeg eindigde in de eindrangschikking als vierde Bij de lichte beginnelingen viel vooral de overtuigende winst van Njord op. De roeiers van coach Strikwerda wonnen drie van de vier afstanden. De vierde overwinning ontglipte hen maar net met slechts ééntiende seconde achterstand legde de ploeg beslag op de tweede plaats. Op het damesfront dicteerde de Nereus/Phocas combinatie de strijd De ploeg regeerde oppermachtig op alle vier de afstanden, en vestigde op de 250 meter een nieuw baanrecord. Asopos moest in deze divisie met een vijfdeen laatste plaats genoegen nemen. In 1972 struikelden de Voorhoutse handbalsters tegen PSV en Sit- tardia op het beter doelgemid- delde van de beide genoemde verenigingen. Gisteren toonde het Utrechtse HMS zich in een mudvolle sporthal "de Sprin gers" in Gouda de sterkste, rust 5-7, eindstand 11-13 voor HMS. Was de zege verdiend? Vriend en vijand waren het na afloop van de wedstrijd over eens dat HMS be ter voor de dag kwam dan een overgeconcentreerd lijkend Fo reholte. De Utrechtse ploeg start te overdonderend en nam een 4-0 voorsprong. Die sterke start bleek later van doorslaggevende betekenis. Foreholte, dat zich geconfronteerd zag met een open, agressieve Utrechtse defensie, kwam niet goed los en vond ook tijdens het spel niet de goede aanpak. De eerste lijnspeelsters hadden be ter in de grote gaten aan de cirkel moeten duiken die door het verre uitstappen op Foreholtes ge vaarlijke schutters, Hannie Bos kamp en Nel Geerlings, telkens weer ontstonden. Dat de aanval van Foreholte toch tot scoren kwam, mag worden toegeschreven aan de geweldige inzet van alle speelsters, die tot het allerlaatste fluitsignaal van het koppel Krijgsman-Zandvliet bleven knokken. LEI DEN - Op het bondsbureau van de Nederlandse Basketbal Bond zullen de komende week alle uit slagen van SOVB en Nijssen Trotters nog eens goed worden nagekeken, nu het doelsaldo be paalt wie van de twee samen met Jumpers aan de play offs van de eerste divisie mag deelnemen. Afgelopen week bleek volgens een telling op het bondsbureau de Bernissenaren een straatlengte voorsprong te hebben, maar die telling wordt hevig aangevochten door de Leidenaars. Nuchter constateerde Trottei s-coach Ben van Cleef dan ook dat de 103-75- zege op Kimbria niet meer dan een formaliteit was. Hij gaat er al van uit dat zijn pupillen in het laatste treffen tegen De Germaan geen steek meer laten vallen en dat zijn telling de juiste is. SOVB won het voorlaatste duel overigens met minimaal verschil van AMVJ, terwijl de ploeg nog het lastige treffen met JRC Box tel moet afwerken. Ondanks dat Van Cleef over slechts zes spelers de beschikking had, won Trotters royaal. Peter Kop zat wegens een rugblessure op de tribune, terwijl spelverdeler Wil Moerer in de rust afhaakte. Hij ging door zijn enkel. Maar ook met deze smalle Heel dicht was de ploeg bij de ge lijkmaker, en die zou de promotie hebben betekend, toen Hannie Boskamp uit een penalty haar- zuiver 11-12 liet aantekenen! Daarvoor was er echter een gewel dig tumult losgebarsten. Nel Geerlings was voor twee minuten naar het bankje gezonden en Fo reholte speelde dus met vijf speelsters! De klok wees toen nog vijf minuten speeltijd aan en de stand was 9-12 voor HMS. Han nie Boskamp scoorde 10-12 en direct na die treffer liep Nel Geerlings het veld weer in, omdat zij dacht haar tweeminuten-straf te hebben uitgezeten. De tijd- waarnemer, de heer Van Wierin- gen, besliste echter dat zij nog 15 seconden te vroeg binnen de lij nen was gekomen. Het spel lag toen stil, want Hannie Boskamp had net gescoord. Waarop Nel Geerlings werd gediskwalifi ceerd. Op zich al een zware straf, omdat zij binnen de lijnen kwam toen. zo als gezegd, het spel stil lag. Maar de heer Zandvliet verzwaarde de straf voor Foreholte nog meer. Ook Jet Verdegaal moest naar de kant, omdat de ploeg uit Voor hout de rest van de straf aan Nel Geerlings gegeven diende over te nemen!! basis liep Trotters na een 48-42 pauzestand via 54-44. 83-62, 99-66 naar de 28 puntszege. Bij de Maastrichtenaren kon alleen ex- Flamingo'sspeler Jos Wolfs op het niveau van de Leidenaars ac teren Hij was met zijn dertig punten dan ook de productiefse Limburger. Jet Verdegaal Vier speelsters dus tegen zes van HMS. Het waarom van deze in greep, zelfs al zou die reglemen tair zijn, wilde met name de heer Zandvliet na afloop niet aan de uiteraard zeer geïnteresseerde pers geven. Ondanks alle tram melant kwam Foreholte dichter bij door de penalty van Hannie Boskamp, 11-12. In de laatste minuut gokte coach Wim Geer lings op een break-out en scha kelde over op een 4-2 defensie. Voor Trotters scoorden: R. Pauli- des 25, Ruysenaars 19, Moerer 16, P. Paulides en Lamping 14, Be- rendsen 13 en Pley 2 punten. L/Leiden Ook rayon-hoofdklasser Luba won de voorlaatste competitieduel ruim. Dunckers, dat nog niet is gevrijwaard van degradatiezor- gen, werd met 103-65 verslagen. Een sterke start na de basketwis seling (49-42) vormde de basis voor de overwinning. De Hilver summers hadden toen geen vat op Ton Kallenberg, die de hoofd rol in de eerste helft van Lode- wijk Defilée toen overnam. Bei den waren ook de topscorers. Ton Kallenberg 22 en Defilee 26 pun ten. P/Leiden De dames van Parker Leiden na men gisteravond revanche voor de twee nederlagen die zij bij Cangeroes leden. De koploper van de eerste divisie won na een 51-22 ruststand met 101 38. Top- scooi sters: Ria de Wit 28. Els Vijf- sinkel 14. Miriam van Schaik 21 en Ineke v.d. Laken 16 punten. Het mocht niet baten. HMS scoorde uit het midden, 11-13. In de veldcompetitie pakten de he ren van Olga/Saturnus in de tweede divisie danig uit tegen de mede-koploper Westlandia. Met de rust stonden de stevig hand ballende Westlanders al op een achterstand, 6-10. Na de hervatting domineerden de roodwitten volledig. Defensief sloot het als een bus en in het doel maakte Rob Spiekerman alle schoten die er toch nog door kwamen op imponerende wijze onschadelijk. Bovendien leverde hij ook nog eens zijn bekende maatpasses op de break-out af. Het werd met in hoog tempo uit gevoerd aanvalsspel tenslotte 8-18!. Uitblinker in de gisteren als totaal goed draaiende Leidse ploeg waren Anton Klok, Wim van Leeuwen, Hans Blansjaar, Jan Wolter IJssel de Schepper en doelman Rob Spiekerman. Bij de dames verloor Northa met 6-9, rust 2-3, van DWS, dat vooral op de break-out succesvol was en won OASE met 19-4, rust 8-4 van Verburch 1. De dames van MMO wonnen in de afdelings eerste klasse van Verburch 2, rust 9-0, SASSENHEIM - In het indoor- tennistoernooi in de tennishal de Klinkenberg in Sassenheim heeft Arnold van der Capellen in de fi nale niet een van de erkende B- spelers tegenover zich gevonden, Niemve Swifters goed voor de dag RIJSWIJK - Bij de officieuze wie lerkampioenschappen van Zuid- Holland district 1 zijn de nieuwe lingen van Swift gisteren uitste kend voor de dag gekomen. Richard Neuteboom eiste namelijk de eerste plaats voor zich op. ter wijl Jan Zandstra als tweede over de meet ging. In het sterk bezette liefhebberspeloton was Karei Teeuwen van de Bollenstreek de rapste. Katwijker Adrie Kriiger finishde als zesde. Cor Klooster man won bg de veteranen de spurt van een kopgroepje van vier. Op het parkoers in de Rijs- wijkse Plaspoelpolder werd bij de junioren Piet de Groot uit Ha- zerswoude eerste. Jan van Straa- ten uit Leiderdorp eindigde als vierde, terwijl Pieter Evelein de zevende positie voor zich opeiste. Aloys Goossen was de beste Swift-man bg de amateurs. eindstand 15-3. In de tweede klasse kon Saturnus geen revan che nemen op Hermes 2 voor de in de zaalcompetitie geleden ne derlaag. Het werd in Leiden 5-5, rust 1-2. Marion Blansjaar, 3, en Marja de Graaf, 2, scoorden de treffers van Olga/Saturnus. Geen moeite De dames van HW '70 hadden in de derde klasse geen moeite met Northa 2, rust 5-2, eindstand 11-4. MSV verloor van Duinoord 2, rust 3-4, eindstand 4-7. Rijns oever klopte SOS 2 met 3-2, rust 1-1. De treffers kwamen van Jan na Hus, Fia Blok en Marijke van de Koppel. Bij de heren toonde AHC'28 2 zich met 9-8, rust 5-1, sterker dan MSV, dat het in de afdelings eer ste klasse toch niet slecht doet. HW70 zag in de tweede klasse de reserves van Animo in de laat ste minuut de winst pakken, 12-11, na de hele wedstrijd de lei ding te hebben gehad. Rijnsoever verloor in de derde klasse met 8-12, rust 6-6, van Hercules 3, dat vooral beter verdedigde. FRANS BONTE zoals Bub van der Zee en Marinus Brooshooft, maar zijn jongste broer Freek van der Capellen. Die schakelde namelijk, en dat is toch zeker als een surprise aan te merken, het vorengenoemde duo uit. Bub van der Zee moest zich in het "speeluur" (er werd op tijd: 1 uur gespeeld) met 7-9 aan de kleine Unicummer gewonnen geven en Marinus Brooshooft met 5-12. Arnold van der Capel len had in de finale teveel over wicht op. broer Freek om in de LEIDEN - De verrassing van het Excelsior-bad- mintontoernooi, dat dit weekeinde in Rijswijk werd gehouden, was het verlies van Vlietwijk- speelster Nully Bennink in de halve finale van het dames-enkelspel, B cate gorie. Weinigen hadden immers verwacht dat Bennink het in die halve eindstrijd zou moeten afleggen tegen de 15-jarige Caroline Duindam, waardoor de opmars van de veel oudere Leidse on verwacht werd gestuit Zij was niet de enige die bij de voorlaatste halte moest uitstap pen ook Veglo-speler Sjaak Guerin en zgn nog niet aan een problemen te raken, 6-2, 6-3. Maar dat zou in het komende tennisseizoen wel eens heel an ders kunnen worden, als Freek van der Capellen een keer tot bij voorbeeld een halve finale in een goed bezet B-toernooi komt. En daar heeft hij de kwaliteiten voor. Het herendubbel B was voor Bub van der Zee en Herman van der Capellen, die Arnold van der Ca pellen en Hennie Koemans met 9-8 aftroefden. In het gemengd dubbel B pakte vereniging gebonden partner V,m Tamelen. werden kort voor het einde van hun zegerit tot staan gebracht. Deze herendub bel combinatie verloor in de C- Arnold van der Capellen met A. van Overloop zijn tweede toer nooiwinst met een 13-7 zege op Bernie Koemans en Herman van do Capellen. Het dames-enkelspel C was voor Annette Karl. 12-6 tegen A. Bur gers. Roy Mooyman eiste de zege op in het herenenkelspel C, 9-7 tegen R. de Groot. De Engelsen Backwith en Wilson wonnen het herendubbel C via een 9-7 zege op Van Gaaien en Renee. FRANS BONTE categorie van hot duo Bakker Bouten, met 1-15. 13-18. Het derde regionale talent dat bij de een-na-laatste schifting afviel, was de 15-jarige Maud Foessenek van BC Mercnwiek. De halve fi nale dames enkelspel in de C-ca- tegorie betekende ook voor haar het laatste wapenfeit van dit Winst was er echter voor de 'oud jes'. Het veteranen damcsdubbel Hclga van Balgooy (Veglo) en Locs van Kuilenborg (SIO) zege vierde in de cindstrgd met twee maal 15-2 over de combinatie Bonn« t Daniels Indegemengd- dubbel finale kwam Helga van Balgooy. ditmaal met echtgenoot Max aan haar zijde, tot eenzelfde resultaat de 15-5. 15 2 overwin ning op De Jong Van t Huil bracht mevrouw van Balgooy andermaal op de bovenste trede van het ereschavot.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19