Forse kritiek van CDA op plannen kabinet Alleen koopkrachthandhaving minimum inkomens Bijzondere commissie bespreekt diefstal atoomgeheimen Almelo Kamermeerderheid wil hogere grens koopkracht 5*0$* s Onderzoek naar F-16 ongeluk duurt maanden PROBLEMEN VOOR OPEN SCHOOL VRIJDAG 14 MAART 1980 HMÜjMIJiM.! PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De loonmaatregel waartoe het kabinet besloten heeft zal over uiterlijk tien dagen ingaan. Uit de gisteren bekend gemaakte tekst blijkt dat per 1 juli iedereen er in plaats van de normale prijscompensatie een tij delijke toeslag van f26 per maand bij krijgt. Daarnaast geldt voor iedereen een belastingverlichting van f 100 op jaarbasis. Dit komt in de plaats van de prijscompensatie, die anders per 1 juli zou moeten worden uitbetaald. Vol gens de ministers van sociale zaken, economische zaken en financiën komt dit neer op handhaving van de koop kracht tot en met het minimum inko- Andere maatregelen zijn: - er mogen geen loonsverhogingen wor den gegeven; verhogingen op grond van leeftijd, dienstjaren en bijzondere prestaties, berustende op een schriftelijk vastge legd systeem mogen doorgang vinden. De gemiddelde loonsom in de onder neming mag op grond van loonwijzi- gingen, in totaal ten hoogste met 0,75 percent ten opzichte van 1979 stijgen. Verhogingen die reeds zijn toegekend, waaronder de toeslag in plaats van de prijscompensatie, dienen op de 0,75 percent in mindering te worden ge bracht; - bestaarde winstdelings- en spaarrege lingen mogen worden voortgezet; - VUT-regelingen mogen doorgaan; - uitbreiding van het aantal vakantieda gen zal slechts mogen plaatsvinden, indien hierdoor in totaal een maximum van 22 dagen per werknemer niet wordt overschreden; - onkostenvergoedingen, ziektekosten vergoedingen daaronder begrepen, mogen worden aangepast aan de echte kostenstijgingen; - reële promoties mogen doorgang vin den. De beloning zal moeten zijn afge stemd op die in overeenkomstige ar beidsverhoudingen. In de brief aan het parlement, waarin dit alles wordt bekendgemaakt, zegt het kabinet dat de loonmaatregel wordt getroffen voor een jaar. Het kabinet spreekt zich er nog niet over uit, of ook voor 1981 het arbeidsvoorwaardenbe leid vastgelegd moet worden. Gehoopt wordt, dat in het komende najaar met de vakbeweging en de werkgevers overleg is te voeren over het in 1981 te voeren arbeidsvoorwaardenbeleid. Van dit overleg zal het afhangen, wat het kabinet zal besluiten. Steekproeven Om te zorgen dat de maatregelen worden nageleefd, zal de Loon Technische Dienst meer dan voorheen steek proefsgewijs controle gaan uitoefenen. De ministers menen, dat het vervol gingsbeleid moet worden verscherpt en wel in die zin, dat sneller tot het opmaken van een proces-verbaal wordt overgegaan. Op korte termijn zal het kabinet een wetsontwerp indienen, waardoor het mogelijk wordt per 1 juli op jaarbasis de loon- en inkomstenbelasting te verlagen met f 100 voor iedereen. Deze maatregel kost het rijk f 535 miljoen in 1980. Om de inkomens van zelfstandi gen vergelijkbaar te handhaven, zal voor hen de zelfstandigenaftrek wor den verhoogd met f 380. Dit geldt voor zelfstandigen-inkomens tot f23.000. Zij krijgen met deze maatregel een las tenverlichting van f 125. Per 1 juli zullen de minimumlonen en de minimum sociale uitkeringen met 3 procent worden verhoogd. Dit komt dan neer op de f26 per maand die werknemers krijgen. De minister van binnenlandse zaken zal voor ambtena ren dezelfde maatregelen afkondigen. Ten aanzien van de verwezenlijking van de extra matiging die van over- heidswerknemers wordt gevraagd (f300 miljoen), alsmede ter compensa tie van de tegenvaller in de salariskor ting ingevolge Bestek '81, worden bin nenkort voorstellen aan het Centraal Georganiseerd Overleg in Ambtena renzaken gedaan. De minister van de fensie zal dit ook doen voor het militair personeel. Extra matiging De inkomens van de vrije beroepsbeoe fenaren en van met hen vergelijkbare ambtenarengroepen, zullen gelijk worden gesteld aan die van de ambte naren. Van een aantal groepen zal een extra matiging worden gevraagd. Me^ dische specialisten, die door een spe ciaal mechanisme de afgelopen jaren te hoge inkomens hebben gehad, zullen onder een speciaal beleid gaan vallen. Gedacht wordt aan een beheersing van het aantal verrichtingen van medisch specialisten, bijvoorbeeld door be heersing van de aantallen functies voor specialisten in de ziekenhuizen. Vol gens het kabinet kunnen dergelijke maatregelen leiden tot kostenbespa ring in de sector volksgezondheid. De minister van justitie ondeï-zoekt een mogelijkheid tot uitbreiding van het aantal standplaatsen van notarissen- Een dergelijke uitbreiding kan niet onbelangrijke inkomenspolitieke ef fecten hebben. Nog deze maand wil het kabinet concrete beslissingen nemen over de Vermo gens Aanwas Deling. Voor het paasre- ces zal het parlement hierover worden geïnformeerd De bestrijding van het zwart-geldcircuit zal worden geïnten siveerd. Niet alleen zal de controle worden verscherpt, het kabinet over weegt ook een verruiming en aan scherping van de informatieplicht. DEN UYL: KABINET SPEELT MET VUUR (Van r verslaggevers) HAZERSWOUDE RIJNDIJK - Oppositieleider Den Uyl van de PvdA heeft gisteravond tijdens een spreekbeurt in Hazerswoude (Rijndijk) ge zegd dat de door de regering getroffen loonmaatregel groot verzet zal oproepen en zeker niet zal leiden tot her stel van de werkgelegenheid. Volgens Den Uyl betekent de loonmaatregel een spelen met vuur omdat er geen einde wordt gemaakt aan het be staan van grote inkomensver schillen. De PvdA-leider merkte'op: "We staan voor de realiteit dat er nauwelijks ruimte is voor groei van de particuliere in komens. Die realiteit maakt een radicale herverdeling van de inkomens nodig. De con sequenties van een vastlopen van de economische groei moeten tevens leiden tot meer zeggenschap en door zichtigheid voor de mensen. Er moet vaart gemaakt wor den met maatschappelijke hervormingen zodat mensen kunnen zien wat er met ze ge beurt en waar hun geld voor wordt gebruixt. Alleen dan bestaat er bij de mensen een bereidheid om iets te laten staan. Blijven dergelijke her vormingen uit dan worden de mensen onzeker, angstig en opstandig". Den Uyl verweet het kabinet- Van Agt een beleid te voeren dat tot onbehagen en afkeer leidt. Hij wraakte de loon maatregel van het kabinet en pleitte voor een forse ombui ging van de inkomens boven modaal en dan vooral in de hoogste inkomenssferen. Volgens Den Uyl, die de FNV- acties van de afgelopen we ken "indrukwekkend" noemde, roept het kabinet met haar beleid een harde confrontatie op. Aan het begin van zijn toe- spraak laakte Den Uyl, die door alle drukte rond het be kendmaken van de loonmaat regel zijn ongeveer 300-kop- pige publiek in Hazerswoude zo'n anderhalf uur had moe ten laten wachten, de wijze waarop het kabinet de loon maatregel er door had willen drukken. Den Uyl: "Afge sproken was dat de loonmaat regel pas zou ingaan tien da gen nadat de Kamer er kennis van had genomen. Maar er ontstond flinke opschudding toen bleek dat het kabinet de maatregel zonder overleg di rect in werking wilde laten treden met het argument dat dat een einde zou maken aan de sociale onrust. Na het aan vragen door de PvdA van een spoeddebat en na beraad tus sen de betrokken bewinds lieden wijzigde hel kabinet zijn aanvankelijke voorne men. Het is een goede zaak dat het kabinet die provocatie niet heeft doorgezet maar het is wel weer een duidelijk te ken van het zwalkende en ontredderde beleid dat op het ogenblik wordt gevoerd. En zo'n beleid is wel het laatste wat we nu nodig hebben Bij DEN HAAG (GPD) - De inkomensgrens waarbij de koop kracht gehandhaafd blijft, moet hoger komen te liggen. Tot deze conclusie komt een meerderheid van de Tweede Kamer in eerste reacties op de loonmaatregel van het kabinet. Minister Albeda heeft inmiddels forse wijzigin gen in het pakket van de hand gewezen, omdat daarmee het doel van de maatregel, namelijk het scheppen van nieuwe banen, in gevaar zou kunnen komen. PvdA en CDA hebben laten weten menspositie van de kleine zelf- nïet tevreden te zijn met de voor- standigen. gestelde handhaving van de koopkracht uitsluitend voor de VUTHUld minima. Volgens oppositieleider Den Uyl had het geld om de grens hoger te leggen, gemakkelijk ge vonden kunnen worden door de hogere inkomens sterker aan te pakken. Het CDA kondigde aan met het kabinet in de clinch te willen juist over het punt van de koopkracht. Overigens had deze fractie ook op andere onderdelen forse kritiek. De christen-democraten aanvaar den slechts „met pijn in het hart" de noodzaak van de donderdag bekend gemaakte maatregel. In elk geval is door de nota van het kabinet nu duidelijkheid gege ven over het beleid ten aanzien van de cao-onderhandelingen. Coalitiegenoot VVD staat aan zienlijk positiever tegenover de kabinetsvoorstellen. De grootste vakbond, de FNV, heeft inmiddels opgeroepen tot verscherping van de aangekon digde acties tegen het regerings beleid. Het hoogtepunt moet vallen op de dag dat de Kamer de maatregel bespreekt. De Bouw bonden FNV organiseren van daag al een tiental stakingen in het gehele land als reactie op de loonmaatregel. Deze zullen plaatsvinden op bouwwerken in Amsterdam, Rotterdam, Hoofd dorp, Maastricht Assen en Eind hoven. LEEUWARDEN (ANP) felle uitslaande brand ii ning in Leeuwarden zijn gister middag twee personen, onder wie een brandweerman, om het leven gekomen. De 46-jarige be woonster van het pand kwam in het vuur om terwijl zij in een bed op de benedenverdieping van de woning lag. De vrouw was ernstig gehandicapt. Normaal In een eerste reactie op de afwij zende geluiden stelde minister Albeda vast dat hij veel liever een afspraak gehad had op centraal niveau. In een televisie-interview weersprak hij het verwijt van FNV-voorzitter Kok dat de bon den door de maatregel overvallen zijn. Hij hoopt dat in 1981 weer normaal onderhandeld kan wor den. De publicatie van het regeringsbe sluit gebeurde donderdagavond met een forse vertraging, omdat het kabinet op het laatste mo ment ervan afzag de maatregel onmiddellijk in te laten gaan. Kennelijk onder druk van de bei de regeringspartijen, en een aan vraag van de PvdA om een spoeddebat, besloot het kabinet de maatregel eerst aan de Kamer voor te leggen. Deze zal er vol gende week over debatteren. Naast de bezwaren op het punt van de koopkracht, is de CDA-fractie ook teleurgesteld over het ont breken van extra aftoppings- maatregelen voor de hogere in komens bij overheid en semi- overheid. Ook moet er meer dui delijkheid komen over de inko- CoalitiegenootVVD is juist verguld met de voorstellen voor de zelf standigen. Voldoening is er bij de liberalen over het handhaven van de koopkracht voor de mini muminkomens en de beperking van de algemene loonstijging tot ongeveer zes procent. De VVD had liever gezien dat de voorge stelde belastingverlaging wat groter was geweest. De fractie vreest voorts dat het strakke be leid ten aanzien van het inciden teel loon nieuwe knelpunten kunnen oproepen voor de bedrij- Sociaal-economisch woordvoerder Van der Doef (PvdA) verweet het kabinet geen werkgelegenheids beleid te voeren. Hij noemde het „verbijsterend" dat het kabinet ook geen moeite meer doet aan te tonen, dat de plannen moeten leiden tot herstel van de werkge legenheid. Hij vindt het voorts „onbegrijpelijk" dat het kabinet zich zonder meer neerlegt bij de economische gegevens, alsof de ze een natuurwet zouden vor men. Een kabinet dat in zichzelf gelooft kan sturen en bijsturen en daarmee de economie naar zijn hand zetten, aldus de socia list. Volgens FNV-voorzitter Kok bete kent de loonmaatregel een ach teruitgang voor de modale werk nemer van duizend gulden per jaar. Hij vindt het onaanvaard baar, dat het kabinet de prijs compensatie per 1 juli „volslagen onderuit heeft gehaald". Kok noemde het voorts „ronduit schandelijk" dat het kabinet aan vankelijk dacht de maatregel er doorheen te kunnen jagen. Was dat gebeurt, dan waren er vrijdag in het gehele land stakingsacties uitgebroken, zo zei hij. CNV-voorzitter Van der Meulen voorzag dat ook de Verbondsraad van het CNV maandag bezwaren zal maken tegen onderdelen van de maatregel. Deze zullen vooral betrekking hebben over de tijde lijke afschaffing van de automa tische prijscompensatie de on gelijke lastenverdeling, het te la ge niveau waarop de koopkracht gehandhaafd blijft en de ongelij ke behandeling van ambtenaren en trendvolgers. Van de werkgevers noemde NCW- voorzitter Van Eijkelenburg de maatregel „niet aanlokkelijk". Het bedrijfsleven is hiermee in een zeer strak keurslijf geperst. Hij verwijt vooral de FNV door haar opstelling deze maatregel „onvermijdelijk" te hebben ge maakt. i onderwijs dat de uitvoering is ge temporiseerd". Van de 80 arbeidsplaatsen zullen er op 1 augustus 20 verdwijnen. De medewerkers in de tien projecten, die experimenteel zullen blijven, zullen tweemaal zoveel leerlingen moeten begelei den. De bestuursraad van de Stichting Proefprojecten Open School (SPOS) heeft gisteren al bij voorbaat laten weten dat zij geen enkele verantwoordelijkheid meer wil dragen voor de Open School als niet binnen twee weken zekerheid komt over het voortbestaan. AMSTERDAM - In galerie AMOK op de Nieuwezijds Voorburgwal in Amsterdam is tot en met morgen een tentoonstellina inaericht rond de kraakactie in de Vondelstraat en daarmee gepaard gaande rellen. Fo to's, geluid en rommel op de grond laten voor de geïnte resseerden de woelige dagen weer herleven. Minister de Koning. Nederlandse steun voor Nicaragua DEN HAAG (ANP) - Nederland zal anderhalf miljoen gulden bijdra gen aan de nationale alfabetise ringscampagne in het Middena- merikaanse land Nicaragua. De minister voor ontwikkelingssa menwerking, De Koning, heeft dit bedrag aangeboden tijdens een onderhoud dat hij had met een officiële delegatie uit Nicara gua, die op het ogenblik in Euro pa verblijft. Dit heeft het ministe rie gisteren bekendgemaakt. DEN HAAG - Het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk met de F-16 die afgelopen maandag in het IJsselmeer terechtkwamkan wel drie tot zes maanden in be slag nemen. Zelfs met het opha len van de wrakstukken zal, zo schat de luchtmacht, enkele we ken zijn gemoeid. Het Tweede Kamerlid drs. Harry van den Bergh heeft in eerder deze week ingediende schriftelijke vragen al om een startverbod voor de F-16 gevraagd. Hij baseerde zich hier bij op de problemen die zich heb ben voorgedaan met de motor van de F-15. Van dit type toestel zijn begin deze maand in Duits land twee toestellen neergestort. Volgens de luchtmacht zijn de problemen rond de F-15 motor inmiddels opgelost. Bovendien is de motor van de F-16 niet geheel hetzelfde. Er wordt bij de lucht macht dan ook rekening gehou den met een andere oorzaak van het ongeluk. Zo waren de weers omstandigheden maandag bij zonder slecht. Op de plaats van het ongeluk was het grondzicht 50 tot 250 meter, terwijl het daar boven niet veel beter was. Een andere verklaring wordt ge zocht in de mogelijkheid dat de vlieger 'zwart' voor zijn ogen is gaan zien, of dat hij bewusteloos is geraakt. Vliegtuigen als de F-15 en de F-16 hebben een zo grote wendbaarheid dat de druk die hierbij ontstaat de piloot fataal kan worden. Dit zou een verkla ring kunnen zijn voor het feit dat de vlieger geen gebruik heeft gemaakt van zijn schietstoel. Politieagent van zeventien branden verdacht WOUDRICHEM (ANP) - Bij het onderzoek naar de serie brandstichtingen waarvan de dinsdag aangehouden 24-ja- rige rijkspolitieagent Fred F. van de groep Woudrichem wordt verdacht, zijn nu ook een aantal branden in Sprang- Capelle betrokken. Daar deed F. dienst bij de rijkspolitie voordat hij in 1976 in Woudri chem werd gedetacheerd. Dit werd gisteren bekendge maakt op een persconferentie van de politie in Woudrichem. Fred F. wordt nu verdacht van in totaal zeventien brand stichtingen. Hij heeft er drie bekend, twee in Giessen en één in zijn woonplaats Andel. Over het mogelijke daderschap van de rijkspolitieagent (in 1977 woedden circa tien branden in hooischuren en -bergen) deden al geruime tijd geruchten de ronde. Die ge ruchten werden vorige maand zo sterk dat de rijks politie, tot dan belast met het onderzoek, deze werkzaam heden overdroeg aan de rijks recherche. Niet duidelijk werd gisteren waar die ge ruchten vandaan kwamen. Wel werd duidelijk dat ze niet afkomstig waren van colle ga's van F. De enquête die twee jaar gele den onder de bevolking van de gemeente Woudrichem werd gehouden leverde niet de naam op van de rijkspo litieagent. Hij was overigens uit hoofde van zijn functie bij dit onderzoek betrokken. Volgens de officier van justitie mr. J. Wessel die de perscon ferentie leidde, is nog niet be kend of er uit de serie van ze ventien brandstichtingen, waarvan F. wordt verdacht, een bepaalde werkwijze valt op te maken. Wel is bekend, dat het merendeel van de branden tegen de avond woedde. Er zijn geen slachtof fers gevallen by deze bran den. VN-commissie DEN HAAG (GPD) - Nederland kan, als eerste Westers land, lid worden van de NV-commissie tot Bestrijding van de Apartheid. Voorzitter van deze commissie, de Nigeriaanse VN-ambassa- deur, dr. Akporode Clark, vertel de gistermiddag m Den Haag de Tweede-Kamercommissie voor buitenlandse zaken dat hij juist vorige week de Nederlandse VN- ambassadeur mr. Scheltema had gevraagd of Nederland tot deze politiek belangrijke commissie zou willen toetreden. Het is nog niet duidelijk of de Nederlandse regering de uitnodiging zal aan vaarden. DEN HAAG (GPD, ANP) - Het onderwijs aan volwas senen via de zogenaamde Open School, dat op het ogenblik nog in een experimenteerfase verkeert, dreigt in moeilijkheden te raken. Minister Pais van onderwijs heeft besloten dat slechts vier van de veer tien proefprojecten op de huidige voet door kunnen gaan. De overige kunnen wel doorwerken maar slechts onder bepaalde voorwaarden en (met ingang van 1 augustus) met minder personeel. Dc Open School is bedoeld voor mensen die nauwelijks meer onderwijs hebben genoten dan de lagere school. De minister schrijft in een brief aan de vaste kamér- DEN HAAG (GPD) - Een bijzonde re Tweede-Kamercommissie gaat zich bezighouden met een onlangs door de regering uitge bracht rapport over de diefstal van UCN-geheimen. Bij de ver schillende fracties bleek grote belangstelling voor uitvoerige parlementaire behandeling. In het rapport wordt onthuld hoe de Pakistaanse metallurg dr. Kahn erin slaagde de (Duitse) gehei men bij het ultracentrifuge-be drijf in Almelo te ontvreem den. De commissie zal bestaan uit 24 le den van verschillende fracties. Daarnaast zal er een zelfde aantal plaatsvervangende leden worden aangewezen. Het rapport over de diefstal van UCN-geheimen werd uitgebracht door de ministers van economische zaken, bin nenlandse zaken, buitenlandse zaken en justitie. Het zou voor de hand gelegen hebben dat de vier kamercommissies zich daarom met het rapport zouden gaan be zighouden. Voor deze belang wekkende zaak werd besloten tot de vorming van een bijzondere kamercommissie. Wie daarvan voorzitter wordt, moet nog wor den overlegd. In Den Haag, waar geruchten gaan dat inmiddels ook een enkele maanden geleden bij het labora torium in Amsterdam vertrokken Indiër gemakkelijk aan UCN-ge- heimen kon komen, wordt ver wacht dat de kamercommissie zich zeer intensief met de kwestie zal gaan bezighouden. De com missie zal twee verschillende taakopdrachten kunnen krijgen. Gedacht wordt aan de normale afhandeling van de nota, die na veel schriftelijke voorbereiding en mondeling (dus besloten) overleg uitmondt in een kamer debat. De kans wordt echter niet uitgesloten geacht dat er een soort enqu tecommissie komt die - constaterend dat de rege lingsnota veel vragen openlaat - zelf met het onderzoek en het ho ren van betrokkenen begint In kringen van de PvdA zou aan zori taakopvatting dc voorkeur wor den gegeven. 3e commissie moet. is de algemene visie, met spoed aan het werk en zo snel mogelijk met resultaten op de proppen komen. Er zyn zo veel onduidelijkheden, onzeker heden en vragen, dot die haast ge rechtvaardigd is. vindt men bij de PvdA. Gevreesd wordt dat de aangekondigde maatregelen, op dringend verlangen van UCN- partners West-Duitsland en Groot-Brittannië voorgesteld. „Het is ongelooflijk wat er allemaal kon gebeuren, vooral bij de UCN in Almelo. Waarom de PvdA hecht aan zo'n commissie, is om dat we woedend zijn", zei PvdA- buitenlanddeskundige Relus ter Beek, die zich al jaren intens met deze zaak heeft beziggehouden. Woedend is de PvdA. vervolgt het feit dat et voldoende zyn i dat et alleen technisch Kamer geen uren of dagen, maar maanden hebben s' ovai da lavarantia van verrukt uranium uit Almelc naar Brazi- Tat werd zc iremtT r Beek. inge- geven door de zorg dat Brazilië een nucleaire capuc feit ZOU k i ij gen. „Intussen is e t een ander land, Pakistan, waar van iedereen wist dat hel nuclea had. dat dooi licht ui -migheid.om achtzaamheid. slot digheid en misverstanden door Nede. lands toedoen aan rik k aii •e macht kon

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7