Ilie Nastase "verslaat" arbiter Financiële eisen Oranje -spelers zijn veelte hoog" Oud-UVS praeses Wondergem overleden EBBC: "afscheid" met zege op Real Hoffmann "stopt" met goud Onrecht zegeviert in pro f tennistoernooi VRIJDAG 14 MAART 1980 SPORT PAGINA 13 ROTTERDAM (GPD) - Ilie Nastase heeft het bijna gepres teerd om zich in de tweede ronde van het proftennistoer nooi in Rotterdam aan de kant te laten zetten door Bel- gië's hoop in bange tennisdagen, Bernard Boileau. Dat de Roemeen daarin niet is geslaagd, heeft hij te danken aan het feit dat Boileau nog erbarmelijker speelde dan hij. Nastase kon met 6-3, 2-6, 6-3 win nen, en dat terwijl hij met zijn ge dachten bepaald niet bij het ten nis was. Hij probeerde met zijn tegenstander te dollen, maar be reikte er alleen maar mee dat hij de simpelste opgave niet kon oplossen en bovendien nog eens twee waarschuwingen moest in- De eerste waarschuwing kreeg Na stase wegens onsportief gedrag, omdat hij even problemen had met zijn gehoor (hij „meende" te verstaan dat scheidsrechter Niessen het op een gegeven mo ment over een goede „ball" had in plaats van over een goede „call", die in zijn nadeel uitviel) en een tweede vermaning viel hem ten deel toen hij zijn racket krachtig tegen de scheidsrechterstoel sloeg. Merkwaardig De verrassing die tijdens deze merkwaardige tweekamp ach terwege was gebleven, diende zich echter na afloop alsnog aan. Supervisor Kurt Nielsen, een van de opperrechters in dit tenniscir- cus, schold Nastase achteraf alle schuld kwijt. Volgens de Deen had de scheidsrechter Nastase geprovoceerd en was Niessen er de oorzaak van dat de partij verre van vlekkeloos was verlopen. Het voorval deed denken aan het optreden van Nastase vorig jaar augustus, tijdens het toernooi in Flushing Meadow tegen McEn roe. In de tweede ronde liet Na stase toen zoveel protesten ho ren, dat scheidsrechter Ham mond uiteindelijk de partij aan McEnroe gaf. Aangezien het publiek zich bij die ontwikkeling niet wenste neer te leggen en een massaal fluitconcert aanhief, werd Hammond op zijn beurt vervangen door hoofdarbiter Blanchard. Bij die gelegenheid kwam de winst toch nog op de juiste plaats terecht, omdat McEnroe tijdens de voortzetting van de partij alsnog de sterkste bleek. Zowel in New York als in Rotter dam waren de beslissingen in eerste instantie juist, maar zege vierde het onrecht, eenvoudig omdat Nielsen na afloop alles op een „misverstand" gooide. In ie der geval bleven Nastase op die "Er is niets te doen voor de spelers" ROTTERDAM (GPD) -Volgens Gene Mayer, die gisteren zijn plaatsing als nummer één gemakkelijk waarmaakte (Teacher werd met 6-2, 6-4 verslagen) is het volkomen begrijpelijk dat topspelers dit jaar „Rotterdam" hebben gemeden. „Er is voor de spelers niets te doen. Iedereen verveelt zich en hangt maar wat rond. Overal elders wordt gedacht aan de kinderen en de vrou wen van de spelers, is er een aparte gelegenheid voor de spelers om wat te eten en is er voor ons een goed onder komen. Hier staat in het „speciale" vertrek voor de spelers alleen een tafel met een wasbak. Als de omstan digheden dan zó slecht zijn, ligt het voor de hand dat men in deze tijd van het jaar lie ver een warmere en betere plek opzoekt". Mayer had overigens ook de nodige kritiek op de vedet ten. „Zij misbruiken het ten nis door volop dik betaalde exhibities te spelen. Let wel, als ik zou worden gevraagd zou ik het ook doen, maar niet ten koste van de officiële toernooien". Naar eerst nu bekend is ge worden is afgelopen zondag Jo Wondergem overleden. De oud-voorzitter van UVS, zeer bekend in de wereld van het amateurvoetbal, werd 76 jaar. Bij zijn leven kreeg Wonder gem op sportief gebied de meeste bekendheid tijdens de 20 jaar lange periode dat hij als praeses van UVS optrad. Ook voordien echter had hij al een aantal functies vervuld binnen die Leidse vereniging. Nadat hij in 1926 lid was geworden van de blauwwitten, bezette hij tot 1933 diverse posten in het bestuur, waarna hij de club om onbekende redenen een tijdje verliet. In 1942 keerde hij weer terug. Voorlopig als tweede voorzitter, maar die post verruilde hij al na vier jaar voor die van "eerste" man. Dat bleef hij tot 1968. Tijdens die periode lanceerde Wonder gem de idee om tot één grote Leidse club te komen, die be taald voetbal zou moeten gaan spelen. Een plan dat destijds geen doorgang vond omdat Wondergem eraan vasthield dat de nieuwe ploeg onder de naam UVS moest gaan spelen. Het tekende zijn persoon, want de Zeeuw van geboorte stond bekend als een vasthoudend type en als "een echte voorzit ter". Dezelfde functie bekleed de hij dan ook eveneens lange tijd bij de Leidse afdeling van de ABVA (de ambtenaren bond). Voor het Leidse voetbal, het amateurvoetbal in het al gemeen - hij bekleedde ook nog diverse KNVB-functies - en voor UVS in het bijzonder had hij zulke grote verdien sten, dat hij in 1964 door de club tot erelid werd benoemd. Na zijn aftreden in 1968 werd hij tevens erevoorzitter. Wondergem bracht de laatste jaren van zijn leven door in een verpleegtehuis in Warmond. DEN BOSCH - EBBC heeft met een zegé afscheid genomen van het toernooi om de Europese be ker voor landskampioenen bas ketbal. Real Madrid werd met 79-75 verslagen. Real was echter al zeker van een plaats in de finale. In Berlijn ko men de Spanjaarden op 27 maart uit tegen Macabi Tel Aviv, dat gisteravond in Joegoslavië Parti- zan Belgrado met 91-95 versloeg. Tijdens het duel EBBC-Real was overigens duidelijk te merken dat voor de Spaanse kampioen weinig meer op het spel stond. Vooral aan de vvisseltechniek van coach Manuel Sainz, die in de tweede helft zijn tweede keus liet opdraven. Dat alles kon echter niet camoufleren dat EBBC wel degelijk bewees thuis te horen in de groep van sterke Europese kampioenen. Bij de dames verloor BOB uit Oud Beijerland gisteravond in Turijn met 74-58 van Fiat, Jan Hoffmann en zijn coach Jutta Müller kunnen opgelucht lachen als de cijfers oplichten: de titel is binnen. Annett Pötzsch, winnares van de gouden medaille in Lake Placid, aan de leiding, met het plaatscijfer tien en 46,96 pun ten. De Nederlandse Rudina Pas veer (15) staat 24ste. Na de verplichte onderdelen en een vrije dans is de strijd om de wereldtitel ijsdansen nog volledig open. Natalia Li- nitsjoek en Gennadi Karpo- nossov uit de Sowjet-Unie, de Olympische kampioenen, leiden met miniem verschil voor het Hongaarse duo Christina Regczy/Andras Sallai. Marine Cherkasowa en Sergej Sjachrai uit de Sowjet-Unie, winnaars van zilver in Lake Placid, hadden al eerder de ti tel voor paren behaald. Voor Manuela Mager en Uwe Be- wersdorf (OD1) en Marina Pestowa en Stanislaw Leon- witsj (SU). UTRECHT (GPD) - De financiële eisen die de spelers van het Nederlands elftal voor het toernooi om het Europees kampioenschap voetbal aan de KNVB hebben gesteld, zijn veel te hoog. Aan die eisen zal dan ook zeker geen gehoor worden gegeven. Dat heeft het sectiebestuur be taald voetbal van de KNVB gisteravond meegedeêld na afloop van een bijeenkomst met de clubs, die spelers aan het Nederlands elftal leveren. De clubs waren door de KNVB uit genodigd voor overleg over de organisatorische en Financiële aspecten van het toernooi om het Europees kampioenschap in juni in Italië en het toernooi om de mini-wereldbeker in december in Uruquay. Op uitdrukkelijk ver zoek van de clubs - aanwezig wa ren vertegenwoordigers van Ajax, Feyenoord, PSV, AZ'67, Roda JC en Sparta-zal de KNVB niet ingaan op de Financiële eisen van de spelers. De KNVB noemt de eisen van de spelers buiten alle proporties. Eric Vilé, voorzitter van het sectie- bestuur betaald voetbal: „Op de eerste plaats moet je je afvragen of het uitbetalen van zulke hoge bedragen in deze tijd nog ver antwoord is. Daar komt bij, dat de clubs na de toernooien om het wereldkampioenschap in West- Duitsland en Argentinië zijn ge confronteerd met hoge Financiële eisen van de spelers, die aan die toernooien hebben deelgeno men. Aan die verlangens kunnen de clubs niet meer tegemoet ko- De Oranjespelers zullen er daarom rekening mee moeten houden, dat in vergelijking met vorige toernooien aanzienlijk minder verdiend zal wonfbn. Vilé: „Er was geen enkele verhouding tus sen de bedragen die aan de spe lers en aan de clubs, die de spe lers leveren, zijn betaald. Die verhouding moet er nu wel ko men". Dat betekent eenvoudig weg meer geld voor de clubs en minder geld voor de spelers. De KNVB moet nog met de spelers over hun Financiële eisen spre ken. In Argentinië ontvingen de spelers 2000 gulden per wed strijd. Hoe hoog de eisen nu zijn, wil de voetbalbond niet bekend maken. Deze bedragen zijn ove rigens exclusief de gelden, die de spelers uit de sponsorpot ont vangen. Overigens heeft de KNVB nog geen overeenstemming bereikt over het'bedrag, dat de clubs voor het leveren van de spelers krijgen. De clubs hebben om een bedrag van 4000 gulden per speler, per wed- DORTMUND - De 22-jarige Brit Robin Cousins zag zijn droom niet in vervulling gaan. Hij had zo graag na de Europese titel en het goud in Lake Placid ook de beste kunstrijder van de wereld willen worden. Cousins moest echter in Dortmund de twee jaar oudere Oostduitser Jan Hoffmann laten voorgaan en besloot zijn wedstrijdcar rière dus met zilver. Van nu af aan gaat Cousins zijn geld verdienen bij een ijsrevue. Hoffmann die stopt en medicij nen gaat studeren, was al in 1974 in München wereldkampioen geworden maar kwam daarna telkens iets tekort. Hoewel hij nu in de kür duidelijk de mindere was van Cousins werd Hoffmann toch ver diend eerste door betere ver richtingen in de verplichte Fi guren en de korte kür. Net als Cousins bracht Hoff mann het overigens in het vrije rijden tot vijf drievoudi ge sprongen. Cousins kreeg echter driemaal het maximale cijfer zes en vijftien keer 5,9., Hoffmann ontving als waar dering viermaal 5,9, acht keer 5,8 en verder 5,7 (5x) en 5,6 (lx). De eindstand bij de heren is: 1. Jan Hoffmann (OD1) plaats- cijfer 11-189,94 punten, 2. Ro bin Cousins (Gbr) 17-188,82,3. Charles Tickner (VSt) 30-185,12, 4. David Santee (VSt) 32-185,16, 5. Scott Ha milton (VSt) 49-179,94. Na de verplichte Figuren voor de dames staat de Oostduitse strijd gevraagd. Ter vergelijking: in Argentinië ontvingen de clubs 2500 gulden per speler, per wed strijd. Vilé: „Het verschil tussen vraag en aanbod is niet groot. Ik verwacht, dat we het spoedig met elkaar eens zullen zijn. Het probleem is, dat we nog geen idee hebben van de inkomsten, die het toernooi om het EK* ons opleve- Met betrekking tot het toernooi om de mini-wereldbeker in Uruquay kent de KNVB de inkomsten wel. Oranje speelt daar tenminste drie wedstrijden en voor elk duel ont vangt de voetbalbond een bedrag van 300.000 gulden. Vilé: „De clubs hebben voor dit toernooi een iets hoger bedrag gevraagd dan voor het EK in Italië. Maar ook hier liggen vraag en aanbod dicht bij elkaar. We zullen het dan ook ongetwijfeld eens wor den". Voorbereiding op EK nu definitief rond UTRECHT (GPD) - Het sectiebe stuur betaald voetbal van de KNVB heeft met de clubs die spelers aan het Nederlands elftal leveren, definitief overeenstem ming bereikt over de voorberei ding van Oranje op het toernooi om het Europees kampioenschap voetbal in Italië. De selectie van het Nederlands elf tal, die uit 20 spelers bestaat, ver trekt op 2 juni naar het Oosten rijkse Klagenfurt voor een trai ningskamp van een week. Tij dens dat verblijf speelt Oranje in Wenen een oefenduel tegen Ra pid Wien en in Klagenfurt een wedstrijd tegen een combinatie team van Klagenfurt en Vil lach. Op zondag 8 juni speelt Oranje een oefenduel in Udine, na afloop waarvan het elftal naar Napels vliegt. Het toernooi om het Euro pees kampioenschap voetbal be gint op 11 juni. BEKERFINALE VERSCHOVEN UTRECHT (GPD) - De finale van de KNVB-beker is door het sec tiebestuur betaald voetbal ver plaatst van donderdag 15 mei (Hemelvaartsdag) naar zaterdag 17 mei. De vier clubs die nog bij de strijd om deze beker zijn be trokken - Ajax, Feyenoord, PSV en de winnaar van het duel Spar ta-AZ'67 - zijn met deze verplaat sing akkoord gegaan. De Finale begint 's avonds om 19.30 Waar de eindstrijd wordt gespeeld in nog niet bekend. Ook de re turns van de wedstrijden in de halve finales zijn verplaatst. Aan vankelijk zouden deze wedstrij den op woensdag 30 april worden gespeeld, maar zijn nu vanwege de kroning van de nieuwe konin gin vervroegd naar dinsdag 29 april. Stevens vier duels geschorst ZEIST - De tuchtcommissie van de KNVB heeft Huub Stevens van PSV voor vier werf ti ijtlrn schorst. Tevens kreeg hij een boete van 300 gulden. Stevens kreeg afgelopen zaterdag in het duel tegen Willem II zijn derde gele kaart van het seizoen na een forse overtreding. Zijn strafblad was zodanig dat tot de schorsing en de boete werd besloten. Oekie Hoekema, de aanvoerder van Cambuur, werd vrijgesproken. Hoekema werd zondag in de wedstrijd Vlaardingen-Cambuur door scheidsrechter De Hond uit het veld gestuurd, nadat hij twee gele kaarten had opgelopen. De tweede kreeg hy omdat hy een tegenstander zou hebben getrapt. Dat kon niet worden bewezen, waardoor Hoekema vryuit ging. manier nieuwe strafpunten be spaard, nadat hij in februari in het Amerikaanse Salisbury wel de gelijk van de baan was gehaald omdat hij „onwelvoeglijke taal had gebruikt en het spel steeds höd opgehouden". In Rotterdam deed zich min of meer hetzelfde voor (Nastase gebruikte na zijn terechtwijzing regelmatig het woord idioot), maar Nastase troefde de scheidsrechter dank zij interventie van Nielsen royaal af. Clown Of Nastase in dit toernooi meer zal bereiken, moet worden betwij feld. Gisteravond was hij in ieder geval een afgeschminkte clown met een dikke buik, die niet voor niets is afgezakt naar de 60e plaats op de wereldranglijst, nog achter Tom Okker, die als gevolg van een liesblessure heeft beslo ten om zeker tot eind april rust te Om het getij te keren, heeft Nastase in januari met Roy Emerson en Vijay Amritraj twee weken hard gewerkt aan zijn conditie, waar door hij maar liefst acht kilo aan gewicht verloor. Dat gewichts verlies is inmiddels al weer ruim schoots gecompenseerd. En dat alles onder het motto „tennissen zonder gekkigheid is leven zon der te leven". Toen Niessen dan ook niet wenste mee te werken, raakte hij plotse ling uiterst geïrriteerd. Alleen dankzij de Belg Boileau, die via het kwalificatietoernooi tot de tweede ronde was doorgedron gen, .en Nielsen, bleef Nastase schadevrij. Na een partij waarin de spelers zich lange tijd leken in te spannen om de eigen opslag weg te geven (in de eerste twee sets kwamen elf doorbraken voor op een totaal van 17 games) mag Nastase het nu vandaag in de kwartfinale opnemen tegen de Tsjechoslowaak Ivan Lendl, die Dibley met 6-2, 6-1 versloeg. Tot de laatste acht drong ook de Amerikaan Chris Delaney (de nummer 63 van de wereldrang lijst) door, die tegen de 33 plaat sen hoger genoteerde Italiaan Panatta eerst twee matchpunten in de opruiming deed en vervol gens met 1-6, 6-3, 7-5 won. JAN PREENEN Ilie Nastase tweemaal ten voeten uit: provocerend en protesterend.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13