actief in I vrije tijd I Kort geding om uitzetten te voorkomen "Huren nieuwbouw bij stadsvernieuwing moeten omlaag" Bezwaren tegen woonflatwerkende jongeren "Media moeten meer signaleren dan op de hap-snap-toer" Open dagen Sterrenwacht PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 13 MAART1980 LEIDEN - De huren van nieuwe woningen in de stadsvernieu wingsgebieden moeten omlaag. De bouw van zeker 800 woningen in Leiden komt op de tocht te staan als de toekomstige bewo ners geen zekerheid krijgen over de huur die zij moeten gaan be talen. Dat zegt het college van burge meester en wethouders in een brief aan de staatssecretaris van volkshuisvesting. Het college pleit er voor dat duidelijke af spraken worden gemaakt over de huurprijs van nieuwe woningen in stadsvernieuwingsgebieden (De Kooi, Noorderkwartier). Vol gens B en W worden toekomstige bewoners van vervangende nieuwbouw afgeschrikt wanneer er huren van rond de 500 gulden per maand uit de bus komen. Er moet daarom een lagere huur prijs worden vastgesteld voor genoemde 800 woningen, aldus B en W. De eerste vraag die de bewoners, waarmee over vervangende nieuwbouwplannen wordt ge sproken, stellen is steeds ween "Hoe hoog zijn de huren?". Die vraag wordt dan van de zijde van de gemeente altijd beantwoord met "dat weten we niet, eerst zal het bouwplan moeten worden gemaakt en dan pas zal er een prijskaartje aan komen te han gen". De gemeente kan zelfs niet zeggen hoe hoog de huren onge veer worden, want wanneer de huren hoger uitvallen, is de ge loofwaardigheid van de gemeen te ernstig aangetast, aldus het college van B en W in de brief aan de staatssecretaris. Het gemeen tebestuur zegt dat door deze gang van zaken de realisering van een aantal bouwplannen op de tocht komt te staan. 'Wij vinden dat de toekomstige bewoners, komende uit niet meer te renoveren woningen, er eigen lijk wel recht op hebben vanaf het begin te weten op welk huurni veau de (vervangende) nieuw bouw zal liggen. Natuurlijk we ten de bewoners wel dat huur subsidie mogelijk is en dat huur- gewenningsbijdragen in het vooruitzicht kunnen worden ge steld, maar huren van 500 gulden per maand schrikt de bewoners af', aldus B en W. Het college vraagt de staatssecreta ris om maximum huren vast te stellen (zogenaamde afspraakhu- ren) voor 800 woningen waarvoor de plannen dit jaar en volgend jaar zullen worden ingediend. De bestaande regelingen bieden on voldoende mogelijkheden om tot, voor de toekomstige bewo ners, aanvaardbare huren te ko men", aldus B en W. Het gemeen tebestuur meent bovendien dat het omvangrijke proces van stadsvernieuwing kan worden versneld indien van afspraakhu- ren kan worden uitgegaan. In het voorstel van het college wordt een huur bepleit van 400 gulden per maand voor een vier kamerwoning. Dat is ongeveer 75 tot 100 gulden onder het huidige huurpriisniveau. Het college vreest dat een nog lagere huur het proces van renovatie ernstig en ontoelaatbaar zal verstoren om dat de bewoners van de te reno veren complexen dan zullen zeg gen: "geef ons maar een nieuwe woning in plaats van renoveren" Oolc zou een nog lagere huur te veel afwijken van de huren van woningen in nieuwbouwwijken. B en W dringen bij de staatssecre taris aan op een spoedige beslis sing over het huurvoorstel. Samendoen Zoekt u gezellig contact om te praten, te kaarten of creatief bezig te zijn? Of wilt u eens gezamenlijk naar bioscoop, theater of uit eten gaan? Een groep vrijwilligers organi seert in samenwerking met de Vrijwilligerscentrale zulke avonden. Ze worden gehouden in het pand aan de Vrijwilligers centrale aan de Langegracht 246a. Iedere vrijdagavond is er een contactavond. Morgen is er vanaf 8 uur een speciale open avond. U kunt ook tele fonisch informatie 'krijgen via telefoonnummer: 071-149064. Prinses Beatrix De speeltuinvereniging Prinses Beatrix (binnenkort Konin gin Beatrix?) heeft tijdens de deze week gehouden leden vergadering de volgende le den in het bestuur gekozen: voorzitter mevr. S. Geijsman, secretaresse mej. L. Wilstra, penningmeester G.v.d. Kerk hof en de leden mevr. A. Dijk stra. mevr. E. Huysman, A. Wezel en B. Werk. Tijdens de vergadering werd afscheid genomen van voor zitter M. Wilstra en mevrouw E. Mathot, die voor het vele werk wat zij voor de speeltuin hebben gedaan een attentie kregen. Zwanenwater De afdeling Leiden van de Kon. Ned. Natuurhistorische Ver eniging organiseert van avond een lezing in het Rijks herbarium aan de Schelpen kade 6. De heer W. Klomp zal daar spreken over het onder werp "Het Zwanenwater, ontstaan en ontwikkeling van een botanisch en ornitholo gisch uniek duingebied"met dia's. De heer Klomp, beheerder van dit bij Callantsoog gelegen natuurreservaat, vertelt over het ontstaan van de duinen, de opeenvolgende vegetatie en laat de mooiste plekjes zien van deze kalkarme duinen. Aanvang 8 uur. Jacques Tati Vanavond wordt in het Kijk- huis aan de Vrouwenkerk- koorstraat 17 de film "Jour de fete" van Jacques Tati ver toond. De film werd in 1949 gemaakt en duurt bijna an derhalf uur. Het is een Franse comedie met Jacques Tati als onhandige postbode. De voor stellingen beginnen om 20 en 22.15 uur. CDJA-bijeenkomst De vereniging voor jonge chris ten democraten, het CD JA in Leiden houdt vanavond een ledenvergaderingAan de or- de komen onder andere be- stuursoverdracht en een boekbespreking van Goud- zwaards "Kapitalisme en vooruitgang". De gedachten, die in dit boek geformuleerd worden hebben mede de basis gevormd voor het rapport "Niet bij brood alleen". Geïnteresseerden zijn van harte welkom. De bijeenkomst wordt gehouden in gebouw "Rehoboth" aan het Rapen burg 10 en begint om acht uur. Spiegeling In het clubhuis "Op eigen wie ken" aan het Valkenpad zou vanavond het toneelstuk "Spiegeling" door de toneel groep Proloog worden opge voerd. De voorstelling gaat echter niet door omdat de ac teurs en actrices staken uit protest tegen het CRM-beleid. De voorstelling is nu verscho ven naar donderdag 24 april. Kaarten die inmiddels ver kocht zijn blijven geldig voor deze voorstelling. Volksdansen Iedere vrijdagochtend kan er door ouderen worden ge volksdanst in het Leidse Volkshuis aan de Apothe- kersdijk 33. Omdat de groep weer wat nieuwe mensen kan gebruiken wordt er morgen ochtend een "open les" gehou den van 10 uur tot 11.15 uur. ledereen is welkom. Het volksdansen wordt georgani seerd door het volwassenen- werk van het Volkshuis. Omwonenden vinden gebouw op hoek Paulus Buysstraat-Rijnsburgerweg te massief (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - Het gebouw is te massief, valt in de omgeving uit de toon, is te hoog, benadeelt de bezonning in enkele achtertuinen, tast de privacy in die achtertuinen aan, heeft te weinig parkeerruimte en de bijbehorende toegangspoort geeft woonhinder en geluidsoverlast. Dat zijn in een notedop de bezwa ren die de bewoners van de pan den Rijnsburgerweg 89. 95, 97 en Antonie Duijcklaan 10 in Leiden hebben tegen het nieuwbouw- plan van de Stichting Huisves ting Werkende Jongeren voor de hoek van de Paulus Buysstraat met de Rijnsbui gerweg. De stich ting wil hier een flatgebouw met 32 tweekamerwoningen, 29 bei irages lat komen op de plek waar vroeger de Christelijke Kweekschool en de panden Rijnsburgerweg 91-91a en 93-93a stonden. De stichting koestert dergelijke plannen al sinds 1974; al even lang maken omwonenden er be zwaar tegen. Inmiddels is het zover dat het college van B en W van Leiden een bouwvergunning aan de stichting hebben gegeven en dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben laten we ten tegen de bouw geen bezwaar te hebben. Het is mogelijk dat het dagelijks bestuur van de provin cie nog op dat besluit terugkomt na advies van een speciale com missie van provinciale-statenle- den. Jm tot een advies te kunnen ko men hoorde deze commissie gis teren in Den Haag zowel de om wonenden, de stichting als de gemeente. De bewoners van het pand Rijnsburgerweg 89 hadden daarvoor een advocaat ingescha keld. mr. Van der Pluijm uit Lei den, die de commissie voorhield dat afgezien van de bezwaren te gen het bouwplan de bouwver gunning ook juridisch niet goed tot stand is gekomen en in strijd is met de wet. Het bouwplan overschrijdt de rooilijnen die door de gemeentelijke bouwver ordening worden voorgeschre ven. Het college van B en W heeft zich daarbij beroepen op vrijstel- lings bepalingen In de bouwver ordening die volgens Van der Pluijm in strijd zijn met de wo ningwet. Overigens gelden deze bepalingen sinds november 1977 en zijn ze door Gedeputeerde Staten goed gekeurd. De Leidse gemeente ambtenaar mr. Hoogenraad be streed dan ook de opvattingen van Van der Pluijm en wees erop dat de bepalingen zijn opgeno men om o.m. het bouwen in stadsvernieuwingsgebieden, ze ker daar waar geen bestem mingsplan geldt, beter mogelijk te maken. Mr. Linskens, tot twee weken gele den voorzitter van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren maar nu optredend als raadsman, merkte op dat de bezwaren tegen het bouwplan ertoe hebben ge leid dat de woningen duurder zullen worden dan mogelijk was geweest als er in 1977 of 1978 had kunnen worden gebouwd. Toen zouden de (premiekoop) wonin gen 120.000 gulden hebben ge kost. nu worden ze becijferd op 130.000 gulden. Op last van de gemeente is het de eerste en de laatste keer dat de stichting over gaat tot het bouwen van koop woningen. „Daar hebben we geen problemen mee", zei Lins kens, „gezien de ellende die we hiermee hebben gehad". Je ex-voorzitter van de stichting gaf aan de bezwaren van de om wonenden wel enigszins te kun nen begrijpen: „Als ik in de buurt zou wonen, zou ik zeggen: ik moet me nog eens twee keer ach ter de oren krabben of ik geen be zwaar zal aantekenen". Dat er premiekoopwoningen voor wer kende jongeren wordem ge bouwd, vond hij op zichzelf niet erg: er is binnen het bewonersbe stand van de stichting voldoende belangstelling voor, zodat door middel van doorstroming ook huurwoningen vrijkomen. En dat terwijl de stichting een wachtlijst van 1500 woningzoekenden heeft. Mocht de verkoop van de woningen toch niet lukken, dan is het volgens Linskens zelfs mo gelijk om de toekomstige wonin gen aan de Paulus Buysstraat alsnog te verhuren. Marokkaanse kinderen (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG-LEIDEN - Het lot van vier Marokkaanse kin deren is voorlopig in handen van de Haagse rechtbank. Op 1 april dient er een kort geding, aangespannen door de in Leiden wonende vader van het viertal, dat met uitzet ting wordt bedreigd. De heer Wendt, plaatsvervangend-hoofd van de directie vreemdelingen tl justitie kreeg gistermiddag de hahdtekenin gen aangeboden door Ilona Luurssen.Geraldine Jansen en Fuchsia Amia. Tot de uitspraak kunnen de kinde ren in elk geval in Nederland blij ven. Volgens een besluit van het ministerie van justitie zouden ze eigenlijk aanstaande vrijdag al naar Marokko moeten worden te ruggestuurd. Mocht de uitspraak van de rechtbank positief uitval len dan betekent dit flat de kinde ren ook een eventuele procedure bij de Raad van State mogen af wachten. Daar zal dan de uitein- Ton Planken bij Augustinus: Katwijkse berooid van 400 Kulden LEIDEN - Een 69-jarige ster van Katwijk is gistermiddag in Leiden beroofd van haar por- temonnaie waarin 400 gulden zat. De vrouw-stond op de Breestraat, ter hoogte van het Stadbu.s, op de bus te wachten. Bij het instap pen werd zij omringd door een aantal mannen die nogal uitge breid aan de buschauffeur de weg vroegen. Toen de mannen ver dwenen kwam de vrouw erachter dat de portemonnaie met 400 gulden uit haar boodschappentas was verdwenen. Rectificatie In een artikel over het werk van stichting Diogenes en de stich ting Het kleine Leidse Woonhuis, in de krant van vrijdag, zijn en kele storende drukfouten geslo pen. In het artikel staat: Diogenes en Het Kleine Leidse Woonhuis zijn ideale stichtingen die abso luut gaan winst maken. Dit moet natuurlijk zijn: ideële stichtingen die absoluut GEEN winst maken. LEIDEN - "Ik kom niet vertellen dat er van de Nederlandse pers niks deugt. Maar met name tegen de parlementaire pers heb ik zo mijn bedenkingen". Dat zei Ton Planken, ex-medewer- ker aan de parlementaire rubriek "Den Haag Vandaag", gisteren tijdens de eerste avond in een reeks met het thema "Misbruik van de Media". Jongerenvereni ging Augustinus had Planken en het CDA-Tweede Kamerlid Van Dam uitgenodigd om hun zegje over de media te doen. Volgens de jongerenvereniging zit er ge noeg "brood" in de roddelpers om er aandacht aan te geven en te proberen door zoveel mogelijk informatie de roddelbladen een halt toe te roepen. Planken wijdde niet zozeer uit over bladen als Privé, Mix, Story en dergelijke als wel over de werk wijze van de journalistiek in het algemeen. De huidige lector aan de Erasmus-universiteit deed dat met als achtergrond een vijftien jaar lange ervaring als journalist, waarvan negen als tv-redacteur. Planken hamerde erop "buitenge woon kritisch" te staan tegenover alles wat de consument voor zich geschoteld kreeg. "Met name het medium tv is het zwakst wat be treft het maken van een beleid. Het schiet tekort in de manier waarop het informatie geeft." Daarmee doelde hij niet op mis bruik van de parlementaire pers maar op de vertekening die ont staat tussen wat politici doen en de manier waarop ze in de huis kamers overkomen. "Die burger moet precies weten wat het effect is van maatregelen die politici nemen", aldus Planken. Volgens hem zouden de media pas ergens in stappen zodra het "nieuws" is. Als voorbeeld noemde hij de kraakactie, vorige week in Amsterdam. Planken zei dat de media niet of nauwelijks eerder op de woningnood in Am sterdam is ingegaan. "Ze kijkt alleen naar het dramatische as pect als een kraakactie". Planken kent de media een grotere actie vere rol toe dan zij op het moment vervullen. Ze moet volgens hem op eigen benen naar die samenle ving kijken en veel meer signale ren dan op de hap-snap manier te werk gaan. Vóór Planken was Van Dam tot de conclusie gekomen dat de 'be kende Nederlanders' die zo vaak in de roddelbladen aan bod ko men feitelijk maar weinig moge lijkheden hebben om na een ver zonnen "story" hun verhaal te halen. De enige mogelijkheid volgens Van Dam is om de be staande wet te veranderen. Daar door zou het roddelbladen moei lijker worden gemaakt om ver halen uit hun mouw te schudden, Mogelijkheden als een kort ge ding, recticifatie of een klacht bij de Raad voor de Journalistiek zijn volgens Van Dam te weinig effectief. Augustinus zal de thema-avond een vervolg geven door binnenkort Gunter Wallraff, de Duitser die een tijdlang incognito bij het boulevard-blad Bild werkte en een boek schreef over zijn erva ringen. LEIDEN - In het kader van de Nationale Sterrenkijkdag zijn er volgende week een aantal open dagen bij de Leidse Sterrenwacht. Door de daar opgestelde telescoop kan men kijken naar sterren, planeten en de maan. Er zal een film worden vertoond, er is de mogelijkheid om met sterren kunde kennis te maken. De openingstijden op 21,22 en 23 maart zijn van 19.00 tot 24.00 uur, en op 22 en 23 maart ook van 13.00 tot 17.00 uur. In verband met de te verwachten drukte is het aan te raden tijdig gratis toegangsbewijzen te halen, die uitsluitend verkrijgbaar zijn bij het VVV- kantoor. In het Congresgebouw in Den Haag zal 21 maart 's avonds een manifestatie plaatsvinden waar amateur-sterrenkundigen hun hobby presenteren, ook "weer-amateurs" zijn vertegenwoordigd. delijke beslissing worden geno men. Kreeg de Leidse loco-burgemees- ter Waal afgelopen maandag een pakket van bijna 700 handteke ningen aangeboden, afkomstig van leerlingen van de Louise de Colignyscholengemeenschap, gisteren was de beürt aan de heer Wendt, plaatsvervangend-hoofd van de directie vreemdelingen zaken van het ministerie van jus titie in Den Haag. Hij verving staatssecretaris Haars die ver hinderd was. De handtekeningen onderschrij ven de wens dat de vier Marok kaanse kinderen in Nederland mogen blijven. Ze werden aan geboden door Ilona Luurssen, Geraldine Jansen en Fuchsia Amia. De laatste is een van de vier Marokkaanse kinderen en bo vendien leerlinge van de Louise de Coligny. De vader van de kinderen woont al vijftien jaar in Nederland en is gescheiden van de in Marokko wonende moeder. Hij wil dat de kinderen, die veertien maanden geleden in Nederland zijn geko men, bij hem in Leiden blijven. De kinderen zélf willen dat ook. Aanvankelijk de Leidse politie en later het ministerie beslisten an ders. Volgens ambtenaar Wendt van het ministerie van justitie is er met de vier kinderen niet anders gehan deld dan in andere gevallen. „We proberen heel strikt voor ieder een hetzelfde te'doen. Het zijn vervelende zaken die we niet voor ons plezier doen. Op het ene moment geeft dat geen moeilijk heden, een andere keer komt het hard aan". Dat de kinderen al ge ruime tijd in Nederland verblij ven, is volgens Wendt op zichzelf geen argument. „Als we snel tot uitzetting zouden beslissen, wordt er gezegd: kijk eens, ze gaan de zaken niet eens goed GEWOND BIJ AANRIJDING LEIDEN - Een 43-jarige vrouw uit Leiden is gisterochtend rond half negen bij een aanrijding op het fietspad van, de Stadspolderwerf gewond geraakt. 'e vrouw reed op haar fiets in de richting van de Merenwijk. Op het moment dat een brorhfietser haar in tegengestelde richting passeerde week de vrouw door nog onbekende oorzaak plotse ling naar links uit en kwam in aanraking met de bromfiets. De vrouw liep hierbij een hersen schudding en een aantal kneu zingen op en moest worden over gebracht naar het Diaconessen- huis. De 17-jarige bromfietser bleef ongedeerd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4