"Als melk stremt, schenkt Gerrie koffie Toppers blijven weg bij schaats- gala in Leiden publiek Arme Judith zit omhoog THEO GODYLA: ZEVENMAAL RAAK SD3EÜ Moedige Moedig Bekeravontuiir Leidse schaakclubs al afgelopen DINSDAG 18 MAART 1080 PAGINA 15 door Sjak Jansen Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel 071 —.144941toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Heel moedig van André Moe dig, de 45-jarige Leidse rol stoel-atleet, die op de Para lympics in Arnhem de Ne derlandse kleuren zal verde digen op de 100, 200 en 400 meter. Dit weekeinde ves tigde hij een persoonlijk re cord op de lange afstand. De 10 kilometer legde hij afin 39 minuten en nog wat. Het be trof een marathonwedstrijd, op touw gezet door Joop Riethoven. Andre Moedig: „Al die lopers ging ik voor bij". Rinus en Gerrie bij het kaasgereedschap. Zegt Rinus: "Iedereen die tvil zien hoe je op de echte Oudhollandse manier kaas en boter maakt is welkom. Wij vinden het hartstikke leuk om dat over te brengen en doen dat natuurlijk belangeloos. Zien hoe je kaas maakt bij familie De Laat „En weetje wat nou het leukste van alles is", vraagt Rinus de Laat razend enthousiast. „Het leukste is dat m'n vrouw na de de monstratie zegt: 'Zo en nu jullie. Ga nu zelf maar boter en kaas maken, kan ik meteen zien wat jullie d'r van hebben opgestoken'. Dat vinden de mensen fantastisch joh, om zelf aan de slag te gaan". Klemmen doet de deur van het landelijke stulpje, dat Rinus (43) en Gerrie (54) de Laat in de Haarlem mermeer bewonen, be hoorlijk („Das enkel nieuwigheid", weet Ri nus), maar dat is niet de reden waarom-ie dag en nacht voor een ieder wijd open staat. Dat zit 'm veeleer in de onvervalste Hollandse gastvrijheid, die bij Rinus en Gerrie geen grenzen lijkt te ken nen. Bijna zou je denken dat het Hoofddorpse echtpaar er op is afgestudeerd, want neem nou Gerrie. Als het aan deze demonstratrice in boter-en kaasmaken had gelegen, was ik met twee kazen van heb ik jou daar naar huis gegaan. Onderhoudend En als ik Rinus z'n gang had la ten gaan, was m'n autootje subiet door z'n vering heen gegaan vanwege de vracht boerenboter die hij er onge twijfeld zou hebben inge stopt. Best stom van me dat ik de boot heb afgehouden, dacht ik eergister heel even, want in boerenboter zit, als ik me niet vergis, een goed belegde bo terham. Dus als ik, ja a s ik. Maar ach, as is verbrande turf, zegt m'n moeder altijd. Enfin, reuze gezellig dus in hui ze De Laat aan de Hoofdweg 533. Gerrie die op een onder houdende manier vertelt hoe je de kaas en boter maakt. En Rinus die precies uit de doe ken doet hoe het gistingspro ces zich voltrekt. Heel begrijpelijk allemaal. Komt ook door de lol die Ri nus en Gerrie er zelf in bele ven en daardoor lijkt het alsof zij over koetjes en kalfjes zit ten te praten. „Ja", zegt Rinus niet zonder trots, „het is nog niet gebeurd dat mensen voortijdig weg liepen. Moet je nagaan dat zo'n demonstratie gauw een paar uurtjes duurt". „Jazeker. Je bent alleen al een half uur kwijt met het strem men van de melk", stelt Ri nus. Stremmen is, vrij ver taald, het stijven van de melk. Duurt een half uur. Maar in tussen zet Gerrie dan een pot koffie en dat gaat er bij de mensen, volgens Rinus, in als koek. Melk De melk betrekt Rinus van de buurman, die behalve koeien ook konijnen, lammetjes en pony's in z'n wei heeft lopen. ,,'n Mooi gezicht, die beesten. Zeker voor stadse mensen", verzekert Rinus. die z'n brood verdient als beheerder van een kinderboerderij. „Maar bij ons is dus iedereen welkom, die wil zien hoe je op de echte Oudhollandse ma nier kaas en boter maakt. Wij vinden het hartstikke leuk om dat over te brengen en doen dat natuurlijk belange loos „Ik heb het van m'n vader ge leerd en Gerrie weer van mij. Het enige watje nodig hebt is melk natuurlijk, melk van 29 graden en karnemelk, wat stremsel, een kaaspersje, een kaasdoekje en twee kaas bakjes". Kom maar langs, zegt Rinus. Wel even een afspraak maken als het kan (tel. 02503-15157). Het boerenwoninkje is niet te Oh ja, Rinus. Voor ik het ver geet, waar komen eigenlijk al die gaten in de kaas van daan? „Een kwestie van verkeerde bacteriën in de kaas. Je moet de goeie bacteriën hebben, dan heb je geen gaten", legt hij uit. „Kaas zonder gaten kan ik maken ja. Da s niet gemakkelijk nee. Als je dat kunt. ben je al een hele spek- koper, hoor". En Rinus lacht. Arme Judith de Wilde uit de Katwijkse t Kamperfoelie straat. Negentien jaar is ze, eerstejaars studente geschie denis in Leiden. Dapper ploegde ze in zeven maanden tijds een belangrijk deel van het boek van Palmer (een be faamd - en om z'n dikte be rucht - geschiedenisboek) door en maakte daar bondige uitreksels van. Die uitreksels nu, is ze vorige week kwijtge raakt. Notabene in het klein ste kamertje van de universi teitsbibliotheek. Juist ja, het damestoilet. Daar meest Judith vorige week woensdag even wezentoen ze in de bibliotheek bezig was een vrij uur te benutten met studeren. Haar blocnote, pen- nenzakje en map met uitrek sels legde ze zolang op de ven sterbank in het portaal van de Blocnote en etui lagen er nog toen ze de boodschap gedaan had, maar de map met uitrek sels A-4-formaatgebonden met een goudkleurig draadje) was foetsie. Met een tentamen voor de deur zit Judith thans dus met de handen in het haar, hoewel daarop de foto weinig of niets Afwachten nu op een eerlijke vinder of een studiekame raad, die zijn of haar uitrek sels aan Judith wil uitlenen. „Wat moet ik anders. Ik kan verder niks doenAlleen maar hopen", aldus Judith. LEIDEN - Het zat de organisatie van het internationale shorttracktoernooi gisteravond in de Ton Menkenhal niet mee. De beide aangekondigde wereldkampioenen ont braken. De Japanner Hiroshi Toda had bij de open Ne derlandse kampioenschappen in Den Haag een blessure opgelopen en kon niet starten en de wereldkampioene bij de dames de Canadese Sylvie Daiglé had evenals de ge hele Canadese ploeg op het laatste moment afgezegd. Desondanks kon het ruim aanwe zige publiek van goede schaats sport genieten. Vooral het optre den van de Australische heren was van goede kwaliteit. Ze gin gen dan ook met de winst op de 800 meter en de 300 meter met aflossing strijken. Op de 800 meter wisten ze zich zelfs met drie man in de finale te rijden en daarin hun sterke tegenstan der Ishihara zo bezig te houden dat de Japanner in de beslissende fase kansloos naar de laatste plaats werd verwezen. Het optreden van de Nederlanders was redelijk: de vier voor het we reldkampioenschap in Milaan (Arie Ravensbergen, Charles Veldhoven. Wim den Elzen en Gijs Rijneveld) slaagden erin zich evenals Joop Wolvers in de halve finale te rijden maar werden daarin uitgeschakeld. Ploegleider Jaap Manshanden over het laatste optreden van de Ne derlanders voor het wereldkam pioenschap: 'Ik ben al blij als we twee man in de halve finale in Milaan hebben Een teleurstelling voor het publiek was de afwezigheid van Menno Boelsma. De winnaar van de 500 meter vorige week in Leeuwar den had in Den Haag het afgelo pen weekeinde een lichte blessu re opgelopen en men vond het raadzamer dat de Nootdorper niet aan de wedstrijd deelnam. Verder duurde het programma te lang door de te lange pauzes tus sen de verschillènde onderdelen. Daardoor verlieten veel bezoe kers de ijshal en misten zij de spectaculaire ploegenachtervol- gingen. Uitslagen 1. Michael Richmond 800 meter dames: 1. Mika Kato (Jap 1.25.98, 2. Miyoshi Kato (Jap) 1.26.19. 3000 meter ploegenachtervolging aflossing dames: 1. Italië 5.15.97,2. Ja pan 5.17.50, 3. Nottingham (Eng) 5.35.22. 3000 meter met aflossing voor heren: 1. Leiden (Wim Borst. Cees Borst. Joop Wolvers en Cees Boer) 5.05.27.2. Italië 5.10.21. 3. Nottingham 2 5.21.80. Grote finale 3000 meter met aflossing he ren: 1. Australië 4.54.12. 2. Japan 4.57.70. 3. Nottingham 1 5.02.62, 4. Ne derland (Arie Ravensbergen, Wim den Elzen, Charles Veldhoven en Gijs Rij- i actie op de 800 meter bij het internationale scliaatsgala op de Ton Menkenbaan. Anja Borst, Jolanda Grimbergen, Hellen Bank. Cora v.d. Berg, Petra v. Voorn, Pauline Zuiderduin. Bij de jeugd ging de wisselbeker voor de KEES VAN KUILENBURG KATWIJKIWADDINXVEEN - De teams van Glasbergen en De En gel beleefden in de inter-regio- nale zaalvoetbalcompetitie een uitstekende avond. De Rijnsbur gers overrompelden in de Kat wijkse Cleijn Duin hal Huug van Es (9-2). In Waddin.rveen klopte De Engel Benco met liefst 3-14. Glasbergen-Huug van Es 9-2 De Rijnsburgers hadden er duide lijk zin in tegen de Waddinxveen- se opponent, die vurige week het hooggeplaatste De Rozet nog een nederlaag toediende. Na vijfmi- nuten schout Piet Haasnoot het leder keihard richting vijande lijk doel. De Rijnsburger liep al richting eigen helft in de veron derstelling dat zijn schot doel had getroffen. De bal caramboleerde evenwel van de ene binnenkant van de paal tegen de andere en kwam in het speelveld terug. Een minuut later was het wel raak. Gé Perfors bediende Haasnoot op maat, die geen enkel probleem had om van dichtbij raak te knallen. Huug van Es kwam nog even in de race terug (Ron Gel derblom maakte uit een counter gelijk), maar hierna liep de fris van de lever spelende thuisploeg definitief weg. Wil Groenendijk scoorde 2-1 en opnieuw Haasnoot maakte er nog voor rust 3-1 van. Voor de pauze toonde John Bul zich een uitstekende goalie an ders was de Rijnsbur.gse voor sprong veel groter geweest. Het team van coach Nico Glasber gen bracht het ook in de tweede helft op om in een hoog tempo de aanval te zoeken (iets dat de ploeg in eerdere duels nog wel eens na liet) en dat leverde niet alleen een aardig wedstrijdbeeld maar ook nog vijf treffers op. Piet Haasnoot (2x),Lijs van Eg mond,Ge Perfors en Anne Ouwersloot vonden het net. Huug van Es-speler Sjaak van der Steen schoot nog in eigen doel maar trok dit weer recht door ook de tweede Waddmxveense treffer te produceren: 9-2. Benco-De Engel 3-14 Een erg goed spelend De Engel liet niets heel van de thuisploeg. Theo Godyla nam niet minder dan ze ven doelpuntend) voor zijn reke ning en steeg daardoor flink op de topscorerslijst. In het eerste speel- part draaide het allemaal nog niet zo soepel bij de Lissenaren. Duur doelpunten van René Grif fioen en Frans van der Laan was een 1-2 voorsprong bereikt. Na de pauze kwamen de Waddinxve- ners nog even up gelijk hoogte (2-2), maar hierna begon de Lis- ser machine pas echt goed te draaien. Theo Godyla tilde zijn ploeg via vijf doelpunten naar 2-8. Jos Faas en Frans van der Laan maakten er h ierna 9 en 10-2 van. Benco kwam nog op 3-10, maar nu was het weer de beurt aan routinier Godyla die via twee fraaie treffers het dozijn volmaakte. Rene Griffioen en jos Faas maakten er nog 3-14 van. LEIDEN - Het landelijke bekera- vontuur van de Leidse schaak verenigingen is alweer afgelo pen. Werd Voorschoten al in de eerste ronde gewipt, in ronde nummer twee gingen zowel Phi- lidor, LSG als Lisse voor de bijl. Philidor verloor op het nipper tje met2'/2-l '/a van profclub CVI Utrecht, LSG speelde 2-2 bij het Witte Paard in Zaandam maar werd uitgeschakeld vanwege verlies op het kopbord, terwijl Lisse kansloos was tegen VHS: V*-3V2. philidor had in Utrecht lange tijd goede perspectieven. Captain Henk van Maaren zag het echter allemaal wat te somber in en sloeg daarom een remiseaanbod van Van Wijgerden af. Dit bleek een funeste beslissing want ter wijl de drie anderen remiseerden was het Van Maaren die uitein delijk verloor, waarmee de buit voor Utrecht binnen was.De kan sen van LSG gingen bij het Witte Paard voornamelijk de mist in door foutjes van Heemskerk en Sikkel. Wim Heemskerk gaf met twee pluspionnen een riante po sitie weg tegen Hauwert (remise) en Dirk Sikkel ging na pionwinst iets te optimistisch aan de wandel met zijn dame. De fraaie winst van Charles Kuypers op Dekker kon toen niets meer aan de uit schakeling van LSG veranderen. Weliswaar was de uitslag 2-2, maar omdat Sikkel op bord i verloren had ging d< win I gens de reglementen naar Witte Paard. De Lissenaren konden enige tijd goed verweer bieden tegen de hoofdklassers van VHS. In de tijdnoodfase hadden de Haar lemmers echter de langste adem. Optreden van Lantrok van korte dnnr DEN HAAG - Het optreden van Chris Lantrok in de voorronde van het Nederlands kampioen schap is maar van korte duur ge weest. De Leidse zwaarwelter verloor enigszins verrassend in de Haagse Houtzagerij van Char lie Burleson uit het district Noord-Holland. In de tweede ronde kreeg Lantrok een rechtse stoot, waarna de arbi ter hem acht tellen gaf. "Op het moment dat ik weer in de boks houding stond zag ik dat mijn coach, Snik, de handdoek in de ring wilde gooien. Toen heb ik maar opgegeven, want ik zou de kluts zijn kwijtgeraakt als ik was doorgegaan. Hij stootte namelijk behoorlijk zuiver", bekende Lan trok, die vorig jaar nog met mi niem puntenverschil in de finale van Raamsdonk had verloren. Burleson was -overigens geen on bekende voor het DTS-lid. Lan trok had al twee keer op punten van hem verloren, waarvan één keer nogal dubieus tijdens een selectiepartij voor een interland tegen Griekenland. "Ik was daar om gebrand op revanche", ver klaarde de verliezer na afloop. Toch meende Lantrok wat wijzer van de wedstrijd tegen de Am sterdammer te zijn geworden. "Ik moet mentaal gewoon sterker worden en meer karakter tonen", concludeerde hij. "Desnoods moet ik voor het duel op mijn tanden bijten. Ik deed nu hele maal mets terug nadat ik een aan tal stoten had geincasseerd. Ik sprong alleen steeds achteruit zonder daarbij mijn dekking in de gaten te houden". Burleson strafte die nalatigheid van de net eën week oude Zuid- hollandse kampioen goed af. Maar ook hij kwam niet helemaal ongeschonden uit de wedstrijd. In de eerste ronde had hij geen vat op een linkse opstoot De bokser van ABOV moest dat met een bloedneus bekopen. *dunk (Noord Ho (Zuid-Holland) (Zuid-Holland1"

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15