Afstandsbediening doorgedrongen tot denkende radiocombinaties fEQEQB Multispray busje voor veel klusjes Weer een jaarboek Consumenten ABC Flitsen zal nooit uit de tijd raken Prijsdaling en technische kennis gaan hand in hand Zwart Duits zout niet natriumarm Isolatie Rem op rolstoel uitkomst voor wie moet duwen DINSDAG IB MAART 11)30 PAGINA 17 Menige amateurfotograaf begint het gevoel te krijgen dat de rol van het flitslicht uitgespeeld raakt. Het aanbod in hooggevoe- lige films wordt steeds groter en onder zelfs uitgesproken slechte lichtomstandigheden komt er, zonder flits, vaak nog een heel goed resultaat uit. Toch zal de flitser vooralsnog niet overbodig worden. Er zijn nog geen snelle kleurenfilms die voor alle came ratypes geschikt zijn. Flitslicht is er in twee uitvoeringen: als lampjes of in de vorm van een elektronenflitser. Voor wie vaak fotografeert is de in aanschaf du re, elektronenflits er voordeli ger. De keus in elektronenflitsers wordt steeds groter. Wat betreft de energiebron kan gekozen worden uit flitsers, die werken op batte rijtjes of op een accu. De accu kan in alle gevallen opgeladen wor den, terwijl dit bij een (beperkt aantal batterijvoedingen ook het geval is. Een ander belangrijk punt bij de aanschaf van een flitsapparaat is het richtgetal. Hoe hoger dat is, hoe groter het lichtbereik en dat kan van belang zijn als bijvoor beeld in een grote ruimte wordt geflitst. Computer Wie goed belichte flitsfoto's wil hebben, kan het beste een com puterflitser kopen. Die is over het algemeen wat duurder dan de gewone elektronenflitser, maar de ingebouwde computer zorgt voor een aangepaste dosis licht. Hoe ingenieus zo'n apparaat werkt, blijkt uit het feit dat er, bij zeer korte afstanden, gewerkt wordt met een fiitsduur van zelfs een-vijftigduizendste seconde. Daardoor kunnen ook de snelste bewegingen in close-up worden vastgelegd. De tijd, dat een flitsapparaat als een tamelijk vast element de onder werpen alleen van voren kon be lichten, is allang voorbij. Om een betere lichtspreiding te krijgen en de soms wat hinderlijke scha duwen te voorkomen, wordt vaak gewerkt met de zogenaamde bounce-flits. Daarbij wordt de flitser gericht op en lichte zij wand of het plafond; het daar door weerkaatste licht zorgt voor een gelijkmatiger belichting. Met de moderne flitsapparaten kan dat richten van het licht gebeuren door het lampgedeelte in de hoogte te stellen. Vaak ook is het mogelijk de kop naar de zijkant te richten. Speelmogelijkheden Een erg eenvoudige manier om met flitslicht te „spelen" is om de flit ser via een verlengkabeltje op enkele meters afstand van de ca mera te plaatsen. Er kunnen crea tieve portretten worden gemaakt, bijvoorbeeld door het model vanaf de grond te laten beschij nen. Of de flitser achter iemand te plaatsen, waardoor de contouren als een silhouet worden belicht. Niet alle opnamen zullen in z'n geval meteen de goede belichting krijgen; daarvan is het verstandig wat meer opnamen te maken met verschillende lensopenin gen. Wie verder wil gaan met de creatie ve mogelijkheden van het flits licht, kan gebruik maken van speciale filters, die het flitslicht kleur geven. Of met een tweede flitser die draadloos en op afstand (door de eerste flitser) kan wor den bediend, waardoor een on derwerp van meer kanten kan worden belicht. Het is zelfs mogelijk om te werken met flitslicht voor een groot hoeklens (dus met een brede uit straling) en voor een telelens, waarmee u flitsfoto's kunt maken van voorwerpen, die zich op 26 meter van de flitsers bevinden. Maar dat vergt een complete flitsuitrusting. r Van de stoep af met de rolstoel is nog een hele kin 't Is allemaal begonnen met het televisietoestel. Toen dat eenmaal volwassen was geworden, kleur had gekregen en via kabelnetten of reusachtige antennes in staat was om meer dan alleen de beide Nederland-netten weer te geven, toen kwamen de drukknoptoestelletjes voor afstandsbe diening. Gemak dient de mens immers? Overschakelen van België 1 naar Nederland 2 of Duitsland 3 kon toen vanuit de leunstoel gebeu ren. Aanvankelijk met een nog wat primitief systeem, dat ook nog wel eens weigerde. Maar door de ervaring die men opdeed met digitale technieken (zeg maar computer-techniek) bleek zo'n doosje ter grootte van een In Nederland wordt Duits zout in de zwarte handel verkocht omdat men ten onrechte meent dat het natriumarm is. Dat meldt het blad Koopkracht van Konsu- menten Kontakt. Mensen met een zout-arm dieet, die het „Bad Reichenhaller Marken Salz" voor een veel te hoge prijs hebben ge kocht van vrachtwagenchauf feurs, lopen ernstig gevaar. Onderzoekingen wijzen zelfs uit dat het produkt voor 95 procent uit keukenzout bestaat. Toch wordt het als natriumloos zout verkocht op de zwarte markt. Het is niet te koop in de Nederlandse winkels en reformhuizen. Volgens regelmatige gebruikers wordt het door vrachtwagen chauffeurs uit Duitsland meege nomen. Deze verkopen het dan via kennissen en familieleden aan mensen met een zoutloos of zout-arm dieet. Voor een pak van een pond zou men volgens de mededelingen drie tot vier gulden betalen. In de Duitse winkels ligt het zout rond een gulden per pak te koop. De fabriek schrijft niet op de ver pakking dat het natriumarm zout is. Wel geeft men een analyse van alle mineralen, behalve van het gewone keukeneout. Vandaar de verwarring onder de zoutpatiën- ten. zakrekenmachine ook bruikbaar voor video-, taperecorders en ra diocombinaties. Niet alleen het hard en zacht zetten van radio's kan daarom nu op afstand, maar ook laten draaien van de platen speler en andere randappara tuur. Het is best wel een lange weg ge weest voordat de afstandsbedie ning goed kon worden toegepast. Vroeger zaten aan alle toestellen immers draaiknoppen waarmee contrast, kleur, kanalen, geluids- sterkt dergelijke moesten worden afge steld. Zo'n draaiknop liet alle standen toe van nul tot maxi- De eerste afstandsbedieningen niet. Eigenlijk waren dat een soort schakelaars, die bij elk commando een flinke stap harder of zachter schakelden. Of - als het om het beeld ging - werd de buis grijzer of donkerder, maar nooit helemaal goed. De stappen die de „schakelaars" deden waren wat te groot. "denkende radiocombinatii Fijnregeling Tegenwoordig wordt met behulp van IC's (een heleboel transistors op één plaatje samengebracht) weliswaar ook trapsgewijs ge schakeld, maar steeds met hele kleine treetjes. Zo'n 256 stappen zijn al gauw mogelijk en dan lijkt het net of iedere denkbare sterk te, grijstint of kleur mogelijk Een test van de Consumentenbond van jaren terug wees uit dat tele visies met afstandsbediening toen nog zo'n 500 gulden duurder waren. Reden genoeg voor de bond om de aankoop van zo'n luxe toestel van harte te ontra den. Maar via veel goedkope IC's (een zakje elektronica „chips" ver schilt in prijs tegenwoordig nau welijks meer van een dito „pata- to-chips") is die zaak heel anders komen te liggen. Het prijsver schil zal nu nog maar de helft - en soms nog minder - van toen be dragen. Reden genoeg om afstandsbedie ning ook in radio's te gaan toe passen, maar dan alleen op de wat duurdere type combinaties. Een pocket-radiootje kost namelijk nog steeds aanzienlijk minder dan zo'n knoppendoos, zodat 'iet alleen zin heeft om er geavan ceerde audio-apparatuur mee uit te rusten. Eén van de fabrikanten die dat het eerste deed was Dual. Later volgde Schneider, maar het neusje van de zalm is de nu pas verschenen Bang en Olufsen B 7000. Dit apparaat heeft voor al die afstandsbesturingskunstjes een micro-computertje inge bouwd. Hij bestuurt een cassette recorder, platenspeler, AM- en FM-tuner en een stereo-verster ker. De bijgeleverde knoppendoos kan die cassetterecorder, platenspe ler starten of zes voorkeurssta tions op FM, lange- of middengolf inschakelen. Vooruit denken Secundaire toetsen geven uitge breide mogelijkheden voor hard en zacht, toon, opname en weer gave enz. De radiocombinatie kan ook een etmaal „vooruit denken" en daarmee radiopro gramma's automatisch op casset te vastleggen. Weer een technische doorbraak dus, mogelijk geworden door de „single-chip-computertjes", een geheugentje, besturing en klok Onder de naam Multispray heeft Alabastine een in spuitbus on dergebrachte organische vloei stof gelanceerd die een groot aan tal eigenschappen in zich ver enigt. Het is niet alleen een smeermiddel, maar verdrijft ook vocht, beschermt tegen roest en reinigt. Scharnieren, moeilijk werkende kranen enz. functioneren na een „spuitje" uit de bus weer feilloos, dank zij de capillaire eigen schappen van de vloeistof (krui- poliewerking). Gereedschappen, sloten, elektrische apparaten worden tegen roet beschermd, gordijnrails en runners lopen weer soepel, stroomverdeler, bougies, bobine en kabels in de auto die met vochtaanslag te kampen hebben, worden droog (en vochtwerend), kortom, alles wat vochtgevoelig is en gemak kelijk gaat roesten kan ermee worden beschermd. Voor al die doeleinden bestaan ui teraard reeds allerlei preparaten, maar in Multispray zijn diverse toepassingsmogelijkhede n ver enigd. Zelfs spiegels, koper- en chroomwerk e.d. kunnen ermee worden bevrijd van hardnekkige aanslag, waarna tevens een anti- condenslaagje achterblijft. Om dat het op basis van organische stoffen is samengesteld, worden omringende materialen als hout, rubber e.d. niet aangetast. Multi spray zou dus zelfs als meubelolie kunnen worden gebruikt. Overigens moet wel in het oog wor den gehouden dat het drijfgas brandgevaarlijk is; voorzichtig dus met open vuur en hoge tem peraturen. De handleiding geeft in dit opzicht trouwens een eer lijke waarschuwing. Multispray (in talrijke winkels ver krijgbaar. na de introductie op de beurs Karwei) kost per kwartli- terbusje f 7,95. Simpeler kan het niet mi zo'n handgreep van een fiets ondergebracht in één groot Inte grated Circuit (IC) en verder de infrarood-techniek. Terwijl de „chip" namelijk zorgt voor het „denkwerk" worden de bestu- ringssignalen met infrarood licht overgebracht. Daarbij moet het bedieningspaneel tje het televi sie- of radiotoestel „zien". De allereerste afstandsbesturings- kastjes werkten met ultra-sonor (onhoorbaar) geluid, boven de waarnemingsgrens van het men selijk oor. Maar die apparaten ga ven soms aanleiding tot komi sche situaties. Sommige honden of katten sprongen als door een adder gebeten op als je kleur van de televisie wilde bijregelen. En 's zomers, met de ramen open, gebeurde het maar al te vaak dat midden in een spannende thriller het splinternieuwe tv-toestel plotsklaps uit zichzelf het andere net verkoos. Toestel kapot? Nee, buurman X heeft zich ook een knoppendoos aangeschaft... Bij isolatie van wanden, plafonds, dakbeschot enz. moeten veelal twee klussen achter elkaar ge daan worden: eerst het isolaties pul aanbrengen en daarna een afwerklaag. Er is nu een nieuw materiaal ont wikkeld waarmee die twee din gen in één arbeidsgang kunnen worden gedaan. Het heet PS Gipskartonplaat. Het bestaat uit een 35 mm dikke laag polysty reenschuim, gelijmd op gipskar tonplaat van ongeveer 1 cm dik. Gipskartonplaat is een zeer po pulair geworden materiaal ge worden, omdat het erg gemakke lijk te verwerken is, een prachtig strak oppervlak bezit en redelijk goedkoop is. Ook de PS-platen bezitten al die goede eigenschappen. Ze passen aan de lange kanten iret een sponning in elkaar, zodat ze per fect sluitennzonder „koudebrug gen" die de isolerende werking afbreuk zouden doen. De platen kunnen worden gespijkerd of ge schroefd. bijvoorbeeld op pla- fondbalken of een houten regel werk, maar ook worden gelijmd, indien ze op een (vlakke) muur worden aangebracht. Voor een plafondisolatie en -afwer king kan het plaattype met ronde kant worden gebruikt, waarbij de naden dus zichtbaar blijven, het geen vaak wordt geprefereerd om de decoratieve werking daarvan. Het kartonoppervlak kan ten slotte direct worden geverfd, be hangen, gepleisterd, getegeld 'n Hele hijs is het. als je loopt achter een duwrolstoel. Over trottoirs die hellen naar de kant van de rijweg. Je stuurt je achter zo'n ding daardoor wel constant 'n ongeluk. Het trekt voortdurend naar één kant. Stoep op en stoep af. Dat is ook een hele kunst met zo'n ge handicaptenvoertuig. 't Is ook een hele verantwoorde lijkheid. Want het moet safe gebeuren. Zodat degene die gereden wordt zich veilig voelt, 't Wordt op den duur een slag. Maar eer je die te pakken hebt, is er al heel wat gestuntel aan voorafge gaan. Van nu af aan hoeft het echter allemaal niet meer. dat ge stuntel, dat boven de krach ten gaan, dat gestoei, dat doodvermoeiende gedoe met een duwrolstoel. Dank zij Henk van Geijtenbeek uit Amerongen. Hij zowel als zijn vrouw weten wat het is om achter een duwrolstoel te lo pen, want hun zoon Gert-Jan heeft zo'n vervoermiddel. Vader Henk heeft nu, dank zjj zijn eigen ergernis, de oplos sing voor veel van die duw- moeilijkheden gevonden. Dat is: een rem. Of eigenlijk twee. Die door degene die duwt zijn te bedienen. Precies zoals op een fiets. Gewoon twee hand remmen waar je in knijpt als het nodig is. Eenvoudig De heer Van Geijtenbeek legt uit: „Op, zeg maar alle duw- rolstoelen zitten op de ach terwielen twee parkeerrem- men. Die door de inzittende via hefboompjes zijn te be dienen. Om het ding, als het ergens staat op zijn plek te houden. De arm van de ei genlijke rem kan echter onaf hankelijk van de handbedie ning bewegen. Daar heb ik nu gebruik van gemaakt. Door een gat in beide remarmen of -hoeven te boren, en in die ga ten een remkabel vast te ma ken. Via een buitenkabel en een remgeleiding langs de stoelbuizen aan de zijkant, heb ik de remkabels naar bo ven gebracht en verbonden met twee fietsremhandles. Die beide handles zitten aar voor gemonteerd aan de twee duwers van de stoel. Dus di rect binnen handbereik. Nou, mooier en eenvoudiger kan het niet, want met zo'n remin- stallatie kun je bijna al les". Een bijkomend maar groot voordeel van de vinding van de Ameronger is dat iedere fietsenvakman de nieuwe reminstallatie op een duwrol stoel kan aanbrengen. Daar door is inschakelen van de gespecialiseerde en vaak niet al te goedkope bedrijven overbodig. Bovendien kan op die wijze zo goed als zeker worden voorkomen dat ie mand voor een dergelijke in greep zijn onmisbare rolstoel voor meerdere dagen kwijt Nauwelijks is het jaar begonnen of er is al weer een nieuw jaarboek "Consumenten ABC". De consumentenorganisatie Konsu- menten Kontact zet daarmee een goede traditie voort Zij noemt zelf haar uitgave "een koopwijzer voor kritische klanten". Met l t boekje, dat een handzaam formaat heeft, wordt getracht een objectief antwoord te geven op belangrijke vragen die consumenten zich stellen voordat zik iets gaan aanschaffen. steeds móeiliikei Vragen rijzen als: is de informaiU betalen we niet voor loze beloften produktcn en vergaart veel infor maal per jaar in het Consumenter ABC gebundeld. vde produkten op de markt wordt het i antwoorde koop i van de fabrikant betrouwbaar? Em Konsumenten Kontakt onderzoekt natie. Deze voorlichting wordt een vat 17 uitgebreide tests en onderzoeken van kleuren stellen en wasautomaten tot cv-ketels en cirkelzaagmachi- nes. Wat voedingsonderzoeken betreft staan tests van koffiemelk, roze- bottelsiroop en fabrieksnasi beschreven. Aansprakelijkheidsverzeke ringen en rechtsbijstandsverzckenngen komen aan bod en ook de nieuwe huurbescherming wordt onder de loep genomen. Alle onderzoeken in het boek gaan vergezeld van koopadviezen en tips over punten waarop men bij aanschaf moet letten. Naast tests bevat het Consumenten-ABC een keur van ervaringen van mede-consumenten, die bedoeld zijn ter lering en waarschuwing. Ook is aangegeven waards klant naar toe kan met klachten of problemen. De rubriek 'Consumen tenadressen" bevat tientallen namen en adressen van instanties die voor i belang kunnen zijn. Consumenten-ABC is een nuttig boek voor iedereen die wil weten v. hij-zij in feite koopt. Aan de hand van dit boek kan men dure miskopi voorkomen. In tijden van matiging is dat voor veel mensen een aantrc kelijk aanbod. Het boek kost in boekhandels en kiosken J 8.90 Abc nees op Koopkl acht het maandblad van KK - of wie dat wil woide betalen .1 4,75. Voor hen iscen briefkaart naar postbus 18830, Den Has voldoende om het boekwerk thuis te krijgen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17