Geen vertraging voor "Haaswijk ondanks lange geschiedenis Zulke nieuwbouw trekt alleen maar rijken aan uit omgeving" Le/cfee agenda r>r> Plan "Haaswijk II nog onduidelijk Backershagenlaan in Wassenaar wordt veiliger door inhaalverbod Snel eigen hal voor tafeltennisclub Mizu Mevrouw De Groot: Haaswijk lost woningnood niet op DONDERDAG 13 MAART 1980 OEGSTGEEST - "Ik had toch nog enige hoop dat er iets zou worden gedaan aan die weg door "Haas wijk" die in het verlengde van de Irislaan komt te liggen. Mis schien dat er een slinger in die route kon worden aangebracht, door de brug over het Oegstgees- terkanaal ergens anders te leg gen. Er ontstaat nu een levensge vaarlijke weg." Dit zegt een te leurgestelde mevrouw De Groot- De Graaf, lid van de Milieuwerk groep Oegstgeest, in een eerste reactie op de afwijzing van de be zwaren tegen "Haaswijk", door de Kroon. Met deze beslissing is de nieuwbouw in de Morsebel polder een feit geworden. "Ja, ik heb steeds gehoopt dat de Kroon ons op dit punt tegemoet zou komen. Maar de brug lag er al en daarmee zijn de Kroon eigen lijk alle wapens uit handen gesla gen. In zeker opzicht zal aanwe zigheid van de brug wel de Kroonbeslissing hebben beïn vloed", aldus mevrouw De Groot. men van het begin af aan wel ge zegd dat er een randweg om "Haaswijk" heen had moeten komen in plaats van een door gaande route. Het is funest wan neer grote nieuwbouwwijken met hun wegenstelsel worden aangesloten op te smalle en al be staande wegen". "Ons voorstel om een slinger in de route aan te brengen, stuitte op grote bezwaren van de midden standers. Voor hun betekent de weg zoals die er nu komt een rechte lijn vanuit "Haaswijk" richting Lange Voort en Kempe- naerstraat. En de middenstan ders hier hebben een flinke vin ger in de pap. Maar dat dan ook de Terweeweg onleefbaar wordt, dat vergeet men", zo meent mevrouw De Groot. De oorspronkelijke bezwaren van de milieugroep waren gericht te gen het steeds verder opdringen van nieuwbouw- in nog groene gebieden. Zij vonden het dan ook onaanvaardbaar dat de Morse belpolder zou worden aangetast door de bouw van meer dan 1200 woningen. Geen visie "De mensen van de gemeente Eenzijdig Oegstgeest kijken niet vooruit, zij hebben geen visie. Anders had "Als er duidelijk zijn aange toond, dat er woningen nodig wa ren, dan hadden we al lang de be zwaren ingetrokken. Wij zijn so ciaal genoeg om een dergelijke wijk toe te laten als het nodig is. Maar zolang niet wordt aange toond dat het nodig is, hoeft het groen niet te worden aangetast". De enquete die de actiegroep pro- Haaswijk heeft gehouden en waarop zo n 800 huishoudens lie ten weten vóór nieuwbouw in de Morsebelpolder te zijn, kon de werkgroep niet overtuigen. "De vragen waren te eenzijdig ge steld. Er werd gevraagd of men een mooi huis wilde hebben met mooie kamers zus en zo. Maar men vroeg wel niet erbij wat de mensen wilden betalen", aldus mevrouw De Groot, die ondanks de nieuwe verdeling in het plan "Haaswijk" (30 procent vrije sec tor en 70 procent sociale-sector woningen) de woningen te duur vindt. "Bij de sociale sectorbouw zijn ook de woningen van 200.000 gulden meegerekend. Zulke nieuw bouwwijken helpen niet de wo ningnood oplossen. Die trekken alleen maar rijken uit de omge ving aan. Ze leveren niets op voor de woningzoekenden die aange wezen zijn op goedkope wonin gen". "De toekomst zal nu moeten uitwij zen wie er gelijk heeft gehad. Ik zie "Haaswijk" niet zitten. Er is hier plaats genoeg in de gemeen te om kleinere blokken huizen neer te zetten. "Haaswijk" kan niet goedkoop worden en ik ben zelfs bang dat de gemeente Oegstgeest er met de huidige economische toestand nog een behoorlijke strop kan krijgen", aldus mevrouw De Groot. OEGSTGEEST-De helft van de Morsebelpolder, het gebied tussen de doorgetrokken Irislaan en de Haarlemmer- straatweg zal in acht tot tien jaar worden volgebouwd met 1250 woningen. De bedoelin gen met de andere helft vhn de polder (tot aan de Haarlem- mertrekvaartweg) zijn nog erg vaag. De gemeente Oegstgeest heeft een stedebouwkundig bureau opdracht gegeven, om ook voor dit gebied een plan te ontwerpen. Waarschijnlijk zal een groot deel van deze helft van de polder als recrea tiegebied worden ingericht. Het is verder wel vrij zeker dat daar in de komende jaren voetbalvelden worden aan gelegd. Voor het tussen de doorgetrok ken Irislaan en de Haarlem merstraatweg gelegen stuk van de polder liggen de plan nen klaar. Alleen de precieze onderverdeling van de wo ningen in de verschillende sectoren is nog wat onzeker. Waarschijnlijk worden in de eerste "vlek" van het plan 48 woningwet-, 54 premiekoop- en 58 vrije-sectorwoningen gebouwd. Er komen ook nog 3 bungalows. In 1981 gaat de bouw in de tweede "vlek" beginnen. Daar komen ongeveer 36 woning wet-, 84 premiekoop-, 24 vrije-sectorwoningen en 4 bungalows. In de derde "vlek dicht bij het Groene Kerkje zijn 40 woningwet-, 79 premiekoop- en 64 vrije-sec torwoningen gepland. Daar bij moet wel vermeld worden dat deze getallen nog enigs zins kunnen worden gewij zigd. Als alles volgens plan verloopt moeten de eerste drie delen in 1984 klaar zijn. De Irislaan zal in de toekomst door de wijk heen worden ge trokken naar de aan de over kant van de polder gelegen Haarlemmerstraatweg toe. De weg zal bij de Marine Elec- tronische Bedrijven aanslui ten op de Haarlemmer straatweg Er bestaan ook nog gedachten om de Irislaan in de polder naar rechts te laten afsplitsen naar de Haarlem- mertrekvaartweg toe. Maar dit laatste is evenals de ont wikkeling van het tegen deze weg aangrensende deel van de polder nog allemaal toe komstmuziek. :.,.J OEGSTGEEST - In de Morsebelpolder in Oegstgeest zal eind mei of begin juni de eerste paal worden geslagen voor de nieuwbouw, van zo'n 1250 woningen in het eerste deel van het nieuwbouwplan "Haaswijk". Naar verwach ting zal het laatste huis in dit deel van het plan binnen acht a tien jaar gereed komen. Ondanks de lang voortslepende be zwaren van Oegstgeestenaren te gen de woningbouw in de polder, is er nauwelijks vertraging opge treden in de plannen. Dit komt omdat de in 1977 gelanceerde plannen een lange voorbereiding en uitwerking nodig hadden. Met de officiële goedkeuring van het plan door de Raad van State en de daarmee gepaard gaande afwijzing van de bezwaren, die onder meer de Milieuwerkgroep Oegstgeest tegen de massale nieuwbouw had ingebracht, is een eind gekomen aan een voor bereiding van een bouwproject, dat langzaamaan een eigen ge schiedenis opbouwde. Gigantisch De allereerste gedachten voor een gigantisch nieuwbouwproject in Oegstgeest stammen al uit 1963. Het duurde nog vijf jaar voordat de plannen concrete vormen gin gen aannemen. In 1968 was voor het eerst sprake van het bestem mingsplan "Haaswijk". Dit eerste plan had alle tijd nodig want pas in 1974, om precies te zijn op 30 mei van dat jaar, werd het vastgesteld door de raad. Het dagelijks bestuur van de provin cie (gedeputeerde staten) kon toendertijd echter niet akkoord gaan met het plan, omdat er te veel vrije-sectorwoningen in voorkwamen. Nieuwe plannen werden ontwik keld en dat ging sneller, ook om dat al een groot deel min of meer gereed was. Het gewijzigde, of beter gezegd aangepaste plan, waarin nu 70 procent sociale en 30 procent vrije-sectorwoningen waren opgenomen, werd in 1977 positief ontvangen door de over heidsinstanties, maar toen kwa men bewoners van Oegstgeest in opstand. Bang Naast enkele individuele bezwaren sprongen uit de protesten met name die van de Milieuwerk- groep en die van de bewoners van de Kennedylaan naar voren. De milieugroep keerde zich tegen het bouwbeleid van de regering en dus ook tegen de verdergaan de verstedelijking. Het volbou wen van de Morsebelpolder, die tot nu toe nog helemaal niet was aangetast door welke nieuw bouw dan ook, was voor deze vereniging een doorn in het oog. Zij gingen met hun bezwaren door tot aan de Kroon. De Kennedylaanbewoners waren bang dat "hun" straat door de komst van de meer dan 1200 wo ningen, zo dicht t>Ü hun huizen, zou veranderen in een "ongeluk laan". De bewoners waren ervan overtuigd, dat het verkeer op de Kennedylaan, met de komst van "Haaswijk", met 50 procent zou toenemen. De nodige behandelingen van de bezwaarschriften, zowel in Oegstgeest als in Den Haag bij het provinciaal bestuur, werden afgewerkt. Twee jaar geleden verscheen een nieuwe groep op het toneel, maar nu ging het om voorstanders van de komst van "Haaswijk". Zij or ganiseerden gelijk een enquête waaruit volgens hen een grote behoefte aan een nieuwbouw wijk bleek. Uiteindelijk kon toch met de aanleg van een toegangs- brug tot de Morsebelpolder wor den begonnen. Deze brug over het Oegstgeester kanaal is nu bij na klaar. Met het van tafel vegen van de be zwaren door de Raad van State, is een einde gekomen aan 17 jaren papierwerk rond "Haaswijk". In aansluiting op de brug kan nu worden begonnen met de bouw van de eerste woningen. Jeugdclub De jeugdclub Noord-Hofland or ganiseert zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur een bazaar. De op brengst van deze bazaar wordt gebruikt voor de verbouwing van het clubhuis. Zaterdag zal het wijkgebouwtje aan het Al- bardaplantsoen zijn gevuld met koffie, taarten, een rad van avontuur, een rommelmarkt en zovoorts. Turbo De Arnhemse formatie Turbo treedt zaterdagavond op in de Voorschotense Lindehoeve. De groep heeft onlangs haar tweede LP, getiteld "You Girl" uitge bracht, aanvang van het concert 21.00 uur. Nachtconcert WASSENAAR - Op de Backersha genlaan in Wassenaar zullen ver- keersremmende maatregelen worden genomen in de vorm van een inhaalverbod. Dit op voor waarde dat de gemeenteraad maandag zijn goedkeuring aan plannen in die richting zal geven. Het inhaalverbod moet dienen als aanvulling op de verkeerslichten die op de Backershagenlaan ko- Ook zullen er maatregelen worden Deze zijn bedoeld ter be scherming van leerlingen van het Rijnlands Lyceum en zullen der halve alleen rond de schooluren in werking zijn. Omdat verwacht wordt dat automobilisten ge woon zullen doorrazen wanneer de lichten niet branden wil de gemeente het inhaalverbod in stellen. OEGSTGEEST - De Oegstgeester tafeltennisclub Mizu zal hoogst waarschijnlijk in juli een nieuw onderkomen hebben. De eerste voorbereidende werkzaamheden van de bouw op het terrein achter het rode Kruisgcbouw bij de Voscuyl waar vroeger een zuive ringsinstallatie heeft gestaan) zijn in volle gang. Er zal een gebouw worden neerge zet van 26 meter lang en 14 meter breed. Daarin kunnen acht tafel tennistafels worden onderge bracht. Het gebouw zal zo'n 300.000 gulden gaan kosten. Het opvallende is dat de club het ge bouw zonder gemeentelijke bij drage weet te financieren. Bij de nieuwe sporthal voor de tafelten nisclub komt namelijk nog een kantine. Het bestuur van de ver eniging verwacht dat uit de kan tine-opbrengst en de contributie- gelden een groot deel van de kos ten kan worden gedekt. Voor de vereniging betekent het nieuwe onderkomen niet alleen dat men vaker met de sport bezig kan zijn. maar ook dat meer men sen kunnen gaan tafeltennissen. Voorzitter Sjuardema van de club verwacht dut het ledental van 82 tot een paar honderd zal stijgen. Een dergelijk aantal zou de tafel tennisvereniging, die nu twee avonden per week gebruik maakt van desporthal van het Rijnlands Lyceum, op dit ogenblik zeker niet kunnen verwerken. Het nieuwe onderkomen met de acht tafels is elke avond te ge bruiken, waardoor volgens Sjaardema zelfs zo'n 500 mensen zonder al teveel problemen per week zouden kunnen spelen. De voorzitter ziet met name moge lijkheden voor de pure recratie- sporters. Op sportief terrein meeent Sjaar dema met de nieuwe hal ook ver der te kunnen reiken. Al eerder gesprek gaf hij aan. mogelijkhe den te zien om in 1985 in de hoog ste klasse van de tafeltenniscom- petitie te kunnen spelen. alige zuiveringsinstallatie in Oegstgeest worden momenteel voorbereidingen t tafeltennisvereniging Mizu te kunnen bouwen. genomen op de Prinsenweg, wel langs de sportvelden die aan sluiten op de Backershagenlaan. Op de Prinsenweg wordt naar de mening van de gemeente veel te hard gereden. Dit zou vooral ko men doordat de weg zo open en recht is. Wassenaar zoekt de op lossing voor dit probleem in het schijnbaar versmallen van de weg. Dit kan gebeuren door mid del van het planten van bomen. Bomen beperken namelijk het zicht en zullen de automobilisten dwingen langzamer te rijden. Voor het aanplanten van bomen op de Prinsenweg is het verplaatsen en versmallen van de naast de weg liggende voet- en fietspaden noodzakelijk. Ook is er geld no dig van 36.000 gulden. Het college van burgemeester en wethouders heeft de gemeenteraad geadvi seerd met deze uitgave akkoord te gaan. De gemeenteraad zal maandag ook moeten beslissen of hij wil in stemmen met de sluiting van een gedeelte van de Buurtweg in Wassenaar. Er bestaat daar na melijk een groot parkeer probleem, dat de gemeente wil oplossen door gebruik te maken van het terreintje naast restau rant Java. Voorwaarde is dan wel dat eerst het parkeerterrein van de HCG, dat aan de Buurtweg ligt, beter wordt ingedeeld. Voor dit is gebeurd, moeten er ech ter voprlopige maatregelen wor den genomen om de situatie op dit moment al te verbeteren. Dit moet dan gebeuren door het tij delijk afsluiten van het gedeelte van de Buurtweg tussen de Landscheidingsweg en de oprit naar het sportterrein "De Rog- gewoning". Alleen fietsers zou den nog over deze weg mogen rijden. Het overige verkeer zal dan via de Landscheidingsweg worden omgeleid. Concert rond Van Vulpenorgel in Leiderdorp LEIDERDORP - Sassenheimer Hans van Nieuwkoop zal volgen de week vrijdag een concert ge ven in de Scheppingskerk in Lei derdorp rondom het nieuwe Van Vulpenorgel. Van Nieuwkoop zal op het orgel onder andere werken van Bach, Krebs, Walter en Buxtehude ten gehore brengen. Het Oegstgees ter koor 'Capella Cantipus' zal liederen zingen van onder andere Tallis, Hanegraaff en Bach. Aan vang van het concert 20.15 uur. De brug naar Haaswijk toe is bijna gereed. Eind mei of begin juni kan worden begonnen met de bouw i eerste woningen. een nachtconcert geven in de Lindehoeve in Voorschoten. Hij speelt samen met Gerry, afkom stig uit Engeland. De aanvang is 01.30 uur. Jazzconcert De tenorsaxofonist Ferdinand Po- vel en trompetist Ack van ltooyen geven zaterdag een jazz concert in café "Het wapen van Voorschoten" aan de Voor straat. Ferdinand Povel en Ack van Rooyen behoren tot de belang rijkste hedendaagse blazers. Beiden speelden met Ameri kaanse jazz-musici zoals May- nard Ferguson, Slide Hampton en Kenny Clarke. De ritmesectie van deze formatie bestaat uit pianist Nico Bunnink samen met bassist Viktor Kaihatu en drummer John Engels. Aanvang 21.00 uur. Donderdag Groenoordhallen - Westnederlandse bakkersdagen. 10-20 uur. 't Parlement - Nieuw Rijn 52, ruilbeurs, 19.30 uur. Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, gekke film: "Joey", 21 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, film: "Jours de fetes", 20 en 22.15 uur. Schouwburg - "De nachtegaal zong", toneelgroep Theater, 20.15 uur. LAK-theater - Levendaal 150, toneel groep Baal, 21 uur. Ned. vereniging van huisvrouwen - Noordeinde 2a, discussieochtend "conflict in relatie", 9.45 uur. Rehoboth - Rapenburg 100, ledenverga dering vereniging jonge christen demo craten, 20 uur. Musschenbroekstraat - clubhuis, verga dering projektgroep Groenoord, 20 uur. Stadhuis - cie maatschappelijke zaken en volksgezondheid, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a - werkgroep homofilie, open caféavond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 ui Architektenwinkel - Hooglandsekerk gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18 vrij advies 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, vrij van 14—16 tel: 130983. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, open middag 14-16 uur, kaarten, sjoelen en andere spelletjes. Werkgroep dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a. van 20-21.30 uur. Voor lichting en begeleiding dienstweigeren ook tel 140866. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 7 tot 14 maart door apotheek Herdingh Blanken, Hoge- woerd 171, tel 120502 en door apotheek Beker, Kempenaerstraat lb, tel; 153274, Oegstgeest. Indien het na 1 uur 's avonds niet meer mogelijk is om met het open baar vervoer naar de apotheek te komen kan men, uitsluitend in spoedgevallen van een taxi, tel 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn 134604, tel: ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp Zoeterwoudc-Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. A. Looyen-v.d. Wilt, Me rellaan 22, tel: Sassenheim, tel: LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 46,30 Kwartaalabonnement Per post f 64,15 Jaarabonnement f 173,70 J aarabonnement per post f 245,10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2