Westduitse Groenen krijgen onverwacht zes zetels Nieuw kabinet in Suriname wil naar nationale eenheid Wegblijven Ford lijkt gunstig voor Reagan Vaker praten over kwestie Palestijnen Bij deelstaatverkiezingen in Baden-Wiirttemberg Tweede verkiezingsronde in Iran lijkt noodzakeli jk MAANDAG 17 MAART 1980 BUITENLAND PAGINA 9 (Van c •respondent Henk Kolb) CHICAGO - Ronald Reagan, koploper on der de Republikeinse kandidaten voor het presidentschap is het afgelopen weekeinde zekerder geworden van zijn kandidatuur voor de Republikeinse par tij bij'de Amerikaanse presidentsverkie zingen. Oud-president Ford kondigde dit weekeinde namelijk aan, dat hij zich niet als nog kandidaat zou stellen. Lange tijd had het er naar uitgezien, dat Ford, de enige man van wie men denkt dat hij in staat is Reagan te verslaan, zich in de race om het presidentschap zou werpen. Ronald Reagan is nu, wonderen en genade daargelaten, vrijwel niet meer van de re publikeinse kandidatuur af te houden, zelfs al zal hij bij de voorverkiezingen in Illinois-die morgen worden gehouden - vermoedelijk van John B. Anderson verliezen. Anderson komt uit Illinois en bracht in de Verenigde Staten een merkwaardige coalitie van jeugd, onaf hankelijken, ontevreden Democraten en niet zoveel Republikeinen op de been. Toch hebben opinie-onderzoeken aange toond dat president Carter, gegeven de situatie van het moment, niet alleen de mocratisch kandidaat wordt, maar ook dat hij alle republikeinse kandidaten de baas zal blijven. De enige die niet al te ver zou achterblijven, is John B. Ander son uit Illinois. Bush, weer op een dieptepunt aangeland in de golfbeweging van de voorkeur van de Amerikaanse kiezers, vroeg snerpend aan zijn gehoor of Anderson eigenlijk nog wel lid van de goede partij was. Want een blik op de statistieken en handelin gen, waarin Andersons optreden als lid van het Huis van Afgevaardigden vast ligt, leert dat hij helemaal niet zo liberaal is als zijn krachtig samenwerkende zeer conservatieve republikeinse tegenstan ders willen doen geloven. Het is wel zo dat hij, vergeleken bij het trio Reagan, Bush, Crane (die nergens afgevaardig den krijgt, maar vooral graag vice-presi dent wil worden) minder conservatief is. Anderson is de enige die de rechtse op mars in zijn partij wellicht nog enigszins kan remmen. Illinois, dat zo trots op zijn nummerplaten schrijft "het land van Abraham Lincoln te zijn, is met zijn elf miljoen inwoners de vijfde staat van de Verenigde Staten en zowel voor Republikeinen (102) als De mocraten (177) staan de grootste blok ken gedelegeerden naar de nationale partijcongressen deze zomer, op het spel. De plaatselijke televisiestations en radiozenders staan bol van de publici teit, die kandidaten aanschaffen in deze laatste dagen voordat het circus zijn ten ten naar de staat New York verplaatst. De uitslagen in Illinois zullen voor een zeer belangrijk deel bepalen wie in juli en augustus worden aangewezen om in laatste instantie de strijd om het Witte Huis namens hun partijen aan te binden. Kennedy's laatste hoop is gevestigd op een merkwaardig politiek gebruik. De om streeks een miljoen kiezers die zullen uitrukken, stemmen niet alleen voor de presidentiëlé kandidaat van hun voor keur (een politieke schoonheidswed strijd zonder andere dan cosmetische gevolgen), maar ook voor de gedele geerden die de kandidaat uiteindelijk moeten aanwijzen. Op de kieslijsten is niet te zien welke gedelegeerde bij welke kandidaat hoort. Maar de kandidaten met de goede organisaties hebben uiter aard voorbeeldlijsten bij de hand en kunnen de stemmers nauwkeurig in strueren. Zo kan het in theorie gebeuren dat Carter de "schoonheidswedstrijd" wint, maar toch minder gedelegeerden krijgt dan Kennedy. Maar het is niet waarschijn lijk. "Greenpeace" neemt groene verf ter hand TERRE NEUVE (UPI) - Een lid van de milieugroepering j Greenpeace" is er in geslaagd door te dringen in het gebied, waar de jaarlijkse jacht op zee- hondenbabies wordt gehouden. Hij heeft verschillende zeehond jes gered van de dood door hun pels te bewerken met groene verf, zodat het bont voor de ja gers waardeloos is geworden. Prawda stelt Russen gerust over soldaten in Afghanistan MOSKOU (UPI, Reuter) - Het le ven van de Sowjetmilitair in Af ghanistan verschilt niet erg van oefeningen in het eigen land, zo heeft gisteren het Russische communistische partijblad Prawda zijn lezers geruststellend meegedeeld. De afgelopen week verschenen jn de Russische pers voor het eerst berichten over de naar schatting 80.000 Russische militairen in Afghanistan. Dit gebeurde ken nelijk om een tegenwicht te ge ven voor de berichten van bui tenlandse radiostations over ver liezen onder de Sowjettroepen en anti-Russische gevoelens van de Afghanen. Tot dusver heeft de Sowjetpers echter geen melding gemaakt van gevechten waarbij Russische militairen waren be trokken. Westelijke diplomaten en leiders van de Afghaanse opstandelin gen in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad berichtten intussen gisteren dat Russische vliegtui gen en helikopters in de aan Pa kistan grenzende provincie Pak- tia aanvallen uitvoeren, maar dat er op de grond weinig wordt ge vochten. In de omgeving van de Afghaanse hoofdstad Kabul zou den de Afghaanse opstandelin gen hun aanvallen verhevigen. ialiteit. Samen met de 71-jarige Marjorie Styles (links) Londen en Alice Matthews (71) rechts) uit Leeds doet zij mee aan de wed strijd "Wie is de oma met de meeste glamour in Engeland?". De drie dames zijn in de finale gekomen van deze wedstrijd evenals zeven tien andere Britse oma's. Morgen zullen de twintig f inalisten strijden om de titel en de winnaar zal duizend pondeen zilveren trofee en een vakantie voor twee personen in Rio de Janeiro ontvangen. Voorstel Israël aan Egypte TEL AVIV, BEIROET (UPI, AFP)- De voornaamste Israëlische on derhandelaar over de kwestie van de de verlening van zelfstandig heid aan de palestijnen heeft de Egyptische en de Amerikaanse onderhandelaars telegrafisch ge vraagd vaker bijeen te komen. Volgens Israëlische functionaris sen verzocht minister van bui tenlandse zaken Josef Burg we kelijks gedurende twee of drie dagen van gedachten te wisselen, met uitzondering van de periode van 1 tot 7 april wanneer het joods paasfeest wordt gevierd. Het voorstel van Burg betreft de tijd tot 26 mei, de streefdatum voor het eind van de besprekin gen over de zelfstandigheids kwestie: Van Israëlische kant zijn verklaringen van Egyptische lei ders, onder wie president Anwar Sadat, dat de zaak op 26 mei be slist moet zijn geregeld, afgewe zen. Tot du'sver liggen de stand punten bij het vorig jaar mei be gonnen overleg nog ver uiteen. Volgens Israëlische functionaris sen dient er wel naar te worden gestreeft dat de kwestie op 26 mei is afgehandeld. Egypte wil dat er ih het bezette deel van Jordanië en de strook van Gaza een Pale stijnse raad komt met wetgeven de en uitvoerende bevoegdhe den, terwijl Israel de macht van de raad wil beperken om te voor komen dat er een Palestijnse staat uit groeit. Het vorige overleg over de zelfbe stuurkwestie vond bijna drie we ken geleden in Den Haag plaats. Sol Linowitz, de vertegenwoor diger van president Carter bij de besprekingen, wordt op 25 maart in Cairo verwacht voor de tiende gespreksronde die twee dagen zal duren. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Jitzjak Sjamir, zal met minister Burg meekomen. De Egyptische dele gatie wordt weer geleid door premier Moestafa Chalil. Egypte heeft in principe zijn in stemming betuigd met een op roep vanf Israel de onderhande lingen over Palestijnse autono mie te versnellen. Cairo vindt echter wel dat goede bedoelingen veel belangrijker zijn dan het aantal en de lengte van onder handelingsrondes. Regeringsfunctionarissen in Cairo maakten gisteravond bekend dat het Egyptische standpunt ten aanzien van de oproep van Israel door premier Moestafa Chalil is uiteengezet in twee identieke te legrammen aan de Israëlische minister van binnenlandse zaken Josef Burg en aan de Amerikaan se gezant Sol Linowitz. Intussen heeft koning Hoessein yan Jordanië uitgesproken dat een Europees initiatief zal leiden tot een oplossing van het Israë lisch - Arabische conflict. Een dergelijk initiatief zou kunnen worden uitgewerkt door de Ver enigde Naties, met medewerking van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie en alle betrokken partijen, waaronder de Palestijn se bevrijdingsorganisatie (PLO). In een vraaggesprek met het Liba nese weekblad .Monday Mor ning' bracht Hoessein hulde aan het Franse staatshoofd, Valery Giscard d'Estaing, wegens zijn recente uitlatingen over het zelf beschikkingsrecht van de Pale stijnen. Argentinië weigert onderzoek vermisten BUENOS AIRES (AFP/ANP) - Argentinië zal geen enkele commissie toelaten die belast is met een onderzoek naar „verdwenen" personen. Dit heeft de Argentijnse minister van buitenlandse zaken, Carlos Pastor, gisteren in Buenos Aires verklaard. Tijdens de jongste zitting van de VN-commissie voor de rechten van de mens, die vrij dag in Genève werd beëin digd, werd een Nederlandse resolutie aanvaard waarin de oprichting is vastgelegd van een bijzondere commissie die zich zal gaan bezighouden met het onderzoek naar ver miste personen. De resolutie is aangenomen on danks felle tegenstand van de Latijnsamerikaanse landen en de Sowjet-Unie. De voor zitter van de Nederlandse delegatie, oud-minister van buitenlandse zaken Van dei- Stoel, acht dit een van de voornaamste uitkomsten van deze, 36e zitting. Hij heeft dit zaterdagmorgen op Schiphol verklaard na zijn aankomst uit Genève. Bij deze commissie kan recht streeks aangifte worden ge daan door familieleden van een vermiste. De commissie zal dan direct bij de regering van het betrokken land om tekst en uitleg gaan vragen. Van der Stoel achtte de aan- groot belang. Indiase politie slaat in op menigte blinde demonstranten Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - De „Groenen" komen tot veler verrassing in het parlement van de Zuidduitse deelstaat Baden-YVürtem- berg De vrij jonge Westduitse milieupartij slaagde er net in de kiesdrempel van 5 procent te halen. Dat bete kent zes zetels in de Landdag. NIEUW DELHI - De Indiase politie heeft gisteren met bamboestok ken een einde gemaakt aan een demonstratie van blinden. De blinden hadden een verbod tot demonstraties naast zich neer gelegd om te proberen premiei Indira Gandhi van India een peti tie te overhandigen waarin werd geëist dat bepaalde betrekkingen gereserveerd zouden worden voor invaliden. Het Indiase pers bureau PIT meldde dat de politie insloeg op de betogers en onge veer 100 blinden arresteerde. Volgens een woordvoerder van de blinden werden 100 betogers gewond, onder wie 25 ernstig. De „Groenen" zijn al vertegen- woordigd in het parlement van de stadstaat Bremen. Volgens hun lijsttrekker in Baden-Würtem- berg. Wolf-Dieter Hasenclever, zal het verkiezingssucces van gis teren zeker positieve gevolgen hebben voor de resultaten van de „Groenen" bij de komende deel staatverkiezingen in Saarland eta Noordrijn-Westfalen alsmede de landelijke parlements-verkiezin- gen in oktober. Van de overige partijen in Baden- Würtemberg heeft alleen de libe rale FDP gewonnen. De liberalen kregen 10 in plaats van 9 zetels in het 120 afgevaardigden tellende nieuwe parlement. De CDU, de christen-democratische partij verloor weliswaar circa 3,5 pro cent, maar behoudt een comfor tabele meerderheid van zo'n 53 procent. In zetels ging de partij van minister-president Lothar Spath van Baden-Würtemberg terug van 71 naar 64. Ook de so ciaal-democraten hebben verlies geleden. Zij verloren een zetel en beschikken nu over 40 afgevaar digden. Bijna alle politici zijn het er over eens dat de uitslag in Baden-Wür temberg niet mag worden be schouwd als test voor de lande lijke parlement SPD-voorzitter Willy Brandt wees met name op de geringe opkomst, die met 72 procent ruim 3,5 procent onder die van 1976 lag. De meeste commentatoren zijn van mening dat de „Groenen" er niet op kunnen rekenen in oktober ook in de Bondsdag komen. Ba den-Würtemberg zou immers een „typisch milieuland" zijn, waar betrekkelijk veel universiteiten en hogescholen zijn gevestigd. Groene-lijsttrekker Hasenclever zei echter dat de omstandigheden voor zijn partij niet optimaal wa ren geweest. De Afghanistan-cri sis heeft de milieubeweging ze ker geen goed gedaan. En het feit dat de „Groenen" er na een roerig partijcongres nog altijd niet in zijn geslaagd een bondspro- gramma te formuleren, kan evenmin positief hebben ge werkt. Veranderen CDU-voorzitter Helmut Kohl sloot het niet uit dat de „Groenen" het politieke landschap in de Bonds republiek kunnen veranderen. Hij zei het niet, maar het ligt voor de hand dat hij bedoelde dat de milieubeschermers Franz Josef Strauss, de leider van de CDU. in de kaart kunnen spelen. Bij alle deelstaat- en gemeenteverkie zingen waar de „Groenen" tot nu toe aan hebben meegedaan, bleek dat namelijk vooral ten koste van de SPD te gaan. Willy Brandt zei dat zijn partij moet proberen „het gelijk van de „Groenen" om te zetten in solide politiek". De lijstaanvoerder van de SPD in Baden-Würtemberg, Erhart Eppler, sprak van een „grote teleurstellingHij had er op gehoopt dat het zijn partij zou lukken een veel groter aantal ..Groenen" aan zich te binden. Vooral ook omdat Eppler binnen de SPD de meest uitgesproken milieu-ideoloog is en er geheel andere standpunten op nahoudt dan bondskanselier Helmut Schmidt. Eppler is tegen verdere uitbouw van kernenergie. Voor hemzelf betekent het slechte verkiezingsresultaat waarschijn lijk dat hij als oppositieleider in Baden-Wurtemberg zal vertrek- De voorzitters van CDU en FDP Helmut Kohl en Hans Dietrich Genscher, toonden zich tevreden met de verkiezingsuitslag. Kohl zei dat niemand had kunnen verwachten dat de CDU het „droomresultaat" van 1976 (56,7 procent) zou kunnen evenaren. FDP-voorzitter en minister van buitenlandse zaken Genscher leidde uit het resultaat af dat zijn partij weer in de lift zit en erin is geslaagd een geheel eigen profiel te tonen. SPD-voorzitter Willy Brandt was net als Eppler teleur- gestled. PARAMARIBO - Precies een week nadat de eerste geruchten de ronde deden over het slagen van de formatie van mr. E. Bruma en mr. F. Leeflang en bijna drie weken na de staats greep van de sergeants heeft Suriname weer een regering. Zaterdag is het kabinet onder leiding van de arts Henk Chin a Sen (43) door president J. H. Ferrier in zijn paleis aan het Onafhankelijkheids plein beëdigd. Daarmee kwam een eind van ge ruchten en speculaties over de samenstelling van de kabinetsploeg. Voorlopig zijn naast de premier Chin a Sen twaalf ministers be noemd en vier onderministers. In een later stadium zal de beëdi ging plaatsvinden van luitenant Van Rey als minister van defen sie en van sergeant Neede als on der-minister van justitie, belast met politiezaken. Premier Chin a Sen en president Ferrier laten zich vooralsnog weinig gelegen liggen aan het ontbreken van een regeerpro- gram. „Het programma van de nieuwe regering kan niet anders zijn dan een van nationale ver zoening", w zo verklaarde Ferrier zaterdag. De regering zal er een zijn van nationale eenheid, die bruggen zal moeten slaan om mensen weer bij elkaar te bren gen". Bewustwording Chin a Sen zei dat „de mens een centrale positie zal innemen en de Surinaamse regering alles zal doen om de bewustwording, vooral bij de jeugd, te stimuleren. Een ieder zal zich optimaal moe ten inzetten bij de grootse taak om te bouwen aan het nieuwe Su riname". De problemen hebben zich toege spitst op meningsverschillen tus sen enerzijds de president en de formateurs over de grondwette lijke status van een nieuwe rege- TEHERAN (AP) - Uit de laatste resultaten van de vrijdag gehouden par lementsverkiezingen in Iran blijkt dat het merendeel van de kandidaten geen absolute meerderheid heelt behaald, zodat men moet overgaan tot een tweede verkiezingsronde. Genoeg stemmen zijn, naar gisteren werd vernomen, behaald door 54 kandidaten. Van hen behoren er 29 tot de Islamitische Republikeinse Partij. De Koerdische Demokratische Partij en het Nationale Front hebben tot nu toe ieder twee zetels bemachtigd, en de vrijheidsbeweging van oud- premier Mechdi Bazargan pas geen President Bani-Sadr heelt de commissie te Teheran die toezicht houdt op de verkiezingen gisteren verzocht het aantal uitgebrachte steftmu n di i kiesdistricten afzonderlijk bekend te maken, aan het eind m elke dar:, en ook al/onderlijk de klachten te willen behandelen die zijn binnenge komen uit de diverse districten en wier aantal aanzienlijk is. ring en anderzijds tussen de pre sident en de Nationale Militaire Raad (NMR) over de invloed van de militairen op het kabinetsbe leid. Daarenboven stelde de vak beweging eisen, die Bruma en Leeflang te ver gingen. Dc positie van Bruma zelf is zeker tweemaal in het geding geweest, toen hij .te veel dreigde af te wij ken van zijn opdracht een kabi net van technocraten te forme ren, zonder duidelijke banden met de partijen waaruit de ver dreven regering-Arron was sa mengesteld. Buiten spel Toen de vakbonden vorige week zaterdag in de gaten kregen dat zij min of meer buiten spel dreig den te raken, nu Bruma steeds meer in de richting ging van een kabinet, bestaande uit gere- nommmeerde intellectuelen, waarbij de links-politieke figuren naar de achtergrond dreigden te geraken, besloten zij bij de NMR een nieuw plan in te dienen. Dit plan werd afgelopen maandag schriftelijk bij de NMR inge diend. Officieel werd dit voorstel van de vakbonden door de NMR als re den voor de vertraging van de formatie opgegeven, maar later werd duidelijk, dat de positie van Bruma dermate sterk was, dat hij ongestoord verder kon Werken aan zijn plannen. De grootste problemen voor Bruma waren niet zozeer het vinden van ge schikte kandidaten, als wel de garanties die hij aan de kandi daat-ministers kon geven over hun positie bij een eventuele aanvaarding van een minister spost. Veel van de kandidaat-mi nisters bekleedden een dermate aantrekkelijke maatschappelijke positie, dat zij er behoorlijk op zouden achteruitgaan. Daarnaast moest Bruma aan de kandidaten kunnen garanderen dat zij zelfstandig en met eigen verantwoordelijkheid en gezag aan de gang konden gaan. Rege ren met een mitrailleur in de rug is nu eenmaal niet prettig, zo re deneerde men.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9