Begin en Sadat spoedig naar Carter voor gesprekken Geheim bezoek Weizman Zuid-Afrika lekt uit Moskou ontkent rampen met biologische wapens Politici moeten netjes blijven Studenten speelden Russische roulette met gegijzelde Iran Met een minimuminkomen valt niet te leven DONDERDAG 20 MAART 1080 Wesel) JERUZALEM De Israëlische mi nister van defensie Weizman heeft de afgelopen week een ge heim bezoek van drie dagen aan Zuid-Afrika gebracht. Weizman zou er met de ZuidalVikaanse lei ders hebben gesproken over eco nomische, politieke en militaire zaken van gemeenschappelijk belang. Het bezoek werd om schreven als „routinebesprekin gen", waarbij onder meer onder zoek op nucleair gebied aan de orde is geweest. De Israëlische radio bracht vooral het nieuws over het nucleaire as pect van de besprekingen uiterst omzichtig. Van Zuidafrikaanse zijde zijn de berichten gisteren ontkend. Een paar weken gele den werd een correspondent van het Amerikaanse televisiestation CBS zijn verblijfsvergunning in getrokken omdat hij een bericht had gepubliceerd over Israëli sche atoomproeven in de Indi sche Oceaan in samenwerking met Zuid-Afrika, zonder dat aan de militaire censuur voor te leg gen. Zowel Zuid-Afrika, Israël als Amerika hebben deze berichten overigens ontkend. Het heeft in Israël bevreemding gewekt dat het bezoek van Weiz man dat slechts in beperkte kring bekend was, is uitgelekt. Behalve premier Begin was slechts een klein aarxtal ministers op de hoogte. Israël heeft de afgelopen jaren zijn betrekkingen met Zuid-Afrika - die trouwens sterk worden overgewaardeerd - niet aan de grote klok gehangen. De bezoeken die de verschillende ministers in Pretoria hebben af gelegd zijn meestal geheim ge weest, om een aantal redenen. In de eerste plaats valt samenwer king tussen Zuid-Aft ika en Israel slecht bij de wereldopinie. Maar belangrijker nog is dat Israel ernaar streeft om de betrekkin gen met Zuid-Aft ika die ia het begin van de jaren zeventig ver broken werden, te herstellen nu Israel vrede heeft gesloten met Egypte. De Israëli s hopen dat Egypte zijn invloed in Afrika zal aanwenden om dat te bewerk stelligen. Met name hopen de Israëli's diplo matieke betrekkingen aan te gaan met het Zimbabwe van Mu gabe. Het ligt vooi de hand dat bezoeken als die van Weizman. en in het bijzonder de publikatie er van, dat proces niet in de hand werkt. (Van i redactie buitenland) Om onderhandelingen over Palestijnen weer op gang te brengen (Van correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - Premier Begin en president Sa- dat gaan in de eerste helft van april naar Was hington voor besprekingen met president Car ter over de Palestijns zelfbestuur. autonomie. Het is niet de bedoeling dat Begin en Sadat, die na elkaar naar Washington gaan, elkaar zullen ontmoeten, al wordt die mogelijkheid niet geheel uitge sloten. President Carter wil ge sprekken tussen de twee landen besprekingen proberen zelfbe stuur-onderhandelingen, ande- lingen, die in een impasse zijn ge- KABINET ITALIË TREEDT AF ROME (DPA) - Het christendemo cratische minderheidskabinet van de Italiaanse premier Fran cesco Cossiga is gisteravond af getreden. Cossiga had gistermid dag de vertrouwenskwestie ge steld. Al in het aansluitende de bat was duidelijk geworden dat het kabinet niet meer op een parlementaire meerderheid be hoefde te rekenen. Engeland voelt weer iets voor Kanaaltunnel LONDEN - De Britse regering heeft een voorzichtig signaal ge geven dat zij akkoord zou gaan met de constructie van een tun nel onder Het Kanaal naar het vasteland van Frankrijk. De mi nister voor transport Norman Fowler zei in het Lagerhuis dat er in principe geen bezwaren be staan, mits de aanleg en het on derhoud van de tunnel gefinan cierd zouden worden uit de parti culiere sector. Aan een investe ring door de Britse overheid kan, aldus Fowler, niet gedacht wor den omdat het geld er niet voor aanwezig is. Het tunnelproject werd vijf jaar geleden stopgezet door de toen malige Labour-minister van bui tenlandse zaken wijlen Anthony Crosland, niet alleen omdat de uitvoering te veel geld zou gaan kosten, maar ook omdat er steeds meer protest werd aangetekend door Britten die in het project een bedreiging zagen in een aantas ting van het Britse landschap. Minister Fowler wilde zich na zijn verklaring in het Lagerhuis niet vastleggen op een definitieve toezegging voor de tunnelbouw. Een definitieve beslissing zou bovendien pas in de zomer door het kabinet genomen worden. Het is dan ook niet zonder beteke nis dat het tunnelproject weer ter sprake komt nu Engeland de EG probeert te chanteren met het niet-afdragen van haar btw-in- komsten, omdat het een verla ging wenst van de Britse bijdrage tot de EG-b^groting. Want in Londen is men zich ervan bewust dat de wens om tot een gemakke lijker verbinding tussen de Britse en continentale oever te komen, altijd groter is geweest op het continent dan in Engeland. raakt gaande te houden, gezien verklaringen van presidentSadat dat de datum van 26 mei de defi nitieve termijn is waarop de on derhandelingen moeten worden afgesloten. Het is uitermate dat at gedurende de besprekingen die in zullen worden gevoerd worden een op lossing kan worden gevonden die een succesvolle afronding op 26 mei kan verzekeren. Het is waar schijnlijker dat het doel van Car ters uitnodiging aan Begin en Sadat beperkter is, te weten een procedure te vinden om de on derhandelingen ook na 26 mei voort te zetten, mogelijk geba seerd op een succes van zeer be perkte aard, of in ieder geval een formule die als een succes ver pakt kan worden. Het lijkt in een verkiezingsjaar vrijwel uitgesloten dat president Carter in een alles of niets poging zijn prestige op het spel kan zet ten, gezien de risico's die eraan verbonden zijn dat het „niets" wordt. Premier Begin zal zeker niet genegen zijn inzake de toe komst van de westelijke Jor- daanoever enige concessies van betekenis te doen, en op zo'n kor te termijn, en bovendien in een jaar van presidentsverkiezingen is het niet mogelijk Israël zodanig onder druk te zetten dat het tot wordt gedwongen. wordt. Daarom lijkt in tegenstelling tot wat men zou verwachten genoeg waarschijnlijker dat president Sadat in Washington onder druk komt te staan, om akkoord te gaan met een formule die het mo gelijk maakt de besprekingen tot het volgend jaar voort te zetten, na de Amerikaanse presidents verkiezingen. In het Witte Huis is al verkondigd verondigd dat het geen zin heeft om een zwakke premier Begin onder zware druk te zetten, om dat zulks een averechts resultaat heeft. Het zou voor Carter al een mooi resultaat zijn als hij op een van de geschilpunten een con cessie van Begin los krijgt, bij voorbeeld de Israëlische eis om controle te 1 Jij ven uitoefenen op de waterbronnen in de bezette gebieden, of zelfs een tijdelijke bevriezing van de Brandweerlieden uit Parijs hebben gisteren moeite gehad met het opruimen van grote hoeveelheden olie. die vijf mannen gisteren voor het Elysee hadden gedumpt. De mannen protesteerden hiermee tegen de vervuiling van de kust vanBrelagne door de tanker Tanio die daar onlangs schipbreuk leedNaar schatting drieduizend ton olie is op de stranden terecht gekomen en het gevaar bestaat dat daar nog twaalfduizend ton bij komt die zich nog in de tank van hel schip bevindt. MOSKOU - Het Kremlin heeft ten stelligste ontkend, dat de Sowjet- Unie zou experimenteren met biologische wapens en daarmee het internationale verdrag van 1972 zon hebben geschonden. Deze verklaring kwam als ant woord op de Amerikaanse be kendmaking, dat Washington Moskou om „opheldering" ge vraagd zou hebben naar aanlei ding van berichten over onge lukken met dergelijke wapens waarvan een onbekend aantal Sowjet-burgers het slachtoffer geworden zou zijn. Dergelijke be richten zijn „Amerikaanse pro paganda" om het feit te verdoe zelen, dat de Verenigde Staten zelf waarschijnlijk van plan zijn om de produktie van biologische en chemische wapens op te voe ren, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in de Sowjet-hoofd- stad. De verhalen verschenen vorig jaar, eerst in een Engels weekblad en later in een Westduits dagblad. Volgens de Britse versie zou de stad Nowosibirsk door de ramp getroffen zijn. Nowosibirsk is een Siberische stad die door veel bui tenlanders wordt bezocht en waar ook regelmatig weten schapsmensen uit het buitenland langere studieperiodes door brengen. Van die zijde is echter nooit iets vernomen over een on geluk met biologische wapens dat honderden levens zou heb ben gekost. Volgens de Westduit- se versie had het ongeluk plaats- gevönden in Swerdlowsk, een stad die voor buitenlanders ge sloten is omdat zij het middel punt vormt van een aantal mili taire industrieën. Volgens dissidente kringen in Moskou heeft niemand de laatste tijd van bekenden uit Swerd lowsk iets vernomen over een ongeluk, een epidemie of over een mysterieus gezondheids probleem waarvan grotere groe pen van de bevolking het slacht offer geworden zouden zijn. De Russische staatspers bericht zel den of nooit over ongelukken of rampen in het land. In kringen van buitenlandse waarnemers in Moskou is echter ook geen con creet nieuws bekend dat de ver halen over de „biologische on gelukken" zou kunnen onder steunen. De Amerikaanse be kendmaking die grotendeels ge baseerd schijnt te zijn op deze eerdere publikaties, werd door de woordvoerder van het Sowjet- ministerie betiteld als „schaam teloze laster". Het is niet bekend of er tussen Moskou en Washington behalve het uitwisselen van dergelijke propaganda-verklaringen ook se rieus overleg heeft plaatsgevon den om eventuele misverstanden over het wel of niet experimente ren met verboden biologische wapens op te helderen. DEN HAAG - De Amerikaanse ver tegenwoordiger bij het Interna tionaal Hof van Justitie, Roberts B. Owen, heeft gisteren details gegeven over de behandeling van de gegijzelden in de ambassade in Teheran. Owen vertelde ook dat de Verenigde Staten enkele dagen vóór de inname van de ambassade in Teheran contact hebben gehad met Iraanse auto riteiten en daarbij de verzekering hebben gekregen dat de ambas sade ongeschonden zou blij- Volgens Owen hebben de studen ten in de ambassade Russisch roulette" gespeeld met een ge vangene. Een student liet een vrouwelijke gegijzelde tijdens een verhoor zien dat in de kamers van zijn pistool slechts ëën kogel zat. Vervolgens plaatste hij die revolver tegen het hoofd van de gegijzelde en haalde verschillen de keren de trekker over. „Ge lukkig stopte de student op tijd, maar de ervaring moet ver schrikkelijk zijn geweest", aldus Owen. De gegijzelden is het herhaalde malen onmogelijk gemaakt om te slapen, onder andere door hen in een voortdurend verlichte kamer te houden en door hun hand boeien niet af te doen. De studen ten hebben hun gevangenen ge dwongen om zonder dekens met geboeide handen op de koude kale vloer te slapen. Het Internationaal Hof van Justitie hoort deze week de vertegen woordigers van Amerika en Iran om tot een definitieve uitspraak in het geschil te komen. De uit spraak van 15 december, waarbij Amerika volledig in het gelijk werd gesteld, was slechts voorlo pig. Net als bij de eerste procedu re heeft Iran geen vertegenwoor diger gestuurd. De Iraanse rege ring heeft slechts in een telegram laten weten dat zij het Hof niet bevoegd acht omdat het in wezen om een diepgaand politiek conflict tussen Iran en de Ver enigde Staten zou gaan. Roberts Owen vertelde het Hof dat in de twee weken vóór de bezet ting van de ambassade contacten zijn geweest tussen Amerikaanse diplomaten en ministers uit de Iraanse regering. Het contact kwam tot stand omdat de Ver enigde Staten onlusten vreesden vanwege hun besluit om de sjah in hun land te laten behandelen voor kanker. Tot drie keer toe hebben de Iraanse autoriteiten de Amerikanen verzekerd dat zij konden rekenen op bescherming van hun ambassade. Op 4 no vember werden de garanties ver broken en Werd de ambassade bezet. De Verenigde Staten werpen de Iraanse beschuldiging van zich af dat vanuit de ambassade spiona ge zou zijn bedreven. „Het ver zamelen en overbrengen van in formatie uit het gastland is een van de fundamenteelste taken die diplomatieke ambtenaren moeten uitvoeren", aldus Owen, die zich daarvoor beroept op de tekst van verdragen. Zelfs als spionage zou hebben plaatsge'- vonden, dan heeft een staat nog steeds niet het recht om zulke personen te arresteren. Een staat kan zo iemand wel het land uit zetten, maar van die mogelijk heid heeft Iran geen gebruik ge maakt, aldus Owen. De Russische rechter in het Inter nationaal Hof. Morozov, wil van de Verenigde Staten opheldering over het naleven van internatio nale verplichtingen door de Ver enigde Staten. Hij wil onder meer weten hoe het investeringsver bod dat de Amerikaanse regering heeft afgekondigd te rijmen is met de uitspraak van het Hof van 15 december dat geen van beide partijen iets mocht ondernemen waardoor de onderlinge verhou dingen zouden kunnen verslech ter de Morozov vraagt ook Amerikanen een maand lang uit stel van het nu lopende proces hebben gevraagd vanwege de in stelling van een onderzoeks commissie dooi de Verenigde Naties, hoewel die commissie zich niet met het lot van de gegij zelden. maar uitsluitend met de misdaden van de sjah zou bezig houden. De Amerikaanse verte genwoordiger zal vandaag de vragen beantwoorden. Zestig Iraanse gevangenen vrij TEHERAN (DPA) - Ongeveer zestig gevangenen zijn giste ren in Iran vrijgelaten. Zij profiteerden van een door aja- tollah Chomeini ter gelegen heid van nieuwjaar afgekon digd amnestie. Onderhandelingen over bezette ambassade Bogota weer hervat Cambodjaans kamp loopt leeg BANGKOK (Reuter)-Tienduizen den ontheemde Cambodjanen zijn gisteren uit hun kamp 204 aan de grens naar Thailand gevlucht het oerwoud in als ge volg van hevige gevechten on derling tussen guerrillastrijders van de 'Vrije Khmer', die de baas zijn in het kamp. Dit werd giste ren in diplomatieke kringen in Bangkok vernomen. De strijd zou zijn begonnen na wat een poging scheen van een groep strijders om de huidige leider van het kamp, Van Saren, af te zetten. Er zouden volgens schattingen enige tientallen doden zijn ge vallen. Het kamp was na het af gelopen weekeinde niet meer be voorraad met voedsel en medi cijnen. BOGOTA (UPI) - Linkse guerrilla strijders in Bogota hebben aan geboden de onderhandelingen met de regering over vrijlating van 32 gegijzelden op de ambas sade van de Dominicaanse re publiek te hervatten. Dit is in re geringskringen meegedeeld. Gezegd werd dat een van de gegij zelden, de Mexicaanse ambassa deur Ricardo Galan, in een tele fonische mededeling aan de mi nister van buitenlandse zaken, Diego Uribe, had gezegd dat de leden van de guerrilla-organisa tie m-19 bereid waren terug te ke ren naar de onderhandelingstafel in een bij de ambassade gepar keerde vrachtauto. De regering aanvaardde het aanbod en be paalde de zesde onderhande- lingsbijeenkomst op morgen. De bezetters van de ambassade had den geen voorwaarden voor her vatting van het overleg gesteld. Vorige week donderdag waren de besprekingen afgebroken toen de bezetters bleven vasthouden aan hun eis inzake vrijlating van gevangen collega's in ruil voor het laten gaan van hun gegijzel den. onder wie zich de Ameri kaanse ambassadeur, Diego Asencio. en 18 andere diploma ten bevinden. Na h optrecl tr^en Mimi Politieofficier overgeplaatst NIEUW DELHI - De onder- commissaris van politie, on der wiens leiding onlangs hard is opgetreden tegen blinde betogers in Nieuw Delhi, is vervangen, zo is offi cieel meegedeeld. Het ge beurde heeft veel kritiek ge wekt in India en daarbuiten. ADVERTENTIE Deze week in Hervormd Nederland: Portret van mensen die van een minimum moeten rondkomen Het openbaar vervoer verliest de geldslag met de auto: Het defaitisme van minister Tuijnman en de ommezwaai van de PvdA Gesprek met Roger GaraudyHet groeigeloof wankelt' Kraakbeweging geen geïsoleerde groep Interview met schrijver A. Alberts Herman Verbeek: Voor een veronqelukte F-16 piloot Maria Pintasilgo gaf Portugal nieuwe hoop Arjos stelt CDA scherpe vraqen Uittreden uit Navo wellicht beste bijdrage aan wereldvrede Indonesische schrijver Tur vrij Onderwijskundige Roest en de verzakelijking van het onderwijs. En: De uitval van Steenkamp Olieboycot Zuid-Afrika O Ik weel al ment van Iwee maanden voor 6. i HN'. Ik abonneer me 36,50 pei laar Anuvoordnr I776. 25(H) \J Den Haag elop. geen poMzegel). Of bel 070-512111. Overal i i de losse verkoop 1,85 i BONN - Vanaf 1 juli tot aan de Bondsdagverkiezingen op 5 ok tober mogen Westduitse politici elkaar niet meer voor „rotte vis" uitmaken. De secretaris-generaal van de vier grote partijen CDU, SPD. CSU en FDP hebben na melijk gisteren een verkiezings overeenkomst ondertekend. Daarin staat dat de partijen zich verplichten om een „eeilijke en zakelijke verkiezingscampagne de SPD niet meer dan 40 miljoen mark aan de verkiezingen mag uitgeven, de CDU niet meer dan 36 miljoen, de CSU 9 miljoen en de FDP 8 miljoen mark Bijvooi- beeld ook da' i buiten- landsc radio en televisies tations reclame mag worden ge maakt. Ovei dit soort zaken, zo ve rwach- ten de partijer 1, zullen geei i moei- lijkheden on tstaan. Dat geldt echter niet v oor het hoe ifdstuk belediging i en kwaad: >preke- rij pagnes is het bijna traditie ge- Persoonlijke belediginge worden dat veelvuldig op de man kwaadspiekei ij moeten achtei wordt gespeeld. F anz Josef wege blijven. Er moge geen Strauss weid tijden de verkie- „stoortroepen" naar de verkie- zingen van 1976 en ti ouwens ook zings bijeenkomsten van andere daarna uitgemaakt v sol een „on- partijen worden gestuui d. Bo betrouwbare, gevaar ijke en bru vendien zullen de partijen zich tale man die er het b distantiëren van uitlating en van doen „onmiddellijk iaar de psy- zogenoemde sympathi santen. chiatei tc gm die beledigend voor de andere Willy Bi andt weid ee „rode pa- partijen zijn. tiiuich genoemd, d e „met zijn In de overeenkomst staan xik an- hoofd in de wolker vei keert dere afsDraken. Biivooi l»e eld dat Bondskanselier Hein ut Schmidt was iemand met „de lach vaneei roofdier en een glans van staal helm in zijn haar". De voorbeel den laten zich naar believen uil breiden en wie vandaag de da parlement.szittingen in Bonn lx zoek! kan moeiteloos een boelg< samenstellen met dergelijke cita Jat alles mag vanaf 1 juli niet mei De partijen zullen ei althans n,i stieven dit te vei mijden. Er zelfs een scheidsrechterscoi missie benoemd, die eventui moet uitmaken of bepaalde uit tingen beledigend zijn of r De SPD er Eg bestaa vijf sen. Viei van hen behoi respectievelijke partijen, zittei is de onafhankelijke gelische bisschop H Kunst. In twijfelgevallen h« de beslissende stem dat een bepaalde p< urlijk strijd

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11