Krol 'stuurt' Aiax naar 4-0 Topbezetting met Hamburg, Real en Nottingham Forest ;L M HALVE FINALE EUROPA CUP Dronken Schotten "op drift' Aanvoerder aan basis uitschakeling Strasbourg DONDERDAG 20 MAART 1980 Scores Europa Cup EUROPA CUP I Ajax-Strasbourg 4-0 (0-0). 34. Schoenaker 1-0, 37. Arnesen 2-0,56. Lerby 3-0, 90. Ling 4-0. Scheids rechter Courtley (Eng). Toeschou wers 55.000. Real Madrid (Spa>-Celtic (Schot) 3-0 (1-0). 44. Santillana 1-0, 57. Stie- like 2-0, 85. Juanito 3-0. Scheids rechten Palotai (Hon). Toeschou wers: 110.000. Hajduk Split (Joe)-Hamburger SV (Wdl) 3-2 (1-2). 2. Hrubesch 0-1, 21. Vujovic 1-1,25. Hieronymus 1-2,48. Djordjevic 2-2, 86. Primorac 3-2. Scheidsrechter. Dörflinger (Zwi). Toeschouwers: 55.000 (uitverkocht). Dynamo Ost-B'erlin (Odl)-Notting- ham Forest (Eng) 1-3 (0-3). 15. Bo- wyer 0-1,36. Francis 0-2,39. Robert son (strafschop) 0-3, 49. Terletzki (strafschop) 1-3. Scheidsrechten Delmer (Fra). Toeschouwers: 27.000 (uitverkocht). EUROPA CUP II IFK Gothenburg (Zwe)-Arsenal (Eng) 0-0. Scheidsrechten Redelfs (Odl). Toeschouwers: 44.440. Valencia-Barcelona 4-3 (2-2). 10. Saura 1-0, 15. Canito 1-1. 26. Landa- buru 1-2, 29. Bonhoff 2-2, 77. Saura 3-2, 85. Kempes 4-2 (strafschop), 89. Canito 4-3. Scheidsrechten Miche- lotti (Ita). Toeschouwers: 50.000. Nantes-Dinamo Moskou 2-3 (1-2) 23. Minajev 0-1.41. Gatsajev 0-2,43. Mi chel 1-2. 70. Toure 2-2. 88. Kolessov 2-3. Scheidsrechten Corver. Toe schouwers: 18.000. Juventus-Rijeka 2-0 1-0). 28. Causio 1-0. 71. Bettega 2-0. Scheidsrechten Tokat (Tur), Toeschouwers: 50.000. UEFA-CUP FC Bayern München (Wdl>-1 FC Kaiserslautern 4-1 (1-1). 11. Wendt 0-1, 35. Hoeness 1-1, 61. Janzon 2-1, 74. Breitner (strafschop) 3-1, 81. Hoeness 4-1. Scheidsrechten Dou- dine (Bul). Toeschouwers: 35.000. Borussia Mónchengladbach (Wdl>- Saint Etienne (Fra) 2-0 (2-0). 11. Ty- chosen 1-0,14. Hannes 2-0. Scheids rechten Rainea. Toeschouwers: 30.000. Lokomotiv Sofia (Bul>-VFB Stutt gart (Wdl) 0-1 (0-1). 7. Ohlicher 0-1. Scheidsrechten Thomas (Wdl). Toe schouwers: 30.000. Zbrojovka (Tsj)-Eintracht Frank fort (Wdl) 3-2(1-1). 9. Horny 1-0,18. Karger 1-1, 77. Neuberger 1-2, 89. Kotacek 2-2, 90. Kopenec 3-2. MADRID (ANP) - Zestien voetbal- p supporters van Celtic werden gis teravond na afloop van de Euro pese bekerwedstrijd Real-Ma- drid-Celtic door de Madrileense politie achter slot en grendel ge zet, nadat zij in een vechtpartij twee politieagenten en een straatveger in elkaar hadden ge slagen. De straatveger moest zelfs in het ziekenhuis worden opgenomen. De Schotse suppor ters verkeerden in beschonken toestand. DEN HAAG (ANP) - De halve finales van het Europese bekertoernooi voor landskampioenen hebben met Ajax, Nottingham Forest, Real Madrid en Hamburger SV een de Borussia-treffer rent juichend topbezetting gekregen. Vier ploegen uit vier van de sterk- ste voetballanden uit Europa. De plaatsing van Ajax en Real Madrid bij de laatste vier was niet zo'n verrassing. Deze ploegen werden "verwacht", Nottingham Forest (bij Dynamo Berlin) en Hamburger SV (bij Hajduk Split) moesten in de returns stunten om de laatste vier te berei ken. De beste prestatie kwam op naam van Nottingham Forest. De En gelse houder van de Europese beker moest in de uitwedstrijd tegen Dynamo in Oost-Berlijn een achterstand van 0-1 wegwer ken. Dat lukte zelfs één helft. Bij rust stonden de Engelsen, die aangevoerd werden door miljoe nenaankoop Trevor Francis, al met 3-0 voor. Pas na rust konden de Oostduitsers tegenscoren, Terletzki uit een strafschop. Het uitzicht op de halve finales had den ze echter op dat moment al lang verloren. Bowyer, Francis en Robertson (strafschop) zorg den voor de Engelse doelpunten. Heksenketel Hamburger SV was koelbloedig in de heksenketel van Split tegen het Hajduk van Tomislav Ivic. De Westduitsers, die in Hamburg een voorsprong van 1-0 hadden genomen, verdubbelden de mar ge al in de tweede minuut via Hrubesch. Nadat Vujovic in de 21e minuut gelijk had gemaakt, mocht Primorac twee minuten later een strafschop nemen. De Westduitse doelman Kargus rea geerde echter met een flitsende reactie. In plaats van 2-1 werd het 1-2. Hieronymus scoorde bij een uitval. Daarmee was de plaatsing van HSV vrijwel zeker. Hajduk won de wedstrijd nog wel met 3-2 (doelpunten Djordjevic en Pri morac), waardoor de totale stand op 3-3 kwam. HSV's in Split ge maakte doélpunten gaven echter de doorslag. AMSTERDAM - Nadat Racing Club Strasbourg toch nog erg gemakkelijk was ontmaskerd als een vrij zwakke ploeg en met 4-0 nog mild was behandeld, koos Ajax-trai- ner Leo Beenhakker alvast de ploeg uit die hij het liefst als volgende tegenstander ziet. Van het trio mogelijkheden dat nog resteert, prefereert hij Nottingham Forest boven Real Madrid en Hamburger SV. Daarmee begint dan voor Ajax eindelijk het Europa-Cuptoernooi waarin de Am sterdammers zich tot nu toe lekker hebben kunnen warmlopen. uiterst tevreden dat hij weer te- Na HJK Helsinki en Ommonia Ni- ruf, van weggeweest is. a, die nog volop in het sta- Afgelopen zondag gleed Krol met dium van de ontgroening verke- ren, leek Strasbourg wel in staat om Ajax in moeilijkheden te brengen. Tijdens de eerste con frontatie bleek echter dat deze Franse equipe met het bereiken van de kwartfinale al aan het pla fond van zijn mogelijkheden was. Hoewel Ajax toen ver beneden zijn stand voetbalde, kon het ge makkelijk afwikkelen naar een gelijk spel (0-0) om twee weken later alsnog het standsverschil tot uitdrukking te brengen. zijn medewerkers nog weg peilloze diepte. Voor zichzelf schreef hij dat toen toe aan een lymfklierontsteking en aan het feit dat hij vrijwel de hele week met koorts (39,6) op bed had gele gen en niet had kunnen trainen. „Ik voelde me nu een stuk beter. Zondag had ik geen conditie en ritme. Nu was dat allemaal een stuk beter. Ik kon nu ook veel Met Krol, die het grootste gedeelte van de wedstrijd als gangmaker op het middenveld bivakkeerde, vonden ook vele anderen weer de inspiratie die enkele weken lang zoek was geweest. Linksachter Peter Boeve ondernam op deze avond, en dan vooral in de eerste helft, veel meer uitstapjes naar de voorhoede dan in alle voorgaan de duels in Ajax-1 te zamen. „Ik begin me dan ook veel meer op mijn gemak te voelen. Belangrijk is geweest dat Krol mij heeft ge holpen. Die heeft me week-in- week-uit vertrouwen ingespro ken en gezegd dat ik het kan", aldus Boeve, die voor rust twee maal als tussenstation fungeerde op weg naar een doelpunt. Verbinding Eerst in de 32ste minuut toen hij de verbinding vormde tussen grondlegger Krol en afmaker Schoenaker en twee minuten la ter al toen Boeve zich in zijn terri torium, het linkerverdedi- gingsblok, knap vrijspeelde en via Krol de weg vond naar doel puntenmaker Frank Arnesen. Laatstgenoemde moet zich gis teravond hebben gevoeld als ie mand die wordt opgeroepen voor herhalingsoefeningen. Zoals hij in het eerste halfjaar bij Ajax on der leiding van Rinus Michels verscheidene malen de taak kreeg om als spitsspeler te funge ren, zo werd hij ook in het Olym pisch Stadion als aanvalsleider aangesteld. Beenhakker: „De laatste tijd heb ben Ling en Jensen om beurten in de punt van de aanval ge speeld, maar omdat ik vanavond iemand nodig had die ruimte kon creëren voor opkomende mid denvelders, heb ik gekozen voor Arnesen. In tegenstelling tot Ling en Jensen heeft Arnesen meer de drang om de diepte in te gaan en zo voor ruimte te zor gen". Succesvol Zo'n 25 minuten kon die tactiek echter niet al te succesvol worden genoemd, omdat in die periode sprake was van een onafzienbare file in en rond het strafschopge bied van Strasbourg. De felheid en het storen van Ajax, dat de li nies veel beter aansloot dan des tijds in het Meinau-stadion van Strasbourg, leidde er niet alleen toe dat de Fransen in ademnood kwamen, maar bovendien dat Ajax het uitzicht op het doel van Dropsy meestal werd ontnomen. Aanvankelijk kwam Ajax dan ook niet verder dan een kopbal van Lerby. Strasbourg had overi gens wel een uitgebreide serie overtredingen nodig en leidde op dat punt al snel met 8-2. In de loop van het duel kwamen de Amsterdammers die in de uit wedstrijd waar het de vrije trap- pen-tegen betrof nog met 27-14 hadden gewonnen, echter ge makkelijk langszij en kreeg Ling in navolging van Novi de gele kaart. Beenhakker: „We lieten ze, toen die eerste goal zolang uitbleef, wat meer naar voren komen. Toen wij wat terrein prijsgaven kwamen ze er meteen uit. Dat is voor ons erg belangrijk geweest". Beslissen Omdat Strasbourg geleidelijk aan te kennen gaf dat het niet alleen verdedigers mee naar Amster Met een bekeken schuiver passeert Frank Arnesen doelman Dropsy. Ajax leidt met 2-0 dam had genomen, kreeg Ajax nog voor rust de kans om de wed strijd te beslissen. Ondanks het feit dat ook hij in de produktie betrokken werd was Arnesen echter na afloop bepaald niet in feeststemming: „Het is een on dankbare taak voor mij om in de spits te lopen. Je moet veel din gen doen voor anderen zonder datje in je eigen spel kan komen. Maar goed, als het in het belang van Ajax is, doe ik dat". Met die twee tegendoelpunten van Arnesen en Schoenaker kon Strasbourg meteen het seizoen als verloren beschouwén. Na al eerder te zijn uitgeschakeld in de Franse competitie en de natio nale bekerstrijd, zag het in Am sterdam na ruim een half uur geen mogelijkheden meer het Europa-Cupavontuur te verlen gen. Trainer Gress had ook dit maal een gelegenheidsvoorhoede moeten opstellen en had boven dien een beroep moeten doen op twee verre van fitte spelers: Tan ter en Domenech. Rechtsbuiten Tanter liep zaterdag in het beker duel tegen Nice een knieblessure op en bemoeide zich de eerste 45 minuten dan ook nauwelijks met de gebeurtenissen op het veld. Inhaalpoging Na rust was hij echter een van de weinigen die nog in staat was om een inhaalpoging te ondernemen. Hij stelde Boeve een paar maal voor te grote problemen, maar moest toen vaststellen dat zijn teamgenoten hem al min of meer hadden afgeschreven en op grote afstand stonden toe te kijken in plaats van alert te reageren. Het gevolg was dat Ajax-doelman Piet Schrijvers, afgezien van de inzet van Tanter en het feit dat hij eenmaal ver zijn doel uit moest om Bracci af te stoppen, werk loos bleef. In tegenstelling tot Schrijvers' collega Dropsy, die nog goals moest incasseren van Lerby en Ling. Mede dankzij het gebrek aan volwaardige tegen stand kon Beenhakker na afloop triomfantelijke vaststellen dat „Ajax toch maar mooi alle kritiek had weerlegd en had laten zien dat van vormverlies beslist geen sprake is". Gemakshalve ging hij daarbij voorbij aan het feit dat zijn mati ge verdediging (Zwamborn en Meutstege) een test bespaard was gebleven en dat Ling en Tahama- ta zich maar zelden hadden laten zien. Vlak voor de oogsttijd wil Beenhakker met dergelijke de tails immers niet worden lastig gevallen. JAN PREENEN Ruud Krol. den gescoord, als team stelden zij echter weinig voor. Of zoals Ruud Krol het uitdrukte: „Die voet ballers van Strasbourg zijn niet slecht, maar met z'n allen laten ze het toch afweten". Basis Krol stond gisteravond letterlijk en figuurlijk aan de basis van de uit schakeling van Strasbourg, die voor Ajax inhield dat het voor de zesde maal in zijn carrière wist door te dringen tot de laatste vier in hel toernooi van de landskam pioenen. De aanvoerder, die ook gisteravond op niet mis te versta ne wijze medespelers corrigeer de, bereidde drie van de vier doelpunten voor en constateerde Op papier had ook Real Madrid het in de return moeilijk. Celtic stond na het eerste duel met 2-0 voor, dank zij twee blunders van de Spaanse doelman Garcia in Glas gow. In de praktijk was Celtic een te zwakke tegenstander om Real - zelfs vanuit die uitgangspositie - uit te kunnen schakelen. Celtic van nu is niet meer Celtic van vijf- tien jaar geleden. Real Madrid ook niet meer, maar deze ploeg was toch te sterk voor de Schot ten, die zich wel taai verzetten, maar aanvallend niets meer pres teerden. De 110.000 toeschou wers juichten de doelpunten van Santillana (44ste minuut), Stieli- ke (57ste) en Juanito (85ste) hart stochtelijk toe. Europa Cup II De semi-professionals van IFK Go thenburg hielden tot hun eigen tevredenheid het Engelse Arse nal op eigen veld op een gelijk spel. De gunners' waren, volgens manager Terry Neill, niet naar Gotenburg gekomen om veel te doen. Dat deden ze dan ook niet. Ondanks dat slaagden de Zwe den er niet in ook maar één doel punt te maken. De 44.440 Zweed se supporters schreeuwden de bal bij elke doelpoging bijna in het doel van Arsenal, maar slechts zelden dwongen de Go- thenburg-voorwaartsen Pat Jen nings tot een moeizame redding. Arsenal, dat thuis met 5-1 won, kreeg zelfs enkele goede kansen, maar scoorde niet. Valencia heeft het op eigen veld nog knap moeilijk gehad tegen een op de counter spelend Bar celona. De wedstrijd ging in de eerste helft gelijk op. De rust stand van 2-2 liet het duel open. Eerst Saura (zijn tweede doel punt) en daarna Mario Kempes, uit een strafschop, bepaalden .de stand op 4-2. Canito (ook hij scoorde twee keer) zorgde nog wel voor 3-4, maar de trotse win naar van de beker van vorig jaar was definitief door zijn landge noot geveld. Uiterste De spelers van Dinamo Moskou hebben zich in de uitwedstrijd tegen FC Nantes tot het uiterste gegeven om uitschakeling in het toernooi te voorkomen. Thuis immers had Dinamo met 0-2 verloren en alleen winst kond e ploeg in de volgende ronde hel pen. De zege kwam er (3-2), de halve finales niet. Nantes eindig de met een positief doelsaldo van één: (4-3), hetgeen voldoende was voor de volgende ronde. Juventus liet in Turijn zijn aanhan gers lang in spanning voordat Causio diep in de eerste helft voor 1-0 zorgde. Na rust waren de Joe- goslaven uit Rijeka constant in de aanval. Juventus profiteerde in de 71ste minuut van de ruimte. Bettega schoot zijn ploeg naar een zege met 2-0 eo de halve fi nales. UEFA-Cup De halve finales van het toernooi om de UEFA*beker is alleen nog voor West-Duitsland interessant. De vier overgebleven clubs ko men allen uit de Bondsrepubliek. In de kwartfinales waren er nog vijf, twee moesten ertegen elkaar spelen: Bayern München en FC Kaiserslautern. Kaiserslautern, dat het eerste duel met 1-0 had 'gewonnen, verloor de return jammerlijk met 4-1 en werd uit geschakeld. Bleven verder over: Borussia Món chengladbach. VFB Stuttgart en Eintracht Frankfurt. Deze ploe gen schiepen in de eerste wed strijd van de kwartfinales al een gedegen uitgangspositie. In de returns kwamen ze dan ook geen van allen nog in de problemen. Borussia Mónchengladbach kon na de verrassende overwinning met 4-1 tegen Saint Etienne zelfs een aantal ie ervisten oostellen. De return tegen de zich verslagen wanende Fransen was dan ook een formaliteit De 30 000 toe schouwers hadden beter thuis kunnen blijven. Na een kwartier stond de eindstand van 2-0 al op het scorebord. Doelpunten vn Tychosen en Hannes Aardig serslautern minuten d voorsprong chen-Kaiscrslauterr dige wedstiijd. Kai verdubbelde na el de wedstiijd door Bayern onder de voet gelopen. Doelpunten van Hóness(2), Janzonen Breitner uit een strafschop. Eindstand 4-1.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17