Plan dupeert eigenaren van dieren in Groenoor LDM in gesprek met provincie Boomaanplant Vismarkt Snelheids controle: 112 km. Dierenverblijf in de Leidse Hout heropend Nog contacten met Zuid-Afrika Clubmatch De Kynologenvereniging Rijn land houdt zondag de jaarlijkse hondenshow in de Leidse Groenoordhallen. Voor deze clubmatch zijn ruim driehon derd honden ingeschreven, i deeld over rond tachtig rass Wat de bezoekers te zien krijgen is in de eerste plaats de keuring van honden door bevoegde keurmeesters. Een keuring die via de verkiezing van de beste van de rasgroep uitmondt in het uitroepen van de beste hond van de show. Ter afwisseling worden er ge hoorzaamheidsdemonstraties gegeven en is er een wedstrijd ii het voorbrengen van honden door kinderen. Overigens mo gen bezoekers niet zelf hun hond meenemen naar de clubmatch. De honden van de exposanten worden voor toelating gekeurd op ziekte en men wil voorkomen dat bezoekende honden alsnog ziektekiemen zouden kunnen overbrengen. De hondenshow begint om tien uur 's ochtends en de toegangs prijs bedraagt f3.50 voor vol len en f 1.00 voor kinde- 65-plussers. Bibliotheek De Paulus Scholengemeenschap voor mavo en leao aan de Suri- namestraat 1 heeft een nieuwe bibliotheek. De officiële opening daarvan zal vrijdagmiddag om vier uur worden verricht door de voorzitter van de Stichting Katholiek Onderwijs Leiden, de heer J. J. M. Hessing. Aat Verhoog Vrijdagavond zal de bekende Haagse kunstschilder en grafi cus Aat Verhoog een lezing met dia's over zijn werk houdenAat Verhoog is een vertegenwoordi ger van de Nieuwe Haagse School. De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van Ars Aemula Naturae aan de Pie terskerkgracht 11. Schoolschaatsen Op de Ton Menkenijsbaan aan de Vondellaan worden vrij dagmiddag schoolschaatswed- strijden gehouden. De wedstrij den beginnen om één uur voor 12- en 13-jarigen. Een uur later komen van de 14- en 15-jarigen aan bod en om vier uur komen de 16-jarigen en ouder op de baan. Er worden zowel tijdrit ten, estafettes als afvalraces ge houden. Ter afsluiting van de schaatsmiddag beginnen om half zes de demonstraties short track-schaatsen Zeilkamp Het club- en buurthuis "De Ze vensprong" in Lei den-N oord organiseert tijdens de paas vakantie van maandag 7 tot en met 11 april een zeilkamp in FrieslandKinderen van 7 tot 12 jaar die in het bezit zijn van een zwemdiploma kunnen hieraan deelnemen. Voor nadere infor matie kunt u tel. 071-142505 bellen. Begeleiding Twee medische studenten zijn bezig met een onderzoek naar de begeleiding van mensen die als gevolg van een acuut sterfgeval een geliefd persoon verloren hebben. Zij vragen zich af of de ze begeleiding voldoet. De stu denten zoeken mensen die een dergelijke situatie hebben door gemaakt. Via gesprekken wil men proberen een antwoord op deze vraag te krijgen. Wie bereid is hierover te praten kan een briefje sturen aan Peter van Poelje of Johan Wilbrink, Instituut voor Sociale Genees kunde, Wassenaarseweg 62, 2333 AL Leiden. LEIDEN - Voor ongeveer 15 dierenliefhebbers uit de wijk Groenoord-Noord stuit het ontwerp bestemmingsplan van de gemeente op een voor hen onoverkomelijk probleem. Als de plannen doorgang vinden moeten hun dieren (40 pony's, 2 varkens, kippen en geiten) op het terrein achter de vuilverbran ding plaats maken voor opslagruimte. Om te protesteren tegen de voorge nomen plannen was een groot aantal van de eigenaren van deze dieren aanwezig op de gisteren door de gemeente gehouden voorlichtingsavond over het ontwerp-bestemmingsplan voor deze wijk. Voor hen is het houden van de dieren zo belangrijk dat één hunner zelfs stelde: "Als de beesten weg moeten, gaan we zelf ook weg". Ook de andere bewoners voelden weinig voor het voornamelijk op bedrijven gerichte bestem mingsplan. De heer Los, Hij verdacht de gemeente ervan overlast gevende bedrijven uit de binnenstad te willen verplaatsen naar Groenoord-Noord. Boven dien zal volgens hem door de vaststelling van bedrijfs* en op slagruimte op het terrein achter de vuilverbranding juist een toe name van de bestaande overlast ontstaan. Om de wijk en met na me de Floris Versterlaan te ont lasten van verkeersdrukte werd voorgesteld om de toegang tot de vuilverbranding en de te bouwen opslagruimtes te verplaatsen r de Gooimeerlaan. comité de wensen van de bewo ners nog eens op een rijtje zetten, vervolgens zal men nagaan of er al of niet bezwaarschriften moe ten worden ingediend. uit deze betrekkelyk klei- In de komende tijd zal het buurt- ne woonwijk tussen de Groenoordhallen en de spoor baan, sojnde alle bestaande be zwaren nog eens op. "Tien jaar geleden", zo zei hy, "lag Groenoord-Noord nog heerlijk verborgen achter de Haarlem mertrekvaart Nu kunnen we die landelijke rust wel vergeten door de aanwezigheid van onder ande re de vuilverbranding, de riool- zuivering, de Groenoordhallen, en de opslagruimte van een broodfabriek. Door deze bedrij ven hebben we last van stank, zwerfvuil en verkeer, n een nieuw bestemmingsplan zou men tenminste iets aan deze si tuatie kunnen doen". Volgens de heer Los gebeurt het tegendeel. Eerste paal Gratis tester» van brommer bij politie LEIDEN - Bromfietsers kunnen de zaterdagen 22 en 29 maart^op het politiebureau terecht om het vermogen van hun bromfiets gra tis te laten testen. Met behulp van de zogenaamde rollenbaan kan de politie meten of het vermogen de toegestane 0.44 kilowatt te bo ven gaat. Dit vermogen staat ge lijk aan 48 kilometer per uur. Te gen eigenaars van bromfietsen die een te hoog vermogen blijken te hebben, wordt geen proces verbaal opgemaakt. Het is wel de bedoeling dat zij snel iets aan hun brommer laten doen, willen zy geen boete aan de broek krijgen, bij een van de grootscheepse con troles die de politie binnenkort langs drukke wegen zal uitvoe- Bromfietsers kunnen op beide za terdagen van elf tot vier uur te recht. Over uitbreiding produktie DEN HAAG/KATWIJK LEIDEN - Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland is op het ogenblik in gesprek met de Leidsche Duinwater Maatschappij en het gemeentebestuur van Den Haag over de vraag hoe de produktie van drinkwater in het gebied rond Leiden en Den Haag het beste kan worden uitgebreid. .Daarvoor bestaan minstens twee mogelijkheden. Zo kan de infil tratie van het Katwijkse duinge bied worden uitgebreid door wa ter uit de Wijde Aa aan te voeren. In dat geval is de bouw van een voorzuiveringsinstallatie.in Kat wijk noodzakelijk. De tweede mogelijkheid is de watertoevoer uit de Andelse Maas naar het Haagse duingebied uit te brei den. Een ambtelijke werkgroep van de provincie is enkele maan- LEIDEN - De zolderverdieping van het hoekpand Cameoolstraat 122 is gisteravond om acht uur afgebrand. Tevens liep de nok van het pand ernaast schade op. De brandweer was de brand in vijf minuten meester. Toch wordt de schade aan beide panden geschat op ruim 30.000 gulden. De brand is ontstaan door een defect open haard kanaal. Volgens de brandweer moet het houten dakbeschot, als de open haard werd aange stoken, verhit zijn geraakt. Op den duur is het dakbeschot uitgedroogd. Gisteren werd de open haard opnieuw gestookt. Het uitgedroogde dakbe schot raakte oververhit en de brand. bejaarden centrum LEIDEN - Onder het wakend oog van zijn collega Schoute heeft wethouder Waal gistermiddag de eerste paal voor het tijdelijke be jaardencentrum aan de Schu- bertlaan de grond ingeslagen, tiet gebouw, dat één verdieping hoog zal worden, zal in complete onderdelen worden aangevoerd en neergezet. Er zullen op het ter- reintje bij de Vliet 92 éénper soons en 10 tweepersoonskamers worden neergezet. Het bejaardencentrum, dat er voor zes jaar komt te staan, is een ini tiatiefvan de Stichting Tijdelijke Huisvesting Bejaarden (de be jaardentehuizen Haagwijk, Roomburg, Groenhoven en Ryn en Vliet). Deze vier centra zullen in de komende zes jaar worden gerenoveerd. Haagwijk is het eerste aan de beurt. Rijn en Vliet zal de rij afsluiten. De bewoners van de bejaardencentra zullen tijdens de opknapbeurt in het tij delijke bejaardencentrum wor den ondergebracht. Elk centrum heeft anderhalf jaar de beschik king over het gebouw. Na zes jaar zou het centrum weer worden af gebroken. De bewoners hebben enige tijd geleden echter actie gevoerd tegen de bouw van het centrum, ook al omdat ze bang zijn dat het niet meer wordt weg gehaald. Nieuwe vuur wapens politie LEIDEN - De Leidse politie krijgt de komende jaren de beschikking over nieuwe vuurwapens. De FN-pistolen die nu nog worden gebruikt zullen worden vervangen door een pistool Walther type P5 in het kaliber 9 by 19 mm. Omdat de invoering niet moge- lijk is dan na een gedegen om scholing van het politieper soneel en mede in verband met de leveringsmogelijkhe den van de fabrikant is de vervanging gespreid over een periode tot en met 1983. Dit jaar zullen er 44 stuks ver vangen worden en volgend jaar 57. De pistolen kosten 900 gulden per stuk. Omdat bij inlevering van de oude mo dellen nog een bedrag wordt terugontvangen komen de kosten voor dit jaar op ruim 35.000 gulden. LEIDEN - Bij een snelheidscon trole, gisteravond om negen uur op de Oegstgeesterweg, heeft de politie dertig overtredingen ge constateerd. In totaaal werden 205 voertuigen op hun snelheid gecontroleerd. De hoogst geme ten snelheid was 112 kilometer per uur. Aan de Oegstgeesterweg geldt een maximum snelheid van 50 kilometer. LEIDEN - Het dierenverblijf "De Hout" in de Leidse Hout wordt morgen op een feestelijke manier heropend. Dat zal-gebeuren door loco-burge meester Waal. Vorig jaar werd het dierenverblijf een prooi van de vlam men en kwamen enkele dieren om door rookverstikking. In nachtelijke uren vernielden enkele personen onder invloed de omheining, terwijl een van hen het verblyf in brand stak. Het houten gebouwtje werd volledig vernield. Vandaag heeft aannemer Burgy het totaaj vernieuwde verblyf opgeleverd. De heer Van Gorkum van het aannemersbedrijf zal loco-burgemeester Waal morgen by de opening een ezel aanbieden die van onderkomen gebruik kan maken. LEIDEN/AMSTERDAM - Het Kultureel Akkoord met Zuid- Afrika werd in 1977 bevroren, maar nog steeds zijn er con tacten op wetenschappelijk gebied. In een "zwartboek" hierover wyst de Anti-Apart heidsbeweging Nederland onder andere op de promoties van Zuidafrikanen die nog steeds plaatsvinden in Lei den. De beweging wenst dat alle contacten worden afge kapt, en daarvoor in de plaats het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) gesteund wordt. dat streeft naar een "vry, de mocratisch en anti-racistisch Zuid-Afrika". Enkele jaren geleden bestond in Leiden nog de studierich ting Zuid-Afrikaans Recht. Regelmatig kwamen Zuid- afrikaanse studenten naar Leiden om af te studeren in die richting. In 1977 werd be sloten deze studierichting af te schaffen. Maar volgens een overgangsregeling mogen nog wel die Zuidafrikaanse studenten hun promotie-on derzoek afmaken die reeds ingeschreven stonden; dit zou financieel mede mogelijk gemaakt worden door het ministerie van buitenlandse zaken. In het kader van de actualitei tencolleges van het Studium Generale sprak gisteren het ANC-lid dr. Zola Skweyiya over de situatie in Zuidelijk Afrika. Hij maakt momenteel een rondreis door Nederland om op te roepen tot steun aan het ANC. den geleden met een rapport naar buiten gekomen, waarin de voor- en nadelen van de diverse moge lijkheden op een rij zijn gezet. Na de gesprekken met de LDM en Den Haag bepalen Gedeputeerde Staten, het dagelijks bestuur van de provincie, hun standpunt. Dan zal ook duidelyk zyn of er in Katwijk een voorzuiveringsin stallatie moet worden gebouwd. Dit valt af te leiden uit antwoor den die Gedeputeerde Staten hebben gegeven op schriftelijke vragen van het statenlid Mulck- huijse (SGP). Deze had er by GS op aangedrongen om de bouw vergunning die de LDM in 1977 voor de zuiveringsinstallatie heeft aangevraagd, op korte ter mijn te verlenen. ZAKEN- NIEUWS LEIDEN - Aan de Lage Rijndijk 74 is "Lapidary Holland", winkel in sierstenen en dergelijke opgehe ven. Dat geldt ook voor de in het zelfde pand ondergebracht Mexico Boetiek. Aan de Hogewoerd 88 is Santo's winkel, bemiddeling bij de ver koop van gebruikte kinderkle ding en winkel, in prenten opge heven. Aan de Haarlemmerstraat 148 wordt bij "De Lantaarn", een winkel in verlichtingsartikelen, èen opheffingsuitverkoop ge houden. Aan de Morsstraat 60 is in een eerder leeggekomen winkel ruimte "La Plancha", een Spaan se bar-restaurant, gevestigd. Aan de Van 't Hoffstraat 26 is de slijterij en wynhandel "Het Wijn vat" gevestigd. Aan de Middelstegracht 24 is in een leegstaand voormalig be drijfspand het kamerverhuurbu- reau Hogeland gevestigd. Aan de Lange Mare 70 is in een voormalige opslagruimte Martijn' Kuiper, aquarellen en grafiek, gevestigd. Aan de Hogewoerd 175a is het Yoga Gezondheidscentrum Lei den gevestigd. Aan het Vijf Meiplein 130 is de banketbakkerij van J. Dogterom opgeheven. Aan de Groenesteeg 88 is een winkel van C. Scheffer gevestigd waar tabaksartikelen, bier en frisdranken worden verkocht. Aan de Rooseveltstraat 60 is de groothandel in speelgoed klok ken enz. Veenendaal Belgié in staat van faillissement verklaard. Aan de Leuvenstraat 67 is het ty pebureau "Text All" gevestigd. Aan de Brandts Buyskade 4-8 is de siroopwafelbakkery 't Kar- rewiel" opgeheven. Aan de Morsweg 3 en 5 zijn de antiekhandel "La Bergère" en de drogisterij "De Klaproos" voort gezet door J. E. Goudeau. Van de Apollolaan 410 is het as surantiekantoor "Zuid West" on der de nieuwe handelsnaam "Staal Assurantiën verplaatst naar Flevoweg 13. ZWANGERSCHAPSNOODTE- LEFOON - Vrijwilligsters van de ongeveer een maand geleden ge starte zwangerschapsnood-tele- foon (030-328200) hebben een vereniging opgericht. De vereni ging zal de verantwoordelijkheid overnemen van de HOZ, de Stichting Huwelijk/Relaties-Ou derschap-Zwangerschap (waar bij vijftien meest vrouwen-orga nisaties zijn aangesloten) die de telefonische "praatpaal" voor vrouwen die het moeilijk hebben met hun zwangerschap, van de grond heeft geholpen. DONDERDAG 20 MAART 1980 Wethouder Fase plaatst eerste geschonken linde LEIDEN - Precies anderhalfuur na het vastgestelde tijdstip kreeg de forse boom gistermiddag toch nog zijn plaatsje aan de Vismarkt. Met een grote hijskraan werd de dertig jaar oude linde, een ge vaarte dat met wortelkluit mee ruim drie ton weegt, op zijn plaats gebracht. De boom, afkomstig uit Siebengewald by Venlo, werd met nog vier soortgenoten aan de gemeente geschonken door het automobielbedrijf Kamsteeg. Aanvankelijk was het de bedoeling dat wethouder Waal de boom zou planten, maar door vertraging bij het transport moest Waal, die el ders werd verwacht om een eer ste paal te slaan, het karweitje overdoen aan collega-wethouder mevrouw Fase. Die kreeg daarbij de steun van een aantal kinderen van klanten van het automobiel bedrijf. Voor de boomplanting waren die klanten uitgenodigd, die in 1978 een nieuwe auto hadden gekocht. In het kader van een milieuactie deed het bedrijf de belofte voor elke nieuwe auto die verkocht werd een boom te zullen planten. Het werden er tenslotte 204. Maar in overleg met de gemeente werd besloten om de jonge boompjes om te ruilen voor een vijftal vol wassen exemplaren. Tijdens een bijeenkomst in de kof fiekamer van het stadhuis vertel de de heer Kamsteeg dat in totaal in de Leidse regio zo'n duizend jonge boompjes zijn aangeboden. In vrijwel alle gemeenten zyn ze daar in het afgelopen jaar neerge zet. Voorschoten komt nog aan de beurt wanneer het nieuwe zwembad klaar is. Wethouder Waal nam op symbolische wijze de bomen in ontvangst en ty peerde het als een bijdrage aan het herstel van de binnenstad. De heer Gaastra van de gemeente lijke plantsoenendienst zei dat het gaat om een vijftal kleinbla- dige linden. De bomen zyn zo'n dertig jaar oud, maar kunnen nog zeker zo'n zestig, zeventig jaar mee. Hij kondigde aan dat de ge meente in Hulst ook nog beslag heeft weten te leggen op een twaalftal leilinden. Die zullen een plaatsje krijgen bij de Pieters kerk en eventueel in de Camp. De komende dagen zullen langs de marktenroute nog meer bomen worden geplant. Vandaag ge beurde dat op de Vismarkt tussen Koornburg en Visbrug, en vrij dag en maandag wordt de Aal markt vanaf de Visbrug tot aan de Mandemakersteeg beplant. Ten slotte wordt dinsdag 25 en woensdag 26 maart het gedeelte tussen Mandemakersteeg en de Kippebrug onder handen geno men. Op woensdag 31 maart worden op de Nieuwe Rijn tussen Koorn burg en Visbrug de bomen die daar staan weggehaald. Dit is no dig in verband met de restauratie van de walmuren. De bomen die in goede conditie zijn, krygen el ders een plekje. Enkele bomen zijn ziek en zullen worden omge- Wethouder mevrouw Fase kreeg bij het planten de steun van de jeugd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4