Jan Raas komt millimeter tekort sprint SONY-VIDEO - ROADSHOW m Cor Vriend: Olympische limiet "Wijnands kan een hele grote worden GUNTHARDT WINT MISLUKTE EINDSTRIJD Milaan-San Remo Maassen van de Brink eerste VOOR BEDRIJF EUROMOTEL AMSTERDAM 18 -19 - 20 MAART EN INSTELLING (Schiphol) Oude Haagse Weg 20, Amsterdam-Sloten Open van 10.00-22.00 uur MAANDAG 17 MAART 1980 SAN REMO (ANP) - Eén of twee keer per jaar stapt Pierino Gavazzi, al 29 jaar, door zijn sprin terskwaliteiten uit de rijen van de onbekenden. Gisteren gebeurde dat al vroeg in het seizoen in de 71ste editie van Milaan - San Remo. Gavazzi werd winnaar na een vlakke wedstrijd van een massale eindsprint voor Giuseppe Saronni, Jan Raas, Sean Kelly en Roger de Vlaeminck. Daarmee is het verhaal van de Ita liaanse voorjaarsklassieker in fei te verteld, ware het niet dat er in de finale van de 'Primavera' een sensationele valpartij had plaats gevonden. De organisatoren hadden te weinig aandacht ge schonken- aan wegopbrekingen vlak voor het binnenrijden van San Remo. Hun gedachte dat daar de bokken al van de schapen zouden zijn gescheiden, werd niet bewaarheid. Een complete groep naderde de Middellandse Zee beklom de Poggio en daalde de heuvel, die in glorierijker jaren vaak de beslissing had gebracht, ook weer af. Bijna de helft van de 228 renners, die in Milaan aan de ruim 280 ki lometer waren begonnen, stort ten zich in het laatste gevecht. De snelheid vloog omhoog, de weg vernauwde zich plotseling van meer dan zes meter tot maar net drie meter. Het plotselinge geknars van de remmen werd overstemd door het vloeken in alle talen die de wielersport kent. Een groep van vijftig man ongeveer bleef op het plaveisel achter. Knetemann, Kuiper, Langerijs, Battaglin, Jo hansson, Knudsen, Fuchs, Bazzo, Hezard, Ovion en Bernard be hoorden tot de onfortuinlijken die ongeveer 270 kilometer voor niets hadden gefietst. De meer fortuinlijken raasden door naar San Remo op weg naar de sprint voor een beslissing die eerder niemand had kunnen af dwingen. Fulvio Bertacco had het geprobeerd met een aanval in de twintigste kilometer. Hij kreeg later Angelo Tosoni en .Etienne de Beule aan zijn zijde. De groep vond het best, maar reageerde wel toen op minder dan honderd p kilomter van San Remo de voor sprong was gegroeid tot bijna een kwartier. Tosoni viel als eerste te rug, de andere twee werden 25 kilomter voor San Remo ingelo pen. Bertacco had toen ruim 230 kilometer voor het peloton uitge- fietst. De eindsprint bracht eerst Fons de Wolf in uitstekende positie, ver volgens Moser, daarna De Vlae minck en tenslotte vlogen drie man vrijwel gelijk over de streep. Saronni, Raas noch Gavazzi durfde de arr ken. Hadden toe want tot de laatste centimeter moest geknokt worden. Uit de film haalde de aankomstrechter Gavazzi als winnaar, Saronni voor de derde keer als tweede en Raas als derde. Aan de andere kant i omhoog te ste- door Gavazzi midden ook weinig kans a de weg wordt de niet zichtbare Jan Raas in de finale van Milaan-San Remo geklopt i Saronni (rechts). Roger de Vlaeminck duelleert daar weer achter. 'Verschikkelijk jammer", verbeet wereldkampioen Jan Raas na afloop de teleurstelling van die derde plaats. "Na alles wat'er in de voorbije week is gebeurd had ik juist hier revanche willen ne men. Als een klassieker evenwel in een massasprint eindigt moet je geluk hebben. Ik had dat niet, al moet ik erkennen dat ik ook een verkeerde beslissing nam om niet in het wiel van De Vlaeminck te blijven. Had ik dat wel gedaan dan was ik hier voor de tweede maal gehuldigd. Geluk, echt, je hebt het nodig. Kijk naar Saron ni. Die wordt voor de derde maal tweede". ESSONE (GPD) - Voor het eerst sinds twaalf jaar zal Nederland bij de Olympische Spelen verte genwoordigd zijn door een mara thonloper. Zondag slaagde de 30- jarige Eindhovenaar Cor Vfiend er namelijk in het Franse Esson- ne in ruimschoots onder de door het NOC vereiste limiet van 2 uur en 14 minuten te blijven. De bij zonder regelmatig lopende Bra bander werd in deze kwalitatief en kwantitatief - er waren 2000 deelnemers - sterk bezette mara thon derde in de nationale re cordtijd van 2 uur 13 minuten en 20 seconden. Door de prestatie van Cor Vriend groeit het aantal Nederlandse at leten dat bij vertoon van vorm behoud naar de Olympische Spelen van Moskou mag reizen naar acht. Individueel slaagden al Sylvia Barlag, Harry Schulting, Ruud Wielart en Hugo Pont. Dankzij hun prestaties in de 4 keer 400 meter-estafetteploeg zijn ook Marcel Klarenbeek en Koen Gijsbers al zeker, bij wie zich dan nog een reserve-estafet teloper zal scharen. Dan natuurlijkCor Vriend, diedoor zijn prestatie in Essonne de voet stappen drukt van Aad Steylen die in 1968 de Olympische Spelen van Mexico haalde. Cor Vriends prestatie moet hoog worden in geschat. Afgezet op de Europese ranglijst van vorig jaar betekent zijn 2.13.20 een gedeelde vijfde plaats en ook gisteren in Frank rijk wees de Eindhovenaar op één na alle Europese concurrenten terug. Zo was de complete Franse, West- duitse en Zwitserse top naar Es sonne gereisd om er limiettijden neer te zetten. Alleen de West duitser Dornbacher (tweede in 2.12.22) en de evenals vorig jaar superieure Noordkoreaan Go Chon Son, die met 2.10.52 een tijd van wereldniveau neerzette, ble ven voor Vriend onbereik baar. De Brabander, die dit jaar voor het laatst studie en sport wil combi neren om daarna weer terug te keren in het onderwijs, liep in Es sonne een heel verstandige race. Lang hield hij zich bewust afzij dig van een tien man tellende kopgroep, die bijna uitsluitend uit Afrikanen - de Ethiopiër Yif- ter startte niet - en Koreanen be stond. Het bleek een juiste tac tiek, want nadat Cor Vriend, die lang het gezelschap van zes Westduitse lopers duldde, het na 30 kilometer zelf even moeilijk kreeg, viel de kopgroep uiteen. Het tempo was te hoog geweest en samen met Dornbacher kon Vriend aan een indrukwekkende opmars beginnen, die hem ruim binnen de limiet bracht. Gezien de prestatie van Cor Vriend is het voorspelbaar dat Neder land straks in Moskou met meer dan één marathonloper aanwezig zal zijn. In Essonne startten na melijk niet de inmiddels weer vrijwel geheel fitte Gerard Nij- boer en de nog sukkelende Roe lof Veld, die tot voor gisteren met 2.14.02 nationaal recordhouder was. Beiden zijn van het kaliber- Vriend en hopen eind april in Amsterdam te slagen voor het olympisch examen. DEN HAAG (GPD)-Wielertalent Ad Wijnands (21) uit Maastricht heeft de eerste belangrijke stap gezet op de weg die door hem en zijn ploegleider Herman Krott is uitgestippeld om dit seizoen een belangrijk doel te bereiken: de grote doorbraak. Hij won met imponerende pedaalslagen de zware Ronde van Zuid-Holland en dat was het succes datvolgens planning het begin moet zijn van een periode die eindigt met het tekenen van een profcontract, na de Olympische Spelen. Ad Wijnands geldt als Nederlands grootste belofte van het ama- teurwielerpeloton. De specialiteiten beheerst hij in grote gelijk matigheid met een uitschieter naar boven waar het om klimmen gaat. Ploegleider Herman Krott, die hem indertijd ontdekte bij de junioren en in wiens ploeg hij het derdejaar als amateur is inge gaan, voorspelt hem een grote toekomst. Krott, bij wie onder andere Joop Zoetemelk en Gerrie Knetemann hun carrière be gonnen: „Terwijl hij in lichamelijke groei wat achterstand heeft, reed hij vorig jaar - met z'n 20ste - sterker dan Joop Zoetemelk op die leeftijd. Wijnands kan een hele grote worden in het wielren- In de tijd die nodig is om kwaliteiten te ontwikkelen, presenteerde Ad Wijnands zich gedurende twee amateurjaren qua uitslagen twee keer erg duidelijk: In 1978 met het winnen van de Ronde van de Krimpenerwaard en vorig seizoen met een eerste plaats in de Limburgse rit van Olympia's Ronde. Dit jaar moeten alle regis ters open. Wijnands: „Ik heb me daarom anders voorbereid dan- ik gewend was. Deze winter reed ik een zesdaagse en ik deed in de Ardennen veel aan langlauf Wat Ad Wijnands op die manier bijschaafde aan conditie, noemde Herman Krott na de triomf in de Ronde van Zuid-Holland „beangstigend goed". Krott: „Bijna ongelooflijk, zo sterk als hij zo vroeg in het seizoen al is. Dat wordt uitkijken met het verdelen van zijn krachten". Het gemak waarmee de jonge Limburger de finale van deze klas sieker beheerst had, was indrukwekkend geweest. Hoewel het grootste gedeelte van het peloton door de wind bijna letterlijk van de fiets werd geblazen, velen bevangen door de kou afstapten en de meesten in de kopgroep werk weigerden, plaatste Wijnands demarrages alsof het niks was. Daarmee werd hij de verdiende winnaar van een slijtageslag, die zich al kort na de start afteken de. De uitvallers volgden elkaar zo snel op, dat er half-koers nog maar negentien serieuze kanshebbers waren. Vooral door toe doen van Ad Wijnands dunde die kleine kopgroep sterk uit, tot een ploegje van vier: Pim Bosch, Jan Jonkers en John Broers, die in deze volgorde na Ad Wijnands finishten. Waar ieder ander een onder dergelijk zware omstandigheden be reikte overwinning luid en blij gevierd zou hebben, snoot Ad Wijnands zijn neus, nam een slok thee en sprak alsof hij een straatje om was geweest: „Wat zegt dat nou, een Ronde van Zuid- Holland winnen...? Niks! Internationaal stelt het helemaal niets De uitslag van de Ronde van Zuid-Holland. 170 km met start en finish in Den Haag, is: 1. Ad Wijnands (Maastricht) 4 uur 7 minu ten en 20 seconden: 2. Pim Bosch (Gorkum); 3. Jan Jonkers (Oud-Gastel); 4. John Broers (Maartensdijk) zelfde tijd als Wij nands; 5. Theo Hogervorst (Pijnacker) op 30 seconden; 6. Rene Koppert (Poeldijk) op 1 minuut en 15 seconden; 7. Stan Snijders (Zwanenburg); 8. Jan Feiken (Veendam); 9. Adrie van der Poel (Hoogerheide); 10. Bram Jouvenaar (Den Haag); 11. Gino Am- merlaan (Maasdijk): 12. Hans Koot (St. Oedenrode), 13. Dries Klein (Ter Apel); 14. Peter van der Knoop (Haarlem); 15. Frits Schür (Didam) allen dezelfde tijd als Koppert. LEIDEN - Snelwandelaar Dirk Maassen van de Brink uit Leiden heeft zaterdag een knappe over winning behaald in de jaarlijkse "klassieker" Amsterdam-Hoorn. Voor dit evenement over ruim 38 kilometer gingen zo'n honderd wandelaars van start. Ondanks de gure weersomstandigheden slaagde Dirk Maassen van de Brink er in een persoonlijk re cord te noteren van 3<uur 28 mi nuten en 5 seconden. De AV Holland-atleet bleef Jan de Jonge vier minuten voor. Bram Wassenaar heeft zaterdag de Reeuwijkse Plassenloop over 15 kilometer gewonnen. De Bata ven-atleet kwam uit op een knappe tijd van 47 minuten 28 se conden. Ook fraai was het lopen van Martien van der Hoorn (AV Holland) die tot een vierde plaats in 48 minuten 53 seconden kwam. Enige Bataven- en AV Leiden-le- den kwamen in de overige groe peringen goed voor de dag: Tina Buntsma 2de bij de dames, Karin v.d. Berg 3de bij de dames, Maar ten van Manen 2de bij dejongens A, Ben Kerkvliet 3de bij de jon gens A, Marcel Honsbeek le bij de jongens B. Sjors Hoogeboom 2de bij de jongens B. Cathy van Loon le bij de meisjes B, Luuk Jansen le bij de jongens C, Ro bert Rijpma 2de bij dejongens C en Leon de Ju 3de by dejongens C. ROTTERDAM (GPD) - Een veel zwaardere nederlaag dan Gene Mayer in de finale van de prof tenniskampioenschappen in Rotterdam leed tegen Heinz Gunthardt (3-6, 4-6), hebben de Nederlandse scheidsrechters moeten incasseren. Nadat eerder vrijdag al een arbiter, Rob Peper kamp, in de partij Nastase-Lendl op bevel van Grand Prix-super- visor Kurt Nielsen was vervan gen, werden het afgelopen week einde ook de overige Nederland se umpires aan de kant gezet, met uitzondering van hoofdscheids- rechter Eric Savalle. Alleen die werd door Nielsen nog capabel geacht om de eindstrijd te lei den. „Ik wou eigenlijk geen mening ge- - ven over scheidsrechters. Als ze goed zijn is het gemakkelijk, dan geef je ze complimenten, maar het is niet prettig om te zeggen dat ze slecht zijn. Laat ik daarom mijn mond houden en alleen op merken dat de zaak wat dat be treft in het weekeinde goed ver zorgd was". Op'die manier werd ten onrechte krachtig afgerekend met het gil- 1 de van de fluiters en werd nog eens benadrukt dat zij in het ten- niscircus niet meer dan mario netten zijn. In tegenstelling tot de tennissers. Ook die waren op de afsluitende dag van de zeven daagse in het sportpaleis Ahoy meerdere malen aan vervanging toe, maar zij konden hun werk wel gewoon voortzetten. Vooral de Amerikaan Gene Mayer liet het in de finale, waarin hij toch als de nummer één geplaatste als fa voriet was gestart, nadrukkelijk afweten. In plaats van dat na afloop ruiterlijk toe te geven (voor zijn nederlaag behoefde immers niet meer dan 59 minuten te worden uitgetrok ken), vertekende hij het beeld volledig met een analyse, waarin hij een heel andere wedstrijd leek na te beschouwen: „Gunthardt speelde veel te goed voor mij. Hij hield me uitstekend onder druk, zodat ik niets kon beginnen". Ondanks zijn zwakke optreden in de de nummer acht van de we reldranglijst, die zaterdag heel -wat beter had geacteerd tegen Paul McNamee (6-7, 6-2, 6-1), 30.000 gulden, eenvoudig omdat er in het tennis een heel andere prijsmaategel wordt gehanteerd en het begrip prijscompensatie hier met kapitale letters wordt geschreven. Met dezelfde sterke bezetting als vorig jaar toen Borg en McEnroe het toernooi afslo ten, zal Mayer genoegen hebben moeten nemen met een heel wat bescheidener troostprijs. Omdat alle toppers verstek lieten gaan kon het echter gebeuren dat een flink aantal spelers tijdelijk op de voorgrond konden treden. Met name gold dat voor Heinz Gun thardt. In februari 1978 maakt hij furore door als eerste „gelukkige verliezer" in de geschiedenis van het tennis een toernooi te win nen. In het Amerikaanse Spring field werd hij in het kwalificatie toernooi in eerste instantie in de derde ronde uitgeschakeld door de Venezolaan Andrew. Nadat maar liefst 33 spelers waren afge vallen, werd hij evenwel alsnog tot het hoofdtoernooi toegelaten waarin hij ten koste van o.a. Tea cher, Kodes en Solomon beslag wist te leggen op de hoofdprijs van 12.750 dollar. De inmiddels 21-jarige Zwitser die in Springfield was begonnen als 218e, werd prompt een grootste toekomst toegedacht. Sindsdien heeft hij echter nauwelijks tot de verbeelding sprekende resulta ten geboekt. Vorig jaar kwam hij niet verder dan twee halve fina les, in Kitzbuhel en Keulen. Pas twee weken geleden diende hij zich weer aan door Zwitserland in de Davis Cup voor het eerst aan een plaats in de halve finale te helpen. Dankzij het wegblijven dit jaar van de vedetten in Rot terdam heeft hij daar zondag een tweede overwinning in de Grand Prix aan kunnen toevoegen. Omdat de pupil van Bob Hewitt za terdagavond erg veel aandacht moest besteden aan de Tsjecho- slowaak Ivan Lendl, die met 4-6, 7-6, 6-3 uiterst eervol verloor, leek Gunthardt te veel van zijn krachten te hebben gevergd. In werkelijkheid kon hij er voor 7000 toeschouwers (onder wie koningin Juliana en haar echtge noot, die de organisatie kennelijk had laten opdraven om de absen tie van de tennissterrren op de fi naledag nog enigszins te com penseren) er echter een one-man- show van maken. Gunthardt, op dit moment slechts 52e: „Meestal heb ik de nodige moeite met mijn concentratie en ben ik vrij ner veus, maar zondagmiddag ging het erg lekker. Het begin van de ■partij was voor mij dan ook erg belangrijk. Ik doorbrak al meteen de service van Mayer en vanaf dat moment kon ik niet meer ka pot". Uitgerust met een goede service, goed voor zes aces en met de no dige snelheid hield hij de veel te langzaam afgestelde Mayer, dan ook zonder indruk te maken ge makkelijk op afstand. In het dubbelspel ging de overwin ning naar Amritraj en Smith, die met 6-3, &-2 van Scanion en Tea cher i JAN PREENEN cheque. De Zwitser werd in Rotterdam v ROTTERDAM - Hoewel het proftenniskampioenschap in Rotterdam de afgelopen week 9000 toeschouwers minder heeft getrokken dan vorig jaar (43.912 nu tegen 53.088 in 1979) is het vrijwel zeker dat het evenement ook in 1981 zal worden gehouden. En dat terwijl de pnjzenpot dan opnieuw dient te worden vergroot. Dit keer bedroeg die nog 175.000 dollar. De organisatie in Rotterdam wil echter wel een flink aantal za ken beter geregeld hebben. Zo wordt het voorstel van WCT, om voortaan minstens twee spelers uit de top-tien te laten uitkomen in grote toer nooien, gesteund en zal het contact met de topspelers be hoorlijk worden verstevigd. „Rotterdam" denkt er nog altijd over om de samenwerking met de Amerikaanse organi satie WCT te verbreken. Het probleem is echter dat Ahoy' dan ook zijn week op de in ternationale wedstrijdkalan der kwijt is. WCT. dat dagmiddag bij monde a Europees directeur McDo nald toegaf in gebreke te zijn gebleven, heeft al laten weten dat „de komende twee weken gesprekken zullen worden gevoerd met twee andere ste den. die het toernooi van Rot terdam graag willen overne men". ADVERTENTIE [MmAni ii/-rirwAi INTRODUKTIE VAN: DXC-1640 BVU-50 VO-4800 SEG-1210

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21