Surinaamse kerk trekt van leer Het Heil" veranderde arm Amsterdam Op de bres voor armen en onmondigen Kerken in Groningen betrokken in overleg éMJMUMIIHIJI» ZATERDAG 22 MAART 1980 onmondigen moeten dienen, zeggen de kerken van dat land. (Van onze redactie geestelijk leven) "De recente geschiedenis van Suriname toont duidelijk aan, dat de kerken zich duchtig met de samenlevings problemen bezig houden. Het gaat er niet om, partijpo litiek te bedrijven, maar stem te geven aan de kleinen en geringen, de kwetsbaren en onmondigen. Als zich dan een vrij plotselinge omwenteling voltrekt, hebben de kerken zich dat zeker aan te trekken". Dat staat in een brief van het Zen dingsgenootschap der Evangeli sche Broedergemeente te Zeist, die volgde op het februari-num- mer van het kwartaalblad "Suri- name-Zending". Dit blad was net iets te vroeg van de pers gekomen om nog commentaar te kunnen geven op de politieke gebeurte- De kerken van Pekela, Stadska naal, Veendam en Winschoten zijn samen met de "Dienst in de Industriële Samenleving vanwe ge de Kerken" (DISK) in Oost- Groningen gesprekken begon nen met de politieke partijen, vakbeweging, werkgeversorga nisaties en gemeentebesturen over de werkgelegenheid. Gebleken is nu al dat de belang stelling van de kerken voor de maatschappelijke problemen bijzonder op prijs wordt gesteld en dat vroegere tegenstanders, zoals de kerken en bepaalde poli tieke partijen, nader tot elkaar komen. Het initiatief is van de kerken uit gegaan. In een brief vroegen zij, over de situatie te mogen mee praten. "Als er ergens aandacht moet zijn voor mensen die in de knel zitten, dan is dat in de kerk. Als kerk hebben wij het voor beeld van Christus, die in zijn le ven oog en oor had voor hen die maatschappelijk niet meetelden. Dit beeld van de kerk is waar schijnlijk niet het uwe. Ook in Oost-Groningen is de kerk vaak verbonden geweest met de mach tigen en niet met de zwakken. DM; maakt ons ook bescheiden in on ze vraag om een gesprek met u" De kerken zijn uit een gevoel van onmacht tot dit initiatief geko men. "Wij willen in deze onmacht niet berusten, maar wegen zoe ken om met onze mogelijkheden verder te gaan en onze betrok kenheid te tonen". In hun beoordeling van de plaatse lijke situatie constateren de ker ken dat er een structureel tekort is aan werk en dat er weinig op- bouwends gebeurt om dat te ver anderen. Problemen betreffende de arbeidsomstandigheden en de democratisering in de bedrijven raken door de huidige dreiging ten onrechte op de achtergrond" De kerkelijke gemeenten en paro chies zullen zowel in gespreks- kringen als in kerkdiensten aan de bestaande en dreigende werkloosheid aandacht schen ken, "zodat het probleem binnen de gemeenten meer gaat leven en er ook meer begrip komt voor mensen die slachtoffer van de toestand zijn geworden". 11.45 oecumenische dienst, 5 cantate dienst; Marekerk: 10 dr. Meijers. 5 ds. Oosterom, Maarssen; Maranathakerk (L. Morsweg): 10 ds. Koolstra; De Regen boog (Merenwijk): 9.30 pastor v. Well, 11.15 pastor v Well en ds. v. Leeuwen; Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 ds. Panne- koek; Bevrijdingskerk (Montgome- rystr., Zuid-West) 9 ds. Bouhuys, 5 ds. Wagenvoorde, themadienst; Vredeskerk (Burggravenlaan): 10 dr. Lamping; Waalse kerk (Breestraat) 10.30 ds. Ribs; Acad. Ziekenhuis 10.15 ds. Bovenberg; Diaconessenhuis 10.30 mevr. ds. v. Everdingen; kapel Endegeest (Oegst- geest) 9.30 pater Boshouwers; jeugdka- pel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrij dingskerk 10.30; Petrakerk (Surina- mestr.): 10.30 dienst voor doven, hr. Storm. Geref. Kerk: Zuiderkerk (Lam- mensehansweg): 10 ds. Sijtsma; Petras- kerk (Surinamestr.): 10 ds. Hortensius; Oude Vest 10 ds. Verwey, Driebergen, 7 ds. Rietveld; Maranathakerk (L. Mors weg) 10 ds. Koolstra; Bevrijdingskerk (Montgomerystr.): 10.30 dr. Wiersinga, 5 ds. Wagenvoorde. Groenhoven (Witte Rozenstr.) 10 ds. Eringa, Den Haag; Hooglandse kerk 5 nam. cantatedienst; Petrakerk (Sur.straat): 10.30 dienst voor doven, hr. Storm; voor ziekenhuizen en Merenwijk zie hervormde gemeente. Geref. Kerk (dolerend) "Groot-Leiden" (Lokhorstkerk): 9 hr. Verbree, 5 hr. De Waard. Geref. Kerk Vrijg. (Herengracht 70): 10 en 5. Chr. Geref. Kerk (Steen- schuur 9): 10 en 5 prpf. v. Genderen, avondmaal. Geref. Gemeente (Nieuwe Rijn): 10 leesdienst, 7 ds. De Gier, Den Haag. Geref. Gemeente in Ned. (Bethl.kerk Dirflstraat): 11.30 en 5.30. Evang. Lutherse Gemeente (Hoogl. Kerkgracht): 10.15 ds. Happee. Re- monstr. Doopsgezinde Gemeente (Lok horstkerk, Pieterskerk 1): 10.30 ds. Knoppers. Baptistengemeente (Oude Rijn 3): 10 ds. Bosveld, mmv Glorysis- ters. Evang. Christen-Gemeenschap (Middelstegracht 3): 10 hr. Dikkes. Zen dingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 nam. Evangeliecen trum Zijlsingel 2: 10 en 7.30 rev. Green, volgende week elke avond 8 uur. Pink stergemeente (Rapenburg 10): 10 hr. Ei kerbout. Leger des Heils (Hooigracht): 10 en 7.30. Nieuw-Apostolische Kerk nissen van de laatste weken. De redactie vond dat heel erg. Het leek nu of de zending hooghartig aan zulke zaken voorbijgaat. Als of kerk en wereld niets met elkaar te maken hebben. En dat is be slist niet zo. "Kerk en zending zijn niet uitgespeeld in Surina me", zegt de brief, die het Zeister zendingsgenootschap onmid dellijk ter aanvulling uitgaf. Trouw Uit het feit dat eén functionaris van de Evangelische Broederge meente in Suriname werd ge vraagd voor een ministerspost in de nieuwe regering, blijkt dat de kerk betrokken wil zijn bij de po litieke en maatschappelijke ont wikkelingen van dit ogenblik. "Er is beraad. Er is activiteit. En dat kan gelukkig. Maar hoe de kerken de situatie beoordelen, kunnen wij nog niet melden" "Zeist" heeft nog geen overzicht. "Vast staat in elk geval", aldus de brief, "dat verdriet, spanning en hoop en wellicht ook teleurstel ling voorshands in Suriname zullen heersen. Verdriet om de slachtoffers van de omwenteling, de prijs voor een nog niet te voor spellen toekomst. Spanning over hoe het zal worden. Hoop dat het beter zal gaan. Teleurstelling als het niet zal lukken" "Kerk en zending in Suriname zullen blij ven spreken en handelen, trouw aan het evangelie van Christus, aan de gemeenschap en aan hen die ook nu onder de voet gelopen kunnen worden" Hard De Surinaamse kerken hebben zich over het vorige beleid zeer kri tisch uitgelaten. Een officieel stuk daarover, waarin het parle ment gebrek aan verantwoorde lijkheidsgevoel werd verweten, is de kerk niet in dank afgenomen. Het kwam hard aan. "Blijkbaar vindt het algemene verlangen van het Surinaamse Cantate-dienst. Zondagmiddag om 5 uur wórdt in de Hooglandse kerk in Leiden de laatste canta- volk naar een betere toekomst zijn weerspiegeling niet in een al gemene en onbaatzuchtige inzet van de leden van het parlement voor die toekomst", heette het in dat memorandum. Volgens de kerken zijn de baten van de ont wikkeling voornamelijk ten goe de gekomen aan internationale bedrijven en aan een'kleine min derheid van het volk. "Voor de werklozen, voor de mensen met een klein inkomen, voor de zie ken, gebrekkigen en bejaarden is er tot nu toe geen uitzicht op ver betering van hun levensomstan digheden". Het binnenland is extra achter gebleven. "De bevolking daar is geen deelnemer aan de ontwik keling, maar eerder het lijdend voorwerp ervan. Zonder dat zij erin wordt gekend, vallen er zeer ingrijpende beslissingen over haar toekomst. En dat terwijl de mensen er meer dan eens van hebben blijk gegeven, zeer wel bereid en in staat te zijn om op een overwogen en verantwoorde wijze aan het ontwikkelingspro ces deel te nemen" Uittocht De kerken waarschuwden ook dat het beleid onvoldoende rekening hield met het ogenblik waarop de geldstroom uit Nederland gaat afnemen en zelfs ophoudt. "De eigen mogelijkheden van het land moeten met spoed worden benut. Daarin staat de mens cen traal". Grote zorg hebben de kerken over de nieuwe uittocht naar het bui tenland. "Bij alle persoonlijke motieven wordt dit vertrek zeker ook bevorderd door het gebrek aan vertrouwen in de toekomst van het land. Suriname bezit een veelheid van mogelijkheden om er een goed land van te maken" De kerken doen dan ook een be roep op de bevolking, zich daar voor in te zetten. Bijzondere aan dacht verdienen die projecten, hoe klein ook, waarbij het volk zelf is betrokken en waarvan de deelnemers zelf de eerste vruch ten plukken. Ongelukkig De leiding van de Evangelische Broedergemeente beschouwt de opvatting dat de kerken zich niet direct met de samenleving zou den moeten inlaten als een "wijd ver.breid, tamelijk ongelukkig misverstand". "Zij trekken juist van leer otndat zij, in het voet spoor van de Heer, de zaak van de armen, verdrukten en onmondi gen tot de hunne moeten ma ken". De ontwikkeling van het land zal, volgens de kerk, vóór alles ge richt moeten zyn op de bevrij ding van deze mensen, "Niét op versterking van degenen die al deel hebben aan de beschikbare welvaart, kennis en macht" tedienst van dit winterseizoen jh, gehouden. Omdat het de vijfde zondag in de "lijdenstijd" is, zal de oratoriumvereniging "Cantate Deo" uit Zoetermeer de Mat- theüs-Passion van G. Ph. Tele- mann zingen, een werk uit 1730. Medewerkenden zijn de sopraan Marry Stegenga, de bas Arjan j Liesker en de organist Joop Brons. Het Nederlands Barok- ensemble verzorgt het instru mentale gedeelte. Dirigent is Sander van Marion. De predikan ten P. Sijtsma en A. J. Lamping gaan in deze dienst voor. Kerkconcert. Om 7 uur zondag- avond geven het kamerkoor "Quod Libet" (olv Ad de Groot) en de organist Rijk Jansen (van de Kievietkerk) een concert in de Dorpskerk te Wassenaar. Het koor zingt werken uit de renais sance en de vroege barok. Jansen sluit in zijn keuze daarbij aan. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Westerbork A. W. Poortman Ammerstol; aange nomen naar Oude en Nieuwe Niedorp kandidaat J. Leijdek- kers Amsterdam, het beroep door de synode tot legerpredikant G. Post Arnemuiden; bedankt voor Veenwouden H. W. Doornweerd Rekken, voor Moerkapelle C. van den Bergh Rotterdam-Zuid. Gereformeerde Kerken: beroepen te Nijega-Opeinde B. Terpstra Diever; bedankt voor Eist (Gel- der land) C. J. Verhoeven ScHar- negoutum. Baptistengemeenten: beroepen te Noordbergum (Fr.) P. Wijchers Hengelo (Ov.). Overleden: J. R. Cuperus te Wad- dinxveen, 79 jaar, was hervormd predikant in Mastenbroek, 's Grevelduin-Capelle, Doornspijk en Waddinxveen (hier van 1957 tot 1966). De begrafenis is maan dag aan de Alberdingk Thijmlaan aldaar na een rouwdienst om 1 uur in "De hoeksteen" (Es doornlaan). Eén centrum. Rooms-katholie- ken, gereformeerden en her vormden in Alkmaar-noord gaan samen een centrum bouwen met twee kerkzalen, een met 400 zit plaatsen voor de protestanten en een met 350 voor de rooms-ka- tholieken. De kosten worden ge schat op f. 3,5 miljoen. Het start kapitaal is f. 600.000 per kerk. De rest van de bouwsom wordt ge leend. Liefdek-werk 125 jaar geleden begonnen r De in het hele land bekende Am sterdamse vereniging Tot Heil des Volks" bestaat 125 jaar. Dat wordt volgende maand, op zaterdag 26 april, met èen feestelijke bijeen komst in het Concertgebouw gevierd. m "Tot Heil des Volks" - christelijk sociaal werk en evangelisatie zijn haar streven - is een vrucht van het "Reveil", een protestantse oplevingsbewe ging in hel begin van de vori ge eeuw. Initiatiefnemer was dominee Jan de Liefde, die het verval van de kerk en de so ciale nood in het hart van Am sterdam niet langer lijdelijk kon aanzien en in 1849 begon met volkssamenkomsten in de Jordaan. Zes jaar later, in 1855, richtte hij de vereniging op. Armsten Ds. De Liefde maakte zich met zijn inzet voor de armsten van Amsterdam bij velen van zijn collega's minder geliefd. Zij vonden zijn ijver voor de 'mindere klasse" eigenlijk maar zo-zo. Maar de bevol king droeg hem op de handen. De dichter Albert Verwey noemde hem later "een van de merkwaardigste Amster- dammers, én door zijn per soon én door zijn liefdewerk". Vooral de opleiding en vorming van de jeugd hadden zijn aandacht. "Tot Heil" - zo wordt de vereniging in de volksmond genoemd - beheer de meer dan een eeuw lang kleuter-, basis- en avond scholen. De financiering daarvan kwam geheel uit particuliere bronnen. "Het was geloofswerkzeg t de heer J. J. Frinsel, sinds 1967 direc teur van de vereniging. "En dat is het nóg. Zonder finan ciële hulp van duizenden christenen in het land zóu de ze arbeid onmogelijk zijn". De scholen en de creches zijn inmiddels opgeheven. Door de ontvolking van de Jordaan en de oude binnenstad waren ze overbodig geworden. Het zwaartepunt ligt nu op de hulpverlening aan verslaafde en ontspoorde jongereiien het geven van onderdak aan jeugd uit alle delen van de wereld. Hulp In 1969 opende "Tot Heil" een crisis-opvangcentrum in de Willemsstraat, op dezelfde plaats waar ds. De Liefde in 1849 met evangelisatie begon. De vereniging heeft ook bui tencentra in Overijssel en Groningen en twee jeugdho- tels in de hoofdstad (met zo n 30.000 bezoekers per jaar). Haar bureau "Evangelische hulp aan homofielen" is een nogal omstreden activiteit. "Op grond-van de bijbel" pro- beert men daar "homofielen té helpen bij het oplossen van persoonlijke nood". Hoewel iedereen, van welke ge zindte of nationaliteit ook, bij "Het Heil" welkom is, prijzen de medewerkers hun bezoe kers met overtuiging het evangelie van Christus aan. De vorm van het werk mag in de loop der jaren op tal van punten zijn gewijzigd, de grondslag is dat niet. Die is, zoals in de statuten is vastge legd: "het volmaakte, door de Heilige Geest ingegeven Woord Gods". "Waar moge lijk, wordt samengewerkt met andere instellingen, maar in vele gevallen is dat uitgeslo ten wegens een totaal tegenge stelde levensbeschouwing", vertelt de jubileumbrochure. "Hulpverlening kan nooit neutraal zijn, omdat er geen neutrale hulpverleners be staan". S. J. de Groot (Hoge Rijndijk 24): 9.30 en 4. wo. 8. Ze vendedagadventisten (Lokhorstkerk): elke zaterdag 9.45 bijbelstudie, 11 predi king. Christian Science (Steenschuur 6): 10.30. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen (Mormo- men): 10.15 (Steenschuur 6). Oud-Ka tholieke Kerk (Zoeterw. singel-hoek Cronesteinkade): 10. Vrij-Katholieke Kerk (Vreewijkstr. 19): geen dienst. Rooms-Katholieke kerken: Haagweg zat 7, zond. 9, 10.45 en 12; Herensingel zat. 7. zond. 8.30, 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-Voorschoten) zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 10 en 7, zond. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7; Boshuizerlaan zat. 7. zond. 9.30 en 11Lammenschansweg zat. 7. zond. 9, 10.30 en 12; Haarlemmer straat zat. 7, zond. 9.30, 10.45 en 12.15. ABBENES - Herv. Gemeente: 9.30 hr. Drijver. AARLANDERVEEN - Herv. Gemeen te: 10 mevr. ds. Westera, 7 ds. v. Malssen, Leiderdorp. Geref. Kerk: 10 hr. Klaren- beek, Voorburg, 6.30 ds. Eeltink, Uit hoorn. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 7 ds. Boiten, Schiedam. Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Ge meente: Adventskerk 10 ds. Hanemaaij- er, bevestiging ds. De Jonge, 2.30 intrede ds. De Jonge, 6.30 opendeurdiënst; Opst.kerk 10 ds. Bogers, 6.30 ds. Arke- raats. Katwijk aan Zee; Nabij 10 jeugd kapel; G.Herderkerk 9 en 6.30 ds. Moll; De Bron 10.30 ds. Moll, 6.30 ds. v. d. Ree; Ashram 9.30 ds. Oosthoek; Onderweg (Lysterlaan) 10 ds. Oort; Sionskerk 9.30 ds. Van Beusekom, Ooltgensplaat, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk: Mar. kerk 10 en 6.30 ds. Vree; Salv kerk 10 en 6.30 ds. Stolk; Adventskerk 6.30 opendeur- dienst ds. Cnossen, Delft; G.Herderkerk 10.30 ds. Mulder; De Bron 9 ds. Mulder, 10 ds. v. d. Ree. Zie ook herv. gemeente. Geref. Kerk Vrijg. (Rijnstroom): 8.45 en 6.30ds. Borgdorff. Ned. Geref. Kerk (chr. nijv.school Willemstr.): 9.30 en 4.30 ds. v. d. Veen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Hamstra. Oud-Geref. Gemeente: 9.30 en 4, Hooflstr. 240. Baptistengemeente (Molenwerfstr. 1Y. 10 ds. Koekkoek, 6.30 ds. Harkema, Doorn. Baptistengemeen te Alphen-Noord (Sportlaan): 10 hr. Vellekoop, 6.30 ds. Reiling. Volle-Evan- geliegemeente (school Westprelude- weg): 10 hr. v. d. Hoom. Leger des Heils Com. de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Pink stergemeente Bethel (Rode-Kruisge- bouw): 10 voorm. Remonstrantse Kring (Van Mandersloostraat 36): 10 streek- dienst in Zw.dam, ds. v. d. Laarse. Rooms-Kath. parochies: Bonifaciuskerk zat. 7, zond 9.45 en 11.30; Piuskerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45; De Bron zat. 7, zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gemeente: 9.30 en 6 ds. Exalto. Geref. Gemeente: 9.30 leesdienst, 7 ds. v. Gelder. BODEGRAVEN - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. Droogers; Salvatorkerk: 10 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Richter; Bethlehem kerk: 10 ds. Lekkerkerker, Ede, 6.30 ds. De Vreugd. Geref. Kerk: 10 ds. Rang. Nieuw-Vennep. 6.30 ds. Lutmers, Den Haag. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 dienst. 4 ds. Borgdorff. BOSKOOP - Hervormde Gemeente: Dorpskerk: 9.30 ds. De Bryn, Ermelo, 6.30 dr. v. Santen, Alphen; De Stek 9.30 ds. Stelwagen. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. d. Meulen, Wassenaar, 5 ds. Omta. Chr. Ge ref. Kerk 9.30 en 5 ds. v. Langevelde. Ge ref. Gemeente: 9.30 en 6. Opwekkines- gemeente (Concordia): 9.3U. "Vergade ring van Gelovigen (Nieuwstr.): 9.30 en 5. Rooms-Kath. parochie: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zond. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE - Herv. Gemeente: 9.30 kand. Hamoen, 6.30 ds. Geertsema. Geref Kerk: 10 ds. De Raadt. 5 ds. Wel bedacht. Rooms-Kath. parochies: Dorp 1st 7, zond. 10 en 11.30; Rijndijk (Ber nard us) zond. 10; Het Anker zat. 7, zond. 0.45 en 11.15. HILLEGOM - Herv. Gemeente: 10 en 5 ÉRothfusz, 's middags in geref. k. Ge- Kerk: 10 ds. v. d. Wal. 5 ds. Rothfusz. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Biesma, ndmaal. Rooms-Kath. parochies: rtinuskerk zat. 7, zond. 8.30,10.11.30 en 12.45; Jozefkerk: zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gemeente: 10 dr. V. Vliet. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gemeente: 10 ds. Kolkman. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Ge meente: Dorpskerk 10 ds. v. d. Bank.' Ede, 6 ds. Gebraad; Ontmoetingskerk 10 ds. Gevraagd, 6.30 ds. Van Niel. Geref. Kerk: 9.30 ds. Kersten, 5 ds. v. d. Horst. Rooms-Kath. parochies: zat 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gemeente: Nieuwe Kerk: 10 ds. Vink, 6 ds. De Jong; Oude Kerk: 10 ds. Vroegindewey, 6 ds. Van Roon; Ichtuskerk: 10 ds. Visser. 5. ds. Boer; Pniëikerlc 9.30 ds. Schuurman, 5. ds. Vroegindewey; Groen van Pr. school: 10 ds. De Jong; ziekenhuis Over- duin 2 ds. Baas. Geref. Kerk: Triumfa- torkerk: 9 en 10.30 ds. v. d. Horst, 5 ds. Kersten. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 dienst, 3 ds. Breen. Ned. Geref. Kerk: 8.45 en 7 ds. Roukema. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Ge meente (Uni-zaal): 10 en 5 ds. v. d. Belt. Ceref. Gemeente (Remisestr.): 10 en 5. Geref. Gemeente in Ned.: di 25 maart 7.30 ds. v. d. Berg, Gouda. Volle Evange liegemeente (Voorstraat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gemeente: 10 gezinsdienst, 7 ds. Kool stra, Leiden, gez. dienst. Geref. Kerk: 10 hr. v. Leeuwen, 7 ds. Koolstra. LEIDERDORP - Hervormde Gemeente en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Does burg, 6.30 ds. Geursen; Kerk Hoofd straat: 10 ds. v. Loenen; Scheppings- kerk: 9 en 10.30 ds. Geursen; Verpier g- huis Leythenrode. 10 ds. Lutmers. mmv koor uit Katwijk; St Elis. Ziekenhuis: 9.30 rector Vijftigschild. Baptistenge meente (wijkgeb. Zijlkwartier): 20 br. v. Zijlekom. Rooms-Kath. parochie: zat. 7. zond. 9, 10.30 ert 12. LEIMUIDEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Zoutendijk, 7 hr. Christ, Leiden. Geref. Kerk: 9.30 ds. Los, 7 ds. Jaspers Focks. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. 't Hooft, 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk: 10 ds. Baas, 7 ds. Prins. Geref. Kerk Vrijg.: 10 Schuurman. Chr. Geref. Kerk: 10 ds. Schuurman, 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gemeente: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rooms-Kath. parochies: Agathakerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7. zond. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7. /nnd. 8.30,10 en 11.45; Engelbewaarders zat. 7, zond. 8. 9.30, 11 en 5.45. ds. Warners, Bilthoven, 6.30 ds. Dieper- sloot, R.'dam. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Hanenburg, Eindhoven. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Hamstra. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Klusener, Breukelen, 7.30 ds. Dee, Welsrijp (Fr.). Geref. Kerk: 9.30 hr. Koe nes, 7 kand. v. Wallinga. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Goverts, 7 ds. Bakker, Sloten, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Wijn gaarden. 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. Visser. Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gemeente: 9.30 kand. v. d. Bos. 7 ds. De Kruif. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 10 hr. Christ, Leiden, 7 ds. Treurniet, Woerden. Rooms-Kath. parochie: zat 7, zond. 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gemeente: Voor straat 10 ds. Nap, Varik, 7 ds. Keuning; Sole Mio 9 ds. Keuning; Kerk Hoofd straat 10 ds. Keuning; geref. kerk Hoofdstr. 5 ds. Warnink; De Rank (Golf baan): 19 ds. De Jong, Leiden, 5 ds. Vis ser, Katwijk. Geref. Kerk: kerk Hoofd straat (Buurtkerk): 10 ds. Elgersma, 5 ds. Warnink; Vinkenlaankerk 9.30 ds. War nink, 5 ds. Elgersma; v. d. Bergh-stich- ting 11 hr. v. Duin. Ned. Prot. Bond (aula Oude Zeeweg): 10.30 ds. Bloemendaal, Delft. Rooms-Kath. parochies: Zee zat. 7, zond. 9.30 en 11Binnen zat. 7, zond. 8,10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Ge meente: Dorpskerk: 10 ds. Kalkman. Rooms-Kath. parochies: Victorkerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11; Jozefkerk: zat. 7, zond. 10 en 11.30. OEGSTGEEST - Herv. Gemeente: Groene of Will, kerk 10 ds. Sasse; Pau luskerk: 10 ds. Ter Linden; Gemeente centrum 10.30 ds. Barnouw, Den Haag, 7 ds. De Haan. Geref. kerk (Mauritslaan): 10 ds. Heemskerk en ds. Vegter. Gerf. Kerk Vrijg.: 9.30 leesdienst, 4 ds. Kuiper. Ned. Geref. Kerk (Gemeentecentrum): 8.45 br. Stahlie. 4 ds. De Lange, avond maal. Van Wyckerslooth: 4.30 dr. Friklaar. Kapel Endegeest 9.30 pastor Boshouwers. Volle-Evangeliegemeente (Gemeentecentrum): 4 nam. Rooms- Kath. parochies: Will.kerk zat. 7. zond. 9. NIEUWKOOP - Herv. Gemeente: 9.30 10.30 en 12; Bonaventurakapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. OUD-AD E - Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Hemstede, Leiderdorp, gezinsdienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Jaspers Focks, 5 ds. Los. Re- monstr. Gemeente: 11 ds. Luca, A.dam, in herv. kerk. Rooms-Kath. parochie: zat. 7. zond. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - Rooms- Kath. parochies: Maria Presentatie zat. 7, zond. 9 en 11Petrus-Banden zat. 7, zond. 9.30, 11 en 12.15. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gemeen te: 9.30 ds. De Kruijf, 7 ds. Zoutendijk. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gemeente: Voor hof 10 ds. v. Niel; Bethelkerk: 9 en 10.15 ds. Romein, 5 ds. v. Niel. Geref. Kerk: Petrakerk: 9.30 ds. Spilker, Leusden, 5 ds. Damsma; Immanuelkerk: 9 en 10.30 ds. Damsma, 5 ds. Spilker; Maranatha kerk: 9.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Masselink, R.dam. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Zomer. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Joode. Evang. Christengemeente (aula mavo): 10 ds. Gravendeel. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gemeente: 9 en 10.30 ds. v. d. Meer, 7 ds. Baas, Katwijk. Ger. Kerk: 10 ds. v. Santen, 7 in herv. kerk. Chr. Geref. Kerk: 10 prof. Boertien, 5 ds. Rebel. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17): 10.30 mevr. ds. Heessels. Rooms- Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Corts, Bennekom, 6.30 dr. Meyers, Lei den. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Beze- mer. Rooms-Kath. parochies: Aardam zond. 9 en 12; Langeraar zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gemeente: 10 en 6.30 ds. Vermeulen. Geref. Kerk: 10 ds. Welbedacht. 6.30 ds. De Raadt. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 leesdienst, 3 ds. Geel hoed VOORHOUT - Herv. Gemeente: 10 ds. Hrnkci Iml'. Kimuils-Kulhparochie: zat. 7. zond. 9. 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. v. d. Schoot. 7 ds. Ver heide; aula Noord-Hofland 9.30 ds. Meij- ering; Kerk Hulp en Heil 10 ds. Verheule. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. De Zeeuw. Geref. Kerk Vryg.: 10 en 5 ds. Blokland. Rooms-Kath. kerken: Laurentiuskerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; aula Noord- Hofland zond. 11; Moeder-Godskerk zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. Jan van Hoofdlaan 3 (British School): 10.30 Church of Eng land, Engelse dienst. WADDINXVEEN - Herv. Gemeente: Brugkerk: 9.30 ds. Verwelius, 5 ds. Ver boom; De Hoeksteen 3.30 ds. Roetman, 6.30 ds. Verwelius; Bethelkerk: 9.30 ds. Verboom, 5 ds. Roetman; Immanuel kerk: 10 ds. Hulst, 5 ds. Voors, Poortu- gaal. Geref. Kerk: Kruiskerk: 9 ds. v. d. Berg, 5 ds. Heiner; Ontmoetingskerk: 10.15 ds. v. d. Berg. Chr.. Afgescheiden Gemeente: 9.30 en 5. Volle-Evangelie gemeente "Sion" (Lindegaarde 17a): 9»30. Remonstr. Gemeente: 10 streek- dienst in Zw.dam. Rooms-Kath. paro chie: Victorkerk zond. 10; Ontmoetings kerk zond. 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gemeente: 10 en 5 ds. Den Tonkelaar. Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Blenk Oudwater, 7 kerkconcert; Kie vietkerk 10 ds. v. d. Kamp; Messiaskerk 10 ds. v. Zanten; Dorpscentrum 9.30 ds. Talsma, Den Haag. Geref. Kerk: Zijllaan 10 ds. Omta, Boskoop, 5 ds. v. d. Meulen; Wassenaar-Zuid 10 ds. v. d. Kamp. in Kievietkerk. Ned. Prot. Bond (L. Kerk- dam): 10.30 dr. v. Royen, Capelle a.d. IJs- sel. WOUBRUGGE - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Geertsema, 6.30 ds. Oort Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. v. d. Zwaan. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Lalleman, 7 hr. Van Leeuwen, gez. dienst. Geref. Krk: 9.30 ds. Vegh, Sche- veningen, 7 hr. v. Leeuwen, in herv. kerk. Rooms-Kath. parochie: zat, 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gemeente: 10 ds. Wolthaus. Rooms-Kath. parochies: St. Jan zat. 7, zond. 9.30 en 11; Chr. Die- naarkerk zat. 7, zond. 10; Meerburgkerk (Hoge Rijndijk): zat. 7, zond. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM - Herv. Gemeente: 10 vicaris Lindhout, 6.30 ds. Pettinga, Utrecht. Geref. Kerk: 10 hr. Knotters, Oudewater, 5 ds. Stolk.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4