Christen-docent niet weren om politieke keuze Zo ziet smaak eruit. ommekeer ommekaar Wereldse literatuur op school niet negeren Aandacht voor Indianen in dienst Lokhorstkerk GOUD ZILVER Hervormde raad over CPN-lid op christelijke school Keukens van klasse. poggenpohl van'Kemperi&Begeer VRIJDAG 14 MAART 1980 (Van c redactie geestelijk leven) "De vraag of een lid van de communistische partij bij het christelijk onderwijs kan werken moet niet alleen maar "formeel" worden beantwoord. Dat zou al te gemakkelijk zijn. De kaarten zijn dan gauw geschud: een communist is uit op een totalitaire staat, waarin voor de christelijke godsdienst geen plaats is; de aanhanger van de democra tie vindt, dat het staatsbestel in zijn doelstellingen juist alle ruimte aan de godsdienst moet geven. De christelijke school die ernst maakt met haar doel en grondslag zal dan wel moéten-zeggen dat de man of vrouw die bewust kiest voor de CPN niet in haar midden past". De hervormde Raad voor de zaken van Kerk en School neemt dui delijk afstand van de formele be nadering. Hij heeft zich deze week met een nota gemengd in de discussie over de verenigbaar heid van het werken aan een christelijke school en het lid maatschap van de CPN. De nota mondt uit in een pleidooi voor het gesprek. "Wij tasten de waarde en de functie van grondslagen en beginselen niet aan, maar deze moeten uitgangspunt zijn voor gesprek en voortdurend in de concrete situatie worden uitge werkt. Als de dialoog echt kri tisch wordt gevoerd, ontdekt men vanzelf waar grenzen ge trokken moeten worden". De hervormde raad kwam tot zijn nota door de kwestie-Katwijk, waar de docc-nt godsdienston derwijs aan het Pieter Groen- College D. Pronk, tevens lid van de CPN, werd ontslagen, en een brochure van professor J. Ver- kuyl over dit onderwerp. Verkuyl kwam tot de conclusie dat een CPN-lid, gezien het anti-demo cratische en atheïstische karak ter van het communisme, niet thuis hoort in de christelijke school. Zijn standpunt vindt zo wel bijval als verzet. Gemeenschap Als de christelijke school haar doel en handelwijze wil toetsen aan de bijbel - het "Woord van de Heer" -, is ze niet meer autonoom, maar maakt zij deel uit van de gemeen schap van christenen. Zo is het uitgangspunt van "Kerk en School". En in die gemeenschap geldt "dat wij de broeder in Christus niet zelf uitkiezen". "Hij wordt ons gegeven. Dat geldt primair voor de kerk. Die bestaat niet uit gelijkgezinden maar uit mensen die Hij roept en die zijn roeping aanvaarden en volgen. In die gemeenschap is er een voort durende toetsing - en dus ge sprek - of de woorden en daden van individuele gelovigen in overeenstemming zijn met de belijdenis dat Christus Heer is". Als de christelijke school een ge meenschap wil zijn, geldt dat ook voor haar. "Kerk en School" wijst erop dat over de ontwikkelingen binnen de CPN onder christenen zeer uiteenlopende meningen be staan. Het communisme in Rus land, het Euro-communisme en het communisme in de Derde Wereld, met name in Zuid-Ame- rika, worden ook heel verschil lend beoordeeld. Dat maakt het al onvoldoende om de vraag naar de verenigbaarheid van christelijk onderwijs en CPN-lidmaatschap alleen maar "formeel" te beant woorden. Verkuyls boekje "Er zijn grenzen" gaat uit van dat formele stand punt, zo meent "Kerk en School". Ook de Protestants-christelijke Schoolraad kiest voor deze bena dering, al erkent hij wel de nood zaak van "vertaling" van grond slag en statuten en van gesprek over doelstellingen. Moeite Natuurlijk hoort bij het sollicita tiegesprek de vraag of de sollici tant in de schoolgemeenschap past, ook in politiek opzicht, maar zijn de ervaringen in de tijd van de voorlopige aanstel ling positief, dan is er, volgens "Kerk en School", geen reden om een vaste aanstelling te hinderen. "Wij hebben er grote moeite mee als een christen-do cent die de doelstelling van de christelijke school onderschrijft en zijn lidmaatschap van de CPN niet in strijd acht met zijn christen-zijn, tóch niet langer aan deze school mag werken, en dat om zijn politieke keuze". De raad beschouwt dat als een on aanvaardbare vorm van tuchtoe fening. Er wordt dan toch ook een negatieve uitspraak gedaan over het christen-zijn van de betrok kene. De juridische bevoegdheid van het schoolbestuur is hier niet in het geding, wel het morele recht om zo'n uitspraak te doen en daaraan een ontslag te verbin den. De waarschuwingen van dr. Ver kuyl wil "Kerk en School" zeker serieus nemen. De raad - waar van drs. R. H. Wissink te Leek (Groningen) voorzitter is - erkent de ideologische verstarring in het marxistische denken en de communistische partijen. Maar met de hervormde Raad voor Kerk en Theologie (boekje "Het marxisme") ziet hij ook ontwik kelingen naar meer openheid voor de christelijke godsdienst en levensbeschouwing en voor democratische regeringsvormen. Het gevaar van de benadering- Verkuyl is dat het christelijke geloof ook tot een "ideologie" wordt gemaakt, een stelsel, dat berust op principes en standpun ten. En dat is het nu juist niét. "Het is gefundeerd in de roeping van Christus zelf en veronderstelt een relatie met Hem die beslag legt op ons hele leven, denken en handelen". Vanuit het formele "beginseldenken" wordt de ont dekkingstocht. of de grenzen wellicht zijn te verleggen vrijwel onmogelijk. Vragen "Kerk en School" pleit daarom voor gesprek. "De keuze van de christen-docent voor de CPN stelt ons terdege voor vragen. Waaróm kiest hij deze partij met haar radicale kritiek op onze maatschappij en haar revolutio naire programma?" Dat gesprek vraagt in de school om een "pedagogisch klimaat van openheid, vertrouwen en hoop, geïnspireerd door de bijbel, waarbij de jongeren kritische en richtinggevende begeleiding ontvangen". "Kerk en School" waarschuwt vooreen pedagogiek die uitgaat van angst voor ver keerde beïnvloeding. "Dat ont neemt de leerlingen de mogelijk heid van een brede meningsvor ming en bewerkt wellicht eerder het tegenovergestelde, namelijk het kritiekloos overnemen van ideeën of een krampachtig vast houden aan het vertrouwde". t Vrijdagavond-stiltes. Op initia tief van de Raad van Kerken in Voorschoten wordt drie keer vóór Pasen in de hervormde Dorpskerk een "vrijdagavond stilte" gehouden, van kwart over 7 tot kwart voor 8. Vanavond is de eerste. De andere zijn op 21 en 28 maart. "Op de grens van de druk ke week en het vrije weekeinde zou u even de kerk kunnen bin nenlopen", schrijft de raad uit nodigend in de aankondiging. Vanavond gaat ds. J. de Zwart voor. Organist is Henk Walvaart. Kerkedag. De hervormde wijk- gemeente en de gereformeerde kerk in het Leidse Morskwartier houden zondag een kerkedag onder het motto "Hoop". In twee kerkdiensten (Maranathakerk en Oude-Vestkerk) wordt dit aan de orde gesteld. Na deze diensten wordt in de ruimten van de Maranathakerk een veelzijdig programma afgewerkt. Kinde ren, hoe jong ook, kunnen wor den meegenomen. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: aangenomen naar Dussen (Nb) kandidaat F. Wijnhorst, Vlaardingen. Gereformeerde Kerken: beroepen te Enschede K. Dijk Haren, te Middenmeer K. Meijer Britsum, te Roden J.P. Kakes Deventer, te Nijega-Op- einde B. Terpstra Diever; aange nomen naar Heemse J. Radstaak Bameveld. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Bergentheim A. de Snoo Mussel. enigingen) in het voorjaar van 1981 met de kerken wil gaan pra ten over de arbeidsethiek. De FNV zou graag een regelmatig contact willen met de kerken en het Humanistisch Verbond. Gehuwd. Bisschop Möller van Groningen heeft een gehuwde priester, die wilde solliciteren naar de functie van pastoraal werker in Zuid-Oost-Drentege zegd dat het onverstandig zou zijn hem nu aan te stellenterwijl hij straks misschien weer andere maatregelen moet nemen. Op de synode in Rome is namelijk besloten dat een commissie het functioneren van pastorale wer kers en gehuwde priesters gaat onderzoeken. Bisschop Möller wil voorkomen dat de betrokken priester slachtoffer zou worden van maatregelen waartoe deze commissie hem en anderen straks wellicht noodzaakt. ADVERTENTIE Arbeid Aanbevelingen. De Raad van Kerken in ons land heeft op zijn maandelijkse vergadering van deze week afgesproken, volgend jaar beleidsaanbevelingen te zullen doen aan de overheid, de sociale partners en de kerken. De sectie "sociale vragen" van de raad gaat hieraan, samen met de werkgroep "Vrouw in kerk en samenleving", werken. De Vas tenbrief 1980 van de rooms-ka- tholieke bisschoppen en de nota van de hervormde Raad voor Kerk en Samenleving over de ar beidssituatie zullen als leidraad voor deze aanbevelingen dienen. De voorzitter van de sectie "sociale vragen", dr. H. de Lange, deelde ter vergadering mee dat de FNV (Federatie Nederlandse Vakver- Komfort, kwaliteit en door dacht design. Kenmerkend voor een Poggenpohl keuken. Met veel praktische snufjes. Met vele verborgen kwaliteiten. Kom eens langs. Ziet u zelf hoeveel extra's een Poggenpohl u biedt. Zonder dat u meer betaalt. b.v. Gebr. Rolff s Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel 071-899206 Leraar De Gier (Ede): "Ze moeten weten wat er aan de hand is" ADVERTENTIE oigens i reden MM m De christelijke school mag ook de moderne literatuur niet omzei len. Een leerling moet leren, een levensvisie, neergelegd in een bepaalde thematiek, uit een boek te halen. Daarom: wèl se lecteren, niét negéren. Dat antwoord geeft drs. J. de Gier, leraar Nederlands aan de Christelijke Pedagogische Aka- demie te Ede, aan ouders die zit ten met de vraag of je kinderen van rond de zestien jaar wel in aanraking mag brengen met lite ratuur die bewust "niet-christe- lijk" is. In het blad "De Waar heidsvriend" - van de Gerefor meerde Bond in de Hervormde Kerk - schreef hij een artikel over de "ethische benadering van lite ratuur". Leerlingen bij het voortgezet on derwijs komen onvermijdelijk met de moderne schrijvers in aanraking. Misschien zullen zij zich, voor een speciale studie, zelfs zeer intens met hun literaire werk moeten bezig houden. Er zijn ouders die daar moeite mee hebben. Zij willen hun kinderen een "positief-christelijke" op voeding geven - wat een merk waardige typering is dat eigen lijk, alsof "negatief-christelijk" ook bestaat -, maar daar past naar hun besef dat bezig-zijn met al lerlei wereldse literatuur niet in. Kwaliteiten Drs. De Gier, zelf behorend tot de rechtse stroming in zijn kerk, vindt de taak van de leraar die positief-christelijk onderwijs wil geven niet gemakkelijk. Immers, literatuur is niet "waardevrij". "Elk boek van een kunstenaar met-de-pen getuigt van een be paalde visie op mens en wereld, op leven, dood en hiernamaals, openlijk of versluierd. Een flod- derboek kun je negeren, maar li teratuur heeft altijd kwaliteiten waar je niet omheen kunt". De leraar zal zeker een bepaalde selectie toepassen. Er verschijnt literatuur, schrijft De Gier, die, hoe knap ook, zo stuitend, bruut en verdorven is dat deze op de les niet thuis hoort. "Maar dat houdt niet in dat er voor de hele moder ne literatuur op de christelijke school geen plaats is. Algemeen vormend onderwijs betekent dat leerlingen, die op weg zijn naar de volwassenheid, leren, over de grenzen heen te kijken". "Ze moeten weten wat er in deze wereld, met haar vele niet- christelijke tendenzen, aan de hand is, hoe niet-christenen den ken, wat je als christen van een niet-christen kunt leren, zowel positief als negatief, wat huma nistisch, niet-christelijk en be wust anti-christelijk is. Deze vra gen mag de school niet laten lig gen". Tekort DE GiER r grenzen heenkijken orde stelt, maar ook de waarop. "Als hij bij de analyse van een boek blijft steken in de vorm-aspecten en aan de bood schap voorbijgaat, doet hij zijn leerlingen tekort. Dat is een au tonome benadering, waarbij ethische noties worden ver waarloosd". "Literatuur-onderwijs dat wèl met deze kant rekening houdt is van grote waarde voor jongeren. Het maakt kritisch, leert onderschei den en kiezen". Kerk in China: geen propaganda De Chinese regering heeft op dit ogenblik geen belangstelling voor officiële betrekkingen met het Vaticaan. Dat verklaarde de Oostenrijkse kardinaal Franz König in Peking na besprekingen met Chinese autoriteiten. König is in China op uitnodiging van de "Vriendschapsvereni ging", een staatsinstantie. Hij is dus niet in opdracht van het Vati caan naar dit land gereisd. Wel zal hij verslag van zijn bevindingen aan de paus uitbrengen. Het is, volgens de kardinaal, niet uitgesloten dat er nog meer "par ticuliere bezoeken" van rooms- katholieke hoogwaardigheids bekleders aan China zullen vol gen, maar plannen voor een offi cieel bezoek namens het Vati caan bestaan niet. Voor een vereniging van de in Chi na bestaande "nationale kerk" met het geheel van de Rooms- Katholieke Kerk zag König geen kansen. Deze kerk blijft staan op haar onafhankelijkheid van Ro me. Religieuze activiteit is in China nu toegestaan, maar de lei ders hebben liever niet dat de kerk "propaganda voor haar we reldbeschouwing,' maakt. ADVERTENTIE Hoge prijzen voor LEIDEN - Kinderen kunnen zondagmorgen in hun Indianenpakje naar de Lokhorstkerk (Pieterskerk straat) komen. Daar wordt om half 11 een gezins- dienst van de doopsgezind-remonstrantse gemeente gehouden, waarin de Indiaanse bevolkingsgroep in de Zuidamerikaanse republiek Paraguay een be langrijke rol speelt. De Indianen in dit land - waar ook veel mensen van Spaanse afkomst wonen - hebben maar weinig rech ten. Daarin kan verandering komen zodra zij over een stukje land beschikken. Aan tien hectare hebben ze genoeg om ervan te kunnen bestaan. De zestigdui zend doopsgezinden in Paraguay zijn nu een we reldwijde actie begonnen om land voor Indiaanse 1 te konpn De verklede kinderen zullen zondagmorgen een in heemse regendans uitvoeren. Een "simplistisch" or kestje - ieder mag z'n muziekinstrument meebren gen - zorgt voor de begeleiding. Het liedje dat daarbij wordt gezongen heeft wel een Nederlandse tekst maar een Indiaanse melodie. Wie aan deze voorstel ling wil meedoen moet wel wat eerder dan gewoon lijk naar de kerk komen, want er moet een kwartier tje vóór de dienst worden gerepeteerd. Na afloop kunnen de kerkgangers Indiaanse koeken en poppen kopen. De honingkoeken zijn hier ge maakt - ze zijn dus vers - maar geheel volgens het recept van het land. De verkoop wordt besloten met een cabaret. Particulieren kunnen nu bij ons gouden en zilveren voorwerpen, zoals sieraden, bestek, munten enz. inleveren. TEGEN KONTANTE BETALING! ïte Voorschoten: T> Zeist: maandag en woensdag dinsdag en donderdag 10 -11.30 uur en 14 -15.30 uur 10 -11.30 uur en 14 -15.30 uur zaterdag 10 -12 uur Nederlands oudste edelmetaal verwerkende industrie met eigen smelterij. KONTNKUJICE

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17