.WIIIIH Leo I 3eenha kker: "De jonge ns zijn moe Wondergem, een zeer weerbarstig man, dat was-ie Plan voor alternatieve spelen niet aangenomen Jan Timman stevent op de nationale titel af Schrijvers: "Niet overal maling aan DINSDAG 18 MAAKT 11)80 SPORT De oud-voorzitter van UVS, J. Wondergem, behoorde niet meer tot de jongstenhij was ook al jaren uit de gezichts kring verdwenen. Toch gaf het bericht van zijn dood, vo rige week, een kleine schok. Watje ook van hem vond (buiten UVS werd er niet altijd even fleurig over hem geoordeeld en ook binnen zijn eigen club had hij niet louter vrienden), het was toch een clubbestuur der met een naam. Je hoefde beslist niet in zijn aderen te prikken om te weten dat in zijn lijf blauiv-wit bloed te keer ging. Wondergem behoorde tot de ge neratie clubbestuurders die heeft gemanoeuvreerd in twee werelden. De ene was de tijd waaruit zij voortkwamen: sport als liefhebberij, club vorming op basis van puur amateurisme. De andere ver schilde wat sfeer en intentie betreft daarmee hemelsbreed: sport gekoppeld aan geld, als business. Wondergem behoorde tot de eer ste wereld en hoe zeer hij ook zijn best heeft gedaan om een brug te slaan naar de andere, hij bleef een kind van zijn tijd. Hij was voor die andere we reld, hoe moet je dat zeggen, niet goed bewerktuigd. Maar stammend uit de tijd van de plichtsbetrachting bleef hij zijn club wèl trouw in de zwa re jaren: degradatie uit het betaalde voetbal en vervol gens degradatie van de eerste naar de tweede klasse in het begin van de jaren zestig. Zelfs toen UVS nauwelijks nog een plakker in kas had, wilde hij er niet van weten dat het clubblad op kwalitatief wat minder papier werd ge drukt. "Wij zijn en blijven de toonaangevende vereniging van Leiden", zei hij met dat trotse, koppige, witte hoofd. Alleen hij had het lef zoiets,op dat moment, te zeggen. Een weerbarstig man, dat was- Een les? Het weerspannige gedrag van Jan Raas vorige week in Pa- rijs-Nice vanwege dat paard in het peloton, is de wereld kampioen toch lelijk opgebro ken. De Franse bond. legde hem een schorsing op van veertien dagen en dat is ui teraard zeer hinderlijk in een periode dat de klassiekers worden verreden. De 18 leden van de sportcom- missie van de Franse bond kwamen tot hun maatregel na telefonisch overleg, zonder de renner ook maar te hebben gehoord. Dat lijkt natuurlijk naar niets. Maar ik kijk er niet van op, want in de wie lersport gaat het nu eenmaal per definitie ondemocratisch toe. De organisatoren van grote wedstrijden gedragen zich vrijwel altijd als monar chen van de oude stempel, ploegleiders hebben iets po- tentaat-achtigs en in het pelo ton rijden kopmannen,knech ten en waterdragers. De wie lersport heeft nog standen. Jan Raas In zo'n sfeer wordt ook even de strafmaat bepaald. Eigenge reid en eenzijdig. Peter Post maakte zich er vreselijk druk over, noemde het een grof schandaal enz. Hoewel hij be ter weet dan wie ook dat het zo toegaat in deze tak van sport. Men bekommert zich daar niet om zuiverheid van han delen. Kijk alleen maar eens naar een massa-sprint en je beseft dat het voornamelijk gaat om wie de beste ellebogen heeft. De schorsing werd te elfde ure toch opgehouden, omdat de KNWU er officieel tegen pro testeerde. Dat kan klaarblij kelijk ook weer. Misschien leert Jan Raas van dit gevalletje iets. Want een half jaar terug trad hij zelf even onbekookt en ongenuan ceerd op. Toen boycotte hij (samen met andere van de ploeg-Post) vlak voor en tijdens de wereldkam pioenschappen op de weg de tv-equipe van de NOS omdat die het had gewaagd enkele kritische opmerkingen te ma ken over het gedrag van ren ners in de Ronde van Neder land. Dat was tegen het zere been,dat konden Raas en zijn makkers niet hebben. Wie anderen schandalig gedrag verwijt, moet natuurlijk wèl zorgen dat zijn eigen optre den vrij van smoezeligheden Verveling Het WCT-tennistoernooi in Rot terdam had de magerste be zetting in zijn overigens nog vrij korte historie. Geen der groten was aanwezig. Vol gens de Amerikaan Gene Mayer (verslagen in de finale) is het zeer begrijpelijk dat de toppers Rotterdam hebben gemeden. "Er is voor de spe lers niets te doen. Iedereen verveelt zich en hangt maar wat rond. Overal elders wordt gedacht aan de kinderen en de vrouwen van de spelers, is er een aparte gelegenheid voor de spelers om wat te eten en is er voor ons een goed on derkomen" enz. enz. Met enige gene heb ik dat gele- Er moet iets voor ze worden ge daan. Ach, ach. Tennisprofs van een beetje kali ber mogen dan in vrij korte tijd een fortuin bij elkaar slaan, van hun leven weten ze kennelijk weinig te maken. Driftkikkertje (2) Vorige week heb ik in deze ko lommen mijn licht laten schijnen over een stuk dat het Lugdunum-bestuurslid Daan v.d. Berg in het orgaan van zijn club, 't Kikkertje, had ge schreven. Hij had zich daarin ontstemd getoond over de wijze waarop deze krant de wedstrijd Lug- dunum-Roodenburg had be handeld. In kennelijke woede was hij zo ver doorgehold dat hij de geringe publieke be langstelling voor het voetbal len in Leiden "voor een groot deel aan de negatieve ver slaggeving van het Leidsch Dagblad" weet. Enig bewijs voor de stelling werd niet ge leverd. (Ik ga maar even voorbij aan het antwoord op de vraag of de verslaggeving werkelijk als negatief aan te merken is. Dat wordt natuur lijk een ja-mee spelletje). Ik heb toen geschreven dat men sen er onverstandig aajj, doen in woede de pen ter hand te nemen, omdat je dan gauw onzin schrijft. "Ga je eerst maar scheren voor de spiegel, want er is niets dat zo kal meert als je eigen boze smoel", was het advies dat ik ooit zelf kreeg. Verder hield ik Van der Berg voor dat hij de krant een in vloed toedichtte die zij niet bezit. Als sprekende voorbeel den heb ik o.a. genoemd de Zangeres zonder Naam en Vader Abraham over wie de kranten zelden iet» aardigs hebben geschreven en wier platen toch als broodjes van een cent over de toonbank gaan. Van Van der Berg heb ik daar na niets meer gehoord, maar zijn clubgenoot B. Franse, Gladiolenlaan 91 in Oegst- geest, neemt de estafette-stok over. Hij haalt in zijn brief nogal wat overhoop. Om de grote lijnen van de discussie vast tehouden, citeer ik de belangrijkste passages. Franse: "Uit het artikel van de heer Paauw proef ik iets van terugslaan, maar op een rela tiverende wijze, niet boos worden als je schrijft. Ik vind dit "gekkewerk"Waarom mag je niet eens boos worden? Waarom zul je gauw onzin schrijven als je boos bent? Ik ben het met die stelling niet eens". "Wat Vader Abraham en de Zangeres zonder Naam met sportverslaggeving te maken hebben, ontgaat me of moet dat betekenen "Geen invloed door berichtgeving in de krant"? De mensen maken zelf wel uit wat ze doen of nalaten schrijft de heer Paauw. Dat laatste is waar en gelukkig nog mogelijk in dit land,al ga ik daar de laatste twee jaar ook al aan twijfelen. Maar dat de krant wel degelijk een zekere invloed kan uitoefe nen, zal de heer Paauw toch moeten toegeven. Ik denk hier niet alleen aan voetbal. Als men de kranten De Telegraaf en Het Vrije Volk leest, be grijpt men wat ik bedoel". "U begrijpt dat ik achter de stelling van de heer Van der Berg blijf staan. U moet eerst Niet alleen het slechte xxtetbal is oorzaak van te weinig publieke belangstelling. Ook de pers draagt zijn steentje bij, zowel landelijk al plaat selijk, bewust of onbewust". Ik zal er een paar dingetjes van zeggen. Wachten tot je opwinding is ge zakt en dan schrijven betitelt de heer Franse dus als "gek kewerk". Het staat er en dat stemt zeer droefjes, hoor. Verder is hij het met mij eens (nog wel) dat de mensen zelf wel uitmaken wat ze moeten doen of nalaten (dus ook wel of niet naar het voetballen gaan), maar de juiste conclu sie uit die constatering trekt hij niet. Komt de heer Franse met gede gen argumenten aandragen ter staving van Van der Bergs stelling? Nee, geenszins. Daarom vind ik zijn slot ook zo dolletjes. "U moet maar eens bewijzen met de sport verslaggeving dat het anders Zo draait u de zaken fraai om, waarde heer. De heer Van der Berg lanceert een stelling, de heer Franse stelt zich achter hem op, geen van beiden komt met een schim van een bewijs en vervolgens moet ik het dan maar zélf bewijzen. Heren, ik groet u beiden zéér. GENÈVE (AFP) - De vertegen woordigers van de acht regerin gen, die op initiatief van de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en Australië in Genève bijeen zijn, hebben gisteren laten weten dat zij geen alternatieve Olympi sche Spelen willen organiseren, die zouden kunnen worden op gevat als een concurrent voor de Spelen van Moskou. Wel willen zij een serie sportwedstrijden op hoog niveau organiseren als compensatie voor de atleten van de landen die Moskou zullen mij den. Volgens de Britse onderminister van buitenlandse zaken, Douglas Hurd, wil men in Genève de voorstellen op dit gebied bunde len, zodat deze aan de internatio nale sportorganisaties kunnen worden voorgelegd. Men denkt daarbij aan wedstrijden in ver schillende takken van sport, die in vier of vijf steden zouden moe ten worden gehouden en waar aan alle topatleten zouden mogen deelnemen, of zij nu in Moskou starten of niet! Tegen De Koninklijke Nederlandse Roei- bond (KNRB) heeft laten weten tegen een boycot van de Olympi sche Spelen in Moskou te zijn. De voorzitter van de KNRB, drs. P. Schuckink Kool, heeft dit giste ren medegedeeld tijdens een persconferentie waar tegelijker tijd de voorlopige Olympische roeiploeg werd voorgesteld. De ploeg ziet er als volgt uit Dames: Hette Borrias (Orca), skif, coach: Jaap van der Meij; Jos Compaan (Willem III), Greet Hellemans (De Hunze), Lily Meeuwisse (De Laak), Ineke Donkervoort (Okeanos), Moni que Pronk (RIC) - stuurvrouw, coach: Albert Sprokholte; Joke Dierdorp (Nereus), Jacqueline Stefels (Nereus), twee zonder stuurvrouw, coach: Willem Boe- schoten. Namen van de roeisters die onder roeibondsauspiciën in selectie-, wedstrijden in Mannheim van start zullen gaan: Marleen Brummelkamp (Nereus), Inge Pentenga (De Hunze), Iep Visser (Triton). Namen van de roeisters die deel uitmaken van de vier die vooralsnog de instemming van het bestuur niet heeft Liesbeth Vosmaer (Nereus), Esther Kruiswijk (Het Spaarne), Moni que Reintjes (Phocas), Anne-Ma- rie van Deudekom (Nereus) - stuurvrouw. Chef d'équipe van het damesroeigezelschap zal zijn Vivian Schaper-Voss. Heren: Ted Bosman (Phocas), Vin cent Horstink (Phocas), twee zonder stuurman, coach: Johan Screever; Rob van der Vliet (Ae- gir). Jan Willem de Waard (Aegir), Carel Oosterloo (Skoda), Egbert Boevé (Skoda), vier zonder stuurman, coach: Hans Pieter man; Ronald Vervoort (Nautilus), Jeroen Vervoort (Nautilus), Vic tor Scheffers (Nautilus), Ronald Florijn (Die Ley the), coach: Wil Jansen; Frans Gobel (De Hoop), skif, coach: Bertjan Michels. AMSTERDAM (GPD) - Uit de les die Ajax twee weken geleden in Strasbourg heeft gehad, lijken de Amster dammers voldoende lering te hebben getrokken om zich morgenavond in de return te verzekeren van een plaats in de halve finale in het Europacuptoernooi. Te meer omdat voor die les destijds geen doelpunten in rekening werden gebracht: 0-0. LEEUWARDEN (ANP) - Groot meester Jan Timman pakt in Leeuwarden naar alle waar schijnlijkheid de nationale schaaktitel, die hem vorig jaar op zo'n verrassende wijze door Gert Ligterink werd ontfutseld. In de tiende ronde wees hij concurrent Van der Vliet gedecideerd terug. Timman leidt nu met een voor sprong van een vol punt op Hans Ree. Deze kwam met wit spelend tegen Scheeren niet verder dan In het voordeel van Timman werk te tevens de uitslag van het duel Van der Wiel-Langeweg. In een stelling, die verdedigbaar leek, overzag Langeweg een eenvou dige combinatie, waardoor hij di rect kon opgeven. Titelhouder Gert Ligterink is te zwak gestart om koploper Tim man nog te kunnen bereiken. Maar zijn inhaalactie mag er zijn. Gisteren vloerde hij Böhm met zwart. Vogel ging tegen Van Dop ten onder, mede als gevolg tijdnood. Van der Sterren had weinig moeite met de zich zwak verdedigende Kuijpers. De partij tussen Carlier en Van Wij- gerden werd 's avonds voortge zet. Van Wijgerden won. De stand: 1. Timman 7'/j pnt.; 2. Ree 6'/a pnt. Ligterink, van der Vlieten Van der Wiel allen 6 pnt. Wit J. v.d. Wiel. Zwart K. Langeweg. I.e2-e4, c7-c5 2.pgl-f3, e7 3.d2-d4, e5xd4 4.pf3xd4, pb8-c6 5.pbl-c3. d7-d6 6.1fl-e2, pg8-f6 7.0-0, If8-e7 8.1cl-e3,0-0 9.f2-f4, e6- e5 10.pd4-b3. e5xf4 Il.le3xf4, Ic8-e6 12.kgl-hl, d6-d5 13.e4-e5, pf6-d7 14.pc3xd5, pd7xe5 15.pd5xe7 dd8xe7 16.tfl-f2, ta8-d8 17.ddl-fl, td8-d5 18.h2- h3, de7-h4 19.1f4-h2, td5-d8 20.pb3-c5, Ie6-c8 21.pe5-d3, pe5xd3 22.1e2xd3, lc8- 23.tf2-f4, dh4-g5 24.tal voor de kwartfinales van het kandidatentoernooi de leiding genomen met 3-2. dg5-"a°5 De vierde partij: 25.a2-a3, pc6-e7 26.tf4-b4, td8-d7 27.1h2- afgebroken stand: gl, a7-a6 28.telxe6, zwart geeft het Remise Gisteren zijn in Velden de afgebro ken partijen uit de vierde en vijf de ronde van de tweekamp tus sen Kortsjnoj en Petrosjan uitge speeld. De vierde partij eindigde na vijf zetten in remise. Daarna werd de vijfde partij uitgespeeld. Op de 46ste zet zette Petrosjan de klok stil ten teken dat hij opgaf. Kortsjnoj heeft nu in deze match Wit (Petrosjan): khl, dh4, tdl, lal, lb5, pd4 en pionnen op a4, e4, f3, g2 en h3. Zwart (Kortsjnoj): kg8, db8, tg5, lc8, pc5 en pg6, pionnen op a5, b6, f7, g7, h6. 41.(afgegeven zet) dh4-f2 pg6-f4 42.pd4- Afgebroken stand 5de partij: Wit (Kortsjnoj): khl, df2, td5, tel, lc4, pe4, pionnen b3, g2, h3. Zwart (Petrosjan): kg7, de7, tb8, le8, le5, pf8, pionnen b4, c3, 17, g6, h7. 41.(afgegeven zet) pe4-d6 Ie5xd6 42.telxe7 Id6xe7 43,td5-dl Ie7-f6 44.td 1- fl pf8-d7 45.g2-g4 tb8-c8 46.lc4-b5 zwart gaf het op. In eerste instantie kwam trainer Leo Beenhakker tot de conclusie dat voor het wanprodukt dat te gen Racing Club Strasbourg werd aangeboden, vooral de middenvelders aansprakelijk waren. Na de partij in gedachten de nodige keren te hebben "over gespeeld" stelt Beenhakker evenwel vast dat zijn spelers in de eerste wedstrijd „teveel uit elkaar hebben gevoetbald". „We hebben daar ons eigen mid denveld kapotgespeeld door veel te veel ruimte tussen de linies te laten. De aanvallers hadden meer moeten meeverdedigen en de achterspelers zijn niet voldoende opgeschoven. Omdat de spelers slecht naar mij hebben geluis terd, is er van de hele opzet niets terecht gekomen. We hadden fouten moeten afdwingen, we hadden die jongens moeten op vangen, ze op het middenveld moeten vastzetten. Maar inpjaats daarvan liepen we achter* hèn aan", aldus Beenhakker. Een van de Ajax-middenvelders, de Deen Frank Arnesen, wil die ge wijzigde mening van Beenhak ker wel delen, al wil hij zichzelf daarmee zeker niet vrijpleiten: „Er vielen inderdaad gaten van tientallen meters, omdat we geen contact met elkaar hadden. De tegenstander kon daardoor vaak doen wat hij wilde. Daar kwam dan nog eens bij dat we individu eel erg zwak speelden, vooral ik. We konden niet eens de bal vast houden. Morgenavond zullen we het opnieuw moeten proberen maar dan op de helft van Stras bourg. We zullen ze moeten op sluiten en ze onder druk zetten. Gebleken is namelijk dat ze dan het zwakst zijn". Verval Hoewel Ajax niet alleen tegen Strasbourg, maar ook tegen Feyenoord (1-1) en Roda JC (2-1) tekenen van verval vertoonde wil Beenhakker er aanvankelijk niet van horen dat er sprake is van vorm verlies. „Iedereen heeft op deze nederlaag van ons bij Roda zitten wachten. Maar dat vorm verlies laat ik me niet aanpraten. Het is trouwens erg onredelijk. Meer dan de helft van de wed strijd hebben we met tien man gespeeld omdat Schoenaker uit het veld werd gestuurd. Bij Ex celsior gebeurde hetzelfde met Kraaij. Daar werd echter gesteld dat de ploeg gehand.capt was. Bij ons heet het dan meteen vorm verlies, maar vergeten wordt dat we met elf man we! degelijk zou den hebben gewonnen Even later geeft Beenhakker echter toe dat een aantal Ajacieden wel degelijk problemen heeft. „De jongens zijn moe. De scherpte is er een beetje af, maar dat is een normaal gegeven in een periode waarin een zwaar programma moet worden afgewerkt". Tot degenen die tijdelijk aan kwaliteit hebben ingeboet, be hoort in ieder geval Simon Ta- hamata. Lange tijd demonstreer de hij zijn aanleg als balgooche laar, voelde hij zich ijzersterk en bezorgde' hij zijn tegenstanders een minderwaardigheidscom plex. Toen het eltal een aantal weken de vraag kreeg voorgelegd of de opgave om op drie doelen te mikken (de landstitel, de beker en de Europacup) niet te zwaar zou zijn, sloot hij zich dan ook aan bij zijn medespelers. „We vonden dat we niets moesten laten schie ten", aldus Tahamata, die inmid dels echter zodanig met zichzelf overhoop ligt, dat hij afgelopen zondag tegen Roda door Been hakker uit de basisopstelling werd gelaten. En dat terwijl voor Ajax de oogsttijd bijna is aange broken. Tahamata: „De laatste weken draaide ik helemaal niet. Ik kon geen mannetje meer passeren, waardoor ik aan mezelf ging lo pen twijfelen. Ik heb er zelfs niet van kunnen slapen. Daarom vond ik het ook helemaal niet vreemd dat ik tegen Roda zo lang aan de kant moest blijven. Ik was gewoon aan rust toe. Hopelijk gaat het woensdag, als ik tenmin ste word opgesteld, tegen Stras bourg beter". De terugval van Tahamata schrijft Beenhakker voornamelijk toe aan problemen op het commer ciële vlak: .Simon heeft een moeilijke tijd achter de rug. De commercie stortte zich op een gegeven moment op hem. Daar bleek hij niet voldoende tegen opgewassen. Maar hy is in ieder geval topvoetballer genoeg om terug te kQmen." JAN PREENEN Bij Ajax wordt op het ogenblik kennelijk niet alleen op, maar ook naast het veld langs elkaar heen gewerkt. Terwijl trainer Leo Beenhakker maandagmiddag tijdens een persconferentie zon der aarzelen meedeelde dat doelman Piet Schrijvers woens dagavond meespeelt tegen Racing Club Strasbourg, hadden fysiotherapeut Rob Nolet en Schrijvers zelf nog volop twijfels. De international liep negen dagen geleden tijdens de wedstrijd Ajax-Feyenoord in de beginfase een blessure op en heeft daar door de heide ontmoetingen tegen Roda JC (beker en competi tie) moeten missen. Hoewel Schrijvers er niet tegenop ziet met de nodige pijn in zijn schouder te spelen, („Met een houtje tussen mijn tanden wil ik best doorbijten"), wil hij zich niet ten koste van alles laten opstellen. „Het is niet zo dat ik overal maling aan heb. Als de medici zeggen dat het nee is, of als ik zelf dinsdag voel dat het niet gaat. blijf ik aan de kant. De pijn trekt nog altijd vanachter mijn oor tot bijna aan de bovenkant van mijn schouder".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13