Van der Smissen stuit op 'Belgisch komplot' „Vandalisme ban je niet uit, maar kan worden beperkt' De man die zijn haar niet liet kort knippen 'Toernooirecord troost voor Brabander Bongers imponeert ZATERDAG 22 MAART 1980 SPORT PAGINA 11 Bij FC Utrecht-Ajax, een maandje geledenging op de perstribune een collega van een jaar of veertig naast, me zitten die ik nooit eerder ge zien had.Grote brilop.gigan tisch dikke bontjas aan die tot zijn enkels reikte, en lang al wat grijzend haar tot op zijn schouders. Hij had meer be kijks dan ik. van het omrin gende publiek. Het was alsof door een tijdmachine een exemplarische vertegen woordiger van de levensstijl anno 1960-1970 op voor spraak van Vadertje Tijd een kijkje mocht komen nemen in het jaar 1980. om te zien ivat er allemaal veranderd was in uitmonstering .haardracht en gedragingen. Daar moet hij van opgekeken hebben. Keurig geknipt voet balvolk, zelfs op het veld viel weinig van haargroei te be speuren bij de Amsterdamse en Utrechtse idolen. Toegege ven, Dick Schoenaker heeft een bleek snorretje, en ook Van Staa heeft een snor laten staan om wat groter te lijken, maar daar hield het toch wel mee op, die middag in het Utrechtse stadion. Mijn collega stelde zich niet aan me voor. en ik stelde me niet aan hem voor. Tenslotte zat ik er het eerst, en was ik ook de oudste, het initiatief had dan maar van hem moeten komen. Veel opschrijven deed hij ook niet. In de blanco rand van een programmablad noteerde hij wat Ajax-namen (eenzij dig gefixeerd op Ajax. wat was dat voor een journalist! en op een gegeven ogenblik ontwaarde ik, schuin opzij- kijkend, zelfs een geometri sche figuur, waarin enige pijltjes verwerkt zaten. Ver moedelijk eenspelpatroon dat hem gefrappeerd had. Of de choreografie van een vrije schop, met naar links en rechts wegsprintende spelers, die al dan niet over de bal heenstappen, waarna een derde of vierde de bal al dan niet direct op doel schiet, of opzij plaatst, of lobt, je kan tenslotte alle kanten op met zo'n ingestudeerde vrije schop. Buitenkansje vertelde dat ik naast Gilbert Gress zat, de trainer van de Franse landskampioen RC Strasbourgde komende te genstander van Ajax in de kwartfinale om de Europa Cup. He, was me dat even een buitenkansje. Kon ik hem. in ruil voor inside information over de hebbelijkheden en on hebbelijkheden van Tscheu La Ling (waarom vraagt hij niet even voor de aanvang van de wedstrijd aan de scheidsrechter de gele kaart, dan hoeft hij er niet een hele wedstrijd naar lopen te vis sen). het hemd van het lijf vragen. Over eh... Over wat eigenlijk? Over hoe hoog h ij de kansen schatte van zijn team tegen het befaamde Ajax? Het enige Franse woord in die zin dat ik met enige zekerheid zou kunnen reproduceren, was Azjaks. Welke speler van Ajax hem het meest was opgeval len? Een beetje trainer vallen natuurlijk alle spelers op, de een omdat hij zo goed is, de ander omdat hij wel de eerste, maar zelden de tweede man voorbij komt, en ga zo maar door. Ik voelde me in dezelfde positie Gilbert Gress als die keer, een kwart eeuw geleden, in de Apollohal in Amsterdam, waar een inter nationaal schaaktoernooi werd verspeeld. Ik studeerde Russisch, wat hamer!, ik sprak zowaar al menig Rus sisch zinnetje als ik goed ge luimd was. en wat gebeurde er? Ik liep dooreen brede gang en wie kivam mij daar slente rend tegemoet? De Russische grootmeester Flohr! Dit was mijn kans, ik zou hem in mijn beste Russisch aanspreken, hij zou blij verrast opkijken, eindelijk iemand met wie hij even een woord kon wisselen ik zou hem dit vragen.en dat, niet te lang natuurlijk,hij zou wel zijn paard moeten verzet ten .al die dingen flitsten in de enkele seconden da t we elkaar over een afstand van twintig meter tegemoet liepen door me heen, en tegelijk liep ik koortsachtig te zoeken naar mijn openingszet. Bleekjes .Bevalt het u in Amsterdam Nee, te bleekjes, en ook weinig terzake. .Denkt u dit toernooi te kunnen winnen?" Wat een lulvraag, zoiets hoop je, je denkt het niet, tenzij je toen tertijd Botwinnik heette. Iets anders, iets beters (het aantal passen dat ons van elkaar scheidde, verminderde intus sen zienderogen„Welke Ne derlander denkt u dat het hoogst zal eindigen in dit toernooi''" Hoe kon hij dat nu weten, het was net begonnen! .Hebt u misschien een vuurtje voor me°" Hoe kon ik dat nu vragen, ik rookte niet, had niet eens een sigaret! ,Js het waar dat er een vierjarig ke reltje in de Soivjet-Unie rondloopt dat Anatoli Kar- pov heet en opgeleid wordt tot wereldkampioen schaken''". Ja. dat zou een interessante, intrigerende vraag zijn ge weest. maar die valt me he laas nu pas in. Flohr uias nu nog maar drie passen van me verwijderd, als ik hem aan wilde klam pen, moest ik het NU doen, now was the moment!, ik keek hem met opeengeklemde ka ken hulpbehoevend aan toen ik hem passeerde, en hij knik te me, vriendelijk en ver strooid. even toe toen hij mij passeerde. Kans gemist op eerste gesprek met Russische grootmeester! Helemaal voor niks Russisch gestudeerd' Verloren jaren, verloren geld! Nooit zou ik meer zo'n kans voor open doel krijgen, had het leven nog zin? Voertaal Stel u gerust, mijn kans is toch nog gekomen, al duurde het drieentwintig jaar voordat ik dan toch mijn eerste gesprek ken met een Russische groot meester had' Viktor Kortsnoj. De voertaal was Engels. Mis schien had ik met Gress in het Duits kunnen praten, een heel wat makkelijker glijmiddel dan Frans. Geen nitwit ten slotte .oud-speler van vele ver enigingen driemaal gekozen in het Franse nationale elftal, maar voor de wereldkam pioenschappen in 1966 in En geland werd hij thuisgelaten omdat hij weigerde zijn haar kort te laten knippenAlthans korter. Geen wonder dat hij dat dan nu ook niet meer doet. Een persoonlijkheid. Had ik hem misschien moeten vragen of hij ooit die beststeller van de Vlaamse auteur Johan Daisne, ,De man die zijn haa r kort liet knippen", had gele zen? Non? Er is ook een film naar gemaakt. Non du tout9 Pas du nonNondeju9 Laat ook maar zitten eigenlijk.dat is wel zo rustig... NICO SCHEEPMAKER Geen surprises op NK-schaken LEEUWARDEN - Het toernooi om het Nederlandse schaakkam pioenschap heeft gisteren ten aanzien van de belangrijkste in zet geen verrassing meer opgele verd. Immers, donderdag werd Jan Timman reeds als kampioen gehuldigd. Opmerkelijk was dat zes spelers, Van der Vliet, Van der Wiel, Langeweg, Ree, Ligte- nnk en Van der Sterren, de twee de plaats moesten delen. 1. Timman 9; 2/7. Van der Vliet, Lig- terink, Van der Wiel, Langeweg, Ree en Van der Sterren 7 'te; 8. Van Wijgerden 7; 9/11. Bohm, Kuijpers en Scheern 6; 12. Van Dop 5'/2; 13. Vogel 5 en 14. Carlier l>/2. Giltay-Veth in commissie tegen sportgeweid r Mr. Giltay-Veth LEIDEN - "Sportvandalisme kun je niet uitbannen. IVlaar je kunt wel maatregelen treffen om het te beperken. Alles wat je bereikt is meegenomen". Dat zegt de Leidse hoogleraar in de rechtswetenschappen (metho den en technieken) mr. Giltay- Veth (52) als eerste reactie op zijn benoeming tot voorzitter van een coördinatie-commissie tegen geweldpleging op en rond de voetbalvelden. De commissie is ingesteld door de sectie betaald voetbal van de KNVB en heeft verder als leden: H. W. de Boei (plv. hoofd centrale recherche in formatiedienst in Den Haag en F. G. de Kimpe, directeur van het Feyenoord Stadion in Rotter dam. Voorts is aan minister De Ruiter van justitie gevraagd op korte termijn leden van het openbaar ministerie en politie voor de aan te wijzen. Ook aan VOETBAL - Voor de Bundcshga werd gisteravond in Duisburg de wedstrijd MSV Duisburg VFL Bochum gespeeld. Bochu voor 12.000 toeschouwers met 1-0. De bezoekende club beëin digde de ontmoeting met tien spelers omdat middenvelder Eg- gert in de 25ste natrappen van het veld werd ge stuurd. de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is een dergelijk ver zoek gericht. 3 gaat eerst inventari seren wat er gedaan kan worden. Daarna zal men pogen het beleid bij KNVB. justitie en overheid te coördineren. De voorzitter var gen geweldpleging op en rond de voetbalvelden, prof. Giltay-Veth, is tevens voorzitter van de Haar lemse voetbalvereniging Kon. HFC en één der voorzitters van de arbitragecommissie van de KNVB die gaat over de interne rechtspraak (zoals de recente kwestie Pierre Vermeulen). HELSINGBORG - Een schrale troost moet het geweest zijn voor Christ van der Smissen, dat hij na de vierde dag van het Europees kampioenschap driebanden officieus de nieuwe Nederlandse houder is van het toernooirecord over zeven partijen. Want een nederlaag in de waarlijk furieuze tweestrijd tegen Ludo Dielis overschaduwde pijnlijk dat succes van de Brabantse bil jarter. die daardoor voor de twee de keer zijn leidersplaats moest afstaan aan Raymond Ceule- STEENBERGEN - Het Neder lands kampioenschap libre in Steenbergen ontwikkel! zich in sportief opzicht geheel rol pens de verwachtingen. Het kwartet Piet Vet, Jan Ar nolds. Jos Bongers en Louis Havermans. vooraf bestem peld tot de groep kanshebbers, zal dit weekeinde in sporthal 't Cromwiel inderdaad een eindoverwinnaar moeten opleveren. bongers is op dit r de meest imponerende speler m Steenbergen. Nadat hij te gen Arkesteijn in de derde ronde met twee poedels hu geopend, vloeide er in de de de beurt een gave reeks va 500 uit zijn pomerans. !n de late avondpartijen bleven Vet en A rnou ts ongeslagenDi ce rste had daarvoor wel vijf beurten nodig tegen Van de Ven 1500-87/. Jan Anion ts had het geluk dal Ben Velt huis bij 295 een eenvoudig pi queetje miste. Zodoende kreeg de Et tense topspeler nog een ouveiwachte herkansing, die hij met beide handen aan greep 484. slotv W ARMENHUI ZEN - Barcelo na heeft inderdaad belang stelling voor AZ-spits Kees Kist. Gistermiddag werd de international, die nog tot 30 juni 1983 bij de Alkmaarse club onder contract staat, te lefonisch benaderd door een bestuurslid van de Cata laanse vereniging. "Het is voor het eerst dat Barcelona officieel iets van zich heeft laten horen", aldus de AZ- leiding. "De club zal met een Kist toch in belangstelling van Barcelona nmiddels beeft AZ wel bij de KNVB geïnformeerd of een eventuele transfer dit sei zoen nog mogelijk is. Omdat er in deze competitie geen twee of meer spelers bij de Alkmaarse club zijn ver trokken, mag Kist op de kortst mogelijke termijn naar Barcelona verhuizen. Het was voorspelbaar dat Dielis gisteren alle registers zou open trekken om zijn landgenoot terug in het zadel te helpen. Het Belgi sche komplot om de macht over te nemen werd aan de vooravond al gesmeed. Ceulemans zei toen al: „Van der Smissen zal toch eens tegen een nederlaag oplo pen. Hij speelt nog iets te wissel vallig en een speler als Dielis. die geen kansen meer heeft op de ti tel, kan daarvan profiteren". Onmiddellijk opende Van der Smissen in de tweekamp met Dielis de aanval met series van zeven en vijf, die na acht beurten resulteerden in een comfortabele voorsprong (18-6). Vanuit die po sitie vocht Dielis in de volgende fase terug naar de aansluiting en nog binnen de 20 beurten had de Antwerpenaar zelfs het initiatief overgenomen. Hij bekende later „Toen ik op 34-24 stond, dacht ik dat het gebeurd was met Van der Smissen. Want ik voelde me sterk genoeg om een tegenaanval af te stoppen". Het krachtige offensief van de Bra bander bracht Dielis echter even later weer in moeilijkheden. Met een schitterende reeks van 14 - één minder dan het Nederlandse serierecord - liep Van der Smis sen in de 25e beurt langszij. „Ik had op dat moment weer alle kansen om toe te slaan. Het ging lekker soepel en ik bleef dankzij die serie goed in de partij had Van der Smissen zich verkeken op de vechtlust van Dielis. De Antu rper el bloedig \L.jf)v zijnt rcpliceerdi Klik in d. stan „Het toernooirecc Bracht heb ik i i Ru L.F.C. - Blauw Zwart Terrein Boshuizerkade binnen", beweerde Van der Smissen later. Die conclusie valt echter nog te bestrijden, omdat de reglementen niet voorzien in deze situatie. Van Bracht heeft dat record gespeeld over zeven partijen, in een finaleronde met acht spelers. Maar het biljar- treglement spreekt van een „toernooirecord en Van der Smissen had op dat moment pas Na acht ronden is de stand: 4 Dielis 5 Muller 6 Theriaga 7. Oddo 8 Nadal 9 Noren 10 Vierat 15 12 1 610 14 14 1 UI 8 0 960 10 8 220 10 10 0 941 10 10 0 880 8 7 0865 7 8 0813 5 8 0 963 4 8 0 839 2 8 0 782 0 6 0.510 erkt. de elf partijen afge- der op. De sterkste finisher had de winst binnen bereik op tien caramboles van het einde. De er varing van Dielis gaf ten slotte de doorslag en de Belg kon na 45 beurten de matchpunten opstrij ken (60-55). Dieter Muller werd in de avond ronde definitief uitgeteld door van der Smissen, hoewel die strijd lange tijd volkomen open wu Mültar kwam met een blik* semstart op toeren, had toen een riante vdorsprong (25-10), maar verloor weer even snel het gevoel op de ballen. Halfweg liep de par tij nog gelijk op. totdat Van der Smissen met twee beslissende series (zes en tien) de opening vond. Iets minder overtuigend was die winst opnieuw dan de partijzege van Geulemans tegen de sterke Portugees Theriaga. Om tegen Scherz. die verrassend naar de derde plaats is opgeklommen, en Ceulemans een serieuze kans te maken, moet Van der Smissen in de komende dagen in elk geval veel beter presteren. TENNIS - Arnold van der Capellen heeft zich geplaatst voor de finale van het tennistoernooi "De Klin- kenbeig" in Sassenheim. Hij ver sloeg Maik Meijer met 9-7. In de eindstrijd ontmoet h(j vandaag Bub van der Zee. Die verloor met 9-7 van Freek van der Capellen. die van verdere deelname afzag, omdat hij moet participeren aan het NK jeugd. AUTOSPORT De autosport heeft gisteren opnieuw een slachtoffei geeist Tijdens de training voor de 12-uurs race van Sebring kwam de 48-japge Manuel Quintana om het leven Quintana trachtte met zijn Poi m he '»i i n andere wagen te ontwijken en raakte van de baan Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. ADVERTENTIE Zondag a.s. 14.00 uur Lugdunum-Delft sportpark aan de Oegstgeesterweg.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11