WERKPLAATS KAN BOUWEN Fles redding voor "unieke" vijf ling Vroeg of laat verklaring voor Ufo's" IN VALKENBURG Katwijkse nieuwbouw (kosten: f 5 miljoen) begin 1981 klaar Vrouwendag in Haarlemmermeer VRIJDAG 14 MAART 1980 Leiden/regio PAGINA 23 Twee honden dood in Leiderdorp na eten bot net vergif LEIDERDORP - Minstens twee honden zijn eergisteren het slachtoffer geworden b- van het gif strychnine, dat waarschijnlijk op de velden bij de Akkerstraat in Lei derdorp was neergelegd. Er gaan geruchten dat ook een derde hond aan dit gif is be zweken. Strychnine is een zeer sterk vergif, dat de dieren eerst zenuwachtig maakt, ze dan spiersamentrekkingen be zorgt en tenslotte in korte tijd geheel verlamt. De bazin van het eerste slacht offer, dat woensdagochtend viel, vermoedt dat het gif op een botje heeft gezeten dat haar hond de vorige avond van de straat had opgegeten. Zij bracht de hond, een asbak- kenras, naar dierenarts Roest. Daar werd later nog een hond binnengebracht die ook aan spastische samen trekkingen was overleden. Deze hond is door Roest op gestuurd naar een laborato rium om te onderzoeken wat de preciese doodsoorzaak is geweest. De Leiderdorpse politie, die woensdagaochtend meteen door de dierenarts werd ge waarschuwd, is 's middags met een auto met luidspre kers door de straten gegaan om hondenbezitters te waar schuwen hun honden aan de lijn te houden. Bovendien werden de struiken in de omgeving onderzocht op de aanwezigheid van eventuele gehaktballetjes. Deze wer den namelijk aangetroffen na de vergiftiging van op honden in de Merenwijk in Leiden, enige tijd geleden. De vleesballetjes werden woensdag in Leiderdorp echter niet gevonden. Na de geboorte van het vierde lammetje ging de familie Jongeneel eten. Pas naderhand bleek dat moeder schaap nog een vijfde jong had geworpen. De Valkenburgse vijfling huppelt na een kritiek levensbegin nu dartel rond. VALKENBURG - In Valkenburg is een zeldzame lammetjes vijf ling geboren. Heel even heeft het leven van de zwarte vijfling aan een zijden draad gehangen. Dat was direct na de geboorte. Moe der schaap werd ernstig ziek, kreeg hoge koorts en produceerde geen voeding voor de kleintjes. De Valkenburgse familie Jonge neel, eigenaresse van de dieren, heeft toen. zo goed en kwaad als dat ging, de lammetjes gedurende de eerste uren van hun leven met de zuigfles gevoed. En met succes. Alle hebben het over leefd. Een dierenarts ontdekte snel wat het schaap mankeerde en had het de volgende dag al weer op de been. Daaraan hebben de jongen ongetwijfeld mede hun leven te danken. De geboorte van de lammetjes-vijfling heeft wel enig opzien ge baard in Valkenburg. Drie jongen werpt een schaap geregeld, vier komt praktisch niet voor, dus vijf stuks is zeg maar uniek. "M n man wist niet wat hij zag", reageert mevrouw Jongeneel. "Toen de vierde was geboren dachten we dat het achter de rug was en zijn we gaan eten. Later zijn we. vanzelfsprekend, nog even gaan kijken en ontdekten we de vijfde. Die zat nog in het vlies. We hebben dit er gauw afgehaald en het jonge dier warm gewreven. Z'n ene pootje staat wel een beetje krom. Maar dat komt wel weer goed, heeft de dierenarts gezegd". Dartel Moeder schaap moet overigens wel worden geassisteerd met het voeden van haar kroost. Zelf produceert ze te weinig melk Daar om gaan de lammetjes enkele keren per dag aan de fles. Hinder ondervinden ze daar bepaald niet van. De beestjes huppelen dartel achter hun moeder aan in de wei. De Waddinxveense dierenarts Slager bevestigt dat de geboorte van een lammetjes-vijfling uniek mag worden genoemd. "Vier kom je al zelden tegen", vertelt hij. "Ik heb het in mijn praktijk nog nooit meegemaakt dat een schaap een vijfling wierp". Toch een beetje slordig geparkeerd..." LEIDEN - "Toch een beetje slordig geparkeerd", dacht een Noord- wijkse mevrouw gistermorgen, na haar wagen aan de Oude Vest in Leiden, ter hoogte van de Ma- rebrug te hebben geparkeerd. Ze liep naar de wagen terug. Naast de wagen staande, haalde ze de auto van de handrem om hem recht te duwen. De auto kreeg teveel vaart en belandde in de vaart. Mevrouw had het nakij ken. De auto is later op het droge getakeld. KATWIJK - Het werkvoorzieningsschap ,,'t Heem" krijgt voor 5 miljoen gulden een nieuwe sociale werkplaats in Katwijk-Noord. Het begin van de bouw is nabij: er moeten nog enkele grondborin gen worden verricht en dan kan de eerste paal de grond in. De directeur van 't Heem, de heer E. Hofstee (53), verwacht dat het in juni zover is. Een periode van tien jaar zoeken naar een betere huisvesting zit er dan op. Pas deze week werd bekend dat de laatste onzekere factor, de ver werving van grond, uit de weg was geruimd. Hofstee: "Dinsdag kreeg ik een telefoontje van openbare werken, dat er een ter rein voor ons beschikbaar is". De nieuwe werkplaats wordt ge bouwd op de hoek van Bleker- straat en Heerenweg (op het in dustrieterrein 't Heen). Het heeft heel wat voeten in de aar de gehad voordat het bestuur van het schap zekerheid had over de plek voor de nieuwbouw. "Voor zitter N. Parlevliet heeft voor ons geknokt. In oktober van het vorig jaar zijn wij naar 't Heen gereden. Hij zei: Kies maar een stukje grond uit", merkt Hofstee op. Toen de keus was gemaakt, dook er echter een probleem op. Op het terrein zat nog een tuinder uit Valkenburg, die nog tot 1983 het recht had om er gewassen te te len. Via het afkopen van het pachtcontract kon de gemeente Katwijk de grond aan 't Heem aanbieden. Het schap, dat is ingesteld door de gemeentebesturen van Oegst- geest, Katwijk, Rijnsburg, Val kenburg en Wassenaar, gaat van de gemeente Katwijk 7000 vier kante meter kopen voor 105 gul den per vierkante meter. De ge meenteraad van de badplaats zal daar naar alle waarschijnlijkheid deze of volgende maand wel mee instemmen. Van de 7000 m2 wordt ruim 3000 m2 bebouwd. Op het overblijvende gedeelte kan later een eventuele uitbrei ding plaatsvinden. Hofstee: "Door de problemen met de grondaankoop die nu geluk kig zijn opgelost heeft de bouwer twee maanden het slaan van de eerste paal moeten uitstellen". Krap Een nieuw gebouw is nodig omdat er in de werkplaats aan de J. Evertsenlaan en in het onderko men van de zwakzinnigen aan de Ambachtsweg niet meer verant woord kan worden gewerkt. De krappe behuizing ging het schap steeds meer opbreken. "Van een doelmatig en economisch beleid gaat steeds meer terrein verlo ren", schreef directeur Hofstee in het jaarverslag over 1978. Deson danks wist het personeel toch nog voor een goede produktie te zorgen. In het nieuwe gebouw, waarvan er- wat betreft de bouwstijl - in Ne derland geen tweede is te vinden, zal in een tijdsbestek van onge veer 9 maanden uit de grond worden gestampt door een be drijf uit Veghel (N-B). Hofstee is er nu al enthousiast over. "Het wordt een fantastisch mooi ge bouw'. Drie miljoen is nodig voor de bouw, één miljoen voor de grondaankoop en één miljoen voor de inrichting. Indeling Aan de hand van enkele tekeningen geeft directeur Hofstee een in druk van de indeling. Direct ach ter de entree komt een expositie ruimte voor de potterie-afdeling. Links en rechts van de ingang komen de kantoren van de admi nistratie, en de hoofden van alle diensten. Rond de kantine, die aan een patio (binnenplaats) ligt komen de vier afdelingen (stoffeerderij, elek- tromontage, metaalbewerkingen pottenbakkerij). In de nieuwe so- ciale werkplaats kunnen 150 man (lichamelijk gehandicapten, die in het kader van de wet sociale werkvoorziening te werk zijn ge steld, en ambtelijk personeel) werken. De lichamelijk-gehandicapten zijn nu nog ondergebracht in de werkplaats aan de J. Evertsen laan. Als dat leeg komt zullen daar naar toe de geestelijk ge handicapten verhuizen. Zij zitten thans in een pand aan de Am bachtsweg. Hofstee verwacht dat de nieuwe vestiging van 't Heem in het voorjaar van 1981 kan worden geopend. 'We vieren dan gelijk ons 25-jarig bestaan". Directeur Hofstee toont (tegen de achtergrond van de bouwplek) hoede nieuwe sociale werkplaats in Katwijk er gaat uitzien. De werkplaats is een gezamenlijke opzet van Oegstgeest. Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg en Was- Onderzoeker uit Haarlemmermeer geeft naspeuringen niet op HAARLEMMERMEER - 't Is gek, maar zelf heeft hij nog nooit een Ufo gezien. Tóch gelooft Frits van der Veldt er heilig in dat er 'iets' moet zijn. Het feit dat er zoveel meldingen worden gedaan is voor hem al meer dan voldoende. Daarom vindt hij het niet zó belangrijk zelf nooit enig mysterieus teken te hebben waargenomen. k Amateur Ufo-onderzoeker Frits van der Veldt Zodn jagen wat er met is. stop ik er acuut mee De bouwkundig ambtenaar uit Haarlemmermeer besteedt vele uren aan onderzoek. Samen met nog negen min of meer deskun digen maakt hij deel uit van de werkgroep 'Nobovo' (Nederlands Onderzoekbureau voor ongeï dentificeerde vliegende objec ten). Al heel wat jaren probeert de groep de herkomst van Ufo's te achterhalen. Tot nog toe zonder resultaat. Eri of de ware aard van Ufo's ooit eens aan het licht zal komen, het is de vraag. "We hopen het na tuurlijk wel", vertelt Frits. "Maar op korte termijn zullen we hierop zeker het antwoord schuldig moeten blijven. We plegen on derzoek. Vroeg of laat hopen we daarom met een verklaring te kunnen komen wat Ufo's zijn en waar ze vandaan komen Grootser nis men echter écht resultaten zou willen boeken, moot de zaak veel grootser worden aangepakt, meent Van der Veldt. Dan zal bij voorbeeld ook de overheid zich ermee moeten gaan bemoeien. Niet alleen de Nederlandse. Ook het buitenland moet dan bereid zijn mee te werken. Als je zoiets aan particulieren overlaat, en dat zijn wij toch, hoefje niet al te snel op succes te rekenen". De interesse in Ufo's werd tien jaar geleden bij Van der Veldt ge wekt. Hij las een bericht over een postbode die 's avonds laat in de hemel een lichtstraal had gezien. In de vorm van een kruis. "Ach, ik verwees dit toen direct naar het rijk der fabelen", rea geert de bouwkundig ambtenaar. "Tot ik een boek over Ufo's onder ogen kreeg. Toen kreeg ik er meer belangstelling voor. Er was m^er aan de hand dan ik tot dan ooit had vermoed. En dit gevoel is in al die jaren alleen maar sterker geworden. Zodra ik zou inzien iets na te jagen wat er niet is, stop ik er acuut mee. Want ik kan dan m n tijd die ik in het onderzoeken stop. wel beter gebruiken. Er zijn bewijzen (stralingen, waarne mingen. sporen) dat er Ufo's zijn. Daarom ga ik er gewoon mee door". Verschillend Zijn omgeving (vrienden, kennis sen en familie) reageert verschil lend op de activiteiten van Flits. Schampere opmerkingen als 'je jaagt op schimmen' worden hem herhaaldelijk voor de voeten ge worpen. 'Zoiets laat me Sybe- risch koud lacht hij. "Ze tonen ook wel begrip hoor als ik er het één en anderover heb verteld. Ik begrijp die negatieve opmerkin gen niet zo. Laten we eikaars be zigheden respecteren". Het gebeurt echt wel eens van tijd tot tijd dat de telefoon bij hem in de flat rinkelt en iemand aan de lijn 'hangt' met een onwaar schijnlijk verhaal. Veel van die valse meldingen krijgt Fl its ove rigens niet. "Er wordt wel eens de gek mee gestoken. Natuurlijk, er zijn altijd mensen die ons niet helemaal serieus nemen. Ik kan alleen maar zeggen dat de 'Nobo vo' wel degelijk met een serieuze zaak bezig is". De onderzoekers, die nauw sa menwerken met KLM. KNMI, universiteit (sterrenwacht) en politie, nemen niet elke melding voor zoete koek aan. Pas als er méér dan één telefoontje uit een bepaalde hoek komt, wordt de zaak serieus aangepakt. "Met de hulp van deze instanties en onze eigen inbreng kunnen we de boel aardig onderzoeken". Vraagteken Ondanks alle pogingen is de werk groep er nog altijd niet achter wat Ufo's nu precies zijn en waar ze vandaag komen Ach, er znn theoneen. Maar ik zou niet voor mijn rekening durven nemen om te zeggen daar en daar komen die dingen vandaan. Zou je dit wel doen. dan kun je niet meer over Ufo's praten. Dan zijn ze geïden tificeerd. Helaas zijn er groepen die denken hiervou. wél een ver klaring te hebben. Om die men sen gaan wij ('Nobovo') met een grote boog". Heeft de werkgroep dan alleen al le wijsheid in pacht? "Kijk", stelt Frits, "als je weten schappelijk te werk gaat, kun je je niet met allerlei groepjes inlaten die denken zonder gedegen on derzoek te weten waarover ze praten. Dat is een verkeerde ma nier van benaderen. Nee, niet wij denken de wijsheid in pacht te hebben, man zij. Ik vind het knappe jongens die voor het ver schijnsel Ufo een waterdichte verklaring hebben. Voor mij is het nog onbekend". Vermoedens bestaan er dus wel over de Ufo's die boven heel Ne derland en niet steeds op dezelf de plek worden waargenomen. Natuurverschijnselen of wezens van een andere planeet? Heeft Van 'in Veldt daai /uit een me* ning over "Laat ik daar het ant woord maar op schuldig blijven. Dit ligt zó gevoelig. Ik vind dat we hier maar niet verder op moeten ingaan JAN WESTERLAKEN Unidentified Flying Objects. Of gewoon Ufo's. Soms hoor je er maanden niets over, dan ineens zijn de meldingen niet van de lucht. Zo was het ook in maart. Het begon allemaal in Wad- dinxveen. Een inwoner van dit Gouwe-dorp signaleerde een paar weken geleden een licht bundel die steeds op dezelfde plek bleef hangen. Hij spoedde zich naar de politie en samen met een agent achtervolgde de Waddinxvener de Ufo tot boven Rotterdam. Daar verdween het 'vreemde' licht. Enkele dagen later opnieuw een Ufo-melding. Nu van een jongen uit Rijnsaterwoude. Ook hij be weerde met grote stelligheid 'iets' bijzonders aan de hemel te hebben gezien. Z'n moeder steunde hem door te verklaren dat haar zoon niets aan zijn bo venkamer mankeert. De derde melding is nog maar een paar dagen oud. Zij kwam van een Katwijkse mevrouw die van een familiebezoek uit Rijnsburg terug naar huis reed. Helemaal overstuur kwam ze daar aan en vertelde een vreemd licht boven haar auto te hebben gezien. De hele weg had ze, uit pure angst, praktisch op de linker weghelft gereden. En thuis moest ze. om kalm te worden, een lakMje slikken. Dat de vrouw die avond wat heeft gezien bevestigt een Leidenaar. Mn heeft heteelfde waargeno men als de Katwijkse. HAARLEMMERMEER - De fede ratieve vrouwenraad Haarlem mermeer organiseert dinsdag a.s. in samenwerking met de provin ciale vrouwenraad een "vrouwe nontmoetingsdag". Deze wordt gehouden in gebouw "De Dei ning" in Hoofddorp. Het doel van deze dag is, aldus de organisatrices, om het "emanci patieproces op gang te brengen". Iedere vrouw wordt daarom, zo schrijft de vrouwenraad, dinsdag tussen 10.00 en 16.30 uur in het gebouw verwacht. Het is de be doeling dat er allerlei gegevens worden verstrekt over de provin ciale en plaatselijke vrouwen groepen. Zo wordt onder meer voorlichting gegeven over wat de groepen doen op het gebied van de ge zondheidszorg. de maatschappe lijke dienstverlening, het milieu en de ruimtelijke ordening. Het is de bedoeling dat voor alle onderde len van het programma het motto "De vrouw en haar tijd" geldt. De vrouw van de burgemeester, T. van Stam-Jansen, zal om 10.00 uur de officiële opening verrich ten. Om 10.30 uur begint een fo rumdiscussie over het onder werp "vrijwilligers". Gelijkertijd draait er een film over "Vrouwen orienteren zich op de samenle ving" (VOS-cursussen). Nadepauzeom 14.00 uur wordt een lezing gehouden door mevrouw Watfradinandu eova fnhicfn (en stige angsten) d.*. tijc worden eveneens dia's vertoond door de werkgroep Milieu van de Haarlemmermeer polder. Om 16.30 uur wordt de sluiting verwacht. De gehele dag kunnen de kinderen van de moeders te recht in een speciaal ingerichte crèche.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23