'Rector en conrector moeten ontslag nemen' Ensembles troef bij De Groot De mensen dulden geen gezag meer Ook PSP boos over actie tegen krakers Verbitterde brief ex-PSP- raadslid over partijpolitiek GESCHENKEN VOOR SCHOOLJEUGD BIJ TROONSWISSELING Drukke tijden voor speurders naar stukjes 5oud Alphen VRIJDAG 21 MAART 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 23 LEIDEN - Omdat politieke discussies onder tafel ge werkt worden, en er voor namelijk op de persoon ge speeld wordt: dat zijn de re denen waarom het vroeger PSP-raadslid Passchier heeft bedankt voor het lid maatschap van die partij. Eén en ander komt naar voren in een brief die Passchier haar vroegere partij heeft ge stuurd. De laatste serie van drie jaarvergaderingen vormde de druppel die de emmer deed overlopen. Een aantal persoonlijke tegen stellingen komt in de brief aan de orde; zij licht toe dat ook verschil in politiek in zicht de laatste jaren naar vo ren kwam: "De stadspolitiek lieten ze zitten, er waren steeds abstractere discussies over structuren binnen en buiten de partij". Hilda Passchier verwijt de Leidse PSP dat die haar, na acht jaar actief lidmaatschap, heeft laten stikken "op een manier waar ik emotioneel niet meer tegen kan". Een pamflet van het huidige PSP- raadslid Jos van der Putten - "die misschien vijf woorden gezegd heeft tijdens de drie jaarvergaderingen" - noemt zij "zo NSB-achtig dat ik er echt niets,mee kan". "De ellende is dat we wel veel leden hebben geworven maar dat er weinig kwaliteit bij de leden zit. Zo wordt de kloof tussen diegenen die vanuit hun achtergrond, hun milieu, wéten waarover ze praten als ze het hebben over onder drukking van de arbei dersklasse. en degenen die Ministerie: Problemen binnen Ashram vóór 1 mei oplossen, anders géén middenschool-experiment" Hilda Passchier ...ik kan er emotioneel niet meer tegen... vaag pacifisties en sociaal voelend zijn maar de PSP in de eerste plaats gebruiken om hun eigen persoonlijk frustra ties uit te leven, steeds gro ter". Desgevraagd verklaarde Hilda Passchier voorlopig geen lid te worden van een andere par tij, al oriënteert zij zich in de richting van de CPN. DEN HAAG-ALPHEN AAN DEN RIJN - Rector Chamuleau en conrector Van Casteren van het Ashram college moeten ontslag nemen. Dat is een van de onderdelen van een pakket van voorstellen dat een externe begeleidingscom missie aan de partijen, die be trokken zijn bij de conflicten op deze scholengemeenschap, heeft gedaan. Dat voorstel moet leiden tot oplos sing van de problemen die er op het Ashram college zijn gerezen. LEIDEN - In een vlotte show, zon der onnodige franje, presenteer de modehuis De Groot gisteren de collectie voor deze lente en zomer. Een collectie waarin de ensembles (jurken met jasjes) een belangrijke plaats i rok en het jasje afgezet met een smalle witte bies. Maar de man telpakken van Ralph zijn het mooist, vooral voor de niet meer piepjonge vrouw oplossing. japon zijn. Een goede Combinaties van ARA. Betty Barclay en Delmod, die naast heel praktisch, - want in ons kli maat heb je al gauw een "mouw tje" nodig - ook heel modieus van belijning zijn. De prijzen van die kledingstukken verschillen nogal. Een jeugdig blauw gestreept ensemble van Betty Barclay kost 249 een zelf de pakje van Delmod, uitgevoerd in een katoenen voile in een heel mooi dessin, kost 498. Naast de ensembles natuurlijk veel drie- en tweedelige pakjes. Heel jong en toch elegant, is het don kerblauw katoenen pak van Bet ty Barclay met de ruim gerende Split De rokken hebben van voren een- royale overslag, die eigenlijk op een reuze split lijkt, maar waar mee je toch goed kunt zitten om dat de rok niet openvalt. De soms kraagloze jasjes zijn vrij kort in de taille. Maar niet alle vrouwen houden van pakjes of ensembles. Ze kopen zoiets omdat het nu een maal mode is. maar echt prettig voelen ze zich er niet in. Ook daarvoor is een oplossing. Bij het modehuis aan de Breestraat zijn japonnen te koop die door een in gezet t-shirt net een pakje lijken. Een vondst van Ralph is ook de re genmantel met "ingebouwde tas". Dit is een grote zak, voorzien van rits en knoopsluitingen, waarin met gemak portemonnee, betaalcheques, rijbewijs en ande re zaken in kunnen worden op geborgen. Dat hoeft nu niet meer in de boodschappentas of in de extra handtas bij het winkelen. Voor deze ook voor de rest fijne mantel is ook een wintervoering te koop, zodat de "longlife" echt voor het hele jaar is. Het sluitstuk van de show was na tuurlijk een serie avondjurken (Fink-collectie). Van de drie ge toonde modellen was de gebloemde met twee stroken op het lijfje en een wijde rok het leukst. HENRIETTE VAN DER HOEVEN Dat die problemen moeten wor den opgelost is een voorwaarde die staatssecretaris De Jong van onderwijs heeft gesteld aan de invoering van het experiment met de middenschool op het Ash ram college. De aanvraag daarvoor moet vóór 1 mei van dit jaar zijn ingediend; van een jaar uitstel van het ex periment - waar het schoolbe stuur om heeft gevraagd - wil het ministerie niets weten: óf het experiment komt er het aan- Alphense politie pakt mogelijke drugshandelaar ALPHEN - De Alphense politie heeft gisteren een 25-jarige man aangehouden, van wie zij ver moedt dat hij handelaar is in ver dovende middelen. De 25-jarige R.G. trok gistermiddag de aandacht van enige agenten in het centrum van Alphen. Toen de politiemannen op G. toeliepen, rende deze weg en liet hij een zakje vallen. Daarin bleek 15 gram cocaine te zitten, waarvan de waarde door de Alphense poli tie wordt geschat op 2200. G. kon in de kraag worden gevat en wordt momenteel op het bureau verhoord over mogelijke drugs handelpraktijken. Ter Aarse postcommandant v.d. Tang met pensioen r>r> 5>J> TER A AR - "Het nare van ons vak is dat je overal bij voor-1 aan moet staan. Als er ie mand wordt doodgereden of er een verdrinkingsgeval is, moet je erbij zijn en wordt er van je verwacht dat je iets doet. Dat zijn vaak keiharde dingen waar je dan mee te maken krijgt". "Het mooie van ons vak zit in artikel 28 van de politiewet: hulp verlenen aan hen die hulp behoeven. En dat kan variëren van het geven van een lift aan iemand met eén lekke band haar de dichtst bijzijnde fietsenmaker tot het bijsturen van de jeugd. Maar het werk heeft me altijd ge boeid en ik heb het altijd graag gedaan". Aldus de Ter Aarse postcom mandant H. van der Tang. die op 1 april het politievak vaar wel zegt. Hij wordt op 25 maart zestig jaar en dat béte- kent dat hij met pensioen Van der Tang heeft er dan bijna 35 jaar als politieman opzit ten, want vlak na de Tweede Wereldoorlog kwam de in Voorhout geboren Van der Tang bij de politie. Na twaalf jaar werken "in de bollen" wilde hij zekerheid. "Na de bevrijding was alles in bewe ging en je wilde toch wel wat zekerheid. En omdat het poli tievak me wel lag, heb ik daar toen gesolliciteerd", aldus Van der Tang. Bollenjongen Na anderhalf jaar bureauwerk in Den Haag ging hij naar Lis- se. "Daar heb ik het politievak geleerd" meent hij, "want po litieman word je pas in de praktijk. Ik heb toen in Lisse de Keukenhof en het bloe mencorso geboren zien wor den en ik heb aan die gemeen te ook de beste herinnerin gen. Dat komt ook wel omdat ik van huis uit natuurlijk een bollenjongen ben". In 1961 kwam Van der Tang in Nieuwkoop terecht. Zeven jaar later werd hij postcom mandant in Ter Aar. De veranderingen die zich in die 35 jaar hebben voorge daan in het politievak, zijn volgens Van der Tang "niet te vertellen". "Dat heeft zo n enorme vlucht genomen. Als je eens kijkt naar de toeneming van de criminaliteit, het verkeer en de inspraak. Het gezag is op een verschrikkelijke manier ondermijnd, de mensen dul den soms geen gezag meer. De mensen zien vaak niet dat de politie de uitvoerders van de die zijn, dat ze het personeel is dat wordt gestuurd. Wij moe ten letten op zaken die bij de wet zijn verboden. En soms moet dat met geweld, zoals bijvoorbeeld bij kraken. Maar in de wet staat nu eenmaal dat je je niet mag vergrijpen aan andermans eigendom. Ik zie die krakers al als ze straks zelf een huis hebben gekocht en als ze van vakantie terugge komen merken dat hun huis is gekraakt. Dan zullen ze toch ook niet zo blij zijn. Je moet zo'n zaak altijd van twee kanten benaderen vind ik" Zwaardere straffen De criminalteit is volgens Van der Tang veel harder gewor den, hoewel hij daar in Ter Aar zélf weinig van heeft ge merkt. Als middel daartegen ziet hij zwaardere straffen. "Maar dat is alleen mijn visie, want bij justitie zijn ze het daar niet mee eens. Daar gaan ze nog steeds uit van de ver beteringstheorie; dat je ie mand niet te hard moet aan pakken, maar met zachte' dwang weer moet terugbren gen op het goede pad. Daar ben ik het wel mee eens. Ik schrijf ook niet altijd gelijk een verbaaltje, maar probeer eerst iemand met een gesprek weer op het rechte pad te krij gen. Maar als blijkt dat men sen "hardhorend" zijn voor zulke gesprekken, dan moet je optreden. Wie niet horen wil, moet voelen, is mijn pa rool altijd geweest", aldus Van der Tang. Als hij op 1 april, zoals hij zelf zegt, aan geen enkele baas meer is gebonden, gaat hij meer aandacht aan zijn hob by's besteden: vissen, tuinie ren en een beetje uitgaan. Al lemaal in Ter Aar. "Want ik heb het hier altijd prima naar mijn zin gehad", aldus de scheidende politieman. r Van der Tang'Het i vak is het verlenen i staand schooljaar, óf er komt geen experiment. Eén en ander bleek gisteren in Den Haag tijdens het kort geding dat het nieuwe bestuur van de ou derverenging (ook wel bekend onder de naam "de groep-Van der Vlist") tegen het schoolbestuur had aangespannen. De ouderver- de oudervereniging in het pakket van voorstellen van de begelei dingscommissie wil aanbrengen: schrapping van het ontslag van de rector en de conrector. Het schoolbestuur kan daar alleen maar een mening over geven als het definitieve pakket van voor stellen - met daarin ook andere wijzigingen - op tafel ligt. enifiing eist twee plaatsen in het Zelfs tijdens de zitting leek het erop schoolbestuur op; zij meent daar op grond van de statuten van het Ashram college recht op te heb ben. Eerder claimden de docen ten en het overig personeel met succes - ook door middel van een kort geding - een zetel in het schoolbestuur. Een tweede eis die mr. Duijnstee namens het bestuur van de ou dervereniging stelde was dat het schoolbestuur het kort geding en de uitspraak daarvan niet mocht aangrijpen om geen aanvraag bij het ministerie van onderwijs voor het middenschool-experiment in te dienen. Tot op het laatste moment was on duidelijk of het kort geding dat gisteren diende wel of niet door zou gaan. Zowel dinsdag- als woensdagavond zijn er in de school nog gesprekken gevoerd, waarbij een minnelijke overeen komst mogelijk leek. Breekpunt was het voorstel tot het eigen ont slag van de rector en de conrector (die met het schoolbestuur al ge ruime tijd in de clinch liggen). Een vraag daarbij bleef van wie het initiatief afkomstig was tot het stellen van deze eis. Volgens mr. Duynstee is het bestuur van de oudervereniging door de externe begeleidingscommissie voorge spiegeld dat dat ontslag een har de voorwaarde was voor het overkoepelende schoolbestuur. De vakbonden - die bij de voor stellen van de begeleidingscom- mi ssie zijn betrokken - zouden hebben ingezien dat het ontslag de enige methode was om bij Ashram uit de problemen en de conflicten te geraken. Mr. Donker, raadsman van het schoolbestuur, stelde echter dat er formeel niets meer loopt (bij het college van beroep) dan een voorwaardelijk ontslag van de rector en een voorwaardelijke schorsing van de conrector. „Het voorstel tot ontslag is afkomstig van de begeleidingscommissie, niet van het schoolbestuur", zei hij. Maar Donker kon niet zeggen of het schoolbestuur akkoord zou kunnen gaan met de wijziging die dat de partijen het nog eens z den kunnen worden; de presi dent van de Haagse rechtbank, mr. Blaauw, laste met dat doel voor ogen een schorsing in. Te vergeefs. Formeel maakt het overkoepelend schoolbestuur bezwaar tegen toetreding van twee door het nieuwe bestuur van de oudervereniging voorge stelde kandidaten, omdat het dat ouderbestuur („de groep-Van der Vlist") niet erkent. Die groep is vorig jaar ontstaan nadat tegen het oude bestuur van de ouder vereniging („de groep-Böhm") in een ledenvergadering een motie van wantrouwen was aangeno men. Volgens het overkoepelend schoolbestuur kan de groep-Van der Vlist niet als bestuur van de oudervereniging worden gezien, omdat in de bewuste vergadering geen kandidaten waren gesteld, er niet schriftelijk is gestemd en omdat de blauwe stemkaarten die bij de stemming over de motie van wantrouwen werden ge bruikt door een aantal ouders in tweeen zouden zijn gescheurd, zodat oOk leerlingen en docenten die tot de vergadering waren doorgedrongen zouden hebben meegestemd. Overigens deelde mr. Donker mee dat het school bestuur zich binnen afzienbare tijd toch wil uitbreiden tot der tien leden, met een samenstelling die overeenkomstig de statuten Het wordt nog steeds mogelijk ge houden dat het schoolbestuur en de groep-Van der Vlist alsnog nader tot elkaar zullen komen. In dat geval zal mr. Blaauw afzien van een uitspraak. Zo met, dan volgt deze uitspraak op vrijdag 28 maart. Een ander kort geding werd giste ren afgelast. Dat was het geding dat de groep-Van der Vlist tegen de groep-Bohm had willen aan spannen. Het nieuwe ouderbe stuur hoopte zo te bereiken dat het oude ouderbestuur diverse stukken (zoals archief en de kas) zou overhandigen. Dat heeft de groep-Bohm inmiddels ge daan. NIEUWKOOP - Het gemeentebe stuur van Nieuwkoop wil de schooljeugd in Nieuwkoop en Noorden dit jaar ter gelegenheid van de komende troonswisseling een oranje-kwartetspel cadeau doen. Met de aanschaf van 1150 kwartet- spelen voor de lagere school- TentOOnstëlling herinnering aan oe troonswisse ling schenken. Wat voor herinne ring dat moet worden, is nog niet uitgemaakt. Burgemeester en wethouders hebben er 2000 voor over. Dat moet worden ver deeld over 800 schoolkinderen. jeugd is een bedrag van 4700 gemoeid. De Nieuwkoopse ge meenteraad moet die uitgaaf in de komende raadsvergadering op 27 maart nog goedkeuren. Daarnaast kunnen de oranjecomi- té's in Nieuwkoop en Noorden een subsidie tegemoet zien van 3,75 per kleuter of Lager-school- kind. Voor de 2362 kinderen die de gemeente Nieuwkoop rijk is, komt dat neer op ruim 8850 in totaal. Ook voor deze uitgaaf moet de ge meenteraad op 27 maart het licht al dan niet op groen zetten. Koudekerk Ook het Koudekerks gemeentebe stuur wil de kleuters en lagere- schoolkinderen een blijvende Daarnaast wil Koudekerk nog eens 2000 uittrekken voor de viering van het 35-jarig bevrijdingsfeest. Een speciaal in het leven te roe pen comité gaat zich met de festi viteiten bezighouden. Dit comité krijgt een beginsubsidie van 1500. Verder wil het gemeentebe stuur een foto-tentoonstelling over de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog aankopen, in de verwachting dat die ten toonstelling niet alleen dit jaar, maar ook later nog door de scho len zal worden gebruikt. Tezamen worden de kosten voor het 35-jarig bevrijdingsfeest op circa 2000 geschat. De gemeen teraad van Koudekerk moet het plan maandag 24 maart goedkeu- "Alphen weigert woonbehoefte in te zien" ALPHEN AAN DEN RIJN - Net als de plaatselijke CPN heeft nu ook de PSP in Alphen een veront waardigde brief geschreven aan de gemeenteraad over het politieoptreden op 6 maart tegen krakers in de St. Jorisstraat. Zonder huiszoekings- of ontruimingsbevel en zonder toestemming van de bewoners (krakers) drong de politie die dag het gekraakte pand binnen en nam de krakers voor verhoor mee naar het politiebureau. De politie ontkende dat er sprake was van huisvrede breuk, omdat het pand niet voor bewoning zou zijn ingericht. De krakers hadden een andere mening. De PSP vindt het "ongehoord dat deze fatsoenlijke ingebruikname van al sinds juni vorig jaar leeg staande woonruimte wordt gedwarsboomd door de gemeente zo schrijven de pacifisten in een brief aan de Alphense gemeenteraad. Inplaats van iets te doen aan de oplossing van de plaatselijke woningnood is de gemeente er volgens de PSP nu de oorzaak van dat "vier daklozen nog weer het langer slachtoffer van leegstand en speculatie blijven". De gemeente zou, vindt de PSP, zich positiever moeten opstellen tegenover het kraken van leegstaande hui zen en moeten zorgen voor aansluiting van gas, licht en water. Verder pleit de PSP voor een actief vorde- ringsbeleid om leegstand tegen te gaan en voor meer sociale woningbouw voor alleenstaanden en sa menwonenden. "De gemeente weigert nog steeds de realiteit van de grote behoefte hieraan onder ogen te zien", aldus de brief aan de gemeenteraad. ALPHEN AAN DEN RIJN - Amateur-archeologen in Al phen hebben momenteel drukke tijden. Met de komst van het culturele centrum "De Kom", de sloop van het oude Jozefpension (aan de Julia- nastraaten de bouw daar te genover van nieuwe kantoren en woningen wacht de groep .schatgraversmeer werk dan ze eigenlijk aankan. "Want eigenlijk moet je al die dingen constant bijlopen", vertelt één van hen Eric van der Most. "Anders mis je te veel. De ene dag is er niets te vinden, de andere dag liggen de scherven voor het opra pen". De groep archeologen is de laat ste tijd uitgegroeid tot een constant groepje van vier tot vijf mensen. Het werk stapelt zich echter op. Met name bij de sloop van het oude Jozefpen sion worden straks veel vond sten verwacht. Onder het pen sion liggen fundamenten van een kasteeltje uit 1642. daar onder fundamenten van een slot dat wellicht uit rond 1200 doteert, en weer daaronder liggen de restanten van een oude Romeinse weg. Van die weg ligt. dank zij het opgra- vingswerk van de afgelopen jaren.de loop inmiddels vrij wel vast. Onlangs werd er weer een stuk van die weg ontdekt bij het graven van een bouwput voor de nieuwbouw t?an Zeeman aan de Schans. Een stuk van ruim 60 meter werd opgegra ven, en de archeologen hebben ook daar weer vondsten ge daan. Een vrijwel complete dakpan (van 40 bij 60 centi meter en bijna 3 centimeter diken een Romeinse sester tius (een bronzen munt) uit ongeveer 130 na Christus Heel vaag is daarop nog de beeltenis van keizerin Faus tina (de echtgenote van keizer Antonius Pius of Marcus Au- reliuste onderscheiden, zo stelde een deskundige van het penningenkabinet in Den Haag vast. Na twee maanden graven bij de Schans worden de werk zaamheden van de amateur archeologen vandaag afge rond. Van de Rijksuniversi teit van Amsterdam heeft de groep de beschikking gekre gen over een metaaldetector. Daarmee gaat men vandaag nog eens speuren in de puin hopen van de weg. die bijna 19 eeuu>en geleden de belang rijkste weg in deze contreien vormde.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23