Yan der Stee bemiddelt in Londen CNV gaat niet meer praten met parlement Onrust dreigt opnieuw bij binnenscheepvaart Over Britse bijdrage aan EG-begroting Markt berichten DINSDAG 18 MAART 1980 LEU~ (Van onze correspondent Jan Gerritsen) BRUSSEL - Minister Van der Stee, sinds kort belast met de portefeuille van financiën, heeft vandaag in Londen ge zocht naar een compromis tussen Engeland en de overige EG-landen, over de Britse bijdrage aan de Gemeenschap. Londen eist een aanzienlijke vermindering van die bij drage aan de EG-begroting. De andere EG-landen staan daar afwijzend tegenover. De bijeenkomst Van de EG mi nisters van financiën bracht gisteren geen wijziging in deze situatie. Van der Stee zei niet optimistisch te zijn over zijn kansen met succes een bemiddelende rol te kunnen spelen. Hij ziet echter mogelijk heden omdat het probleem van de Britse bijdrage aan de EG-be groting is gekoppeld aan andere omstreden vragen in de Gemeen schap. zoals bezuinigingen op Meeste kolen voor EG komen uit Zuid-Afrika BRUSSEL (ANP) - Zuid-Afrika is vorig jaar de grootste kolenleve- rancier van de Europese Ge meenschap geworden. Dat blijkt uit cijfers van het EG-bureau voor de statistiek. De import van Zuid-Afrikaanse kolen in de EG steeg vorig jaar met 30 procent tot 59 miljoen ton. Dat is een kwart van de eigen produktie van de Europese Gemeenschap. Tot voor kort was Polen de voor naamste kolenleverancier van de EG. Het aandeel van Zuid-Afrika in de Europese kolenimport was vorig jaar 26 procent. Polen leverde in het afgelopen jaar 15,3 miljoen ton kolen en de Verenigde Staten 14,7 miljoen ton aan de EG. WEERRAPPORTEN 1 van hedenmorgen 7 uur N X C-B 6 al if Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotte rd am Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Luxemburg geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. regen geheel bew. geheel bew. zwaar bew. 6 onbewolkt 11 zwaar bew. 8 onbewolkt -4 - licht bew. 13 geheel bew. 8 UTRECHT (ANP) - De christe lijke vakcentrale, het CNV, heeft besloten niet meer te praten met het parlement over de loonmaatregel. Dit is gisteren vastgesteld door de Verbondsraad, het "parle ment" van het CNV. Volgens de vakcentrale komt de in houd van de loonmaatregel op geen enkele wijze overeen met wat het CNV zich voor 1980 voor ogen had gesteld. Gelet op het feit dat noch het parlement, noch het kabinet er blijk van heeft gegeven be reid te zijn naar de argumen ten van het CNV te luisteren heeft de Verbondsraad beslo ten niet meer verder te praten met het parlement. De vakcentrale heeft van het CDA de uitnodiging gekre gen om morgen te komen pra ten, maar, zo zei CNV-voorzit- ter Van der Meulen, als dat gesprek tot doel heeft de in houd van de loonmaatregel te wijzigen, dan praten we niet. "We zeggen wat wij vinden dat nodig is en verder zoeken ze het in Den Haag maar uit", aldus Van der Meulen. "Wij gaan niet meewerken aan het waterdicht maken van een loonmaatregel, omdat we er geen verantwoordelijkheid voor willen dragen", zei Van der Meulen. "We zouden bij voorbeeld de Kamer onder druk kunnen zetten om de koopkracht niet alleen voor de minima te handhaven, maar bijvoorbeeld voor in komens tot 26.000 gulden. Maar ook dan ben je op een bepaald moment medeplich tig". regel en het CNV-beleid nog eens op: geen automatische prijscompensatie, geen handhaving van de koop kracht tot modaal (2700 gul den per maand bruto) en een ongelijke behandeling van werknemers onderling (de "vier keer modalen" gaan er maar iets meer op achteruit dan de mensen in de groep modaal), van werknemers in het particuliere bedrijfsleven en ambtenaren en trendvol gers alsmede van werkne mers en vrije beroepsbeoefe- Het CNV vraagt zich trouwens af, of ds modale werknemer er inderdaag maar één procent op achteruit zal gaan. Het ka binet heeft nu al een bedrag (26 gulden) vastgesteld ter vervanging van de automati sche prijscompensatie per 1 juli, terwijl nog niemand weet hoeveel de prijzen in de pe riode tot half april - de auto matische piijscompensatie werd altijd bepaald aan de hand van de prijsstijging tus sen half oktober en half april - zullen stijgen. Het CNV heeft ook "sterk de indruk", dat de koopkracht van de ciale minimum-uitkering wel onder nul zal zakken. In de Stichting van de Arbeid (het overlegorgaan van werk gevers en en werknemers) en de SER (het adviesorgaan van de regering) zal het CNV niet meewerken aan adviezen over de loonmaatregel. Zeer binnenkort begint een reeks kadervergaderingen in het hele land waarop on'er meer de vraag aan de orde komt, of het nog wel zin heeft om on der het regime van een loon maatregel cao's af te sluiten. Niet onderhandelen met de werkgevers heeft als nadeel, dat afspraken over de werk gelegenheid, werkgeversbij dragen voor vakbonds- en scholingsaiviteiten en derge lijke op de tocht komen te staan en dat dan ook verbete ringen die binnen het raam van de loonwet mogelijk zijn, toch niet kunnen worden verwezenlijkt. Wél onder handelen houdt het risico in, dat de prijscompensatie he lemaal uit de cao's verdwijnt. Het CNV laat het aan zijn ach terban over, de knoop door te hakken: zelf geeft het geen advies. bew. 13 1 landbouwuitgaven, de Brits- Franse "schapenvleesoorlog" en het gemeenschappelijk visserij beleid, dat door Britse weiger achtigheid een dode letter is gebleven. Als oud-minister van landbouw kent Van der Stee al deze problemen tot in de details. En daar hoopt hij nu gebruik van te maken. Al deze vraagstukken komen aan de orde op de Europese top van de regeringsleiders van de Negen eind maart in Brussel. De minis ters van buitenlandse zaken zou den vandaag de laatste hand leg gen aan de (gebrekkige) voorbe reiding van deze Europese Raad. Het is onaannemelijk dat er ook maar iets verandert in de stand punten van de Negen met be trekking tot het Britse probleem dat Londen te veel aan de EG be taalt, vooral in vergelijking tot de meeste andere lidstaten, die meestal ook rijker zijn dan het Verenigd Koninkrijk. Aanpassing Ook Nederland houdt vast aan zijn standpunt dat Londen genoegen moet nemen met een aanpassing van het zogenaamde "Dublin- mechanisme" (dat in werking treedt als een lidstaat in econo mische moeilijkheden komt). Dit zou de Britten ongeveer 1,3 mil jard gulden kunnen opleveren, maar Londen eist de EG-partners zijn hele EG-contributie van on geveer 4 miljard gulden overne- Daarnaast zouden volgens de Ne derlandse regering ook bezuini gingen op het landbouwbeleid en een beter gebruik van de be staande EG-middelen het ren dement van het Britse EG-lid- maatschap kunnen vergroten. Van der Stee: op de landbouw kan 2 miljard gulden worden be zuinigd zonder noemenswaardi ge aantasting van de inkomens van de boeren. Nederland en België stellen zich op het standpunt dat ze financieel geen ruimte hebben om Enge land verder tegemoet te komen. Bovendien zouden er tegenover concessie aan Londen ook Britse tegemoetkomingen moeten staan, bijvoorbeeld op het gebied van het visserijbeleid, zo is de op vatting van Brussel in Den Haag. Hoe Frankrijk en West-Duitsland gaan opereren, was zondag on derwerp van gesprek tussen pre sident Giscard en de bondskan selier Schmidt. Vandaag moest daar in de EG-raad meer duide lijkheid over komen. Beide lan den hebben de Bi itse eisen even eens afgewezen, waarbij de Fran sen zich overigens veel harder opstelden dan Bonn. ROME Het vuil hoopt zich op in de Italiaanse hoofdstad Rome, waar de vuilnisophaaldienst sinds vijf dagen staakt i loonsverhogingOp de foto Piazza Navona waar de buurtbewoners hun afval hebben achtergelaten. Bioscoop trekt meer bezoekers DEN HAAG (ANP) - Het bio scoopbezoek in ons land is sinds 1970, toen een diepte punt van slechts 24,1 miljoen bioscoopbezoeken werd ge registreerd, gestadig toege nomen tot 30,5 miljoen in 1978. De Nederlander ging in 1978 gemiddeld 2,2 maal per jaar naar de bioscoop tegen 1,8 maal in 1970, aldus een overzicht van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Amsterdammers gaan veel va ker naar de bioscoop dan het landelijk gemiddelde: in 1978 ging de Amsterdammer ge middeld bijna zes keer naar de film. Er zijn erg veel Nederlanders, die nooit naar de bioscoop gaan. Volgens het CBS be zoekt ongeveer tweederde van de Nederlandse bevol king van 15 jaar en ouder nooit een bioscoop. Er gaan iets meer mannen dan vrou wen naar de bioscoop. Na uitspraak Rotterdamse rechter ROTTERDAM (ANP) - Er dreigen opnieuw moeilijkheden in de scheepvaart. Een actie van bin nenschippers tegen de bevrach ters is volgens woordvoerder Ozinga van de ONS (Onafhanke lijk Nederlandse Scheepvaart vakbond) gisteren succesvol verlopen. Volgens hem zijn alle reizen, die op het bord van de schippersbeurs in Terneuzen verschenen, door de bevrachters aangepast aan de wensen van de schippers. Voor deze reizen heb ben de scheepsmakelaars dus geen tien procent provisie in re kening gebracht over de grond- stofprijzen. De binnenschippers protesteren hier tegen het feit dat de verla ders ook tien procent provisie moeten betalen over de stijging van de brandstofprijzen (gasolie). De president van de Rotterdamse rechtbank heeft overigens in een kort geding gisteren de scheeps makelaars in het gelijk gesteld. Mallorca München Oslo Split Stockholm Wenen Istanbul Las Palmas Tel-Aviv half bewolkt 5 licht bew. motregen - geheel bew. mist 10 licht bew. 3 Zhcht bew! 16 onbewolkt 14 sneeuwbui -1 onbewolkt 10 geheel bew. 7 onbewolkt regen - 'Cao voor taxi-chauffeurs is dringend nodig' DEN HAAG (GPD) - Minister Albeda (sociale zaken) meent dat het totstandkomen van een landelijke collectieve arbeidsovereenkomst (cao) voor de taxi bedrijven „een zeer goede zaak zou zijn". Hij conclu deert dit naar aanleiding van een onderzoek van de Loontechnische Dienst. Op basis van dienstroosters meent de Loontechnische Dienst dat de taxichauffeurs gemiddeld 45 uur per week werken. De werkelijke arbeidsduur wijkt daar echter waarschijnlijk ruim van af. De inkomsten van de chauffeurs zijn gebaseerd op een basisloon. dat ongeveer gelijk aan het wettelijk minimumloon is. Door neveninkomsten kan dat loon aanzienlijk ho ger liggen. Volgens de minister bestaan neveninkomsten bijvoor beeld uit provisie voor het aanbrengen van klanten (bont- en diamanthandel, sexbedrijven, horecabe drijven) en uit fooien. Volgens de president mogen de makelaars de tien procent provi sie ook over de brandstoftarieven berekenen. Volgens Ozinga vinden de schip pers dat de hogere gasolieprijs moet worden doorberekend aan de klanten. Zij vinden dat het daarbij moet blijven. 'Als wij er niet aan verdienen, waarom de verladers dan wel', aldus de schippers. De vrachten naar België en Frank rijk worden onder de schippers verdeeld via de Toerbeurtvereni ging Noord-Zuid. De vereniging overweegt naar aanleid ing van de uitspraak in kort geding zich te rug te trekken uit de bevrach tingscommissie, omdat Noord- Zuid door het vonnis 'monddood' is gemaakt. In Rotterdam werden volgens Ozinga gisteren tien reizen door makelaars aangeboden volgens de omstreden provisieregeling. Deze reizen zijn door de schip pers niet geaccepteerd. Normaal worden er in Rotterdam voor het Noord-Zuidverkeer op een maandag ongeveer 35 reizen aan gemeld. Volgens Ozinga bete kent dit dat er gisteren ongeveer 10.000 ton lading voor België en Frankrijk, voornamelijk be staande uit veevoer, aluminium en granen, niet is bevracht. Wan neer de bevrachters blijven wei geren ladingen aan te bieden vol gens de wensen van de actievoe rende schippers, of blijven vol harden in de (overigens door de die België cht rechter goedgekeurde) provisie regeling. kan dat over enkele da gen al gevolgen hebben voor de bevoorrading van afnemers in België en Frankrijk. Ozinga voor spelde, dat de actie van de bin nenschippers zal blijven door gaan totdat alle bevrachters zich conformeren aan de wensen van de schippers voor wat betreft de provisie regeling of de brand stofprijzen. Volgens hem zullen de schippers Vermelden lichamelijke kenmerken werkzoekende verboden DEN HAAG - Het zal binnenkort niet meer mogelijk zijn dat het arbeidsbureau op de stamkaar ten van haar cliënten onder de bijzonderheden vermeldt dat zij bijvoorbeeld flaporen hebben of stinken. Om dit soort uitwassen te voorkomen heeft minister Al beda (sociale zaken) toegezegd dat er nieuwe kaarten zullen ko men waarop alleen gegevens staan die nodig zijn voor de ar beidsbemiddeling. De minister zei dit in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Hart- meijer en Moor (beiden PvdA). Bij het gewestelijk arbeidsbu reau in Rotterdam zijn namelijk gggevens aangetroffen die niet noodzakelijk waren voor de be middeling. Door een ongelukki ge samenloop van omstandighe den is verzuimd deze kaart te vernietigen. Op de nieuwe stamkaarten kunnen de medewerkers van het ar beidsbureau niet meer zelf be schrijvingen van de bijzonderhe den invullen. De kaarten zijn voorgedrukt en bieden een aantal keuze mogelijkheden. Tevens hebben de arbeidsbureaus de in structie gekregen hun cliënten te vertellen dat zij desgewenst inza ge kunnen krijgen in de gegevens die worden geregistreerd. LEIDEN - Op do Leids< Dollar omhoog, goud omlaag AMSTERDAM (ANP) - De prijs van goud is op de internationale markten verder gedaald. In Lon den werd gisteren "nog maar" 480 dollar per ounce (31,1 gram) betaald. Vrijdagmiddag werd nog 523 dollarvooi ditedelmetaal neergelegd. De dollar is verder in waarde gestegen. De koers nam gisteren in Amsterdam met vier cent toe. belangrijkste oorzaak voor de vaste stemming van de dollar is nog steeds de hoge rentestand in Amerika. eemarkt zijn gisteren en vandaag m totaal 7896 d leren aangevoerd. Vandaag werden 6265 die ren aangevoeld Gespecificeerd was de aanvoer als volgt 191) slachtrunderen, 308 gebruiksvee. 20 giaskalvercn.3826 nuchtere kalveren. 11 veulens/pony's, 993 varkens. 30 biggen. 806 schapen of lammeren, 80 bokken of de als gisteren, nuchtere slachtkalveren van 120 tot 200. .slachtzeugen 275 tot 285 Gebruiksvee: Melk en kalfkoeien van 1625 tot 2875, varckoeien van 1100 tot 1900, pinken van 1000 tot 1600, graskal veren van 500 tot 1100, nuchtere kalve ren rood van 325 tot 440, nuchtere kalve ren /wart van 175 tot 340, biggen van 105 tot 110. schapen van 180 tot 225. lamnu- ren van 160 tot 210, lammeren le kwali teit 225 tot 310, veulens/pony's van 200 tot 700, geiten 20 tot 100, Toelichtingen: slachtrunderen redelijk, vlot, als maan dag. Kalf- en melkkoeien redely k. rustig, stabiel. Varekocicn idem. Vaarzen en pinken idem. Graskalveren matig, rus tig, stabiel. Nuchtere kalveren ruim, re delijk, lager Paarden,pony's matig, re delijk. stabiel. Varkens redelijk, redelijk, stabiel. Lopers en biggen matig, redelijk, stabiel. Schapen of lammeren redelijk, matig, stabiel. Geiten matig, redelijk, BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER n.i Goud 32150/32850 Zl,Vt-r 1227-14 vorige 32050 3 (650 vor,8e 1237/14 BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - Tecen de achtergrond van dc ontwikkeling in Wall Street door de aankondi ging van de maatregelen van pre sident Carter viel het vandaag op het Damrak eigenlijk vooreerst nog mee. Wel waren de meeste actieve fond sen lager, maar toch in mindere mate dan was gevreesd. Gisteren was men echter al wat vooruit gelopen op de te ver wachten dalingen in Amerika, terwijl er nu enigszins op wordt gerekend, dat er daar vanavond een herstel zal optreden. Ook was er sprake van indekken door de beroepshandel. T it was ock f »t gt al op de staat»- fonsenmarkt, waar de eerste koersen zo'n halve punt boven de slotnoteringen van gister, m la gen. Toch zag de beurs er al met al niet erg florissant uit. Van de actieve waarden konden alleen van Om meren en Nedlloyd zich handha ven. Bij Koninklijke Olie bleek dat het nog steeds lager k'in Het fonds zakte 2,50 op 148,80.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21