actief in vrije tijd Laatste woord over horeca nog niet gesproken Kantonrechter Onduidelijkheden rond LAG blijven Verbouwde kinderkliniek open Discrimineren van kleurlingboete vijfhonderd gulden PvdA ommezwaai mening verweten Universiteit bang voor derving van inkomsten Bewoners Witte Rozenstraat vergeefs in beroep PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 18 MAART 1980 Tuinfruit De afdeling Leiden en omstre ken van de Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plant kunde organiseert morgen eer. lezingavond in het Rijks herbarium aan de Schelpen kade 6. "Fruit voor kleine tui nen" is het onderwerp waar over C. Pater uit Bunnik zal spreken. De inleider zal ver tellen welke soorten men in een kleine tuin kan planten, zoals aardbeien, diverse soor ten bessen, bramen en fram bozen. Ook zal voorlichting worden gegeven over snoei, rassen- keuze, gewasbescherming en vogelafweer. De bijeenkomst begint om acht uur. Kinderfilms Een serie tekenfilms met popu laire Stripfiguren zoals Po- peye en Daffy Duck en een komische film "Muziek van de rol" van de club van 6'/a, zijn de ingrediënten van de kin derfilmmiddag, die de Leidse Volksuniversiteit K&O woensdagmiddag organi seert. De vertoning van de films be gint om half drie en duurt on geveer vijf kwartier. Een be kertje ranja is bij de toe gangsprijs van drie gulden inbegrepen. Toegangskaar ten kunnen gekocht of be steld worden aan de Oude Vest 45, tel. 071-141141. Theologie In de periode tot en met 25 maart wordt een studium ge nerale gehouden over theolo gie in de Lokhorstkerk, Pie terkerkstraat 1. Vanavond is het onderwerp materialisti sche exegese. Nader zal wor den ingegaan op de wijze waarop de materialistische exegese de bijbel uitlegt. Dr. R. Zuurmond, studentenpre dikant in Delft, houdt een in leiding. De bijeenkomst be gint om acht uur. Praatgroepen De afdeling Leiden van de Vrouwenbond NW gaat praatgroepen organiseren voor vrouwen vanaf 35 jaar. De bedoeling is dat de groe pen 13 keer bijeenkomen op woensdagochtend van 9.30 tot 11.30 uur. U kunt zich tele fonisch opgeven en nadere, inlichtingen vragen op de volgende telefoonnummers: tel. 071-121631071-765332 en 071-412635. Het adres van de Vrouwenbond NW is Ra penburg 48. Heemkunde Morgenavond begint in de Ru- dolf Steinerschool aan de Ce- sar Franckstraat 9 de cursus 'Heemkunde in de vrije school" door G. Reyngoud en D. ten Hooven. De tweede cursusavond wordt gehou den op 26 maart. Beide avonden beginnen om kwart over acht. LEIDEN - Op de kinderkh- niek van het Academisch Zie kenhuis is gistermiddag een verbouwde en uitgebreide af deling geopend. Kinderen met leukemie kunnen daar door middel van beenmergtrans plantaties worden behandeld De uitbreiding houdt onder meer in de aanschaf van een aantal isolatoren (foto). In deze infectievrije 'kamertjes' ver blijven geopereerde kinderen soms maanden. Bij de opening gaf AZL-direc- teur Peters gistermiddag een algemene schets van de ontwik kelingen in de gezondheidszorg Bestuurslid de heer Struben van het Koningin Wilhelmina Fonds, dat bijna drie miljoen bijdroeg aan de uitbreiding, merkte op dat geld en man kracht voor de kankerbestrij ding goed besteed was. Verdere financiële aanvragen van het AZL zouden door het Fonds in overweging worden genomen, aldus de heer Struben. LEIDEN - Discriminatie van kleurlingen bij hei toelaten tot een discotheek. Hiervoor stond de eigenaar van een Noordwijkse disco gistermor gen bij de kantonrechter. Een kleurling was de toegang tot de disco geweigerd, terwijl andere bezoekers wel werden toegelaten. "Er zitten er al acht binnen", had de portier de kleurling botweg meege deeld. "Een vervelende geschiedenis" zei kantonrechter De Vroom. "Helemaal niet", begon de LEIDEN - Het laatste woord, over de sluitingstijden voor cafe's en studentensociëteiten, is nog niet gesproken. De Leidse gemeenteraad heeft gisteravond, na een langdu rige discussie over het drank- en horecabeleid, nog geen besluit genomen over een voorstel van CDA, VVD en D'66 om een aantal café's en dancings een ontheffing te geven om de hele week tot drie uur open te blijven. Pas over veertien dagen zal de Leidse raad de knoop van de horecaproblematiek doorhakken. Voorstel voor verbeteren Van Goyenkade LEIDEN - Om dc Jan van Goyen kade veiliger te maken heeft het wijkcomité een aantal voorstel len gedaan in een brief aan de commissie ruimtelijke ordening. Het huidige trottoir aan de voet van de brug, waar al het verkeer met een onverwachte bocht omheen moet, zou moeten verdwijnen. De trap van de brug zou een kwart slag gedraaid moeten worden, en dan dus uitkomen op het talud. Ter plaatse zou een verkeers drempel moeten komen om het verkeer te remmen. Een minder vergaande oplossing is het plaat sen van paaltjes op het huidige stoepje en de hoeken ertegen- Vcrdere ideeën: het herstel van de ijzeren hekjes langs het talud, de verbetering van de afwatering van de parkeerplaatsen aan het begin van dc kade, en het plaat sen van fietsenklemmen aan de waterkant. Tenslotte wordt de afsluiting voor autoverkeer van de Wouteren- brug, tussen de Jan van Goyen kade en dc Rijn- en Schiekade, gevraagd. Het wegdek moet ver beterd worden. De discussie in de gemeenteraad draaide gisteravond vooral om de vraag of een aantal café's een bij zondere ontheffing moet krijgen om langer open te blijven en om de verschillen in uitgaansmoge lijkheden voor studenten en de Leidse burgers. Het standpunt van het college van B en W komt er in het kort op neer dat de stu dentesociëteiten net als de gewo ne café's en dancings door de week om éen uur en in het week einde om twee uur dicht moeten. Geen enkel café zal, als het voor stel van B en W het haalt, een ont heffing krijgen om langer open te blijven. Volgens het voorstel van Walen kamp (CDA), Kuijers (VVD) en Glaubitz (D'66) zouden vijf café's een bijzondere ontheffing moe ten krijgen om de hele week tot drie uur 's nachts open te blijven en zou de onbeperkte ontheffing voor studentensociëteiten ge handhaafd moeten blijven. De PvdA-fractie is het eens met het college van B en W, maar aange zien het voorstel van CDA, VVD en D'66 een grote kans maakt om te worden aangenomen, diende Van Aken (PvdA) gisteravond, een door Beijen (PPR) en Hoeven iCPN) gesteund, wijzigingsvoor stel in om "de schade zo beperkt mogelijk te houden". Volgens PvdA, PPR en CPN wor den de Leidse burgers, door het plan van CDA, VVD en D 66 toch weer achtergesteld bij de studen ten omdat vijf café's die een ont heffing kunnen krijgen aan be paalde normen moeten voldoen (ze mogen niet in een woonwijk liggen en aan de geluidsisolatie worden strenge eisen gesteld). Diezelfde eisen worden met ge steld aan de studentensociëtei ten. Volgens de PvdA-, PPR- en CPN-fractie wordt de ongelijk heid dan ook niet opgeheven. "In de praktijk zou het er op neer komen dut de 'privileges' van de studenten gehandhaafd blijven terwijl geen enkel Lcids café aan de gestelde eisen, om langer open te kunnen blijven, voldoetal dus menen de PvdA-, PPR- en CPN-raadsleden. Tactiek Het PPR-raadslid Beijen noemde het voorstel van CDA, VVD en D'66 een gemene tactiek. Volgens het wijzigingsvoorstel van PvdA, PPR en CPN, moeten voor stu dentensociëteiten dezelfde nor men gelden als voor andere café's en moeten de sluitingstijden in elk geval gelijk zijn. Beijen zei te menen dat nergens in Leiden een plek is aan te wijzen waar een ho- reca-bedrijf, met latere'sluitings- tijden, niet tot overlast of tot pro testen uit de buurt zou leiden. Het PPR-raadslid vreest bovendien toestanden zoals in Rotterdam (rorid de concentratie van de prostitutie) wanneer in Leiden een plek moet worden aangewe zen voor café's met latere slui tingstijden. Walenkamp (CDA) betoogde dat het voorstel van CDA, VVD en D'66 het kleinste aantal mensen zo min mogelijk ontevreden maakte en dat geen verworven rechten worden aangetast. Het CDA-raadslid trok fel van leer tegen het horecabeleid van oud burgemeester Vis en tegen het huidige standpunt van loco-bur gemeester Waal. Volgens Walen kamp gaat het in dit geval om lood om oud ijzer en is het enige verschil dat Waal geen onder scheid wenst te maken tussen Leidse burgers en studenten. Hij vergeleek het thans door het col lege van B en W voorgestane be leid met het Amerika uit de tijd van de di ooglegging. Walenkamp meent dat Leiden, met het door hem voorgestane beleid, gewoon in de pas loopt met de rest van Nederland. Zowel Walenkamp als Kuijers (VVD) hekelden het standpunt van de PvdA-fractië. De beide raadsleden verweten de socialisten binnen anderhalve maand een totaal ander stand punt over de drank- en horeca problematiek te hebben ingeno- Van Aken (PvdA) en Beijen (PPR) herinnerden aan de velen klach ten van bewoners uit de binnen stad over de overlast van café's en sociëteiten. Zij betoogden dat moet worden gezorgd voor een verbetering van het leef- en woonklimaat in de binnenstad. Beijen noemde de kwalificaties van Walenkamp, als zou Leiden r de sluitingstijden een uitzonderingspositie inne men, overdreven. PvdA, PPR en CPN (en PSP) blij ven gekant tegen latere sluitings tijden voor de horeca maar zul len, ook als het door hen inge diende wijzigingsvoorstel het haalt, een verruiming'van de slui tingstijden slikken. Loco-bur gemeester Waal benadrukte dat hij het standpunt van de meer derheid van de raad, ten aanzien van de horeca-problematiek, zal volgen. Over veertien dagen zal de discussie in de gemeenteraad worden voortgezet. disco-eigenaar zijn kleurrij ke woordenstroom. "Ik ben met een Indische getrouwd. Zou ik haar discrimineren? Verder heb ik twee kleurlin gen in dienst. Het interesseert me geen barst of er Ambone zen of Surinamers in mijn zaak zitten. Het zijn allemaal Nederlanders. Ieder weekein de zitten er driehonderd kleurlingen binnenEen aantal, dat even later opge schroefd werd naar vierhon derd. "Komt u zelf maar eens kijken", betoogde de man tegen de kantonrechter. "U hebt geen idee hoe het er in zo'n disco aan toegaat. In het weekeinde zit de zaak stampvol. Dan krijgen de vaste klanten voor rang boven vreemden.Moet ik dan de wet overtreden door meer mensen toe te laten dan wettelijk voorgeschreven?" Fijntjes merkte de officier van justitie, mevrouw Renckens, op dat het betreffende voorval op een maandagavond ge beurd was, en dat de klager de discriminatie al eens eerder bij dezelfde disco aan den lij ve had gevoeld. De eigenaar had destijds het discrimine rend gedrag tegenover de po litie toegegeven. "Puur querulanten, die niets anders te doen hebben", ver oordeelde de disco-eigenaar desalniettemin de klager en zijn getuigen. De veroorde ling van kantonrechter De Vroom van de eigenaar was ook niet mis. Vijfhonderd gulden of twintig dagen hech tenis. "Ik gooi er mijn advocaat te genaan, in hoger beroep", brieste de disco-eigenaar. "Ik neem dan een hele zaal met kleurlingen mee. 't Is een la chertje". Een noodwachter bij de Be scherming Bevolking, BB, stond het huilen nader dan het lachen. Omdat hij door broe- derdienst de dienstplicht niet hoefde te vervullen, is hij bij de BB ingedeeld. Acht keer was hij voor een oefening op geroepen. Slechts één keer was hij op komen draven. "Ik ben onmisbaar voor het bedrijf', zei de man. Bovendien was er het geval dat zijn vrouw zwangerschapssuiker en vroegtijdige weeën had. "Dat zal niet al die zeven keren ge beurd zijn", zei de kanton rechter snedig. De rechter nam het ernstig op. "Als u ingedeeld bent als noodwachter, moet u komen. In militaire dienst zou zoiets desertie heten". De noodwach ter dacht er anders over: "Mijn verplichtingen liggen elders." De man had de BB reeds om afstel gevraagd, maar geen gehoor gekregen. Overeenkomstig de eis van de officier van justitie veroor deelde de rechter de nood wachter tot duizend gulden boete, waarvan zevenhon derd gulden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, of veertig dagen hechte- LEIDEN - Het college van bestuur van de rijksuniversiteit heeft in een brief aan burgemeester en wethouders haar zorg uitgespro ken over de plannen om ëén lijn te gaan trekken voor wat betreft de sluitingstijden van studentensociëteiten en andere horeca bedrijven. Het college wijst er op dat de inkomsten van studentenverenigin gen, die voor een belangrijk deel komen uit toeslagen op de verkoop van consumpties, aanzienlijk zullen dalen wanneer B en W van Leiden haar voorgenomen besluit ten aanzien van de hore- ca-sluitingstijden zal uitvoeren. "Een belangrijk deel van de om zet van de studentensociëteiten komt juist tot stand in de late uren", aldus het college van bestuur. "De studentenverenigingen hebben bovendien dit jaar al een belangrijke aderlating moeten ondergaan doordat zij vanaf 1 januari 1980 ook BTW moesten gaan betalen. Het college van de rijksuniversiteit wijst er verder op dat indien de studentenverenigingen noodlijdend zullen worden en eventueel daardoor met opheffing bedreigd zouden worden, hiermee zeer' belangrijke mogelijkheden voor een algemene vorming van de studenten verloren zouden gaan. LEIDEN - beroepsschriften heeft zich giste ren ruim twee uur lang weer over het LAG-vraagstuk gebogen. Ruim een uur meer voor het probleem tussen buurtbewoners en de Leidse Autoboxen Garage aan de Van Oldenbarneveltstraat dan verwacht. En ook tijdens deze bijeenkomst, gehouden vanwege een bezwaar schrift op grond van de wet AROB, ingesteld door de Vereni ging Raadsherenbuurt tegen de afgegeven bouwvergunning voor een showroom bleven de ondui delijkheden. Gaat het om uitbreiding of herin deling van de LAG-garage? (uit breiding zeggen de buurtbewo ners, herindeling zegt de LAG, LEIDEN - Bijna twee uur moesten bewo ners van de Witte Rozenstraat - voor- en tegenstanders van een herbestratingsplan - wachten; toen ze eindelijk bij de com missie voor beroepsschriften aan de beurt waren, bleek dat het aangetekende beroep niet voor behandeling in aanmerking kwam De uitvoering van de herbestrating is al be gonnen: er worden enkele drempels en wegversmallingen aangelegd. Daar is een lange strijd met talloze vergaderingen en enquêtes aan vooraf gegaan. De bewoners konden niet tot een eensgezinde uitspraak komen, al was een meerderheid min of meer voor aanleg van iets zoals een woon erf. Uiteindelijk moesten B en W, na overleg met de commissie voor Ruimte lijke Ordening een definitieve keuze ma ken. De keuze werd gemaakt en tegen dat besluit gingen een aantal bewoners in beroep. Maar wat bleek gisteren bij de commissie voor beroepsschriften? Er is nergens een schriftelijk B en W-besluit te vinden. Zei een ambtenaar "Stnkt formeel is dat niet nodig; het valt onder de begrotingspost voor onderhoud". Tegen een besluit dat er niet is, kan je niet in beroep, dus kon men weer opstappen. Voorzitter Olivier van de commissie maakte wel duidelijk dat hij het kwalijk vond dat in de hele inspraakprocedure voorgespie geld is dat B en W uiteindelijk een besluit zullen nemen; daarmee werden mogelijke schrijvers van beroepschriften op een dwaalspoor gestuurd. Zij moeten een kort geding aanspannen of proberen via de gemeenteraad hun zin te krijgen. De voor- en tegenstanders krijgen nog wel de gelegenheid om bij het advies van de commissie dat naar B en W gaat - om de zaak niet ontvankelijk te verklaren - hun argumenten nog eens schriftelijk op een rijtje te zetten. Sen weinig opwekkend ochtendje dus voor de bewoners van de Witte Rozenstraat, die in groten getale waren gekomen. Ze mo gen voor de zoveelste keer hun argumen ten op een rijtje zetten. uitbreiding staat boven de bouw- aanvraag). Zijn er op het voor de showroom bestemde braaklig gende terrein al dan niet terecht bomen gekapt? Maar vooral: was het voorbereidingsbesluit voor de Raadsherenbuurt op het mo ment van bouwaanvraag door de LAG wel of niet al in werking ge treden? Een stukje geschiedenis. Op 4 mei vorig jaar besluiten B en W juist naar aanleiding van de bouw plannen, de raad voor te stellen een voorbereidingsbesluit te ne men voor de buurt. Zo'n besluit houdt in dat instanties, buurtbe woners en bedrijven een jaar lang de gelegenheid krijgen een plan op te stellen voor de bestemming die de buurt moet krijgen. Zon der dat dit plan tussentijds wordt doorkruist door nieuwe bouw- aanvragen. De bouwaanvraag zou niet gehono reerd kunnen worden als het be sluit al in werking was getreden. Op 7 mei wordt in een extra commissie vergadering het B en W-voorstel besproken en goed gekeurd. Op 8 mei, om een uur of negen in de ochtend wordt de be kendmaking op het Stadhuis aangeslagen. Diezelfde dag, rond één uur brengt de architect de bouwaanvraag naar het Stadhuis. Een aanvraag die de volgende dag wordt ingeboekt, dezelfde datum dat de publikatie van het B en W- besluit in de Staatscourant is te lezen. Een dag later volgt publi katie in de plaatselijke bladen. Maar welke datum telt voor de inwerkingtreding van het raads besluit? B en W weten het ook niet, zeggen uiteindelijk dat de LAG net op tijd was. De buurtbewoners verwijten het college nu inconsequentie omdat het eerst een voorbereidingsbe sluit neemt om de bouw tegen te gaan, vervolgens afwisselende meningen over de fatale datum geeft en uiteindelijk het stand punt dat de LAG wel op tijd was niet motiveert. Volgende hoofdstuk begon toen B en W onlangs besloot de bouw vergunning maar vast te verle nen, daarmee een advies van de commissie beroepsschriften overnemend Het college gaf te kennen dat het geen uitbreiding van de garage betrof maar een overkapping van een voormalig stuk tuin. Nee, zegt de buurtver eniging plus een aantal indivi duele bezwaarindieners: het gaat om uitbreiding, düs om schade aan ons woongenot, waardever mindering van de huizen en nog meer overlast van verkeer. Bo vendien houdt de LAG zelf geen parkeerruimte meer over, dus komen er nog meer auto's in de straten te staan. Ze blijven van mening dat een bedrijf niet in een woonwijk thuishoort. De com missie zal binnenkort advies uit brengen aan B en W.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4