Cornerwapen levert Noordwijk winst op RVVH iets minder slecht dan RCL Quick Boys door oog van de naald met 1-1 Ter Leede verspeelt kans op titel Lisser Boys deelt met Lyra in matige strijd HARKEMA GEEFT MOED OP NA 3-2 VERLIES RIJ RRR SPORT SPORT SPORT MAANDAG 24 MAART 1980 SPORT RIDDERKERK - Over écn ding, en wel het spelpeil, was men het na afloop van de botsing RVVH- RCL (1-0) in beide kampen snel eens. "Het was bar en boos en we moeten dit maar zo snel moge lijk vergeten", oordeelde men zowel aan Ridderkerkse als aan Leiderdorpse zijde. En terecht. Want wat beide forma ties de ongeveer duizend toe schouwers zaterdagmiddag voorschotelden was alles behalve voetbal op eerste klas-niveau. De thuisploeg liet nog juist het minst slechte voetbal zien en trok dan ook uiteindelijk met 1-0 aan het langste eind. Het mocht nauwe lijks verdiend heten want eigen lijk had zaterdagmiddag geen van beide ploegen in Ridderkerk recht op twee punten, eigenlijk niet eens op één punt. De chaos greep bij OWIOS na die 'patentgoal' in alle hevigheid om zich heen, de onderhuids geble ven vermoéidheidsverschijnse- len staken de kop op, waarna de eerste klasse-debutanten in de resterende speeltijd met een 0-3 score werden weggezet. De voor Noordwijk kostbare winst vormde de oogst van een periode van pakweg 40 minuten goed voetbal. Afgezien van de ope ningsfase lieten de discipelen van' trainer John Eelman zich tot de baanbrekende 0-1 van Simon van Beveren te lang meeslepen door het simpele 'klap-boemwerk' van de Veluwnaars. Waar Noordwijk het onmiskenbare technische surplus als doorslag gevende factor voor het wed strijd verloop had moeten laten gelden, kopieerde de nu serieuze kampioenskandidaat te dikwijls het 'lange halen, gauw thuis-con- cept' van de mannen van oefen- meester Cees Weurman. OWIOS kon daardoor de hoop op een voordelig resultaat lang le vend houden, de aanwezigheid van anti-helden als voorstopper Jan Willem Vierhuis en Jaap v.d. Beek ten spijt. Als vleesgewor den brokken folklore droegen die spelers hun steentje bij aan de opvoering. Met de blik op onein dig ramden Vierhuis en Van den Beek elke bal, die voor hun voe ten kwam, loodrecht omhoog dan wel naar andere onbestemde ver ten; het beeld van de pioniersda- gen van het zaterdagvoetbal werd derhalve veelvuldig opgeroepen, daar in Oldebroek. De gepolijste Noord wij kers, bij wie centrumspits Sjoerd Boot zijn plaats wegens een onduidelijke blessure ("Als ik wil kan ik zater dag wel weer spelen"....) al vroeg aan Ruud Bröring afstond, hik ten onwennig tegen de situatie aan. Want los van alle ontroeren de eenvoud herbergde het OWIOS-spel wel degelijk gevaar in zich. Na een kwartier toonde puntspeler Belangrijke zege van Katwijk tegen SV'35 LEIDEN - Katwijk behaalde in de derde klasse zaterdag een belangrijke overwinning in het degradatieduel met SV'35. De pupillen van trai ner Van der Zeeuw wonnen met 0-1. Het Hillegomse SI- ZO trok ook ditmaal aan het kortste eind. Vlug en Vaardig toonde zich met 2-5 de sterk ste. SV'35 - Katwijk: 0-1 Een verdiende zege die voor hetzelfde geld heel wat hoger had kunnen uitvallen. De Katwijk creeërden zich tal van fraaie mogelijkheden maar men sprong nogal lichtvaardig om met de kan sen. Katwijk had in de eerste helft duidelijk het beste van het spel en Arnold Boers en Wim Guyt II verzuimden hun ploeg op voorsprong te zet ten. In de 27ste minuut open de Katwijk de score. Gidie van der Bent leverde een voorzet af die door Wim van Beelen uitstekend werd afge rond: 1-0. De Katwijkse ploeg ging door en het was spitsuur in het Wassenaarse straf schopgebied. SV'35 hield met veel moeite stand tot aan de rust. Na de pauze knokte de thuisclub nog fanatieker en de Katwijkse defensie met aan het hoofd de voortreffe lijk keepende Rein Kazius moest alle zeilen bijzetten. Door het aandringen van SV'35 ontstond er ruimte voor Katwijk, die ondanks gelegenheid daartoe, niet doeltreffend werd benut. De teleurstelling binnen het Lei derdorpse kamp was na afloop van deze kwaliteitsarme verto ning erg groot. Na vier nederla gen op rij leek de winnaar van de eerste periode middels twee re cente overwinningen (Baren- drecht thuis en Spakenburg uit) de weg naar de top te hebben hervonden. Maar een nimmer sterk spelend RVVH riep de Lei derdorpse opmars abrupt een halt toe en verwees de Huguenin- formatie naar een plek in de grijze middenmoot. En gezien het vertoonde spel van Nagelhout dat haarfijn aan, toen hij een pass van middenvelder Herman Snoek ineens 'doorhaal de' en met die onverwachte actie niet alleen het centrale duo Spaanderman en Van Beveren misleidde, maar bovendien een goede gooi naar de 1-0 deed. De paal stond echter zijn bedoelin gen in de weg. Gevaarlijk "Een dergelijk elftal blijft ondanks alle beperkingen gevaarlijk, zo lang het niet achter staat", stelde John Eelman later terecht. Dat bleek eens te meer in het begin van de tweede helft. OWIOS oe fende in die fase druk uit op het Noordwijk-doel, forceerde zelfs vier hoekschoppen op rij, maar ontbeerde de kalmte om die te verzilveren. Invaller Jan Buis man gaf daarvan een treffend voorbeeld, toen hij na een corner van Hoogland schrok in plaats van schoot. Gaandeweg wist Noordwijk zich aan de omklemming van de thuisclub te ontworstelen en na afgelopen zaterdag hoort RCL daar ook gewoon thuis. Slechts incidenteel lijkt de ploeg tot het attractieve spel te kunnen nomen waarmee destijds volkomen te recht de eerste periodetitel werd binnengehaald. Deze titel, die overigens weinig voorstelt, lijkt vooralsnog dan ook niet meer dan een incident. Wil de Hugue- nin-equipe alsnog een rol van be tekenis gaan vervullen in de top van het zaterdagmiddag-voetbal dan zal er wel enige continuïteit in het spel moeten worden inge bouwd. RCL startte zaterdagmiddag overi dat Van Beveren de 0-1 had bin nen gekopt, openbaarde zich het gigantische verschil in klasse. Jan Willem Bogers blufte een keer subliem het driemanschap Hoogland, Vierhuis en Harm Uit slag af, maar overzag vervolgens de vrijstaande Bröring. De lin kerspits had trouwens toch problemen met zijn éindpass, maar kreeg tot zijn genoegen de hulp van de inmiddels afgeknap te 'liefhebber' Van den Beek. Die gul Hans Westgeest de gelegen heid bood de weg voor Bogers naar de 0-2 vrij te maken. De ontreddering bij OWIOS was na die treffer compleet, wat door John van Dijk met zijn fraai ge scoorde 0-3 werd geaccentueerd. "We hebben weer een concurrent verslagen", sprak John Eelman, "maar aan een titel durf ik nog niet te denkeri. Al erken ik wel dat wij een gunstiger programma hebben dan DOVO. Die club heeft nog vijf uitwedstrijden voor de boeg en wij maar drie. We hebben de kans dus wel in eigen hand". GERARD VAN PUTTEN gens voortvarend. RVVH moest onmiddellijk na de aftrap terug en kreeg nauwelijks gelegenheid enige aanvallende aspiraties te ontwikkelen, laat staan te verto nen. Dat werd trouwens ook in de hand gewerkt door de behou dende Ridderkerkse strijdwijze. Bij afwezigheid van de pijlsnelle rechterspits Erik de Hartog ope reerden de gastheren met slechts twee aanvallers. In de openingsfase profiteerden de gastheren van het behoudende concept van hun opponenten. Maar nadat vleugelspits Pierre van Gemerden een dot van een kans had gemist door alleen voor doelman Kees van Vliet hopeloos te falen verdween het Leider- dorpse overwicht. Als bij tover slag vloeide ook de agressie uit het spel van de Huguenin-pupil- len weg. Zonder inzet en zonder overleg werd er vervolgens geac teerd. Na kansjes voor Dick Dubbeld en Ton van de Padt kwamen de Rid derkerkers na ruim een half uur spelen onverdiend aan de leiding. Al was daar dan wel nadrukkelijk de hulp van linkervleugel-ver- Een minuut later accentueerde Zwaluwen-spits Dick van de Berg dit al door op de paal te knallen, waarna Theo Juistinga in de 88ste minuut de bal maar voor het intikken had. Juistinga had zijn zenuwen echter niet meer onder controle en joeg het leder over de doellat. Een pijn lijke nederlaag bleef de blauw- witten daarmee bespaard, wat niet weg nam dat de teleurstel ling van de gezichten der La gendijk-elf afdroop. Terecht, want van een opgaande lijn in het Katwijkse spel was niets meer te bespeuren. Met wat soepeler lopende combinaties had Quick Boys de kwetsbare Zwalu wen-defensie in de eerste helft kunnen oprollen. Nu dat niet ge- beurdekwam de thuisclub na rust geheel vast te zittenen konden de bezoekers dreigend terugkomen. Dat de jonge Vlaardingse voorhoe de wel degelijk in de gaten moest worden gehouden bleek al direct na de aftrap. Ton Hendriks lever de een goed schot af dat maar net naast het doel van Theo Guyt ging. Na enkele andere acties kon aanvoerder Arie Haasnoot nog maar net corrigerend optreden. Quick Boys liet in de 5e minuut de tanden zien toen Mart van der Plas na een goede voorzet van Jaap Heerikhuisen (in de basis voor Fred Eijsberg) de bal rake lings over het doel kopte. Na deze dynamische beginfase ver zandde het spel tot veel gerom mel op het middenveld. Beide teams zagen de geplande combi naties voortijdig stranden in on nodig balverlies. Het was Quick Boys, dat in de 17e minuut plots op voorsprong kwam. Na panie kerig wegwerken van de Zwalu wen-defensie kon Teun yan der Plas de bal meteen op zijn slof nemen. De paal stond een doel punt in de weg, maar in de re bound was Mart van der Plas at tent ter plekke. Met een beheerst tikje kondigde hij de 1-0 aan. Aangeslagen Het sein stond toen op groen voor een grootscheeps Quick Boys-of fensief. want de gasten waren duidelijk aangeslagen. Weliswaar leverde Van de Berg met een kopbal in de 22ste minuut nog een fraai buitenspel-doelpunt af, doch bij de achterste gelederen van de Vlaardingers was het complete paniek. Vooral Teun van der Plas en de op het mid denveld opererende Kees van Rooyen kregen erg veel ruimte, maar omdat juist zij hier niet erg veel profijt van konden trekken bleef het aantal kansen beperkt. Een gevaarlijke kopbal van Freek Rienks, een eenmaal wel goed doorgaande Teun van der Plas en vlak voor rusteen goede schuiver van Mart van der Plas. dat waren dediger Nico Ooievaar voor no dig. Eerst werkte deze een onge vaarlijke voorzet van Jan Vlasblom volkomen onnodig over de eigen achterlijn om ver volgens een inzet van Ton van de Padt uit diezelfde corner voor de voeten van Cees Steketee te de poneren. Steketee profiteerde in de rebound dankbaar en de enige treffer van de wedstrijd was een feit. Was er voor de pauze al nauwelijks van aanvaardbaar voetbal sprake na de doelwisseling zakte het spelpeil naar een wel zeer beden kelijk niveau. Beide teams leken de voornaamste wapenfeiten. Tekenend voor de onrust bij Vlaardingen was in de 45ste mi nuut de terugspeelbal van Gerrie de Goede op keeper Nijgh, die pardoes over de achterlijn ging. Miraculeus Na de thee had Zwaluwen-trainer Theo de Waard orde op zaken ge steld in zijn achterste linie. Voor de Quick Boys-voorhoede was er geen doorkomen aan, mede om dat laatste man Jan Merrelaar naar grote hoogte rees. Centrale Katwijkse schakels Freek Rienks en Nico Kuyt bleven daarentegen onder hun normale vorm. Gevolg was dat Zwaluwen langzaam maar zeker het initiatief naar zich toe trok. De komst van Fred Eijs berg in de 65ste minuut (voor Heerikhuisen) kon daar niets aan veranderen. In de 67ste minuut stond een miraculeuze redding van Guyt op een schot van Kegel de gelijkmaker nog in de weg. Nadat Mart van der Plas met twee individuele acties nog enig ge vaar had kunnen stichten was het in de 81ste minuut wel raak. Een gevaarlijk indraaiende corner van Leen Pijpers kon maar half worden weggewerkt, waarna verdediger Frans Loos de bal in de hoek tikte: 1-1. Dolle vreugde bij Zwaluwen, dat vervolgens nog dicht bij de zege was. Waar mee werd geïllustreerd, dat de vorm bij de formatie van trainer Lagendijk nog niet terug is. RUUD DOBBELAAR een onderlinge strijd in het ver sturen van zo veel mogelijk fou tieve passes te houden. RCL viel plichtmatig aan maar zonder overleg. Spelmaker Dick van der Bijl was veelvuldig ver voorin te vinden maar werd nimmer aan gespeeld. Van der Bijl liet zijn ploeggenoten na afloop dan ook weten dat hij bijna kramp in z'n nek had gekregen van het nakij ken van alle projectielen die over en langs hem heen waren gevlo gen. Bijna kwamen de Leiderdorpers in hun wanhopige slotoffensief nog langszij. Maar de voortdurend door twee man geschaduwde amateur-international Bennie Heemskerk mikte uit een voorzet van Pierre van Gemerden juist langs de verkeerde kant van de paal. HARDERWIJK - Ter Leede verspeelde zaterdag waar schijnlijk zijn laatste kans op het kampioenschap in de tweede klasse. In de uitwed strijd tegen koploper VVOG verloor de Sassenheimse formatie met 2-1. Nuchtere reactie van trainer Spaan na afloop: "Ach, we kijken nu wel hoe ver we komen. Als we een tweede of derde plaats bereiken, vind ik het ook een knappe pres tatie. Ik dacht dat de winst van VVOG in zijn totaliteit wel verdiend was. Met name in de tweede helft hebben we weliswaar genoeg kansen gehad, je moet die kansen wel verzilveren". Inderdaad waren er in de tweede rondgang in het duel met VVOG volop mogelijk heden voor Ter Leede om zijn tegenstrever beentje te lichten. Er werd door de Sas- senheimers goed gespeeld maar verder dan een doel punt van Wim Kosters kwam de equipe van Spaan niet. Ter Leede startte de wed strijd sterk. De Harderwij kers werden overrompeld en onder andere Pieter van der Plas en Jan van Harskamp kregen kansen. Ook in die beginfase stond het vizier aan Sassenheimse kant ech ter niet op scherp. Spaan: "Maken we in het begin een doelpunt, dan loopt het an ders. Nu kon VVOG zich her stellen en het initiatief over- Dat overwicht mondde tien minuten voor rust uit in de openingstreffer. Theo van Bruggen leverde een voorzet af die door Etie Jansen zeer fraai werd ingekopt: 1-0. Teveel ruimte Na de pauze gunde Ter Leede zijn tegenstander duidelijk minder ruimte. Spaan: "Dat was afgesproken in de rust. In het tweede gedeelte van de eerste helft kreeg VVOG teveel vrijheid met alle ge volgen vandien". De Sassenheimers hielden zich goed aan deze opdracht en begonnen de tweede helft voortvarend. Niettemin leek de zaak na een kwartier spe len bekeken. VVOG-er Jaap Umans maakte er met een kopbal 2-0 van. De Bollen streek-formatie zette nadien alles op alles en al snel werd de achterstand gehalveerd. Tegen een schot van Wim Kosters had goalie Hans Jansen geen verweer: 2-1. Hierna bleef Ter Leede ster ker maar sprong echter on zorgvuldig met de'kansen DE LIER - Lisser Boys-trainer Landzaat was niet ongelukkig mnt het 1-1 resultaat dat zijn pupillen tegen het laaggeplaaLte Lyra behaalden. "Vooral omdat we in uitwedstrijden nogal eens aan het kortste eind trekken. Nu hebben we tenminste nog een winstpunt" Gezien het spel verloop in de tweede helft mochten de Lissenaren zich zeker niet beklagen dat er een puntendeling werd bereikt In de eerste rondgang had Lisser Boys echter afstand kunnen nemen van Lyra De equipe uit de Bollenstreek toonde zich in de eerste 45 minuten slagvaar diger dan de tegenstrever. Zo ontstonden er kansen voor Ben Barthen en Jan van Slooten, maar beiden richtten net niet zuiver genoeg. Ruim twintig minuten waren er gespeeld toen de bezoekers eindelijk verdiend op voorsprong kwamen. Uit een voorzet van Peter Schalk was het Jan van Slooten die de openingstreffer op zijn naam bracht 0-1 Lyra was aangeslagen maar de wit-zwarten verzuimden de zaak te beslissen. De thuisclub putte daaruit weer moed, wat twee minuten voor rust de gelijkmaker opleverde 1-1. Lyra startte door deze welkome opsteker na rust voortvarend en de pupil len van Landzaat moesten in het eerste kwartier alle zeilen bijzetten om tegentreffers te voorkomen Aanvallend presteerde Lisser Boys na de pauze niet veel meer. Landzaat: "We hadden duidelijk last met het speltype dat Lyra ons voorschotelde. Veel lange ballen en steeds weer het middenveld overslaan. Dergelijk spel ligt ons niet zo". OLDEBROEK - Opnieuw rendeerde de studiearbeid. Evenals DOVO, ruim twee weken geleden, sneuvelde ook OWIOS door de, op de Noordwijk-trainingen, volledig uitgekristalliseerde 'doodschop om een hoekje'. Het zo langzamerhand vernietigende cornerwapen werd zater dagmiddag in Oldebroek na 54 minuten in werking gebracht; andermaal ge bruikte Simon van Beveren de door John van Dijk aangedragen munitie doeltref fend. Het doelpunt van Quick Boys Mart i doelman Nijgh het nakijken heeft. i der Plas schiet in. De sliding van Jan Merrelaar komt te laat, terwijl KATWIJK - Quick Boys kroop zaterdag uiteindelijk door het oog van de naald. Nadat Zwaluwen Vlaardingen ne gen minuten voor tijd de 1-1 had aangetekend, was het Katwijkse verdedigingsblok namelijk rijp voor de sloop. Wanorde m de Harkemase Boys-defensie, doordat voorstopper Jack Pitstra nr. 41 verkeerd terugspeelt opzijn doelman. Piet Haasnoot straft die fout goed af en helpt zijn club aan een 2-1 voorsprong RIJNSBURG - Het heeft er lange tijd naar uitgezien dat Harkemase Boys het onlangs ingezette 'af- scheidstoernee' langs de velden van de zaterdag-eer steklassers in Rijnsburg met een 2-2 deling zou vie ren. In de slotfase, toen de hekkesluiter zich opmaak te voor een positief resultaat, besliste Rijnsburgse Boys-aanvoerder Ruud van der Voort evenwel an ders. Harkemase Boys-coach Jelte Postma heeft zich "in zijn achterhoofd" al verzoend met de degradatie van zijn club. "Maar", sprak hij, "als we hier een punt hadden weggehaald, dan had ik nog wel perspectief gezien. Want de volgende drie wedstrijden spelen we thuis en als we die zouden winnen....". Een diepe stilte bevestigde dat hijzelf er niet in geloofde. Niet temin had Rijnsburgse Boys de Noorderlingen za terdag alle gelegenheid geboden een punt uit het Bollendorp te halen. Tot aan de rust konden de pu pillen van Herman Wijnands het verschil op de rang lijst met hun spel waarmaken. "Maar een aantal spe lers zorgde er met zijn geklungel voor dat Rijnsburg se Boys het daarna onnodig moeilijk kreeg", oor deelde Wijnands. "En dat komt omdat sommigen zichzelf overschatten en hun directe tegenstanders onderschatten". Na een 2-1 pauzestand verzuimden de Rijnsburgers door te drukken. Waar in de eerste helft de flanken goed gebruikt werden en er ook legio mogelijkheden ontstonden, maakte Rijnsburgse Boys na de spel hervatting de fout de bal te vaak breed te leggen. Waardoor de kans op een verrassende actie bij voor baat werd uitgesloten. De in de eerste rondgang sterk spelende Henk van der Zwan werd zodoende werk loos gehouden. En juist hij had met zijn kopstoten voor het nodige gevaar gezorgd. Bovendien blonk het centrale verdedigingsduo Aan Nicolai/Jack Pit stra zeker niet uit. Harkemase Boys mocht dan ook van geluk spreken dat slechts één verdedigingsfout werd afgestraft. Ook Rijnsburgse Boys-doelman Cees Star nam in de beginfase deel aan het foutenfestival. Tot tweemaal toe trapte hij een achterbal voor de voeten van Ruurd Veenstra. Beide keren vertolkte de Fries de impro- duktiviteit van zijn team op treffende wijze door res pectievelijk naast en tegen de paal te schieten. Halverwege de eerste helft eiste Harkemase Boys speler Jack Pitstra alle aandacht op zich. Nadat eerst Henk van der Zwan na een listig tikje van Piet Haas noot 1-0 had gescoord en Harkemase Boys-rechter spits Hoekstra met een schot de deklat had geraakt, luidde Pitstra zijn 'optreden' met een schot tegen zijn eigen lat in. Vervolgens zorgde de Fries voor de no dige opluchting door. in een fase waarin zijn vereni ging rijp was voor een grotere achterstand, de ge lijkmaker te verzorgen. Hij scoorde bijzonder fraai na een vrije trap van Schievink. Tien minuten voor tijd zorgde de voorstopper er ten slotte óók voor dat zijn club met een achterstand moest rusten. In de nabijheid van drie ploeggenoten speelde hij uiterst ongelukkig terug op zijn doelman. De attent storen de Ruud van der Voort stelde Piet Haasnoot in de gelegenheid het tweede Rijnsburgse doelpunt te fa briceren: 2-1. Na de doelwisseling kwamen de volgelingen van Postma snel aan de gelijkmaker. Na goed voorberei dend werk van Schievink scoorde Gerrit Hoekstra 2-2. Rijnsburgse Boys was na die onverwachte te gentreffer totaal de kluts kwijt. Vandaar dat iedereen zich ook met die 2-2 stand verzoende, totdat Ruud van der Voort op aangeven van Anne Ouwersloot via de binnenkant van de paal scoorde. Hoewel ook het afscheidsduel in Rijnsburg geen 'succesnummer' was. leed de stemming er bij de Friezen niet onder. Postma: Ik garandeer je, dat er na tien minuten al een tophit in de spelersbus wordt gedraaid en dat we de nederlaag dan al lang zijn vergeten". HFRMAN POOS.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17