Komst buitenlanders moet worden afgeremd Miserabel huwelijk bracht Annigje B. tot fatale messteek Vs- Dwangmaatregelen tegen landen die de mensenrechten schenden Onderzoek optreden politie in Borssele Andriessen: loonmaatregel zal ook niets uithalen Standpunt van de regering Verband tussen aanslagen Bovag-occasionshow in het teken van 50 jaar Bovag Boring naar zoutbron 5 h v<~ 6 OBOVAG DINSDAG IR MAAKT ÜKÏO BINNENLAND PAGINA 7 Eis van vier jaar VL1SSINGEN (GPD) - Burge meester Van den Heuvel van Borssele heeft overste J. J. Veen- stra, commandant van de rijks politie in Zeeland, gevraagd een onderzoek in te stellen naar het optreden van de mobiele eenheid bij de kerncentrale in Borssele. Nadrukkelijk was de mobiele eenheid bij de ontruimingsactie in de nacht van zondag op maan dag de opdracht meegegeven geen geweld te gebruiken. Rede nen tot het instellen van een on derzoek zijn signalen dat er toch ontoelaatbare praktijken hebben plaatsgevonden. Bij de actievoerders, leden van de Ban Atoomketen Nederland (BAN) en Energie Zeeland (EKZ), waren acht gewonden die zich in het Gasthuis in Middel burg onder behandeling van een arts hebben moeten stellen. Bur gemeester Van den Heuvel: „Als nu zou blijken dat er toch onge regeldheden zijn voorgevallen, dan is dat onjuist. Alhoewel, ik heb de grootste waardering voor het optreden van de politie, die een delicate situatie goed heeft opgevangen". De mobiele eenheid voerde zon dagnacht omstreeks kwart over twaalf een goed voorbereid e charge uit op de demonstranten die de poorten van de kerncen trale Borssele bezet hielden. Sys tematisch werden alle toegangen „afgewerkt". Daarbij werden de aan de hekken vastgeklonken BAN- en EKZ-leden met een slijptol of knipschaar losge maakt. Volgens de demonstranten knup-. pelden de leden van de mobiele eenheid erop los zodra iemand zich niet snel genoeg uit de voe ten maakte. De toegangen tot de wegen naar de centrale waren hermetisch afgesloten. Negenen twintig demonstranten werden gearresteerd. Die werden afge voerd naar het speciaal voor die gelegenheid weer in gebruik ge nomen huis van bewaring in Middelburg. Ongeveer 80 leden van BAN ver zamelden zich gistermorgen voor het pand waar hun 'broeders in de strijd' opgesloten waren. Zij gaven te kennen niet weg te gaan voordat iedereen was vrijgelaten. Een voor een konden de opgeslo* ten actievoerders gaan, nadat zij hun naam en adres hadden be kendgemaakt. Hoofdofficier van justitie mr. Hage liet weten dat er door het open baar ministerie nog geen beslis sing is genomen over het al dan niet vervolgen van de gearres teerde actievoerders. Hij had nog niet de beschikking over de pro- cessen-verbaal die de rijkspolitie heeft opgesteld. t Andr\ EINDHOVEN (GPD) - „Mijn aftre den was volstrekt terecht. Ik heb gemeend dat het voorgenomen regeringsbeleid geen antwoord zal zijn op de uitdaging die ons te wachten staat. Alle inkomensca tegorieën, ook de minima, moe ten hun steentje bijdragen, an ders wordt het afglijdingsproces niet gestopt". Dit zei mr. Frans Andriessen, de voormalig minis ter van financiën, gisteren voor een breed gehoor in de techni sche hogeschool in Eindho ven. „Men heeft me verweten met het hoofd in de wolken te lopen", al dus Andriessen. „Maar ik ben geen onverzettelijk man waar mee niet te praten valt. Degenen die dat zeggen, slaan de plank helemaal mis. Ik was bereid tot een compromis op het scherp van de snede. De stap die ik heb gezet, is daarom werkelijk niet te groot". De ex-bewindsman bleek het niet eens met de aangekondigde loonmaatregel van de regering. Enerzijds betwijfelt hij of de in de brief aan de SER genoemde één- a anderhalf procentmaatregel wel zal functioneren, gezien de Toch is een duidelijk en gericht incidentele loonstijgingen en de mogelijkheden tot afwenteling. Aan de andere kant heeft hij be denkingen tegen de aangekon digde koopkrachtondersteuning van 100 gulden per jaar, welke een extra belasting van 800 mil joen gulden voor het financie ringstekort zal betekenen. Dit soupeert dan weer de winst op die uit de matiging in de rijksbe groting zou worden verkregen. Zo is er dan totaal niets bereikt, aldus Andriessen. De groei van het nationaal inkomen zal, naar hij meent, in 1980 nul zijn en een groei van drie procent, zoals voorheen, zal ook in de toe komstige jaren niet meer te ver wachten zijn. Zoals het nu gaat, zal het land in 1981 dan ook voor een gigantische ombuigings- problematiek komen te staan. Ingrijpende maatregelen als deze zijn in een democratie niet po pulair. Zowel parlement als maatschappelijke belangen groepen - werkgevers en werk nemers - komen uiteraard in de problemen bij het uitvoeren van een beleid dat niet gemakkelijk te verkopen is. beleid beter dan het geschipper van nu. Liever nu de harde heel meester. Hij zei de beslissing van de FNV om de wapens op te nemen tegen de werkgevers en voor werkgele genheid in deze situatie ernstig af te keuren. „Maar acties of geen acties, juist de sociale dimensies maken ingrijpen van de overheid nu noodzakelijk", vervolgde de ex-minister. Die sociale dimen sies omvatten naar zijn mening onder andere het handhaven op langere termijn van de sociale ze kerheid en de werkgelegen heid. Andriessen waarschuwde er ook tegen de aardgasbaten nog langer te hanteren als een verdovend middel. Door de verhoging van de opbrengst van dit gas zal die verdovende werking nog sterker worden, met als gevolg dat de te rugslag bij het opraken van het gas des te groter zal zijn. De aard gasbaten mogen volgens hem daarom dan ook alleen maar worden gebruikt voor structuur verbetering. DEN HAAG (ANP) - De regering wil de komst van buiten landers naar Nederland sterk afremmen. Er wordt op het ogenblik al een beperkt immigratie-beleid gevoerd terwijl het wervingsbeleid van buitenlandse werknemers is stopgezet. Gezinshereniging en het toelaten van politieke vluchtelingen vallen daarbuiten. Dit staat te lezen in de voorlopige reactie van de regering op hel rapport 'Etnische minderheden dat vorig jaar door de Weten schappelijke Raad voor het rege ringsbeleid is uitgebracht. Minis ter Wiegel van binnenlandse za ken, die gisteren een toelichting op het regeringsstandpunt gaf, verwacht dat eind dit jaar na dis cussies in en buiten het parle ment een definitieve beleidsnota kan worden uitgebracht. Het beleid van de regering t.a.v. et nische minderheden is gericht op de in ons land verblijvende Suri- namers, Antillianen, Molukkers, buitenlandse werknemers en zi geuners. De regering wil bij haar AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie houdt er reke ning mee dat er verband bestaat tussen het doodschieten in Am sterdam van de 33-jarige café houder A.W. Bergtop (zondag nacht) en de aanslag op diens 24- jarige broer J. Bergtop (zondag middag). Het gaat volgens de po litie in beide gevallen om een conflict in de heroïnehandel. De schietpartij waarbij de 24-jarige broer Bergtop gewond raakte speelde zich af op de hoek Raad huisstraat/singel in Amsterdam. Eén van de vermoedelijke da ders, de 30-jarige O.G. werd enige uren later aangehouden. Hij bleek in het bezit te zijn van een gaspistool, een hoeveelheid has jiesj en cocaïne en een vervalst Frans paspoort. De man ontkent iets met de zaak te maken te heb ben. Naar de overige daders wordt nog gezocht. Volgens de politie waren in totaal vijf mannen bij de schietpartij betrokken. De 33-ja- rige café-houder A.W. Bergtop, werd zondagnacht door een on bekende doodgeschoten op de Prins Hendrikkade. ADVERTENTIE DEN HAAG - Dit jaar bestaat de BOVAG, de bekende landelijke or ganisatie van automobiel- en garagebedrijven, 50 jaar. Deze organisatie heelt niet alleen op voortreffelijke wijze de belangen behartigd van circa 7500 autobedrijven (98% van het totaal), maar heeft in de loop van de tijd ook een aantal maatregelen genomen die voor de weggebruiker van belang waren. minderhedenbeleid ook de woonwagenbewoners en vluch telingen betrekken. Speciale aandacht zal ook besteed moeten worden aan de problemen van de vrouw in de minderheidsgroe pen. Anders dan voorheen wil de rege ring een gezamenlijk beleid voor alle minderheidsgroepen voeren, dat weer onderverdeeld wordt naar de specifieke probleemter reinen. De minister van binnen landse zaken is coordinator van dat beleid. Minister Wiegel benadrukte dat we "er rekening mee moeten houden dat veel etnische minderheden hier in de toekomst blijvend zul len zijn". Hij constateerde dat wat dat betreft in ons land "te veel de kop in het zand wordt gestoken voor de realiteitVoor deze min derheden moet getracht worden de achterstanden zo goed moge lijk weg te nemen, het isolement te doorbreken - door wederzijdse aanpassing - en de eigen identi teit te benaderen. De regering zal ten aanzien van de minderheden in ons land voor rang geven aan vraagstukken op de terreinen van volkshuisves ting, onderwijs en arbeidsmarkt. Daarnaast zal veel aandacht wor den gegeven aan een groot aantal problemen op het terrein van jus titie. Er zal voor de etnische minderhe den de komende jaren meer moe ten worden gebouwd, zo staat in de regeringreactie. Daartoe zul len met name meer woningwet woningen beschikbaar gesteld moeten worden. NIEUWESCHANS - De Groningse gedeputeerde Hoogstraten i midden op foto) heeft gisteren in Nieuweschans de eerste proefboring naar genees krachtige zoutoplossingen in gang gezet. Er zal op een diepte van zeshon derd meter worden gezocht naar de zouten die vermoedelijk verlichting kunnen brengen voor mensen die lijden aan huidziekten en voor reumalij ders. Tegen de zomer worden de eerste resultaten verwacht. Mochten die gunstig zijn dan bestaaide mogelijkheid dat Nieuweschans zal uitgroeien tot een kuuroord. DEN BOSCH (ANP) - Officier van justitie mr. J. Peijnen- burg heeft gistermiddag vier jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest geëist te gen de 50-jarige Annigje B. uit Eindhoven. De vrouw heeft bekend op 4 december vorig jaar haar ex-echtgenoot Wil lem Maatman (61) uit Waalre te hebben doodgestoken. De officier van justitie vroeg de rechtbank verder in het von nis te willen opnemen, dat psychiatrische behandeling van de verdachte, die blijkens een onderzoek van psychiater dr. D. Mulder lijdt aan een ernstige karakterneurose, al tijdens de detentie kan be ginnen. Mr. I. de Vos, raadsman van de verdachte, pleitte voor een tussenvonnis, waarna beke ken zou kunnen worden of er een psychiatrische inrichting is die bereid en in staat is de vrouw op te nemen. Het uit eindelijke vonnis zou dan volgens mr. De Vos moeten uitkomen op een voorwaar delijke gevangenisstraf van minder dan twaalf maanden en met aansluitend een ver plichte plaatsing in de inrich ting. Bij zijn eis ging de officier van justitie uit van de stelling van dr. Mulder dat de verdachte tijdens de daad verminderd toerekenbaar was. Naar de mening van raadsman mr. De Vos was zijn cliènt juridisch gezien zelfs ontoerekenings vatbaar. Miserabel Tijdens de zitting van de recht bank werd uitvoerig aan dacht besteed aan de misera bele omstandigheden van de verdachte in haar jongste ja ren - geen contact met de ou ders en al vanaf het twaalfde jaar uit werken gestuurd - en het daaropvolgende tragische huwelijksleven. Annigje B. ontmoette Willem Maatman toevallig toen deze haar de weg vroeg. Een afspra ik was snel gemaakt. De "olgende dag vertrok het tweetal voor een zwerftocht pier motor door Europa, die een jaar zou duren. In België werd het duo uitein delijk aangehouden voor in Frankrijk gepleegde oplich terijen. De vrouw werd na drie maanden vrijgelaten omdat ze in verwachting was. In 1950 vond de huwelijksvol trekking plaats. Maatman be vond zich toen in de gevange nis in Utrecht, waar hij een straf uitzat wegens het dienst nemen bij de SS tijdens de Tweede Wereldoorlog. Na zijn vrijlating werd Annigje B. vrijwel dagelijks mishan deld. Maatman ging zich re gelmatig te buiten aan drank en maakte schulden. Toen Annigje B. in 1953 voor de tweede maal moest bevallen, ditmaal van een tweeling, ontdekte ze gelijkertijd dat BOVAG-garantie op gebruikte auto's Buiten dc afschaffing van dc BOVAG-clausulc in 1963 (die tol dan dc garagebedrijven vrijwaarde tegen aansprakelijkheid tegenover derden), een belangrijke slap ten aanzien van het volledig aanvaarden van aansprakelijkheid van de cliën ten van dc bedrijven, zijn er in de loop \an deze 50 jaar nog enkele be langrijke zekerheden geboden. De meest in het ooglopende daarvan is wel geweest de invoering van de BOVAG garantie op gebruikte au to's. Deze garantie biedt de koper van een gebruikte auto de zekerheid, dal men een deugdelijke en betrouw bare auto koopt Want wanneer bin nen een termijn van 3 maanden (of 10.000 km datgene wat hel eerste bereikt wordt) verborgen gebreken blijken, dal moet de verkoper op zijn kosten de betreffende onderdelen vervangen. Recentelijk is deze ga rantie nog uitgebreid ten aanzien van de geleverde werkzaamheden die hieruit voortvloeien. Ook deze ko men nu volledig voor rekening van de verkoper, als de garantie geldt. Het BO\ AG-garanticbeuijs voor/iel in een bemiddeling door de B0VAG. indien de koper en verkoper niet tot overeenstemming komen over de uitvoering van de garantie. Mislukt deze bemiddeling, dan kan de koper zich wenden lol de A\U B BOV \G- geschillcncommissie die een bindend advies uitbrengt. Jubileumshow De BOVAG occasionshow die a s. donderdag, vrijdag en zaterdag weer in de Groenoordhallen gehouden zal worden, zal in verband met hel jubi leum van dc BOVAG een extra iees- telijk lintje krijgen. Echt de moeite waard om daar eens even een kijkje te gaan nemen, vooral omdat er een grote keus is uit honderden goede gebruikte^ wagens in verschillende Als u dus overweegt een gebruikte auto aan te schaffen of als u gewoon eens wat meer wilt weten over de jubileren de BOVAG en haar activiteiten, oriën teert u zich dan.tijdens de BOVAC OCCASIONSHOW op 211, 21 en 22 maart in de Groenoordhallen Leiden Op het terrein van de rechtspositie zijn maatregelen in voorberei ding die vooral van belang zijn voor leden van minderheids groepen, die niet de Nederlandse nationaliteit bezitten. Zij gaan over uitbreiding van de rechtsbe scherming en -bijstand (bijvoor beeld dezelfde aanspraken op gratis rechtsbijstand) en bestrij ding van discriminatie. Zwendel niet elektrische apparatuur BREDA (ANP) - De 38-jarige zaakwaarnemer J.K. uit Tuin hout en de 32-jarige Rotterdam mer H.N. worden ervan verdacht voor bijna 9.5 miljoen Belgische franken tctrca 650.000 gulden) aan elektrische apparatuur van uit België de Nederlandse grens te hebben overgezet. Zij bedien den zich daarbij van ongedekte cheques. De rijkswacht in Turnhout hield de Belg afgelopen weekeinde in Baarle-Heitog aan De Kottei- dammer is nog spoot loos. De zwendel betrof klein entelex isies. zonnebanken en ladiotoestelien. DEN HAAG (GPD) - De rechten van de mens nemen in het bui tenlands beleid van de Neder landse regering een steeds be langrijker plaats in; de regering is in uitzonderlijke omstandighe den bereid alleen, zonder dat an dere landen meedoen, economi sche dwangmaatregelen te tref fen tegen landen die de mensen rechten ernstig en voortdurend schenden. Dat was gisteravond een van de conclusies die konden worden getrokken na een openbaar de bat. van 's morgens elf tot 's avonds elf, van de Tweede-Ka mercommissies voor buitenland se zaken en ontwikkelingssa menwerking met de ministers Van der Klaauw en De Ko ning. Onderwerp van het debat was de regeringsnota over „de rechten van de mens in het buitenlands beleid", die Van der Klaauw er De Koning op 3 met 1979 hebben uitgebracht. De belangrijkste verandering in de houding van de regering, die sinds mei 1979 naar voren is gekomen, is de al gemel de bereidheid economische sanc ties tegen bepaalde landen te tref fen, handelsverkeer tegen te houden, ook wanneer de be staande economische relaties niet per se bijdragen aan de schending van de mensenrech ten in het betrokken land. Lang. diepgaand en - uiteindelijk - vruchteloos, werd er gedebat teerd over de vraag welke concre te criteria men kan aanleggen om vast te stellen of in een bepaald land de rechten van de mens worden geschonden op een wijze die actie van de Nederlandse re gering rechtvaardigt en ver eist. Ook over de vraag welke criteria men moet vaststellen voor. zoals mr. Bolkestein (WD) het noem de, ..doelmatigheid, geloofwaar digheid en betrouwbaarheid" van die maatregelen, bestond geen eenstemmigheid. Hetzelfde gold voor de vraag wanneer der gelijke maatregelen, die een aan tasting kunnen betekenen van andere Nederlandse belangen, nog net wel en net niet meer ge rechtvaardigd zijn. ..Wanneer harde materiele belangen aan de orde zijn, blijken die toch steeds te prevaleren boven het gewenste actieve mensenrechtenbeleid", signaleerde mr. Brinkhorst (D'66). Minister Van der Klaauw zei dat het niet mogelijk is precies aan te ge ven hoe het mensenrechtenbe leid „in cpncrete gevallen gestal te moet worden gegeven". Wel wilde hii voortgaan om ta sim oi men criteria kan opstellen, voor een eventuele actie bij geconsta teerde schendingen van de rei h- ten van de mens De regering werd tijdens het debat in de openbare commissi! dertng bedolven onder een vijf tiental moties, die tijdens een vol- haar man relaties onderhield met jonge meisjes en jonge jongens. Later onderhield hij zelfs een relatie met de eerst geboren zoon. Verder had Maatman nog con tacten met andere vrouwen. Ook in zijn eigen huwelijks leven was hij schier onverza digbaar. Toen de kinderen ouder werden, het gezin telde inmiddels drie zonen en een dochter, kwam Maatman zijn vaderlijke plichten niet na. Dat alles leidde uiteindelijk in 1974 tot een scheiding. Daarna hebben beide partijen tot drie maal toe geprobeerd het weer goed te maken. In alle gevallen mislukte dat. In die periode heeft de verdach te ook meerdere malen een beroep gedaan op hulp bij de wijkdienst van de gemeente politie Eindhoven en bij maatschappelijke instellin gen. Toenadering Eind november vorig jaar vond opnieuw een toenadering plaats. De verdachte wist op dat moment dat haar ex-man een reiatie onderhield met een andere vrouw. Ze wist alleen niet met wie. "Als Maatman wilde zou ik toen weer met hem getrouwd zijn", aldus de verdachte. Op 4 december kwam het tot een uitbarsting. Annigje B. had inmiddels ontdekt waar de vriendin van haar man woonde. Dat bleek enkele straten bij haar vandaan te zijn. Toen zij 's avonds bij het uitlaten van de hond haar ex- man op de bank zag zitten met zi jn nieuwe vriendin "sloegen de stoppen door", zoals offi cier van justitie mr. Peijnen- burg het uitdrukte. De vrouw ging terug naar haar huis, haalde een mes en reed met de auto naar de woning, waar ze wist dat Maatman was. Na aangebeld te hebben werd de verdachte binnengelaten om met Maatman te praten. Zo ver kwam het niet. An nigje B. maakte met één mes steek een einde aan het leven van haar ex-man. Diens hart werd getroffen en het slacht offer overleed door bloedver lies. De verdachte reed naar huis, belde vandaar de politie en lichtte vervolgens haar dochter in, die ze eerst had opgehaald in een café in de Eindhovense binnenstad. Volgens officier van justitie mr. Peijnenburg was moord met voorbedachten rade duide lijk, temeer daar de verdachte op een vraag van rechtbank president mr. J. Bekeers had gezegd dat ze het mes had ge haald om Maatman dood te maken. Bij de bepaling van zijn eis hield mr. Peijnenburg rekening met het rapport van dr. Mulder en diens opvatting dat de verdachte behoefte heeft aan een deskundige be handeling. Uitspraak 31 maart. tallige vergadering van de Twee de Kamer aan de orde zullen ko men. In een van deze moties wordt de regering gevraagd - ten overvloede overigens - het depar tement van buitenlandse Zaken zo in te richten dat een integratie van het mensenrechtenbeleid op alle niveaus mogelijk is. met na me door een departementale coördinatiecommissie op te rich ten en een adviescommissie van mensen buiten het departement in te stellen De regering bleek niets te voelen voor de aanstelling van een spe ciale topamw.-naar met als taak de bevordering van het mensen rechtenbeleid. Van de kant van de particuliere organisaties die zich met de rechten van de mens bezighouden, zoals dc vereniging voor een Nieuwe Internationale Orde (NIO), was op de benoe ming van een dergelijk functio naris aangedrongen. Brinkhorst (D'66) steunde dat verlangen in een motie.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7