Tuinbouw/protest tegen fabriek Bij steekproef tuinders: "Meevaller" voor bad in Noordwijk vanf400.000 "Energienota's: geen problemen Katwijk vlagt: eerste opening in badcentrum -Ü33SSSI- Advocaat: Flora heeft zuivelprodukt op het hoofd Rijksweg versperd door ravage na kettingbotsing Historische klok terug in Sassenheim DONDERDAG 13 MAART 1980 CDA Katwijk op bres voor behoud van middelbaar beroeps onderwijs in de gemeente KATWIJK - Het CDA in Katwijk heeft een brief geschreven aan de partijgenoten in de Tweede Ka mer, in een poging het middel baar beroepsonderwijs te redden van "De Viersprong" en de "Prinses Margrietschool" (twee christelijke schoolgemeen schappen ter plaatse). Volgens een adviescommissie van het ministerie van onderwijs zou dat middelbaar beroepsonder wijs op de duur moeten verdwij nen uit Katwijk. Het Katwijkse CDA zegt nu in de brief aan de CD A-kamerleden dat de advies commissie bij haar standpuntbe paling te weinig rekening heeft gehouden met "de samenstelling en het duidelijk eigen karakter van de Katwijkse bevolking." Volgens de christen-democraten in Katwijk zijn er in de badplaats wel degelijk mogelijkheden voor de nieuwe middelbare opleidin gen, te meer daar buurgemeente Rijnsburg wat betreft het christelijk beroepsonderwijs op Katwijk is aangewezen. "Verder zijn er leerlingen te ver wachten uit Valkenburg en Noordwijk", aldus het CDA-be- stuur in Katwijk. Het bestuur dringt er dan ook bij de fractie in de Tweede Kamer op aan, de Katwijkse kwestie bij de komen de onderwijsbegroting aan de or de te stellen. Met dit standpunt maakt het CDA in Katwijk duidelijk het niet eens te zijn met de beslissing van de commissie "spreiding en situe ring middelbaar huishoud- en nijverheidsonderwijs". Deze commissie meent dat de christe lijke scholengemeenschap "De Viersprong", en de Prinses Mar grietschool waarvan opleidingen voor lhno, mhno, leao en ihno zijn verbonden, in de toekomst de middelbare opleiding zouden moeten afstoten. De lagere be roepsopleidingen blijven wel in Katwijk. RIJNSBURG - Bloemenveilingvereniging Flora en de kwekers in de Kamphuizerpolder in Rijnsburg zijn fel gekant tegen de bouw van een nieuwe carrosseriefa- briek met bovenwoning voor het bedrijf Theo Mulder bv aan de Rijnsburgerweg. Dit bedrijf is nu nog geves tigd in het centrum van Rijnsburg aan de Oegstgees- terweg. Ondanks het verzet van de kwekers en de veiling hebben Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland aan het gemeentebestuur van Rijnsburg laten weten geen be zwaar te hebben tegen de bouw van de fabriek op grond die nu nog als „agrarisch" te boek staat. Een definitieve beslissing zal het dagelijks bestuur van de provin cie nemen na advies van een commissie van provinciale-sta- tenleden, die gisteren in Den Haag de betrokken partijen hoorde. De kwekers en de veiling dat de bouw van fabriek de weg vrijmaakt voor de vestiging van nog meer indus triële bedrijven op agrarische grond. Bloemenkweker Kralt, sprekend namens 32 kwekers, wees de commissie er gisteren op dat zij aanvankelijk ook bezwaar hadden tegen de vestiging van het veilingcomplex van Flora in de Kamphuizerpolder. Onder de toezegging van de gemeenteraad dat er in de nabijheid van het Flo raterrein geen industrievestigin gen zouden mogen komen, trok ken de kwekers destijds hun be zwaar tegen de komst van Flora Burgemeester De Roos bestreed gisteren dat die toezegging ook gold voor het gebied waar nu de carrosseriefabriek komt. Dat ter rein is nog maar nauwelijks tuin- dersgrond, vond de burgemees ter, gezien de bedrijven die al in de omgeving daarvan zijn geves tigd. Ook de Leidse advocaat mr. Linskens, die de belangen van carrosseriefabriek Mulder behar tigde, wees erop dat er geen kwe- kersgrond in het geding is, „maar hooguit een stuk geitewei of koeiegrond". De vrees dat de komst van de car rosseriefabriek in dit deel van de Kamphuizerpolder nog meer in dustrievestigingen met zich mee zal brengen, is volgens burge meester De Roos ongegrond. In het bestemmingsplan dat in de maak is, wordt precies aangege ven waar wel of geen industrie vestiging mogelijk zal zijn. Het gedeelte tussen de Rijnsburger weg en het veilingterrein is in de opvatting van het gemeentebe stuur geschikt voor bedrijven die uit het centrum van Rijnsburg moeten verdwijnen. Zoals de car rosseriefabriek Mulder die nu in drie panden is ondergebracht en vaak werkzaamheden langs de openbare weg moet verrich ten. Linskens verwierp ook het verwijt van de kwekers en de veiling dat Mulder de kans heeft laten lopen om zijn fabriek op het industrie terrein achter de Piet Heinlaan te vestigen. „De gemeente kon hem niet de garantie geven dat hij goede aan- en afvoerwegen bij de fabriek zou krijgen." Hij ver baasde zich over het bezwaar van Flora tegen de komst van de fa briek. temeer daar de klanten van de veiling zich daar juist vóór hebben uitgesproken. „Er be vindt zich een zuivelprodukt op het hoofd van Flora", constateer de Linskens. Burgemeester De Roos wees erop dat de fabriek van Mulder een „typisch Rijns- burgs bedrijf is". De bloemen handelaren hebben er belang bij dat er voor hun vrachtwagens dag en nacht service bij de hand De kwekers bleven erbij dat met de komst van de carrosseriefabriek in de Kamphuizerpolder agrari sche grond verloren gaat, temeer daar ook een kweker belangstel ling had voor het terrein dat Mul der heeft gekocht. Maar hij kon niet tegen diens prijs opbie den. Burgemeester De Roos "Terrein is nauwelijks tuinders- grond" geen geld. De Noordwijkse aanvraag blijkt echter niet in het vergeetboek te zijn ge raakt. Dezer dagen kreeg de leiding van het zwembad be richt dat men binnenkort f 400.000 op de bankrekening krijgt bijgeschreven. Van dit geld zal een deel van de leningen vroeger worden af gelost. De directie van het Bollenbad wil van de rest van het geld een aantal wen sen uitvoeren. Hiermee zal zowel de recreatie, energie besparing als de bedrijfs voering zijn gediend. Isoleren Op het verlanglijstje staan on der meer het isoleren van de daken, het aanbrengen van zonnecollectoren (voor het opvangen van zonnestralen waarmee het water dan wordt verwarmd) voor de recreatiebaden, het terug winnen van warmte uit rookgassen, het bouwen van een werkplaats, het aan brengen van extra luidspre kers voor de zwemzaal en een uitbreiding van het par keerterrein. Bovendien leeft de wens om bij de buitenbaden een toezicht- toren te bouwen. Verder wil men meer speeltoestellen, een glijbaan, een peuterbad in het binnenbad, meer ter rasstoelen en basketbalpa- len. Al deze voorzieningen vergen een bedrag van ruim twee ton. Het Bollenbad (archieffoto) wil (nog) meer zonnecollectoren om energie te besparen. NOORDWIJK - Het Bollenbad in Noordwijk heeft een on verwachte meevaller mogen incasseren van zo'n vier ton. Dit geld (investeringssubsi die) heeft het bad alsnog ge kregen van het ministerie voor cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Toen het Bollenbad werd ge bouwd werd de aanvraag om een subsidie van de hand gewezen. Crm liet weten wél een regeling te hebben, maar POLITIE WIL CONTROLE NU GAAN OPVOEREN VALKENBURGIRIJNSBURG - Bij een steekproef onder tuin ders in Valkenburg zijn deze week onverwacht veel verbo den bestrijdingsmiddelen ge vonden. Daaronder was ook DDT. Naar aanleiding van deze ontdekkingen wil de po litie de controle op de 'gifkas- ten' bij de kwekers in Rijns burg en Valkenburg gaan op voeren. 'Tedere tuinder kan en hoort er ook van op de hoogte zijn of hij een bepaald chemisch bestrij dingsmiddel al dan niet mag •gebruiken. Bovendien moet het etiket volgens de voon schriften volledige en duide lijke informatie bieden of het middel gebruikt mag wor den". Dat zegt de heer Van Dijk van de algemene inspec tiedienst van het ministerie van landbouw, de dienst die samen met de plaatselijke po- litie-ambtenaren dagelijks controles uitvoert op de aan wezigheid van verboden be strijdingsmiddelen Begin deze week werd bij zeven Valkenburgse tuinders zo'n controle uitgevoerd. Bij vijf van hen werden verboden chemische stoffen aangetrof fen. Een hoge score, maar vol gens Van Dijk mag daaraan niet de conclusie worden ver bonden dat aanzienlijk meer dan de helft van de tuinders dergelijke verboden middelen gebruikt. De controles worden namelijk niet altijd willekeurig uitge voerd, omdat in veel gevallen na informatie bij de handel op onderzoek wordt uitge gaan. Beha.lve de informatie die de tuinder via de handelaar in bestrijdingsmiddelen kan verkrijgen en de informatie op het etiket, geven de Rijk voorlichtingsdienst voor de landbouw en de diverse con sulentschappen regelmatig een brede voorlichting over chemische bestrijdingsmid delen. Een aantal van die middelen is uit milieu-vriendelijke over wegingen verboden. DDT, dat ook bij enige tuinders in Val kenburg werd aangetroffen, is één van de middelen die helemaal niet meer mogen worden gebruikt. DDT is bij de wet verboden. Strafbaar Andere middelen die behoren tot de "DDT-familie", zoals bijvoorbeeld Aldrin, Diel- drin, Heptachloor en een groep van bepaalde zoge naamde "organische kwik verbindingen" mogen slechts voor bepaalde gewassen wor den gebruikt. "Stel", zegt de heer Van Dijk, "dat een tuinder zo'n middel mag gebruiken voor een be paald siergewasdan mag hij dat niet gebruiken voor, om maar wat te noemen, kom kommers. De tuinder die dat siergewas niet kweekt, mag het betreffende middel niet eens in bezit hebben. Wordt dat desondanks bij hem aan getroffen, dan is hij straf baar". De regels die voor het gebruik van chemische bestrijdings middelen gelden zijn lande lijk vastgesteld. Het is dus niet zo dat een bepaald middel wel in het noorden, maar niet in het westen van het land mag worden gebruikt. Meer controleren Volgens adjudant Dolman van de rijkspolitie in Rijnsburg zullen in de toekomst meer controles worden uitgevoerd. Het op stap gaan is een eigen initiatief van de politie ge weest. "Elke morgen praten we onder de koffie over aller lei zaken. Zo is het gesprek op verboden bestrijdingsmid delen gekomen en hebben we besloten eens bij enkele be drijven een kijkje te gaan ne men. Wat er nu is uitgekomen, is wel de moeite waard. Het is dan ook begrijpelijk dat we dit soort bezoeken in de toe komst meer zullen gaan af leggen. We gaan naar alle kwekers in Rijnsburg en Val kenburg". Het zal zeker niet zo zijn dat de agenten met het bonnenboekje in de hand naar binnenstap pen. "Integendeel", zegt ad judant Dolman. "Eerst zullen we de kwekers wijzen op het bezwaar van die middelen. We willen preventief te werk gaan. Op die manier gaan de telers misschien wel nadenken over de middeltjes die zij in hun kas gebruiken. En daar moeten we heen. Ik denk dat het ook vaak gemakzucht van de telers is. Als ze een middel hebben gebruikt laten ze het maar slingeren. Samen met de algemene inspectiedienst moeten we proberen hen op te voeden". Eén ding staat echter wel als een paal boven water: wanneer een kweker eenmaal is ge waarschuwd moet hij op z'n tellen passen. Als de agenten een tweede keer bij hem bin nenstappen en wéér verboden bestrijdingsmiddelen vinden, gaat hij zonder pardon op de bon. Bestuurslid streekenergiebedrijf: 11AARLEMMERMEER - Vijf auto's waren gisteren rond het middaguur betrokken bijeen kettingbotsing op de rijksweg Amsterdam, Rotterdam ter hoogte van Haarlemmermeer. Drie chauffeurs zijn met lichte ver wondingen naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. Na behandeling konden zij naar huis terug. Het ongeluk gebeurde bij één van de aquaducten over de rijksweg. Een 31-jarige vrachtwagenchauffeur FBJE uit Oud-Turnhout dacht, toen hij het aquaduct naderde, dat zijn auto té hoog was om hier onderdoor te kunnen rijden. Hij remde daarom krachtig af om te voorkomen dat hij vast zou komen te zitten. De onverwachte remmanoeuvre verraste vijf andere weggebruikers die niet meer op tijd hun wagen tot stilstand konden brengen. Het gevolg was een botsing waarbij de materiele schade aanzienlijk was. De chaos was zo groot, dat het verkeer via een andere route moest worden omgeleid. Alle rijbanen waren versperd. Ruim twee uur later kon men weer van de rijksweg gebruik maken. LEIDEN/RIJNSBURG - Er be staan geen problemen rond de betaling van de zogenaamde voorschotnota's aan het streeke nergiebedrijf Rijnland. En als die er waren dan ze op soepele wijze opgelost. Deze mededelingen deed P. Heemskerk, lid van het dagelijks bestuur van het streekenergie bedrijf tijdens een gisteravond in het Rijnsburgse gemeentehuis gehouden algemene bestuurs vergadering. Ongeveer 14.000 mensen hebben mondeling of schriftelijk gerea geerd op het invoeren van de voorschotnota's. In 3000 gevallen is het bedrag dat gezinnen en be drijven moeten betalen bijge steld. "We hebben steeds alle klanten tevreden kunnen stellen. Het aantal afsluitingen (wanbe talers) is sinds de invoering van de voorschotnota's gedaald van zo'n 100 naar 40 a 50 per maand", aldus P. Heemskerk. Steeds meer mensen gaan ertoe over de rekeningen van het streekenergie automatisch van hun bank- of girorekening te la ten afschriiven In enkele maan den tijd groeide het aantal auto matische afschrijvingen van 13.000 naar 30.000, ongeveer 27 procent van het aantal klanten van het streekenergiebedrijf. Voor het automatisch overschrij ven krijgen de klanten 50 cent korting per maand. Het dagelijks bestuur van het energiebedrijf voelt er weinig voor die korting te verhogen naar één gulden. Het bedrijf streeft ernaar dat onge veer 75 procent van het aantal abonnees hun rekeningen auto matisch betaalt. Burgemeester Bos (links) tijdens zijn toespraak bij de opening van i eerste winkel in het Katwijkse badcentrum.Opdie winkelplannen isjari lang gebroed. KATWIJK - Vele middenstanders in Katwijk hadden gisteren de vlag uitgestoken. De reden: burgemeester Bos opende de eerste winkel (van Haasnoot) in het nieuwe "badcentrumTientallen winkels en huizen zullen daar het oude Katwijk de komende jaren een nieuw gezicht ge- Al vóór 1960 Tijdens de drukbezochte opening vertelde mr. Bos dat hij de derde bur gemeester is die met het plan voor het badcentrum bezig is. Al voor 1960 werd er over gesproken. In 1973 kwam er een plan op tafel, dat echter door de gemeenteraad werd verworpen. Er moest weer van voren af aan worden begonnen. Bos stond niet lang stil bij het verleden. Hij hei innerdeaan het contract dat met Kornet in maart 1961 is gesloten en de sloop van de bioscoop Musica bijna 2 jaar geleden. Over het project dat nu tot stand is gekomen zei de burgemeester dat het voortgekomen is uit een magnifiek samenspel tussen politici, middenstand en architect". Bos voegde er aan toe dat het laatste woord aan de middenstanders is. Hij hoopte dat ze mee zullen werken aan de verdere ontwikkeling van het badcentrum. Tot de familie Van Rijn en Haasnoot BV zei hi| Wij zijn blij dat u als voortrekker hebt gefungeerd Hg onderstreepte dat met het kopen van een paar schoenen. Plannen SASSENHEIM - Na 60 jaar heeft de gemeente Sassenheim haar uit 1563 stammende historische klok weer terug. Binnenkort zijn de heldere klanken van deze klok. die destijds in de Pancratiuskerk (thans Hervormde Kerk) hing, weer in het dorp te horen. Dat de klok in Sassenheim terug is dankt het dorp met name aan ze ven Sassen hei mers, die samen de zogenaamde klokkencommissie vormen. Door hun inspanning is de klok. die de laatstejaren dienst deed in het kloostei van d< zus- r, terug in Sas- )e klok w< klokkegi rd i 1563 gegoten door Aelt de Stomme, zogenaamde Ange- ial per dag volgde Iet is de wens van de gemt verwezenlijken. Achter Haa daarbij waarschijnlijk een 1 -•nte dit jaar nog drie of vier projecten 1 >noot komt de modezaak van Mgnders. m< isrestaurant. Jamin en de kledingzaak .i Parlevliet zitten samen met Verdoesf in een project. Of Verdoes me doet staat nog niet vast. Da.u naast ei w hl dé gemeente dit jaai o< rond te komen met met de verkoop van grond aan café De Branding D bedrijf is van plan een cafe-restaurant in het badcentrum te bouwei Vei der zullen kapper Minneeen City Bowling BV dit jaar beginnen m< nieuwbouw. Als alles tenminste volgens plan verloopt. via de klok een oproep aan de geloviger i tot het gebed. Hij deed ongestoord dienst tot 1574 Tij dens het beleg van Leiden werd de klok door de Spanjaarden gro tendeels zernield. Pas na het her- stel van de kerk in 1592 luidde de klok wee r als nooit tevoren Na de ha vorming werd de klok opgeslagi en. Oud burgemeester van Sas.M •nheim Gouverneur trof het geva. u te jaren later aan in het oude ra. idhui> Hij schonk de klok daai rop aan het moederhuis van de c rongregatie van zusters van Post el te Boxmeer. Hiermee kreeg de bel' haar oorspronkelg- ke functie terug.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27