leegLeidse taxi s overvol Station |3gBang&Olufëen „Gewoon" les op meeste scholen Leidse universiteit gaat meer doen aan werk voor vrouwen LEIDEN, LEIDEN - Geen busvervoer. Stoptreinen, die slechts "op halve kracht" rijden. Veel minder spoorreizigers dan normaal. Drukke tijden voor taxi's. Dat was het beeld vanmorgen op het "spitsuur" rondom het Leidse sta tion. De FNV-acties tegen de loonmaatregel en de bezuinigingsplannen hebben het openbaar vervoer in Leiden voor een goed deel lam gelegd. Een FNV-vergadering, vannacht in het Parle ment aan de Nieuwe Rijn, zette het sein op groen voor een staking van het buspersoneel van de NZH. Om half vier van ochtend blokkeerden FNV-actievoerders met bussen en personenwa gens de bus-remise aan de Rijnsburgerweg. Volgens de districtsbestuurder van de vervoersbond FNV, Cor Bouwmans, was tachtig procent van de vroege NZH-dienst soli dair met de FNV-actie: "Tot nu toe hebben zich 150 man bij de bond ge meld. Het loopt uitste kend", zei hij vanmorgen om acht uur. Radioberichten over nog meer en nog langere files dan normaal, in het hele land, worden bij de remi se met enig cynisme ontvangen. "Zeven kilometer. Zonde, zonde. Veel te kort," zegt een actievoer der. Postende stakers vangen het per soneel bij de remise op: „Bij de NZH wordt 24 uur gestaakt". De stemming onder het busperso neel in de overvolle kantine van de NZH voor het station was ech ter minder actie-geladen, dan bij de remise. "Of we naar Amster dam gaan, om te demonstreren. Ach, we zien wel. We blijven hier maar wat praten." "De vertraagde intercity naar Brus sel, vertrektijd 6.58, staat ge Vanochtend vroeg werd de bus-remise aan de Rijnsburgerweg in Leiden geblokkeerd door FNV-actievoerders. De meeste passagiers begaven zich al niet naar de bushaltenWel werden vanmorgen her en der wachtende groepjes gastarbeiders gezien, tot wie de staking kennelijk niet was doorgedrongen reed", meldt de stations-speaker om 7.18. De speaker geeft de ene na de andere vertraging op. Stoptreinen rijden met de helft van de normale frequentie. Interci ty's rijden slechts, voor zover ze naar het buitenland gaan. De passagiers laten het ook in gro ten getale afweten. Een machi nist schat dat het vervoersaanbod slechts de helft is van normaal. Voor de loketten staan geen lange rijen mensen, zoals anders op het spitsuur. "Er is geen kip te zien", klinkt er vanachter net loket. Taxi's Het taxivervoer draait intussen op volle toeren. "Het sterft van de ritten", zegt een chauffeur voor het station. "Ritten naar Haar lem, Noordwijk, Den Haag, en ga zo maar door." n op het Leidse station i n de ochtendspits lange rijen kaartjeskopers voor de lokettenNu kon «Ify De Deense vormgevers van beeld engeluid. 3 jaar garantie Geautoriseerd B&Odealer: iaia«gH[gii3inaiB VAN 179 3 Breestraat 109 - Leiden - Tel. 071 -120802 LEIDEN - Op de meeste Leidse scholen is weinig te merken geweest van de door de FNV georganiseerde acties. Voor zover bekend is op drie lagere scholen het ondei~wijs onder broken geweest. Wel was er soms sprake van legere klas sen omdat de leerlingen de scholen niet konden bereiken wegens gebrekkig openbaar Op de H. Hartschool legden de zes leerkrachten het werk neer van twee tot drie uur. 's Och tends kregen de leerlingen daarover een brief mee. In de aula kregen de ouders uitleg over de acties, terivijl de kin deren spelletjes deden. Op de Karei Doormansohool werd van tien tot twee de orde in de klassen gehandhaafd door leden van de oudercom missie, terwijl de leerkrachten staakten. De ouders waren uitgenodigd om met een spre ker van de vakbond en van de leerkrachten te praten over de Ook op de Apolloschool is het onderwijs onderbroken ge weest omdat een deel van de leerkrachten naar Amster dam ging om te demonstreren SPAANSE KONING MOCHT GEEN SPANDOEKEN ZIEN LEIDEN - De ABVA-KABO-groep bij de universiteit heeft geen toe stemming gekregen om bij het academiegebouw aan het Rapenburg spandoeken op te hangen en stencils te verspreiden tijdens het bezoek van het Spaans koninklijk paar vanmiddag. De bedoeling was om aan dacht te vestigen op de acties die vandaag worden gevoerd Over de plaatsing werd contact opgenomen met het college van bestuur van de universiteit. Daarbij stelde de voorzitter van het universiteitsbe stuur d at alleen aan de overzijde, in een zaaltje waar de ontvangst van het koninklijk paar op een televisiescherm te volgen zou zijn. stencils zou den mogen liggen. De universiteit was volgens hem niet bij machte om iets anders toe te staan en zelfs niet om over het één en ander in overleg te treden met de veiligheidsdienst. Het bestuur van de ABVA-KABO-groep vindt het een onjuiste zaak dat er gebeurtenissen worden gehouden in universiteitsgebouwen waar de universiteit geen baas in eigen huis is. LEIDEN - Verbetering voor de laagstbetaalden aan de Leidse universiteit; handhaving van de volledige prijscompensatie; géén loonmaatregel zonder zicht op verbetering van de werkgelegen heid. Dit zijn de plaatselijke en landelijke -eisen, die de ambtenarenvak bonden ABVA en KABO gister middag voorlegden aan ruim veertig aanwezigen in de kantine van het sociologisch instituut van de Leidse universiteit. Binnen kort worden handtekeningenac ties op de universiteit gehouden om de eisen kracht bij te zetten. Bovendien wordt gedacht aan massale manifestaties aan de universiteit. Fred Bischoff. voorzitter van de ABVA aan de universiteit, zei dat het universiteitsbestuur met na me de laagstbetaalden hoger zou moeten belonen: "Mensen in de schoonmaakploeg, de portiers, de secretaressen, de analisten, kortom de slechtstbetaalden. worden bij indiensttreding bij de universiteit slecht ingeschaald. Hebben zij bijvoorbeeld vier er varingsjaren, dan krijgen zij er maar twee. Dat scheelt behoorlijk in je loon. Verder moet precies worden nagegaan wat de laagst betaalden voor werk doen. Func tieverrijking of herwaardering van de baan zou tot bevordering moeten leiden. Voor het lagere personeel is deze mogelijkheid meestal niet uitgebuit. Voor vuil, zwaar en ongenaam werk moet meer betaald worden. Overwerk moet een tijdelijke uitzondering zijn. Mensen die het voortdurend te druk hebben, zoals kantine- personeel, zouden bij Voorbeeld een uur extra moeten worden uitbetaald of er zou een extra kracht in dienst moeten komen," aldus Bischoff. Ambtenaren De secretaris van de ABVA-groep aan de universiteit, Loe van Bentveld, betoogde dat de bezui nigingsplannen van de regering de ambtenaren in het bijzonder pakken: "Onder het mom van 'de broekriem aanhalen' hevelt de regering massa's geld over in pot ten waar wij geen boodschap aan hebben. De winsten van de grote bedrijven blijven onaangetast. De uitvoer van kapitaal gaat ge woon door. Krankzinnig duur wapentuig wordt aangekocht. En onze leden zouden dan een pas op de plaats moeten maken, of er zelfs op achteruit moeten gaan via huurverhogingen en duurder gas? De acties overal in het land zijn het begin van de vakbonds campagne om óp te komen voor de leden". Vanaf het Stationsplein vertrokken vanmorgen vier ABVA-KABO- bussen naar de FNV-demonstra- tie in Amsterdam. De ABVA en de KABO hebben ongeveer 500 leden aan de universiteit. Acties binnen universiteit in Leiden voor optrekken van lagere lonen "EEN UNIEKE WERELD PRIMEUR". Zo noemt me vrouw Hagtingius - Seger uit Oegstgeest het experiment van de Leidse internist Prof. Dr. Stubbé. Zij schrijft "het geluk" te hebben gehad te ontwaken uit een narcose op de afdeling "intensive care" in het Academisch Zieken huis, de afdeling van profes sor Stubbé. Toen mevrouw Hagtingius haar ogen open deed keek ze niet naar een doodordinaire witte muur, maar naar een felkleurig Hollands landschap; alsof ze door een raam naar oer-Hol- landse koeien kon kijken. Professor Stubbe heeft niets minder dan een dia-projector op zijn afdeling geïnstalleerd om de doodzieke patiënt le vensmoed in te blazen. Mevrouw Hastingius om schrijft haar ervaring: "Het eerste dat ik tegen mijzelf zei bij dit ontwaken was een ver rukt "Ik leef!" Vanwaar die verrukking, die intense blijd schap dat ik nog in het land der levenden mocht zijn? Welnu, het beeld dat zich, toen ik mijn ogen opensloeg, op mijn netvlies prentte en daarna tevens hart en geest vulde, was het onvergelijke lijk prachtige Hollandse landschap, dat vanaf de wand tegenover mij als een reuzen- dia in een geweldige lichtgloed mij tegenstraalde". Het zal duidelijk zijn. Prof. Stubbé en zijn experiment worden door mevrouw Hag tingius zo'n beetje de hemel ingeprezen maar terwijl zij spreekt van een "unieke we reldprimeur" heeft Stubbé het zelf over een "kostbare grap". De Leidse internist is er van overtuigd dat zijn ex periment een heilzame wer king op zijn patiënten uitoe fent. "Maar of ;k de directie van het AZL daar ook van kan overtuigen is nog een tweede. En dat is natuurlijk wel nood zakelijk wil dit experiment op grote schaal navolging krij- MEISJES ZONDER DAK bo ven het hoofd, die daarom demonstratief voor de trap pen van het stadhuis zitten. Met dekens en een fles bee- renburger houden zij het uit in de gure kou. Een jongen haalt handtekeningen op om steun te verzamelen voor de getroffen meisjes. Nee, niets van dit alles. De meisjes zijn Karin Vermeulen (links) en Frida van der Poel (rechts) van de Bonaventura- scholengemeenschap. Zij zet ten een stempel op het for mulier van Harry Nelissen, ook een Bona-scholier". Hariy liep gisteren samen met honderden klasgenoten de nodige kilometers voor het goede doel. Een gesponsorde wandeltocht. Per gelopen kilometer storten ouders, bu ren of kennissen van de scho lieren een bepaald bedrag. Het totaalbedrag komt ten goede van de"bouw van een gemeenschapshuis in de plaats Mwanga in Tanzania. Karin en Frida controleerden bij het stadhuis of de kilome ters ook werkelijk waren af gelegd. Enkele honderden scholieren van Bonaventura fietsten gis teren voor hetzelde doe! ge sponsorde kilometers naar Noordwijk, De Kaag, en Was senaar. De scholieren-actie levert naar schatting ruim tienduizend gulden op voor Tanzania. IN DER HAAST hebben schoolbioloog Frits van der Sluis en Albert Salman en Tom Hakbijl van de Stichting "Duinbehoud en waterwin ning" een verwoestend com mentaar geschreven op het boekje "Spaar duin en water, voor nu en later" van de Duinwaterleidingbedrijven. Zij zijn kwaad dat de Duinwa terleidingbedrijven het keu rig uitgevoerde, maar eenzij dige boekje onder de lagere scholen hebben verspreid voor onderwijs aan de zesde klassen. "Het lesboekje houdt veel informatie onder tafel. Bulldozers hebben al ruim 1200 hectare duingebied ern stig en vaak blijvend bescha digd en omgetoverd tot ar melijke helmplantages. De waterwinning in de duinen is verreweg de belangrijkste oorzaak van het verdrogen van de duinen. Een ramp voor natuurminnend Nederland, want 42 kostelijke planten soorten verdwenen definitief uit de duinen en daarmee uit Nederland. Het lesboekje van de Duinwaterleidingbedrij ven lijkt er alleen maar op ge richt om duinwaterwinning te idealiseren en alle schade te versluieren met verhalen over leuke vogeltjes en konijnen. Het is een schande dat de duinen, als welhaast hel meest waardevolle natuurge bied van Nederland, wordt gebruikt als vuilstortplaats van mihcuvijandige stoffen uit de Rijn en de Maas. Infil tratie van rivierwater in de duinen is niet normaal en niet goed. Voor waterwinning in de duinen zijn alternatieven, voor de natuur in de duinen niet". De schoolbioloog en de mensen van de Stichting "Duinbe houd en waterwinning" heb ben hun kritiek op de water winning in de duinen gesten cild op kringlooppapier en zullen hun commentaar op het lesboekje eerdaags opstu ren naar de onderwijzers van de zesde klassen. Dan horen de onderwijzers pn de zesde- klassers het ook eens van een andere kant. Het commentaar hoefde overi gens niet zo in der haast ge schreven te worden. Bij na vraag onder vijf willekeurige scholen, bleken de onderwii- zers het lesboekje van de Duin waterleidingbedrijven niet meer in te kunnen passen voor het lesprogramma van dit jaar. LEIDEN - De voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit, mr. K. J. Cath, heeft vanochtend in het bureau van de universiteit aan de Stationsweg 46 de adviescommissie voor emancipatiezaken geïnstalleerd. Met de instelling van de cc mmissie ta "Aanzet tot Emancipatiebe geeft de Leidse univer iteit een leid" van de universiteit, zijn on aanzet tot het voeren va der meer het doorbreken van rol- tief beleid ten aanzien v beperking voor mannen en cipatiebevordeicnde luatrege- vrouwen, het inhalen van achter len. De commissie mo standen en het bevorderen van n forma - waardering bij mannen en vrou tie aan vrouwelijke wei knemers wen van eigenschappen en acti bij de indiensttreding Boven- viteiten, die traditioneel aan het dien zullen bij de wei ving van vrouw-zijn worden gekoppeld. hoger personeel vrou wen uit De instelling van de emancipatie drukkehjk worden uit genodigd commissie is een eerste uitvloei om te solliciteren. sel van een door minister Pais De hoofddoelstellingen voor hot uitgebrachte nota over emanci- emancipatiebeleid, zo s aat in de patiebcvoi derende maatregelen enige tijd geleden verschenen no- en voornemens. Spaanse onderscheidingen voor leden universiteit en gemeente LEIDEN -Tei gelegenheid van het L»»co-buigemeester mr C. J D. bezpek van het Spaanse konink Waal weid benoemd tot officier lijke paar aan Leiden, dat van in de oide van burgerlijke vei middag plaats had, heeft een ze dienste Vei der weid het knus vental peisonen \an de Leidse an veidienste in de oide van de universiteit en de gemeente een burgerlijke verdienste verleend Spaanse onderscheiding ontvan aan mevrri H C M Simonis- gen. Ter Meeihoofd van het kabinet In Leiden vielen de hoogste ondei- van de Leidse universiteit en de scheidingen ten deel aan de vooi - heer A Luijendijk. hoofd van de zittei \an het college var. bestuur interne dienst van deunivei siteit. van de universiteit, mi K J Cath, Tenslotte weiden twee eiemedail- en de hooglet aai in de Spaanse toeft kend io i< orde van i taal- en lettei kunde aan dr1 uni bel I.. Catohcu. Die kiegen de be versiteit, prol di Lfchnei waai dei van het umveisiteitsge Beiden werden benoemd tot bouw. de heei F. A. Eladus en de commandeui in de oule van bui- bi i gad km van politie in Leiden. P. geihjke veidienste. C van dei Sleet.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3