Overwegwachter nagenoeg uitgerangeerd Kick Langeweg en Timman boeken 'rustige' remises RnanB Piet Bnter nieuwe trainer bij Noordwijk Bowling- uitslagen LISSER SCHAKERS VEROVEREN TITEL MET VEEL MOEITE Zeven Leidenaars in 'T ïumbic-selectie DONDERDAG 13 MAART 1980 PAGTNA 23 door Sjak Jansen Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. De trein naar Utrecht is voorbij. Over wegwachter R. van Kommer draait drie knoppen om, wacht tot de spoorbomen aan de Haagweg open gaan en valt met een zucht neer in zijn stoel. Zo, dat was dat. Wat nu? Duimen draaien maar. Want de eerst volgende trein zal pas over 22 minuten voor bij snellen. Eerst dan moet de overweg wachter van post I weer in actie komen. Dan opnieuw die drie knoppen omdraaien. Wachten tot de spoorbomen zijn gesloten, als 't even kan zwaaien naar de machinist en vervolgens de drie knoppen weer terug-/ draaien in hun vorige stand, opdat de bomen open gaan. Buiten bedrijf Bijster veel meer werk heeft Van Kommer tegenwoordig niet om handen. Om het heel somber te stellen zit de 61-ja- rige Leidenaar daar in het Leidse seinhuisje maar te zit ten. Dat temidden van een indruk wekkende rij hendels en schijven, waarin geen bewe ging meer is te krijgen. De hendels zijn vergrendeld, stuk voor stuk buiten bedrijf gesteld. Van Kommer hoeft daar niet meer aan te zitten, sterken mag daar niet meer aanzitten. Tengels af omdat het omgooien van de wissels al enige tijd vanuit Den Haag gebeurt door een computer. Niks om je over te verbazen, want in de loop der jaren heeft de com puter al veel meer taken en verantwoordelijkheden van de overwegwachter afgeno- Overbodig Van Kommer kan e "Dit is mijn werk niet meer, ik zit hier maar te zitten Overwegwachter Van Kommer. De hendels zijn vergrendeld over open doen. Zo'n vijfen dertig jaar zit hij al bij het spoor. De eerste jaren als ran geerder („Dat was m'n lust en m'n leven"), maar tengevolge van een ongeval kwam hij in 1960 in het seinhuis terecht. Seinhuiswachter werd hij toen. Een verantwoordelijke func tie, totdat* de automatisering om de hoek kwam kijken. Al ras kwam de seinhuiswachter toen op een zijspoor te staan en werd zijn taak gereduceerd tot die van een overwegwach ter. De automatisering veroverde onderwijl meer terrein. En anno 1980 is zij al zover dat de overwegwachter eveneens zo goed als overbodig is. Nog even en ook hij is uitgeran geerd. Ahobs „Het wachten is op de ahobs, de automatische halve over wegbomen", verklaart Van Kommer. „En die kunnen hier morgen al zijn, maar even zo goed volgend jaar pas. En dan is^et met ons gedaan. „Dan kunnen de seinhuisjes hier bij post I aan de Haagweg en bij post II verderop aan de Morsweg voorgoed dicht. Maar ja, de beslissing is aan de gemeente". „De NS wil wel. Maar de ge meente niet zo graag, geloof ik, omdat de omwonenden er tegen zijn. Die vrezen dat het met de ahob's er hier niet vei liger op zal worden. Die vrees is echter op niks gebaseerd". Wachtgeld De gemeente heeft er inderdaad een hard hoofd in, de enige twee nog bewaakte spoor wegovergangen in de sleutel stad te vervangen door ahobs. „Zolang de NS niet kan aan tonen dat het daar met ahobs veiliger zal worden, komen die er niet en blijft alles bij het oude", aldus een voorlichter van de gemeente. Van Kommer betreurt dat. Lie ver vandaag dan morgen zou hij het bijltje er bij willen neergooien. Op wachtgeld komt hij dan te staan. Want voor herplaatsing heeft de Leidenaar destijds vriende lijk dankjewel gezegd. Het merendeel van zijn zeven collega's trouwens net zo. „De meesten van ons zitten niet ver meer van hun pensioen af', legt Van Kommer uit. „En dan ga je je niet in een nieuw avontuur storten. Dan vind je het welletjes, dacht ik zo". Romantiek hoeft dan niet meer. Dat scheelt. Het plezier is weg na tuurlijk. De romantiek is ver dwenen. Maar je uren moetje toch maken, dus je zit hier maar. Bij de kachel wat te luisteren naar de radio". De kachel die er staat, is een gashaard. Maar vroeger stond daar een grote potkachel, ge stookt met de kolen waarvan er vrijwel dagelijks wagonla dingen aan het seinhuisje voorbij zoefden. „Die kolentreinen gingen naar het voormalige rangeerter rein aan de Herensingel", weet Van Kommer. „Op maandagmorgen kwamen er zelfs wel twintig langs. Maar toen was het hier een stuk ge zelliger. Was er nog volop le ven in de brouwerij. Hoefde je je niet te vervelen, had je je verantwoordelijkheden". Ploegendienst „Toen, ja toen had je maar te zorgen dat er een goede trei nenloop was, dat de wissels goed stonden", mijmert Van Kommer voort. „Maar nu, nu doet de computer 'dat. De hele treinenloop in Leiden wordt vanuit Den Haag bediend". Het loopt tegen elven. Het duurt nog drie uur voordat Van Kommer wordt afgelost. De overwegwachters draaien in een drie-ploegendienst. Het belletje gaat, ten teken dat er een trein in aantocht is. Van Kommer staat op, draait aan de knoppen en de spoorbo men dalen neer. „Zo kom je je uurtjes wel door", mompelt hij. „Je lapt de ramen wat, zet een kopje koffie, ach ja". Dooddoener In z'n stoel zit hij met z'n rug naar de spoorbomen toe. Hij heeft dus geen zicht op het passerende verkeer. „Verlang je soms dat ik me ga zitten er geren?", reageert hij een beetje narrig. „Ik wil die mensen niet zien, die vinden dat zij bij geslo ten bomen toch nog gauw links over de overweg moe ten glippen. Want dat ge beurt hoor. Juist door vol- ensen. Dezelfde n, die beweren dat het hier met ahobs er niet veili ger op zou worden. Ja". „Ik noem net een dooddoener. Wij zitten er mooi mee", zegt Van Kommer ietwat wrang. En even later bekent hij: „Na tuurlijk had ik nu veel liever met m'n hengeltje aan de wa terkant gezeten. Dit is immers mijn werk toch niet meer". LEEUWARDEN (ANP) - In de zevende ronde van het schaaktoernooi om de Nederlandse titel is gisteren in Leeuwarden weinig aan de kop van de ranglijst veran derd. Timman en Langeweg speelden remise, respectie- De stand v^lijk tegen Ree en Böhm, en handhaafden daardoor hun Langeweg gedeelde leiderspositie met vijf punten. Spectaculair is de progressie van d Haagse hoofdklasser Fred vai der Vliet. Hij versloeg hekkeslui- BBL maandag trio's: Tet. 5 - Tet. 6 2-2, Oliva's - H. huis 4-0, Eagles - EC 3-1, Tet 7 - Tet. 8 2-2, Tet 4. - Flying Arrow 3-1. BBL maandag vijfmans: Boon team - Missfits 3-1, LV - Kwek- ker 2-2, Treffers - Rabbits 1-3, Lions - Boxers 3-1. BBL dinsdag trio's: Ladies - Mo deboys 4-0, Lions - AZL 1-3, Driftkikkers - Boxeers 3-1, H?s- selo - Treffers 1-3, YNCT - Ple- zierboys 4-0. BBL dinsdag vijfmans: Modeboys 2 - Blue Diamonds 3-1, Mode boys 1-Yellow Tigers l-3,Birds- Tettero 11 2-2, Tettero 2 - Les Im- battables 3-1. BBLZW dinsdag trio's: Calamares - Formule LBV 4-0, Gallieërs - Formule Florentijn 0-4, Pin-set- BC Sport 0-4. BBLZW dinsdag vijfmans: Splits - BC Sport 1-3, Formule BvN - Scarabee 4-0, Formule Pink Pan ther - Formule Pentagoon 1-3 1-3. BBLZW woensdag trio's: Tracks - DDD 0-4, Pinners - Red Arrow, Red Eagles - JIL 0-4 (reglemen tair). BBLZW woensdag vijfmans: Black Power - BC Knudde 0-4, Rooie Rakkers - Trippers 4-0 (reglementair), HVS - BLF-team 3-1. BBL jeugdleague: Waterbuffels - Wild Eagle 4-0 (reglementair), OK Corral - Salty Dog 0-4. ter Carlier en dat betekende zijn derde winstpartij in successie. Hij is daardoor opgeklommen naar de met Ree en Van der Wiel gedeelde derde plaats. Van der Wiel kwam in de tweede zitting remise overeen met Vogel. De fraaiste partij kwam op naam van landskampioen Gert Ligte- rink. In een boeiend combinatoir duel toonde hij zijn klasse tegen Peter Scheeren. Ligterink mag overigens met een score van vijf tig procent geringe illusies koes teren over prolongatie van de ti tel. Vandaag genieten de spelers in Leeuwarden van een vrije dag. Morgen en zaterdag staan achter eenvolgens de achtste en negen de ronde op het programma. Fa voriet Timman krijgt dan te ma ken met Van der Wiel en Lange weg. Timman-Ree Va-Va, Van der Wiel- Vogel Va-Va, Langewee-Böhm V 2-V2, Van der Vliet-Carlies 1-0, Van Dop-Van der Sterren afg., Ligterink-Scheeren 1-0, Van Wijgerden-Kuijpers V2-V2. even ronden: 1/2. Timman 5 punten, 3/5 Ree, Van der Vliet en Van der Wiel 4 Va, 8 Scheeren. Van Wij- gerden en Vogel 3, 12/13 Van dei- Sterren en Van Dop 2 plus 1 af- gebr., 14. Carlies 1. Wit: Ligterink Zwart: Scheeren 1. d2-d4, pg8-f6. 2. c2-c4, e7-e6. 3. PG1-R, b7-b6, 4. a2-a3. Lc8-b7. 5. PBl-c3, d7-d6, 6. c4xx3, Pf6xd5, 7. e2-e3, LF8-e7, 8. LFl- böplus, c7-c6, 9. LB5-d3, 080, 10. Lcl-d2, c6-c5,11. DDl-c2, h7-h6, 12. d4xc5, Le7xc5,13.0-0-0, Pb8- d7, 14. h2-h4, Lc5-e7,15. Pc3xd5, LB7XD5, 16. Ld2-c3, Pd7-c5, 17. Ld3-h7plus, Kg8-h8, 18. Pf3-g5, f7-f5, 19. Pg5xe6, Pc5xe6, 20. Lh7xf5, Pe6-c7,21. e3-e4, Tf8xf5, 22. c4xf5, Ta8-c8,23. Thi-el, Le7- f6. 24. Lc3xf6, g7xf6, 25. Kcl-bl. Del8—fB, 26. g2-g4, Pc7-a6, 27. Dc2-d3, Ld5-c4,28. Dd3-e3, Pa6- c5, 29. g4-g5. Df8-g8, 30. b2-b4, Lc4-a2plus, 32. Kal-b2, Dg8-c4. 33. De3-e8+, Tc8xe8, 34. Telxe8+, Kh8-g7, 35. Tdl-d7 Dc4-f7, 36. Td7xf7+, Kg7xf7, 37. Te8-a8, Zwart geeft het op. John v.d. Wiel: ook al remise. LEIDEN - Het kampioenschap van het eerste schaaktiental van Lisse heeft in de slotronde van de Leid se competitie nog aan een zijden draadje gehangen. Omdat Phili- dor 3 uiterst verrassend toch nog tot winst kwam tegen Leiderdorp 1, moesten de Lissenaren hun duel tegen Voorschoten 2 in de tweede zitting naar een overwin ning voeren. Met de hakken over de sloot sleepte Lisse een 5V2-4V2 overwinning in de wacht. Daar mee bleven de Bollenstreek be woners Philidor 3 in bordpunten de baas. Eind april speelt Lisse de eerste van een serie van drie promotiewedstrijden voor de landelijke KNSB competitie. De tegenstanders zijn nog niet be kend. Lisse leek in eerste instantie al in veilige haven want Philidor 3 dreigde een matchpunt aan Lei derdorp te gaan verspelen. Bij een stand van 5-4 ten gunste van de Leidenaars moest de arbitra gepartij tussen Van der Zijden en Voskuylen de doorslag geven. Optisch leek Leiderdorper Vos kuylen over uitstekende winst kansen te beschikken, doch de arbiters beschikten anders en deelden tot ieders verrassing het NOORDWIJK - Piet Buter (30) wordt met ingang van het nieuwe seizoen trainer van zaterdageersteklasser Noordwijk. De Haarlemmer ondertekende deze week een contract voor één jaar. Mo menteel heeft Buter de selec tie van de vereniging IJmui- den onder zijn hoede. Deze ploeg bracht hij geduren de een twee jaar durend dienstverband naar de za- terdageersteklasse. Buter, in het bezit van een B-diploma, is bij Noordwijk uit een aan tal kandidaten gekozen. "Omdat hij zeer positief en ambitieus overkwam", al dus voorzitter Corbee. "Na een inspraakprocedure, waarbij spelers van het eer ste, tweede en derde elftal waren betrokken, kwam hij er als beste uit". Tot groot genoegen van Buter zelf, die Noordwijk als "een topploeg van het amateur voetbal" beschouwt. "En ik besef dat het moeilijk zal zijn om die top te handhaven, maar ik weet wat van me wordt verwacht". Met zijn dertig jaar is Buter overi gens tamelijk jong. Hijzelf vindt het echter geen handi cap om met spelers te moe ten werken die zijn leeftijd benaderen of zelfs ouder zijn. Buter: "Want in die situatie heb ik al lanee tiid verkeerd. Nadat ik in Schoten en in de betaalde jeugd van Telstar had gevoetbald (onder ande re nog met Ruud Geels) kreeg ik een ernstige knieblessure. Daarna heb ik mij direct op het trainersvak geworpen en dat doe ik nu al acht jaar. Dus een probleem zal mijn leeftijd niet opleveren. Als ze maar wat van je kunnen le ren, accepteren ze je heus wel". Buter, in het dagelijks leven eigenaar van een grammo foonplatenzaak in Nieuw Vennep, volgt bij Noordwijk John Eelman op. Eelman stopt omdat hij op zaterdag een studie gaat volgen. DEN HAAG (ANP) - Voor het zeven landen toernooi water- poloo.dat van 27 tlm 30 maart in "De Dousberg" in Maas tricht wordt gehouden, heeft Ivo Trumbic, de bondscoach, de volgende spelers geselec teerd: Ruud Misdorp. Jan Evert Veer. Aad van Mil al len Zian VitesseStan van Belkum, Jan Jaap Korevaar, Theo Uittenhout en Hans Ko revaar lollen De Zijl I.GIV. Hans van Zeeland (VZC), Wouly de Bie, Hans Smits, Ni co Landeweerd en Dick Nieuwenhuizen allen HZCI De Robben), Ton Buunk, Eric Noordegraaf beiden AZC), Dick Nonnekes <ZV Rotter dam) en Anton Heiden (ZPB Unico). Aan hel toernooi m Maastricht nemen naast Nederland deel: West-Duitsland. Roemenie, Griekenland, Canada, Tsje- choslowakije en Zweden. Voor Nederland is het toernooi de laatste voorbereiding op het Olympisch kwalificatie- toernooi.dat van 28 april t m 4 mei in Sofia wordt gehou den. punt toe aan Van der Zijden: 0-4. Voor Lisse was het daarom zaak de voorlopige 3-2 voorsprong m een overwinning om te zetten. De situatie was echter nog zeer on duidelijk. Eén partij stond dui delijk gewonnen voor Voorscho ten, twee duels boden Lisse goe de winstkansen, maar in de ove rige twee stellingen had Voor schoten weer de beste papieren. Alle partijen werden tegelijker tijd uitgesDeeld. Oosthout bracht "hierbij Voorscho ten weer op gelijke voet. De winstweg tegen John van Dijk was eenvoudig. Omdat Van de Kooy enige analyses door elkaar haalde had Kamps niet veel moeite om er 4-3 voor Lisse van te maken. Een tegenvaller voor Voorschoten captain Aart Huizer was vervolgens de remise van Verstraten met Van Randen: 4'/2~ 3'/2. verstraten had in een gunstig piunneneindspel niet het juiste spoor gevonden. Steenlage moest toen winnen. Hij was ech ter volledig de fout ingegaan te gen Van Hal en stond zes zetten lang verloren. Vervolgens was het echter de beurt aan van Hal om te blunderen, waardoor Steenlage alsnog won en het ge lijk stond: 4,/*-4'/a. de beslissing viel in het treffen tussen Lom- merse en Van Vleuten. Van Vleu ten had zich als een leeuw in een mindere positie verdedigd, doch juist op het moment dat een re mise onvermijdelijk leek maakte hij op de 78ste zet (vlak voor een hernieuwd afbreken) een dode lijke misstap en was de buit met f>' .-41 voor I.i-m' l'innm. In het eerste gedeelte van de strijd had Van Dijken opzien gebaard met zijn fraaie zege op Lemmers. Daar stonden gemakkelijke overwinningen van Van de Aardweg en Thorn Leeson te genover. Op het kopbord deelden Guus van Dijk en Houweling sr. na een leuke strijd het punt. Lis se-Voorschoten 2 gedetailleerd: G. v. Dijk-P. Houweling Vt-V»; Lommersf^V. Vleuten 1-0; Rossdorf-Koopmans '/*-'/ V Hal-Steenlage 0-1; R. v.d. Aard- weg-Thierry 1-0; J. v Dijk-Oos- thout 0-1; Lemmcrs-B. v. Dijken O-l; V. Randen-Verstraten Va—»/a; Kamps-V.d. Kooy 1-0; Thom Dbeson-v. Voorst.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23