'Suriname houdt het niet; de buit is al verdeeld' "Den Uyl kan kraaien wat-ie wil, hij is medeschuldig aan de Surinaamse tragedie" ZATERDAG 15 MAART 1980 EXTRA PAGINA 23 De in 1903 geboren Albert Helman, pseudoniem van Lou Lichtveld, heeft een uit gebreid oeuvre aan romans, verhalen, essays en toneel stukken op zijn naam staan. Hij heeft ook een zeer bewo gen leven geleid. Begonnen als onderwijzer, componist, organist en muziekcriticus bewoog hij zich in de jaren dertig steeds meer in de rich ting van polemische en so ciaal en politiek uiterst strijdbare journalistiek. Hij streed in Spanje mee aan de republikeinse zijde. Het an- ti-fascisme vormde voortdu rend de harde kern in zijn opstellen. Al in romans en verhalen voor de oorlog gaf „Of de man nu Arron of Bruma heet, Suriname heeft de keuze tussen de ene chaos en de andere. De ver schillen tussen lood en oud ijzer zijn alleen uiterlijk. Er is maar één oplossing en dat is een radicale op ruiming. De stal moet schoon. Normen stellen - menselijkheid en het bijbehorende fatsoen - en dan opnieuw beginnen". Zijn stem is kalmer dan de geladenheid achter de woorden. Dr. Lou Lichtveld (76), gewezen minister van wat eens het rijksdeel over zee Suriname was, spreekt op het „middag-tempo" van het kleine eiland Tobago waar hij sinds jaren woont. Hij ontkent categorisch elk contact met Surinaamse hoogmogen- den, die - met een vermoeide president Ferrier op het punt van vertrekken - omzien naar een nieuwe, sterke en onafhankelijke paleisbewoner. „Dat zijn geruchten van mensen die noch mij noch de Surinaamse machtsfiguren kennen", zegt Lichtveld. De machtsgreep in Suriname heeft hem nauwelijks verbaasd. Hij heeft die ontwikkeling met enige regelmaat voorspeld en geen gelegenheid voorbij laten gaan de schuldigen aan te wijzen. „Den Uyl kan kraaien wat-ie wil, hij is inderdaad medeschuldig aan de tragedie. Als mevrouw Van Someren dat heeft gezegd, heeft ze gelijk. Ik vind VVD'ers over het algemeen niet al te plezierige mensen, maar als ze eens gelijk hebben, moet dat worden beves tigd. Den Uyl net zo goed als De Gaay Fortman, net zo goed als KVP-mannen en net zo goed als enkele VVD-figuren. Nederland is uiteindelijk de schuld van de affaire. Het heeft Suriname weg gegooid". Lou Lichtveld is ook Albert Helman, de dichter die op het warme Tobago zijn „Vaderland in de verte" schreef. Hij benoemt de „gaaien en uilen" die in stille dreiging zijn land omzwermd heb ben. Hij mist in zijn zelfgekozen ballingsoord al wat goed was: de regenmorgens, natte tuinen, de zon en de avonden kleurig en zacht als vogeltjes. Schurken Kort tevoren ontmoette ik hem op dat andere, af en toe wat koude re, eiland Walcheren. Hij is een kleine Indiaan met scherpe ogen en een zachte stem die harde dingen zegt. „Suriname wordt beheerst - want van regeren is geen sprake - door schurken. Dat durf ik openlijk en luid te zeggen. Schurken, om dat ze het land verkwanselen, omdat ze geen hart hebben voor de armen, omdat ze alles moedwillig verkeerd doen, hardleers en egoïstisch zijn en alleen steeds meer centen in hun eigen zak willen steken". „Ze hebben de onafhankelijkheid van Suriname simpelweg ver kocht zoals Ezau z'n eerstgeboorterecht. Ze hebben zich laten naaien door Den Uyl, door mijn vriend De Gaay Fortman en de rest. Ik heb het ze in Den Haag gezegd: jullie zijn een stelletje ellendelingen, jullie maken misbruik van de onwetendheid van het gros van de Surinaamse mensen èn van de schurkachtigheid van de kliek die uit is op geld en macht". „Maar dat is dan Nederlands landsbelang en daar wordt een ander land rustig aan opgeofferd, helemaal op de oude, bijna vertrouw de, imperialistische wijze, mèt een heleboel hypocrisie. En dat wordt door de kliek maar al te graag aanvaard. Het is of domheid of schurkachtigheid. Maar zó dom zijn ze in wezen niet, dat blijkt op verschillend terrein, dus blijft over: schurkachtigheid". „De Nederlanders, de gaaien en uilen, hebben hun voorgespiegeld dat ze onafhankelijk kónden zijn, dat ze geld zouden krijgen en dat hebben ze - terwijl eigenlijk vijfennegentig procent van de bevolking het totaal niet wilde - doorgezet. Men heeft op hun ijdelheid gewerkt en ze hebben zich laten inpakken. Er is duide lijk op de slechte instincten gewerkt". „Nederland wilde de boel kwijt, eens en voorgoed. Dat lukt datzelfde Nederland nu heel wat minder snel met de An tillen, want daar hebben ze van Suriname geleerd. Bo vendien is de Antilliaan een veel zakelijker mens dan de Surinamer, dat is altijd al zo geweest. Kijk het maar na: die halen er veel en veel meer uit". Helman blijk van interesse voor en gegrepenheid door de wereld en de mensen van West-lndie. Liehtveld haalde zijn onder wijzersakte in Suriname. In 1922 kwam hij naar Amster dam, studeerde letteren en medicijnen, was muziekre censent bij de Maasbode. Loon De situatie nu in Nederland, de Bijlmerexpres, Zanderij- Schiphol, emigratie en immi gratie. „Ik heb tegen de regeringsmen sen die ik ken gezegd: dit is jullie verdiende loon, daar zit ten jullie nu. Ik heb al meer dan vijftien jaar geleden ge waarschuwd dat dit de uitslag zou zijn van alle beweging. Dit moest gebeuren, het kon niet uitblijven. Ik heb per soonlijk tegen Den Uyl ge zegd, jaren geleden: „Suri name laat niet alle Nederlan ders toe in Suriname" en dat is op zich al een reden - ge woon op basis van het begin sel van de wederkerigheid die eigenlijk in het Statuut gecal culeerd is - om niet alle Suri- namers in Nederland binnen te halen. Het tegendeel is slecht voor Nederland, maar héél slecht voor Surina- „Het enige antwoord was (hij levert een niet onverdienste lijke imitatie van het spreek gedrag van de man die men wel aanduidt als oppositielei der): dat kunnen we toch niet doen, onze socialistische principes, dat zul je van óns niet meemaken. En meer on praktische zaken. Dan kan je niet veel meer doen dan „all right" zeggen en de gevolgen dragen". „Flauwekul. Ze hadden door moeten zetten. Dan was men in Suriname best wat terug houdender geweest. Dan had men gezegd, het is menens, we moeten oppassen, we spannen ons in om de beste mensen hier te houden. Want, wat is nu het beeld? De besten - alle verhalen ten spijt - ko men naar Nederland. Het is heel verkeerd om je almaar te blijven verkijken op het klei ne percentage dat zich crimi neel gedraagt, dat is per centsgewijs niet groter dan de Nederlandse criminaliteit 1932-1938: gevestigd in Spanje als correspondent van o.a. I)e Groene Amsterdammer. Vocht in de Spaanse burger oorlog tegen Franco. 1938-1939: verblijf in Mexi co. 1939-1945: in Nederland in de illegaliteit; was o.a. lid van de Grote Raad dér Illegali teit. 1945: lid van het Noodparle- ment. 1949: terug naar Surina- 1949-1951: minister van on derwijs en volksgezondheid van Suriname. 1958-1961: directeur van het bureau Volkslectuur. 1961 gevolmachtigd minister van het Koninkrijk der Ne derlanden in Washing ton. ONDERSCHEIDINGEN 1962: eredoctoraat Universi teit van Amsterdam. ESSAYS 1931 Wij en de Literatuur. 1932 Filmkunst, 1933 De Geluids film, 1937 De sfinx van Span je, 1946 Een doodgewone held. De levensgeschiedenis van Gerrit-Jan van der Veen. 1946 Teutonenspiege I, 1949 De eeuwige koppelaarster, 1977 Facetten van de Suri- samenleving. ROMANS 1926 Zuid-Zuid-West. 1928 Mijn aap schreit. 1929 Hart zonder land, 1930 Serenitas, 1931 De stille plantage. 1932 Het euvel Gods, 1934 Waar om niet 1935 De dolle dicta tor, 1936 Aansluiting gemist. 1937 's Mensen heen- en te rugweg, 1939 Het vergeten gezicht, 1941 De rancho der X-mysteries, 1949 Afdaling in de vulkaan. 1952 De laai ende stilte. 1953 De mede minnaars. 1953 Mijn aap lacht, 1954 Spokendans. POEZIE 1922 De glorende dag. 1936 De kostbare dood, 1945 Ontspo ring, 1947 Kleine cosmolo- gie. TONEEL 1931 Overwintering, 1960 Ca- raibiseh passiespel. Lou Lichtveld schreef ook en kele composities voor pia no. In 1979 verschenen bij Orion (Brugge) de Verzamelde Ge dichten. Bij Nijgh en Van Ditmar (Den Haag) versche nen zojuist herdrukken van De Medeminnaars. De Stille Plantage en Serenitas. De Arbeiderspers (Amsterdam) brengt dit najaar in de reeks Prive-Domein Heimans her inneringen Het eind van de Kaart op de markt. Bij Unie boek (Bussum) verschijnt eveneens dit najaar Tonv van Verre ontmoet Albert Helman, een boek op basis van een serie vraaggesprek ken die de VARA-radio bin nenkort op de zondagoch tend zal uitzenden. van eigen bodem. Het valt al leen meer op en dat wordt uitgespeeld, soms met een schandelijk cynisme. De bes te elementen van het land ontvluchten de benauwenis en het potverteren van de kliek, ongeacht of die nu wordt aangevoerd door me neer Arron of door Bruma of door ik wie". „De beste elementen" Er zijn meer Surinaamse doktoren in Nederland dan in Suriname, waar ze thuishoren. En dat geldt ook voor verpleegkun digen, ambachtslieden op veel terreinen, juristen, eco nomen. ingenieurs. Dat is de pest voor een land dat eigen lijk in opbouw zou moeten zijn. Maar het is niet zonder reden. Men kan onmogelijk volhouden dat al die r parasieten zijn. integendeel, ze blijken ook in een westerse goed ontwikkelde maat schappij als de Nederlandse zelfs waardevolle krachten te zijn". Buit „Suriname kan onmogelijk nog lang bestaan. Ik ben er van overtuigd dat het nog maar zéér kort duurt of Suriname wordt opgeslokt. De meest waarschijnlijke kandidaat is Brazilië. De buit is al ver deeld, vergis je niet". „Het is - voor het gevoel van anderen - een wat rare puist op het lichaam van moeder Amerika, zoals de Zuidame- rikanen zeggen. Het zijn twee rare wratten, de Antillen en Suriname. Guyana hoort er ook bij, dat gaat er ook aan. Venezuela staat al te wachten om zeker de helft van Guyana in te pikken. De Fransen zit ten met hun atomaire, satelli- tische rotzooi in Frans-Guya- na wat zo fraai een „départe ment d'oultre mer" is in plaats van een „kolonie", dus dat is wat moeilijker, want dan tasten ze Frankrijk recht streeks aan. Maar er zijn ook daar onafhankelijkheidsbe wegingen". „Brazilië moet en zal een haven hebben voor de ontwikkeling van het noordwestelijk ge deelte van het Amazonebek ken, de Rio Branco. Het is een kwestie van weinig jaren of die eigen haven ïseen feit. Het tegendeel heeft ook niet de minste zin. Zoals Venezuela een oog heelt - van rechten wil ik nu niet spreken - op de Nederlandse Antillen, zo kijkt Brazilië naar Suriname. Zij hebben de grondstoffen, demarkatielijnen zijn louter kunstmatig, zij hebben de olie en ze laten zich van de uitvoe ring van grote plannen niet Door André Oosthoek afhouden door kleine pest- eilandjes of nieuwbakken, ui terst zwakke republie ken". „Aruba, Bonaire, Sint-Maarten, Sint-Eustatius, Saba, Cura cao bij elkaar zijn zo groot als de provincie Utrecht. Samen. Wat wil je? Kletsen? Dat enorme Venezuela met zijn oliemacht. Dan zeggen ze, ja maar, die eilanden hebben zoveel strategische betekenis voor het Panamakanaal. En dat terwijl de Amerikanen bezig zijn zich ver verwijderd te houden van het Pana makanaal. Sprookjes en ge klets. Dat'wordt door zo'n Nederlandse regering aan gemoedigd en uitgespeeld. Regering hier, regering daar, koehandelen". „Ik zal je zeggen, zo'n stuk of twintig-dertig man wordt er beter van, erg rijk misschien, die gaan dan vervolgens wo nen in Monaco en onderwijl zijn er weer zo'n paar hon derdduizend mensen die ver rekken. Arme mensen, om wie nu op de hele wereld alles dient te gaan. daar gebeurt naar Suri.iame. Nederland stelt miljarden in het vooruit zicht als er maar goede plan nen komen. Het enige dat uit gevoerd wordt zijn infrastruc turele projecten die multina tionals en Nederlandse gigan ten ten dienste staan. De sloebers daar worden er niet rijker en zeker niet wijzer -Het akelige van armoede is dat giotero armoede kweekt 'esen Paniek „Nee, het wordt me zeker niet in dank afgenomen. Niets, bijna niets, is mij ooit in mijn eigen land in dank afgenomen. Weet je wat ze zeggen: die?. Lichtveld?, die is altijd al gek geweest. Die maakt zich veel te druk over veel te veel din gen. Dat zeggen ze ten dele omdat ze het niet begrijpen en ten dele omdat ze het niet willen begrijpen". „Je moetje voorstellen wat het is geweest om in zo'n sfeer, zo'n omgeving voorzitter te zijn van de Rekenkamer. Over die mentaliteit daar zijn - met begrip voor de grimmi ge achtergronden - de mooi ste anekdotes te vertel len". De penningmeester van een vakvereniging besteelt de vakvereniging, wordt ver oordeeld, gaat voor zes maanden of een jaar de pot in. komt er uit en wordt - bij acclamatie - erelid van die zelfde vakvereniging. „Waar ik indertijd in functie verscheen, wilde nog -wel eens enige paniek uitbreken. Ambtenaren die de zaken gruwelijk opgelicht of ver schreven hadden, konden daar niet op wachten. Ze lie pen de brede Suriname-rivier in en verdronken. Dan was de zaak klaar en dan moest ik rapporteren: betrokken amb tenaar heeft zich op definitie ve wijze aan het onderzoek onttrokken". „Ik schafte alle titels af. Excel lenties verdwenen, ministers weiden meneer. Hoogedel- achtbare heren waren er plotseling niet meer te vinden in Suriname. Alleen de goi - verneur bleef excellentie. Die stond boven mij. Toen ik er mee ophield, 17 ontslagbrie ven schreef en mijzelf aan de Nederlandse diplomatieke dienst liet overdoen, was het eerste dat ze deden die titels in ere herstellen. Nu lopen er in Suriname tweehonderd excellenties en ex-excellen- ties, de tweede macht, rond. Het volk heeft het minder ex cellent". Droom „Men is in Europa zo gauw ge neigd de Zuidamerikaanse corruptie als folklore af te doen, maar het is een vretend kwaad dat de armen armer maakt en de rijken rij ker". „Wie zich daartegen verzet, en een voorzitter van de Reken kamer moet dat, is beslist on gewenst. Ze noemden mij daar Adolf Hitler, de man die zijn eigen vader en eigen broer zou aangeven. Hitier, dat is een gekke klank voor iemand die in Nederland in '40-'45 toch op z'n minst een door de moffen zeer gezochte figuur was". „Op een gegeven moment zei de premier van de Surinaamse regering: luister eens, Lou, ze krijgen nou zo de pest aan je, ik ga een schildwacht voor je deur zetten Ik zeg: de dag dat jij een schildwacht\<>"i mnn deur zet. neem ik het vliegtuig n.iar NsdCl land. w.mt ,.l - ik in mijn eigen land niet veilig ben. dan ga ik weg Er is me ook nooit iets overkomen, behalve een ding en dat is heel gek". „Ik heb een telkens terugke rende droom dat ik op een bepaalde plek in Suriname lig dood te bloeden op straat Ik ken die plaats precies Ik kwam er als schooljongen al langs. Df n lig ik en het bloed „Zon beeld heeft misschien toch vi .mi de. ik heb vind ik altijd het beste var. mezelf aan Suriname gegeven, mijn le-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23