B en W: "Wacht met bepalen standpunt STEEDS Gemeente weigert overleg over de "Leeuwenhoek" Universiteit wil woon barakken bij parkeer terrein AZ Geluidsoverlast door carillon COLLEGE VAN BESTUUR UNIVERSITEIT: Over een jaar per trein van Leiden Schiphol Twee gouden bruidsparen 80 DINSDAG 18 MAART l'.ISO Telegram over Leeuwenhoek aan universiteitsraad: 99 LEIDEN - Via een inderhaast verstuurd telegram heeft het college van B en W van Lei den er gisteravond bij het college van bestuur van de universiteit op aangedron gen de universiteitsraad nog geen uitspraak te laten doen over de problemen rond de woningbouw in de Leeu wenhoek. Het telegram werd verstuurd nadat B en W in de ochtenduren de stukken van de universiteit hadden be sproken." In het spoedtelegram zei het Leidse college dat met een uitspraak van de universi teitsraad in dit stadium niemands belangen zijn ge diend, mede door "nieuwe externe effecten". Over die laatste zinsnede ontstond in de universiteitsraad gister avond verwarring omdat niemand precies wist op welke effecten het gemeen tebestuur doelde. Desgevraagd verklaarde wet houder Van Dam dat aanne ming van de motie die door het college van bestuur is in gediend betekent dat de standpunten worden ver hard en de deur van het over leg wordt dichtgeslagen. "Wij stellen ons een proce dure voor waarbij wij in de gelegenheid worden gesteld om commentaar te leveren op het nu ingenomen stand punt van het college van be stuur en dat daarna behan deling in de universiteits raad plaats heeft. Omgekeerd zullen wij, als ons standpunt bekend is, dat eerst aan de universiteit voorleggen en pas daarna behandelen in de gemeente raad", aldus wethouder Van Dam. De in het telegram ge noemde effecten betreffen volgens hem onder meer de onrust die is ontstaan door de opsomming van de geva ren door beheerders en di recties van de laboratoria in de Leeuwenhoek. "Er zijn bijvoorbeeld plannen om langs de Plesmanlaan een kantoorgebouw neer te zetten. Instellingen die zich daar wilden vestigen begin nen zich nu af te vragen of het wel verantwoord is daar te gaan zitten". Verder acht te wethouder Van Dam het niet uitgesloten dat de uni versiteit de gevolgen zal on dervinden van het gevaar lijke beeld dat ze zelf hebben opgeroepen. "Tot dusver namen we aan dat er in de laboratoria aan de veiligheidsnormen werd voldaan. Maar als er nu brie ven worden geschreven waaruit blijkt dat de situatie er heel anders voor staat is het niet denkbeeldig dat daarop reacties zullen vol gen". Gemeente Leiden om snel besluit gevraagd LEIDEN - Met algemene stemmen heeft de Leidse universiteitsraad gisteravond een motie aangeno men waarin er bij de gemeente Leiden op wordt aangedrongen spoedig een besluit te nemen over de plaatsing van de studen tenwoonbarakken op een plek vlakbij het nieuwe parkeerter rein van het academisch zieken huis. De barakken moeten als vervan ging dienen voor de woongele genheid aan het Piet Paaltjen- spad, die moet verdwijnen in verband met de bouw van het nieuwe academisch ziekenhuis achter het station. Dat verzoek komt nadat het Leids college al eerder heeft laten we ten dat tijdelijke voorzieningen op die plaats in strijd zijn met de wet op de ruimtelijke ordening. Het college geeft er de voorkeur aan dat de barakken worden neergezet in de Leeuwenhoek, het gebied tussen Plesmanlaan en Wassenaarseweg, en wel op dat gebied dat in principe is aan gewezen voor studentenhuisves ting: nabij het Gorlaeuslaborato- rium. Voor dat laatste idee voelt de uni versiteit niets, omdat dan voor uitgelopen zou worden op beslis singen over de Leeuwenhoek die nog moeten worden genomen. Zo vindt het college van bestuur dat er nog nadere adviezen moeten worden uitgebracht over wo ningbouw in dit gebied in ver band met de gevaren door de aanwezigheid van de laboratoria. Dat de universiteitsraad zich op nieuw met het verzoek tot de ge meente richt houdt mede ver band met het feit dat het juist de gemeente is geweest die zich sterk heeft gemaakt voor nieuw bouw van de het ziekenhuis ach ter het station. Men vindt dan ook dat de gemeente moreel verant woordelijk is voor de herhuisves ting van de studenten aan het Piet Paaltjenspad. In de universiteitsraad werd gister avond kritiek geleverd op de lak se houding van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting, die de huidige woonruimten ver huurt. Geconstateerd werd dat de bewoners alleen bericht hebben gekregen dat de huur is opgezegd en dat er nooit is gepraat over vervangende woonruimte. Mr. Koppelaars, lid van het college van bestuur van de universiteit, deelde gisteravond mee dat op korte termijn een nieuw gesprek zal worden gevoerd met de ge meente Oegstgeest om nieuw- bouwmogelijkheden voor stu denten te bespreken. Al eerder is daarvoor het gebied ten westen van de rijksweg 44 (Burgerveen- Wassenaar) genoemd. Daarbij is tot dusver uitgegaan van perma nente gebouwen. De mogelijk heid om daar tijdelijke voorzie ningen te kunnen plaatsen wordt nog bekeken. Wisselgeld uit kiosk LEIDEN - Het college van bestuur van de Leidse univer siteit heeft het Leids gemeentebestuur verweten tot dusver elk overleg over woningbouw in de Leeuwen hoek, het gebied tussen Wassenaarseweg en Plesman laan, te weigeren. Mr. Koppelaars constateerde gisteravond in de Leidse universiteits raad dat de gemeente vorig jaar een woningbouwplan voor 41 hectare in de Leeuwenhoek heeft ingediend en daar tot nu toe geen millimeter van is afgeweken. Hij ontkende dat de universiteit elke woningbouw in het gebied wil dwarsbomen. Wel benadrukte hij nog eens dat het met de nu beschikba re gegevens niet verantwoord is die aantallen woningen te bouwen die de gemeente in gedachten heeft. Tot een definitieve uitspraak over de Leeuwenhoek kwam de universiteitsraad gisteravond niet. Er lag een flink aantal moties op tafel en de tijd ontbrak om die op elkaar af te stemmen. Vermoedelijk zal dat voorlopige oordeel - want iedereen is overtuigd van het nut van een aanvullende onderzoek om risico's van de daar gevestig de laboratoria te beperken - worden uitgesproken in de vergadering van volgende week maandag of in die van 14 april. Van het verzoek - per f l/H/H/ f telegram - van het college van B en W van Leiden om voorlopig nog geen standpunt in te nemen was men in de universiteitraad niet erg ender de indruk. Duidelijk bleek gisteravond dat er in de universiteitsraad twee stromingen bestaan. De ene stroming vindt dat er in de Leeuwenhoek een fors aantal huizen moet komen, de andere stroming vindt dat de woningbouw er zeer beperkt moet zijn of zelfs helemaal achterwege moet blijven. Welke stroming uiteindelijk de meerderheid zal halen bleef gisteravond onze ker. gestolen LEIDEN - Uit de bloemenkiosk aan de Stationsweg is het afgelo pen weekeinde een inlegbak van de kassa ontvreemd. De bak be vatte 260 gulden wisselgeld en een aantal girobetaalkaarten. Ook werd èen draagbare radio meegenomen. Men kwam de kiosk binnen door een grote ruit met stenen in te gooien. De totale schade bedraagt 1200 gulden. LEIDEN - De bewoners van de flat op de hoek van de Vijf Meilaan en het Bevrijdingsplein kunnen niet wennen aan het geluid dat het ca rillon van het naburige winkel centrum "De Luifelbaan" produ ceert. Dit carillon is daar vorig jaar au gustus op initiatief van de win keliersvereniging geplaatst. In een brief aan het college van B en W en de Leidse gemeenteraad schrijft een aantal flatbewoners dat het geluid dat de twaalf klok ken waaruit het carillon bestaat elk kwartier een oorverdovend lawaai produceren dat boven dien nog van een zeer slechte kwaliteit is. Volgens de bewoners is het geluid zo indringend dat vier keer per uur gedurende een paar minuten het geluid van radio, televisie of pla tenspeler wordt overstemd. Zelfs bij gesloten ramen en deuren. Vooral in de zomer, wanneer ra men en deuren openstaanzou de geluidsoverlast ondraaglijk zijn. De bewoners stellen in hun brief dat OVERUREN VOOR DE KOF- FIEZETAPPARATUUR in het Leidse stadhuis. Zelden zal de publieke tribune in de raadzaal zo afgeladen zijn ge weest als tijdens de raadsver gadering van gisteravond. Het leek waarachtig wel of alle Leidse horeca-onderne- mers, compleet met aanhang, naar het stadhuis waren geto gen alwaar de heren en dames politici zich bogen over het brandende vraagstuk van al of niet verruiming van de ca fé-sluitingstijden. Het gevolg was: grote conster natie bij het stadhuisperso- neel. Immers, de kopjes kof fie waren nauwelijks in vol doende mate aan te slepen. Na een mislukte poging om de gehele publieke tribune van koffie te voorzien riep een van de personeelsleden bij terug keer in de koffiekamer wan hopig uit: "Geen doorkomen aan. Ze verdommen het om opzij te gaan, dus ben ik er maar mee gekapt. We hadden trouwens niet eens genoeg. We hebben 55 bakkies uitge schonken en toen waren we er bij lange na nog niet. Ik snap werkelijk niet wat die mensen bezielt om hierheen te ko men. I k heb al tegen ze gezegd dat ze beter naar "de spetters" of zoiets hadden kunnen gaan. Daar hebben ze toch veel meer aan?" Eén van zijn collega's voegde hier aan toe: "Ze hadden deze vergadering beter in de Stadsgehoorzaal kunnen houden. Daar kunnen de mensen tenminste een borrel tje krijgen en dan verdient de horeca er ook wepr wat bij". VAN DE PRINS GEEN KWAAD WETEND zat hij daar gistermiddag aan de Wit te Singel tussen Doezastraat en Kaiserstraat. Pijpje in de mond, stoeltje langs de wa terkant en een hengeltje in de het carillon op een verkeerde plaats is neergezet omdat het ca- rillonmuziek in de winkels nau welijks is te horen maar in de flat des te meer. De bewoners ragen het college van B en W op korte termijn maatregelen te nemen zodat de geluidsoverlast ver dwijnt en de rust in hun flat te rugkeert. Alleen cultuurbarbaren ;ooien hun oude boeken weg. us brengt ze naar De Slegte. Zoals wetenschappelijke boeken, ency clopedieën, literatuur, atlassen, oude pren ten, enz. Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. De Slegte is een goeie Jlk oude boeken.LL/ voor uw Boekhandel J. de Slegte b.v Breestraat 7.1,2.111 CM Leiden.Tel. 071 -122(107. Verscheidene universiteitsraadsleden stelden gisteravond wel vast dat over de Leeuwenhoek een uiterst geïrriteerde sfeer is ontstaan tussen gemeente en universiteit. Door een drietal fracties (PP, CGL en LSB) werd gisteravond uitgesproken dat de uiteindelijke beslissing of er in de Leeuwenhoek woningen kunnen worden gebouwd door de gemeente zal moeten worden genomen. De universiteit zal in dat geval haar me dewerking moeten verlenen, aldus enige woordvoerders. Nagenoeg ie dere spreker drong er gisteravond op aan dat er in de laboratoria betere veiligheidsmaatregelen worden genomen. "Het is de plicht van de uni- vei siteit om voor optimale veiligheid te zorgen in en rondom de labora toria. Ook als er geen woningen in de Leeuwenhoek komen", aldus Van Kampen (PP). Woningbouw Van diverse kanten werd gewezen op de zorgwekkende woningsituatie in Leiden. Universiteitsraadslid Enthoven (BUL) vond dat de gemeente Leiden voor een oplossing buiten de gemeentegrenzen zou moeten kij ken. Jansz (LSB) daarentegen merkte op dat naast toekomstige wo ningbouw in Roomburg en de Stevenshofjespolder zeker ook de Leeu- wenhoek nodig zal zijn. Hij noemde het een kwalijke zaak dat niet in eerder stadium strengere veiligheidsvoorzieningen in de labo! atoria wa ren getroffen. Mr. Koppelaars zei namens het college van bestuur dat de universiteit er alles aan doet om de veiligheid in en rondom de laboratoria te verbete ren. Hij wees op het bezoek van staatssecretaris De Jong dat helemaal was gericht op de veiligheidsituatie en de tien miljoen die het laatste half jaar is uitgegeven een verbeterde veiligheidsvoorzieningen. De beschuldiging dat de universiteit oorzaak zou zijn van de woningnood situatie in Leiden wees mr. Koppelaars van de hand: "In de periode 1974-1978 heeft het Leidse college de ontwikkeling van de woningbou .v in de Stevenshofjespolder bewust afgeremd". Hij merkte verder op dat mogelijkheden voor woningbouw in de Leeuwenhoek pas zijn ontstaan nadat de ministerraad had gekozen voor de bouw van een nieuw acade misch ziekenhuis achter het station. Tenslotte benadrukte hij dat de universiteit een snelle besluitvorming over de Leeuwenhoek op prijs stelt mede in verband met noodzakelijke verplaatsing van andere onderdelen van de universiteit uit de binnen stad naar dit gebied. LEIDEN onder redactie van René van der Velden en JaapVissar hand. Terwijl toch duidelijk in de Visserijwet staat dat het tussen 15 maart en 31 mei verboden is voor sportvissers om een visje te vangen in het binnenwater. Tot 31 maart mag het nog in de rivieren maar dat is de Witte Singel niet. Het kan natuurlijk ook zijn dat het zwijgend protest was te gen de "gesloten tijd". Want sinds er vrijwel geen henge laar meer bestaat die nog vis mee naar huis neemt is het "nut" van de sluiting wel ver vallen DE KRANT OP BED. In verre weg de meeste ziekenhuizen blijkt dat bijna onmogelijk. Het verpleegkundige perso neel heeft over het algemeen nauwelijks tijd om de patiën ten dagelijks hun post laat staan hun krantje te bezor gen. Bovendien zijn de abon nementenafdelingen van kranten en tijdschriften meestal niet in staat om krant of tijdschrift tijdelijk op een gewijzigd adres te laten be zorgen. De patiënten zijn dus aangewezen op de kiosk in de ziekenhuishal en daar is de voorraad beperkt en het as sortiment gering. De 32-jarige Amsterdammer Roy Wiener, een krantenfa naat die is geabonneerd op maar liefst zes landelijke dagbladen, moest vorig jaar een tijdlang in het Amster damse Binnengasthuis door brengen en slechts met de grootste moeite slaagde hij er in om bij tijd en wijle een krantje te pakken te krijgen. De geïrriteerde Wiener be sloot een plan te ontwikkelen om aan deze situatie een eind te maken. Zijn plan komt op het volgende neer dagelijks komt er een rijdende kiosk gevuld met kranten en tijdschriften langs de ziekenhuisbedden. De pa tiënten kunnen dan tegen de losse verkoopprijs een krant of tijdschrift naar keuze ko pen. Wiener ging met zijn plan de boer op en al snel bleek dat tal van uitgeverijen en patiën tenverenigingen dit plan wel zagen zitten. Niets leek dus het invoering op grote schaal in de weg staan. Mis. Want juist de ziekenhuisdirecties kon Wiener niet voor zijn plan winnen. Wiener "Er werden argumen ten aangevoerd als: "We zijn geen hotel, het is gevaarlijk voor infecties, het wordt te druk aan het bed en onze or ganisatie is er niet op inge steld". Argumenten die m\j niet konden overtuigen. Ge woon onwil". Ook werd Wiener verweten dat hij nogal commercieel te werk wilde gaan. Zelf zegt hb hierover "Natuurlijk is hef voor mij geen liefdewerk oud-papier. Ik zie er gewoon een boterham in Maar wat is nou commercieel? Die kios ken zijn veel eerder commer cieel. Mijn winst bestaat uil de korting die ik van de uitge verijen krijg. De ziekenhui zen kost het verder geen cent". Wiener gaf niet op maar vol hardde in zijn bedevaart langs Neerlands ziekenhuizen. En met succes. Het Leiderdorpse Elisabethziekenhuis besloot uiteindelijk als eerste met hem in zee te gaan. Vanaf be gin april zal Wiener er voor zorgen dat er twee keer per dag een krantenkarretje langs de bedden gaat. Patiënten kunnen voortaan bij de afde ling opname opgeven welke kranten en tijdschriften ze op bed bezorgd willen hebben. Wiener verwacht dat nu er één schaap over de dam is er spoedig meer zullen volgen. Met andere woorden: hij denkt dat meer ziekenhuisdi recties het Leiderdorpse voorbeeld zullen volgen. De directie van het Academisch Ziekenhuis in Leiden is wel licht de volgende die overstag Vorige week verscheen m het blad Centrum van het AZL een artikeltje over het plan van Roy Wiener. Daarin wer den patiënten en personeel opgeroepen om op het plan te reageren. Een groot aantal positieve reacties is al bij de Centrum-redactie binnenge komen. Volgende week zal de directie beslissen of de kran tenkarretjes van Roy Wiener ook binnen de poorten van het AZL zullen worden toe gelaten. LEIDEN - Als het weer geen spaak in het wiel steekt en zich geen verzakkingen voordoen zal de Schipholspoorweg tussen Lei denen de Amsterdamse RAI op 1 april van het volgend jaar in ge bruik worden genomen. Lukt dat niet, dan wacht NS tot de winterdienst van 1981 die op 1 oktober van kracht wordt. Op de Schiphollijn, zal voorlopig geen 160 kilometer worden gereden, zoals aanvankelijk de bedoeling was, maar 140. Voor het gedeelte tussen Leiden- Warmond en Schiphol mag in to taal een bedrag van 835 miljoen gulden worden uitgegeven. De verwachting is dat deze begro ting niet zal worden overschre den. NS heeft besloten op de Schiphollijn per uur vier treinen in beide richtingen te laten rij den. Twee uit Dordrecht, die tot Leiden als sneltrein rijden en verder als stoptrein de stations Nieuw-Vennep, Hoofddorp, Schiphol en Amsterdam-Zuid aandoen. Twee die als sneltrein van Den Haag CS vertrekken en alleen stoppen in Den Haag-Ma- riahoeve, Leiden en Schiphol. De gemeente Amsterdam maakt binnenkort een begin met de verlenging van tramlijn 4, die nu op het Europaplein voor de RAI eindigt, naar het 500 meter zuide lijk gelegen nieuwe eindpunt, het station Amsterdam-RAI. Zodra de Schiphollijn is doorgetrokken naar de RAI wil NS daar ook alle treinen laten stoppen. LEIDEN - Samen met hun vier ge trouwde kinderen en tien klein kinderen zullen de heer en me vrouw Koenen aifn de Hoge Morsweg aanstaande vrijdag hun gouden huwelijksfeest vieren. De heer Koenen is 71 jaar oud en werd geboren in Woubrugge. Hy is ruim 50 jaar werkzaam geweest als betonwerker bij de firma Wemink. Mevrouw Koenen-van Rij werd 69 jaar geleden in Oegst geest geboren. Morgen is het pre cies vijftig jaar geleden dat zij met elkaar in het huwelijk traden. De heer Koenen is een groot lief hebber van de duivensport ter wijl mevrouw Koenen als een van haar vele hobby's kantklossen heeft. Het echtpaar Koenen ver keert in goede gezondheid. Woensdag 9 april is het vijftig jaar geleden dat Daan Schroef en Helena Fredenka Blijie van de Middelstegracht met elkaar in het huwelijk traden. Zaterdag 12 april zullen zij met kinderen en kleinkinderen het gouden feest vieren. De heer en mevrouw Schroef zijn geboren en getogen Leidenaars. De heer Schroef werd 70 jaar ge leden aan de Mirakelsteeg gebo ren en zijn vrouw een jaar later aan de inmiddels van de Leidse bodem verdwenen Zwarte Hans- poort. De heer Schroef is bfj ver scheidene Leidse bedrijven als transportarbeider werkzaam ge weest. Het echtpaar Schroef heeft zeven kinderen, vier zoons en drie dochters, en 13 kleinkinderen, van wie er één is getrouwd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3