"Je kunt echt wel leren om met je zelf om te gaan" Kantonrechter "Voorschotenaar ging als een beest tekeer" [L eidse agenda WASSENAARSE PRAATGROEP VOOR VROUWEN "BOVEN VEERTIG" Drempel verdwenen tussen Hufnmelhof en Sjaloom Voetganger op zebrapad aangereden VRIJDAG 14 MAART 1980 WASSENAAR - "We willen de drempel naar de hulpverle ning toe verlagen. Wij proberen als mens een schakel te zijn tussen de mensen en de hulpverlenende instanties." Aan het woord zijn de drie leidsters van praatgroepen voor Wassenaarse vrouwen van boven de veertig. Sinds januari van het vorige jaar houden Lita van Hooijdonk en Ghislaine Lambert zich bezig met het begeleiden van vrouwen die op de een of andere manier behoefte hebben hun ervaringen of problemen met elkaar uit te wisselen. Later voegde Liesbeth Tettero zich aan de gelederen van deze groep toe. Zo er een team ontstond dat wat betreft het wer ken met mensen bepaald niet te kort schoot. Van de drie dames is mevrouw Van Hooijdonk de eigenlijke initia tiefneemster. Via haar eigen er varingen in een oudergroep volgde zij verschillende cursus sen voor het begeleiden van men sen. "Ik heb dit altijd met veel plezier gedaan", zegt ze. "En daarom dacht ik op een gegeven ogenblik: waarom zou ik in Was senaar niet met vrouwen gaan werken. Ik wilde daar echter niet aan beginnen voordat ik het waar kon maken. Daarom heb ik aan geklopt bij de Katholieke Stich ting van Geestelijke Gezond heidszorg voor eventuele bege leiding. Ze waarschuwden me daar wel, zeiden: weet waar je aan begint. Toch gaven ze me de ge wenste medewerking." In januari 1979 kon dus worden be gonnen met het formeren van twee gespreksgroepen in het ge zondheidscentrum van Wasse naar. Hoe zien die groepen eruit? Mevrouw Van Hooijdonk: "Dat is moeilijk te zeggen, want eigenlijk is geen van de twee groepen ge lijk. In elke groep zitten zo'n tien tot twaalf vrouwen die er ieder om hun eigen redenen in zijn ge komen. Dat kan zijn omdat ze zich overbodig voelen wanneer de kinderen uit huis zijn, bang zijn voor de concurrentie van jongeren, geen raad meer weten met hun tijd of wat voor andere reden ook. Meestal dus proble men waar juist mensen van bo ven de veertig mee kampen." "Natuurlijk moet je je niet zo vast pinnen op die leeftijd van veertig jaar", zegt mevrouw Lambert. "Het is maar een naam die we aan de groep hebben gegeven, iets jongere vrouwen zijn ook van harte welkom." De werkwijzen van de verschillen de groepen zijn ook verschillend. Wel begint elke groep met een kennismakingsprocedure, maar daarna wordt voor elke groep apart bepaald waar de schoen wringt, waarover moet worden gepraat. Mevrouw Tettero: "Ac tief naar elkaar luisteren is daar bij het belangrijkste. Kunnen luisteren is dan ook de eerste eis waaraan een groepsleidster moet voldoen. Verder moet zij kunnen accepteren en moet zij kunnen invoelen in de gedachten van een ander. We proberen er dan met z'n allen achter te komen waar het probleem precies ligt. Je moet proberen je zelfbeeld te De drie leidsters van de Wassenaarse vrouwenpraatgroepen: v.l.n.r.: Ghislaine Lambert, Lita van Hooijdonk en Liesbeth Tettero: "Actief naar elkaar luisteren is het belangrijkste". vinden. Zijn we daarachter, dan proberen we er iets aan te doen of verwijzen we de vrouwen na af loop van de tien "lessen" door naar hulpverlenende instanties." Het is echter ook mogelijk om door. te gaan in een zogenaamde "groeigroep". Mevrouw Tettero: "Daar worden de sociale vaar digheden getraind. Dat wil zeg gen: leren beter om te gaan met anderen en vooral ook met jezelf. Dit kun je echt wel leren. Neem maar eens een voorbeeld. Je man, die een jaar geleden een hartaan val heeft gehad, komt op een dag thuis na getrimd te hebben. Trots vertelt hij iedereen eruit gerend te hebben. Nu kun je heel be zorgd reageren en hem zeggen eens op zijn hart te letten. Dan kap je echter het gesprek af en bezorg je je man een teleurstel ling. Beter is het om positief te reageren en later nog eens op het onderwerp "hart" terug te ko- Wat de financiën van de praatgroepen betreft, die zijn niet altijd even rooskleurig geweest. In de begintijd heeft de groep even iets mogen meepikken uit de zogenaamde "CRM-pot", maar dit geld ging alleen al op aan postzegels en zaalhuur. Sinds ju ni loopt er nu een subsidie-aan vrage bij de gemeente Wassenaar. Deze is intussen door de hele ambtelijke molen gehaald en maandag zal de gemeenteraad een beslissing nemen over het al dan niet toekennen van de subsi die van 12.000 gulden. Mevrouw Van Hooijdonk: "We hopen er maar het allerbeste van, want we kunnen dat geld heel goed ge bruiken." CONNY SMITS Vrijdag Leiden - Rapenburg 100 - PPR-verga- dering, 20 uur. V rij willigerscentrale - Langegracht 246a, open avond, 20 uur. Klein Matilo - Zaanstraat 126, bingo dansant met prijzen, 20 uur. Leids Vrijetijdscentrum - film: "Le diable problement", 23.30 uur. Leids Vrijetijdscentrum - optreden van Ivy Green en Dummies, 21 uur. K O - Oude Vest 45, Lezing over Mat- thaus Passion, door Paul Niessing, 20 Buurtvereniging Maredorp - Volkshuis, klaverjas en sjoelavond, 20 uur. Schouwburg - "La Cantatrice Chauve", franstalige WIKOR-voorstelling, 20.15 Dierenbescherming - melding van zwerf- en gevonden dieren, tel: 122847. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club voor alleenstaanden, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a - NVSH-trefcentrum, open weekendcafé, 21.30 uur. Zaterdag Leiden - K O - Molen de Valk, excur sie naar Spoorwegmuseum, 9 uur. Leids Vrijetijdscentrum - Hot House, ICP-tentet, 21 uur. Schouwburg - "Moordkuil", met o.a. Ank van der Moer, 20.15 uur. Micro-theater Imperium - "De droom van Amerika", van Albee en "Stem men", van Momo, 20.30 uur. Augustinus - Rapenburg 24, Kabaret- groep Rooie Hond en Vim, 21 uur. Rudolf Steinerschool - demonstra tieochtend, Cesar Franckstraat 9. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30-17 uur. Zondag Leiden - Restaurant Hans Menken - Boshuizerlaan, de laatste Jazz on Sun day van het seizoen, Kwintet Hans van Leeuwen, 14.45 uur. Natuurwandeling - de Leidse Hout, 14 uur, ingang hertekamp. Strandloop - Langevelderslag, 12 uur; 4, 8 en 12 km. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. ZOETERWOUDE - Als volgende week vrijdag (21 maart) de nieuwe kleuterschool '.'Hum melhof' officieel wordt geopend, kan Zoeter- woude eveneens offi cieel prat gaan op een .werkelijke basisschool, waarin kleuter- en lager onderwijs zijn samen gesmolten. Aan de Veldzichtstraat zit "Hummelhofdan onder één dak met een lagere school "Sjaloom". De in 1977 ge smede plannen door de stich ting Katholieke Scholen Zoe- terwoude zijn dan werkelijk heid geworden. Door onder andere ruimtege brek en bouwkundige man kementen werd een nieuwe opzet van het onderwijs in Zoeterwoude noodzakelijk. In het plan werd uitgegaan van drie kleuterscholen met 2 klassen en van drie lagere scholen met 6 klassen. In de praktijk betekende dit: een nieuwe kleuter- en lagere school (thans de "Klaverwei de") onder één dak, en een verplaatsing van de oude "Hummelhof' aan de Noord- Fles frisdrank ontploft in Leiderdorp LEIDERDORP - Tot grote schrik van de bewoners spat te gisteren in een flatwoning van "Huis ter Does" in Lei derdorp een fles tonic uit el kaar. De fles tond op het balkon van de bejaardenflat aan de Kla prooskamp. De zoon des hui zes nam toevallig uit een naast de fles staande krat een flesje toen de ontploffing plaatsvond. Wat na de enorme knal van de tonicfles overbleef waren al leen glassplinters. Hierdoor is het moeilijk voor de politie om een onderzoek naar de oorzaak in te kunnen, stellen. Niemand raakte gewond. LEIDERDORP-Bij een aanrijding op de kruising Van der Valk Bouwmanweg-Tollenaersingel in Leiderdorp is gisteravond rond 23.00 uur een Hazerswou- denaar licht gewond geraakt. Hij stak over het zebrapad de weg over en werd toen aangereden door een personenauto, bestuurd door een 20-jarige Leidenaar. De ze laatste had, door hevige regen bui op dat ogenblik de voetgan ger te laat gezien. De Hazerswou- denaar liep kneuzingen op aan pols, knieën en ribben. Hij is niet naar het ziekenhuis vervoerd. buurtseweg naar de "Sja- loomschool". Interessant Intussen zijn beide plannen ge realiseerd. De "Klaverweide" school bestaat in zijn geheel uit nieuwbouw, maar interes santer is misschien nog het "Hummelhof'-project. Hier moest een nieuwe kleuter school bij een zo'n dertien jaar geleden gebouwde lagere school worden neergezet. Maart 1979 werd de eerste paal geslagen en na de zomer vakantie was de bouw in zoverre klaar dat het gebouw in gebruik kon worden ge nomen. Met de officiële ope ning werd echter gewacht tot de zaken helemaal rond zou den zijn. Dat wordt dus vrij dag 21 maart. Oud-bestuurs lid G.W. van der Meer en een leerling van de Sjaloom- school zullen de opening ver richten. Kunstwerk De gemeente draagt haar steen tje by door het planten van een boom midden op het speelplein. Later zal het speelplein nog verrijkt wor den met een speels kunst werk van de kunstenaar Lit- tel, die ook de opdracht van de "Klaverweide school" heeft verzorgd. De "Hummelhof' ademt een huiselijke sfeer. Door ver springende muren en een daarbij aangepaste indeling zal een nieuwe kleuter al gauw zijn of haar eigen plekje in de school kunnen vinden. Zonder dat het overduidelijk wordt aangegeven loopt de "Hummelhof' over in de "Sjaloomschool". De tussen ruimte bestaat uit een ge meenschapsruimte, welke door beide scholen wordt ge bruikt. Drempelvrees wordt zo sterk verminderd of hele maal weggenomen. De kleu ter zal zo letterlijk en figuur lijk de lagere school kunnen binnenwandelen. Een ander nieuwtje is de speel ruimte. Vroeger werden als er spelletjes moesten worden gedaan de tafels en stoelen aan de kant gezet om ruimte te scheppen, de "Hummel hof' kent echter, buiten de twee werklokalen, een speellokaal dat door zijn grootte zelfs voor gymnastiek geschikt is. Aula verbouwd Gelijk met de nieuwbouw van de kleuterschool heeft de "Sjaloomschool" de aula ver bouwd. In deze nieuw aula zal elke maandag gezamenlijk met de "Hummelhof' de week worden geopend. Ie dere klas voert op z'n beurt wat op, zodat de leerlingen van de verschillende leeftij den ook werkelijk met elkaar te maken krijgen. Heel goed mogelijk is het bijvoorbeeld dat een kleuterklasje de hele lagere school met een toneel stukje vermaakt. Ook zullen allerlei feesten met elkaar ge vierd worden. Om de Zoeterwoudse bevol king in de gelegenheid te stellen de "Hummelhof' eens van binnen te bekijken zijn er verschillende activiteiten op touw gezet. Allereerst is er op vrijdag 21 maart om 16.30 uur een receptie voor de ouders van beide scholen. De vol gende dag zal er voor iedereen die er belangstelling voor heeft gelegenheid zijn de scholen van de binnenkant te bekijken. De Sjaloomschool en de Hummelhof werken al een tijdje samen. Volgende week vrijdag volgt de officiële opening. DEN HAAG/VOORSCHOTEN - Als een beest ging hij tekeer. Zo omschrijven getuigen het gedrag dat de 43-jarige Voorschotenaar I. V. op 19 september van het vo rig jaar in een café in Delft ten toon spreidde. Het slachtoffer was een van de be zoekers van het café. Deze man, Bob geheten, werd van zijn bar kruk afgetrokken, in het gezicht gestompt en geslagen, tegen het lichaam geschopt, door het café gesleurd, door V. met een glazen asbak tegen het hoofd geslagen en later met de scherpe gebroken resten van die asbak bewerkt en ook toen hij gevallen was nog ge schopt waar dat maar mogelijk was. Intussen riep V. enkele ke ren uit: "Ben je nou nog niet ka pot"? of woorden van gelijke strekking. Bewusteloos werd Bob later afge voerd naar het ziekenhuis met scheurwonden tot op de schedel, smjwonden aan het rechteroog, de rechterslaap, neus, wang en rug, diverse kneuzingen aan elle boog en borstbeen. Om Bob weer enigszins op te lappen waren 46 hechtingen nodig, waarvan 36 op het hoofd of in het gezicht. De vriendin van Bob, de ex-vrouw van V. kreeg enkele stompen en klappen in het gezicht. V. zelf kwam ook niet ongeschonden uit de strijd. Poging tot doodslag. Daarvan wordt V. door de officier van jus titie beschuldigd. Die officier, mr. Bouwer, eiste gisteren voor de Haagse rechtbank zes maan den gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk, tegen de Voorschotenaar. De officier van justitie baseert zich daarbij voor namelijk op de verklaringen van onafhankelijke getuigen: de ei genares van het Delftse café, de barkeeper en een bezoeker. Hoewel deze verklaringen niet op alle punten identiek zijn, wijzen ze wel alle drie naar V., die zonder enige aanleiding met het gevecht zou zijn begonnen. IJzeren staaf V's lezing is een andere: weliswaar trok hij Bob van de barkruk af, ("om hem het café uit te zetten, want ik wilde alleen met mijn vrouw praten") maar de knokpar tij begon pas toen zijn ex-vrouw een ijzeren staaf uit haar tas te voorschijn haalde en er mee be gon te slaan. "Toen maakte ik met mijn vuist een afwerend gebaar". Intussen was Bob begonnen om V. - aldus diens lezing - met een asbak op het hoofd te timmeren. "Toen werd ik woest, nadat ik mij anderhalf jaar had ingehouden. Het zag zwart voor mijn ogen, ik werd des duivels. Ik sloeg hem inderdaad waar ik hem raken kon, om van hem af te zijn", zegt Zijn raadsman, mr. Schut, erkende dat de Voorschotenaar in het café te ver was gegaan, maar beriep zich op 'noodweer' en vroeg om vrijspraak of hooguit een voor waardelijke gevangenisstraf. De ellende voor V. is begonnen op het moment dat Bob in dienst trad als barkeeper bij de Haagse nachtclub van de Voorschote naar. De zaken gingen niet best, en om er wat bij te verdienen was V. portier geworden bij een ande re club in Den Haag, terwijl zijn vrouw hun eigen nachtclub run de. Bob en V.'s echtgenote kre gen een verhouding die aanlei ding werd tot een echtscheiding. Dat was niet het enige: "Bob liep in mijn zaak voortdurend de boel te bedonderen en te bestelen, on der bescherming van mijn ex- echtgenote". Kinderen De echtscheiding ging gepaard met het nodige getouwtrek om de kinderen, die uiteindelijk aan de vrouw werden toegewezen. Waar V. meer voor vreest, is de invloed van Bob - die al enkele malen wegens inbraken en het bezit van vuurwapens is veroordeeld - op de kinderen. V's ergernis groeide toen hij een keer ontdekte dat de kinderen zonder dat hij daar iets van wist voor een paar dagen in een kindertehuis in Zeeland wa ren ondergebracht. De wederzijdse haat tussen V. aan de ene kant en Bob en de vrouw aan de andere kant kwam tot een escalatie op 16 september van het vorig jaar. V. had zijn zoontje eni ge dagen over de vloer, wilde met hem naar de dokter en ging dat die dag vertellen bij de woning van zijn ex-vrouw in Den Haag. Toen al ontstond er het nodige getrek en geduw. V. liep met zijn zoontje weg. Op dat moment gooide Bob van vijf hoog een kei in de richting van V. en het zoon tje - de kei belanddde op zijn au to. V. ging met zijn zoon naar Voor schoten, maar besefte dat hij het kind toch moest terugbrengen. Zijn vrouw was inmiddels on vindbaar, maar hij wist dat Bob in Delft werkte. Drie dagen later, op zaterdagmiddag in Delft, her kende het zoontje de lege auto van zijn moeder. "Ik wilde het nummer van die auto noteren", zegt V. "Zodat ik in elk geval als ik die auto nog eens zou zien in contact zou kunnen komen met mijn vrouw". Volgens het verhaal van V. ging hij een café binnen om een potlood te lenen. En wie trof hij in dat café aan: Bob en zijn Intussen lijkt het erop dat iedereen bang is voor iedereen. De vrouw is bang voor V., die regelmatig door de straat waar zij woont rijdt. Bob is bang voor V. die veel sterker is dan hij. En V. is bang voor Bob, die tegen een vriend van V. zou hebben verklaard: "Ik schiet hem kapot". En die toen bij wijze van demonstratie enige ko gels in de richting van die vriend afvuurde. "Ik begrijp dat de rela tie tussen u en Bob nog niet is opgeklaard", merkte rechtbank presidente mr. Balkenstein op. Over twee weken doet de recht bank uitspraak. Maandag Leiden - Stadhuis - cie beroepschriften, 9.15 uur. Universiteitsraad - le Binnenvestgracht 33. 19.30 uur. Stadhuis - gemeenteraad, 19.30 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshui zerlaan, bejaardensoos Zuidwest, 14.30 Artsen Leiden - de weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om i 24 uur. Wijk 1 - Boerhavedistrict, Binnenstad noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za: S. Kooijman, Noordeindsplein 2a, tel: 122268.Zo: R.M.G. Taytelbaum, j Hogewoerd 138, tel: 120266. Wijk 2 - Binnstad-zuid, Tüinstadwijk, Professorenwijk, De Waard: za: E.K. Fogelberg, De Sitterlaan 18, tel: 132877. Zo: W. de Bruijne, De Laat de Kanterstraat 32, tel: 126866. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za: É.H. Nieuwenhuis-Smal- braak, Bevrijdingsplein 60, tel: 768918, privé: Reitzstraat 5, tel: 767185. Zo: H. Engel, de Meij van Streefkerkstraat 53, tel: 121334. Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol en Verhage wordt de weekend dienst waargenomen door: P. Tan, Schoenerwal 13, tel: 210890. Spreek uur za en zo van 11-11.30 uur. Leiderdorp - za: F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel: 893139. Zo: H. van Wijk, v.d. Valk Boumanweg 198, tel: 890529, spreekuur, za en zo van 12.30-13 uur: Florijn 10, tel: 891100. Oegstgeest - H. Reterink, Terweeweg 152, tel: 150394. Voorschoten - za: J. Vrijenhoek, Bar. S. v.d. Oijelaah 38, tel: 2356. Zo: A. Tromp, De S. Lohmanplantsoen 33, tel: 071-762159. Warmond - J. Hoornweg, Prof. Aalber- selaan 2, tel: 02522-11393. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van I de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen door: Zuider apotheek, Lammenschansweg 7, tel: 123553. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend in spoed gevallen van een taxi, tel: 122444, ge bruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden varfde Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131. spreekuur: ma tl m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. R. Koster, Helmstraat 43, tel: 02523-3137. Dierenartsen Voor de praktijk van Muurling/Roest/ Helder - A. Helder, Hermehjnvlindei 36, tel: 146686. Voor de praktijk van Krol en Vestjens - J. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, tel: 144323. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui-, tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 46,30 Kwartaalabonnement Per post f 64,15 i Jaarabonnement f UTjo Jaarabonnement per post f 245,10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2