4 Goed westelijk samen spel in VN-commissie voorde mensenrechten Blik ii de weekbladen Mobiele atoomraketten aanvaardbaar? HP deTijd EISEVIERS DONDERDAG 20 MAART 1980 Vaak wordt het werk van een diplomaat of een staffunctio naris op buitenlandse zaken geassocieerd met cocktails, diners enz. Dat behoort óók tot het vak, zeker. Maar minder bekend is dat heel vaak heel hard wordt gewerkt. Zo ook mijn medewerkers in de dele gatie naar de jaarlijkse ver gadering van de VN-Commis- sie voor de Mensenrechten in Genève. Zes weken hebben ze, met veel toewijding en en thousiasme, gesjouwd en ge draafd, 10 of soms 12 uur per dag. Zonder hen zou het niet zijn gelukt Nederland een zo vooraanstaande rol te laten spelen als op deze vergade ring het geval is geweest. De Nederlandse delegatie heeft niet geaarzeld controversiële onderwerpen aan de orde te stellen. Zo werd voor het eerst de kwestie van discriminatie tegen homoseksuelen aange sneden, een onderwerp dat tot dusver als taboe werd be schouwd. Amerika wordt in dit verband, vaak genoemd, vooral in verband met de im- migratiewet die het mogelijk maakt homoseksuelen toe gang tot het land te verbie den. Toch moet worden aan genomen dat in tal van andere landen deze discriminatie veel schrijnender vormen heeft, ja, het karakter van re pressie draagt. Een aantal gedelegeerden vond het ongepast dat Nederland dit ter sprake bracht. Zo niet de Amerikaanse afgevaar digde. Hij wees er op dat in 29 deelstaten in de VS discrimi natie bij de wet is uitgesloten, maar verklaarde zich ander zijds persoonlijk ook tegen stander van de voorschriften in de immigratiewet op dat punt. Bovendien beloofde hij de Nederlandse bezorgdheid onder de aandacht te brengen van de Amerikaanse minister van justitie en de desbetref fende Congrescommis- Minderheid Al even moeilijk lag het onder werp gewetensbezwaren te gen militaire dienst. Het aan tal staten dat dit recht erkent is nog duidelijk in de minder heid. Dit heeft er ook toe ge leid dat sinds 1972 deze kwes tie in de Commissie is dood gezwegen. Maar na intensief praten met andere delegaties - lobbyen zoals dat heet - luk te het Nederland een resolutie er door te krijgen die zeker stelde dat dit punt volgend jaar aan de orde komt. Hoofdschotel van de werk zaamheden was dit jaar op nieuw de besprekingen van mensenrechtenschendingen in diverse landen. In sommi ge gevallen vindt een ver trouwelijke behandeling plaats, in andere een openba re. In het kader van de ver trouwelijke procedure krij gen de gedelegeerden de be schikking over een grote hoe veelheid belastend materiaal, aan de hand waarvan zy de vertegenwoordiger van het betrokken land kritische vra gen kunnen stellen, kunnen aandringen op verbetering van de situatie, enz. Ook kan bijvoorbeeld worden besloten een rapporteur of een vertegenwoordiger van de secretaris-generaal van de VN naar dit land te zenden om met de regering te overleggen over de wijze waarop aan mensenrechtenschendingen een einde kan worden ge maakt. Dit alles in de hoop dat op deze wijze een zekere druk kan worden uitgeoefend. Zonder betekenis is dit alles stellig niet. Maar onzerzijds bestaat ook het gevaar dat het Oud-minister van bui tenlandse zaken, mr. Max van der Stoel, verruilde zes weken lang het Haagse on derkomen van de PvdA-Tweede Ka merfractie voor een plaats aan de confe rentietafel in Genève waar de VN-commis- sie voor de mensen rechten zijn jaarlijk se zitting hield. Van der Stoel vertegen woordigde Neder land in deze commis sie. In deze krant schreef hij zes weken geleden over de the ma's die in deze zit ting aan de orde zou den komen. Afgelo pen weekeinde wer den de discussies beëindigd. Van der Stoel kijkt terug in bijgaande beschou wing. 7 *v. De toespraak van premier Van Agt onlangs in Bonn op een bijeenkomst van Westduitse christen-demo craten, heeft ons er weer eens aan herinnerd dat wij nog een beslissing moeten nemen over onze deel name aan het NAVO-project dat voorziet in de plaatsing van 108 Pershing-2-raketten en 464 Toma hawk-kruisraketten in Europa (1983). Het Nederlandse aandeel in het project bestaat uit de plaat sing van 48 Tomahawk-kruis raketten op ons grondgebied. Dit raketsysteem heeft een afstandsbereik van rond 2500 kilometer. Door zijn grote trefzekerheid is het wapen geschikt om te worden ge bruikt tegen militaire doelen en kan het zijn doel uitscha kelen met een lading van ge ring vermogen. De introductie van nieuwe atomaire raketsystemen door de NAVO, waarmee vanaf Europees grondgebied doe len tot ver in Rusland kunnen worden aangevallen, heeft belangrijke strategische ge- voleen. Een eerste is dat wij in ons vei ligheidsbeleid onze afhanke lijkheid van atoomwapens land in kwestie zich over deze kritiek achter gesloten deu ren niet al te druk zal maken, juist omdat de procedure meebrengt dat de schadelijke effecten van negatieve publi citeit kunnen worden verme den. Het zou een hele stap vooruit zijn als ten aanzien van lan den die na vertrouwelijke be handeling van binnengeko men klachten blijven volhar den in schending van men senrechten, de vertrouwe lijkheid zou worden opgehe ven. Maar dat lukt niet zo makkelijk. Vaak leidt conti nentale groepssolidariteit er toe dat zo'n land in bescher ming wordt genomen door andere. En helaas kan ik me niet aan de indruk onttrekken dat soms landen uit vrees voor economische tegen maatregelen het betrokken land zachter aanpakken dan gezien de ernst van de men senrechtenschendingen ge boden zou zijn. Resolutie In openbare behandeling kwa men dit jaar in het bijzonder Chili en Guatemala aan de or de. De Nederlandse delegatie had een groot aandeel in de totstandkoming van de reso lutie waarin deze beide lan den werden veroordeeld. Door Max van der Stoel Tweede-Kamerlid voor de PvdA Maar ook de affaire-Sacharov werd uitvoerig besproken, waarbij Nederland vooral deed uitkomen dat zijn ver banning het culminatiepunt vormde van stelselmatige po gingen van Sowjet-zijde om aan een beweging een einde te maken die niets anders na streefde dan de naleving van de mensenrechtenverdragen die Moskou zelf had onder schreven. De gedachte om een telegram aan de regering van de Sowjet-Unie te sturen om de verontrusting van de Mensenrechtencommissie kenbaar te maken stuitte ech ter op een zekere aarzeling bij een aantal delegaties van niet- gebonden landen, die overi gens niet hadden geaarzeld om het Russische optreden in Afghanistan scherp te ver oordelen. Hun argument was dat de Commissie verontrus tende mensenrechtensitua ties in diverse landen in al gemene zin moest behande len, en niet over individuele gevallen moest gaan spre ken. Ten slotte werd - tot teleurstel ling van de Sowjet-delegatie, die deze zaak helemaal had willen afvoeren - besloten in de zitting van de Commissie van volgend jaar deze kwestie met prioriteit opnieuw te be spreken, maar thans geen ac tie te ondernemen. Geheel gelukkig met deze afloop ben ik niet. Aan de andere kant zal het de Russische delegatie niet zijn ontgaan hoe alge meen bij de niet-communisti- èche landen de weerzin tegen het Sowjet-optreden was. Om met de Franse gedelegeerde te spreken: „Het Sacharov- telegram is dan wel niet ver zonden, maar wel aangeko men". Vermiste personen Het belangrijkste resultaat van deze zitting was wel de be sluitvorming over de kwestie van de vermiste personen. In mijn vorige artikel duidde ik reeds aan, dat in verschillen de Latijnsamerikaanse staten veiligheidsdiensten of para militaire organisaties perso nen, die naar hun oordeel po litiek verdacht zijn, van straat oppikken en laten verdwij nen. Van enigerlei proces gang is geen sprake, familie en vrienden die navraag doen krijgen nul op het request. Ook in Ethiopië komen ver dwijningen veelvuldig voor. Ondanks verwoede pogingen van Argentinië, achter de schermen ijverig gesteund door de Sowjet-delegatie, om een zwakkere tekst aanvaard te krijgen, lukte het te komen tot instelling van een werk groep die deze praktijken gaat onderzoeken, en ook bij nieuwe gevallen van verdwij ningen onmiddellijk in actie kan komen om bij de betrok ken regering om opheldering te vragen. Vele vermisten - en het gaat hier om duizenden personen - zullen niet meer in leven zijn. Maar wel valt te hopen dat van de instelling van dit orgaan voor de toe komst een zekere preventieve werking zal uitgaan. De Commissie is het belangrijk- te orgaan op het gebied van de mensenrechten waarover de wereld beschikt. Het is een orgaan met vele gebreken en tekortkomingen, ongetwij feld. Maar ook moet worden vastgesteld dat gedurende deze zitting van de beschik bare mogelijkheden tot het uiterste gebruik is gemaakt, mede dankzij een goed sa menspel van de westelijke landen. vergroten, en dat staat haaks op het nationale politieke beleid, waarin juist het terug dringen van de rol van atoomwapens een centrale plaats heeft. Een tweede is dat de verantwoordelijkheid van de Europese leden van de NAVO voor de handhaving van het atomaire afschrik- kingsevenwicht tussen Oost en West toeneemt. Dat kan op den duur leiden tot meer zeg genschap van de Europeanen over het gebruik van atoom wapens en tot de vorming van een Europese atoommacht. Deze ontwikkeling wordt door Rusland als uitermate bedreigend ervaren. Een derde gevolg is dat de wijze waarop in het kader van de strategie van oorlogsvoor- koming de afschrikking wordt nagestreefd, van ka rakter verandert. In het ver leden lag de nadruk op de dreiging met massale vernie tiging van vooral civiele doe len. De introductie van ato maire wapensystemen die ge schikt zijn voor het bestrijden van militaire doelen, leidt er toe dat in de toekomst het af schrikken van de tegenstan der wordt nagestreefd door de dreiging die uitgaat van een slagvaardige strijdmacht, uitgerust met conventionele en atomaire wapensystemen: een strijdmacht die in staat is in een conflictsituatie de mili taire macht van de tegenstan der uit te schakelen. Het is de vraag of wij met deze ontwik keling gelukkig moeten zijn. Immers de gedachte kan veld winnen dat een atoomoorlog een bruikbaar middel wordt voor het bereiken van inter nationale politieke doelstel lingen. Moet Nederland besluiten tot het plaatsen van 48 Torna-, hawk-kruisraketten op ons grondgebied? Alvorens op deze vraag nader in te gaan, wil ik even stilstaan bij een min of meer technisch aspect van dit vraagstuk. Is het wel aanvaardbaar mobiele raket systemen op te stellen in een dichtbevolkt land als het on ze? Ik denk dat wij deze vraag serieus moeten nemen. Im mers het Warschau-pact zal hoge prioriteit geven aan het uitschakelen van déze be dreigende wapensystemen kort voor of bjj de aanvang \lan een eventueel conflict. Premier Van Agt heeft gewe zen op de mogelijkheid de kruisraketten te plaatsen aan boord van schepen. Deze mo gelijkheid is in een eerdere fa se van de besluitvorming door de NAVO verworpen. Schepen zijn met uitzonde ring van onderzeeboten erg kwetsbaar voor vijandelijke aanvallen. Bovendien is door regelmatig terugkerende on derhoudswerkzaamheden hun beschikbaarheidsgraad beperkt. De verwachting is dat slechts 50 procent van de zeekruisraketten permanent operationeel inzetbaar zal zijn, tegen 80 tot 90 procent bij raketten opgestela op het land. Met andere woorden, bij een keuze voor zee kruisraket ten moeten niet alleen nieuwe schepen maar ook meer ra ketten worden aange schaft. generaal-majoor M.H. van Meijenfeldt Tegenargumenten zijn o.m. dat de omvang van de behoefte aan nieuwe raketten door de NAVO nooit overtuigend is vastgesteld en dat het even wicht tussen NAVO en War schau-pact niet zal worden aangetast door het beschik baar zijn van relatief minder raketsystemen. Bovendien zijn bij een keuze voor land- raketten ook extra financiële middelen nodig voor o.m. de beveiliging van de systemen en voor de verbetering van de bescherming van de burger bevolking. Wanneer wij be sluiten aan het NAVO-project mee te doen, behoort mijns bij de beslissing over type wapensysteem wij de verantwoor delijkheid op ons nemen, de veiligheid van de bevolking een doorslaggevende factor te zijn. Blijft de vraag of wij moeten in stemmen met de plannen tot plaatsing van 572 nieuwe atomaire raketsystemen in Europa. Ik ben van mening dat wij er verstandig aan doen dit onderdeel van het NAVO- beleid af te wijzen. De organi satie heeft mijns inziens in december 1979 een stap in de verkeerde richting gezet. Zij heeft de atomaire technologie definitief aanvaard voor het verwerkelijken van haar poli tieke en militaire doelstellin gen. De afschrikkingskracht van het Westerse defensicsys- teem is daardoor zeker (tijde lijk) versterkt. Maar het mo- demiseringsbesluit heeft ook zwaarwegende negatieve ef fecten: het politieke klimaat in de Oost-West-verhouding is verstoord: de kans op een beperkt atomair conflict in Europa is toegenomen en de organisatie heeft haar moge lijkheden beperkt om met succes de verspreiding van atoomwapens over de wereld tegen te gaan. Een simpel neen van Nederland tegen de plaatsing van 48 To mahawk-kruisraketten is niet voldoende om de ontwikke lingen op het gebied van de atoombewapening in de NA VO te stoppen. Dat wekt bo vendien de indruk met scho ne handen langs de kant van de weg te willen staan. Wij zullen dan ook meer moeten doen. De tijd lijkt rijp om sa men met landen als Belgie en Denemarken het initiatief te nemen tot wijziging van de huidige strategie m die zin, dat meer aandacht wordt ge schonken aan de conventio nele verdediging en de rol van atoomwapens wordt beperkt tot het voorkomen dat het Warschau-pact in een conflictsituatie van atomaire wapens gebruik maakt. Deze beperkte rol maakt de ver nieuwing van het huidige be stand aan atomaire middelen thans overbodig. In het jaar waarin 110 landen in Genève bijeenkomen (11 augustus tot 5 september) om het op 1 juli 1968 gesloten verdrag tegen de verspreiding van atoom wapens voor de tweede maal te toetsen, kan een dergelijk initiatief een signaal zijn van onze bereidheid om m den ken en handelen afstand van atoomwapens te nemen. Het omslagartikel van de Haagse Post gaat over de conflicten bin nen de wereld van de hartchirur- gie in Nederland. Een opmerke lijk verhaal, dat op uiterst verhel derende wijze inzicht geeft in de intriges, die er al sinds jaar en dag spelen binnen de Nederlandse hartchirurgie, onder meer naar aanleiding van de Klokkenberg. Een verslag van een operatie be wijst, dat het hier niet gaat om onkunde op het gebied van de hartoperaties, maar om een per soonlijke strijd tussen cardiolo gen en chirurgen. Een woord voerder van het ministerie van volksgezondheid zegt over de Nederlandse hartchirurgie: "Ei genlijk is het een soort onderwe reld. Een chique onderwereld. Dat clubje rond de hartchirurgie heeft hier op het ministerie ook een bijnaam: De Mafia.ja! Be leefd glimlachend richten ze el kaar te gronde". Verder in HP een verhaal over de Merkelbachprijs, een driejaar lijkse architectuurprijs van de stad Amsterdam, die dit jaar ging naar de ontwerpers van de Am sterdamse metro. Rond deze prijsuitreiking is een discussie gaande, tussen voor- en tegen standers van het metro-ontwerp in de jury, die gaat over "de kneu terigheid" en de "pure architec tuur". Ook wordt er uitgebreid gesproken over de menselijkheid of onmenselijkheid van de af stand tussen de bankjes op de stations, die slechts voor één per soon zijn bedoeld. De ontwerpers Spangberg en Van Rhijn zeggen zelf over dit onderwerp: "wij hebben die bankjes gewoon zo ontworpen om te voorkomen dat er mensen op gaan liggen slapen. Niet dat dat op zich nou zo erg is, maar om dat moment kan er niet meer op gezeten worden, en daar worden die dingen voor ge maakt". In de Verenigde Staten loopt men meestal voorop wanneer het een rage betreft, zo niet met de punk beweging, die enkele jaren gele den al haar opgang maakte in West-Europa en voor veel men sen hier al weer tot het verleden behoort. In Amerika komt deze trend nu pas tot leven, maar dan niet zoals in Engeland bij de jon gens uit de achterbuurten. In Amerika zijn de punkers keurige, niet onbemiddelde jongeren. "We willen graag weer gewoon kin derlijke lol hebben, zoals vroe ger", aldus een Amerikaans meisje in HP. hervormd ]|jfjjj|nederland In Hervormd Nederland worden de plannen van de regering ten aan zien van de bezuinigingen aan de kaak gesteld door enkele ge sprekken met mensen, die van een minimuminkomen moeten rondkomen. Volgens HN komt er van de plannen om de mensen met een minimum aan inkomen ongemoeid te laten weinig te recht. Een vrouw vertelt HN: "We bezuinigen flink op eten. Het ge beurt vaak, dat we dagen achter elkaar alleen maar brood eten met goedkope jam of stroop. Vlees komt zelden op tafel; toevallig eens een keer in het weekeinde als het in de aanbieding is. Voor de rest eten we warm, alleen aard appelen en groenten, af en toe soep er bij, meer is er niet. Het is ook alweer een poos geleden dat er appels en sinaasappels voor de kinderen in huis waren". Verder wordt in HN het onderwerp kraken behandeld tegen de ach tergrond van de acties in de Von delstraat in Amsterdam. Volgens HN is de kracht van de krakers, dat zij in groepen handelen, alle maal met een zelfde doel voor ogen, het bestrijden van de wo ningnood. "Tegen de achtergrond van deze onderling solidaire, door buurtbewoners gesteunde kraakbewegingdoet het vreemd aan dat de Amsterdamse politie organisaties hebben gevraagd om een gerechtelijk onderzoek naar de 'verantwoordelijke indi viduen' achter de uitbarstingen in de Vondelstraat begin deze maand". Eveneens in HN een interview met de schrijver van vele geschied kundige en literaire werken Al- bert Alberts. "Het schrijven van historische boeken is rustgevend, het andere niet. Het benauwt me zo'n boekje halfweg te hebben en dan niet meer te weten hoe ik ver der moet", aldus Alberts. L/n VRU NEDERLAND Twee reporters van Vrij Nederland zijn samen met Afghaanse guer rillastrijders vanuit Pakistan Af ghanistan binnengetrokken. Zij trekken met de guerrillastrijders door bevrijde gebieden in Afgha nistan en komen terecht in een Russisch bombardementje. Ze spreken met Afghaanse opstan delingen, een oude man zegt Als we de Russen eruit gooien achter volgen we ze tot in Moskou Voor de return van de voetbalwed strijd NAC-Feyenoord werden uitgebreide veiligheidsmaatre gelen getroffen. De eerste wed strijd, vijf maanden eerder, was op een veldslag uitgelopen en bij de stand 2-2 gestaakt. Vrij Ne derland reisde mee met een handjevol NAC-supporters uit Breda naar de Kuip in Rotterdam en bemerkte daar, dat aanhan gers van 'kleine clubs doods bang zijn voor de 'grote jongens Van de speciale trein naar Rot terdam wordt nauwelijks ge bruik gemaakt. Wie richting Feyenoord gaat, gaat op eigen gelegenheid en zeker niet als NAC-supporter. Want al ga Je niet in het vak bij de andere sup porters staan, sta je uitbundig met een vlag te zwaaien dan zoe ken ze je heus wel i n de pauze op". Evenals in HP deze week in Vrij nederland nog een artikel over Surinamcs nietfwe regering na de staatsgreep. Beide bladen verwij ten de regering van Chin a Sen een onduidelijk regeringspro gramma, of liever ge/egd hele maal geen piogramma Een pro gramma had de regering nog niet. Dit is~de eerste revolutie ter wereld, mogen we wel aannemen die na drié wehen beeehikt over (letterlijk ciiaat ran Bi umo op de persconferentie) een algemeen schema dat de basis zou kunnen vormen voor een programma In VN verder het dagboek van Ju dith Herzberg, die aanwezig is bij het maken van een film in Berlijn over het leven van een joods meisje, dat in 1943 in Auschwitz stierf. Judith schreef samen met regisseur Frans Weisz het scena rio voor deze film aan de hand van een levensbeschrijving van de hand van het joodse meisje Charlotte Salomon zelf. Net als in HP wijdt De Tijd een arti kel aan Nederlands nieuwste dagblad "De Dag", waarvan de eerste nummers afgelopen week verschenen. Ger Lammens is de 'personality-redacteur', de 'show-businessman' bij De Dag. Hij zegt over de nieuwe krant, dat hij, in tegenstelling tot hoofdre- dicteui Petei MulU r.de Engel e Sun en Daily Mirror niet als de grote voorbeelden voor De Dag ziet. "De mensen lezen hier lierer hel hardere nieuws. Zoals het Westduitse Bild dat doet, met kor te pakkende koppen Erg interessant in De Tijd is het verha.il over de grote steden in Amerika. Deze steden en vootal New York zien zich in de arme wijken geconfronteerd met een nieuw fenomeen. Er vallen overal grote zwartgeblakerde gaten, omdat bewoners en winkeliers de panden waarin ze wonen en wer ken in brand steken. Zij hopen dan uit de wijk of uit de geldzor- gen te komen met het geld dat ze van de verzekering krijgen. Een gezin in New York bleek in zeven jaar tijd dertien keer brand te hebben gesticht om zo weer bij stand te krijgen in de vorm van voedsel, kleding en onderdak", aldus De Tijd Het weekblad verbaast zich enigs zins over een Zwitserse theologe: "Eva is met al/een femimste.ze is ook opvallend knap In een in terview yntdt Eva Zabolai over de vrouwenstrijd in de kerk en over de houding van Christus ir. de bijbel ten aanzien van het fe minisme: "Voor mij is het een enorme troost te ontdekken dat de leer van Christus de vrouw volle dig gelijkstelt. Als een ran once fundamentele laken zie ik dan ook het openbaar maken en het gepen eon bekendheid aan werkelijke christelijke leer die de kerk tot nu toe zorgvuldig verbor gen heeft weten te houden MSGA7INF Elseviers Maga/.ne was gisteren nog met vei krijgbaar. MARIJKE KOOL

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13