Alcoholmisbruik verkeer minder sterk gestegen "Dat ik half sta te huilen, is de kracht van m'n optreden "ALS IK ZEG DAT IK SMARTLAPPEN MOOI VIND, WORD IK UITGELACHEN Verdachte van moord op scholiere wil snel uitspraak Grondwet Znid- Afrika wordt niet gewijzigd WOENSDAG 19 MAART 1980 door Sjak Jansen Er gaal geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mi| kwijt, tel 071-144941. toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Heb je het ooit zo zout gegeten. Zit ik een weekje of wat geleden in de mensa van jongerensociëteit Augustinus met een lege maag over een appetijtelijk bord vegetarisch voedsel gebogen, staat daar plotsklaps een vent op, gekleed in een wat ruim zittend, vlekkeloos donker bruin kostuum met zwarte strik en begint daar met trillende stem „Juliana bedankt!" te zingen. Een brok in m'n keel kreeg ik ervan, van dat iets te grote stukje rauwe winterwortel wel te ver staan. Waar-ie zo gauw die microfoon vandaan haalde: Joost mag het weten. Maar voorlopig stond-ie daar heel mee slepend de ene smartlap na de andere uit te galmen. Tot groot vermaak van het peuzelende Augustinus-legioen. Uit alle hoeken van de eetzaal aan het Rapenburg klonk ge lach op. Maar Jacques Hen driks, zo heet de 20-jarige smartlappenzanger, bleef doodernstig. Hij was niet van zijn stuk te krijgen en ging helemaal op in het verdriet waarover hij smartelijk zong. Zijn stem vibreerde zelfs en dat wil wel wat zeggen. Daar was een nieuwe Johnny Jor- daan opgestaan. Zwarte Lola Laat die Hendriks (van oor sprong Bredanaar) warempel wonen in Valkenburg (ZH) en studeren in Leiden, notabene de stad die onverbrekelijk is verbonden met de familie naam Bey. U weet wel: Jerry, de man die als vertolker van het levenslied roem mocht oogsten. Cn z'n zuster Mary natuurlijk, beter bekend als de Zangeres zonder Naam, die sedert jaar en dag dermate stevig in het vaderlandse smartlappenza- del zit, dat menige rivaal in middels de hoop heeft opge- i haar daar uit te wippen. - toneel verdwenen. En Stella, de - door Johnny Hoes ont dekte - donkere, zingende huisvrouw, die enkele jaren geleden werd gebombadeerd tot degene die ors aller Zan geres zonder Naam wel even vari de troon zou stoten. Haar plaatje flopte echter en se dertdien hebben we niks meer van haar gehoord. Tante Leen Nee, die Stella was slechts een eendagsvlieg en dat blijkt wel want zelfs een smartlappen- kenner bij uitstek als Jacques Hendriks heeft geen flauw idee, wie ik bedoel. De Zange res zonder Naam kent-ie ui teraard wel. Haar liedje over een moederhart heeft hij zelfs op z'n repertoire staan. Evenals 'De glimlach van een kind' van Willy Alberti, 'De Clown' van Ben Cramer, 'Pappie loop toch niet zo snel' van Herman van Kreeken en verscheidene liedjes van An- dré Hazes en Tante Leen. Maar 'Vriendschap' van Jac ques' grote voorbeeld Johnny Jordaan is toch wel z'n favo riete levenslied. En 'Huilen is voor jou te laat' van Corry en de Rekels staat ook hoog op z'n lijstje genoteerd evenals Jacques Hendriks (20)* zanger van hel levenslied: trouwens 'Manuela' van Jac ques Herb en de onvolprezen Mieke Je houdt niet voor mogelijk hoe deze eerstejaars student ge schiedenis telkenmale zo ge grepen raakt door deze lied jes. Onbegrijpelijk dat Hendriks, die qua uiterlijk volledig beantwoordt aan de vooruit strevende jeugd van tegen woordig, zo n warm hart toe draagt aan het Nederlandse lied. Terwijl menige leeftijdsgenoot The Pretenders of Joe Jack son door de luidsprekers laat schallen, legt Jacques Mieke op de draaitafel; het zange resje dat zo fraai kan zingen over 'een kind zonder moe der, is als een vaas zonder bloemen' Liefdesverdriet Stuk voor stuk liedjes die voor honderd procent uit Jacques hart zijn gegrepen. ..Maar als ik dat zeg, word ik uitgela chen", klaagt Jacques. ,,Men De liefde voor het levenslied zegt hij van thuis te hebben meegekregen. „M'n vader heeft een hele stapel van die plaatjes en thuis worden die grijs gedraaid. Zelf doe ik daar net zo hard aan mee". „Het liefst luister ik naar liedjes met tragische teksten. Over liefdesverdriet en zo. Die vind ik ook het fijnst om te zingen, omdat ik daarin veel van m'n emoties kwijt kan" Manuela „Er gaat", zo zegt Jacques, „na tuurlijk wel het nodige door je heen als je over Manuela zit te zingen. Van eh: 'Daar lag ze op de grond, een glimlach om haar mond, lalalalalala'. Da s een heel dramatisch liedje en dat uit ik ten volle in mijn 1 zingen" Vaak is hij helemaal in trance en als de tragiek haar hoogte punt bereikt, wil Jacques nog wel es op z'n knieën vallen of erger tegen de grond gaan. „Dat ik half sta te huilen, dus helemaal met de tekst meega. is de kracht van m'n Optre den", stelt Jacques simpel. Liefst zou hij beroepsartiest worden. Zodoende heeft hij inmiddels aan menige talen tenjacht meegedaan. Tever geefs telkens, want hij wordt nergens serieus genomen. Wilma Hij is met z'n smartlappen ge woon niet geloofwaardig. En dat zit 'm wel eens dwars. „Men vindt het een komische act. Misschien is dat ook wel zo. misschien leg ik het er wel te dik op, maar dat gebeurt dan onbewust". „Vrienden begrijpen niet waar ik de durf vandaan haal, om die liedjes in het openbaar te zingen. Maar wat is er nou 'n lef voor nodig om voor een publiek bijvoorbeeld 'Grootpapa' van Wilma te vertolken. Dat zie ik niet zo". Dat zingen, zonder begeleiding overigens, geelt Jacques een enorme kick. En de manier waarop hij een smartlap als 'Huil maar niet, kleine Eva' ten gehore brengt, is best wel een beetje apart. Best wel te pruimen ook. Beter dan die vegetarische hap. Want die is tot m'n spijt inmiddels koud DEN HAAG (ANP) - De stij ging van het geconsta teerde alcoholmisbruik in het verkeer is vorig jaar veel minder geweest dan de jaren daarvoor. Wel is nog steeds sprake van een stijging, zo staat in het jaarverslag over 1979 van de centrale poli tie verkeerscommissie (CPVC). In het jaarverslag van de CPVC wordt bij deze cijfers wel aange tekend dat de maanden januari en februari 1979 door het slechte weer een positieve invloed geven op de totale verkeersonveilig heid. Het aantal bloedmonsters dat :n deze periode is afgenomen ter bepaling van het bloodalco- holgt-halte ligt ruim 18 procent lager dan in de overeenkomstige periode van 1978. In 1979 zijn in totaal 9.504 alcoho laanrijdingen" ter kennis van de politie gekomen. Naast de aanrij dingen met lichamelijk letsel en dodelijke afloop zijn in de rap portage hierover ook ongevallen met uitsluitend materiële schade opgenomen. Per week komen in Nederland ongeveer 180 'alco holaanrijdingen ter kennis van de politie. Uit het cijfermateriaal kan verder worden afgeleid dat in 1979 tij dens routine-alcoholcontroles ongeveer 68.000 bestuurders een blaastest hebben uitgevoerd. Daarbij bleek dat 58.000 bestuur ders teveel alcohol hadden ge consumeerd om nog ve het rijverkeer te kunnen deelne men. Van dit aantal kregen onge veer 25.000 bestuurders slechts een rijverbod opgelegd. De ove rige 33.000 hadden een dusdanige hoeveelheid alcoholhoudende drank geconstimeerd dat tegen hen proces-verbaal moest wor den opgemaakt. Dit betekent dat in 1979 per dag tegen gemiddeld ruim 90 bestuurders proces-ver baal is opgemaakt wegens rijden met een te hoog bloed-alcohol- gehalte. DEN haag P VanAgt{l*nkt)en de tuin van het Catshuis in Den Haag eet Ponehet. Belangrijkste gespreksonderwerp Elzas dat Frankrijk loost op de Rijn. Volgens premier Van Ag! is de Franse regering we ligt de meerderheid ran het Franse parlement dwar oplossing te bereiken Wij zijn, te klein en hebben ister Van der Klaau ndeling niet hun F ranst en de bewindslieden wa ken rechtst maken i tweede ran links) e t de kalimijnet ARNHEM (GPD) -..Met deze zaak heb ik niets te maken. Ik zit al drie maanden on schuldig. Vandaag wil ik een uitspraak", aldus de 20-jarige kok Renë H. uit Arnhem voor de Arnhemse rechtbank. Ook giste ren ontkende hij hardnekkig ook maar iets te maken te hebben met de moord op de 20-jarige Oosterbeekse scholiere Ineke Jacobs. Het meisje werd september vorig jaar verkracht en vermoord gevonden in een Arnhems bos. Het verzoek om on middellijk uitspraak te doen, werd door de rechtbank afgewezen. „De aard van de ze zaak is zodanig dat we daartoe niet kunnen overgaan", aldus rechtbankpre sident mr. C. H. de Kat. De uitspraak is nu bepaald op 1 april. Bij de politie had H. aanvankelijk toegege ven de moord gepleegd te hebben. Tijdens de rechtszitting op 18 december vorig jaar trok hij deze bekentenis in. De behande ling van de zaak werd op 27 december bij vonnis van de rechtbank geschorst voor nader onderzoek door de rechter-com- Volgens de officier van justitie, mr. W F Th Roosmale Nepveu. heeft het nader onder zoek geen punten opgeleverd <>m zijn op 18 december naar voren gebrachte be wijsvoering aan te tasten of af te breken. Zijn eis tegen H. bleef tien jaar gevange nisstraf. KAAPSTAD (Reuter) - De Zuid- afrikaanse premier, Pieter Botha, heeft in een gisteren gepubli ceerd vraaggesprek gezegd dat zijn voorgestelde nationale con ferentie van cille rassen geen grondwetsveranderingen in de apartheid zal behandelen. In een toespraak twee weken gele den zei Botha dat hij een "staats conferentie" zou instellen waar bij de zwarte meerderheid en de Indiërs in het land zaken betref fende Zuid-Afrika zouden gaan bespreken met de blanken. In het vraaggesprek zei hij echter "Dat zal in de verste verte niets te maken hebben met nationale conventies en toekomstige grondwetsveranderingen". Er was de indruk gewekt dat hij een nieuwe politiek had aangekon digd die zou inhouden dat de zwarten in de steden zeggen schap zouden krijgen in de grondwettelijke toekomst van blanken, zei Botha. "Dat is abso luut niet waar", aldus de premier. Hij zei dat de voorgestelde confe rentie een instelling zal zijn waarin de voorgestelde vergade ring van zuidelijke Afrikaanse landen zaken van gemeenschap pelijk belang zou bespreken. Botha heeft zo'n vergadering te berde gebracht als een politiek en economisch los verband van Zuid-Afrika. zwarte thuislanden en andere buurlanden Aan de staatsconferentie zullen de negers uit de steden buiten de thuislanden wel kunnen deelne men. Botha zei dat als is bekend gemaakt dat deze plaatselijk be stuur op hoger niveau dan go- meentebi tuin tullenkri enen dat zij in een of andere gecoördi neerde vorm kunnen deelnemen aan de staatsconferentie.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21