PvdA voelt niets voor nachtcafés Hal boordevol lekkernijen om naar te kijken Verkeer nu toch in één richting over de Volmolengracht? )0 DONDERDAG 13 MAART 1980 Bakkersdagen in Leiden LEIDEN - Dichtbij het vuur zit ten en tóch je handen maar niet warm krijgen. Dat gevoel krijg je als bezoeker van de Westnederlandse Bak kersdagen (gisteren en van daag in de Leidse Groenoord- hallen) over je, al drentelend langs de vele kramen met lek kernijen. Want je kon het zo gek niet bedenken aan lekkers of het lag er. Behalve het halfje witbruin of desnoods volkoren is er nog heel wat meer onder de (bak- kersjzon. Wat te denken bij voorbeeld van namen als kro kante puntbroodjes, abriko- zenbroodjes, sukadepuntjes en progrès-creme koekjes. En dan de fantasietaarten. Bonbons waar onze zuiderbu ren hun vingers bij aflikken. De fantasieënvan een warme bakker enkel en alleen vervaardigd van suiker, maar zo overdadig van kleur dat de man respect afdwingt. Des te pijnlijker is het te beden ken wat er met de vele hon derden creaties gebeurt na afloop van de Bakkersdagen. Naar de varkens, waar schijnlijk. En hoe ironisch om met een lege maag al dat spid te mogen bewonderen maar er geen vinger naar uit te mogen steken. LEIDEN - De bewoners van de Volmolengracht die afgelopen zaterdag tijdens een nogal chaotisch en rumoerig verlopen actie hebben gepleit voor eenrichtingsverkeer in hun straat krijgen misschien toch hun zin. De gemeentelijke verkeerscommissie ging er gisteren mee akkoord dat de gemeente met bewoners en bedrijven uit de omgeving gaat praten over een door het PvdA-raadslid Bordewijk ingediend plan. Bordewijk stelde voor om op de Volmolengracht eenrichtingsverkeer in te stellen van de kant van de Oude Singel naar de Langegracht. Op de Oude Singel zal dan eenrichtingsverkeer moeten worden ingesteld vanaf de Nieuwe Beestenmarkt in de richting van de Volmolengracht en van de Pelikaanstraat in de richting van de Volmolengracht. Een zelfde maatregel wil Bordewijk laten gelden voor de Oude Vest. Eenrichtingsverkeer vanaf de Turfmarkt naar de Vollersgracht en vanaf de Pelikaanstraat naar de Vollersgracht. Want zoals een bestuurslid van "West Nederland", organisa tor van de Bakkersdagen het uitdrukte, het zou een puin hoop worden als iedereen overal in mocht graaien. Dat recht was alleen de juryleden voorbehouden. Een groot deel van de door 2103 deelnemers aangesleepte zaken werd door hen persoonlijk geproefdNiet alles want dan zouden zij het niet bést hebben gehad. Van de zogenaamde fantasie stukken, de droomtaarten, Stapels broden, allemaal voorzien alleen maar Abrahams en wat dies meer zij bleven zij af. Die werden op uiterlijk gekeurd. Daar naast speelden in de beoorde ling zaken nriee als kleur, reuk, krokantheid, brosheid, fijn heid en structuur. Hadden de juryleden gisteren waarschijnlijk hun buik vol, anders was dat met de stand houders zelf en de bezoekers. Groenoordhallen die met een wagen vol koffie, broodjes kaas en ham en gevulde koe ken rondliep moet dat hebben ontdekt. Haar broodjes, vast niet van de warme bakker af komstig, konden waarschijn lijk niet met de exquise lek kernijen wedijveren maar ze vonden toch gretig aftrek. Lachwekkend, inderdaad. Naast het vele eetbare bood de tentoonstelling ook allerlei nieuwe gebruiksvoorwerpen en snufj.es. De modernste bak kerijmachines, ovens, winkel inrichtingen (met uiteraard brood op de plank), zelfs de nummertjesautomaten ont braken niet. De hele organisatie van de Bak kersdagen. afgezien van vi suele aanblik, zag er trouwens professioneel uit. Voor de wedstrijden was een indeling gemaakt in achtennegentig klassen. Elf daarvan vallen in de zogenaamde kampioen schapsreeks, de nationale fi nales die op 14 november in Wageningen worden gehou den. Voor de opening was niemand minder uitgenodigd dan de commissaris van de koningin in Zuid-Hollandmr. M. Vro lijk. "Een leek" zoals de com missaris zelf verklaarde, in bakkerszaken maar een groot bewonderaar van de warme bakkers. En per slot van rekening hoefde hij alleen maar een gigan tisch krentenbrood doormid den te snijden. "Burger toch weer achtergesteld" LEIDEN - De raadsfractie van de Partij van de Ar beid voelt niets voor het voorstel van CDA, VVD en D'66 om een aantal cafés en dancings een bijzonde re ontheffing te geven om de hele week tot drie uur 's nachts open te blijven. Volgens de PvdA worden de Leidse burgers door de indieners van het voorstel toch weer achtergesteld bij de studenten. Zoals bekend zal de gemeenteraad zich aanstaande maandag in een raadsvergadering uitspreken over de horeca-nota waarin wordt voorgesteld om voor alle zaken, dus ook de studentenso ciëteiten, één lijn te trekken voor wat betreft de sluitingstijden: in het weekeinde twee uur en door VARA-af deling tot voorzitter LEIDEN - De oud-PvdA-wethou- der in Leiden M. van Aken is tot voorzitter gekozen van de afde ling Rijn- en Bollenstreek van de VARA. Tevens werd Van Aken, die nu nog raadslid is kandidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Vereni gingsraad, waar hij zich zal be zighouden met de algemene om roeppolitiek. In het VARA-bestuur zijn nu twee PvdA-raadsleden opgenomen, want ook mev.rouw M A. Koning werd gekozen. De afdeling telt op het ogenblik 9.154 leden. In heel Zuid-Holland zijn dat er bijna 73.000. kiest Van Aken DR. BALNER BENOEMD TOT BIJZONDER HOOGLERAAR LEIDEN - Aan de Leidse i teit is dr. H. Balner benoemd tot bijzonder hoogleraar in de im- munogenetica van zoogdieren. De immunogenetica is onderdeel van de erfelijkheidsleer en be studeert de erfelijkheid van anti genen en antilichamen; deze sto ten bijvoorbeeld bij transplanta ties Vreemde organen af. De leerstoel wordt gekostigd uil het Leidsch Universiteitsfonds, een fonds waarvoor de gelden bijeen worden gebracht door (oud-) le den van de universitaire gemeen schap. De heer Balner was sinds 1972 di recteur van het Primaten Cen trum TNO te Rijswijk. Hij is ac tief in zeer veel verenigingen en werkgroepen op het gebied van immunologie en transplantatie, en heeft talloze publicaties op zijn naam staan. Wijn-affaire LEIDEN - In ons artikel "Omvang rijke wijnzwendel in Leiden en Lisse" van maandag j.l. wordt van één der verdachten, de wijn handelaar A. de G., vermeld dat hij eigenaar is van een drietal Leidse slijterijen onder de naam "Run In". Ten tijde van de publi catie stond hij ook nog als zoda nig in het handelsregister van de Kamer van Koophandel vermeld, zoals ons bij navraag was geble ken. De agrarische importmaatschappij Cultura b.v. in Nieuwerbrug aan den Rijn deelt ons nu mede dat zij sinds 2 januari van dit jaar eige naar van bovengenoemde Leidse zaken is en niets met de affaire te maken heeft. "Voorraden uit de tijd dat De G. nog eigenaar van de Run-In slij terijen was, zijn niet meer zig". "EEN REGELRECHTE CRI ME lijkt het me om hier een paar dagen te moeten zitten", merkt hoofdinspecteur La Rivière op wanneer hij een korte rondleiding geeft door de cellengang van het Leidse politiebureau. De negen sterk verouderde cellen zijn de laatste tijd nogal in opspraak gekomen. De lucht die geregeld tot deze stenen "bunkers" doordringt zou werkelijk niet om te har den zijn. Ook de verwarming en de ventilatie zouden zeer ie wensen overlaten. Bij de korpsleiding komen her haaldelijk klachten binnen. "Terechte klachten", zei commissaris Van Voorden maandagavond tijdens de commissievergadering voor politionele aangelegenheden. "Er wordt momenteel hard aangewerkt om met name de stankoverlast te verhelpen. Men moet echter niet ver wachten dat we van de cellen gezellige vertrekjes .gaan ma ken", voegde Van Voorden er aan toe. Volgens HIP La Rivière dateren de negen cellen uit de jaren dertig. "In die tijd had men uiteraard een andere voor stelling van hoe een cel eruit moet zien dan tegenwoordig. Als het maar degelijk was. Meer niet. Vandaar de deci meters dikke stenen muren, de stenen brits en het stenen stoeltje". La Rivière toont de negen cel len. Slechts twee zijn er bezet. Maar dat is volgens de hoofdinspecteur in het week einde wel anders. "Dan zitten we meestal met een bezet tingsgraad van honderd pro cent". Wat direct opvalt in de ze inderdaad troosteloze en piepkleine ruimten zijn de bekladde muren. Het klad werk varieert van kreten als "Ajax F-Side". "Stelletje Fascisten" en "De politie is gek" tot complete pornogra fische tekeningen. En uiter aard hebben veel celbezoe kers hun namen op de wan den gekalkt. Volgens La Rivière worden de wanden geregeld van een nieuwe lik verf voorzien waarna ze overigens in een mum van tijd weer zijn volge- klad. De tijdelijke logés van 'Een verblijf in zo n cel lijkt i de Leidse politie schijnen de muren zelfs met schoenen en knopen te bewerken. En dat terwijl er van het inte rieur van de cellen toch een alles behalve inspirerende werking uitgaat. Hoofdin specteur La Rivière zou er in elk geval voor geen goud een paar dagen in willen door brengen. Om het "zitten" in Leiden toch tot een iets min dere kwelling te maken wordt er dus een aantal herstel werkzaamheden uitgevoerd. La Rivière: "Ondanks dat we over niet al te gek lange tijd een nieuw bureau hopen te krijgen hebben we toch maar besloten om er flink wat geld tegen aan te gooien. Die stan koverlast komt trouwens ook op bepaalde afdelingen voor. Maar daar hebben de mensen natuurlijk de gelegenheid om even weg te lopen als de stank ondraaglijk wordt". "TA-TUU-TA-TUU", loeide de GGD-ziekenauto voor de Wilhelminabrug. De brug stond omhoog. Geen door komen aan. Een boot pas seerde. Kijk, heel in de verte komt nog een boot. De brug blijft open. "Je kunt de brug niet laten zak ken, als er een boot aankomt", zegt een brugwachter. "Een boot is geen auto, met rem men". De ziekenauto blijft wachten. Vijf minuten lang. met loeiende sirene. Je zult er maar ernstig gewond in lig gen.. Toch bestaan er afspraken tus sen de GGD en de brugwach ters. De centrale meldings- post van de brandweer zou de brugwachters tevoren even melden als een ziekenauto in alarm-tempo de brug wil ne men. De brugwachters zor gen dan dat de brug omlaag blijft. In de praktijk komt er van de afspraak niets terecht. "Het is toch een kleine moeite om even op te bellen", zegt de brugwachter van de Schrij- versbrug, "maar dat gebeurt nooit. Als de brug eenmaal open staat, dan blijft ie open". Volgens hem gebeurt het ove rigens maar 'e'en keer in de tien jaar dat een loeiende zie kenwagen voor een gesloten brug staat. Die ene keer heb ben we voor de jaren tachtiger dus nu al opgesoupeerd.... DIE "RAADSKELDER" kan Joop Walenkamp dus wel vergeten. Althans voorlopig. In verband met de herinde ling van de parterre van het Stadhuis schijnt de kelder namelijk als opslagruimte dienst te moeten doen. Walenkamp had tijdens de be grotingsbehandeling eind vo- r g jaar in een motie gepleit vaoreen "raadskelder". "Met als doel het scheppen van een neutraal terrein waar een on gedwongen ontmoeting mo gelijk is tussen bestuurden en bestuurders, waardoor de onderlinge afstand kan wor den verkleind. Niet in het minst overigens ook die tus sen de bestuurders onder ling". zo stelde het CDA- raadslid. De "raadskelder" zou volgens Walenkamp onder de Stad huisgalerij moeten verschij nen. Op de plaats van de fiet senstalling die dan (gedeelte lijk) naar elders zou moeten verhuizen. Walenkamp ziet de kelder als een kantine-achtig alternatief (met het karakter van een kof fie- of theehuis waar uitslui tend niet-alcoholischf con sumpties worden verkocht) voor degenen die werkzaam zijn in of in de directe omge ving van het stadhuis. Naast de praktische belemme ring schijnt er nog een heel andere belemmering te zijn voor de totstandkoming van Walenkamps "raadskelder". In de wandelgangen van het stadhuis klinkt het namelijk geregeld: "Zolang er geen pilsje in zo n raadskelder te krijgen is zullen ambtenaren en politici er echt niet warm voor lopen". de week één uur 's nachts. Als ge noemd voorstel, van CDA, VVD en D 66. wordt aangenomen kunnen maximaal vijf zaken lan ger open blijven. Die moeten dan wel aan een aantal eisen voldoen. Zo komen zaken in woonwijken niet in aanmerking voor een ont heffing en moet de geluidsisola tie aan strenge eisen voldoen. De ongelijkheid in uitgaansmoge lijkheden voor studenten en bur gers zeggen de drie partijen on gewenst te vinden. Pvd A-fractievoorzitter Peters concludeerde gisteravond in een fractievergadering van zijn partij dat geen eén café in Leiden aan genoemde eisen voldoet dus dat zo n café of dancing nog moet worden gebouwd. De PvdA-frac- tie meent dat in de praktijk alleen de studentensociëteiten van een regeling, zoals voorgesteld in de motie, profiteren. In feite blijven de privileges van de studenten onaangetast, aldus meent de PvdA-fractie. Volgens wethou der Tesselaar is er geen sprake van gelijkberechtiging. De wet houder zei het "te verdommen om de privileges van studenten te handhaven". Tesselaar vroeg zich gisteravond af of de D'66-raadsleden Hoekema en Oosterman de motie wel zul len steunen. Als één van de leden van CDA. VVD of D 66 uit de boot valt haalt de motie hoogstwaar schijnlijk geen meerderheid in de raad. Volgens Tesselaar is het in teressant dat te onderzoeken. Over de strategie die de PvdA maandag in de raadsvergadering zal volgen vergaderde de socialis tische raadsfractie later op de avond in beslotenheid. ADVERTENTIE C.C. Bender BV Muziek. Service en Techniek. HoRCHwrd 90, Leiarn. TeL: 071 -120097. LSB: Bouw in Leeuwenhoek LEIDEN - De fractie van de Leidse Stddenteabónd in de Leidse uni versiteitsraad vindt dat in de Leeuwenhoek, het gebied tussen Pies nlaa weg, toch woningen gebouwd moeten worden. De fractie zal dat standpunt maandagavond tij dens de vergadenng van de uni versiteitsraad in een motie aan de orde stellen. De LSB vindt dat aan de wensen van de gemeente Leiden zoveel mogelijk tegemoet moet worden gekomen. Daarmee wijkt men af van het standpunt van het dage- iiik- u -tmn van de Lekte uni- t Bi teit, dat Vindt, dat het met de nu beschikbare gegevens niet verantwoord is om mee te wer ken aan het gemeentelijke wo ningbouwplan. Een vervolgonderzoek zou zich v ieis de LSB moeten richten op de vraag welke veiligheids maatregelen er in de aanwezige laboratoria moeten worden ge nomen om de risico's voor stu denten, personeel en toekomsti ge omwonenden te minimalise ren. Mochten er activiteiten plaats hebben die ook bij een maximale beveiliging onaan vaardbare risico's opleveren dan vindt de LSB dat de universiteit zich moei ift racen ol hel nog verantwoord is deze activiteiten in Leiden te laten voortduren.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3