ALPHEN KRUGT WOON'STADION' „Hier gewoon te weinig betaalbare woningen" Kabel-tv op nieuwe camping in Katwijk Noordwijkse wethouder: "Leegstand absoluut verwerpelijk" Nog 3300 huizen en nieuw winkelgebied (met congrescentrum) op programma Politie: geen sprake van harder optreden DINSDAG 18 MAART 11*80 LEIDEN/REGIO PAGINA 19 ALPHEN AAN DEN RIJN - Over ongeveer twee maanden gaat Alphen verder bouwen aan de wijk Ridderveld. Op het programma staat on der meer een woonblok in „stadionvorm". Binnenin komt een groot plantsoen met daar omheen huizen, twee scholen en een wijkge- bouw. De huizen, die als het ware de tri bunes van het stadion zullen vormen, zullen als een blok ver rijzen aan het einde van de door te trekken Kennedylaan. Die wordt zo minder aantrekkelijk als slui proute voor verkeer in de richting Eisenhowerlaan en Leiden. Het "stadion" komt op een nu nog open stuk bouwterrein in de wijk Ridderveld II (tussen de huidige bebouwing en de Herenweg). In totaal gaat het om zo n 1000 tot 1100 woningen, te bouwen in de jaren '80 en '81. Vervolgens zal in de jaren '81 en '82 ook de bouw beginnen in een volgend stuk Ridderveld: het gebied tussen Eisenhowerlaan en Heimanswe tering. Ook hier zijn een 1100 hui zen gepland. Vervolgens zal worden begonnen aan een nieuw winkel- en kanto rencentrum in Ridderveld. Het is de bedoeling dat dit komt tussen de Herenweg (die op de duur gaat verdwijnen) en de Eisenhower laan. Rond dit werk/winkel ge bied komen ook nog eens 500 huizen. Overigens zal het winkel- en kan toorcentrum letterlijk een "hoogtepunt" worden in deze nieuwste Alphense wijk, temid den van de overgie laagbouw. Dat heeft onder meer te maken met de plannen voor een par keerkelder onder het winkel- en kantoorgebied waar overigens ook een congrescentrum zal ko- Jachthaven De laatste stukjes Ridderveld ten slotte zullen in de jaren '83-'85 worden volgebouwd. dat betreft een strook van zo'n 600 tot 700 huizen tussen de Heren weg en de Heimanswetering, langs de weilanden aan de noordgrens van Alphen. Helemaal aan het eind van het lijstje staat dan nog de aanleg van een jachthaven (deels voor de wa tersportvereniging, deels open baar). Deze kan er om financiële redenen niet eerder komen en zal dus op zijn vroegst pas in 1985 in gebruik worden genomen, on danks de dringende behoefte on der de Alphense watersporters aan zo'n jachthaven. De plannen lagen gisteren uitge breid uitgestald in gemeen schapscentrum "De Bron", waar de bevolking de gelegenheid kreeg te reageren. Ondanks de gebrekkige aankondiging van de informatieavond, voorgezeten door wethouder J.W. Haanstra van ruimtelijke ordening, kwa men er toch ongeveer honderd mensen opdraven. Veel vragen waren er echter niet, zodat ieder een weer om tien uur huiswaarts kon keren. In het stuk Ridderveld waar ko mende zomer de bouw gaat be ginnen (en waar dus ook het "sta dion" komt), zullen 'de 1000 tot 1100 nieuwe huizen volgens deze verdeelsleutel I worden uitge voerd: Veertig procent premie-koop woningen. Dit zijn woningen waarop het rijk een premie ver strekt, waardoor het voor een aannemer of belegger nog aan trekkelijk is om ze te bouwen, terwijl de koper niet over een al te vette beurs hoeft te beschikken. Vijfentwintig procent woning wetwoningen. Dit zijn huurhui zen waarop het rijk flink wat toe legt, zodat de minst draagkrach- tigen er betaalbaar kunnen wo nen. Voor beleggers zijn deze woningen niet interessant. Dertig procent vrije-sectorwo- ningen. Het gaat hier om wonin gen die aantrekkelijk zijn voor de belegger en die bedoeld zijn voor mensen met hogere inkomens die graag wat luxer willen wonen. Vijf procent premie-huurwonin gen. Hiervoor geldt hetzelfde als voor de premie-koopwoningen, zij het dat er bij deze woningen geen sprake is van koop door de bewoner. Deze percentages zijn streefgetalen en kunnen niet zomaar worden aangepast aan de behoefte die op een bepaald moment heerst. Het probleem is dat de gemeente de hoge grondkosten terug moet krijgen via verkoop van de lap pen bouwgrond. Verkoop van een stuk grond vooreen vrije-sec- torwoning levert de gemeente aanzienlijk meer op per vierkante meter, dan het uigeven van een stuk grond voor een woningwet woning. Zo kam het ook gebeu ren dat er een overdosis aan duurdere huizen ontstaat, zoals momenteel het geval is in het be staande deel van Ridderveld. Deze maquette wérd gisteravond in De Bron getoond. Op de voorgrond: het 'stadion dat in wijkdeel Dvan Riddemeld moet komen De huizen zullen als het ware de "tribunes vormen. Binnenin komt een plantsoen. Op de achtergrond het huidige Ridderveld 11. Duidelijk te zien is de kromming van het Arena-woonblok t' Chinese muur Veel duurdere woningen staan daar leeg. Volkstuintjes Overigens is er in Ridderveld ook nog een stevige lap grond gere serveerd voor volkstuintjes en schooltuinen. Die lap grond is te vinden tussen de (nog aan te leg gen) Zegerbaan (de dijk waarop die weg komt te liggen is er al wel) en de Ridderbuurt, ofwel de oude boerderijenstrook die Alphen aan de zijde van Ter Aar af schermt van de weilanden. Is Ridderveld in 1985 eenmaal vol, dan zal de gemeente voor even tuele verdere nieuwbouw de wijk moeten nemen naar de pol der Kerk en Zanen, „achter,, de spoorlijn Alphen - Leiden. De voorbereidingen daarvoor zijn reeds aan de gang, hoewel een definitieve beslissing over het al dan niet bouwen (opzetten van een nieuwe wijk) daar nog niet is gevallen. Wethouder Bedijn .hoog tijd voor leegstandswet... NOORDWIJK - "Kraak maar een huis op de Noord-boulevard, want daar staan er toch nog genoeg leeg". Dat zou de Noordwijk se wethouder Jaap Bedijn tegen enkele krakers in Noordwijk hebben gezegd. Een opmerking die Bedijn echter stellig ontkent. "Welnee", zegt hij, "dat heb ik beslist nooit gezegd, hoe komen ze erbij". De wethouder kan overigens wel begrip opbrengen voor de kraak- acties in Noordwijk. "Niet dat ik het kreken van woningen toe juich, helemaal niet, maar het is een realiteit. We zitten nu een maal met 780 woningzoekenden en onder hen zijn veel jongeren. Vooral op hen werkt een leegstaande woning als een rode lap op een stier". „Treurig" Leegstand van woningen noemt Bedijn "absoluut verwerpelijk" en "een treurige toestand". De gemeente kan er maar weinig aan doen. Vorderen van een lang leegstaande woning voor urgent woningzoekenden is een mogelijkheid waaraan Bedijn thans weinig waarde hecht. "Vorderen is een zeer langdurige procedu re. Het moet op naam gebeuren en degene voor wie de woning wordt gevorderd moet bereid zijn om de huur die wordt vastge steld te betalen. Bovendien wordt de huiseigenaar veel ontsnap pingsmogelijkheden geboden, zodat het resultaat vrijwel nihil Volgens de wethouder wordt het daarom hoog tijd dat de leeg standswet door de Tweede Kamer wordt aangenomen. Die leeg standswet houdt in dat gemeenten kunnen ingrijpen wanneer woningen te lang leeg staan. Hoewel het oorspronkelijke wets ontwerp slechts is afgestemd op gemeenten met een inwonertal van 25.000 en meer - en daaraan voldoet Noordwijk niet - is Bedijn van plan om zelf met een voorstel aan de gemeenteraad te komen om ook in de badplaats woningen te kunnen vorderen. "De gemeente Noordwijk heeft een dikke vinger in de pap bij het toewijzen van wwonruimte vindt Bedijn. Huurwoningen (uit gezonderd die in de vrije sector) mogen slechts na goedkeuring door de gemeente worden verhuurd, evenals koopwoningen tot 260.000 gulden. In die gevallen geldt, dat de woning slechts mag worden verhuurd aan hen die minimaal vijf jaar economisch gebonden zijn aan Noordwijk (dus in de badplaats werken) of Noordwijker zijn van geboorte. De enorme druk op de Noordwijkse woningmarkt wordt volgens de wethouder onder meer veroorzaakt door het personeel van de Van den Bergh-stiehting en Sancta Maria, dat ook graag in Noordwijk wil wonen. Grashoek Met de klacht van de krakers dat in Noordwijk te weinig woning wetwoningen worden gebouwd is Bedijn het niet eens. 'In de nieuwbouwwijk de Grashoek zijn destijds weliswaar slechts koopwoningen gebouwd, maar dal was omdat verwacht werd dat er een doorstroming zou plaats hebben. En dat is ook gebeurd", zegt Bedijn, „er zijn elders in Noordwijk veel goede eengezins woningen leeggekomen De wethouder hoopt dat de druk wat van de ketel gaat wanneer de bouwplannen voor, het Middengebied-Noord worden uitge voerd. Daar heeft de gemeente behalve 51 vrije-scctorwoningen de bouw gepland van 150 woningwetwoningen. Het plan moet nog worden goedgekeurd door het ministerie van volkshuisves ting. "Daar wachten we nu op", aldus Bedijn. NOORDWIJK - "Er zijn in Nóordwijk gewoon te weinig betaalbare huurwoningen. Er worden te weinig woningwetwoningen gebouwd en aan de andere kant te veel woningen aan het huur- bestand onttrokken". Dat zijn, kortweg, de argu menten van de krakers die in Noordwijk het afge lopen jaar twaalf "ge slaagde" kraken uitvoer den. wok), kreeg zij te horen dat vrouwen in Noordwijk niet voor een huis in aanmerking komen", aldus de krakers. "Er waren voor Ben en Anneke geen andere mo gelijkheden. Daarom hebben we deze flat gekraakt". De voorlaatste kraak werd vorige week dinsdag gepleegd. Toen werd een flat aan de Herenweg in Noordwijk gekraakt. De flat, in beheer bij Alkemade Vastgoed bv en eigendom van de heer Al kemade senior, stond volgens de krakers al veertien maanden leeg. Alkemade biedt de flat voor 120.000 gulden te koop aan. De flat werd gekraakt voor een noodgeval. Ben en Anneke, een getrouwd stel, werden in februari door de eigenaar van het zomer huisje dat zij al twee jaar huur den, op straat gezet. Anneke is hoogzwanger en moet over drie weken bevallen. Bij de gemeente Noordwijk vingen Ben en Anneke bot. Er was geen woning voor hen. Bovendien werden zij prompt van de lijst van woningzoekenden afgeschreven omdat Ben niet meer economisch aan Noordwijk is gebonden: hij werkt in Katwijk. Toen Anneke zich op bureau huisvesting meldde (zij werkte voor zij in verwachting was wel in Noord- Spanning Overigens wonen Ben en Anneke nog niet in de flat. Volgens de krakers die het pand nu bewonen is de spanning vooral voor Anne ke te groot. "Je weet zo kort na een kraak niet of de eigenaar mis schien wat mensen stuurt om de flat hardhandig te ontruimen aldus een van de huidige bewo ners. Een behulpzame Noord wijkse biedt het stel nu tijdelijk onderdak. Directeur Alkemade van Alkemade Vastgoed houdt het voorlopig op "niets doen". "Misschien is er iemand die de flat bewoond wil kopen", is alles dat hij kwijt wil. De Noordwijkse wethouder Bedijn van woonruimtezaken zegt "het geval Ben en Anneke" niet te kennen. "Ik kan alleen een wo ning toewijzen als zij in het bezit zijn van een medische of sociale indicatie en als ze minimaal vijf jaar economisch aan Noordwijk zijn gebonden. Zijn ze dat niet. dan kan ik weinig voor ze doen". NOORDWIJK - De Noordwijkse politie heeft zondagmiddag de dertiende gekraakte woning ontruimd. Dat gebeurde op last van de Haagse officier van justi tie. Het huis aan de Zeereep, de tweede woning van een Amster damse professor, stond welis waar leeg, maar dat was omdat er een verbouwplannen waren. "Bij elke kraak die in Noordwijk wordt gepleegd is er steeds over leg tussen de burgemeester en de officier van justitie. Samen be kijken zij of er opgetreden moe4 worden", zegt inspecteur Spoel- stra van de Noordwijkse ge meentepolitie. "Van een ver harding in het optreden tegen krakers is dus geen sprake". Volgens Spoelstra wordt pas tot ontruiming overgegaan wan neer de officier van justitie de zaak met vrucht bij de rechter kan aankaarten. "Een ontrui- mingsactie moet een rechts grond hebben", aldus Spoelstra. "In dit geval is er langdurig overleg gepleegd. Ook met de ei- val was n de woning. In dit ge- dus voldoende grond aanwezig om tot ontruiming over te gaan: De woning stond leeg in afwachting van de aan nemer die de woning zou gaan verbouwen". Tegen de krakers is proces verbaal opgemaakt. Huisvredebreuk Volgens de krakers stond de wo ning aan de Zeereep al twee jaar leeg. Zaterdag werd het huis daarom gekraakt. Het argument dat voor de ontruiming werd aangevoerd, de verbouwing, noemen de krakers "onzin": "Het huis was helemaal leeg. Er stonden een paar blikjes verf in de kelder, dat was alles. Ja, en er zaten drie tegeltjes los. Van een verbouwing was niets te mer ken". De krakers hebben op hun beurt bij de officier van justitie een aanklacht ingediend wegens huisvredebreuk. r De flats aan de Herenweg in Noordwijk. Nummer 20 is gekraakt Helft "Noordduinen" op 1 april open KATWIJK - De nieuwe camping "Noordduinen" wordt 1 april in gebruik genomen. Er zijn dan 250 van de 470 plaatsen klaar. De overige zullen nog vóór het hoogseizoen ge reed zijn. De nieuwe camping is de jongste aanwinst van de gemeente Kat wijk. Ze komt in de plaats van de oude camping Noord, die drie- tot vierhonderd plaatsen telde. Het nieuwe terrein heeft de gemeente zo'n drie miljoen gulden gekost. Gisteren werd tijdens een perscon ferentie de nieuwe beheerder van de camping Noordduinen voor gesteld. Het is de 36-jarige H.E. Beugelink uit Rheden (Gld). Hij is twaalf jaar werkzaam geweest bij de gemeentepolitie in zijn woonplaats; acht jaar was hij wijkagent en vier jaar werkte hij bij de recherche Beugelink over zijn nieuwe werk kring: "Ik had het bij de politie best naar mij zin, maar dit werk lijkt me nog leuker. Het recher che werk nam wel eens zoveel tijd in beslag dat ik vond dat het ten koste van mijn gezin ging". Beugelink werd gekozen uit onge veer 350 kandidaten. Hij is zelf een verwoed kampeerder Zijn vrouw zal hem op de camping as sisteren. Zij krijgt van de ge meente een arbeidscontract. Zo lang de dienstwoning op de cam ping Noordduinen nog niet klaar is wordt het gezin Beugelink on dergebracht in een stacaravan. Inmiddels is de bouw van deze woning begonnen. Daarbij komt ook een campinggebouw waarin onder meer een winkel en een wasserette komen. Naar wordt verwacht zal de winkei, die wordt verpacht aan IJ. Verdoes (Veer- einde), half mei kunnen worden geopend. De dienstwoning is eind van het seizoen (1 oktober) klaar. Kabel-tv Van de 470 plaatsen op de camping worden er 250 ingericht voor vas te caravan-gasten. Per caravan krijgt met de beschikking over 70 vierkante meter 1495 per sei zoen van 1 april tot 1 oktober). De nieuwe camping biedt deze ca ravan-bezitters een wellicht unieke service: aansluiting op de tv-kabel. Dat betekent dat men in deze caravans twee Nederlandse en vier buitenlandse tv-pro- gramma's kan zal kunnen ont vangen. Op het terrein staan verder drie toilet-gebouwen, waarvan er een een invalidentoilet heeft. Verder zijn her en der watertappunten gemaakt. Elke caravan krijgt zijn eigen aansluiting op het lichtnet. Van de 470 campingplaatsen zullen er straks een 200 zijn bestemd voor "doortrekkers". Zij betalen in hel hoogseizoen (juni, juli, au* gustus) 22 gulden per dag. daar buiten 20 gulden. Mensen met een klem tentje die met 35m2 ge noegen nemen betalen de helft. Voor hen zijn er 20 plaatsen. Zuid-Holland wil vervuiling strand zelf bestrijden DEN HAAG - Het provinciaal be stuur van Zuid-Holland, de Zuidhollandse kustgemeenten en de waterschappen daar gaan een technische werkgroep van ambtenaren instellen, die een programma moet maken voor de bestrijding van strand vervuiling door olie. Zij hebben hiertoe besloten omdat een eind januari gehouden be spreking over strand vervuiling door olie (waaraan rijk, provin cies, de Vereniging van Neder landse Gemeenten en de Unie van Waterschappen deelnamen) niet tot concrete resultaten voor de korte termijn heeft geleid. Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland vindt het niet langer ver antwoord om te wachten met het uitwerken van bestrijdingspro gramma's.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19