Miljoenen gaan aan bestrijding van hoofdpijn op 'Te vondeling leggen9 niet meer vervolgd BOYCOT 'LINA' Prijzen kunnen iets stijgen Steeds meer klachten over ziekenfondsen Aannemer verduisterde miljoenen Joegoslaven mogen niet naar Hoogovens ZATERDAG 22 MAART 1980 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - In zware geestelijke nood mag een ouder zijn kind te vondeling leggen. Het Openbaar Ministerie zal geen vervolging instellen als de vader of moeder er voor zorgt dat het kind spoedig gezond zal worden gevonden. Minister De Ruiter (justitie) wil echter niet izoals de Kamer gevraagd had) bepaalde plaatsen aanwijzen waar het te vondeling leggen zou moeten gebeuren. Hij vreest dat het daardoor in onnodige gevallen zal plaatsvinden. Het kind mag ook niet ano niem te vondeling worden gelegd, zo schrijft de minister in een gisteren inge diend wetsontwerp. De minister heeft in het ontwerp de garan tie willen inbouwen dat de alkomst van het kind kan worden bepaald. „Het niet ken nen van de eigen afstamming kan bij het kind tot een identiteitscrisis leiden", aldus minister De Ruiter. Bovendien wordt het onmogelijk een juist besluit te nemen als de ouder zich later weer bij de autoriteiten zou melden om het kind terug te eisen. De minister ziet het gevaar dat gehandicapte kinderen vaker te vondeling zouden worden gelegd als dat anoniem zou mogen. Het te vondeling leggen is voor de minister aanvaardbaar als het onmiddellijk na de geboorte gebeurt in een crisissituatie. „De tijd voor kalm beraad of rustig overleg moet hebben ontbroken". Er is volgens de minister sprake van een crisis als de ouder geen enkele verantwoordelijkheid jegens zijn pas geboren kind wil of durft te aan vaarden. Zowel de „humaniteit jegens de ouder" als het belang van het kind kunnen daarbij in het geding zijn. UTRECHT (ANP) - De rechtbank in Utrecht heeft gislci en de 44-ja rige aannemer R.K.H. uit Woer den veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf en een geld boete van vijftigduizend gulden wegens belastingfraude. De rechtbank achtte bewezen dat de aannemer miljoenen guldens aan inkomen voor de rijksbelastin gen heeft verzwegen. M. kreeg een hogere straf opgelegd dan officier van justitie, mr. A. Somerwil twee weken geleden eiste (een jaar cel. waarvan drie maanden voorwaardelijk). De rechtbank meende namelijk dat de aannemer door zijn handelin gen ook anderen in grote problemen heelt gebracht en dat een zware geldboete op zijn plaats is, gezien het enorme be drag dat Jde belastingen in feite nog-schuldig is. De aannemer is inmiddels failliet en het is vrijwel zeker dat van de bijna tien miljoen gulden die de rijksbelastingen en het Sociaal Fonds Bouwnijverheid nog van hem te goed hebben, nooit een cent op tafel zal komen. Hoewel H. als directeur van zijn bouwcombinatie voor slechts vierhonderd gulden per week op de loonlijst stond, permitteerde hij zich peperdure reizen naar In donesië. Curasao en Spanje, ver bleef in de duurste hotels en ver gokte vermogens op de paarden races, zo bleek twee weken gele den opde zitting. 'U leefdealseen Vorst', aldus rechtbankpresident mr. K.S. Bieger toen. AMSTERDAM (GPD) - Tientallen miljoenen worden jaarlijks in ons land uitgegeven aan middelen om hoofdpijn te bestrijden. Vorig jaar was dat 37 miljoen. Daarbij gaat het alleen om het verschijnsel; aan de achterliggen de oorzaken van een kwaal als chronische hoofdpijn wordt daarmee nog niets gedaan. f«s i, o£ :'rM-ï!LuV v SN -- v-. Toch zijn erop dit gebied meer mo gelijkheden dan meestal wordt aangenomen. Dit werd gisteren gezegd op een congres over het thema "hoofd pijn" van het Nederlands Ge nootschap voor Fysiotherapie. Uit onderzoekingen blijkt dat het aantal chronische hoofdpijnlij ders steeds toeneemt. Deze vorm van hoofdpijn geeft aan dat er iets mankeert aan het functioneren van de patient. Men moet zich dan ook afvragen of I X/7, m r Twee stakers la 1 ROTTERDAM (ANP) - Havenwer kers in Rotterdam zijn gister middag een boycot begonnen van het Cypriotische schip 'Lina', waarop elf Pakistaanse beman ningsleden in staking zijn ge gaan. Volgens de Internationale Vervoersfederatie ITF, die de ac tie steunt, hebben de elf nauwe lijks of geen gage gehad sinds ze zijn aangemonsterd in december. De elf Pakistani zijn ook naar de ITF gestapt, omdat ze op zee mis handeld zijn door de Griekse of ficieren. De ITF onderzoekt deze klacht. Een eerste gesprek met de Griekse eigenaars van de 'Lina' heeft gisteren volgens de ITF niets opgeleverd. De rederij kon geen loonstaten laten zien, waar uit zou blijken dat de bemanning wel uitbetaald is, aldus de Inter nationale Federatie. De ITF is erg gebeten op de scheepvaartinspectie in Rotter dam, die de Griekse eigenaars van de 'Lina' toestemming heb ben gegeven om - als de boycot voorbij is - uit te varen. Volgens ITF-inspecteur Altena heeft de scheepvaartinspectie niet de moeite genomen om bij voorbeeld de bemannings- verblijven te inspecteren. De si tuatie daar is volgens hem 'beest achtig'. Elektriciteitsdraden lig gen op verscheidene plekken open en bloot, de verwarming is uitgevallen, de toiletten functio neren niet en de rederij heeft vol- Protest tegen zeehondenjacht DEN HAAG (GPD) - Honderdvijf tigduizend handtekeningen en vijfduizend protestbrieikaarten ondersteunden de petitie, die vrijdagmiddag in Den Haag werd aangeboden aan de Noorse am bassadeur in ons land, mr. Arne gens Altena nooit gehoord van dekens en schoon beddegoed. De Griekse rederij Nedon heeft de ITF gisteravond laten weten, dat ze bereid is een arbeidsovereen komst aan te gaan voor de „Lina". ITF-inspecteur Altena staat nog al sceptisch tegenover het aan bod, maar, zegt hij. "de rederij wil maandag daarover echt praten" de traditionele gang van arts naar specialist, gevolgd door het stempel "chronische hoofdpijn" wellicht verlaten moet worden. Er zijn behandelingen die patiën ten leren hun hoofdpijn te be heersen en ermee te leven, zodat zijn welzijn zo weinig mogelijk wordt aangetast. Hierbij speelt fysiotherapie ook een belangrijke rol, want de fysiothe rapeuten worden vaak gecon fronteerd met hoofdpijn als di recte klacht of "bijverschijnsel" Goede begeleiding brengt suc cessen met zich en bovendien kan de weg direct via de fysiothe rapeut wellicht iets op de uitga ven voor medicijnen besparen. Bepaalde geneesmiddelen kunnen, naast hoofdpijn bestrijden, zelf ook hoofdpijn veroorzaken. Spanningshoofdpijnen zijn een gevolg van het feit dat bepgalde spieren in het hoofd te sterk zijn gespannen. Door middel van ap paratuur kunnen patiënten zelf die spanningen waarnemen en via oefeningen leren zich-te ont spannen, waardoor hoofdpijn- aanvallen worden afgewend. Alleen in Nederland al komen er ieder jaar 200 nierpatiënten bij door het langdurig slikken van de pijnstiller apc, aldus prof. dr. F. A. Nelemans, hoogleraar in de farmacologie vrijdag in Amster dam waar hij het wetenschappe lijk voorjaarscongres van het Ne derlands genootschap voor fysio therapie toesprak. Het congres ging over hoofdpijn. De grote boosdoener is volgens Nelemans de stof fenacetine Die overigens ook in andere pijnstil lers is verwerkt. Behalve dat deze stof verslavend en kankerver wekkend is, verwoest ze volgens Nelemans op de lange duur de nierfunctie. Al in 1978 heeft de geneesmidde lencommissie overigens geadvi seerd de stof uiterlijk 1 januari 1980 op recept te stellen. Hetgeen nog niet is gebeurd. Van Agt over akkerbouw DEN HAAG (GPD) - De prijzen van akkerbouwprodukten zullen wat verder kunnen stijgen dan de 2,4 procent die EG-landbouwcom- missaris Gundelach voor alle landbouwprodukten in de EG heeft Voorgesteld. Minister Braks Okto draait nog eens vier weken door DEN HAAG (ANP) - De vouwkar- tonfabriek Okto in Winschoten kan nog eens vier weken door draaien. Er zijn orders. In die vier weken zal een aantal gesprekken tussen minister Van Aardenne en betrokkenen, waar onder het be stuur van het moederbedrijf KNP, worden voortgezet. In die gesprekken, die gisteren niet konden worden afgerond, wor den mogelijkheden bekeken die kans zouden bieden voor voort zetting van Okto. (landbouw en visserij) zal dat standpunt volgende week op de vergadering van de Europese landbouwministers in Brussel verdedigen. Minister-president Van Agt zei gis teren op zijn wekelijkse perscon ferentie dat minister Braks het mandaat heeft gekregen om „te pleiten voor een behoedzame verdere verhoging van de prijzen voor akkerbouwprodukten. om dat daar de boeren er het be- kaaidst van afkomen". Dat betekent dan wel, aldus de premier, dat er op andere deelter reinen van de landbouw conces sies zullen moeten worden ge daan. „Het totaal moet gelijk blij ven". Van Agt signaleerde een spanning tussen de inkomenspo sitie van de boeren („die ziet er tamelijk moeilijk uit"), en de noodzaak paal en perk te stellen aan de groei van de landbouwuit gave itgaven bedragen thans 72 procent van het totale Europese budget, en dat percentage moet beslist worden verlaagd ter wille van andere vormen va^commu- nautair beleid", aldus de pre- DEN BOSCH (ANP) - Zo n ze venduizend boeren en tuinders uit Limburg, Branbant, Zeeland en Gelderland hebben gisteren in Den Bosch geprotesteerd tegen de prijsvoorstellen van de Europese Commissie. Soortgelijk massaal protest vond al eerder plaats in Zwolle. Vandaag wordt een der gelijke bijeenkomst georgani seerd in Bleiswijk. De Europese Commissie heeft voor gesteld de landbouwprijzen in de EEG met gemiddeld 2.4 procent te verhogen. De organisatie van de europese boeren COPA, acht een prijsverhoging van 7,9 procent noodzakelijk. Volgens de boeren wordt hun inkomenspositie nog verder ondergraven als de voor stellen van de Europese Commis sie worden aangenomen. In een telegram aan de actievoer ders heeft landbouwminister Braks laten weten de gevoelens van onbehagen van de boeren en tuinders te delen. De minister kondigde in het telegram aan zich te zullen inzetten voor hun ver langens. ARNHEM - Radio Kootwijk Lange Gerrit, de laatst overgebleven, 212 meter hoge, antennemast van de oorspronkelijke zes masten van Radio Kootwijk op de Velu- we is gistermiddag om enkele minuten over 1 door toedoen van springladingen gesneuveld. Duizenden toeschouwers op de zandwegen rond Radio Kootwijk zagen de mast geheel volgens plan de goede richting uitvallen. Het publiek mocht de antenne niet dichter dan 500 meter nade ren. Lange Gerrit deed sinds 19è6 geen dienst meer. NU AL ZO'N VIJFTIG PER MAAND AMSTELVEEN - „Zeventig pro cent van het Nederlandse volk zit in het ziekenfonds en de be moeienisvan de mensen methün verzekering neemt steeds meer toe. De ziekenfondsen zijn in het hele leven vertakt. Allicht dat je dan eens wat uitglijders krijgt, dat is onvermijdelijk. Dan is het een goede zaak om voor die men sen een uitlaatklep te hebben". Met deze uitspraak benadrukt al gemeen secretaris van de zieken fondsraad, L. Marselis. de nood zaak van de klachtencommissie die eind vorig jaar door de zieken fondsraad werd ingesteld. Via de klachte die kunnen r de i tevreden rop z zijn Gunneng. door vertegenwo gers vanriet Wereldnatuurh idi- vordt gevraagd of de Noorse am- >assadcur zijn invloed wil aan renden om via zijn regering te lewerkstelligen dat de jacht op adelrobben en klapmutsen rordt gestopt en dal tevens van lie zijde een invoerverbod komt an zeehondehuiden en andere eehondepi oduklen band met ziekenfonds- of AWBZ- verzekering zijn geholpen nu hun recht zoeken. De commissie be handelt geen klachten over puur medische hulp en voorzieningen. Hiervoor kan men krachtens de wet terecht bij de afdeling voor zieningen van de ziekenfonds raad. „Het gaat om besluiten of handelingen van uitvoeringsor ganen. Als iemand bijvoorbeeld fysiotherapeutische hulp vraagt en het ziekenfonds weigert dat dan kan hij naar de klachten- - commissie stappen. Maar niet als hij vindt dat een fysiotherapeut hem slecht behandelt", aldus Marselis Statistiek Voordat deze speciale commissie bestond werden de klachten door het secretariaat van de zieken fondsraad afgehandeld. Vanaf juli '79 tot aan het einde van dat jaar heeft men bijgehouden waai de mensen zoal over klagen. Aanmelding, inschrijving en premie zijn de terreinen waar de meeste klachten over handelen. Omdat de klachtencommissie toen nog niet functioneerde, zijn in deze statistiek ook andere klachten over voorzieningen be trokken. Van de 383 klachten die in deze periode bij de zieken fondsraad binnen kwamen, wer den er 220 ongegrond verklaard. De meeste klagers hadden moei lijkheden op het gebied van de Ziekenfondswet (291). De kwaliteit van ziekenhuizen was voor veel mensen aanleiding om een klacht in te dienen. 61 men sen waren niet te spreken over de opname en het verdere verblijf in een ziekenhuis. Ook over opna me en verblijf in verpleeginrich tingen (25) en zwakzinnigenin richtingen (14) werd geklaagd. Veel mensen waren niet tevreden met de geneeskundige hulp (tandheelkundige hulp 32, far maceutische hulp 28 en huisart senhulp 18). De kwaliteit van het ziekenvervoer scoorde 23 klach ten. De aard van de klachten be trof meestal de omvang van de hulp. Een eigen oordeel ling van klachte speelt. De klachten, die meestal schriftelijk binnenkomen, wor den eerst door het secretariaat bekeken. „We sturen dan meestal een brief naar het betreffende ziekenfonds om hun kant van de zaak te horen. Maar als het wat ingewikkelder is sturen we de in spectie er op af. Daarna bekijken onze juristen, of andere deskun digen. de zaak en geven een preadvies aan de klachtencom missie. Dat houdt niet in dat zo'n advies altijd wordt opgevolgd. Men gaat zich een eigen oordeel In de klachtencommisiie zitten alle groeperingen die ook in de Zie kenfondsraad zijn vertegen woordigd: de ziekenfondsen, de ziektekostenverzekeraars, een werkgever, een werknemer, ie mand van de AWBZ-instellingen. een arts en een overheidsfunc tionarissen Professor Rang is, als onafhankelijke, voorzitter van de commissie. De klachtencommis sie van de Sociale Verzekerings raad. waarvan prof. Rang ook voorzitter is, heeft model gestaan voor de commissie van de zieken fondsraad. In een maandelijkse vergadering worden de klachten door de commissie besproken. Volgens Marsclis is er nog geen volledig beeld van de klachten- stroom te geven. „Het zijn er zo'n vijftig per maand en het aantal is nog steeds groeiende". Niet alle klachten komen bij de commissie terecht „In veel gevallen worden moeilijkheden door het secreta riaat opgelost in een gesprekje met een ziekenfonds". Stoel Volgens Marselis moet niet ieder een met een klacht direct naar de klachtencommissie stappen. „Men moet allereerst naar zijn ei gen fonds stappen en daar probe ren de zaken geregeld te krijgen. Als je iets te klagen hebt moet je naar je ziekenfonds gaan en niet, bij wijze van spreken, een twee drie naar De Ombudsman van de VARA stappen. Dat moetje doen als je ergens geen schot in krijgt". De macht van de klachtencommis sie is volgens Marselis beperkt. „Soms betreft een klacht de zelf standige bevoegdheden van een ziekenfonds en dan kunnnen wij er niet tussen komen. Maar in an dere gevallen kunnen wij wel de gelijk zeggen dat een ziekenfonds het niet goed doet en iets moet veranderen Individuele klach ten worden volgens Marselis na contact met het betreffende fonds opgelost, „als we met rede lijke argumenten komen zal een ziekenfonds ons advies wel op volgen". Aan de algemenere klachten over bijvoorbeeld de te hoge premie voor de vrij wil ige verzekering kan de commissie weinig doen. „Dat kun je signaleren als het een veel voorkomende klacht is tegen het systeem. En dan kan je daar in de beleidsorganen aandacht voor vragen. Dat gaat dan via een commissie en de raad naar het Marselis zullen bhi kl.ii Wij gaan niet op de stoel van d<- ziekenfondsen zitten, dat is de bedoeling niet. Alleen wanneer er herhaaldelijk dingen gebeuren waar een verzekerde het niet mee eens is moet hij naar ons komen. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer wil dat minister Albeda (sociale zaken) geen vergunning zal geven aan Hoogovens om Joegoslaven aan te trekken. Dit blijkt uit kamervragen die zijn gesteld door leden van D 66. CDA. PvdA en VVD. Hoogovens zou van plan zijn tach tig Joegoslaven voor te bereiden op werk in Nederland. Dc Joego slaven krijgen al Nederlandse les en informatie over Nederlandse werk- en leefomstandigheden. De kamerleden rrienen dat het plan in tegenspraak is met de toe zegging van de minister aan de Kamer, dat aan Hoogovens geen vergunning wordt verleend voor het aantrekken van Joegoslaven De kamerleden willen dat de mi nister die uitspraak gestand doet. Personeel bezet café vraagt faillissement aan EINDHOVEN (ANP) - Het perso neel van café-restaurant Schim- melpenninck in Eindhoven dat het bedrijf al bijna twee weken bezet houdt heeft gisteren het faillissement aangevraagd van De Schimmel bv, de werkmaat schappij van directeur H. de Weerd. Het personeel eist van De Weerd nog loon over de afgelo pen anderhalve maand alsmede uitbetaling van de zondagtoeslag over een veel langere periode. De Weerd zegt niet te kunnen be talen omdat hij van brouwerij Bavaria nog één miljoen gulden tegoed heeft. De brouwerij ont kent dit. Er is weliswaar een con tract waarin de brouwerij toezegt verliezen te zullen aanzuiveren maar over de uitleg van dat con tract bestaat een verschil van mening. Het personeel van Schimmelpenninck stelt zich op het standpunt dat los van dit alles De Weerd zijn verplichtingen ten aanzien van de ruim twintig me dewerkers moet nakomen. Kort na het begin van de bezetting heeft De Weerd het personeel op staande voet ontslagen. Zijn raadsman mr. Moszkowicz, heeft inmiddels een kort geding aai spannen waarin wordt geeist dat het personeel het pand verlaat en overdraagt aan De Weerd Dit ge ding dient woensdag voor de pre sident van de Bossche rechtbank Gedurende de bezetting is Schimmelpenninck normaal open. Volgens de bezetters wordt daar nu meer omgezet dan vóór de bezetting. DEN HAAG - Directeur-generaal voor maatschappelijke ontwik keling van het ministerie van erm, dr. G. Hendriks is de Rene Sand Award 1980 toegekend. De internationale onderscheiding krijgt hij voor zijn verdiensten voor de bevordering van het maatschappelijk welzijn. Geen kolen meer uit zuid-Limburg cl HEERLEN (ANP) - De conv nele winning van kolen i derland kan wel worden 1 «altijd ziekenfondsen Het gaat ovei duizend en een dingen Maar ja. als een ziekenfonds een admini- stratie heeft van 200.000 zielen dan kan er wel eens wat misgaan Een computer wil wel eens een fout maken." RIEN FLORIS tionale) de elnernei s gistei av ond gekomen t ian het eind van een tWMdui 1 steenkool i n de Limburgse plaats Heerlen Aan heropening van de inmiddels gesloten rr lijnen in Limburg of aanleg van i nieuwe mijnen valt niet meer te denken Van een oncc inventionele methode van kolenw 'inning (ondergrondse vergasMng of het oplossen dan wel kraken van kolenkan de eet - ste vijftien tot twintig jaar ook niets kom* •n Dut is iets ooi de mijn. aldus u K J.»i d.un.v v ooi imahg mijnbouw kun dig.- ,.n I) SM Volgens hei m woidt heel wat nethoden vooi de ...,n an kolenvoorraden op le onder de giond.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7