'Greenpeace wordt soms verward met sinaasappels' eidse agenda ,De mensen moesten vaak tegen zichzelf beschermd rrwrn Oegstgeestenaren steunen organisatie tegen zeehonden jacht Burgerlij ke stand DONDERDAG 20 MAART 1980 OEGSTGEEST - "Vrijwel niemand komt er toe een brief naar de regering van Canada te schrijven met het verzoek om de jacht op zeehonden te verbieden. Het leek mij veel beter om daarvoor in de plaats handtekeningen te vragen. En we hebben er nu al heel wat". Scholieren met zich meegebracht, zodat ze afgelopen week vaak genoeg met haar huiswerk tot half drie 's nachts bezig was "Maar", zegt ze, "iedereen heeft geholpen zo dat we inmiddels 3000 handtekenin gen bij elkaar hebben. Zo heeft mijn broer Mare bij ons op school meegewerkt om de mensen daar om een handtekening te vragen. Oegstgeest hoe zij vorige week op Maar ook op vijf lagere scholen zijn planten bomen langs Achthovenerweg LEIDERDORP - De eerste i bomen aan de Achthovenerweg in Leiderdorp worden volgende week woensdag door 425 Leider- dorpse scholieren geplant. Die dag is namelijk de Nationale Boomplantdag. Zoals bekend werden een jaar ge leden langs de Achthovenerweg oude en zieke populieren ge rooid. Volgende week worden tweehonderd nieuwe essen ge plant. Men heeft voor essen geko zen, omdat deze bomen van natu re goed in het water- en polder landschap passen. Daarnaast zijn het sterke bomen die bovendien een omhooggroeiende kruin hebben. Naast de essen komen langs de Achthovenerweg ook bosplant soen te staan, voornamelijk be staande uit essen- en elzenhak hout. Als onderbeplanting ko men er inheemse planten uit de Heemtuin. Omdat de essen op 1.25 meter al een stamomtrek van 12 tot 14 centimeter hebben is er voorzichtigheid geboden bij het planten. Daarom worden de jeugdige planters ook begeleid. Met elk groepje van vier kinde ren, dat twee bomen plant, gaat een werknemer van de afdeling groenvoorziening van de ge meente mee. De eerste kinderen gaan omstreeks half tien 's ochtends bomen plan ten. De tweede groep begint om half twaalf. De Achthovenerweg wordt niet voor het verkeer afge sloten. Autobestuurders wordt wel verzocht deze weg tussen ne gen uur 's ochtends en één uur 's middags zoveel mogelijk te mij den. Kraanvogel cadeau voor dierentuinen WASSENAAR/DEN HAAG - Het Wassenaarse Dierenpark heeft samen met dierentuinen in Rot terdam, Amsterdam, Arnhem en Emmen en de Zoo in Antwerpen gisteren in Den Haag symbolisch een kraanvogel aangeboden ge kregen. De echte dieren zullen la ter volgen. De dieren worden geschonken door een hotelcombinatie in Ne derland en België. Deze hotelke ten gaat een kraanvogel in hun vaandel voeren. Voorhouter na ongeluk in AZL VOORHOUT - De 65-jarige fietser H. M. I. uit Voorhout is gister middag opgenomen in het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden na een ongeval waarbij hij in zijn woonplaats. Hij raakte daarbij gewond aan het hoofd en liep een gecompliceerde beenbreuk op. De Voorhouter werd bij het over steken van de Herenstraat in Voorhout geschept door de auto van de 19-jarige Katwijker M. L. I. van S., die over de Herenstraat reed in de richting van de Nagel- brug. Volgens een woordvoerder van de politie heeft de fietser niet goed uitgekeken alvorens de weg over te steken. LEIDEN Ondertrouwd: C. H. de Goeje en R. M. T. Roes; J. A. van der Heijden en A. J. E. Segaar; G. M. Heultjes en W. J. van Evert; P. N van Kampen en Y. C. L. M. Zonnenberg; E. H. C. Kruyt en M Heemskerk; C. A. Lei- delmeyeren B. Schutte; R. A. R. Palmen M. F. Ng; A. S. P. van Rijn en Z. Mitrovs- ki; J. J. Schellekens en E. A. Schreuder; H. C. M. van der Zeeuw en C. F. de Boer. Gehuwd: M. A. J. Braakman en A. G. M. Steijger; T J A. Kuupers en H. H. W Klink; M. Strik en E. J. Hagen; J. van den Berg en M. Feruz; A. J. Smittenaar en M. C. van Eijgen; J. H. van Zijp en C. W. Hulsker; M. E. Vet en I. van Haasrecht. Geboren: Kirsten d.v. F. Martens en B. A. M. Ger- het idee kwam om handtekenin gen voor de wereldomvattende milieu-organisatie "Greenpeace" op te halen. Deze organisatie richt zich naast allerlei acties voor de bescher ming van het milieu ook tegen grootscheepse jacht op de zee honden. Juist in deze tijd worden met name in Canada duizenden van deze diertjes op gruwelijke wijze afgeslacht. De kleine zee hondjes worden doodgeknup peld om de voor de bonthandel waardevolle pels zo min mogelijk te beschadigen. De oudere dieren die de jongen willen beschermen worden door de jagers doodge schoten. "Greenpeace" kwam onlangs in het nieuws toen weer een ludieke ac tie werd gestart: Met niet-afwas- bare verf werden vele zeehonden door leden van de groep beschil derd. Hiermee werd de pels waardeloos voor de handel en de diertjes werden van een zekere dood gered. Het idee van Ysolde heeft veel werk handtekeningen voor "Green peace" binnengekomen. Daar hebben kinderen, die daar op za ten voor gezorgd. Ook mijn moe der en de moeders van de lagere schoolkinderen Impke Bakker en Leslie van der Heide zijn deze week enorm actief geweest". "We zijn ook langs de deuren ge gaan om handtekeningen te krij gen. "Greenpeace" moet een be grip worden voor de Oegstgees- tenaren en door ze te vertellen wat deze instantie doet volgt vaak al heel snel een handtekening. Ook willen de mensen lid wor den, of kopen buttons voor het goede doel. Maar het gaat er in eerste instantie om dat mensen weten welke gevolgen de zee- hondenjacht heeft. Nu is het nog vaak zo dat de mensen denken dat "Greenpeace" iets met si naasappelen of met communis me te maken heeft als je langs de deur kom", zegt Ysolde, die blij is dat de afgelopen week veel aan dacht op de televisie is besteed aan de jacht op zeehonden. Argwaan Haar moeder: "Publicaties in de pers helpen veel mensen over hun argwaan heen. Wanneer ze aarzelen helpt zoiets ze over de drempel heen. Hoewel ik de hon debeten nog in mijn been heb, van iemand die zijn hond op me afstuurde. Dat was niet bepaald iemand die sympathiek tegen over onze "Greenpeace"-zaak stond. Bij het bejaardencentrum mochten we er niet in, omdat ge dacht werd dat we namens een communistische partij kwamen. Aarzeling kwam ook duidelijk naar voren bij de Floraschool die eerst een officiële zitting van burgemeester en wethouders van Oegstgeest wilden afwachten. Maar ja, dan zijn we een jaar ver der. En we hebben niet veel tijd meer om de handtekeningen van de 18.000 inwoners Oegstgeest te verzamelen", zegt moeder van der Veen. Ysolde en Mare vertel len dan trots dat ze zelfs nog meer met het grote pakket handteke ningen kunnen doen dan ze te overhandigen aan wethouder Van Belle. "We zijn met de men sen van "het eerste uur", met z'n tienen uitgenodigd om maandag te verschijnen op het consulaat van Canada in Den Haag. Daar ontvangt de vice-consul ons. Wethouder Van Belle zette gistermiddag de drieduizendste handtekening vo onder het toeziend oog van de handtekeningenverzamelaars van het eerste i r de actie tegen de zeehondenjacht Daarom hebben wij ook zo'n liaast met de handtekeningenac tie. Maar we hopen dat er nog mensen naar ons, toekomen, die dit weekend nog willen helpen. We hebben al hele lijsten ge maakt waar we wel en niet zijn geweest. Er zijn echter adressen genoeg in Oegstgeest. Vrijwilli gers die "Greenpeace" willen steunen kunnen langskomen op de Anna van Burenlaan 13. Op 29 maart zal er een informatiestand bij de dierenwinkel in de Kem- penaerstraat worden neergezet. En dan is onze actie min of meer ten einde, aangezien "Greenpea ce" dan ook in Oegstgeest een onderdak heeft gevonden", aldus de initiatiefnemers. het werk van de stichting "Ge- miva" en de "Weipoort", die zich beiden bezighouden met de zwakzinnigenzorg. De bijeen komst is voor alle vrouwen in het dorp toegankelijk. Aanvang 9.30 uur. Kinderopvang is aan wezig. Plaats van handeling: gebouw achter het gemeente huis van scouting Zoeterwoude. Adjunct-chef openbare werken Voorschoten nam afscheid VOORSCHOTEN - "Ik heb in de afgelopen jaren ver schillende dingen mee gemaakt als adjunct-di recteur van de directie openbare werken, dat ik eigenlijk niet precies weet waar ik nou het meeste over kan vertellen. Wat dat betreft is Voorschoten voor mij een enorm veel zijdige gemeente geweest in al die 41 jaar dat ik er heb gewerkt". De heer A. H. van Grol denkt met plezier terug aan de tijd dat hij voor de gemeente werkzaam was. Deze week heeft hij afscheid ge nomen van de gemeentebedrij ven. Van Grol heeft gebruik ge maakt van de vervroegde uittre dingsregeling omdat, zoals hij zegt, deze regeling nu eenmaal bestaat en hij (naast zijn hobby fotograferen) ook zijn postzegel verzameling eindelijk eens op orde kan brengen. "Wantje bent vaak weg. En dan kom je er niet aan toe. Het werk dat ik deed, nam veel tijd in beslag maar gaf daarnaast heel wat voldoening". "Wanneer je bij openbare werken zit krijg je meerdere malen te maken met huurders, bouwers of kopers van huizen. De proble men die ze hebben heb ik vaak door veel praten uit- de wereld kunnen helpen. Bij burenruzies of zo". "O jee, ja ik heb wel eens gehad dat twee mensen elkaar naar het le ven stonden. Die liepen na een goed gesprek als vrienden de deur uit. Maar soms ben je ook de kwaaie pier hoor. Vooral wan neer je controleert of er wel goed wordt gebouwd of verbouwd. Mensen zien vaak op tegen de rompslomp en gaan illegaal aan de gang. Maar wanneer je in grijpt, zie je ze denken waar be moeit hij zich mee? Maar ja, ik zeg maar zo, de mensen moeten tegen zichzelf worden beschermd", zegt van Grol die altijd zoveel mogelijk bouwplannen van te vo ren besprak. "Maar de meesten hebben haast, erg veel haast met bouwen. Toen ik nog niet zolang de scheidende adjunct-directeur var in Voorschoten werkte heb ik een fundament dat alvast was gemet seld en weer ingegraven, laten weghalen. Of een wapening van een betonplaat afgekeurd die dan weer helemaal overnieuw moest worden gestort. Maar ja, anders breekt de constructie na korte tijd af en zitje met de gebakken peren. Voor de rest hebben we in Voorschoten nooit echte bouw- fouten gehad. De huizen die wat minder solide waren heb ik daar entegen genoeg gekend". "In het voormalige Vcrnède park was het vaak bal. En met name tijdens de stormramp van '53. 's Avonds om elf uur werd ik uit huis gehaald: de dakpannen vlo gen je om de oren. De parkhuizen kregen het zelfs nog erger te ver duren. De wind blies de topge velstenen er uit. Na renovatie Twee jaar terug werden ze afge broken voor nieuwbouw. En hoe die huizen zich in de toekomst zullen houden moet ik nog hele maal afwachten. Alle materialen zijn natuurlijk getest en de bouwwijze is natuurlijk anders. Maar we weten nog te weinig over hoe het spul zich in lengte van jaren gedraagt". Inspraak )ver de inspraak en bezwarenpro cedures ten aanzien van de bouw van nieuwbouwwijken zegt Van Grol dat het een beetje uit de hand is gelopen. "Wanneer na maanden van overleg iedereen tot overeenstemming is geko men, komt er uit een of andere hoek weer een bezwaar naar vo ren. En dan wordt alles maar weer uitgesteld, zoals dat ging bij de aanleg van de wijk Noord- Hofland. Je snapt niet hoe een af deling van de gemeente er dan de moed in houdt. Er blijven altijd wel bezwaren. Meer zielen, meer gedachtes zeg ik maar. Ik heb nooit aan politiek willen doen maar heb altijd voorgestaan dat iedereen en elke groep gelijk heeft", zegt Van Grol."Wat be treft de sociale woningbouw (de goedkopere hyurhuizen door de gemeente gebouwd) neemt Voorschoten toch een belangrij ke plaats in. Van de 87 van voor de oorlog is het bestand uitge groeid tot maar liefst 1300. En dat is best veel" besluit de heer Van Grol. Loterij De "Vrije KIup" in Zoeterwoude, die zich inzet om de jeugd van 6 tot en met 14 jaar creatief en re creatief bezig te houden, houdt zaterdag een grote loterij om de fors gestegen onkosten het hoofd te kunnen bieden. De huis-aan- huis loterij die in Zoeterwoude wordt gehouden begint om 10.00 uur. De trekking van de loterij wordt 's middags verricht door de voorzitter van de stichting 't Spinneweb, Ada Paardekooper. De winnende lotnummers wor den volgende week dinsdag be kend gemaakt. Popconcert Vijf popgroepen treden dinsdag- DondprHafï avond vanaf 19.00 uur in de ttidtn Voorschotense Lindehoeve op. Catena - Kolfmakerssteeg 8. discussie- De Engelse newwave band avond ontwikkelingssamenwerking, "Grass", de Engelse groep "Poi- 19.45 uur. son Girls", de "Perfect Grand- Stadsgehoorzaal - Breestraat, optreden mothers" uit Sassenheim en "Cheap'n Nasty" waarvan de le den uit Delft, Leiden en Sassen heim afkomstig zijn zullen dins dagavond op de planken komen. Uit Voorschoten zelf treden de "Neo Neurotics" op. straat 66, Vrouwenhuis In het Zoeterwoudse Vrouwen huis wordt donderdagavond een thema-ochtend gehouden over Warmond gaat samenwerken met gemeenten bollenstreek WARMOND - De gemeente War mond is toegetreden tot het Sa menwerkingsorgaan Bollen streek. Het dagelijks bestuur van de provincie (Gedeputeerde Sta ten) heeft onlangs het verzoek om toetreding goedgekeurd. Het Samenwerkingsorgaan Bol lenstreek is een overkoepelend orgaan waarin de gemeenten in de duin- en bollenstreek nauw met elkaar samenwerken op al lerlei gebieden. Door de komst van Warmond ne men inmiddels tien gemeenten (Hillegom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Voorhout, Noordwij- kerhout, Noordwijk, Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg) deel aan de samenwerking. In bevol kingsaantallen komt dat neer op 151.000 inwoners. Met het gemeentebestuur van Warmond werd al voor de offi ciële toetreding samengewerkt Sweet d'Buster, 20 Leids Vrijetijdscentrum - Bree "Gekke film", 21 uur. LAK-theater - Levendaal 150. festival. 20 en 22.30 Groenoordhallen - W. de Zwijgerlaan, Bovag-Occasionshow, 19-22 uur;Paasveetentoonstelling van 7-14 Nieuwe F homofilie, e Rijn 2 i cafeavond, 21 i Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architectenwinkel - Hooglandsekerk- gracht 32, vr(j advies, 19.30-21.30 uur. Architectenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. ngang Schoolstee 14-16u Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, open middag 14-16 uur, kaarten, sjoelen en andere spelletjes; Werkgroep dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, van 20-21.30 uur. Voorlichting en begeleiding dienst weigeren ook tel: 140866. Oegstgeest - 20 uur, gemeenteraadsver gadering, Endegeesterstraatweg 4. Apotheken De avond-, nucht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen door: Zuider apotheek, Lammenschansweg 7, tel: 123553 en apotheek Bohmer, Florijn 19, Winkelhof, Leiderdorp, lel: 894400. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer -mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend in spoed gevallen van een taxi, tel: 122444, ge bruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leidcrdorp/ZoeterwoL'de Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131. spreekuur: ma tl m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. op bepaalde gebieden, zoals de Warmond - Zr. R. Koster, Helmstraat 43, •reidingen streckmuziekschool en een schoolbegeleidingsdienst. Evenals de overige deelnemers aan dit gemeentelijk overleg vaardigt de gemeenteraad van Warmond drie leden af als lid van het alge meen bestuur van het Samen werkingsorgaan Bollenstreek. De burgemeester is automatisch lid. Eén van de vier. leden wordt benoemd tot lid van het dagelijks bestuur. tel: 02523-3137. ritsen; Erwin Jozef Wilhelmus z. v. W. M. I G. Ritzervelt en J. M. van Bohemen; An- nelies d. v. C. J. van Maanen en M. S. Calkhoven; Huig z. v. G. Hoek en E. Haasnoot; Rogier Stephane z. v. W. J. Dusoswa en I. E. Beij; Brian z. v. F. van Tongeren en C. M. Bosch; Olga Charlotte Natalie d. v. B. de Best en A. M. T. van Dillen; Mijntje Denise d. v. J. van Beelen en N. J. van Duijn; Daniël Alexander z. v. F. Bouwmanen D.J. Lemon; Sebastiaan i Bemardus z. v. E. J. M. de Haas en E. M. C. Remmerswaal; Kim Yolanda d. v. W. van der Nat en J. A. Belt; Alice Myriam Jeanne Francine d. v. J. B. Hoffman en M. J. S. Levasseur; Remco z. v. A. van Veen en L. W. J. Langeveld; Robert Jan z. v. B. Leeuwenburgh en E. Feenstra; Sebastiaan z. v. A. A. Zandbergen en B. D. Diepstra; Caroline Emma d. v. R. D. Shillito en J. E. Dover; Sabrina Maria d. v.T. J. M. Eversteijn en M. E. Kruijswijk; Judith Emma d. v. P. M. Kroonenberg en C. E. Smit; Diederike Cornelia d. v. A. H. Wouda en M. C. Buitinga; Bianca d. v. C. Geijteman en C. C. C. de Jager; Danièlle d. v. E. M. C. T. Molle en P. van der Nol; Alexandra Pauline d. v. C. J. Brenkman en M. A. de Jong; Gijsbert Jakobus z. v. J. G. Decider en A. W. Pronk; Dirk Anton z. v. H. G. van Duiin en J. Parlevliet; Jozeph Anthonie z. v. P. Wakka en A. E. van der Kaaij; Elizabeth Margaretha d. v. J. C. Eskes en A. Rijfers; Petronella Trijntje d. v. W. Groenendijk en A. Slin gerland; Silvia d. v. J. van der Boon en C. M. A. van den Eijkel; Paulina Maria d. v. C. A. P. van Abswoude en A. M. Cozijn; Nicole d. v. T. J. Stillman en J. Williams; Patrick z. v. R. Straathof en C. Kroese- meijer; Johannes, z.v. N. Dijkdrent en M.J. Ouwehand; Benyounesse, z.v. A. Rihoues en J. Jali; Stephanie, d.v. B.J. Vleeming en J.M.S. Penazzo; Marjanne Floor, d.v. C. Harinck en H. Klaaren- beek; Sylvia, d.v. A.P. Sieval en T. Jan sen; Gragor Sebastiaan z.v. J.F. van Wa ning en L.M.G. Cranssen; Herwin Johan, z.v. H. Filippo en F.M. de Vogel. Overleden: J.C. van Wetteren (1902) man; J. Goncalves (1940) man; J. Jong (1889) geh. gew. met P.J.H. van der Pluijm; J.H. van Staden (1953) man; G.W. van der Ende (1956) man; A.A.J. Keijsers (1899) geh. gew. met H.G.P. van Marwijk); T. Ouwerkerk (1912) man) N. Jaarsma (1903) echtg. v. D.C. van Har ten); S. Hekster, (1909) man; P. Boezaard (1948) echtgenote van M.F. Bencheikh; H.G. Erwig (1930) man; J. Lasschuijt (1899)man); P.J. van Velzen(1941)man); M. IJzerman (1894) echtgenote van P. Onderwater; G. Verboom (1888) geh. gew. met C.P. Epskamp; C.M.H. Althuis (1889) geh. gew. met J. Paats; G. Jongbloed (1905) man; C.H. Noorder- meer (1911) echtg. v. C.T. Meeuwissen; C.J. Auberlen (1907) man) J. Zonneveld (1921) man. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 46,30 Kwartaalabonnen ei.,. per post f 64,15 Jaarabonnement f 173,70 Jaarabonnement per post f 245,10 Losse numipers f 0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2