Lampe "We zullen initiatieven nemen randstad DINSDAG 18 MAART 1980 (Van c correspondent Jan Gerritsen) BRUSSEL - Op de laatste dag van maart en de eerste van april ko men de regeringsleiders van de Europese Negen en hun ministers van buitenlandse zaken in Brus sel bijeen. Onder de bewindslieden, die aan deze Euro pese Raad deelnemen, is de Luxemburgse minister-president Pierre Werner (66), waarschijnlijk de oudste, zo niet in jaren dan toch wel in ervaring als minister en als toegewijd "Europeaan". De staatsmi nister, president van de regering-zoals de eerste-minister in het groothertogdom of ficieel heet - werd 27 jaar geleden voor het eerst minister. Zes jaar later was hij voor de eerste keer regeringsleider. Pierre Werner, die naam verwierf als finan cieel specialist, bleef premier en minister van financiën tot 1974, toen hij aftrad na een verkiezingsnederlaag van zijn Christ- lich Soziale Volkspartei, de grootste poli tieke formatie in het groothertogdom. Na vijf jaar oppositie is Werner sinds juli vo rig jaar andermaal leider van de Luxem burgse coalitieregering, waarin zijn grote rivaal en voormalig premier Gaston Thorn minister van buitenlandsezaken is. In de geschiedenis van de Europese integra tie is de naam van de Luxemburgse minis ter-president verbonden aan het zgn. rap- port-Werner, dat in 1970 werd uitge bracht. Daarin werd de "marsroute" uit gezet om tussen de lidstaten van de Euro pese Gemeenschap een economische en monetaire unie tot stand te brengen. An ders dan het rapport-Tindemans over de Europese Unie, is het rapport-Werner nooit definitief bijgezet in de stoffige Eu ropese archieven waar zovele rapporten en adviezen een roemloos einde hebben gevonden. Het Werner-rapport is welis waar nu niet actueel, maar heeft zijn waarde behouden. Met het oog op de komende Europese Raad, die zich vooral zal bezighouden met de Britse EG-bijdrage en economische en monetaire vraagstukken, had onze Brus selse correspondent Jan Gerritsen een vraaggesprek met de regeringsleider uit het kleinste EG-land. "We zullen initiatieven ne men om de Benelux-sa- menwerking te verster ken", zegt Pierre Werner (staatsminister van Luxemburg en voorzitter van de Luxemburgse rege ringop de vraag of Ne derland, België en Luxem burg niet wat beter, bij voorbeeld in vaste vorm, samen met elkaar moeten optrekken in de Europese Gemeenschap, vooral op de topconferenties van de regeringsleiders van de Negen, waar alle belang rijke beslissingen voor de toekomst van de EG wor den genomen. Werner "Voor de laatste Eurotop, eind november in Dublin, was ik er voor het eerst (na vijf jaar op positie) weer bij. De regeringslei ders van de Beneluxlanden zijn toen vooraf in Brussel bijeen ge komen. We hebben toen richtlij nen opgesteld voor de onderhan delingen in Dublin (over de Brit se eis tot vermindering van de Britse EG-bijdrage). En ik moet zeggen, dat is toen goed gegaan, al kan het altijd beter". "Men moet in deze zaken ook prak tisch blijven. De andere rege ringsleiders zouden het niet goed opnemen als we tevoren een standpunt zouden vastleggen waarvan we onder geen enkele omstandigheid meer zouden af wijken. Het gaat er meer om, sa men in de richting van een bruik baar compromis te werken. Van Belgische kant is nu opnieuw ge vraagd om Benelux-overleg, op dat we onze stellingname weer zullen afstemmen. En wat Luxemburg betreft: Ik kan alleen maar zeggen dat wij in onze rege ringsverklaring een bijzonder ac cent hebben gelegd op verster king van de Benelux. En we zul len het daar niet bij laten. We zullen ook initiatieven Pierre Werner, staatsminister van Luxemburg over Benelux-samenwerking 99 Brits probleem Op de komende Eurotop staat de Britse eis iets minder aan de Eu ropese kas in Brussel af te dragen opnieuw centraal. Er is ook de eis van de Europese boeren naar ho gere prijzen dan gemiddeld, 2,4 procent die de Europese Com missie voor 1980 heeft voorge steld. Gezien het feit dat de Euro pese begroting haar plafond dicht is genaderd (maximaal één procent van de btw in de EG is voor Brussel bestemd), kan het Britse begrotingsprobleem niet langer los worden gezien van het vaststellen van de nieuwe land bouwprijzen. Werner "De discussie is in Dublin begonnen en gaat eind deze maand verder. Ik hoop dat de Brusselse top iets gaat opleveren voor de Britten. Of er nu al een precieze oplossing komt, laat ik nog even buiten beschouwing. Maar voor een oplossing van het alomvattende probleem hoe het Britse vraagstuk de landbouw prijzen en de financiering van de EG in haar geheel in het reine moet worden gebracht, is het nu nog te vroeg. Dat moet nog wor den uitgepraat. Wat het Britse begrotingsprobleem betreft, zit ten wij in Luxemburg nog op de zelfde lijn als in Dublin. En we hopen opnieuw dat we als Bene lux een bijdrage kunnen leveren om een oplossing te vinden". Licht en donker Sinds de jaren '50 "loopt u al mee" in de Europese samenwerking. Als u nu een balans opmaakt, hoe ziet die er dan uit? Werner "Licht en donker. Positief is dat de Europese Gemeenschap er nog steeds is en ondanks de economische moeilijkheden van de jaren '70 zelfs nog is versterkt. De politieke samenwerking tus sen de Negen is veel verder ont wikkeld dan tien of vijftien jaar geleden kon worden voorzien. En dat terwijl hierover niets is vast gelegd in de Europese verdragen. De EG speelt in de wereld een duidelijke politieke rol. Positief is ook de directe verkiezing van het Europese Parlement. Dat werkt misschien nog niet opti maal, maar er is zeker sprake van politieke levendigheid. En een belangrijke positieve factor is het ook het Europese Monetaire Sys teem (EMS)". "Er is ook een negatieve kant. Af gezien van de directe verkiezing van het Europese Parlement hebben de Europese instellingen, zoals ze in de verdragen zijn voor zien, geen vooruitgang geboekt. De Europese ministerraden zijn nog altijd even stroef en traag als vroeger. De Europese Commissie bereikt met haar voorstellen vrijwel niets meer en vaak is ze al niet meer in de positie om een noodzakelijke bemiddelende rol te kunnen vervullen, hetgeen met een reeks omstandigheden heeft te maken waarop ik nu niet wil ingaan". Wat is er in de verhouding tussen de lidstaten veranderd? Werner: "Met de jaren is het gevoel van economische solidariteit ver zwakt. Door de economische cri sis en de werkloosheid in ver schillende EG-landen bestaat bijvoorbeeld op het gebied van de buitenlandse handel weer een scherpe concurrentie. Eenheid in uitvoerbepalingen en exportkre diet-verlening is niet verder tot stand gekomen en de laatste tijd juist afgenomen, hoewel Verdrag van Rome is dat de Gemeenschap een ge meenschappelijke handelspoli tiek zou ontwikkelen. Bij het verlenen van exportkredieten bedrijven de Lidstaten concur rentie. Ik heb zelf geprobeerd een gemeenschappelijke aanpak uit te werken van het verzekeren te gen de politieke risico's. Maar ook daarmee is geen vooruitgang geboekt, hoewel dit tot de essen tie van de Gemeenschappelijke Markt behoort". "Tenslotte ziet men bij sommige landen - en ik geloor dat dit bij de kleine landen misschien niet het geval is - dat ze aankondigen dat ze zich niet langer aan bepaalde regels zullen- houden. Ik wil niet speciaal de aandacht op Groot- Brittannië richten, maar de ma nier waarop mevrouw Thatcher zich onlangs heeft uitgelaten (ze dreigde met een blokkade van de EG-besluitvorming als het Britse begrotingsprobleem in Brussel niet zou worden opgelost) is niet bepaald in de geest van de Ge meenschap. Dan zijn er stellingnames ten aan zien van vonnissen van het Euro pese Hof van Justitie. De over tuiging of mening dat men door de Europese verdragen aan be paalde zaken is gebonden, is te genwoordig wat afgezwakt. Ik geloof overigens niet dat de be dreigingen die worden geuit, ook werkelijk zullen worden waar gemaakt, omdat ik ervan over tuigd ben dat elk van de EG-lan den er belang bij heeft dat de Gemeenschap blijft voortbe staan". Zetelkwestie Luxemburg is betrokken bij het nooit opgeloste probleem waar de Europese instellingen wor den gevestigd. Dat is weer actu eel nu het Europese Parlement heeft besloten het hele jaar in 1980 in Straatsburg bijeen te komen, terwijl het oude Europe se Parlement beurtelings in Straatsburg en Luxemburg ver gaderde. Dreigt een confrontatie tussen parlement en de regerin gen van de Negen? Werner "We hebben dit besluit van het Europese Parlement zeer be treurd. We beschouwen het als een onvriendelijk gebaar tegen over Luxemburg. Om het probleem van de zetelkwestie te kunnen begrijpen, moet men het hebben meegemaakt: de huidige situatie is het resultaat van een jarenlange ontwikkeling die niet hondera procent logisch was maar door politieke omstandig heden werd beïnvloed. Ik het het altijd dom gevonden de zetel kwestie aan de orde te stellen, omdat ze naar mijn mening ook niet oplosbaar is. Ik heb er ook altijd voor gewaarschuwd dat er tussen parlement en de regerin gen van de Negen een conflict zou ontstaan. Dat lijkt me ook niet wenselijk voor een parle ment dat juist aan een zittingspe riode is begonnen". Luxemburg houdt vast aan een si tuatie zoals die was gegroeid? Werner "Onze positie is deze: het secretariaat voor het Europese Parlement (dat 1800 mensen telt) is in Luxemburg gevestigd - dat is uitdrukkelijk vastgelegd. Wij hebben er begrip voor getoond dat commissievergaderingen van het Parlement in Brussel plaats vonden. Het Parlement ging zelf af en toe ook in Luxemburg ver gaderen om tegemoet te komen aan praktische bezwaren. Tot nu toe bestond er dus een zekere beweeglijkheid. Een zeker even wicht, met sterke en zwakke kan ten, was ingeburgerd. En dat zet men op zijn kop als de zetelkwes tie aan de orde komt. Wij moeten dan terugvallen op een minder beweeglijke uitgangspositie." Op dit punt is er sprake van een zekere toenadering tussen Luxemburg en Frankrijk. Werner "Ja. In december had ik hierover in Parijs een gesprek met president Giscard. We kwa men overeen dat we moesten streven naar een compromis, ge baseerd op de oude beweeglijke situatie. Een compromis dat ook rekening houdt met de belangen van het personeel van het Euro pese Parlement. Van Franse kant werd een aanbod gedaan dat we nu bespreken. Vastgesteld is dat tussen Straatsburg en Luxem burg geen tegenstelling bestaat". Als het tot een confrontatie komt, is er dan een juridische basis voor de Negen om het Europese Parlement tot een ander verga derschema te dwingen? Werner: "De juridische basis ligt in het akkoord van 1965, waarin is vastgelegd dat het secretariaat in Luxemburg is gevestigd en de plenaire vergadering in Straats burg zouden plaatsvinden. Ook de Franse regering erkent dit ak koord als juridisch uitgangs punt". direct werk op kantoor voor: typiste ned. voor het uittypen van cijfer matig materiaal bij een be drijf in Lisse. Hele dagen, voor ong. 1 maand. typiste ned./ adm. medew. voor een instelling in Al phen. De eerste maanden 20 uur per week, daarna oplopend tot 30 uur per week, langere periode. typiste engels/frans voor een bedrijf in Noord- wijk. Hele dagen, langere periode. secretaresse zelfstandige, geroutineerde kracht voor een instelling in Leiden. Hele dagen, lan gere periode. datatypiste voor een instelling in Lei den. Hele dagen, langere periode. typiste mod. talen voor een instelling in het centrum van Leiden. Hele dagen, voor ongeveer 4 maanden. stenotypiste voor een bedrijf in de omg. van Leiden. Hele dagen, langere tijd. medewerkster met boekhoudkundige werkervaring voor de ver koopafdeling van een be drijf in Leiden. Hele dagen, voor enkele maanden. Bel ook onze banenlijn 071-130137 deze geeft op ieder moment van de dag informatie over de beschik- uitzendbureau Alphen a/d Rijn. Vom 18, 01720-935%05 (alleen tussen 14 00 en 17.00 u) NIEUWE LENTEUINEN. De nieuwe voorjaarmode brengt veel variaties in stijlvolle belijningen. En al die mogelijk heden vindt ii natuurlijk bi onze Harmony collectie waarde modebewuste vrouw haar mode kiest Links: Rok. met randdessin en plooitjes. In wit/groen ~7f\ ML 36 t/m 42. Jr Bijpassende blouse met aange knipte mouwtjes./r\ Alt. 36 t/m 42'. qyr Aliddeii: Crêpe plooirok. In écrtt, marine of camel. 1/1(1 Alt. 34 t/in 46. 1UJ. Klassiek, restje. In marineéav, lila, zwart óf grijs./r Alt. S, ALL. Blouse met nopdessin en dubbele manchet. /f(l Alt. 38 t/m 46. Of/~ Rechts: Rondom geplooide ruitrok met witJ'ond. In blauw, lila en &to«99r Bouclé spencervestje. In o.a. marine, wit, éav 2(1 en lila. Alt. S, AI, L fJ J. Structuurblouse met twee plooitjes en blinde sluiting In wit, lila, aqua en rose, jf/(l 1//. 36 t/m 44.0 J.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 10