Roda verzuimt Ajax Yl pak slaag te geven FEYENOORD JAAGT PUBLIEK UIT KUIP MW: "Nog één nederlaag en de noodklok Inidt. Toen Schoenaker vertrokken wasmisten we anderhalve speler Topscorers MAANDAG 17 MAART 1980 PAGINA 13 SPORT SPORT SPORT ROTTERDAM - Het lijkt wel of Feyenoord pogingen in het werk stelt het alweer danig slinkende supporters-le gioen" nog verder uit te dunnen. Nu voor de Rotter damse ploeg in de nationale competitie weinig meer op het spel staat dan een UEFA- cupplaats, wordt de klan tenbinding meer en meer uit het oog verloren. Vooral in het eigen stadion komt de Jezek-équipe de laatste paar weken nauwelijks meer aan voetbal van betekenis toe. Integendeel. Na de wanprestatie tegen Excelsior, werd ook giste ren tegen-NAC weer op bijna gê nant treurig niveau geacteerd. Het enige verschil met het de bacle van 2 maart was dat de be straffing ditmaal uitbleef (het werd 3-1), maar dat kwam alleen omdat NAC koste wat het kost leek te willen aantonen dat het niet voor niets fungeert als hek- kesluiter van de eredivisie. Dat was zo ongeveer het enige wat de Bredase voetballers lukte in De Kuip, want het veelgeplaagde team voldeed in alle opzichten aan de voorwaarden waaraan een lijstsluiter dient te voldoen. Er werd zomaar een doelpunt ca deau gegeven (Peters profiteer de) en een min of meer toevallig gevonden gelijkmaker (voor stopper Joore) betekende niet het sein om het eigen spel wat ge durfder te gaan spelen, maar leidde in plaats daarvan tot een verloochening van de sterkere punten en automatisch tot de ne derlaag. Dat NAC-trainer Jo Jansen nader hand niettemin zijn teleurstelling over het verlies kon uitpreken, mocht typerend heten voor het peil waarop Feyenoord zich voor 15.000 kijkers had bewogen. „Als we ooit de kans hebben gehad om ook eens aan een uitwedstrijd 'n punt over te houden, dan was het nu wel", betoogde de oefenmees- ter. „Breng je de ballen uit de verdediging goed naar het mid denveld, dan tikje dit Feyenoord uit. Maar er zit teveel „onvermo- gen"in mijn ploeg. We hebben géén counter-elftal en als we ons laten terugdringen, komen we er nooit meer uit. En dat teruggaan werd ons dit keer niet opgelegd, maar dat deden we zelf'. De beperkingen die de Bredanaars zichzelf daarmee oplegden, wa ren zo groot dat Feyenoord in de tweede helft alsnog naar de winst kon reiken. Zwaar zwoegend en uiterst moeizaam. En dat terwijl de start zo voortva rend was geweest. Het zeer jonge elftal (de geblesseerde Notten, die vreest dat hij een meniscus blessure heeft, en Nielsen waren vervangen door Troost en Stafleu) schoot enthousiast uit de startblokken. Het leidde al na drie minuten tot een doelpunt van Jan Peters. De spits tikte raak na voorbereidend werk van Jan van Deinsen, die de bal ca deau had gekregen van Dierckx. Daarna echter was het vrijwel di rect gedaan met de dadendrang van Feyenoord, dat mede door het uitvallen van Van de Korput (enkelblessure, Van Til was zijn stand-in) in een dal van machte loosheid terecht kwam. Het werd getypeerd in de persoon van Pe- tursson wiens vormverkies dra matische vormen aannam. Hij werd later dan ook ingeruild voor Carlo de Leeuw. Een tegenstander met wat meer EREDIVISIE Willem li-Haarlem 2-2, AZ'67-Vitesse 2-1, FC Utrecht-G.A. Eagles 4-0. Feye- noord-NAC 3-1. Roda JC-Ajax 2-1. FC Twente-Excelsior 2-1, PEC Zwolle- Sparta 0-1, NEC-FC Den Haag 1-0 en PSV-MVV 2-0. Ajax 26 19 4 3 42 64-26 AZ'67 26 16 6 4 38 58-26 Feyenoord 25 13 8 4 34 47-25 Roda JC 26 13 5 8 31 40-32 Utrecht 26 11 8 7 30 40-29 PSV 26 11 7 8 29 45-29 Twente 26 12 5 9 29 33-31 GA Eagles 26 11 4 11 26 40-37 Excelsior 26 9 8 9 26 44-44 i de weinige hoogtepunten in het duel Feyenoord-NAC. Met een keiharde kopbal verslaat Jan Peters i links) de Bredase doelman Van Eenennaam. Anton Joore (links) en Ad Krijnen (midden) hebben het WilJem II 26 Den Haag 26 MW 26 PEC Zwolle 26 Sparta 26 Haarlem 26 Vitesse 26 NEC 26 NAC 25 10 8 26 35-47 10 25 30-32 11 21 29-42 13 19 24-34 14 19 36-49 12 19 34-51 12 19 30-49 16 18 26-42 15 15 16-46 vernuft zou royaal hebben kun nen profiteren van die massale terugval - nu NAC de opponent was bleef de schade beperkt tot een tegengoal van Joore. Na een vrije trap van de wel redelijk spelende Vreysen tikte de voor stopper zes minuten voor rust de 1-1 langs de „slapende" Rotter damse defensie. Het was voornamelijk aan NAC en Jan van Deinsen te danken dat Feyenoord na rust tenminste nog een paar keer ontwaakte. Aan NAC omdat het zoveel misplaatst ontzag toonde (ook na een dub bele wissel waarbij Van Gils en Clerx in het veld kwamen voor De Schepper en Suvek) en aan Van Deinsen omdat hij als enige recht had op dat ontzag. Eerst scoorde hij een doelpunt dat vanwege de fraaiheid in het ge heel niet in het beeld van het duel paste en daardoor gestimuleerd ontwikkelde hij zich tot de man die althans nog enig tempo in de wedstrijd bracht. Hij ook stond aan de basis van de derde goal, gescoord door Jan Peters, die de groeiende verveling van de slot fase met een kopbal even door brak. Voor het overige was armoe troef in een duel dat een negatieve voor geschiedenis kende en dat nu voor Feyenoord een even nega tief vervolg kan krijgen. Na de gestaakte ontmoeting in Breda werd NAC aanvankelijk veroor deeld het wedstrijdrestant uit te spelen zonder publiek. Gisteren leek Feyenoord te pogen dat oor deel voor de resterende thuis wedstrijden over zichzelf af te roepen. PAUL DE TOMBE EERSTE DIVISIE FC Den Bosch-FC VW 3-0, Eindhovcn- Fortuna Sittard 0-1, Cambuur-He- racles 0-2, Vecndam-Vlaardingen 5-1, De Graafschap-DS'79 2-1, SW-Gro- ningen 1-5, Amersfoort-Heerenveen 0-0, Amsterdam-Volendam 1-0 en Wa- geningen-Telstar 1-1. Groningen 25 16 6 Den Bosch 26 16 4 Volendam 25 16 3 Wageningen 23 12 8 Cambuur 23 14 2 Amsterdam 25 117 Graafschap 26 13 3 26 10 8 25 11 5 DS'79 VW Fortuna S 23 Telstar 24 Heerenveen 24 Heracles 25 Eindhoven 25 Helmond Sp 24 Vl'dingen 26 Veendam 24 SW 24 Amersfoort 24 De Graafschap e: kampioenen. 3 38 50-9 6 36 38-23 5 35 56-20 3 32 45-25 7 30 49-26 7 29 39-32 10 29 24-23 8 28 44-33 9 27 34-41 I 7 7 25 33-20 1 9 8 23 33-34 5 10 23 29-34 i 6 11 22 28-31 5 6 13 18 23-40 5 13 17 24-48 7 14 17 27-45 6 13 16 25-47 1 6 14 14 31-55 1 5 18 7 20-66 Cambuur periode- Roda JC-voor stopper Marijt maakte zijn vroegere Noordwijkse bijnaam "Solo Anton" tegen Ajax waarVanaf het middenveld ondernam de Noordwijker een rush. die ook Ruud Krol links) niet meer kon afstoppen. De actie leverde de Limburgers een 2-0 voorsprong op. ENSCHEDE - Hens Kraay jr. was de centrale figuur in het belang rijke treffen tussen FC Twente en Excelsior, twee ploegen die nog mogelijkheden hebben op Euro pees voetbal in het volgende sei zoen. De zoon van de bekende oe- fenmeester moest al na 27 minu ten van arbiter Kees Bakker het speelveld verlaten nadat hij 'eerst Zondervan zwaar ten val had ge bracht en nog geen minuut later op brute wijze Ab Gritter met het gras had latên kennismaken. Hoewel de eerste gele kaart van Bakker nog ter discussie kon staan - van enige opzet leek geen sprake - kon de spelleider in het tweede geval niets anders doen dan de rode kaart tevoorschijn halen. Ook met slechts tien spelers de monstreerde Excelsior een ui terst positieve spelopvatting, die echter niet kon verhinderen dat de Enschedeërs aan het langste eind trokken. Veel situaties voor beide doelen, vooral voor het Rotterdamse, be zorgden de ontmoeting het pre dikaat 'levendig'. Van een be hoorlijk niveau was echter geen sprake. Daarvoor had met name FC Twente te veel moeite om het overwicht te bewijzen. De thuisclub creëerde desondanks de meeste kansen, maar zoals zo vaak werden die door onzorgvul dig afwerken teniet gedaan. Dat Excelsior met een man minder de rust haalde zonder op achter stand te zijn gezet was-een tegen valler voor Twente. Zonder de gekwetste Jol, die door Gritter uitstekend werd vervan gen, en met Lindsted als centrale aanvaller had Twente een sterke start in de tweeede helft. Lind sted bereikte met een hoge bal Bos, die het leer terugkopte op Kila, die geen moeite had Ver munt voor de eertste eerste te passeren: 1-0. Even later had de middenvelder ook bijna voor 2-0 gezorgd, maar ditmaal mikte hij Met Mentink, in plaats van de het duel begon- Overweg, bleef Twente de meest aanvallende ploeg. De uit vallen van Excelsior waren zo nu en dan echter niet van gevaar ontbloot. FC Twente nam in de 67ste minuut niettemin verder afstand, toen Lindsted scoorde nadat Otto in een riante positie had gemist: 2-0. FC twente had verder kunnen uit lopen als het zorgvuldiger te werk was gegaan bij enkele goe de kansen. Nu dat niet gebeurde kon Excelsior de spanning leten terugkeren door Nijssen, die een pass van Pattinama afrondde: 2-1. Verder kwam het Rotter damse tiental niet. KERKRADE (GPD) - Typerend voor het Ajax van gistermiddag was het feit dat de enige Am sterdamse goal vier minuten voor tijd werd ge scoord door Roda-speler Allan Nielsen. Ajax mocht de handen dichtknijpen dat het slechts met een kleine nederlaag (2-1) uit Limburg mocht vertrekken. De Kerkraadse ploeg speel de een goede partij, maar verzuimde de koplo per een pak slaag te geven. Van de zeker tien kansen werden er slechts twee (door Nanninga en Marijt) benut. 1. Kist (AZ'67) 21 2. Petursson (Feyenoord) 20 3. Vermeulen (Roda JC) 15 4. Schapendonk (MW) i 2n Nanninga 6. Waslander (Excelsior) er i Schoenaker 8. Van Kooten (Go Ahead Eagles) V. 11 10. Geels (Sparta), Ling (Ajax), Peters (Feyenoord) 10 13. Lerby (Ajax), Postuma (PSV), Van Veen (FC Utrecht) 9 Na afloop was binnen de Ajax-ge- lederen het verlies niet zozeer onderwerp van gesprek. Wel de rode kaart die Dick Schoenaker vijf minuten voor rust kreeg van arbiter Egbert Mulder. „Rood vanwege slaan en trappen", zei de Groningse fluitist later resoluut. En Mulder had volkomen gelijk. De anders toch zo faire Schoena ker wist zich na een scrimmage met Leo Degens niet te beheer sen en duwde de Roda-verdedi- ger met een hand tegen de Aangevochten Dat beide hoofdrolspelers later de beslissing van Mulder aanvoch ten, is begrijpelijk, maar Mulder zag het wel degelijk goed. Schoe naker: „In een duel om de bal kwam ik met Degens vast te zit ten. Ik rukte mijn arm los en raak te het hoofd van Degens. De scheidsrechter legde dat uit als EINDHOVEN - Terwijl PSV na drie overwinningen op rij de draad weer heeft opge pakt, likt MW na de recente ^-O-nederlaag in Eindhoven de wonden. De glans van de drie zeges (PEC, Twente en Feyenoord) is na de wan prestatie tegen NEC en het verlies tegen PSV volledig verbleekt. MW voelt de hete adem van de staartclubs in de nek nu de in de gradatienood verkerende teams zonder uitzondering punten pak ten. De voorsprong van zeven en zes punten op respectievelijk NEC en Sparta is in een mum van tijd geslonken tot drie en twee punten... „Toch hebben we tegen PSV veel beter gespeeld dan te gen NEC", opperde MW-doel- man Peter Gerards, de grote uit blinker in het PSV-stadion. „Die lijn moeten we zaterdag thuis te gen Willem II voortzetten, want verlies betekent het luiden van de noodklok", vervolgt Gerards. Hij behoedde MW - nadat Harry Lubse een voorzet van René van de Kerkhof doeltreffend afrond de in de elfde minuut - in het eer ste half uur voor een afgang. De „beer" van Maastricht ranselde twee spetters van Lubse en Valke uit zijn doel en een kopbal van Postuma kon Gerards evenmin verrassen. Het bleef tot ieders verbazing bij de schamele 1-0- stand. Het stormrijpe MW was in dat Eindhovense geweld over eind gebleven tegen een PSV- ploeg die vier basisspelers miste: Huub Stevens, geschorst voor vier duels, Wildschut, Van der Kuylen en Van Beveren allen geblesseerd. Het gemis van dit kwartet kwam meerdere malen tot uiting in hetgeen PSV op de grasmat tentoonspreidde. MW-trainer Leo Steegman: „Te gen dit zwaar gehandicapte PSV had er bëslist een beter resultaat ingezeten". Een terechte opmer king, want ook MW kreeg kan sen. Weliswaar het vijfde deel aan ^mogelijkheden die PSV kreeg, maar Jean Colombain zag zijn vrije-trap-volgens-het-boekje uitstekend uit de linker bene denhoek gestompt door invaller doelman Quintus van der Meu- len. De. watervlugge Cees Schapen donk was voor rust tweemaal dicht bij de gelijkmaker, maar ook de PSV-doelman stond een klasse-partij te keepen. Eenmaal bracht Scheepers redding op de lijn. Ernie Brandts, de permanen te bewaker van Schapendonk, had de handen vol aan de MW- spits. Meerdere malen moest Brandts ongeoorloofde middelen gebruiken (shirtje vasthouden, duwen in de rug) om hem van de bal te zetten, maar scheidsrechter Van de Laar deed net alsof zijn neus bloedde. Wel gaf Van de Laar aan PSV-spe- ler Jan Poortvliet de gele kaart, toen deze zich terecht boos maak te over een verkeerde beslissing. Het eerste kwartier na rust - de geblesseerde Valke maakte plaats voor de 18-jarige Erwin Koeman - probeerde PSV de voorsprong uit te bouwen. Harry Lubse knalde op de paal en Pos- thuma trof andermaal doelman Peter Gerards in een uitstekende vorm. Gerards: „Jammer als je zo'n berepartij staat te keepen en je gaat met lege handen naar huis. Daar wil ik niet mee zeggen dat MW slecht, heeft pesppeld. De achterhoede zat goed in eikaar en voorin hadden wij de pech dat de ballen er niet in gingen". Juist op het moment dat MW de gelijkmaker najoeg en het heft in handen nam, kwam de voor MW fatale 78e minuut. „Hoofdrol speler" Leo Kerstges: René van de Kerkhof komt met de bal op mij af. Ik houd hem een hele tijd voor me en opeens probeert hij mij links te passeren, En prompt loopt hij tegen mijn elleboog op. Dat die scheidsrechter de bal daarna op de stip legt, is natuur lijk erg knullig. Het was geen strafschop." Koeman interes seerde het weinig of de straf schop al dan niet terecht was. Als een volleerd specialist joeg de 18- jarige PSV-er de bal onhoudbaar achter Peter Gerards: 2-0. Toch speelde PSV niet groots. Trainer Reker beaamde dat „PSV heeft drie thuiswedstrijden binnen acht dagen achter de rug. Drie keer hebben wij het spel moeten maken en dat kost kracht". Jean Colombain was een geslagen man. Hij liep na een ac tie tegen René van de Kerkhof te gen zijn derde gele kaart aan. slaan". Zelfs Degens deed alle moeite om de straf van zijn tegen- Stander als onjuist te betitelen. „Hij heeft mij niet geslagen. Hij zette zich alleen wat ongelukkig af. Ik heb dat na afloop ook direct tegen de heer Mulder ge zegd". Ajax wil overigens een mondelinge behandeling van deze rode kaart en de club hoopt, via tv-beelden van Studio Sport, de tuchtcom- missie van Mulders ongelijk te overtuigen. De kansen die Ajax zich, zonder Schrijvers (geblesseerd), Bon- sink en Tahamata (gepasseerd), wist te scheppen, waren op de vingers van één hand makkelijk te tellen. Er zat geen kracht in het Amsterdanse spel, zeker niet na dat Schoenaker het veld had verlaten. Beenhakker: „Toen Dick vertrokken was, misten wij niet één mannetje, maar zeker anderhalve speler. Als ooit nog iemand zegt dat Schoenaker een overschatte speler is, zal ik hem attenderen op deze wedstrijd in Kerkrade". Beenhakker, die zich vier dagen eerder in Kerkrade nog vreselijk opwond over het onnodige ge lijkspel in de bekerwedstrijd (4-4), hield zich gistermiddag op vallend stil. Beenhakker met een diepe zucht: „Geen paniek hoor. Dit is pas de derde keer dat Ajax dit seizoen verliest. Ik verwijt niemand iets. En het niet-opstel- len van Bonsink en Tahamata verklaar ik niet. Dat is een interne zaak. Het zware programma dat wij moeten afwerken, lijkt ons Scheidsrechter Egbert Mulder is gedecideerd. Ook Wim Meutstege (3) slaagter niet in de rode kaart van ploeggenoot Dick Schoenaker 11weg te praten. Die laatste werd bestraft omdat hij Roda JC-speler Leo Degens zou hebben geslagen. toch enigszins op te breken. Piet Schrijvers - en dat is een licht puntje - is woensdagavond tegen Strasbourg in ieder geval weer van de partij". 4a zeven minuten voetbal stond Roda JC al in een riante uit gangspositie. Na een fraaie voor zet van Theo de Jong kopte Dick Nanninga hard en vlekkeloos in: 1-0. De Limburgers voelden daardoor het zelfvertrouwen stij gen en zagen ook dat Ajax rijp was voor een nederlaag. Achterin klopte het bij de Amsterdammers beslist niet. Zwamborn, die vaak zijn meerdere moest erkennen in Nanninga, werd een keer door Ruud Krol dusdanig publiekelijk uitgescholden, dat de Ajax-voor- stopper met het schaamrood op de kaken de wedstrijd vervolg de. De Kerkraadse ploeg daarente gen, als vanouds opgeladen als een topclub naar Kaalheide komt, bepaalde de wedstrijd. De goedsluitende defensie, het overwicht op het middenveld (ook vóórdat Schoenaker de kleedkamers had moeten opzoe ken) en ie prima combinaties van het aan veli trio Vermeulen-Kaa- mnga-Kolding maakten van Ro da een team dat probleemloos koers zette richting invaller doelman Storm. De jeugdige Ajax-goalie had overi gens geen enkele schuld aan de nederlaag. Want ook de tweede Roda-goal, zes minuten na rust. pn Typerend Het was typerend voor het spel de landskampioen. Hulpelo heid, krachteloosheid, irnta' voorstopper Ton Marijt tot stand. De afgedankte Spartaan, die in Kerkrade uitstekend loopt te spelen, zag zijn afstandsschot doel treffen, zij het dat de bal via de voet van Ruud Krol van rich ting werd veranderd. Rijp Ajax was rijp voor een afstraffing, maar de vele doelrijpe kansen (Theo de Jong schoot onder meer ld. „Du >i lijk r elijkheden knj- De oit r beslist zaak Iet was daarom dat de 15.000 kop pige Limburgse aanhang met angst en beven de laatste mi nu eek. Vijl minuten vooi ut Allan Nielsen na een orzet van de voor Ling inge- llen Tahamata hard in eigen el: 2-1. Maar het was uiteind. - n een ei et i offer tijd scho Aja Ti fend.- I lijkende Been niet uit Kei kui

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13