"Opknappen van huizen was harde noodzaak" L—eidsé agendaj Vaart achter opknappen Ambachts-en Baljuwhuis Renovatie Indische buurt nadert voltooiing DINSDAG 18 MAART 1980 Het echtpaar De Mooy is de eerste familie die haar gere noveerde woning aan de Rijnzichtweg weer zal be trekken. Vrijdag zal de heer Zaalberg de sleutel aan het echtpaar overhandigen. De heer en mevrouw De Mooy hebben zolang een wissel woning bewoond in de naas te omgeving van hun eigen huis. Mevrouw De Mooy, ze ventig jaar: "Aanvankelijk vond ik het niet zo fijn dat ons huis moest worden gere noveerd. Toen ik hier zeven jaar geleden kwam wonen, hebben mijn zonen het huisje namelijk al helemaal opge knapt. Mevrouw Medendorp heeft ons echter heel goed opgevangen. Ik wil niets ten nadele zeggen van de andere bestuursleden, maar daar heb ik niet zo'n contact mee. Mevrouw Medendorp heeft ons met alles geholpen, echt, het is een schat". Over de wisselwoning heeft het echtpaar De Mooy niets te klagen. "Het is hier schoon en we kunnen er goed mee uit de voeten. Maar die renovatie, ik blijf het zonde vinden van mijn spullen. Ze zetten er nu namelijk wel centrale ver warming in, maar zelf had ik een gevclverwarming die heel goed voldeed. Deze ka chel is nu overcompleet. Het zelfde geldt voor de par ketvloer. Die is nu helemaal weggehaald. We krijgen wel een tegemoetkoming in de kosten, maar die is bij lange na niet toereikend om alles te vergoeden. Nu kun je wel zeggen, neem dan niet zo'n dure vloerbedekking, maar ik heb veel aanloop dus er moet wel iets goeds op de vloer liggen". Aan de Curacaostraat staan negen die als wisselwoning dit r jongere en gezonde mensen. OEGSTGEEST - "We hebben ge probeerd het vooral de oudere mensen zoveel mogelijk naar de zin te maken. Van het begin af aan hebben we de zaken duide lijk uiteen gezet en zijn de men sen zo goed mogelijk begeleid." Aan het woord zijn de heer M.J. Zaalberg en mevrouw W. Me- dendorp-Glijn, respectievelijk voorzitter en secretaris van de Oegstgeester woningbouwver eniging "Buitenlust". Deze woningbouwvereniging is op het moment bezig met het reno vatieplan Rijnzichtweg - Bali- straat - Floresstraat. November vorig jaar werd begonnen met het opknappen van de woningen in deze Indische buurt, waar in to taal 63 woningen staan die in aanmerking komen voor ver nieuwing. Zaalberg: "De bewoners moesten hun huizen natuurlijk zolang verlaten en daar zagen vooral de ouderen wel tegenop. Er zijn mensen die hier al van het begin af aan, sinds 1928, wonen. Zij vonden het in eerste instantie helemaal niet zo nodig dat hun woning werd gerenoveerd. Voor al natuurlijk ook omdat de huur van zo'n 110 gulden naar onge veer 250 gulden gaat. Als er ech ter bezwaren rezen, gingen we z'n allen om de tafel zitten en zetten de zaken duidelijk uiteen. Het is namelijk zo da niet begonnen ren, dat nooit geweest. Dan rijp geweest v< hadden namelijk nooit meer geld voor verbouwingen los gekregen wanneer de woningen nog verder zouden zijn verouderd". Caravans "Natuurlijk hebben we wel gezorgd voor goede wisselw'oningen", zegt mevrouw Medendorp. "Aan de Curacaostraat staan negen ca ravans. Daar kun je natuurlijk geen mensen inzetten die al in de tachtig zijn. Voor hen hebben we enkele flats en eengezinswonin gen voor elkaar gebokst, ofwel hier in de buurt, ofwel in de Oegstgeester Bloemen wijk. De jongere en gezonde mensen wo nen zolang in de caravans. En ik moet zeggen, alle problemen die er van te voren bij de bewoners waren over het betrekken van de wisselwoningen zijn nu verdwe nen. Er waren er zelfs, die zeiden tegen mij: jullie hoeven je niet te haasten met die renovatie, wij zit ten hier best". Toch zijn de werkzaamheden deze winter hard opgeschoten. Vrij dag kunnen de eerste bewoners alweer in hun, nu geheel gemo derniseerde, woning terugkeren. Wat is er precies verbeterd aan de huizen? Zaalberg: "Alleen de bo venverdieping is al anderhalve meter groter geworden. Er ko men nieuwe keukens en plafonds in de huizen, de elektrische be drading wordt vernieuwd, de woningen krijgen centrale ver warming, en de douche, die bij de renovatie van dertien jaar gele den werd aangebracht, wordt ge heel gemoderniseerd. Verder krijgen de huizen langs de Rijks weg ook beglazing tegen de ge luidsoverlast". i met renove er nodig was en de huizen de sloop. We vereniging "Buitenlust" er op uit is de woonomstandigheden van vooral minder draagkrachtigen te verbeteren Zaalberg: "Met dat doel is de vereniging 55 jaar gele den ook opgericht. Oegstgeest was toendertijd onder het niet zo gelukkige bestuur van een bur gemeester die het dorp het liefst bewaarde als een woonplaats voor de gegoeden. Voor woning wetwoningen was geen plaats. De oprichters van Buitenlust" hebben dan ook voor grond moe ten knokken". Uiteindelijk kreeg de vereniging dan toch grond toegewezen langs de Rijksweg, een plekje achteraf in Oegstgeest, waar later de Indi sche buurt zou verrijzen. Me vrouw Medendorp: "Gelukkig is de woningbouwvereniging later llink gegroeid. We hebben nu 738 woningen tot onze beschikking. Toch kunnen we natuurlijk nooit genoeg huizen weg te geven heb ben". Zaalberg: "Het komt nog vaak voor dat we nee moeten verkopen. Er zijn mensen die al acht jaar lid van de vereniging zijn maar nog steeds moeten wachten op een woning. Dat is bepaald niet leuk, wanneer je de steeds moet teleurstel- Al met al kost het hele renovatie project bijna vier miljoen gulden. Geen gering bedrag. Mevrouw Medendorp: "Als je het vergelijkt met de hoeveelheid geld die voor de verbouwing van het raadhuis in Oegstgeest wordt uitgetrok ken, ruim zes miljoen gulden, dan denk ik met veel minder geld kunnen wij 63 woningen aan zienlijk verbeteren". Staan er na de Indische buurt nog andere wijken op de nominatie om te worden opgeknapt? Mevrouw Medendorp: "Eigenlijk is er in Oegstgeest verder niets dat echt om vernieuwing schreeuwt. We wilden het, wanneer dit pro ject is afgerond, maar wat rusti ger aandoen met de renovatie. Duidelijk is dat de woningbouw- Haaswijk Vorige week zijn de woningbouw plannen voor Haaswijk er door gekomen. Ook hier krijgt "Bui tenlust" een paar honderd wo ningen ter beschikking. Aanvan kelijk waren er nogal wat problemen tegen het bouwplan Haaswijk. Met name de milieu groep Oegstgeest vond dat de huizen daar te duur zouden wor den om de woningnood onder de minder gegoeden op te lossen. Zaalberg: "De huizen in Haas wijk worden dan misschien niet de goedkoopste, maar je moet niet vergeten dat mensen die daarheen verhuizen elders in Oegstgeest goedkopere wonin gen achterlaten". De renovatie-werkzaamheden aan deze woningen zijn nog in volle gang C. P. M. Barning Barning nieuwe wethouder in Wassenaar WASSENAAR - Tijdens de ge meenteraadsvergadering in Was senaar is gisteravond het VVD- raadslid C. P. M. Barning geko zen Hij neemt hiermee de plaats in van oud-wethouder A. W. J. Caron die zijn raadslidmaatschap vorige maand beëindigde. Bar ning zal hoogstwaarschijnlijk de post financiën en belastingen in zijn portefeuille krijgen. Zijn plaats als raadslid werd gister avond ingenomen door mr. A. F. Cocheret-De la Morinière. Dinsdag Leiden Lokhorstkerk - Pieterskerkstraat 1, le zing theologie, 20 uur. Kapelzaal K O - Hazewindsteeg, ka pelconcert, 20.15 uur. LAK-Theater - Levendaal, cinemafesti val, 20 en 22.30 uur. Stadhuis - cie volkshuisvesting, 20 uur. Bahé'i-gemeenschap - gespreksavond, Sleutelbloem 2, Leiden, 20 uur. Algemene Reclasseringsvereniging - Rijnsburgerweg 167, bereikbaar op werkdagen van 9-17 uur, tel 156440. Voor hulp en informatie aan meer derjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, woe van 19-12 uur, tel: 1340983. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur; NVSH-trefcentrum, middelenve»- koop, bibliotheek en filmverhuur, 20-21 uur. KWJ - beweging werkende jongeren, Koppenhinksteeg 2, tel: 121139. Holiday Inn - 20 uur, ledenvergadering FHV van de Zilverfabriek Voorscho- Woensdag Rijksherbarium, Schelpenkade 6, lezing "fruit voor kleine tuinen", 20 uur. Noordeinde 2 - bijeenkomst Joods Paas feest, Ned. ver. van huisvrouwen, do middag, 14 uur. K O - Oude Vest 45, kinderfilmmid dag, 14.30 uur; kapelconcert, 20.15 aat, Ï.15 Schouwburg - Oude Vest, John Lan- ting's Theater van de Lach; "Een kus van een Rus", 29.15 uur. LAK-theater - Levend aal 150, cinema festival. 20 em 22.30 uur. Groenoord - Musschènboekstraat 25, in formatieavond "De Hallen", 20 uur. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur. Voorschoten - 20 uur, onderwijs bege- A. F. Cocheret-De la Morinière Bescherming van gegevens inwoners Leiderdorp LEIDERDORP - Leiderdorp krijgt een raadscommissie, die toe zicht gaat houden op de be scherming van bij de gemeente bekende gegevens van burgers. Het advies aan burgemeester en wethouders om deze zogenaam de "registratiecommissie" in het leven te roepen is afkomstig van de raadscommissie bestuursza ken. Burgerlid Langcndorff stel de gisteravond voor in de nieuwe registratiecommissie alleen ge meenteraadsleden te benoemen, een voorstel dat door de meeste leden werd gevolgd. Raadslid Scheflër (VVD) uitte zijn bezorgdheid over een voorgeno men wijziging van de gemeente lijke subsidieregeling. Daarin wordt onder andere bepaald, dat de gemeente niet meer - zoals tot nu toe - tekorten van verenigin gen voor haar rekening neemt, maar alleen bepaalde posten uit hun begrotingen. Scheffer vindt dit gevaarlijk, omdat de gevolgen daarvan nu nog niet te overzien zijn. "We weten niet, waar we mee bezig zijn", vond hij. Volgens wethouder Verdier (CDA) van bestuurszaken wordt de nieuwe verordening niet zonder meer ingevoerd. Eerst zal onder meer de raadscommissie finan ciën nog haar mening moeten ge ven. Dan zal er een voorstel aan de gemeenteraad worden ge daan. De gemeente Leiderdorp gaat re gels opstellen voor het openbaar maken van ambtelijke stukken. Dit naar aanleiding van de wet openbaarheid van bestuur, die op 1 mei 1980 van kracht zal worden. Daarin is het recht van de burgers op infoimatie vastgelegd. Binnenkort raadsvoorstel over monumenten Het Ambachls de opknapplan VOORSCHOTEN- Er komt nu vaart achter het op knappen van het Am- bachts- en Baljuwhuis in Voorschoten. De kosten voor de restauratie van dit monumentale pand wor den begroot op 2,2 miljoen gulden, waarvan Voor schoten 1 miljoen gulden moet geven. Volgende week zal een afgerond voorstel over het Am- bachts- en Baljuwhuis op tafel komen in de gemeen teraad. Dit werd gisteravond duidelijk tij dens een gezamenlijke vergade ring van de commissies van ad vies en van bijstand uit de ge meenteraad. Deze commissies reageerden gisteravond positief op de in totaal miljoenen kosten de projecten die momenteel in Voorschoten worden uitgewerkt: de sportvelden, het zwembad en het Ambachts- en Baljuwhuis. Uit de uitleg over de stukken die gisteravond in een overvolle ver gaderzaal in Voorschoten aan de orde kwamen, bleek dat de ge meente een reserve heeft van on geveer 45 miljoen gulden. D'66-er Aikens was het meest pessimis tisch en hij noemde de voorstel len om uit die spaarpotjes enkele projecten te financieren "het tot het bot afkluiven van de reser ves". CDA-er Meershoek meen de dat moet worden afgestapt van het "natte broekenbeleid" en dat er knopen moet worden doorge hakt. Wanneer de financiële op somming juist is, dan mag er geen angst bestaan om een te veel aan reserves te besteden aan noodza kelijke zaken, zo vond hij. Adegeest Een van die noodzakelijke zaken is Politiek Café De werkgroep Politiek Café in Voorschoten organiseert maan dag een discussie-avond over de aanleg van het westelijk gedeel te van de Rijksweg II (langs sportpark Adegeest). Daarvoor is de heer Evert Meelis als des kundige uitgenodigd. Hij is lid van de werkgroep Milieubeheer van de Rijksuniversiteit in Lei den. Hij heeft zich onder meer over de problematiek rond de aanleg van de Rijksweg II gebo- KledillgbeUrS Aanvang van de avond 20.00 uur, De Unie van Vrijwilligers in Lei- in de Lindehoeve aan de Ko- derdorp houdt maandag, dins- ninklijke Marinelaan 4 in Voor- dag en woensdag een kinderkle- schoten. dingbeurs. Deze beurs staat open voor zomer- en sportkle- ding en voor schoenen en laar zen voor kinderen van 1 tot en met 14 jaar. De beurs wordt gehouden in de hal van de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan. Men kan de kleding inleveren op maandag van 19.30 uur tot 21.30 uur, dinsdag van 9.00 uur tot 11.00 uur. Dinsdag begint dan om 19.00 uur 's avonds de verkoop. Woensdag wordt de kleding vanaf 10.00 uur tot 12.30 uur verkocht. Donderdag Leiden Catena - Kolfmakerssteeg 8, discussie avond ontwikkelingssamenwerking, 19.45 uur. Stadsgehoorzaal - Breestraat, optreden Sweet d'Buster, 20 uur. Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, "Gekke film", 21 uur. LAK-theater - Levendaal 150, cinema festival, 20 en 22.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, Franse film. 20 en 22.30 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen door: Zuider apotheek, Lammenschansweg 7, tel: 123553 en apotheek Bohmer, Florijn 19. Winkelhof, Leiderdorp, tel: 894400. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is om. met het openbaar vervoer naar de apotheek t de uitbreiding van het sportvel dencomplex "Adegeest" met een kunstgrasveld en drie natuur- grasvelden voor zo'n 3.143.000 gulden, waarvan 2,7 miljoen wordt geput uit de gemeentelijke spaarpotjes. Alle partijen konden akkoord gaan met die noodzake lijke uitbreiding, maar zij dron gen wel aan op voorzieningen voor de volkstuinders. Die staan nu in de kou omdat uit breiding van hun terrein onmo gelijk is, doordat de naastgelegen weidegebieden geen eigendom van de gemeente zijn. Wethouder Eveleens deed als suggestie uit breiding van de volkstuinen te realiseren op de voorgestelde route van Rijksweg 11-West (langs sportpark Adegeest), die toch weer voorlopig niet zal wor den aangelegd. CDA en WD willen een aanbesteding voor het kunstgrasveld. Zij vinden de Ne derlandse Heidemaatschappij ongeschiktvoor de aanleg. Zoals gisteren gemeld, gaat het zwembad "Het Wedde" ruim 1 miljoen gulden meer kosten. Ook voor die financiering wordt de gemeentelijke reserve pot aange sproken. Weinig moeite hadden de commissieleden met onder andere de beweegbare vloer. Wel betreurde men de overschrijding van de kredieten ten aanzien van openbare werken en het advies bureau. VOETBAL - Niet Hans Kraay sr, maar Hans Dorjee blijkt de be langrijkste gegadigde te zijn om de naar PSV vertrekkende Thijs Libregts op te volgen bij Excel- kofrien, kan mi gevallen van e bruik maken. tsluitend in spoed- Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoelerwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131. spreekuur: ma tl m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: tel: 02523-3137. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor. Witte Sfngel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 46,30 Kwartaalabonnement per post f 64,15 Jaarabonnement f 173,70 J aarabonnement per post f 245,10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2