Volgens PvdA dit jaar wel groei mogelijk VAN DER WIEL Tribunaal voor Russische dissident Minister: laatste woord bij vertrouwensfuncties Beleid Polak goed- noch afgekeurd door gemeenteraad B3EEEE Campagne van start tegen kabinet-Van Agt zonder goede bril moest hij zijn speech van buiten kennen. een gpede bril maakt aHe verschil! Uit in de Randstad DONDERDAG 13 MAART 1 AMSTERDAM (GPD, ANP) - Voor burgemeester Polak van Am sterdam is het raadsdebat over de recente kraakacties, gisteren on bevredigend verlopen. Zijn be leid is noch goed- noch afge keurd. Een motie van de PvdA over betere justitionele richtlij nen bij kraakacties, werd met 24 tegen 17 stemmen verworpen. Een reeks andere moties raakte onder gesneeuwd in de verdeelde raad. Daaronder een motie van wantrouwen tegen de burge meester van de zijde van de PSP. Daarentegen werd een motie van goedkeuring voor het collegebe- leid afgewezen door de hele raad. Een motie waarin de politie werd geprezen om haar terughouden de optreden, werd overgenomen met alleen PSP, PPR en CPN te gen. Een opmerkelijk resultaat boekte de CPN, die opnieuw een motie inbracht welke tijdens het OGEM-debat een maand geleden is verworpen. Met algemene stemmen nam de raad nu het voorstel over om alle middelen die de Woonruimtewet 1947 biedt, op te nemen in het volks huisvestingsbeleid. Het gaat hierbij vooral om het kunnen vorderen van bijvoorbeeld be drijfspanden. Vruchteloos Het raadsdebat over de gebeurte nissen in de Vondelstraat ken- markte zich door vruchteloos na praten. Met uitzondering van het CDA en de WD hadden bijna alle fractieleden het gevoel dat hun bemiddelingspogingen op de barricaden van de krakers door burgemeester en justitie zijn gevloerd. Pelle Mug (PvdA) zei: „We hebben spartelend ons uiterste best ge daan. Het resultaat van de hele procedure is teleurstellend ge weest. Door het optreden met geweld zijn de verhoudingen in de stad verstoord. De overheid moet buitengewoon voorzichtig zijn met het inroepen van geweld. We moeten het beter beheersen. Wij waren nog niet tot de uiterste grens van ons geduld gekomen. De burgemeester kennelijk wel". Het CDA vindt dat er geen ver vlechting van verantwoordelijk heden mag optreden. Politici moeten zich volgens de CDA- woordvoerder Steenbergen ont houden van beïnvloeding van het openbaar ministerie, zoals tij dens de bemiddelingen heeft Burgemeester Polalc - beslissing alleen genomen - Peter Lankhorst (PPR) herinnert de raad aan het feit dat het kra- kersverzet zich in deze stad jaren geweldloos heeft afgespeeld. Voor de kern van het huidige ver zet moeten we verder terug, aldus Lankorst, namelijk naar het poli tieoptreden in Oud-West een jaar geleden. Lankhorst keurde het beleid van de burgemeester op de laatste ogenblikken af. „Wij wa ren in het overleg zo ver dat we iets konden bereiken. De meer derheid van de fractievoorzitters heeft grote risico's geno- Geen druk gering niet heeft besloten tot verwijdering (op 3 maart) van de barricaden die krakers hadden opgericht rond de Amsterdamse Vondelstraat. Ook is er vanuit "Den Haag"' geen druk geweest in die richting op het Amster damse gemeentebestuur. "He heb de beslissing maandag morgen om vier uur alleen geno men", zei Polak. Wel is tijdens een gesprek met de regering overeengekomen, dat de barrica den op 3 maart weg moesten zijn, aldus de burgemeester. Hij ver telde ook, dat het onderhoud met "Den Haag" op zijn initiatief en dat van de procureur-generaal in de hoofdstad was gebeurd. krakers, omdat zij vonden dat overeenstemming met de actie voerders in zicht was. Het ultima tum van de kant van de burge meester hield in dat de krakers voor vier uur maandagmorgen moesten beslissen of zij de barri caden zouden verwijderen. Polak vond niet dat stemming was. Zaterdag 1 maart rond middernacht hadden de krakers niet gereageerd op con structieve voorstellen van de ge meente zei hij. De krakers had den wel een gebaar gemaakt, de verwijdering van een barricade, maar er was geen uitzicht op een spoedige oplossing. Binnen de barricaden waren, "ongure ele menten" bezig met brandstich ting, plundering en dergelijke. De gemeente kon die situatie niet laten voortbestaan. Vrouw wurgt dolle reebok VENLO (ANP) - De 52-jarige mevrouw N. Janssen uit het Limburgse Hom heeft dins dagmiddag op de Beegderhei bij Venlo een vermoedelijk hondsdolle reebok gewurgd. Mevrouw Janssen wandelde met een buurvrouw op de hei toen zij plotseling een reebok op zich af zag komen. Zij wil de weglopen maar struikelde. Nadat de reebok haar twee diepe vleeswonden had toe- gebracht lukte het haar het dier bij de poten te grijpen waardoor de wild geworden bok omviel. Mevrouw Jans sen is daarop op de kop van de bok gaan zitten en heeft de keel van het dier dicht ge drukt. Een voorbijganger heeft de vrouw, die geheel overstuur was, met veel moei te kunnen overreden het dier los te laten. Volgens de politie is de nu ge dode reebok hetzelfde dier geweest dat zaterdag en zon dag op de Beegderhei drie wandelaars heeft aangeval len. De reebok is voor onderzoek overgebracht naar het die- rengeneeskundig instituut van de veterinaire dienst in Utrecht. DEN HAAG (GPD) - De PvdA heeft de hoofdlijnen van een sociaal-economisc h beleid ontworpen, dat moet gelden als alternatief voor dat van het kabinet-Van Agt. Door het -plan zou alsnog in 1S80 een economische groei van 1 a 1,5 procent tot stand moeten komen. Het kabinet gaat ervan uit dal er dit jaar helemaal geen groei zal zijn. Monteurs uren vast op schoorsteen DORDRECHT (ANP) - De Dordtse brandweer heeft dinsdagavond uren werk gehad om twee onder houdsmonteurs, die na hun werkzaamheden aan één van de twee 110 meter hoge schoorste nen van de centrale Merwedeha- ve naar beneden wilden op de be gane grond te krijgen. De lift was op een hoogte van 50 meter blij ven steken door een storing van de motor. Eén van de mannen, de 28^jarige A. Blonk uit Zoeter- wbude, trachtte een uitsteeksel aan de schoorsteen te bereiken dqor zich langs een touw onge veer 15 meter te laten zakken. Het bleek echter een hellend vlak te zijn, zodat hij aan het touw moest blijven hangen. De brandweer kwam met haar hoogwerker twee meter tekort om hem in staat te stellen naar de begane grond af te dalen. Blonk moest daarom een sprong wagen om op de hoog werker vaste grond onder zijn voeten te krijgen. De 28-jarige M. Vuikschot uit Rotterdam werd met behulp van een zogenaamde reddingbroek uit zijn benarde positie bevrijd. Partijleider Den Uyl schetste het al ternatief in een interview in de speciale actiekrant, die gisteren is verschenen. Daarmee begint de PvdA aan een campagne van enkele maanden, gericht tegen het kabinet-Van Agt en vóór het propageren van de eigen plan nen. Den Uyl geeft, in de actie krant nog geen details over de in komensontwikkeling volgens zijn voorstellen en over de bezui nigingen die in de collectieve sec tor moeten plaatsvinden. Deze invulling kan volgens de PvdA pas plaatsvinden als het kabinet de inhoud van de loonmaatregel heeft vastgesteld en de bezuini gingen op de ministeries heeft uitgewerkt. Na pasen zal de PvdA met het definitieve plan ko- Den Uyl wil de economische groei in 1980 tot stand brengen door een viertal maatregelen. Er moe ten 16.000 woningwetwoningen worden gebouwd in plaats van 12.000 duurdere huur- en koop woningen. Vervolgens moet een fors programma van energiebe- sparing worden uitgevoerd, met name in de zwakke regio's. Ten derde moeten de zwakke indus triële bedrijfstakken (scheeps- en machinebouw) meer mogelijk heden krijgen om te exporteren. Ten slotte moet een tijdelijke aardgasinzet de duurdere olie import verkleinen. Den Uyl wil dit plan betalen door DEN HAAG (GPD) gebruik te maken van de 4,5 mil- landse vrienden v jard gulden die ons land extra uit het aardgas krijgt door de hoge olieprijzen. Daarnaast wil hij op de overheidsuitgaven 1 a 1,5 mil jard bezuinigen. cidentele loonstijgingen (buiten de cao om) zouden van 2 tot 1 pro cent beperkt moeten worden. Den Uyl meent dat hij met deze uit gangspunten overeenstemming zou kunnen bereiken met de vakbeweging. Hij verwijt het ka binet-Van Agt „dat het zich stort in een frontaal conflict met de vakbeweging, die niet meer vraagt dan een loonsverhoging van 0,0 procent". Den Uyl vindt dat de vakbeweging een royaal aanbod doet, dat echter door het kabinet beantwoord wordt met een loonmaatregel. Het kernbe zwaar tegen het kabinet is vol gens de PvdA-leider dat „op geen enkele manier wordt aangegeven hoe onder dit bezuinigingsregi me winst zal worden vertaald in De koopkracht van de modale in komenstrekkers (f32.500) wil Den Uyl volgens zijn plan hand haven. Boven die grens zou de koopkracht geleidelijk beperkt moeten worden tot tenminste 4 procent van de hoogste inko mens. Voor de inkomens boven modaal zou ook de prijscompen satie niet volledig gelden. De in- ADVERTENTIE Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel.: 071 - 124108 De Neder- de Russi sche dissident Anatoli Sjtsja- ranski zijn het zat. Na jarenlang wroeten achter de schermen om deze in 1977 tot drie jaar gevan genisstraf en tien jaar werkkamp veroordeelde natuurkundige vrij te krijgen, wordt nu de tijd rijp geacht voor een krachtiger en op de publieke opinie gerichte aan pak. De vrienden van Sjtsjarans- ki hebben met dat doel een stich ting opgezet, die 12 en 13 mei in Amsterdam een internationaal tribunaal organiseert. Bekende persoonlijkheden zullen daar aantonen dat de Sowjet-Unie met de zaak-Sjtsjaranski niet alleen eigen wetten schendt, maar ook internationale akkoorden, zoals de slotacte van de Helsinki-con- ferentie, aan zijn laars lapt. Voorzitter van de stichting Vrien den van Anatoli Sjtsjaranski is het PvdA-Tweede Kamerlid Har ry van den Bergh. Aan het internationale panel, dat het tribunaal leidt, zal worden deelgenomen door onder meer de oud-premiers Palme (Zweden), Soares (Portugal), Den Uyl (Ne derland), de (WD)voorzitte r van de Parlementaire Assemblèe van de Raad van Europa, De Koster, de Amerikaanse senator Frank Church, de Franse Nobelprijs winnaar Andrè Lwoff en de Is raëlische aanklager in het Eich- mann-proces Gideon Hausner. Ook de Sowjet-autoriteiten is verzocht deel te nemen; een reac tie is vooralsnog uitgebleven. De kosten van het tribunaal (begroot op f 82.000) worden gedekt door 50 particuliere donoren, van wie de namen later zullen worden bekendgemaakt. Van den Bergh benadrukte woens dag op een persconferentie in Den Haag, dat niet de verslech terde internationale situatie aanleiding is voor deze actie- vorm. „Wij zoeken geen confron- tatiepo litiek tegenover de Sow jet-Unie. De stichting werkt dan ook niet samen met hen die dat wel doen. Wij willen binnen het DEN HAAG - Drie dikke boeken met cartoons kreeg ex-minister An- driessen tweede van rechts) giste ren in het Haagse perscentrum Nieuwspoort aangeboden. Pr-man Teuben (rechts) van de metaal- werkgeversbond FME verzamelde de spotprenten. "Dit is niet sarcas tisch bedoeld maar voor de gein",zo verduidelijkte voorzitter Frits van der Poel (links) van het Nieuws poort-bestuur het cadeau. "Boven dien willen politici nu eenmaal ge hekeld worden", aldiLS Van der Poel. AMSTERDAM Concertgebouw - vrij 14, en za 15 grote zaal, 20.15 uur: 'Informeel uit', concertgebouworkest o.l.v. Riccardo Muti. Vrij 14, kleine zaal. 20.15 uur. Glen Wilson (klavecimbel) en Beatrice Cramoix (sopraan), m.m.v. Lucy van Dael (barokviool) en Wouter Moller (barokcello). Za 15 grote zaal, 15.00 uur: Radio Filharmonisch Orkest o.l.v. Okko Kamu en Frédéric Meinders (piano). Za 15, kleine zaal, 20.15 uur Trio a cordes Francais m.m.v. Daniel Wayenberg (piano). Zo 16, grote zaal, 14.15 uur Concertgebouw o.l.v. Riccardo Muti: 20.15 uur: Misha Dichter (piano). Zo 16, kleine zaal 20.15 uur Avond Nederlandse Vereniging Concert - gebouwvrienden, gast Daniël Wayenberg. Ma 17, kleine zaal, 20.15 uur. Paul Crossley (piano). Di 18. grote zaal, 20.15 uur Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes. Di. 18, kleine zaal, 20.15 uur Heidelberger Kammerorchester. Wo. 19, grote zaal, 12.30 uur Lunchconcert Concertgebouw o.l.v. Kees Bakels. Wo 19 en do 20, grote zaal, 20.15 uur. Concertgebouwor kest o.l.v. Kees Bakels e.a. wo 19, kleine zaal, 20.15 uur: Claudia Godfried Hooge- jur Publieksthea- r. De Nederlandse ur De Nederland uur Het National Antonelli (harp). Do 20, kleine zaal, 20.15 veen (cello) en Stanley Hoogland (piano). Stadsschouwburg-Vrij 14, za 15, en do 20 20.15 ter "Moeder Courage". Zo 16, di 18 20.00 ui Operastichting "Don Giovanni". Ma 17,20.001 se Operastichting, "Macbeth". Wo 19, 20.15 Ballet. Centrum Bellevue - Vrij 14 t/m za 22 (beh. zo/ma), grote zaal, 20.30 uur Vrouwencabaret Natascha Emanuels, "Medianeurose". Di 11 t/m za 15, kleine zaal, 20.30 uur Pro Theater, "De stoelen van Kassandra". Carré - Vrij 14 t/m zo 23 (beh. ma. 17) 20.15, zo 16 en 23. 14.00 uur Hoofdstad Operette, "Die Csardasfürstin." Ma 17,20.15 uur Gary Numan's Tubeway Army. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg - Vrij 14, 20.15 uur: Haagse Comedie, "Volpone". Za 15, 20.15 uur Haagse Comedie, "Komieken". Zo 16, di 18 en do 20, 20.15 uur Haagse Comedie. Bedrog" van Pinter. Ma 17, 20.15 uur Toneelgroep Theater "De Nachtegaal zong". Wo 19,20.15 uur: Simone Rooskens, Luc Lutz, Jode Meye- re e.a., "Uit Pure liefde". Congresgebouw- Vrij 14, 20.15 uur: Residentie-Orkest o.l.v. Mi chael Tilson-Thomas. Za 15, wo 19 en do 20, 20.30 uur: Soloca baret Kees Bos. Zo 16, 20.15 uur: popconcert Jethro Tuil - solo cabaret Kees Bos. Di. 18, 20.15 uur Gospelconcert. Circustheater-Vrij 14,enza 15 20.15 uur: Nederlands Danstheater, Zo 16, 14.00 uur Hofstad Jeugdorkest. Ma 17, 20.15 uur Robert Long en Leen Jongewaard. Di 18, 20.15 uur. Concert Flairck. Diligentia - Vrij 14, 20.15 uur Pianorecital Piet Veenstra. Za 15, 20.15 uur: Conny Stuart, Willem Nijholt e.a., "Alle laatjes open". Zo 16,11.30 uur Amsterdams Strijkkwartet, 14.30 uur Pianoduo Christoph Eschenbach en Justus Frantz. Di 18. 20.15 uur Zan grecital Jane Berblé, sopraan en Christian Ivaldi, piano. Wo 19, 12.45 uur Lunchprogramma; Gheselscap goet ende fijn, 20.15 uurt: Concert voor Vereniging Vrienden van het Residentie Or kest. Do 20, 20.15 uur Popconcert Youth for Christ. HOT-theater - Vrij 14, 20.30 uur: Triad Stage Compagnie, "Sind- bad". Za 15, 20.30 uur Toneelgroep De Appel, "Zeven vette da gen". Zo 16, 14.00 uur Kindertheater Pssstt, "Papalibre". Zo 16, di 18, wo 19 en do 20, 20.30 uur Haagse Comedie, "Onder de vlag van Hollywood". LEIDEN Schouwburg-Vrij 14,za 15,20.15 uur: "Moordkuil", metHenk van Ulsen, Ank van der Moer e.a. Wo 19 en Do 20, 201.5 uur Theater van de Lach, "Een kus van een Rus". LAK-theater - Vrij 14, 20.30 uur: Katheater, "Djavol". Za 15, 20.30 uur: Moderne dans: KrisztinadeChatel, "Lines". Zo 16,15.00 uur Kindervoorstelling, LAK-produktie: "Moeten is niet leuk". Di 18 t/m vrij 21, 20.00 en 22.30 uur Filmweek LAK-cinema: "Sterren in hun beste films". Stadsgehoorzaal - Za 15, 20.15 uur Het Residentie Orkest o.l.v. Michael Tilson-Thomas. K&O - Di. 18, 20.15 uur Pianorecital Evelyne Dubourg. Wo 19,20.15 uur Het Amsterdams Gitaar trio. kader van de ontspanningspoli- tiek tussen Oost en West de Sowjet-Unie voorhouden dat de eigen wetten niet mogen worden geschonden en internationale akkoorden moeten worden na gekomen". Voor het tribunaal is gekozen om dat de gezondheidstoestand van Sjtejaranski, een persoonlijke vriend van Van den Bergh en Ed van Thijn, is verslechterd. Hij staat op het punt naar een werk kamp te worden overgebracht, en de stichting vreest voor zijn leven wanneer hij niet wordt vrijgela ten. „Zijn gezichtsvermogen is aangetast", aldus Van den Bergh, „terwijl ook een deel van de her senen niet meer schijnt te func tioneren". De stichting heeft in het verleden bij de Russische au toriteiten herhaaldelijk om medi sche rapporten gevraagd, maar die verzoeken zijn steeds afgewe- Sjtsjaranski kwam in moeilijkhe den nadat hij in 1973 een uitreis visum naar Israël aanvroeg. Zijn vrouw kon vertrekken, hem werd dat zonder opgaaf van redenen geweigerd en hij verloor zijn baan. De ingenieur werd actief in de joodse emigratiebeweging en behoorde ook bij de initiatiefne mers van de zgn. Helsinki-groep: dissidenten die de autoriteiten wilden houden aan de mensen- rechtbepalingen van het ont- spanningsakko ord tussen Oost en West. Die activiteiten brach ten Sjtsjaranski in contact met buitenlandse diplomaten en journalisten en in grote proble men met de Russische justitie. In maart 1977 werd hij gearresteerd en in juli 1978 veroordeeld we gens spionage en anti-Sowjet- agitatie. KAMERDEBAT OVER DE BVD DEN HAAG (GPD) - De minister moet het laatste woord hebben wanneer het gaat om het in dienst nemen van iemand die een ver trouwensfunctie moet krijgen bij de overheid. Minister Wiegel (binnenlandse zaken) zei dat gis teren tijdens het kamerdebat over de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD). De be windsman heeft zeer grote aarze lingen tegen het openen van de mogelijkheid om in beroep te gaan bij de Raad van State of bij de ambtenarenrechter tegen zo n besluit. Roethof (PvdA) vroeg in een motie, te onderzoeken of een bindende beroepsprocedure mogelijk is voor mensen die door de BVD zijn afgewezen. Bij de oppositie bestaat onv-ede, omdat de rege ring kortelings tweemaal een po sitief besluit van een speciale ad viescommissie naast zich neer legde en een sollicitant afwees. Minister Wiegel meent dat als de overheid die mogelijkheid niet heeft, zij gedwongen kan worden iemand in dienst te nemen van wiens trouw zij niet is over tuigd. Het aantal vertrouwensfuncties wordt in de nabije toekomst bij de meeste overheidsdiensten ge halveerd. Uit onderzoek is geble ken dat nu veel te veel betrekkin gen als vertrouwensfunctie wor den aangemerkt. Alleen bij de ministeries van buitenlandse za ken, defensie en bij de PTT zal de vermindering niet zo groot zijn. Minister Wiegel verwacht deze maatregelen in het najaar te kun nen gaan uitvoeren. Onder ande ren van zijn VVD-partijgenoot Evenhuis kreeg Wiegel te horen dat het herzien van de vertrou wensfuncties te traag ver loopt. De PSP heeft in een motie ge vraagd alle persoonlijke gege vens te vernietigen die' de BVD ooit heeft verzameld over het lidmaatschap van politieke par tijen. De minister herhaalde dat sinds 1966 dit soort registraties niet meer plaatsvindt. De PSP wil de verzekering dat ze in de toekomst niet meer zullen plaatsvinden. De minister weer sprak niet de beschuldiging van Van der Spek (PSP) dat de BVD destijds ook is ingefiltreerd in de PSP Kamerlid Bakker (CPN) botste met de minister over het mogelijk af luisteren van telefoons van poli tici. Wiegel beweerde dat dat in elk geval niet door de veilig- heidsinlichtingendiensten werd gedaan zonder dat de regering daarvan afwist. De mogelijkheid dat de telefoons door justitie zouden zijn afgetapt, wilde Bak ker echter geheel uitsluiten, zo dat het meningsverschil tussen beide heren bleef bestaan. VVD-woordvoerder Evenhuis vroeg van de minister ook ophel dering over het werk van de BVD onder rechtse buitenlandse or ganisaties in ons land. Naar aan leiding van berichten dat de BVD van tevoren op de hoogte zou zijn geweest van de voorgenomen ac tie door de Marokkaanse groepe ring 'Amicales' tegen de Polisa- no-bijeenkomst in Amsterdam, zei Wiegel niet over aanwijzingen te beschikken dat deze rechtse Marokkaanse groepering be trokken was bij de tegendemon- stratie van afgelopen saterdag in Amsterdam, die tot rellen leid de. Heroinevangst AMSTERDAM - De narcoticabri gade van de Amsterdamse politie heeft gisteren zes kilo heroine in beslag genomen. De hoeveelheid verdovende middelen bevond zich in een auto van de 44-jarige uit West-Berlijn afkomstige R.K., die bij de rondweg in de richting Den Haag werd aangehouden. De man is gearresteerd. De politie had van Interpol de tip gekregen goed uit te kijken naar auto's met een Westduits en in het bijzonder Westberlijns ken teken. in verband met die nv-k- kel i hen

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7