Ceulemans nu al bijna zeker van drieb andentitel Atleten naar 'oefenstages' TROTTERS: CIJFEREN GEBLAZEN Alleen Ree kan Timman nog voet dwars zetten V. d. Smissen wint weer VOORWAARDELIJKE STRAF VOOR RAAS Meuleman: "Van Marle of Van Rijn moet weg" DONDERDAG 20 MAART 1980 SPORT PAGINA 19 HELSINGBORG (GPD) - Het zal de biljartwereld nauwe lijks meer verbazen als Raymond Ceulemans al eerder dan zondag op de finaledag zijn 18e Europese titel in het driebanden toevoegt aan een indrukwekkende erelijst. Het Belgische biljartwonder heeft in het Zweedse Hel- singborg de slijtageslag van de eerste dagen bekwaam en stijlvol overleefd. Een plotselinge inzinking van vrij wel alle overige kanshebbers drong gisteren de wanhopig aan klampende achtervolgers al te rug in een welhaast uitzichtloze positie. Weliswaar bleven Christ van der Smissen en Dieter Müller nog in het spoor van de trotse lei- irop zij singborg verbeten voor twee klasseringen die recht geven op deelname aan het wereldkam pioenschap in Buenos Aires. En voor die uitzending is de Neder landse kampioen wel degelijk een serieuze kanshebber met zijn sobere, maar nog altijd rende rende speelwijze. ergste vrezen voor het vervolg van dit merkwaardig gestarte toernooi. De Belgische stilist weigert mee te Na de vierde ronde van het Euro pees kampioenschap drieban den in Göteborg gaan Ceule mans, Van der Smissen en Mül- lër aan kop met de maximale score van 8 punten. Ceulemans won gisteravond laat van Jör- gensen, Van der Smissen ver sloeg Noren en Müller bleef de meerdere over Gil. De stand: 1/2/3 Ceulemans, Van der Smissen en Müller allen 8 rat, 4. Scherz 5 pnt, 5/6/7 Dielis, Vierat en Terriaga allen 4 pnt, 8. Nadal 3 pnt 9/10 Noren en oddo 2 pat, U/12 Jörgensen en Gil 0 pnt. delen in de malaise van zijn te genstanders en heeft in drie par tijen een moyenne gedraaid dat zelfs al ver boven zijn wereldre cord is opgevoerd. Want ook gis teren, in zijn „duel" met de Zwit ser Julio Gil, tastte de onver woestbare Ceulemans weer diep in zijn doos met trucs om voor een Zweedse televisieploeg het allerhoogste driebandenniveau te demonstreren. „Het is jammer, maar wij mogen in dit toernooi alleen nog voor de tweede plaats spelen", moest Christ van der Smissen na dat magistrale optreden van de ont ketende Ceulemans wel met be wondering vaststellen. De Bra bander kon slechts op de eerste dag van dit Europese titelgevecht het spelpeil van zijn voormalige leermeester overtreffen, maar moest daarna weer even snel de onpeilbare klasse van de Belg er kennen. De subtop achter Raymond Ceu lemans duelleert echter in Hel- DEN HAAG (ANP) - De kandida ten voor de Olympische atletiek- ploeg zullen de komende weken op diverse plaatsen buiten Ne derland trainingsstages doorlo- Rugbybond wil andere opzet van competitie HILVERSUM - De Nederlandse Rugby Bond wil volgend seizoen starten met een andere competi tie-opzet. Gisteren is een rapport verstuurd naar alle 85 clubs om hen op de hoogte te stellen van het voornemen. Op 6 juni moet dan tijdens een algemene leden vergadering, die in Utrecht wordt gehouden, de meerderheid be slissen of het nieuwe systeem al dan niet zijn intrede zal doen. In de eerste plaats denkt de rugby- leiding erover om de klassen op nieuw in te delen. Voorts zal de competitieperiode aanzienlijk worden ingekort. De strijd om het kampioenschap vindt niet meer plaats van september tot april, maar van half augustus tot de jaarwisseling. Vervolgens last de bond een winterpauze van een maand in. Het is de bedoeling om daarna een districtencompetitie af te werken, die tien weken in beslag zal nemen. pen. Gerard Tebroke (Ciko'66) verblijft sinds kort in Mexico Stad, waar hij onder leiding van Lothar Hirsch met Westduitse atleten traint. Tebroke keert 5 •mei terug. Harry Schulting (PH) zal van 1 april tot 7 mei in de Ame rikaanse plaats El Paso aan zijn conditie werken. De overige kandidaten maken trainingssta ges door in Spanje (Las Palmas) en Italië (Formia en Brescia). Het overzicht van de stages ziet er als volgt uit: El Paso (Vst): Harry Schulting (PH), van 1 april tot 7 mei. Mexico-Stad: Gerard Te broke (Ciko'66), tot 5 mei. Las Palmas: Sylvia Barlag (ADA), Els Stolk (Sagitta), Tineke Hidding (Daventria), Olga Commandeur (ADA) en Edine van Heezik (ADA), van 29 maart tot 13 april, o.l.v. Piet van Gerven en Anne de Jong. Formia: Marcel Klarenbeek (So), Koen Gijsbers (Bataven), Ray mond Heerenveen (Argo), Hugo Pont (SISU), Els Vader (Zeeland Sport), Tilly Verhoef (Sparta), Marjan Olijslager (Scheldesport), Elly Henzen (Olympia'48), Mar tha Derby (Sparta), Co'bi Koer- meling (Daventria), Ingrid Stoot (Sprint), Henk Brouwer (Ciko'66) en Marjo Wijnbergen (ADA), van 30 maart tot 14 april (Pont vanaf 6 april), o.l.v. Peter van Beusekom, Evert Weijers en René van Zee. Brescia: Hugo Pont (SISU), Bert Knollema (Argo'77) en Freddy Burgos (startbaan), van 29 maart tot 10 april (Pont tot 6 april) o.l.v. Wilfried Geeroms. was gisteren verreweg de meest gevierde rondewinnaar, want hij rekende in 27 beurten af met Ju lio Gil (60-12). Belangrijker echter voor Van der Smissen was het verlies van Dielis (tegen de Spaanse advocaat Claudio Nadal) en Vierat (tegen Theriaga). Want door die verrassende uitslagen werden op de tweede toernooi- dag twee gevaarlijke belagers op afstand gezet. der Smissen die ook gisteren ongeslagen LEIDEN - Voor Nijssen Trot ters wordt het cijferen gebla zen na de 121-79 overwinning op Arrows. De Leidse bas ketballers die afgelopen zon dag een unieke kans lieten liggen om zich definitief te verzekeren van deelneming aan de play offs van de eerste divisie zijn nu afhankelijk van de grootte van hun uitslagen. SOVB en Trotters delen im mers de tweede plaats en het doelsaldo geeft de doorslag wie van deze twee ploegen samen met Jumpers aan de nacompetitie mag meedoen. Na de royale zege op hekkeslui- ter Arrows bedraagt het saldo tussen de beide kemphanen nog 56 punten. De formatie van Ben van Cleef staat nu ternauwernood aan een eerste Het kostte Van der Smissen niet- verliespartij ontsnapten, doet het temin erg veel energie derde bedrijf de Deense debutant Keld Jörgensen, een 24-jarige student aan de universiteit van Kopenhagen, opzij te schuiven. Halverwege die partij keek de aanvankelijk afgrijselijk falende Brabander tegen een achterstand van 20 caramboles aan. „Ik zat vast en ik kon geen bal goed ra ken. Het liep allemaal scheef, maar dat kon ik alleen mezelf verwijten. Ik had gewoon geen gevoel om naar oplossingen te zoeken", moest Van der Smissen naderhand bekennen. Met een krampachtig ingezet slot- offensief kreeg de Sint Wille- brorder toch nog aansluiting en na twee tussensprints stond Van der Smissen in die eindfase weer in gewonnen stelling. Jörgensen bleef dichtbij, maar kwam aan de finish twee caramboles te kort. Tegen diezelfde hachelijke situatie keek Dieter Müller gisteren ook öan, want Oddo had de winst te gen de Duitser bijna op zak met een voorsprong van 56-44. Müller herstelde wonderbaarlijk en trok de marathonpartij in 79 beurten naar zich-toe. Zonder te imponeren kwamen Van der Smissen en Müller derhalve langszij bij Ceulemans. De Belg Lente lotto DEN HAAG - De uitslag van de Lentelotto van woensdag 19 maart is: de juist ingevulde ko lom: 5- 11 - 18-31 -32-34. Reser ve: 8 - 9. Aantal deelnemers: 434.759. Inleg: f 1.657.990,50. Prijzenbedrag: f787.545,49. Eerste prijs: f275.640,92; Tweede prijs: f78.754,55; Derde prijs: f 118.131,82; Vierde prijs: f 157.509,10; Vijfde prijs: f 157.509.10. LEEUWARDEN (ANP) - Jan Timman heeft gisteren de gelukwensen met het behalen van het Nederlands schaakkampioenschap nog niet in ontvangst durven nemen. Maar het is duidelijk dat de enige deelnemende grootmeester de eindzege niet meer kan ontgaan. Timman kwam met wit remise overeen met titelhouder Gert Ligterink. Het was een vrij hard gevecht, dat echter niet verder dan het middenspel kwam. Bij een stand, die ongeveer in even wicht was, werd tot remise beslo ten. Op papier kan Timman, die Uitslagen hiermee op 8,5 pnt kwam, nog Ree-V. d. Sterren 1/2-,/s worden ingehaald door Hans Ree. Diens twee hangpartijen echter staan matig tot slecht. Maximaal haalt hij er één punt uit, dat wil zeggen dat hij dan een vol punt op Timman tenachter blijft. De andere deelnemers spelen nau welijks meer een rol, hoewel de gevechten aan verbetenheid Er zijn namelijk zeven geldprijzen, te beginnen met f 6000,- aflopend tot f 1000,-. Elke zet kan een verschil van honder den guldens uitmaken. Vandaag worden de afgebroken partijen uitgespeeld. Morgen is de slot- ronde. Carlier- Scheeren 1k-1i2, Böhm-Kuijpers opnieuw afg., Vogel-V. Wijger- den 1/2-1/2, Timman-Ligterink V2-1/ 2, V. d. Wiel-V. Dop 1/2-1/2, Lange- weg-V. d. Vliet ï/a-Va. Stand na 12 ronden: 1. Timman 8'/a,2. Ree 7 en 1 afg., 3/5. Van der Vliet, Ligterink, V. D. Wiel 7, 6. Van Wijgerden (P/a, 8. Langeweg, V. d. Sterren 5 en 1 afg., 9/10. Böhm, Scheerén 5 en 1 afg., 11/12 Vogel, Van Dop 5, 13. Kuijpers 4J/2 en 1 afg., 14. Carlier Partij Wit: J. Timman. Zwart: G. Ligterink. 1. c2-c4, c7-x5, 2. Pgl-13, Pg8-f6, 3. g2-g3, Pb8-c6, 4. Lfl-g2, g7-g6, 5. d2-d4, c5xd4, 6. Pf3xd4, Lf8-g7, 7. Pbl-c3, 0-0, 8. 0-0, Pc6xd4, 9. Ddlxd4, d7-d6, 10. Dd4-d3, Ta8- b8, 11. Lcl-e3, a7-a6, 12. Le3-a7, Tb8-a8, 13. La7-d4, Ta8-b8, 14. Tfl-dl, Lc8-f5, 15. Dd3-d2, b7-b5, 16. c4xb5, a6xb5, 17. Tal-cl, L(5- e6, 18. b2-b3, Dd8-d7, 19. Ld4xf6, Lg7xf6, 20. Pc3-e4, Lf6-g7, 21. Pe4-c4, Dd7-c8, 22. Pc5xe6, Dc8xe6, 23. Tcl-c7, Tf8-c8, 24. Tdl-cl, Tc8xc7, 25. Tclxb7, b5- b4, 26. Tc7-c4, Lg7-c3, 27. Dd2-d3, Lc3-f6, 28. Lg2-f3, De6-e5, 29. Kgl-g2, De5-a5, 30. Dd3-d2, Lf6- c3,31. Dd2-e3, Lc3-f6,32. De2-d2, ii I-—-f f '*0 zet. De grootmeester deelde het punt met Ligterink en kwam daardoor een stap dichter bij de Kandidaten De zesde partij van de tweekamp voor het kandidatenschaaktoer- nooi tussen Petrosjan en Kortsj- noj is in remise geëindigd. De stand is thans 3,5-2,5 in het voor deel van Kortsjnoj. Het remise-aanbod in de zesde par tij was afkomstig van Kortsjnoj. Er waren 38 zetten gedaan, die bijna vijf uur bedenktijd hadden gevergd. Petrosjan accepteerde het aanbod direct. De oud-we reldkampioen zette de partij on danks zijn nederlaag in de voor gaande ronde behoedzaam op. In de dame-indische opening ver dwenen de dames al na 20 zetten van het bord. Door veelvuldig ruilen in het middenspel kreeg Petrosjan een miniem voordeel, maar Kortsjnoj kon zich op vrij eenvoudige wijze staande hou den. In Bad Lauterberg is gisteren de tweede partij gespeeld van de kandidatenmatch tussen Robert Hübner en Andras Adorjan. De partij eindigde, evenals de eerste, in remise. Adorjan had wit. De Oostenrijkse wintersportplaats Velden heeft zich nu ook officieel kandidaat gesteld voor de afwer king van de finale van het kandi- datenschaaktoernooi, waaruit de uitdager van wereldkampioen Karpov tevoorschijn moet ko- In Velden (waar Kortsknoj en Pe trosjan nu strijden) is inmiddels de voorzitter van de internatio nale schaakfederatie, de IJslan der Fredrik Olafsson gearriveerd. Hij verklaarde dat de kwartfina les volgens het oude reglement van de FIDE zullen worden af gewerkt. Dat betekent dat er in Velden en Bad Lauterberg hoog stens veertien partijen worden gespeeld. Als dan geen beslissing is gevallen, beslist het lot. De terugkeer naar het oude FIDE- reglement was noodzakelijk, omdat Hübner en Adorjan de nieuwe reglementering, waarbij sprake was van een 'open eind', van de hand hebben gewezen. Ook Kortsjnoj heeft zich in een telegram aan FIDE-president Olafsson voor handhaving van het oude reglement uitgespro ken. voor de zware opgave SOVB in de resterende twee duels met meer dan 56 punten ver schil te overtreffen. Een on mogelijke opgave. Al ver klaarden enkele spelers de to taalscores van het bondsbu- reau in twijfel te trekken. An deren zijn inmiddels zo reëel om te stellen dat Trotters al leen de play offs nog kan ha len als de Bernissenaren pun ten laten liggen bij het lastige JRC Boxtel of AMVJ. Afgaande op het spel tegen Ar rows is de vraag meer oppor tuun of Trotters wel een kans van slagen heeft in de strijd om promotie naar de eredivi sie. De 121-79 uitslag ca moufleerden aardig de zwak ke periodes van het duel tus sen Trotters en Arrows. Want de Rotterdammers hielden er bijzonder vreemde opvattin gen op na wat betreft de aan val. De spelers van ex-Rot terdam Zuid-coach Arjan de Bruin sprintten bij elke schotpoging weer terug naar eigen bucket. Trotters kon daardoor steeds ongehinderd de verdedigingsrebounds pakken. De volgelingen van Van Cleef faalden echter in aanvallend opzicht. Vaak simpele lay ups (het wapen waarmee Arrows na de pauze werd verslagen) werden soms gemist, terwijl onder de Rot terdamse bucket vaak grab belen troef was. De Sleutelstadbewoners had den evenwel het geluk dat het arbitrale duo hun niet onwil lig was gezind. Maar liefst vijf technische, waaronder een diskwalificerende, fouten werden er aan Rotterdamse zijde uitgedeeld. In de tweede helft herstelden de Vijf Mei- halbewoners zich. Vooral de gebroeders Paulides hadden toen met hun lay ups geregeld Scores Trotters: P. Paulides 26, R. Paulides 20, Ruysenaars 18, Berendsen 16, Moerer 14, Lamping 11, Pley en Kop 8 punten. HERMAN POOS Varese wint bekerfinale MILAAN (AFP) - Emerson Varese uit Italië heeft gisteravond in Milaan na een uiterst spannende strijd tegen Gabetti Cantu, een andere Italiaanse club, de Euro pese basketbalbeker voor be kerwinnaars gewonnen. Nadat het bij het verstrijken van de reglementaire speeltijd 82-82 was, viel de beslissing in de ver lenging. De eindstand werd 90-88. Bij de rust leidde Emerson met 45-38. In de halve finale had de Europese bekerwinnaar Par ker Leiden uitgeschakeld. De Lombardijse derby was een zinderend schouwspel, dat de meer dan 10.000 toeschouwers bovenop de banken bracht. Can tu, dat al •vier jaar bekerhouder was, moest voortdurend tegen een achterstand opboksen. Voor al de Amerikaan Bob Morse, stel lig de beste speler in de Italiaanse competitie, was vrijwel onhoud baar. Dank zij zijn trefzekerheid had Varese bij rust een voor sprong van 45-38. Het verschil bleef zo'n punt of vijf bedragen tot aanvoerder Marzo- rati het sein gaf voor het slot-of- fensief van Cantu. Cattini, Barri- viera en Marzorati zorgden voor een stand van 77-77. Nog enkele malen nam Varese een voor sprong, maar bij het einde van de reglementaire speeltijd was het weer gelijk: 82-82. In de verlenging kwam Cantu tweemaal voor. De stand was weer gelijk bij 86-86. Vervolgens scoorden Carraria en Mottini: 90-86, waarna Cantu in de slotse conden tot 90-88 terug kwam. PARIJS (ANP) - Jan Raas is giste ren door de Franse wielerbond een maand voorwaardelijk ge schorst. De wereldkampioen kreeg voorts een boete van dui zend Franse franken, ongeveer vijfhonderd gulden. Dit alles als gevolg van het beroep tegen een vorige week opgelegde schorsing van twee weken onvoorwaarde lijk en een boete van tweedui zend franken. De Franse wielerbond wilde Jan Raas straffen voor de wijze waar op hij zich gedroeg tijdens de derde etappe van Parijs-Nice, kort nadat een pony de weg op galoppeerde. De juryleden van Parijs-Nice zagen in de wereld kampioen een stakingsleider Hij werd met nog negen andere ren ners uit de wedstrijd gezet en be boet. Voor Raas persoonlijk werd nog een extra schorsing aange vraagd. Zonder hem te horen werd de Zeeuw vorige week ge schorst. Hij en zijn ploegleider Peter Post tekenden via de Ne derlandse Wielrenunie protest aan. Gisteren reisden Raas, Post en het KNWU-bestuurslid Ver- brugge af naar Parijs om de affai re te bepleiten. Dat leverde enig succes op. Verbrugge verklaarde na afloop: "Gebleken is dat de ju ryleden van Parijs-Nice de zaak Jan Raas eenzijdig hadden belichtNa het Nederlandse weerwoord legde de Franse wielerbond Raas een voorwaardelijke schorsing van een maand op. waarbij nog de boete van duizend franken kwam. Er werd echter geen proeftijd bepaald. ROTTERDAM (GPD) - Wim Meuleman, de scheidende bondsvoorzitter van de KNVB, houdt er aan vast dat zijn opvolger tijdens het najaar bij enkele kandidaatstelling dient te worden gekozen. De Hagenaar acht zulks in het belang van de voetbalbond. Aangezien tijdens de jongste vergadering van het bondsbestuur weer eens kwam vast te staan dat amateurs en betaald voetballers hun eigen kan didatuur overeind houden, heeft Meuleman nu J vai Mui.een drs. Cor van Rijn uitgenodigd voor een gesprek. Meuleman gaat er daarbij van uit, dat één van deze twee heren zijn kandidatuur dient in te trekken. Gelet op de historie lijkt Jo van Marle, de kandidaat voor het amateurvoet bal, vooralsnog de grootste kans te maken op het bondsvoorzitter-schap. Het amateurvoetbal spreekt hierbij zelfs van een verworvenheid. Drs. Coi van Rijn. de andere kandidaat, heeft, gelet op het feit dart htyrecenti - lijk tot directeur bij een beleggingsmaatschappij werd benoemd, zijn twijfels of hij voldoende tijd beschikbaar heeft voor een tijdrovende functie als die van bondsvoorzitter.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19