Veel kritiek op beleid Pais over Open School "shoppen! CDA oneens over boycot Zuid-Afrika Meer aandacht voor minderheden Wellicht belangrijke baan bij VN voor oud-minister Pronk Minister komt partijen tegemoet ARRESTATIE MOORDZAAK APELDOORN Knokploeg in arrest na aanval op krakers Uit in de Randstad DONDERDAG 20 MAART 1980 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Oud-mi nister drs. Jan Pronk voert dezer dagen in Genève be sprekingen met de secretaris generaal van de VN-conferen- tie over Handel en Ontwikke ling (UNCTAD), Gamani Co- rea, over zijn mogelijke be noeming als ondersecretaris- generaal bij deze organisatie. Pronk vertelde ons gisteren dat de beslissing over hèt al dan niet aanvaarden van deze internationaal gezien zeer belangrijke en goed gehono reerde post (een jaarsalaris van enkele tonnen) nu bij hemzelf ligt. Na de gesprek ken in Genève wil hij begin volgende week ook nog een keer diepgaand van gedach ten wisselen met PvdA-frac- tieleider drs. Joop den Uyl. In het kabinet-Den Uyl was Pronk minister van ontwik kelingssamenwerking. In die functie maakte hij onder meer in 1976 de Vierde We reldhandelsconferentie mee, UNCTAD IV. Hoewel noch bij deze conferentie, noch bij de vorig jaar gehouden UNC TAD V in Manilla veel voor uitgang werd geboekt in de richting van een grotere rol van de arme landen in het in ternationaal economisch le ven, wordt UNCTAD toch al gemeen nog steeds gezien als het belangrijkste forum voor onderhandelingen en ge- dachtenwisselingen over economisch-politieke her vormingen ten gunste van de Derde Wereld. De secretaris-generaal van UNCTAD en zijn staf treden daarbij stimulerend op en nemen initiatieven, die overi gens meestal en soms op fru strerende wijze van de tafel worden geveegd door de ver tegenwoordigers van de rege ringen. Pronk is na zijn ministerschap, dat hem ook in het buitenland zeer bekend maakte, onder meer door zijn rol bij de Ze vende Speciale Zitting van de VN in 1975 (waar het begrip Nieuwe Internationale Eco nomische Orde werd gelan ceerd) actief gebleven in het internationale circuit. Zo maakte hij deel uit van de commissie-Brandt, waarin een aantal vooraanstaande staatslieden zitting had en die onlangs een rapport uitbracht over de toekomst van de ver houding Noord-Zuid. Ook was hij lid van de commissie- Macbride die een -• nog niet gepubliceerd maar nu al om streden - rapport heeft ver vaardigd over internationaal informatie- en mediabeleid voor de UNESCO. Onderwijsplan van minister Pais DEN HAAG (GPD) - Duizend Ne derlandse leerkrachten die les geven aan kinderen van Surina- mers, Antillianen, Molukkers, buitenlandse werknemers en vluchtelingen, zullen het ko mende cursusjaar biischolinj, kunnen volger.. Da- is eén van de maatregelen die minister Pais (onderwijs en wetenschappen) wil nemen om het onderwijs aan culturele minderheden te verbe teren. In het beleidsplan „Culturele min derheden in het onderwijs", dat de minister gisteren heeft gepre senteerd. staat een groot aantal voorstellen om de steeds groter wordende problemen bij het on derwijs aan etnische minderhe den het hoofd te bieden. Vorig Dat aantal zal de komend" jaren snel toenemen, ouwen uit cul- ti"-ei«? ir.inaerhcidsgroepen krij gen gemiddeld veel meer kinde ren dan Nederlandse vrouwen. Bovendien neemt de aanwas van kinderen uit landen als Spanje, Marokko en Turkije nog steeds toe als gevolg van de gezinsher eniging. Bij het onderwijs aan die kinderen zal, aldus het beleids plan, het beleid zich moeten con centreren op de volgende knel punten: - de ophoping van problemen in gebieden met concentraties van minderheden, met name in de oude stadswijken; - de vaak zeer slecl.ve aansluiting van de in net land van herkomst gevolgde scholing op het onder wijs in ons land; - de nog eens extra zware achter stand waarin vele vrouwen uit de minderheidsgroepen verkeien, die ook een belemmerende factor vormt bij de bestrijding van de onderwijs- en maatschappelijke achterstanden van de kinderen; - de nog zeer onvoldoende scholing en nascholing van de Nederland se en buitenlandse leerkrachten; - het ontbreken van voldoende pas sende leermiddelen. Het beleidsplan van Pais kent veel gewicht toe aan verbetering van de deskundigheid van het on derwijzende personeel. Niet al leen zullen er in 1980-1981 dui zend cursusplaatsen komen voor Nederlandse onderwijsgeven den, dat aantal zal de jaren daarna belangrijk worden uitgebreid. Bij deze cursussen zal voorrang worden gegeven aan teamsgewij- ze bijscholing in gemeenten met grote concentraties minderhe den. Verder zullen vanaf augustus 1981 jaarlijks tachtig buitenlandse leerkrachten in staat worden ge steld mee te doen aan een twee jaar durende bijscholingscursus. Deze buitenlandse leraren kun nen daarna een Nederlandse on derwijsbevoegdheid behalen. Minister Pais erkent in zijn be leidsplan dat contact tussen school en ouders bij kinderen uit culturele mindeih£ids„it^|.c. onmisbaar is. Voor het onder houden van dat contact zullen schoolcontactpersonen kunnen worden aangesteld. In totaal gaat het hier om 7 arbeidsplaatsen. Scholen met veel kinderen uit et nische minderheden zal verder worden gevraagd eontactouders aan te stellen, die de dialoog ou- ders-school moeten bevorde- Vrouwen krijgen in Pais' plannen bijzondere aandacht. Aan de schoolbesturen zal worden ge vraagd bij de aanstelling van bui tenlandse leerkrachten de voor keur te geven aan vrouwen. Dat zelfde geldt bij de benoeming van buitenlandse tolken in het voort gezet onderwijs. DEN HAAG (GPD) - Binnen de Tweede-Kamerfractie van het CDA is onenigheid ontstaan over de vraag of men onverminderd moet blijven streven naar een eenzijdige Nederlandse olieboy cot tegen Zuid-Afrika, in geval de Nederlandse regering er niet in slaagt de EG-partners over te ha len tot een gemeenschappelijke boycot. Nog deze week zal in de fractiecommissie voor buiten landse zaken worden gesproken over een voorstel van mr. Gual- thérie van Weezei de boycotplan nen voorlopig op te zouten, ge zien de - mogelijk positieve - ac tuele ontwikkelingen in Zuid- Afrika. Afgelopen zaterdag nog verklaarde CDA-kamerlid Scholten, indie ner van de motie waarin om de desnoods eenzijdige olieboycot tegen Zuid-Afrika werd ge vraagd, dat Nederland beslist tot een dergelijke boycot zal moeten overgaan. Uit opmerkingen die minister Van der Klaauw intus sen heeft ontvangen van de EG- partners is, zo verluidt op het mi nisterie van buitenlandse zaken, wel gebleken dat de interesse Kamer krijgt inzicht in de wapenexporten DEN HAAG (GPD) - Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) gaat de Tweede Kamer opening van zaken geven over de leveran tie van wapens door Nederlandse bedrijven aan het buitenland. Op verzoek van de Tweede-Kamer commissie van buitenlandse za ken komt de minister in mei al met een brief waarin hij de Ne derlandse wapenexport uiteen zal zetten. De minister deed deze toezegging gisteren in een besloten overleg met de commissie. Hiermee wordt uitdrukking gegeven aan een al lang levende wens van de Tweede Kamer om nauwer bij de Nederlandse wapenexport be trokken te worden. De Kamer wil met name precies weten welk wapentuig naar wel ke landen wordt verzonden, of dat bondgenoten zijn of niet en wat er met die wapens gebeurt. De regering had in eerder overleg steeds gesteld zich te houden aan de regels die daarvoor in de Ont wapeningsnota van het vorige kabinet zijn gesteld. Maar de Tweede Kamer vond het niet juist dat dat beleid niet echt te toetsen was. daar voor een olieboycot tegen Zuid-Afrika absoluut nihil is. De motie-Scholten stelde dat Ne derland, wanneer uit contacten met de EG-partners voor 1 juni niet zou zijn gebleken dat een gemeenschappelijk olieembargo tegen Zuid-Afrika erin zit, een zijdig de - overigens zeer geringe - handel in olieprodukten met Zuid-Afrika zou moeten verbie den. Van Weezei is van mening dat er gerede aanleiding is voor lopig de kwestie van de olieboy cot te laten rusten. Dat baseert hij, in een artikel dat deze week zal verschijnen in de partijbladen van het CDA, op de recente ont wikkelingen in de Zuidafrikaan- se politiek. Allereerst, zo stelt het CDA-Ka- merlid (van CHU-huize), wint in Zuid-Afrika de mening veld dat een overgang van Namibië naar zelfstandigheid, onder de voor waarden die door de VN zijn ge steld, onontkoombaar en wel licht - in Zuidafrikaanse ogen - toch niet rampzalig zal zijn. Vooral de onverwacht rustige gang van zaken bij de macht soverdracht in Rhodesië, het toe komstige Zimbabwe, heeft wat dat betreft velen in de regerende Nationale Partij aan het denken gezet. Bovendien heeft de premier van Zuid-Afrika, P.W. Botha, te ken nen gegeven dat hij de grondwet, die dit jaar van kracht zou wor den en die opnieuw geen burger rechten zou toekennen aan de zwarte meerderheid van de be volking, opnieuw ter discussie wil stellen. Hij zou willen komen tot een ronde-tafelgesprek met onder meer de dissidente zwarte leiders. Ook zou hij nu eindelijk de wetten die huwelijken en ge slachtelijk verkeer tussen perso nen van verschillend ras respec tievelijk onmogelijk en strafbaar maken, willen opheffen. Zoals bekend ondervindt Botha in dit tamelijk revolutionaire,beleid hevige tegenstand van de „ver krampte" vleugel in de Nationale Partij, onder aanvoering van oud minister dr. Andries Treurnicht, bij welke vleugel zich onlangs oud-president John Vorster heeft geschaard. Van Weezei: „Als je nu een olieboycot doorzet, ais politiek gebaar, speel je mensen als Vorster in de kaart. Die kun nen dan zeggen: zie je wel, het is toch nooit goed, wat je ook doet." AMSTERDAM - Koning Juan Carlos en koningin Sophie van Spanje arriveerden gisteren vu or een driedaags bezoek aan ons land per trein op het Amstërdamse Cen traal Station. Koningin Juliana en prins Bernhard waren ter begroe ting aanwezig. Het bezoek begon met een ril in een open rijtuig van het Centraal Station naar de Dam. via het Damrak, dat was afgezet door soldaten van zee- en land macht. Ook prinses Beatrix en prins Claus reden in de stoet mee. Gistermiddag werd bij het monu ment op de Dam een krans gelegd. Tijdens de wandeling van het pa leis naar het monument gaven Spaanse demonstranten met span doeken uiting aan hun ongenoegen over de behandeling van leden van de illegale Spaanse soldateiwak- bond. Later op de dag bracht het Spaanse vorstenpaar nog een bezoek aan burgemeester Polak. Gisteravond werd de eerste dag van het staats bezoek afgesloten met een galadiner in het paleis op de Dam. Inbraken opgelost ALMELO (ANP) - De politie in Al melo heeft in samenwerking met de rijkspolitie 37 inbraken, die in Almelo en omgeving zijn ge pleegd, opgelost. De totale buit bedroeg 317.000 gulden. Aange houden zijn drie inwoners van Almelo van 16,19 en 22 jaar, twee inwoners van Vroomshoop van 21 en 22 jaar en drie helers uit Al melo van 27, 31 en 33 jaar. In het Almelose industriegebied werd 22 keer ingebroken, waarbij de grootste buit werd behaald bij een confectiebedrijf waar in ja nuari bij twee inbraken voor bij na 90.000 gulden aan kostuums werd gestolen. DEN HAAG (GPD) - Minister Pais (onderwijs) heeft de Tweede Kamer gisteren beloofd er zijn best voor te doen dat er geen ontslagen vallen bij de mensen die meewerken aan de proefprojec ten Open School. Daarmee kwam de minister een eindweegs tegemoet aan een motie die door de vier grote partijen werd ondersteund. Tijdens de openbare vergadering onderwijs over de Open School, zag de bewinds man zich geconfronteerd met een stroom kritiek. De proefprojec ten Open School zijn enkele jaren geleden gestart en zijn bedoeld voor mensen die nauwelijks méér onderwijs hebben genoten dan lagere school. In het land draaien 14 proefprojec ten, waarvan er op korte termijn 4 zullen worden ingepast in de be staande voorzieningen op het ge bied van volwasseneneducatie. De overige proefprojecten kun nen vanaf 1 augustus aanstaande onder bepaalde voorwaarden doorgaan. Het zag er aanvankelijk naar uit, dat die voorwaarden zouden inhou den, dat 20 van de 80 arbeids plaatsen die de projecten bieden, zouden verdwijnen. Omdat het werk op de Open School voor het grootste deel door part-time wer kende krachten wordt vervuld, zouden door de in een brief van 13 maart jongstleden aangekondig de maatregelen wel eens 50 tot 60 goed in de problematiek inge voerde medewerkers op straat kunnen komen te staan. Daar verzette de Kamer zich tegen. Mevrouw Ginjaar (VVD) vond dat de deskundigheid van de me dewerkers aan de Open School projecten zonder meer behouden moest blijven. „Welke zekerheid hebben we dat deze medewer kers aan een touwtje gehouden kunnen worden? Die zekerheid hebben we niet. Er zijn veel te veel onzekerheden rond de Open School", zo verweet zij minister Pais. Eerder had PvdA-woordvoerder Worrell het beleid inzake de Open School „beneden de maat en van een hopeloze vaagheid" ge noemd. Bij deze kritiek sloot zich ook CDA-woord voerster me vrouw Andela-Baur zich aan. „Het geheel overziende komt er een weifelend beleid uit". Minister Pais schreef een deel van de problemen waarvoor de Open School zich ziet gesteld, toe aan een te enthousiaste en te weinig doordachte start van het project, driejaar geleden. Hij verdedigde de inpassing van de vier projec ten in het bestaande volwasse nenonderwijs (de zogenaamde insluizing) met: „Er is altijd van uit gegaan dat de Open School niet tot een nieuw koninkrijk zou leiden". APELDOORN - Een Gelders re cherchebijstandsteam heeft gis termiddag de 24-jarige Richard van W. gearresteerd, die heeft be kend de 24-jarige Bernard van Houten uit Apeldoorn om het le ven te hebben gebracht. Wie de 17-jarige Agnes van Dijk om het leven heeft gebracht is nog niet bekend. De jongeman en het meisje werden dinsdagavond dood gevonden in de flat van Van Houten, op de tiende verdieping van een flatgebouw in de Apel- doornse wijk Zevenhuizen. Bei den zijn wellicht gewurgd. Over het motief van de dubbele moord tast de politie nog in het duister. De politie kreeg dinsdagavond omstreeks negen uur een ano niem telefoontje over de moord. De lijken weiden op cje grond aangetroffen in een van de slaap kamers van de woning. Vast is komen te staan dat de nu gearres teerde man en Bernard van Hou ten elkaar goed kenden. Verdere gegevens ontbreken nog. ADVERTENTIE WINKELCENTRUM LEIDSENHAGE, LEIDSCHENDAM Dat kan je in Leidsenhage, reken maar! Steeds weer blijkt: de mensen vinden Leidsenhage 't gezelligste winkelcentrum. En terecht! Bovendien vindt je er alles wat r y. je hartje begeert. Terwijl er volop gratis parkeer- jj ruimte is. Mensen, wat wil je nog meer? a> DELFT (ANP) - De politie in Delft heeft gisteren zeven mannen aangehouden, die een gekraakt pand aan de Oude Delft met ge weld hebben ontruimd. De knokploeg drong door een gebar ricadeerd raam het huis binnen en ging de vijftien krakers met stokken en knuppels te lijf. Een meisje, dat een trap in de rug kreeg, moest met rugletsel naar het ziekenhuis. Dit hebben een woordvoerder van de politie en een zegsman van de krakers meegedeeld. Het pand aan de Oude Delft, dat vier jaar leeg staat, werd op 4 maart ge kraakt. De eigenaar, directeur J. R. Haam van de beleggingsmaat schappij Robero b. v., spande een kort geding aan tegen de krakers. Hij verloor dit en de krakers mochten blijven zitten. Na deze uitspraak dreigde Haan meer malen met het sturen van een knokploeg, aldus de krakers. Gistermorgen verscheen een groep van acht man ten tonele, die het huis binnendrong. De krakers herkenden een van de mannen WINKELCENTRUM LEIDSENHAGE, LEIDSCHENDAM als de Volgens Haar ke klappen. Toen de krakers uit het pand waren verdreven, ver schansten de indringers zich in een kamer van waaruit zij de kra kers op straat met stenen beko gelden. Een persfotograaf werd daarbij geraakt. Inmiddels ver dween de als compagnon van de eigenaar herkende man. De pol itie heeft de resterende zeven leden van de knokploeg daarop aangehouden en meegenomen naar het bureau. Bij de aanhou ding boden de mannen weinig verzet, zo zti de politie. In de loop van de middag werden de zeven mannen van de knok ploeg weer in vrijheid gesteld. De Delftse politie heeft hen ver hoord over mogelijk gepleegde mishandeling, vernieling en huisvredebreuk. Volgens de Delftse politie loopt er duidelijk een lijn van de knokploeg naar de eigenaar. Op het moment dat de knokploeg het pand binnenviel, nam de eigenaar van het pand contact op met de Delftse politie en stelde dat hij wist wat er in het pand stond te gebeuren en dat hij het eens was met de actie van de knokploeg. ROTTERDAM De Doelen - do 20, grote zaal, 20.15 uur Rotterdams Philharmo- nisch orkest. Kleine zaal, 20.15 uur Dubinsky pianokwartet. Vrij 21, grote zaal, 20.15 uur Mozartserie, Justus Frantz en Christoph Eschenbach. Zo 23, grote zaal, 21 uur Harry Saksioni met groot orkest. Ma 24, grote zaal, 19.30 uur Matthaus Passion, J.S. Bach. Di 25, grote zaal, 20.15 uur Mischa Dichter, piano. Woe 26, grote zaal, 19.30 uur Matthaus Passion, J.S. Bach. AMSTERDAM Concertgebouw - vrij 21, grote zaal, 20 uur. Jubileumconcert van het Nederlands Rode Kruis; Kon. Militaire Kapel, olv J. van Ossenbruggen. Za 22, grote zaal, 20.15 uur. Amsterdams Phil- harmonisch orkest, olv Fournet. Zo 23, spiegelzaal, 11 uur NOS Für Elise, rechtstreekse radiouitzending. Di 25, grote zaal, 20.15 uur Gidon Kremer, viool en Helena Kremer, piano. Stadsschouwburg - do 20, vrij 21 en za 22,20.15 uur en zo, 23 14 uur Publiekstheater met "Moeder Courage", Brecht. Ma 24, 20.15 uur Haagse Komedie, "Komieken", Griffiths. Di 25, 20 uur de Nederlandse Operastichting: "Don Giovanni". Mozart. Woe 26, 20 uur. Toneelgroep Theater "De nachtegaal zong", Cecil P. Taylor. Carré - ma 24,20.15 uur 500e voorstelling van Jan Blaaser's "Bruin Brood". Di 25 t/m za 29, 20.15 uur. Harry Saksioni. Centrum Bellevue - di 25 t/m za 29, 20.30 uur Toneelgroep Fakt "De Pelikaan". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg - do 20,20.15 uur. "Bedrog". Pinter. Vrij 21 en za 22, 20.15 uur "Volpone", Ben Jonson. Zo 23, 20.15 uur "Komieken", Griffiths. Ma 24 t/m woe 26, 20.15 uur "Glazen Speelgoed", Tennesee Williams. Congresgebouw do 20,20.15 uur Harry Saksioni Za 22.20 15 uur Residentie orkest. Circustheater - vrij 21 en za 22, 20.15 uur "De Komiek", Freek de Jonge. Diligentia - zo 23. 14.30 uur Mischa Dichter, pianorecital. Woe 26, 20.15 uur Residentie orkest. HOT-theater - vrij 21 en za 22. 20.30 uur "Freule Julie", Toneel groep Baal. Zo 23, 14 uur kindertheater Pssttt Comedia del Smarte. Appel theater - do 20 t m za 22,20.15 uur. "Zeven vette dagen", een Heijermans-programma. LEIDEN Schouwburg - do 20, 20.15 uur. John Lanting's Theater van de Lach: "Een kus van een Rus". Zo 23. 20.15 uur Pei spettacolo Minuscolo". Woe 26 en do 27. 20.15 uur 4x verkocht", met o.a. Kitty Janssen en Andie van den Heuvel LA K-theater - do 20 en vrij 21.20 en 22 30 uur Film weck: "Sterren in hun beste films". Za 22, 20.30 uur Protheater "Hippolythos". Zo 23, 15 uur. kindervoorstelling: "Alles voor niks Stadsgehoorzaal - 20.15 uur Sweet d Buster Groene Kerkje Oegstgeest - zo 23. 14 uur Leids Symfonie orkest Bellitoni. K O-Pieterskerk - za 22. 20.30 uur Blokfhntensemble A en B. van de streekmuziekschool Leiden. Woe 26, 20.15 uur kapelzaal K &i O, "Het alternatieve lied".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7