Amerika krijgt weer schuld van onrast in Syrië MOHAMMED HATTA OVERLEDEN Derde Indochinese oorlogeen boeiend boek 'Onderzoek naar moorden Zaire' Oud-vice-voorzitter van Indonesië Protest Israël erkenning PLO door Oostenrijk Troepen naar Aleppo Bevolking gemobiliseerd Iran kiest parlement Poolse illegalen weer uit België gezet ZATERDAG 15 MAART 1980 (Van onze correspondent) JAKARTA - Mohammed Hatta, een van de leiders van het eerste uur in de onafhankelijke Re publiek Indonesië, is gisteren op 78-jarige leeftijd in Jakarta over leden. Dr. Hatta was na Soekarno de belangrijkste leider van Na tionalistische Beweging in Indo nesië die streed tegen de Neder landse overheersing. Dr. Hatta werd op 12 auguatus 1902 geboren in Bukittinggi, in de Ne derlandse koloniale tijd Fort de Koek geheten. Op 16-jarige leef tijd werd Hatta als gymnasiast al lid van de Indonesische bevrij dingsbeweging. Hatta studeerde aan de Economische Hogeschool in Rotterdam. Tijdens zijn studie tijd in Nederland werd hij enkele malen gevangen gezet wegens zijn protesten tegen het Neder landse koloniale bewind. In 1932 keerde Hattta als econoom naar het toenmalig Nederlands-Indië terug, waar hij in 1934 wegens zijn lidmaatschap van de Natio nalistische Beweging werd geïn terneerd in het beruchte concen tratiekamp Bovendigul. In 1942 werd hij door de Japanners in vrijheid gesteld. Toen na de capitulatie van Japan in 1945 de Republiek Indonesië ge proclameerd werd, benoemde Soekarno Hatta tot vice-presi dent. Als zodanig nam dr. Hatta deel aan de Ronde-tafelconferen ties over de onafhankelijkheid van het Nederlandse overzeese gebiedsdeel. In 1948 en 49 be kleedde Mohammed Hatta te vens het premierschap in de re gering der onafhankelijke Re publiek Indonesië. Hatta trok zich terug uit de rege ring, toen Soekarno na diens reis naar China in 1956 communisten in het kabinet opnam en een zgn. gerichte democratie invoerde. De econoom Hatta, die zich sterk maakte voor ontwikkelingshulp aan de Indonesische dessa's, richtte zich daarna op het de ver hoging van de levensstandaard in zijn land. Hij doceerde ook eco nomie aan diverse universitei ten. Dr. Mohammed Hatta verschilde ideologisch sterk van Soekarno. Hatta was een uitgesproken anti communist. Met een zeker sar casme sprak hij vaak over Soe- kamo's methodes en diens reto risch taalgebruik. Hatta zelf was wel een uitstekend econoom maar geen goed spreker. Eerst als hij zijn woorden op schrift had gesteld, bleek zijn veelzijdigheid aan denkbeelden en initiatie ven. Sinds Hatta zich teruggetrokken had uit de regering, nam hij niet meer actief deel aan het politieke leven in Indonesië, uitgezonderd dan een mislukte poging om een partij op religieuze grondslag te vormen - Hatta was overtuigd moslim. Hatta: strijder tegen de Neder landse overheersing. (Van c correspondent) WENEN - De Israëlische ambassa deur in Oostenrijk, Yissakhar Ben-Yacov, heeftin opdracht van de Israëlische regering scherp geprotesteerd bij het Oostenrijk se ministerie van buitenlandse zaken tegen de officiële erken ning van de PLO als vertegen woordiger van het Palestijnse volk. De Israëlische ambassa deur bevestigde desgevraagd dat hij namens zijn regering het meest scherp denkbare protest heeft overgebracht aan de Oos tenrijkse regering. „Binnen een paar dagen verwachten wij ant woord", aldus de verontwaardig-- de Israëlische ambassadeur. In de ingediende protestnota stelt de Israëlische regering dat het de Oostenrijkse erkenning van de PLO beschouwt als een ernstige terugslag voor de vredesonder handelingen in het Midden-Oos ten en als een erkenning van een beweging die het terrorisme voor het bereiken van haar doel nooit geschuwd heeft. „Oostenrijk negeert volledig de er varingen van twee wereldoorlo gen door een terroristische be weging te erkennen zonder de eis te stellen dat deze beweging haar terroristische activiteiten op geeft", aldus het Israëlische pro test. Israëlische minister shockeert VS BELGISCH PARLEMENT: (Van onze correspondent) JERUZALEM - De Israëlische mi nister van landbouw Sharon heeft tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten grote op schudding veroorzaakt door de Amerikaanse joden op te roepen met zijn honderdduizenden te gen de Amerikaanse regering te demonstreren. Sharon, die sprak tijdens een bijeenkomst van het overkoepelende orgaan van de Joods-Amerikaanse Organisatie, vergeleek de passieve houding van de Amerikaanse joden met hun zwijgen tijdens de Tweede Wereldoorlog. „Ook toen waren ze door hun stilzwijgen mede verantwoordelijk voor de onder gang en uitroeiing van de joden", aldus de Israëlische minister van landbouw. De uitspraken van Sharon brach ten een felle reactie teweeg bij de aanwezige Amerikaans-joodse leiders. Zij beschuldigden Sha ron van inmenging in de interne aangelegenheden van de Ver enigde Staten. „Wij hebben je ad viezen niet nodig en je hoeft ons niet de les te lezen", aldus rea geerde de voorzitter van het Amerikaans-joodse congres op de uitspraken van Sharon. BRUSSEL (GPD, Reuter) - Het Belgische parlement vindt dat een internationale commissie een onderzoek moet instellen in Zai re, het voormalig Belgisch Con go. In juli vorig jaar zouden in de Zairese provincie Kasai enige honderden mensen door Zairese soldaten zijn vermoord. Een mo tie van deze strekking, ingediend door de Vlaamse socialisten, werden met 82 stemmen voor, nul tegen en 75 onthoudingen aangenomen. De massamoord in Kasai is door vele bronnen bevestigd. Zo is er een brief van een bisschop met de naam Nkongolo, waarin wordt beschreven hoe soldaten van BEIROET (Reuter) - De Syri sche autoriteiten hebben een troepenmacht van ongeveer 10.000 man en tanks naar de stad Aleppo in het noorden van Syrië gestuurd, zo is gis teravond uit westerse diplo matieke bronnen vernomen. De troepen zijn de afgelopen twee dagen naar deze noor delijke stad getrokken, die de laatste paar weken het toneel is geweest van anti-rege ringsbetogingen, geweldda digheden en stakingen, aldus de bronnen. Dit machtsvertoon, zo meenden de bronnen, moet dienen als 'intimidatie van de dissiden ten in Aleppo. Uit het sturen van zoveel manschappen blijkt dat de Syrische autori teiten zich ernstig zorgen ma ken over de aanhoudende on rust in het noorden en mid den van het land, aldus de zelfde bronnen. (Van onze correspondent) BEIROET - President Assad heeft Amerika er opnieuw van beschuldigd samen met Israël en Libanese christenen vernatwoordelijk te zijn voor de huidige golf van geweld en onrust in Syrië. TEHERAN (UPI. AFP, DPA, Reuter) - In Iran werden gisteren de verkie zingen gehouden voor het eerste parlement na de revolutie vorig jaar. Naa r de geestelijk leider van het land,ajathollah Chomeini, heeft gezegd zal het nieuwe parlement moeten beslissen over het lot van de vijftig gijzelaars in de Amerikaanse ambassade in Teheran. Op de foto Chomeini,die gisteren als een van de eersten zijn stem uitbracht. Opvallend is dat de Syrische presi dent, een man die optreden in het openbaar schuwt, deze week al voor de vijfde keer toespraken van deze aard voor radio en tele visie gehouden heeft. Het besluit van Assad om ineens zoveel voor het Syrische publiek te verschij nen en het feit dat er tegelijkertijd een groot aantal „spontane aan hankelijkheidsdemonstraties" in het land gehouden wordt, doet veronderstellen dat er meer on rust in Syrië is dan men naar bui ten toe laat blijken. In Syrië is sprake van een groot scheepse mobilisatie van het volk: eerder deze week werden op het platteland „boerenmili- ties" in het leven geroepen, en in Damascus worden nu in alle wij ken en marktplaatsen „nationale comités gesticht die de „erfenis, islamitische beschaving en Ara bische vastberadenheid" van de hoofdstad moeten gaan verdedi gen. Binnen enkele weken, zo is Moboetoes leger wanhopige mensen een rivier indreven en doodschoten. De bisschop heeft de gebeurtenis overigens zelf aan een Zairese leider verteld. Maar dat verhinderde het staatshoofd van het voormalige Congo niet zich te beroemen op zijn goede staat van dienst toen hij deze week in België aankwam. Zairese functionarissen hebben gisteren vervolgens de suggestie gedaan dat èr een internationale onderzoekscommissie naar de Belgiesche Voerstreek gestuurd wordt. De Voerstreek is de laatste tijd het strijdtoneel van het taai- conflict tussen Nederlandstali- gen en Franstaligen. Brosio (82) overleden ROME (DPA) - De Italiaan Manlio Brosio die van 1964 tot 1971 se cretaris-generaal van de NAVO was, is gisteren op 82-jarige leef tijd in Turijn overleden. Voordat hij Italiaans ambassadeur in resp. Londen, Washington en Parijs werd, bekleedde Brosio in de jaren na de Tweede Wereld oorlog diverse ministersfuncties in Italië. Hij volgde de Nederlander mr. D. Stikker op als secretaris-generaal van de NAVO. In zijn ambtstijd trad Frankrijk uit de geïnte greerde militaire organisatie van de NAVO. Borsio werd in 1971 op zijn beurt door mr. Luns opge volgd. het plan, moeten ongeveer 1 mil joen Syrische burgers militair ge traind en bewapend worden. Spionnen Waarnemers in Beiroet stellen dat de Syrische beschuldigingen aan het adres van Amerika, Israël en de Libanese christenen niet uit de lucht zijn gegrepen: de falan- gisten smokkelen wapens naar Syrische ondergrondse partijen om zodoende het regime van pre sident Assad te verzwakken, op dat de Syriers gedwongen zou den worden hun troepen vroeg tijdig uit Libanon terug te trek ken. De Israëli's lossen al jaren lang, bijna openlijk, wapens in de havenstad Jounieh. en Israëli sche militaire adviseurs, ver momd als burgers, zijn actief on der de falangisten en chamounis- ten. Bovendien valt het in Liba non om van de spionnen, maar niet alleen van de CIA. De Syriers doen intussen voorko men dat zij de situatie in hun ei gen land meester zijn. Volgens de voorzitter van het Syrische par lement, Mahmoud Hadid, is de si tuatie in Aleppo en „iedere ande re Syrische provincie" normaal. Afgelopen weken waren er mel dingen van onlusten in de noor delijke steden Aleppo en Homs. Hier zouden protestdemonstra ties van ondergrondse linkse par tijen tegen het Assad-regime hebben plaatsgevonden, die met ruw geweld door het Syrische le ger zouden zijn neergeslagen. Volgens Damascus betrof het „uit de hand gelopen arresta ties". Maar president Assad acht alleen de moslim-broederschap, ge steund door Amerika, Israël en de Libanese rechtse partijen, verantwoordelijk voor de onrust en het geweld in zijn land. Assad meent dat Amerika en Israel nu openlijk proberen zijn regime te ondermijnen door sluimerende binnenlandse oppositie ertegen aan te moedigen en hier en daar een bomaanslag te plegen, met als politiek doel het Syrische ver zet tegen de door Amerika gein- spireerde Camp David-akkoor- den te breken. Defensief Politieke waarnemers in Beiroet zien in Assads oorlogszuchtige uitspraken en volksmobilisatie geen bedreiging voor Isarël: het is een defensieve politiek, gericht op interne militaire consolidatie in Syrië zelf. Het volk en het leger worden klaargestoomd om het gevaar van binnenuit te keren. In relatie tot Israel poogt Syrië een situatie van „militaire pariteit'" te bereiken, niet van overwicht. Na het wegvallen van Egypte als confrontatieland tegen Israel, hebben de Syriers - door modern wapentuig aan de Russen te vra gen en soms te krijgen - gepro beerd de - wat Damascus noemt - „strategische balans" met Israel te herstellen. Het is uit een positie van kracht, in ieder geval van mi litaire gelijk- en geloofwaardig heid, dat de Syriers met Israel over vrede willen praten. Niet vanuit een positie van zwak te. Indien Amerika en Israël er inder daad opuit zijn door het aanwak keren van binnenlandse onrust in Syrië het regime van Assad ten val te brengen, dan moet de wijs heid van zo'n politiek in twijfel getrokken worden: mocht Assad vallen dan zal hij beslist niet op gevolgd worden door een man die wel bereid zal zijn op Was- hingtons en Jeruzalems Camp David-voorwaarden vrede te slui ten. Een nieuwe regering in Da mascus zal wellicht linkser zijn en zich harder opstellen dan As sad. Van onze correspondent) BRUSSEL - Zonder gas. elektrici teit, water en enig comfort huis den 34 meisjes en acht jongens uit Polen samen in enkele bouwval lige huizen in de joodse buurt van Antwerpen. Woensdagavond haalde de Antwerpse politie hen uit deze krotwoningen, consta teerde dat de Polen illegaal in België verbleven en zette ze gis terochtend op het vliegtuig naar Warschau. Blijkbaar gaat het hier om georga niseerde uitbuiting van illegale emigranten. Op dezelfde adres sen heeft de Antwerpse politie al eerder enige tientallen Polen zonder verblijfsvergunning op gepikt en vervolgens het land uitgezet De jeugdige emigranten waren in de grote joodse wijk van de Belgische havenstad aan het werk gezet, in de huishouding of in kleine bedrijfjes. Naar verluidt zouden de illegalen zwaar zijn onderbetaald. In oktober werden al eens 34 Polen zonder geldige verblijfvergun- ning aangetroffen in dezelfde panden, die blijkbaar permanent te huur staan. Ook in november en februari werden razzia's uit gevoerd. schrijft de Gazet van Antwerpen, met als resultaat dat enkele tientallen illegale Poolse arbeiders België konden worden uitgezet Volgens de Antwerpse politie gaat het hier om systema tische uitbuiting. In de krotten waar de Poolse ille galen verbleven, ontbrak het aan alle comfort. Op sommige ka mers moesten vijf Poolse meisjes één bed delen. Bij gebrek aan elektriciteit behielpen de illegale arbeiders zich met kaarsen en tapten ze stroom af uit leidingen van een belendend huis dat leeg stond. Vier van de Polen die gis teren het land werden uitgezet, waren al eens eerder uitgewe zen. Enige maanden geleden werd in Brussel een handel in Filippijnse meisjes ontdekt. Via een Filip- pijns contactpersoon hadden rij ke families in de Belgische hoofdstad zich verzekerd van Fi lippijnse meisjes, die huishoude lijk werk moesten verrichten te gen zeer geringe betaling, steeds onder de dreiging dat ze direct konden worden uitgewezen by gebrek aan geldige papieren. De Brusselse rijkswacht maakte een einde aan deze praktijk, die ove rigens vooral in Italië al flink in gang heeft gevonden. Daar zou den al enige duizenden Filippijn se meisjes op dezelfde manier te werk zijn gesteld. Soames roept op tot hulp aan Zimbabwe SALISBURY (UPI) - Lord Soa mes, de Britse gouverneur van Rhodesie heeft gisteren de hoop uitgesproken dat het westen een omvangrijke hulpinspanning zal opbrengen voor dit land, dat op 18 april onder de naam "Re publiek Zimbabwe" onafhanke lijk zal worden. Op die wijze moet voorkomen* worden dat Zim babwe geheel in het Sowjet- kamp zal belanden, zo is de visie van de Britse regering. Tegenover Amerikaanse journalis ten deed Soames een beroep op de Verenigde Staten om te hel pen bij de wederopbouw van het door oorlog geteisterde Zimbab- Soames heeft er mee ingestemd het Britse bestuur over Rhodesie te verlengen tot middernacht, 17 april, om de regering-Mugabe de tijd te gunnen zich op haar werk Hl te bereiden. Langer dan die et blij- datum willen de Britter „Het nageslacht zal nooit te weten komen wat er precies is gebeurd. Geen van beide partijen zal be reid zijn een werkelijk onafhan kelijk onderzoek toe te laten, ook al zullen ze wellicht proberen die indruk te wekken. Voorlopig moeten we dus aannemen dat de waarheid, zoals bij elke oorlog, tussen deze twee uitersten ligt. Zeker is echter, dat de confronta tie door beide partijen uitvoerig was voorbereid, maar deson danks enorme verliezen en reus achtige schade moet hebben ach tergelaten". Dit stelt de Nederlandse journalist en wetenschapper drs. Jaap van Ginneken (35). Aan het eind van zijn onlangs verschenen boek „De derde Indochinese oorlog" naar aanleiding van de Chinese strafexpeditie, die begin vorig jaar - 16 februari tot en met 16 maart - tegen Vietnam werd uit gevoerd. Hij concludeert daarbij dat het zeer de vraag is of de Chinese Volks republiek reden heeft om zijn op treden tegen Vietnam als een di plomatiek succes te beschouwen. Weliswaar liet Deng Xiaoping, China's vice-premier, destijds weten dat Hanoi „een lesje" ver diend had en dat de Chinese inval de wereld zou hebben getoond dat men geen „hulpeloze oude Maar tegelijkertijd, aldus Van Gin neken, heeft Peking niet de in druk kunnen vermijden dat het zelf in zuidwaartse richting uit breiding van zijn invloedssfeer, „hegemonisme", nastreefde. China heeft met zijn .optreden duidelijk gemaakt eveneens in staat te zijn agressief op te treden. En dat zou alleen de Sowjet-Unie in de kaart hebben gespeeld, om dat die altijd al had beweerd dat Peking „verraderlijk spel" speel de. „Het effect van deze hele actie was dus", aldus Van Ginneken, „in sommige opzichten het om gekeerde van wat men had nage streefd". Overzicht In zijn boek „De derde Indochinese oorlog" - de titel slaat op de Chi nees-Vietnamese confrontatie - geeft Van Ginneken een ordelijk overzicht van de eeuwenoude te genstellingen tussen de beide buurlanden, waarbij China Viet nam telkens dwong zijn autoriteit te erkennen en de Vietnamezen op hun beurt als „de Pruisen van Zuidoost-Azie" ernaar streefden de buurlanden Cambodja en La os in een Indochinese federatie onder Vietnamese leiding samen te voegen. Maar Van Ginneken, die herhaal delijk de beschreven gebieden bezocht, en hierover onder meer publiceerde in de bladen van de Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), gaat verder dan het be schrijven van de puur plaatselij ke wrijvingen. Hij plaatst de ont wikkelingen zoals die zich de af gelopen decennia in dit deel van de wereld hebben voltrokken in een breder nationaal kader. Daarbij tekent hij een helder beeld van de krachtsverhoudin gen tussen de drie supermachten China, Sowjet-Unie en Verenigde Staten. Kernpunten Hij doet dit aan de hand van een aantal kernpunten, als de eerste Indochinese oorlog tegen de Franse koloniale overheersing, die in 1954 bij Dien Bien Phu door Vietnam werd gewonnen, de tweede Indochinese oorlog te gen de Amerikaanse interventie in Zuidoost-Azie (tot 1975) en bij voorbeeld de relatie tussen Viet nam en zijn buurlanden. Ook het probleem van de bootvluchtelin gen komt aan de orde. Het zwakke van dit overigens goed leesbare boek is, dat niet geheel duidelijk wordt waar de auteur zelf in tegenstrijdige kwesties „staat". Van Ginneken lijkt zich nogal eens te willen verschuilen achter de enorme hoeveelheid in formatie, waarover hij beschikt. Hij probeert een slag om de arm te houden door zich, zoals hij zelf ook stelt „bewust te blijven van het betrekkelijke van elke infor matie". Wetenschappelijk gezien een correcte opstelling, maar in dit geval wordt eerder de indruk gewekt dat de auteur terug schrikt voor een duidelijke stel- lingname. Phnom Ponh Dit gaat vooral op, waar de ontrui ming van de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh door de Rode Khmers, in 1975, wordt be sproken. Talloos zijn de. onaf hankelijke, berichten dat de overwinning van de Khmer-le gers op het door de Amerikanen gesteunde bewind van Lon Nol gepaard ging met een massale slachting onder de bevolking. Van Ginneken maakt daar wel iswaar melding van, maar zijn relaas over de geforceerde ont ruiming van Phnom Penh en de daaraan gekoppelde wreedheden tegen de bevolking klinkt wat al te relativerend. Van Ginneken lijkt, tussen de re gels door, begrip te kunnen op brengen voor de ontsporingen tijdens het Khmer-regime in Cambodja, waarbij de overheer sende ideologie was, dat afgere kend diende te worden met de „verderfelijke" stadsbeschaving. De Khmers stelden hier een dwangmatige herwaardering van de gecollectiviseerde landbouw tegenover. Over de interpretatie van de gevolgen, die deze maat schappij-omwenteling met zich meebracht, worden hele penne- strijden gevoerd. Van Ginneken weet er evenwel niet echt goed raad mee en moet een verhelde rend antwoord schuldig bly- ven. Betrokken Van Ginnekens begrip voor de si tuatie in Cambodja is tekenend voor lUn benadeiing van do ont wikkelingen in Zuidoost-Azië. Vanuit een zekere betrokkenheid met de problematiek ter plaatse probeert hy zyn emoties te kana liseren door vele vraagtekens te plaatsen. Het is juist, omdat hy vecht tegen de vooringenomenheid, dat in Vietnam, in Cambodja, in Laos. na de Amerikaanse „afgang" niets goeds meer zou kunnen ge beuren, dat zyn boek een waar devolle aanvulling is van de lite ratuur die over dit onderwerp is verschenen. Weliswaar wordt de lezer verondersteld enige voor kennis te hebben van de Zuid- oostaziatische verhoudingen. Is dat het geval dan biedt Van Gin nekens „De derde Indochinese oorlog" veel stof tot boeiende l.o^ussies. De „Derde Indochinese oorlog" door Jaap van Ginneken, paper back, 326 pagina's, uitgeverij Sjaloom Odyk, prijs f35,50. W1M WANSINK

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9