Haarlemse Bavo dicht Zo ziet smaak eruit. ama Afschaffen die Olympische Spelen ff Keuze Aantjes zou eenheid in gevaar brengen Laxoberon het vloeibare 1ABALI.FR" Gevolgen voor orgel-evenementen Be i( oepingen Dringend behoefte predikanten Vakbeweging Suriname steunt nieuwe regering laxeermiddel met aangename vruchtensmaak. PAGINA 20 LS£ Naar het zich laat aanzien, zal het internationale improvisatie-orgelcon cours in de Bavo te Haar lem dit jaar niet kunnen doorgaan, omdat de her vormde kerkvoogdij de kerk wegens bouwvallig heid van enkele "con structieve onderdelen" voor onbepaalde tijd heeft gesloten. Het ope ningsconcert van de Haarlemse Orgelmaand, waarop een werk van de stadsorganist Piet Kee voor kerkorgel, drie draaiorgels en koor voor het eerst zou worden uit gevoerd, kan daar ook geen doorgang vinden. De oude Bavo verkeert al jaren in slechte toestand. Enige weken geleden kreeg het publiek de waarschuwing niet te dicht langs de kerk te lopen omdat er nog wel eens een steen wilde vallen. Dat werd ineens zo erg dat het kerk bestuur de sluiting van het ge bouw niet langer wilde uitstellen. Knelpunt Holland, CRM (Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk) en de kerkvoogdij juist een gesprek over de restauratie hebben. B. en W. van Haarlem hebben nu staatssecretaris Wallis de Vries van CRM om een spoedonder- houd gevraagd. Zij willen van hem de toezegging dat het rijk 60 procent van de restauratiekosten - in totaal zo'n 45 miljoen gulden - zal dragen. De gemeente Haarlem acht spoedig herstel van de Bavo van groot belang, niet alleen voor de kerkelijke gemeente maar ook voor de vele culturele evenemen ten. Een knelpunt in de financiering is de provincie. Het dagelijks be stuur van de provincie wenste Belangenvereniging. Ruim honderd priesters en pastorale werkers in het rooms-katholieke bisdom Haarlem hebben een "Belangenvereniging" opge richt. Doel ervan is, "stem te ge ven aan wat pastoraal werkenden in hun roeping beweegt, de be langen van de leden te behartigen en een beroepscode op te stel len". In de bisdommen Utrecht en Rotterdam bestond zo'n ver eniging al. Vorige maand werd ook een landelijk beraad voor de ze werkers opgericht. Miskotte-stichting. Om de be studering van het werk van de in 1976 overleden theoloog profes sor dr. K. H. Miskotte te bevorde ren, hebben familieleden en vrienden een stichting in het le ven geroepen. De stichting, waarvan de Amsterdamse predi kant dr. H. H. Miskotte voorzitter is, wil dit bereiken door het uit geven van het verzamelde werk van Miskotte en niet eerder ge publiceerde opstellen, lezingen, preken en correspondentie en door bewerking en heruitgave van geschriften die niet meer op de markt zijn. Het archief van de Miskotte-stich ting is overgedragen aan de Leid- se universiteit. Het heeft een plaats gekregen in de universi teitsbibliotheek. Stille Omgang. De stille omgang van de afdeling Leiden van het "Genootschap van de Stille Om gang" wordt dit jaar gehouden in de nacht van 22 op 23 maart, van aanstaande zaterdag op zondag. Leidse deelnemers kunnen zich donderdagavond tussen 7 en 8 uur opgeven in de Romanuszaal achter de Hartebrugkerk. Deel nemers uit Hazerswoude, Kat wijk, Rijnsburg, Voorhout en Warmond bij de plaatselijke be sturen. Lezing. Dr. W. J. Ouweneel uit De Bilt spreekt vrijdagavond om 8 uur in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat in Leiden over "Is er toekomst voor de kerk?" Dit is zijn laatste lezing in de serie "De kerk aan het eind van de 20ste eeuw". Afscheid. Wegens emeritaat zal ds. H. J. van Achterberg te Lei den op zondag 27 april tijdens een dienst in de Maranathakerk af scheid nemen van de hervormde wijkgemeente "Morskwartier". Op maandag 28 april is er in het wijkcentrum aan de Lage Mors- weg een afscheidsreceptie. Ontspanning. De Hongaarse kerken vragen de internationale kerkelijke organisaties en zus terkerken in een oproep, zich niet neer te leggen bij de verslechte ring in de betrekkingen tussen volken en staten, maar zich op grond van het evangelie te blijven inzetten voor vrede en samen werking. In hun verklaring spre ken de Hongaarse kerken van een "nieuw klimaat" dat in de afgelo pen vijftien jaar tussen de volken is ontstaan. "De politieke ver schillen zijn zeker niet verdwe nen, maar die kunnen nu in broe derlijke sfeer worden opgelost". Theologie en vrede. In Zagorsk (Sowjet-Unie) is gisteren een stu dieconferentie begonnen van de Russisch-Orthodoxe Kerk en een internationale rooms-katholieke vredesbeweging "Pax Christi" Hervormde Kerk: beroepen te Ridderkerk J. Seton Wanneper- veen, te Ridderkerk (toezegging) D. van Meulen Goudriaan-Otto- land, te Dordrecht F. C. M. Roo- denburg Middelburg, te Baren- drecht G. H. van Kooten Delft, te Scharnegoutum-Lutkewierum (Fr.) kandidaat T. S. Fahner Zeist; aangenomen naar Eierland (Texel) P. D. Wolthaus, bijstand in het pastoraat aldaar, naar Utrecht J. Kronenburg Eindho ven, de benoeming tot voorgan ger van de hervormde Evangeli satie te Driedorp (Gr.) G. Beek man Hardegarijp; bedankt voor Middelharnis H. A. Samsom Streefkerk, voor Leiden en voor Rhoon F. C. M. Roodenburg Middelburg. Gereformeerde Kerken: beroepen te Rijsoord D. van der Meulen Luthers commentaar: J. K. Schendelaar (Den Helder) zegt dat in een hoofdartikel in het veertiendaagse landelijke blad ELK van de Evangelisch-Lu- therse Kerk. Als de schrijver zelf sportman was, zou hij beslist niet naar Moskou gaan om ook maar de schijn te vermijden van een rechtvaardi- ging voor het Russische optreden in Afghanistan. Maar hij zou nog een grondige reden hebben. "Ik vind die hele, met een sfeer van ongelooflijke belangrijkheid op gepepte vierjaarlijkse rimram een schandelijke zaak. Deze hele verdwazing van een fractie van een seconde sneller of een fractie van een millimeter verder of ho ger overschrijdt reeds lang de gre de Men zegt terecht dat met de kosten van de bewapening het probleem van de honger in een handom draai de wereld is uit te helpen, maar de kosten van deze pop- penkasterij elke vier jaar liegen er, alles bijeen genomen, ook niet om. Men maakt terecht bezwaar tegen het onnatuurlijk opfokken van dieren voor commerciële doeleinden. Maar hier worden zonder protest (vaak nog) kinde ren opgefokt voor steeds scher pere records en in feite eveneens voor de commercie. Om van do- pingschandalen en medische in grepen maar te zwijgen". De ELK-commentator wordt he lemaal misselijk van het "geleu ter over de verbroedering die de Spelen teweeg brengen en over edele wedijver en meer van dat fraais". "Alleen om dit zuiver commerciële gebeuren nog maar een schijn van zinnigheid te ver schaffen". geen bijdrage te geven omdat de kerk een "nationaal monument" is. In het herstel zou de provincie geen taak hebben. De Raad van State is het daarmee niet eens. Deze heeft het negatieve besluit van gedeputeerde staten dan ook geschorst. De provincie moet nov een uitspraak doen over haar uit eindelijke bijdrage. over het thema "Theologie en vrede". De conferentie is een uit vloeisel van de officiële contac ten die "Pax Christi" sinds 1972 met de Russische kerk heeft. De basis voor deze contacten werd gelegd door kardinaal Alfrink, toen internationaal president van "Pax Christi" en metropoliet Ni- kodim. In juni wordt een tweede conferentie gehouden over de rechten van de mens, gezien in het licht van de verschillende theologische en filosofische tra dities. Overleden. Te Leiderdorp is, 73 jaar oud, ds. H.R.J. Reyenga overleden. Hij was predikant in Augustinusga, Almkerk, Leer- sum, Yerseke en Zevenhoven. Sinds 1971 was hij met emeritaat. Wassenaar; aangenomen naar Curacao (koopvaardijpredikant) kandidaat W. Plantinga Kampen, naar Vreeland H. A. Starrenburg, emeritus-predikant te Barne- veld, de benoeming tot pastoraal werker te Terneuzen D. de Best Middelstum. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Lopper- sum-Westeremden J. Hoorn Grootegast. Christelijke Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Bussum R. van Beek Baarn. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Middelburg D. Hak kenberg Lisse, voor Ouddorp A. Hoogerland Krabbendijke. Oud-Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Oosterland W. Kamp Grafhorst. Baptistengemeenten: beroepen te Heerenveen E. J. Huizing Harlin- gen. Het embleem voor de Olympische Spelt St. Sauveurtoren voor en de Kremlin-m daaronder de vijf olympische ringen. 11980 in Moskou. Het stelt de jur op het Rode Plein, met DINSDAG 18 MAART 1980 Gereformeerde Vrijgemaakten: Vorig jaar lieten zich aan de theo logische hogeschool van de vrij gemaakte gereformeerde ker ken (Kampen) dertien nieuwe studenten inschrijven. Dat is te weinig. Als er twintig per jaar bij komen, hoeft niemand in de komende tijd bang te zijn dat hij niet aan de slag komt. "Wij heb ben dringend behoefte aan do minees", schrijft ds. W. Vreug- denhil (Den Bosch) in het kerk blad voor Zuid-Holland, Zee land en Zuid-Nederland. Het verzadigingspunt is nog bij lange na niet bereikt. Integen deel. Ds. Vreugdenhil: "Het feit dat een kandidaat onlangs nog zestien beroepen kreeg wijst er wel op, dat er nog altijd veel vaca tures zijn te vervullen. Er zijn plaatselijke kerken die al jaren lang vacant zijn en beroep na be roep hebben uitgebracht maar telkens worden teleurgesteld". Steun Binnen afzienbare tijd zullen ver scheidene predikanten met eme ritaat (pensioen) gaan. Dan ko men er nog meer open plaatsen. Ook zijn er plaatselijke kerken die wegens uitbreiding een nieuwe predikantsplaats hebben moeten stichten. Bovendien vraagt de zending geregeld om nieuwe mensen. "Dit alles maakt wel duidelijk dat de toevloed van studenten naar Kampen niet minder mag worden". Ds. Vreugdenhil wuift eventuele financiële bezwaren goedsmoeds weg. "Als die er zijn, is daar altijd wel een oplossing voor te vinden". Hij ba seert dat op een artikel in de vrij gemaakte kerkorde, dat zegt "De kerken zullen ernaar streven, dat er studenten in de theologie zijn. Zij zullen, als dit nodig is, finan ciële steun verlenen". Bij latere aflossing van het steun bedrag worden zelfs belastingfa ciliteiten. gegeven. Legerpredikant: kritisch loyaal De kans op het uitbrexen van een grote oorlog zou vele malen gro ter zijn geweest als er geen kern wapens hadden bestaan. Dat zei prof. mr. P.J Teunissen, socio loog te Groningen, op een confe rentie van legerpredikanten in Lunteren. Geen enkele stand puntbepaling ten aanzien van kernwapens is bevredigend. Hun 'remmende werking is volgens hem nog steeds groot. Drs. B. ter Veer van het Interkerke lijk Vredesberaad meende echter dat de bewapeningsspiraal ten slotte wel moét uitlopen op een enorme explosie. Het is evange lisch ten enenmale niet aan vaardbaar. Hoofd-luchtmachtpredikant A. Karreman zei dat de krijgs machtpastor "kritisch loyaal" moet zijn. Wie het doel van de krijgsmacht verwerpt, moet daar geen'pastor worden. De helft van de' aanwezigen bleek resoluut alle kernwapens af te wijzen. ADVERTENTIE PARAMARIBO (ANP/SNA) - De Surinaamse vakbeweging (Moe- derbond) steunt het streven van de nieuwe regering van premier Chin a Sen en de Nationale Mili taire Raad naar nationale op bouw. De Moederbond zal daar bij het kabinet kritisch begelei den. De Militaire Raad had om die steun gevraagd. Dat heeft het bondsbestuur gisteren in Para maribo verklaard naar aanleiding van een gesprek, de afgelopen week met de Militaire Raad, over voor de bond nog enkele open vragen betreffende de Surinaam se grondwet. Tijdens die bijeenkomst legde de Moederbond de nadruk op de eerbiediging van alle grondrech ten, met name de vrijheid van vereniging en vergadering, van het vakbondswezen, de pers, godsdienst en politieke overtui ging. Die eerbiediging zal vol gens de bond tot uiting moeten komen in het beleid van de nieu we regering. De Nationale Militaire Raad verze kerde het bondsbestuur dat het parlement in tact zal blijven en dat op korte termijn nieuwe par lementsverkiezingen zullen wor den gehouden. De bond stelde dat de nieuwe rege ring volgens de grondwet, zal be staan uit president Ferrier en de raad van ministers. Die moeten niet ondergeschikt zijn aan de N.ationale Militaire Raad. De Raad verzekerde dat ook hier over geen ongerustheid hoeft te bestaan. In de raadskamer van het ministe rievan algemene en buitenlandse zaken kwam de ministerraad gis teren bijeen voor een eerste ver gadering. Bestuur van ARP: DEN HAAG (GPD/ANP) - Het be- gen van zijn levensgang stuur van de ARP heeft mr. W. laatste oorlogsjaren' Aantjes niet op de advieskandi- Het AK-bestuur hoopt wel da datenlijst voor de kamerv zingen geplaatst, omdat het vreest dat zo'n besluit de eenheid van de partij in gevaar zou kun nen brengen. Het bestuur is er bovendien niet van overtuigd dat Aantjes in de praktische politiek goed zou kunnen functioneren. De benoeming wordt verder af- Aan- gev\ vege "het Vlj- ADVERTENTIE Door verkeerde voeding, verandering van omgeving (denk aan vakantie) of bedlegerigheid ontstaat vaak verstopping. Een vervelend probleem! Gelukkig is er een piezierige oplossing, vloeibaar Laxoberon een laxeermiddel dat op aangename wijze de natuur een handje helpt. Aangenaam door zijn exacte doseerbaarheid (dankzij het bijgeleverde maatschaaltje), waardoor de kans op het ontstaan van krampen minimaal is. Aangenaam door zijn effektievewerkingCs avonds ingenomen.'smorgensde werking). In Laxoberon zijn geen suikers verwerkt. Het kan dus door diabetici worden gebruikt. Laxoberon is uitsluitend verkrijgbaar bij drogist en apotheker Laxoberon een prettige oplossing voor een vervelend probleem. tjes zal blijven bijdragen i werk van de partij en met ns de commissie die het verkiezingsprogramma opstelt. Aantjes heeft in het weekeinde al laten weten dat hij in de voor dracht van het ARP-bestuur be- Uit de advieslijst blijkt dat de hui dige kamerleden Schakel en Veerman niet in de Tweede Ka mer zullen terugkeren. Zij heb ben laten weten niet beschikbaar te zijn voor een eventuele kandi datuur. Datzelfde geldt ook voor de oud- premiers Biesheuvel en J. Zijl stra. Ook minister Albeda van so ciale zaken en staatssecretaris De Jong van onderwijs zullen niet beschikbaar zijn. Oud-minister Boersma heeft zich vrijwillig te ruggetrokken, evenals de oud staatssecretaris Kooijmans en het vroegere kamerlid R. Zijlstra. Ondanks een plaats op de gros lijst komt ook mevrouw Van Leeuwen, thans werkzaam bij het Ogem concern en eertijds ka merlid. niet op de AR-advieshjst

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 20