Postuma bespaart PSY kater Kneet9 beëindigt Pa rijs-Nice hij was begon Ajax zonder problemen in halve finale Klassement Zwak Den Haag uit bekerstrijd gewipt FEYENOORD KAN NIET IMPONEREN DONDERDAG 13 MAART 1 KERKRADE (GPD) - Het won der waarop de grootste op timist had gehoopt gebeurde niet. Roda JC ligt uit het be kertoernooi. De uitschake ling tekende zich overigens veertien dagen geleden af na de 5-1-nederlaag. Gister avond deelden beide ploegen de punten (eindstand 4-4), maar de boeiende vertoning leverde desondanks twee winnaars op: Pierre Vermeu len en het publiek. De 4-4-uitslag moet, en zo reëel was Bert Jacobs ook wel, worden bekeken in het licht van dit zwaar gehandicapte Ajax (zonder de geblesseerde Krol, Schrijvers, Ling, Ever- se, Van Dord en de geschor ste Zwamborm). Toen later ook nog Simon Tahamata uitviel, stond er een „halve" landskampioen op het veld. Offensief Roda JC startte zoals ver wacht zeer offensief. Na ze ven minuten bracht Hanssen na een slim genomen vrije trap van Nielsen - de stand op 1-0. Vlak daarna was Theo de Jong bij een tweede tref fer, maar invaller-doelman Peter Jager keerde met een reflexbeweging zijn schot. Eigenlijk was op dat mo ment nog alles mogelijk. Niet dat Roda Ajax had kun nen wippen voor de beker, maar een positievere balans dan nu werd bereikt, was mogelijk geweest. Ware het niet dat de Amsterdammers (na blunders van Ehlen en Nielsen) het getij keerden via goals van Dick Schoena ker, gisteravond de beste Ajacied. Ton Blanker zorgde voor 1-3 en een kwartier na rust soleerde Arnesen door de Roda-defensie en liet 1-4 aantekenen. Een doelpunt waarbij overigens de bal via het been van Ton Mari jt ach ter Jongbloed rolde. 1-4! Een catastrofe, met de competitietopper tegen Ajax in het vooruitzicht. Roda herstelde zich evenwel knap. Via Vermeulen (penalty), De Jong en invaller Hofman kwamen de Limburgers naast Ajax: 4-4. De stunt, want dat bleef het na die ho peloze 1-4-achterstand, was bijna compleet toen Ton Ma- rijt dertig seconden voor tijd inschoot. Zijn te zacht inge schoten bal werd echter op de doellijn gekeerd. Roda JC hoeft vandaag geen wonden te likken. Vier goals scoren is niet niks. Maar vier doelpunten incasseren, geeft daarentegen te denken, te meer daar zeker drie treffers op onnodige wijze werden gescoord. Ajax zal zondag uit een heel ander vaatje tappen als persoonlijkheden als Krol, Ling en Schrijvers wèl van de partij zijn. Alleen op basis van karakter en een tikkeltje geluk kan dit Roda zondag Ajax in de problemen brengen. Niet op basis van kwaliteit. Hoewel Ajax probleemloos de halve finale bereikte, was trainer Leo Beenhakker woedend op zijn ploeg. „Het is belachelijk dat wij een 4-1- voorsprong uit handen ga ven, dat is Ajax onwaardig. Na rust leek het wel een speeltuinvereniging. NICE (GPD) - Gerrie Knetemann heeft Parijs-Nice beëin digd zoals hij aan de „rit naar de zon" was begonnen. Met andere woorden: in de tijdrit op de flanken van de Turbie was de Kneet onstuitbaar. Gerrie Knetemann liet gisteren weer op ondubbelzinnige wijze blijken dat hij in de tijdrit heer en meester is. Hij glorieerde op overtuigende wij ze. Zijn succes in de afsluitende tijdrit, nadat Rik van Linden en kele uren eerder de massale eind- rush had gewonnen in het eerste deel van de slotetappe, was gran dioos. Een recordtijd bleef niet- Duclos Lasalle: winnaar. De uitslag van de tijdrit is: 1. Gerrie Knetemann (Ned) 11 km in 20.28, 2. Michel Laurent (Fra) op 16 sec., 3. Tommie Prim (Zwe) op 28 sec., 4. Daniel Willems (Bel) op 28 sec., 5. Knut Knudsen (Noo) op 40 sec., 6. Gil bert Duclos-Lassalla (Fra) op 41 sec., 7. Jean-Luc Vandenbroucke (Bel) op 47 sec., 8. Stefan Mutter (Zwi) op 58 sec., 9. Henk Lubberding (Ned) op 1.11,10. Sven-Ake Nilsson (Zwe) op 1.16. Het eindklassement van Parijs-Nice is: 1. Duclos-Lossale (Fra) 28.29.48, 2. Mut ter (Zwi) op 3.02, 3. Knetemann (Ned) op 3.46, 4. Prim (Zwe) op 4.04, 5. Con- tini (Ita) op 4.50, 6. Knudsen (Noo) op 5.09, 7. Lubberding (Ned) op 5.46, 8. Vandenbroucke (Bel) op 6.36,9. Bazzo (Fra) op 7.17,10. Nilsson (Zwe) op 7.24. 12. Van Vliet, op 8.56, 13. Kuiper, op 10.24, 15. Langerijs, op 11.18, 16. Van der Meer, op 11.39,20. Pirard, op' 14.32, temin achterwege, want Poulidor presteerde het destijds reeds om de afsluitende tijdrit af te leggen in 20 minuten en vier seconden. Dat was 24 seconden minder dan Knetemann gistermiddag nodig had. Het succes van de ex-werelkam- pioen was er niet minder om. Knetemann won bovendien drie plaatsen in het algemeen klasse ment en rukte op naar de derde stelling in de eindrangschikki ng achter Duclos-Lassalle en de Zwitser Stefan Mutter, maar voor de debuterende Zweedse be roepsrenner Tommy Prim. Voordat Knetemann als winnaar van de tijdrit gehuldigd kon wor den, was er overigens de nodige consternatie. Eerst werd de Belg Daniel Willems als de snelste van alle deelnemers uitgeroepen (met de Fransman Berard op de twee de en de Limburgse Tourheid Jo Maas op de derde plaats). Al gauw bleek dat er met de tijdwaarne ming van de jury het een en ander aan de hand was. De oorspronke lijke uitslag werd in ieder geval zodanig gewijzigd dat Knete mann - zoals hij lachend opmerk- EINDHOVEN (GPD) - Uiteindelijk verhinderde Paul Pos tuma in de tweede helft van de bekerwedstrijd tegen FC Den Haag, dat er een zoveelste forse streep door de PSV- rekening werd gehaald en het seizoen voor de Eindhove- naren op dit moment van de competitie al helemaal als verloren moest worden beschouwd. Rond de dertigste minuut van de tweede helft tekende de alge meen reserve - ditmaal door Jan Reker in de basis gezet omdat Van der Kuylen door een blessu re ontbrak - voor de winnende treffer (nadat hij reeds in de vijf tigste minuut voor 1-0 had ge zorgd) en voerde daarmee met een de stand op tot 3-0, na het 3-1 verlies van 14 dagen geleden in het Haagse Zuiderpark, vol doende voor PSV om zich te plaatsen voor de halve finales van het KNVB-bekertoernooi. De Eindhovenaren kunnen derhal ve de nationale bekercompetitie continueren, maar de wedstrijd tegen de Hagenaars heeft PSV vermoedelijk toch nog dieper in de zorgen gedrukt. Niet alleen zullen de Brabanders in de ko mende wedstrijden niet kunnen beschikken over Stevens (die za- ZWOLLE (GPD) - Voor Feyenoord kan het seizoen toch nog een aantrekkelijk slot krijgen. Zoals verwacht, plaat sten de Rotterdammers zich woensdagavond voor de hal ve finale van het bekertoernooi door PEC Zwolle op eigen veld een gelijkspel af te dwingen (2-2). De eerder in Rot terdam veroverde 3-0 voorsprong bleek een solide basis om zonder kleerscheuren uit Zwolle te kunnen vertrek ken. Toch zal Feyenoord in de halve eindstrijd uit een ander vaatje moeten tappen om overlevingskansen te behouden. Tegen PEC Zwolle stond de ploeg lange tijd met de rug tegen de muur. En toen bleek dat zich geen capabele vervanger van de naar Amerika vertrokken Wim Jansen heeft aangediend. Te meer daar Notten, Nielsen en Wijnstekers ontbraken, slaagde niemand erin lijn in het spel te brengen en de bakens te verzetten. Daardoor beleefde Feyenoord vooral in de eerste helft een moeilijke periode. En dat terwijl Jan Peters zijn ploeg al in de zevende minuut op voorsprong bracht. Het vroege doelpunt bracht echter niet de nodige rust in het spel en het zich fel verzettende PEC Zwolle bracht met lange en hoge ballen de tekortkomingen aan hel licht in het hart van de defensie, waar André Stafleu aan Michel van de Korput was gekoppeld. De hoofden van de Zwolse aanvallers reikten telkens hoger en zo ontstond na 20 minuten de gelijkmaker. Koko Hoekstra kopte de bal voor de voeten van Peter van der Hengst, die doelman Joop Hiele van dichtbij het nakijken gaf. Feyenoord zakte hierna ver weg en de spelers reageerden hun ongenoegen op elkaar af. Toen na ruim een half uur spelen Van de Korput wat al te fel reageerde op een beslissing van scheidsrechter Bart Ram, kwam dat Feyenoord op een vrije trap te staan. lepe Hamming bracht de bal in de doelmond en ditmaal torende Tjeert van het Land boven alles en ieder een uit. Op de doellijn gaf Van der Hengst de bal het laatste tikje (2-1). PEC Zwolle rook zijn kans en trok massaal ten aanval. Door het'gebrek aan doortastende schutters en door een afgekeurd doelpunt van Van het Land bleef Feyenoord een afgang bespaard. Na de hervatting was PEC Zwolle in staat het offensief voort te zetten. Maar Feyenoord had de verdedigende taken nu beter voor elkaar. Ver der dan een fraaie kans voor Rinus Israël, die van dichtbij een misser produceerde, kwam de thuisclub. Het laatste sprankje hoop op een bekerstunt werd de Zwollenaren na ruim 20 minuten ontnomen. De tot dan toe slechts missers en afzwaaiers producerende Petur Petursson ontfutselde de overigens sterk spelende René IJzerman de bal en ste vende alleen op doelman Bert van Geffen af. Juist op tijd speelde de IJslander af op Jan Peters, die de bal in een leeg doel kon lopen. terdagavond tegen Willem II zijn derde gele kaart kreeg voorge houden), een dergelijk aantal be reikt ook Adrie van Kraay, zodat hij de komende wedstrijden eveneens van de tribunes mag toekijken. Voeg daarbij nog dat Jan van Beve- ren (gisteravond werd hij redelijk vervangen door Quintus van der Meulen), Willy van der Kuijlen en Adrie Koster door blessures de eerstkomende wedstrijden even eens niet beschikbaar zullen zijn, terwijl Willy van der Kerkhof en Piet Wildschut tegen FC Den Haag eveneens geblesseerd het veld moesten verlaten, dan zal het duidelijk zijn dat PSV toch wel het nodige reservemateriaal zal moeten inzetten om zich in de slotweken van de lopende com petitie te voorzien van een UEFA- Cupplaats. Want, PSV is dan nu wel doorge drongen tot de halve finales van het bekertoernooi, waardoor het Europese voetbal voor het ko mende seizoen weer wat dichter bij is gekomen, maar dat wil nog niet zeggen dat de Eindhovena ren nu zonder meer alles op de bekerkar kunnen zetten. Eén op UEFA-Cupvoetbal rechtgevende plaats blijft vooralsnog de eerste doelstelling van de Braban ders. Het is daarom wat opmerkelijk dat PSV in de return tegen FC Den Haag niet wat slagvaardiger van start ging. De Eindhovense for matie schiep zichzelf weliswaar een enorm veldoverwicht, maar veel meer dan acht, hoekschop pen en één kans voor Postuma in de aanvangsminuten kwamen er toch niet uit. Ondanks de nodige "afweerpogingen" van Simon van Vliet slaagt Paul Postuma er in de bal langs doelman Galjé te schieten. Jagen PSV-oefenmeester Jan Reker: „We deden het dus in de eerste 45 mi nuten niet goed. Het was mij on middellijk duidelijk dat wanneer we gingen jagen, FC Den Haag achterin flink in de problemen kwam. Wij stonden echter toe dat FC Den Haag het spel ging ver tragen en daardoor werden wij min of meer toch uit ons spel ge haald". Reker rekende dat tijdens de rust zijn spelers allemaal nog eens voor, en bovendien dirigeerde hij René van der Kerkhof terug naar de voorste stellingen. Vijfenveer tig minuten lang had Van der Kerkhof zich verschuild op het middenveld, zonder tot noe menswaardige acties te zijn ge komen. In het vervolg van de wedstrijd mocht Van der Kerk hof weer zijn vertrouwde stek in nemen en vanaf dat moment kon PSV ook meer dreiging in zijn of fensieve acties leggen. Scoren Die gewijzigde koers was er even wel de oorzaak van dat PSV in de tweede 45 minuten de benodigde drie doelpunten kon scoren. Al in de vijfde minuut leidde Galjé van der Kerknof bij de eerste de beste actie alle ingehouden woede over de positiewisseling in zijn actie en passeerde op pure snelheid de gehele rechterflank van de Hage naars om vervolgens de mee op gelopen Postuma de bal voor de voeten te schuiven. Op het dia gonale schot van Postuma had Galjé (even tevoren door scheids rechter Bosman met een gele kaart bestraft wegens tijdrekken) geen enkel antwoord. Zoals de Haagse goalie ook het antwoord schuldig moest blijven bij een vrije trap van Van Kraay. In eer ste instantie werd die vrije trap nog wel door de FC Den Haag-de fensie gekeerd, maar men slaag de er niet om de bal werkelijk weg te werken, waardoor de gre tige Van Kraay alsnog kon sco ren: 2-0. Opmerkelijk hierbij was wel dat die tweede Eindhovense treffer op nieuw was voorafgegaan door een gele kaart, ditmaal getrokken voor Goodlass omdat hij een der gelijke bestraffing te zwaar vond voor zijn overtreding op Willy van der Kerkhof. Toen Postuma er twee minuten la ter 3-0 van maakte (hij werd in de diepte gelanceerd door Valke), was het verzet van de Hagenaars, die daarvoor nog uitzichten had den gehad op een verlenging, to taal gebroken. Mansveld haaste zich nog wel naar voren, maar dat resulteerde alleen maar in een vr(j forse overtreding-op Wild schut, die vervolgens heentrek kend afgevoerd moest wor den. te - „niet vergeefs werd opgeroe pen voor de huldiging Er waren namelijke fouten ge maakt in de startvolgorde. De chaotische toestand op de Tur bie was typerend voor Parijs-Ni ce anno 1980, waarin niet alleen door de vaak abominabele weersomstandigheden,maar ook door organisatorische tekortko mingen en een hetze van de Fran sen tegen vooral de ploeg van Pe ter Post het wedstrijd beeld be paalden. Niettemin was de eindzege van Gilbert Duclos-Lassalle aan geen twijfel onderhevig. De 25-jarige Fransman reed bijzonder sterk. De overwinning van Gilbert Duclos-Lassalle in deze 30e Pa rijs-Nice van organisator Jean Leulliot betekende vooral voor zijn ploeg een geweldig succes. Echt grote overwinningen had de witte brigade van chef d'equipe Maurice de Muer immers in het vorige wielerseizoen niet be haald. Nadat in de laatste jaren Joop Zoe temelk en Gerrie Knetemann de eindzege in Parijs-Nice hadden opgeëist, moest de Nederlandse wielersport deze keer dus met de derde plaats van de Kneet, plus diens twee etappezeges, de ritze- ge van Jan Raas en het succes in de ploegentijdrit tevreden zijn. Post; 'Schorsing van Raas is grof schandaal' NICE (GPD)-Jan Raas zal zondag niet kunnen starten in Milaan- San Remo. Zonder dat er van verweer sprake is geweest, werd de Nederlandse wereldkampioen door de sportcommissie van de Franse wielerbond voor twee we ken geschorst. Deze schorsing gaat morgen, vrijdag 14 maart, in en eindigt zaterdag 29 maart, daags voor de Ronde van Vlaan deren. „Ongelooflijk. Het is een grof schandaal enerzijds en tegelijk belachelijk". Met deze woorden reageerde chef d'equipe Peter Post van TI-Raleigh op de beslis sing van de Franse sportcommis sie. Vreemd was het inderdaad, want de achttien leden van de sport commissie van de Franse wieler bond, onder voorzitterschap van Garric, kwamen tot het voor Jan Raas onfortuinlijke besluit mid dels telefonisch overleg. Eerst zouden zij vanavond in vergade ring bijeenkomen; vervolgens werd bekendgemaakt dat ze dit volgende week woensdag zouden doen. „Protest tegen de opgelegde schor sing mag dan weliswaar volgens het reglement van de Franse wielerbond niet mogelijk zijn", aldus ploegleider Peter Post, „maar dat wil niet zeggen dat wij het hierbij laten. Ik reis onmid dellijk terug naar Nederland voor een gesprek met Harry Meuwese, directeur van de Koninklijke Ne derlandse Wielren Unie". „De schorsing is een volkomen ver rassing voor me", zei Jan Raas, die zijn woede uitstekend wist te verbergen, want kennelijk is hij toch wel van plan er „de beuk in te gooien". Al eerder verzekerde de wereldkampioen „dat er met hem niet al te veel grappen uitge haald hoeven worden". Raas toonde zich onthutst, omdat hij begin deze week via een tele gram en later in een brief aan de organisatoren uiteengezet heeft hoe de vork precies in de steel zat in de derde etappe. „Maar de Franse bond heeft geen aandacht aan de brief geschonken. Men heeft me geschorst zonder me te horen". LOTING DEN HAAG - De loting voor de halve finales van het toernooi om de KNVB-beker had het volgen de resultaat: winnaar Sparta/ AZ'67 (wordt op 18 maart inge haald >-Fcyenoord; PSV-Ajax De wedstrijden in de halve finales worden gespeeld op 16 en 30 april. /x Atse zo r f é&tazz atczcmjgz Z&T CV£ M£t/S A£*S> A^TZ '5 SVS SU- 0OHSK/ Ara-rr

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19