Een krot op de monumentenlijst DULUIM ibliek ENGELSE PO IN TREK 'Overheid moet haast maken met stiltegebieden' Hopeloze ruïne" wordt vanwege lijstgevel opgeknapt LEZERS SCHRIJVEN Koploper onderuit in duel met Roodenburg DONDERDAG 20 MAART 1980 PAGINA 23 door Sjak Jansen Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, ol ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwi|t, tel. 071-144941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Achter het hoekpand gaat de heimachine al enige tijd flink tekeer. Moderne apparte menten verschijnen daar tussen Galgewa ter en Noordeinde, ter hoogte van de Wed- desteeg in Leiden. Dat stukje Noordeindc gaat er straks heel modern uit zien. Behalve dat pand op de hoek, voor zover we al thans nog van een pand kunnen spreken. Want onder ons gezegd en ge zwegen: veel meer dan een samenraapsel van vier gammele muren is het niet. Schande Riki Brakkee, een 20-jarige studente Italiaans uit de Da Costastraat, is dezelfde me ning toegedaan. „Dat men dat nog in de steigers zet en wil opknappen, zie ik niet zitten". Riki Brakkee: "Zie ik niet zit- Platgooien dus, vindt ook voor bijgangster Louise de Bruin (19). „Wat moet dat opknap pen wel niet gaan kosten vraagt zij zich af. „Dat men daar zoveel geld tegenaan wil smijten, is voor mij onbegrij pelijk". En Katwijker W. Hazenoot (32), die ook in de buurt is, zegt het een schande te vinden dat de ze bouwval niet met de grond gelijk is gemaakt. „Als je die pui weghaalt, zakt het hele zootje als een plumpudding in elkaar. Belachelijk dat men dat wil renoveren. Voor dat geld zetje er drie mooie hui zen neer. Het paard achter de wagen spannen, noem ik dat". Voorbijganger Herman Stcin (20) is al niet anders van me ning. „Een hopeloze ruine", luidt zijn commentaar. Wethoudei C Waal van ruimte lijke ordening ten slotte over deze reacties: „Als we zo gaan redeneren, blijven er in Lei den niet veel huizen over eind". verklaart hij nuchter. En toegegeven: daar heeft de wethouder geen ongelijk in. Het bewuste pand aan het Noordeinde, waar vroeger een Turks restaurant was gevestigd. Wethouder Waal voelt niets voor slopen: Als we zo gaan redeneren, blijven er in Leiden niet veel huizen overeind." Een krot is het eigenlijk, ja mensen we hoeven elkaar toch geen mietje te noemen. Kijk maar eens. Aan de ach terkant twee bressen in de muur, al het glaswerk kapoe- dewiet, enfin je zou d'r nog geen stuiver voor geven. Je bent geneigd meteen de slo pershamer er overheen te halen. Lijstgevel Maar niks daarvan. Dit bewuste pand Noordeinde 20, waarin vroeger een Turks restaurant was gevestigd, is een monu ment. Ja. u leest het goed: een monument. Vanwege - zo laat de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg in Zeist weten - z'n, uit de achttiende eeuw daterende, lijstgevel is het op de monumentenlijst gezet. Dat die lijstgevel in de loop der decennia heel wat van z'n schoonheid heeft verloren, doet niet terzake. Het gaat er om dat het pand ooit op de monumentenlijst is terecht gekomen. Alleen daar hebben we mee te maken. Een monument dus. Ziet u het er aan af, meneer? „Ik niet. Wat een puinhoop", zegt Haagwegbewoner J. Iepma Het is maar wat de gek er voor geeft. Voor zon Engelse po. Afgelopen weekeinde bracht zo n po op een veiling, geor ganiseerd door de voetbalver eniging S.V. Zevenhoven, liefst 230 gulden op. Zaterdagavond houdt deze voetbalclub in de kantine op nieuw een veiling en wederom gaat er een Engelse po onder de veilinghamer. De familie C. Mooren uit de bij Zevenho ven gelegen buurtschap Noordsebuurt zal in elk geval geen bod doen. De Moorens waren het namelijk die afge lopen zaterdag die 230 gulden op tafel legden voor die po. Waarom zij zoveel geld voor die po over hadden„Dat gaat u toch niks aan", zegt mevrouw Mooren nogal narrig. „Wat wij met die po doen, is ook niet van belang. Maar als u het zo graag wil weten,zal ikhet wel vertellen. Gewoon leuk voor de sier .leuk om er een plant in te doen .En dat we tot die hoge prijs zijn gegaan, ach het was voor het goede doel De Moorens waren overigens in de slag met notaris R. van den Berg uit Alphen aan den Rijn. Deze haakte echter op 220 gulden af. „Toen vond ik het te gek worden ".zegt hij. „Ik ging zo hoog omdat het voor het goede doel was. Voor hetzelfde geld had die po maar twintig gulden opgebracht". .Maar het was wel een aardig ding. Men had die speciaal uit Engeland geïmporteerd. En dat is met de po die zaterdag wordt geveild eveneens het geval. Of ik zaterdag weder om in de slag ga? Misschien. Waarom niet? Het is ten slotte voor het goede doel", aldus de notaris. V. vj*-"'V':« r 'V' Remweg Dieren Als een auto 50 km/uur rijdt dan is de remweg ongeveer 25 meter. Men kan namelijk stellen dat on der normale omstandigheden de remweg in meters gelijk is aan het kwadraat van een tiende van de snelheid. Zo is 5,0 maal 5,0 ge lijk aan 25. Als een kind 4 meter voor een auto oversteekt die 50 km/uur rijdt, dan zal het kind geschept worden met de dodelijke snelheid van ongeveer 47 km/uur. Na 4 meter remmen heeft de auto die 50 km/ uur reed, nog altijd een snelheid van 47 km/uur omdat de reste rende remweg 21 meter bedraagt. Een snelheid van 47 km/uur geeft een remweg van 21 meter. Rijdt de auto daarentegen 20 km/ uur dan is de remweg 4 meter en zal het kind niet worden aange reden. want de auto komt op tijd tot stilstand. Een pleidooi dus voor verlaging van dc maximum snelheid bin nen de bebouwde kom. T. Evers Lytweg 306 Oegstgeest Het doet me veel genoegen te lezen dat er weer eens een aktie is ge weest door het "Dierenbevrij dingsfront". Als je allerlei dingen leest en hoort die én mensen én dieren worden aangedaan door mensen (wat vroeger natuurlijk ook gebeurde), dan ga je toch wel zo balen van de mensen dat je je steeds meer tot de dieren voelt aangetrokken. Wat een concentratiekamp-metho de om de uitlaatgassen van een auto aan te sluiten op een lucht dicht hok waarin de dieren zich bevinden. Wat een duivels. Ik hoop dat degenen die rondstap pen in een bontjas en weet hoe zo'n dier aan z'n eind is gekomen er geen dag gelukkig in is. Wanneer zal de regering hier eens iets aan doen, we willen toch zo graag doorgaan voor een be schaafd volk? M. C. J. Bosch Topaaslaan 188 Leiden. Oproep in TNO-maandblad DEN HAAG (GPD) - De Nederlandse overheid moet haast maken met het instellen van "stiltegebieden". Dieren en recreanten die rust en stilte zoeken hebben hier dringend behoefte aan. Dit schrijft de recreatie-so cioloog H. Lodewijkx in het maandblad "TNO project". Het maart nummer van dit maandblad is geheel gewijd aan de onderwerpen ge luid, lawaai, geluidhinder en .stilte. Mensen die rust zoeken worden steeds vaker gestoord door luidruchtige recreatievormeri als motorcross, op afstand bestuurbare modelvlieg tuigjes, of schetterende radio's. Ook de dierenwereld wordt hierdoor verstoord. Stiltegebieden zouden een toevluchtsoord zijn voor op hun rust gestelde mensen en dieren. In een dergelijk gebied, van enkele vierkante kilometers, zouden de natuurlijke geluiden niet of nauwelijks door menselijk toedoen worden verstoord. Vorig jaar werd het begrip stiltegebied in de Wet Geluidhinder geïntrodu ceerd. Verwacht wordt dat het hoofdstuk stiltegebieden uit deze wet eind 1981 in werking zal treden. De provincies zullen dan beginnen met een inventarisatie van rustige gebieden waarna bepaalde gebieden be schermd kunnen worden. DEN HAAG - Oud-mims- ter-president dr. Drees kreeg gisteren het eerste exem plaar aangeboden van de dubbele langspeelplaat die de levensgeschiedenis bevat van de 92-jarige heer Drees. Dit levensverhaal kwam tot stand via een interview in vier fasen door Koos Poste- ma, gebaseerd op onderzoe kingen van Paul van 't Veer en Jan Bakker. i\ije verrast op tennistoernooi SASSENHEIM - De jeugdige Mare Nije zorgde gisteren voor de grootste verrassing op het in- doortennistoernooi van Sassen- heim. De Unicum-speler scha kelde met 8-9 de als eerste ge plaatste Herman v.d. Capellen in het herenenkel B uit. Voorts be zorgde de eveneens jeugdige Roy de Groot de ervaren Mannus Brooshoofd een lastige partij. De als tweede geplaatste Broos hoofd won met slechts 9-8. Overige uitslagen: J. Maren-J. de Mooy 16-6, Arnold v.d. Cappel- len-R. Mooyman 12-6 en Freek v.d. Capellen-M. van Hage 16-4. Gemengd dubbel B: A. v.d Ca pellen A. Overloop-K. Kaal/B. Bos 10-9. VOETBAL - Algerije heeft zich ge plaatst voor de finale van de strijd om de Afrikaanse beker. Algerije versloeg Egypte na verlenging met 6-4. Bij de rust leidden de Egyptenaren met 1-0. VOETBAL - Frankrijk heeft de kwalificatiewedstrijd voor het Olympisch toernooi tegen Belgie met 3-1 gewonnen. Bij de rust was de stand 2-1. De doelpunten kwamen op naam van Courriol (2) en Lemoult voor Frankrijk. Hoest maakte het enige Belgi sche doelpunt. Er waren bijna 4000 toeschouwers. LEIDEN - Hoewel Roodenburg zelf een ondergeschikte rol speelt in de hoofdklasse zaalvoetbal, heeft de ploeg gisteravond een belangrijke verschuiving aan de kop van de ranglijst veroorzaakt. De hekkesluiter klopte namelijk koploper Taverne (3-2), dat nu de eerste plaats heeft moeten inrui men voor Van Rooyen. Van Rooyen behaalde een minieme 3-2 zege op Oegstgeest. In de inter-regionale competitie is de Leidse zaalkampioen Koos- jardin nu volledig afhankelijk van streekgenoot Glasbergen. De Leidenaars wonnen op het nip pertje met 2-1 van Concordia. Concurrent VI sleepte maandag al twee punten in de wacht tegen De Rozet (11-3), zodat het ver schil tussen beide teams nog steeds één punt is. Taverne-Roodenburg 2-3 De Taverne-spelers zullen met hun gedachten waarschijnlijk al bij de topper van volgende week tegen Van Rooyen hebben gezeten, an ders is de nederlaag tegen Roo denburg moeilijk te verklaren. De Noordbewoners grijpen de laatste duels van het seizoen in ieder geval goed aan om het hoofdklasserschap te prolonge ren. Via doelpunten van Bram van Eigen (2x) en Hans Hannaart stond al binnen de kortste keren een uiterst verrassende 3-0 voor sprong voor de Noordbewoners op het scorebord. Ruud de Groot (De Taverne) en Bram van Eigen schoten hierna op het houtwerk. Een doorTon Kamphues benutte penalty bracht De Taverne nog voor rust op 3-1. In de tweede helft maakte Hans Braat er 3-2 van, maar verder heten de blauw zwarten het niet komen: 2-3. Oegstgeest-Van Rooyen 2-3 Met nog twee minuten te spelen bij een 2-2 stand liep Oegstgeeste- naar Ron van der Kolk met open ogen in de val die Van Rooyen- speler Jan van der Reyden zette. Van der Reyden maakte in het beruchte gebied een passeerbe weging, die geen enkel rende ment zou hebben opgeleverd. Van der Kolk echter hapte gretig toe en raakte niet de bal, maar wel het standbeen van Van der Rey den. Penalty besliste leidsman Holsteijn terecht. Frans Sjardijn had toen weinig moeite zijn ploeg definitief in veilige haven t£ lood sen: 2-3. Door treffers van Peter Hogewoning (Oegstgeest) en Frans Sjardijn (Van Rooyen) was met de pauze een 1-1 stand be reikt. Door een misverstand met keeper Cock Bouman schoot Pe ter Hogewoning direct na de pau ze in eigen doel: 1-2. Ton Werner trok de stand na zeven minuten gelijk: 2-2. De verzilverde straf schop van Frans Sjardijn bracht de Leidse ploeg vlak voor tijd de belangrijke overwinning: 2-3. Van Gerven-Landwer 4-1 Pas waneer de nood echt aan de man komt is Van Gerven in staat punten te halen. Landwer maak te overigens een uitgebluste in druk en vond het zelfs niet nodig om wisselspelers mee naar Lisse te nemen. De thuisploeg profi teerde goed van die lankmoedige instelling. Hennie van Eeuwijk en Frank van der Zanden (2x) zorgden voor een 3-0 ruststand. In het tweede speelpart maakte Gerard van Beek er via een fraaie treffer 4-0 van. Jan Boekcl redde de eer voor Landwer 4-1. MJBS-Van Duuren 3-2 Van Duuren begon de competitie weliswaar goed, de laatste duels komt de ploeg niet meer tot overwinningen. Ook tegen MJBS moesten de Leidenaars het on derspit delven. Na de eerste helft stonden zij nog op een voordelige 1-2 voorspong (Ted van Berkel scoorde twee maal.Sjoerd Boot maakte het Sassenheimse doe- punt), in de tweede rondgang werden alle illusies door treffers van Ruud Bröring en opnieuw Sjoerd Boot de grond in geboord: 3-2. Koosjardin-Concordia 2-1 Dat er twee punten werden bin nengehaald was voor de Leide naars het belangrijkste. Het ver toonde spel stond in schril con trast met het duel vorige week te gen De Rozet. Het doelpunt van Cees de Roode in de eerste mi nuut leek de inleiding van een monsterzege. Vreemd genoeg bakte de Leidse ploeg er verder helemaal niets van. Bart van der Weyden breidde de stand na een kwartier in de tweede helft uit naar 2-0. Vijf minuten voor tijd kwam Concordia nog terug tot 2-1. Koos Bekooy en Ger Nagte- geller schoten allebei op de on derkant van de lat. FRED SEGAAR Inter-regionale zaal voetbalcompetitie VI-De Rozet 11-3, Rott. Stud.-De Bron 1-1, FV Sooekie-Chess Z'75 3-1, Benco- De Engel 3-14, Glasbergen-Huug van Es 9-2, Koosjardin-Concordia 2-1. Stand. VI 21-37 Huuev-Es 20-19 Koosjartf. 21-36 S"°<*- 2l> 17 De Rozet 21-31 'U Stud 21-15 DeKngel 21-30 J?cndu 20"a Clasb 21-22 Conconl. 21-9 De Bron 20-21 Chess Z*75 20-1 Topscorers Theo Godyla (De Engel) 7 32; Koos Bekooy (Koosjardin) 29: Ge Perfors 1 23; Ger Nagtegeller (Koosjardin) 22; Cees de Roode (Koosjardin) 1 22; Wil Groenendijk (Glasbergen) 1 19; Bart vunderWeyden(Koosjardin) 1 19; Piet Haasnoot (Glashergen) 4 18. Hoofdklasse De Taverne-Roodenburg 2-3, Van Rooyen-Oegstgoest 3-2. Van Gerven- Landwer 4-1, MJBS-Van Duuren 3-2. V. Rooyen 15-23 V. Duuren 15-13 De Taver. 15-22 Vd Plas 15 13 Landw. 15-19 EKL Boys 15-11 Oegstg. 15-17 V Gerven 15-10 MJBS 15-'5 Roodenb. 15-7 Topscorers Frans Sjardijn (Van Rooyen) 221; Fred van Haarlem (Van Duuren) 20; Piet Hoo- gervorst (Landwer) 19; Gerard van Beek (Van Gerven) 17; Peter Hogewoning (Oegstgeest) 2 17; Jan van der Reyden (Vaal Koi.vi n) 16; Mart van der Plas (Vd Plas) 14. Hennie Zoet (landwer) 13; Pim van der Meer (EKL Boys) 12. WIELRENNEN Na zijn overwin ning in de omloop het Volk voor amateurs behaalde Johnny Broers gisteren opnieuw een overwinning in Belgie. In Schen- delbeke was Broers de snelste van 86 deelnemeis in een wed- stiyd o\.O 123 kilometei Maiio van Vlimmeren bezette de dei de plaats. VOETBAL - Het Oostenrijkse elf tal Is in een oefenwedstrijd tegen het Westduitse Stuttgart Kickeis uit de tweede divisie niet verder gekomen dan een gelukspel van 1-1. Bij de rust was nog niet ge scoord Kiankl bracht Oostem ijk op l-o, en twéé minuten het eindsignaal maakte Slichlet de gelijkmaker. VOETBAL In Roemenie vierde men het feit dat i Rot m< n< n vijftig jaar lid van de FIFA zijn met de wedsti ijd tussen de natio nale elftallen uit 1980 en 1970. Voor 80.000 toeschouwels won Roemenie 80 met .i-li Studentenpastores. Het lande lijke beraad van rooms-katholie- ke studentenpastores heeft de Rotterdamse pastor Ben Vrede- bregt tot zijn nieuwe voorzitter gekozen. Hij volgt pastor Hans Litjens uit Leiden op. Tweede voorzitter werd drs. Henk van Breukelen uit Leiden. Het secre tariaat berust nu bu drs. H. Jans sen te Utrecht. Het nieuwe bestuur heeft verklaard grote aandacht te willen besteden aan de zorg voor het groeiende aantal buitenlandse studenten in ons land. Daarvoor is op het ogenblik een pastor beschikbaar. Een tweede is nodig. Hervormde Kerk: beroepen te Minnertsga K.G. Pieterman Garsthuizen-Zandeweer; aange nomen naar Apeldoorn F C M Roodenburg Middelburg, rtaai Kampen-Emst-Vaussun (voor de vrijzinnige hervormden» kandi daat E. van Donselaar Kielwin- deweer; bedankt voor Tange Al- teveer en voor Hemelum kandi daat T.S. Fahner Zeist. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Zwolle S. van der Zee Delfzijl (verbeterd bericht). Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Harderwijk en te Enschede-Noord A. de Snoo Mussel, te Zwolle M. Brandts Ermelo; aangenomen naar Delf zijl H.M. Smit Zaamslag. Apartheid. De synode van de Hervormde Kerk dringt er in een brief aan de synode van de Ne derduits Hervormde Kerk in Zuid-Afrika op aan, in binnen kerkelijk verband een eind te maken aan de apartheid. "De eenheid van de christelijke ge meente kan door geen enkele apartheid van menselijke, sociale of raciale aard ongedaan worden gemaakt", schrijft de synode. VOETBAL- Rent-Notten zal geu rende de eerstkomende twee jaar bij Feyenoord de ml van Wim Jansen overnemen Woensdag onderschreef deTwentenuai een stadie iinte: club. Notten Aanvun kei ij k wilde ik slechts tekener voor driejaar, maai met d.t eon tract ben ik evenmin «ntcvie TENNIS - De Amerikaan Jimn Connors heeft in de «hm te tw< en een halve maand van Gi and Prix tennistoeinooie reeks van 1980 een gmte \o. sprong genomen op zun landg noot McEnioc De Zwitse. Hen Gunlhaidtklom dooi zijn vei ia sende zege in Rotterdam naai c tiende plaats.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23