Kabinet Italië kampt met grote moeilijkheden f X Veel slachtoffers bij onlusten in El Salvador na staking Begin dreigt parlementaire meerderheid te verliezen Politie slaat in op blinden Israël wil Palestijns overleg verlengen Amitié Franse Wijnen Dezeweek bij de melkman: DINSDAG 18 MAART 1980 BEIRUT, DAMASCUS (AFP, DPA, Reuter) - De Syrische pre mier Abdelraoef al-Kasm heeft gisteren in de Libanese krant An Nahar voor het eerst officieel toe gegeven dat er in Syrië, behalve de radicale moslem-broeder schap, nog andere oppositiebe wegingen bestaan. Bij onderzoe kingen is gebleken dat er groepen met verschillende nationaliteit en verschillende politieke oriën tatie actief zijn. Binnenkort zal Damascus de resultaten van het onderzoek bekendmaken, aldus Al-Kasm. Hij beschuldigde Israël en de Verenigde Staten van po gingen de politiek van Syrië te ondermijnen, omdat Syrië zich verzet tegen de akkoorden van Camp David. President Hafez al-Assad van Syrië wordt geconfronteerd met de ernstigste bedreiging van zijn re gime sinds hij tien jaar geleden aan de macht kwam, zo menen buitenlandse diplomaten in Da mascus. In hun ogen beginnen de wijdverbreide gewelddadige ac ties tegen $e regering en de on rust in Noord- en Midden-Syrië te lijken op een volksopstand tegen het bewind van Damascus, dat tot dusver voornamelijk werd geplaagd door min of meer geï soleerde guerrilla-aanvallen. "Dit is niet langer alleen een kwes tie van een moord hier, en een bomaanslag daar", meende een westerse diplomaat met een lan ge ervaring. "Daar kunnen rege ringen mee leren leven. Hier is sprake van burgerlijke onge hoorzaamheid op grote schaal, hele steden liggen plat uit verzet tegen de leiding". Recente haarden van onrust waren de uit de oudheid bekende stad Aleppo, tweede stad van het land, de stad Hama, een agrarisch cen trum, en de zeehaven Latakia, Damascus zelf is enkele malen opgeschrikt door bomexplosies en schietpartijen tussen opposi tiegroepen en militairen. Dat de regering zich ernstig be dreigd voelt blijkt ook wel uit het zenden van een panserdivisie van meer dan 10.000 man naar Alep po, vorige week, in een kennelij ke poging de dissidenten af te schrikken van verdere acties. Het zenden van een complete divi sie tanks en zware artillerie duidt erop dat de regering de bestrij ding van de binnenlandse onrust nu als het belangrijkste beleids punt ziet dat op het ogenblik voorrang moet krijgen boven de confrontatie met Israël, zo menen deze diplomaten. Door het inzet ten van deze divisie in Noord-Sy- rië heeft de sterkte van de reser ves voor de gevechtstroepen, ge legerd bij de grens met Israël, een fikse aderlating ondergaan. De veiligheidsmaatregelen zijn in heel Syrië al versterkt sinds de massamoord op ruim 50 cadetten van de militaire academie van Aleppo vorig jaar. Maar niette min duren de gewelddadige ac ties tegen de regering voort. In Hama werd vorige week zes da gen lang een haast algemene sta king volgehouden, uit het protest tegen het inzetten van militairen tegen betogers. Ook het leven in Aleppo lag dagen lang stil omdat de meeste winkels en bedrijven sloten. In beide steden is dagen lang een uitgaansverbod van kracht geweest. De meeste inwo ners van Latakia verkozen het ei gener beweging om binnenshuis te blijven, omdat vrijwel elke nacht explosies en schoten wer den gehoord. Toen de onrust zo'n massale vorm -aannam, veran derde de regering van tactiek. Kreeg eerst de verboden moslem broederschap, een genootschap van islamieten, de schuld van alle beroering, nu is de Amerikaanse inlichtingendienst CIA de zon debok geworden. De officiële versie van de gebeurte nissen luidt nu dat'de Verenigde Staten, Israël en Egypte, de on dertekenaars van de akkoorden van Camp David, samenzweren om het regime in Damascus ten val te brengen, omdat Syrië een leidende rol speelt in het Arabi sche verzet tegen deze akkoor den. Socialisten en republikeinen zeggen steun op (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME - De christen-democraat Francesco Cossiga zal niet lang meer eerste minister van Italië blijven. Van de partij en die het voortbestaan van zijn minderheidskabinet in het parlement tot nu toe mogelijk maakten, hebben re publikeinen en socialisten zich definitief teruggetrokken. Voor hen is de wapenstilstand, die vorig jaar werd gesloten om de partijen gelegenheid te geven hun geschillen bij te leggen en een betere oplossing te vinden, nu voorbij. Geen van de twee doeleinden is echter bereikt. De standpunten zijn geen stap dich ter bij elkaar gekomen en een nieuwe coalitie is al evenmin in zicht. De meerderheid van de christen democraten wees op hun onlangs gehouden landelijk congres de mogelijkheid van regeren samen met de communisten bij voor baat af en de communisten wei geren daarom deel te nemen aan besprekingen over het toekom- sting regeringsprogram. Het Centraal Comité van de socialis tische partij verkondigde het einde van de wapenstilstand en droeg partijleider Crai op zijn best te doen voor een regering van nationale eenheid, dus sa men met de communisten. In plaats daarvan begon Crai sig nalen te geven aan de christen democraten, dat zijn partij mis schien bereid zou zijn ook zonder de communisten deel te nemen aan een brede coalitie, mits een socialist, en met name hijzelf, re geringschef zou worden. Daar over ontstónd grote ontevreden heid onder zijn partijgenoten en de pas gekozen voorzitter, Ric- cardo Lombardi, behorend tot de linkervleugel van de partij, trad vorige week demonstratief zijn van plan een motie van wan trouwen in te dienen en het is wel zeker, dat Cossiga die niet kan overleven. Wat er daarna komt, is wat iedereen heeft bezworen niet te willen: namelijk een „crisis in het duis ter", zonder enige aanwijzing voor een oplossing, met aan de horizon opnieuw de vervroegde verkiezingen, voor de vierde keer in de laatste tien jaar. En de vori ge drie hebben al bewezen dat ook daar geen oplossing van te verwachten valt. ft TEL AVIV (Reuter, AFP) - Leiders van Israëls democratische bewe ging Dash hebben gisteravond geëist dat de partij zich terugtrekt uit de regeringscoalitie van pre mier Menachem Begin. Daarmee dreigt de regering Begin haar parlementaire meerderheid te verliezen. De leiders van Dash riepen vice-premier Jigael Jadin, de voorzitter van de partij, op een spoedbijeenkomst van de alge mene raad van de partij te beleg gen waar een stemming zou moe ten worden gehouden over het verlaten van de regeringscoalitie. De Dash-partij beschikt over 6 ze tels in de Knesset, het Israëlische parlement. Algemeen Partijse cretaris Jisrael Granit vertelde verslaggevers dat een meerder heid van de raad de regering wil verlaten, zelfs als dit resulteert in vervroegde algemene verkiezin gen. Er zal echter geen besluit worden genomen vooraleer een van de belangrijkste leiders van Dash, minister van justitie Tamir, zal zijn teruggekeerd van een verblijf in het buitenland. De Isrëlische oppositieleider Shi mon Peres vertelde gisteravond voor de Israëlische televisie dat op dit moment in de Knesset een meerderheid bestaat die ver vroegde verkiezingen wil. Nor maal gesproken zouden de vol gende algemene verkiezingen pas in 1981 behoeven plaats te vinden. De Likoed-partij van de Israëlische minister-president Menachem Begin heeft zeer slecht gescoord in opiniepeilingen. Volgens de peiling, verricht door het Dahaf instituut, zou het Likoed-blok slechts 26 zetels halen in het 120 zetels tellende Israëlische parle ment. Het Likoed-blok heeft nu 45 zetels in de Knesset. De arbeiderspartij, die vanaf 1948 tot 1977 in de regering heeft geze ten, zou een absolute meerder heid van 62 zetels halen. Een bezetter van de Amerikaan se ambassade in Teheran plakte gisteren twee foto's van Ameri kaanse gegijzelden aan de ingang van de ambassade. De studenten lieten deze foto naar buiten komen om'te bewijzen, dat de gegijzelden in goede gezondheid verkeren. Op de foto's wordt een dokter getoond, die de bloeddruk van de gegijzelden meel. Gisteren ging het gijzelings drama in de ambassade zijn 135ste dag in. Uitslag van verkiezingen Iran later dan verwacht TEHERAN (AFP/Reuter) - De uit slagen van de eerste ronde van de parlementsverkiezingen in Iran zullen pas op 9 april bekend zijn, zo heeft het hoofd van het kies district gisteren meegedeeld. Het tellen van de stemmen van de 2.140 stemlokalen in de hoofd stad neemt 25 dagen in beslag, zei hij. De tweede ronde zal volgens hem,dus niet op 3 april kunnen worden gehouden. In verband met beschuldigingen van verkiezingsfraude zei de mi nister van binnenlandse zaken, Mahdavi-Kani, gisteren dat on- geldigverklaring en nieuwe ver kiezingen waarschijnlijk niet no dig zullen zijn. Veel onafhankelijke kandidaten en anderen uit minderheidsgroepe- ringen zullen naar verwachting president Bani Sadr in het par lement steunen en de leden van de Islamitische Republikeinse partij die naar aller verwachting de verkiezingen wint zullen zich waarschijnlijk bij veel vraag stukken niet tegen hem verzet ten. Maar een meerderheid van deze partij in het parlement zou kunnen betekenen dat de voor waarden van Iran voor vrijlating van de Amerikaanse gegijzelden in de Amerikaanse ambassade in Teheran worden verscherpt. Chomeini heeft de kwestie van de gegijzelden aan het parlement overgedragen. President Bani Sadr heeft ver klaard dat het langer vasthouden van de gegijzelden schadelijk is voor de naam van het land. Het internationale gerechtshof in Den Haag zal vanmiddag een eer ste openbare hoorzitting houden in de zaak die de Verenigde Sta ten hebben aangespannen tegen Iran naar aanleiding van de gijze ling in de Amerikaanse ambassa de in Teheran. af. De christen-democraten, die niets liever willen dan een herstel van de vroegere centrum-linkse coa litie met de socialisten en die drif tig hun instemming terugsein den, lopen het risico met een diepverdeelde regeringspartner in zee-te moeten. Zoals altijd in Italië verliepen al deze manoeu vres geheel buiten het parlement President Pertini heeft zijn afkeer van dergelijke onderonsjes van de partijen nooit onder stoelen of banken gestoken. Vorig jaar ver klaarde hij uitdrukkelijk het ont slag van een regering slechts te zullen aanvaarden na een parle mentaire nederlaag, en niet we gens een onderlinge afspraak van de partijleiders. Op die voor waarde presenteerde Cossiga na de verkiezingen van'vorig jaar zijn kabinet en tot nu toe heeft hij zich daaraan strikt gehou den. Maar het is duidelijk dat hij de op zegging Van steun door twee ge dogende partijen niet zonder meer naast zich neer kan leggen. Hij heeft daarom besloten zich morgen in het parlement te pre senteren met een regerings verklaring. waarover een parle mentair debat zal worden gehou den. Communisten en socialisten Gegijzelde ambassadeur krijgt hartaanval BOGOTA (UPI/AFP) - Eén van de gegijzelde ambassadeurs in de Dominicaanse ambassade in Bo gota, in Colombia, de Venezolaan Virgilio Lovera, heeft een hart aanval gekregen. Dit heeft een van de bezetters bevestigd. De eveneens gegijzelde Mexicaanse ambassadeur Galan riep namens de bezetters de militairen buiten het gebouw toe een arts te halen. Deze heeft Lovera al twee maal bezocht voor een onderzoek. Een aanbod van de militairen een zie kenauto te sturen om Lovera te evacueren is door de bezetters af gewezen. In diplomatieke kringen ziet men de ontsnapping van de ambassa deur van Uruguay gisteren uit de ambassade als een teken van de zware druk waaraan de gegijzel den zijn blootgesteld. De bezet ting van de ambassade duurt nu al bijna drie weken en de vijfde onderhandelingsronde tussen bezetters en de regering donder dag liep op niets uit. De bezetters eisen onder meer de vrijlating van een groot aantal politieke gevangenen en een vrij geleide naar het buitenland. Cu ba heeft inmiddels aangeboden te bemiddelen en de bezetters asie] te verlenen. Geruchten om trent dit aanbod zijn gisteren van officiële zijde bevestigd. ■k NIEUW DELHI (Reuter) - Politieagenten van de Indiase politie nemen een blinde de: monstrant onder handen. De politie sloeg zondag met bam boestokken in op een demon stratie van blinden die op weg waren naar het huis van Indira Ghandi om haar een petitie te overhandigen, waarin wordt gevraagd een groter aantal overheidsbanen te reserveren voor blinden. Bij deze politie actie werden honderd blinden gewond. Indira Ghandi heeft gisteren een gerechtelijk onderzoek be volen naar de aanval van de politie, eveneens verklaarde zij tegen een aantal blinden, die in de demonstratie meeliepen, het "hoogst ongelukkig" te vinden hen zondag niet te hebben kun nen ontmoeten. De leden van de oppositiepar tijen in India zijn gisteren weg gelopen uit beide Kamers van het Indiase parlement uit woede over het optreden van de politie. In het Lagerhuis (Lok Sabha) ontstond de consternatie nadat de regering in een verklaring twijfels uitte over de juistheid van de berichtgeving over het politieoptreden. Vele parle mentsleden ontstaken in woede en begonnen met kranten te zwaaien waarin foto's stonden van politieagenten die blinden in elkaar sloegen. In het Hogerhuis (Rajya Sabha) liep de oppositie weg toen de voorzitter weigerde een discus sie over het politieoptreden toe te staan. Een oppositieleider, Lal Kishan Advani, noemde het gebruik van geweld tegen de blinden "misselijk makend en walgelijk". Volgens hem wor den nog steeds drie blinde jon gens vermist. TEL AVIV (Reuter, UPI) - De Is raëlische premier, Menachem Begin, heeft gisteren gezegd dat de datum van 26 mei voor beëin diging van de besprekingen over Palestijns zelfbestuur overeen- ADVERTENTIE Puike wijnen, die de Fransen dagelijks zelf drinken. E uiterst plezierige Rouge, soepele Blanc en een friss Rosé Verkrijgbaar in 1 1 dc betere slijterij/wijnhandel. ft Import en distributie DEURUE Telefoon 015-569324* maanden voor de vredesonder handelingen met Egypte waar voor tenslotte zes maanden nodig waren. Egypte houdt vast aan voltooiing van het zelfstandigheids-overleg op 26 mei, maar Israëls hoofdon derhandelaar. minister Yosef Burg (binnenlandse zaken), zei dat het stellen van een uiterste termijn een impasse betekent. In een gisteren gepubliceerd vraaggesprek zei Begin dat een onafhankelijke staat, bestuurd door de PLO, onmiddellijk een Sowjet-basis in het Midden-Oos ten zou worden. Hij drong er bij de Europese landen op aan Israel en Egypte te laten voortgaan met hun pogingen een vredesregeling voor het Midden-Oosten tot stand te bregen op basis van de ak koorden van Camp David. Voorts zei hij dat het Israëlische le ger bewegingsVIijheid in de be zette gebieden zou behouden om alle inwoners te bescher- SAN SALVADOR (Reuter/IPS AP/AFP) - In de Middenameri- kaanse staat El Salvador zijn gis teren tenminste 35 mensen om het leven gekomen toen bommen tot ontploffing werden gebracht en vuurgevechten uitbraken tus sen linkse guerrillastrijders en veiligheidstroepen, zo is door re geringsfunctionarissen bekend gemaakt. Officieuze zegslieden schatten het aantal fatale slachtoffers van de gewelddadigheden op ruim 60. Een woordvoerder van de politie verklaarde dat op de Hacienda Colima, ongeveer 48 kilometers ten noord-oosten van San Salva dor, 46 guerrillastrijders werden gedood tijdens een schietpartij met veiligheidstroepen. Het leger zou geen slachtoffers te betreu ren hebben, aldus de zegsman. De ongeregeldheden in de hoofd stad waren het gevolg van een al gemene staking, die was afge kondigd door de coördinatie commissie van de revolutionaire bewegingen in El Salvador. De bewegingen hielden de Nationale Universiteit in San Salvador be zet en roepen op tot een algemene staking waaraan duizenden lera ren gehoor gaven. De autoriteiten verklaarden dat een groep jongeren gewapend met geweren en machinegeweren po gingen in het werk had gesteld om de belangrijkste straten van de hoofdstad af te zetten. De blokkades werden evenwel door veiligheidstroepen opgebroken. Een krachtige bomexplosie vernie tigde zondagnacht even na het middernachtelijke uur de voor- Wachten op reageerbuis baby in VS NEW YORK - In de Verenigde Sta ten hebben zich al zo'n 3.000 vrouwen aangemeld voor een 'reageerbuis-baby'. Een zieken huis in Norfolk, Virginia, verricht dë behandeling voor 3.500 dollar. Er wordt dan een eicel van de vrouw buiten de baarmoeder be vrucht met sperma van een donor en later weer in de baarmoeder ingebracht. Tot dusver zijn in Norfolk 35 moeders behandeld. gevel van het miniterie van land bouw en verscheidene kantoren in het vier verdiepingen tellende gebouw. Tevens weruen bom men tot ontploffing gebracht in een tiental andere kantoren van het ministerie van landbouw, verspreid over het gehele land. alsmede in kantoren van de wa terleiding en de riolering in de hoofdstad. Het is niet bekend of hier veel slachtoffers bij vielen. De bomaanslagen werden door geen enkele groepering opgeëist. De gematigde burger-militaire re gering kondigde eerder deze maand een omstreden landher vormingsprogramma aan, waar van bekend was dat het de woede zou opwekken van uiterst rechts. De junta ging over tot onteigening van ongeveer 248.000 hectare grond, die werd verdeeld onder ongeveer 70.000 landbouwers. Tegelijkertijd kondigde de rege ring de staat van beleg, een be perkte vorm Van militair recht, af. Politieke bijeenkomsten en de monstraties werden verboden, er werd perscensuur ingesteld en de politie kreeg de macht om zonder bevelschriften over te gaan tot ar restaties en huiszoekingen. De organisatie voor de rechten van de mens Amnesty International heeft gisteren in Londen be kendgemaakt dat regeringstroe pen in El Salvador honderden boeren hebben vermoord sinds de landbouwhervormingen zijn ingevoerd. Amnesty baseert zich op berichten uit de Middenamenkaanse re publiek waaruit blijkt dat veilig heidstroepen boeren hebben vermoord en ontvoerd, dorpen hebben verwoest en de oogst hebben vernietigd in een aantal districten. De organisatie roept de regering op het geweld te beëindigen. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11